Konin gin liet schip te water voor 1600 passagiers DE ZWARTE Het zestigjarig priesterjubileum van Mgr. J. P. Huibers op 15 augustus KLM kijkt om Fokker-Rio sluit de fabriek visie op televisie MAANDAG 1 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Mgr. van Dodewaard richt zich tot de gelovigen van Haarlem's diocees Gisteren is in de kerken van het bisdom Haarlem een schrij ven voorgelezen van mgr. dr. J. v. Dodewaard, over het 60-jarig priesterjubileum van mgr. J. P. Huibers. Hiernaast volgt de tekst van de brief. De bisschop-coadjutor van Haar lem, aan alle priesters, religieusen en gelovigen van het Bisdom Haarlem Genade en vrede! Een bijzondere reden heeft mij er toe gedrongen reeds nu, hoewel ik slechts de medewerker van onze hoogvereerde bisschop mgr Huibers ben, een herderlijk schrijven tot U te richten. Op het feest van O. L. Vrouw Ten hemelopneming viert onze bisschop namelijk een uitzonderlijk jubileum: de 60l -e verjaardag van zijn H. Pries terwijding. Als iemand 60 jaren lang de vreugden, maar ook de lasten en zorgen van het Priesterschap gedra gen heeft en daarnaast de laaste 23 jaren ook nog de last van het Hoge priesterschap heeft moeten torsen, dan zal iedereen het respecteren, dat een jubilaris op de gedenkdag liefst zo min mogelijk bejubeld wenst t> worden of met feestvieringen lastig gevallen, omdat zijn gedachten meer dan ooit op de Heer zelf zijn gericht. Van de andere kant kunnen en mo gen wij dit zeldzame jubileum toch ook niet onopgemerkt laten voorbij gaan, en willen wij allen van onze dankbaarheid getuigenis afleggen. De feestviering willen wij voor de jubilaris zo „dragelijk" mogelijk ma ken, maar U zult het met mij eens zijn, dat er toch op de een of andere wijze feest gemaakt moet worden, een feest waarvan wijzelf dan mis schien niet zo zullen genieten, maar waarmee de jubilaris wel erg blij zal zijn. Welnu, één van de grootste zorgen van onze bisschop moge dan al de kerkenbouw zijn, een minstens even grote zorg is de „bezetting" van de oude en r.ieuwe kerken. Wat hebben wij aan kerken zonder priesters of aan kerken zonder goed gevormde, het moderne leVen aan voelende priesters? Daarom zou ik, denkend aan een feestgeschenk voor onze bisschop, allereerst een beroep willen doen op alle gelovigen, om toch veel en vurig te v illen bidden om nieuwe priesters en oim in onze samenleving weer dat klimaat te scheppen, waarin roepingen kunnen ontluiken en opbloeien. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat onze jeugd idealistisch genoeg is, maar ook ben ik er zeker vari, dat door Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed, en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gr. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Gevar. pro gramma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Zwervend rond de Wisselmeren in Centraal Nieuw- Guinea, door Joop van Zijl. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muziek. 18.20, Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Bas en piano. 20.55 Radio Philh. Sextet. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.55 Utrechts stedelijk ork. en soliste. 22.35 Gram. 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23/524.00 Filmmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Landbouw rubr.: 1. Het landbouwkundig weeroverzicht 2. De landarbeidersvoorlichting. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vocale polyfone muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Gezondheid komt aan boord, caus. 16.05 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. muz. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Pianospel. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Int. agrarisch nieuws. 20.00 Journ.. en weeroverzicht. 20 20 Filmprogramma. 21.0022.10 Speel film. veelvuldige, eenzijdige en dikwijls onvoorzichtige kritiek op priesters, religieusen en seminaries, haar de weg tot het volgen van Gods roep stem vaak belemmerd, zo al niet ver sperd wordt. In een moeilijke over gangstijd als de onze, wordt uiterste openheid, maar ook uiterste waak zaamheid en voorzichtigheid van geestelijke leiders gevraagd. Veel zal misschien langzamerhand veranderd of omgebogen moeten worden, het priesterschap zelf echter blijft in wezen onveranderd en de roeping ertoe blijft een hoge uitverkiezing: altijd immers zal de priester als een andere Christus staan te midden van de mensen, uit wier midden hij werd uitgekozen; altijd „zal hij voor het volk de persoon van Jesus Christus vertegenwoordigen" (Pius XII, Mys tici Corporis 40). Dit is de hoofdzaak en het meest waardevolle, en wie het zicht op dit mysterie belemmert of verduistert door telkens op verander lijke bijzaken de nadruk te leggen, verleidt de jeugd in plaats van haar te gidsen en te leiden, en dooft de vlam van het idealisme, Hetzelfde geldt uiteraard voor de roeping van jongens en meisjes tot de religieuse staat. Wat er ook op onze religieusen aangemerkt zou kunnen worden, wat er ook veranderd zal moeten wor den...., zij hebben zich toch maar geheel en al aan onze Heer Jesus Christus gewijd en zijn in de wereld een getuigenis van de beleving der evangelische raden. Als door ons te veel critiseren van ouderwetse vor men, van eigenaardige kleding, als door ons veelvuldig spreken van „in het klooster kun je geen persoon lijkheid zijn", roepingen verloren gaan e.i zo het getuigenis van de be leving der evangelische raden ver zwakt, staan wij allen daaraan schul dig, omdat wij te veel hebben gelet op bijzaken en de kern van de zaak niet hebben gevat en beleefd. Het 60-jarig. Het 60-jarig priesterfees' van onze bisschop rioge ons allen weer bren gen tot een juiste waardering en hoogachting voor de wezenlijke schoonheid en de hoge uitverkiezing van de roeping tot het priesterschap en tot de religieuse staat. Dit is het allermooiste geschenk, dat wij onze bisschop kunnen aan bieden. U zult het echter met mij eens zijn, dat wij daarnaast toch ook een stoffelijk blijk van onze dankbaarheid en vreugde moeten ven, en daarom kom ik tot U met het volgende voorstel: Als wij allen ervan overtuigd zijn, dat wij priesters nodig hebben, die echt hun best doen om ae Heer Jesus Christus onder ons te vertegenwoor digen, die bovendien de geest en de sfeer van onze eigen tijd verstaan en even degelijk ouderwets als gezond modern zijn, dan moeten wij de bis schop ook helpen om de vorming van dei'gelijke priesters mogelijk te ma ken. En daaraan juist schort nogal het een en ander. Altijd heeft mgr. Huibers erop gestaan, dat iedere jon gen, die in zich de roeping tot het seminarie moest worden toegelaten zonder dat daarbij de financiële draagkracht van de i uders ook maar een enkele rol zou spelen. Honderden priesters kunnen ge tuigen, dat deze wens altijd geëer biedigd is, maar zij weten ook, dat daardoor alle geldelijke offers van de gelovigen voor hen werden besteed en dat er. vooral sinds de laatste oor log, weinig of nie+s overblee. om de gebouwen, de bibliotheken en alle verdere outillage van onze Semina ries en met name van het Groot- Seminarie te Warmond, aan de eisen van de moderne tijd aan te passen. Zouden wij nu bij gelegenheid van dit uitzonderlijke feest niet eens een geschenk kunnen bijeenbrengen, dat klinkt als een klok en dat onze bis schop de mogelijkheid biedt om met één slag de outillage van zijn Semi naries weer op peil te brengen? Ik weet zeker, dat onze bisschop met dit geschenk heel erg blij zal_ zijn, en beveel U, en vooral de jongeren, daarom de collecte, die zondag a.s. 7 juni voor dit doel in ons gehele dio cees zal worden gehouden, van harte aan. Mijn eerste herderlijke brief is zo toch weer een bedelbrief geworden, maar ik geloof wel, dat u het mij dit keer zult willen vergeven. Gegeven te Heemstede, 9 mei 1959. Dr. J. VAN DODEWAARD bisschop-coadjutor van Haarlem. Beveiligd tegen zeeziekte Statig gleed zaterdagmiddag liet' kunnen in zeer korte tijd worden te- nieuwe passagiersschip „Koninginruggebracht tot slingeringen van twee Wilhelmina" van de Mij Zeeland vangraden. Bovendien zijn speciale voor de helling bij de N.V. Scheepswerfzieningen getroffen om geluidstril- „De Merwede" in Hardinxveld-Gies- lingen over het gehele schip tot een sendam. Het schip had een snelheid j minimum te beperken. De tanks, van acht meter per seconde en waswanden en dekken van het schip zijn in beweging gebracht door een slag daartoe met een geluidwerende laag van het gouden bijltje dat koningin bedekt, de houten beschietingen wor- Juliana hanteerde. den aangebracht met behulp van ru'b- De „Koningin Wilhelmina" zal 16001 berdoppen. Alle deuren zijn voorzien passagiers kunnen vervoeren en zal worden gebruikt op de dienst Hol landHarwich. Er was zeer grote belangstelling voor de tewaterlating. Direct na haar aankomst bezichtigde de koningin een model van het schip, dat deze middag aan het water zou worden toevertrouwd. Bij deze gelegenheid werden de gepensioneerde personeels leden met veertig en meer dienstja ren aan de Konigin voorgesteld. Zij onderhield zich geruime tijd met deze mannen, die in de scheepsbouw hun sporen verdiend hebben. De directeur van de N.V., de heer C. Hoendercamp, sprak na de sta pelloop hartelijke dankwoorden tot Hare Majesteit en bood haar een chèque aan, waaraan zij zelf een be stemming kan geven. Ir. Th. P. Tromp, president-commis saris, sprak namens de maatschap pij. Hij deelde mee, dat aan prinses Wilhelmina op deze dag namens com missarissen en directie een bloemen hulde zou worden aangeboden. Ook deze bood de Koningin een chèque aan voor een nader te bestemmen doel. Het schip De nieuwe „Koningin Wilhelmina" is een zeer modern schip, dat aan de eisen van deze tijd voldoet. Enkele van de belangrijkste snufjes zijn de vin-stabulatoren, die een belangrijke bescherming tegen zeeziekte vormen. Slingerbewegingen van 28 graden Failliet verklaard bij 125-jarig jubileum Do haardenfabriek De Schelde te Bergen op Zoom, die dit jaar haar 125-jarig bestaan zou vieren, is door do rechtbank te Breda failliet ver klaard. Daarmee is de voorlopige sur seance van betaling, die op 24 april j.l. werd verleend, ingetrokken. Het bedrijf lag de laatste dagen al omen stil. Het verslag van de curator ver meldt o.a.: tot de voornaamste oor zaken van dit faillissement behoren de veroudering van het bedrijf. Staf en lager personeel hadden grotendeels 30 tot 40 dienstjaren achter de rug. Het bedrijf is niet meegegaan met zijn tijd. Het volgde schoorvoetend nieuwe vindingen, o.a. oliestook en sloeg weinig acht op de stijgende concurrentie, die juist tot grote waak zaamheid en aantrekking van jonge krachten aanleiding had moeten ge ven. van magnetische sluitingen. Het schip, dat 6000 brt meet, zal waarschijnlijk in december aanstaan de aan de reder worden overgedra gen. Het zal het s.s. Mecklenburg vervangen, dat sinds 1922 in de vaart is en in de tweede wereldoorlog een bijzondere rol heeft gespeeld. Gerommel in Oude Pekela bij gemeentewerken B en W van Oude Pekela zullen vanmorgen een rapport bespreken dat een commissie uit de raad en de architect D. Broos uit Groningen hebben opgesteld na een hen door de gemeente opgedragen onderzoek naar vermoede onregelmatigheden bij de dienst gemeente-werken van Oude Pekela. Toen indertijd besloten moest wor den óf wel een onderzoek ingesteld moest worden, bleken de meningen zowel in de gemeenteraad als in het college verdeeld te zijn. Prentebrielkaart zv/ierf 45 jaar Dat de P.T.T. niet altijd even snel werkt, is dezer dagen geble ken, toen de familie Schuurmans in Bolsward een prentbriefkaart ontving,, die in 1914 was gepost in Joure. Hoewel het adres dui delijk was aangegeven de prentbriefkaart was gericht aan de vader van de tegenwoordige bewoners van het pand waar hij werd besteld en was afkomstig van een thans overleden tante heeft de kaart niet minder dan 45 jaar rondgezworven. Uit de stempel bleek dat de kaart zich een paar weken geleden nog in Montreal (Canada) bevond. Hoe wel de eveneens antiek gewor den postzegel van de kaart was afgeweekt of anderszins verloren is geraakt, hoefde de familie Schuurmans evenwel geen straf port te betalen. „Méér gepresleerd op gebied van liefdewerk" Prof. dr. L. J. Rogier uit Nijmegen heeft gistermorgen in een rede over de katholieke charitas voor het I.S.C.C. in het van Nispenhuis te Amsterdam gewaarschuwd tegen een overschating van de sociale wet geving en van het werk der vrijwil ligers in de katholieke charitas. Hij zei, dat ook de sociale wetge ving gebaseerd moet zijn op de echte hartverwarmende christelijke cha ritas anders wordt de wet, ook met de beste bedoeling, een 3ode letter. Hij betoogde, dat er op het ogenblik heel wat meer wordt gepresteerd op het gebied van de charitas dan vroe ger. Vroeger waren er slechts enke len, die dank zij hun grote rijkdom veel aan de liefdadigheid konden doen. Nu zijn het er vele duizenden, die al of niet gedwongen door de sociale wetgeving, hun medemens helpen. Op 7 oktober a.s. viert de KLM haar veertigste verjaardag. Een voorloper van het herdenkingspro gramma, dat rijk geschakeerd zal zijn, is de historische luchtvaartten toonstelling, die hedenmiddag door de minister van verkeer en water staat, drs H. A. Korthals in het insti tuut voor scheepvaart en luchtvaart te Rotterdam werd geopend. De niet omvangrijke tentoonstelling geeft een uitstekend beeld van de vele be langrijke gebeurtenissen, waaraan de veertig jaren van de KLM zo rijk zijn. De bezoeker ziet het verleden in chronologische volgorde Herleven. Degenen die de tentoonstelling heb ben opgebouwd zijn erin geslaagd een afgerond geheel samen te stellen, vol van opmerkelijke tegenstellin gen. Hondje werd haar noodloUig Moeder van 4 kinderen te Hillegom onder trein Toen zij onder de altijd gesloten spoorbomen van het station te Hille NO VERKWIK (Advertentie) De directie van de n.v. Koninklijke Nederlandse vliegtuigenfabriek „Fok ker" te Amsterdam heeft van prof. ir. E. van Emden, technisch directeur, die de leiding heeft van „Fokker ln- dustria aeronautica S.A." te Rio de Janeiro, bericht ontvangen dat voor Fckker-Rio bij de Braziliaanse instan ties een financieel concordaat is aan- gevraagt, een vorm van surseance van betaling. (Van onze t.v. medewerker). K.R.O. op zondag. Er zit tekening in de zondagse avonduitzendingen van de KRO. De afsluiting is een onderhoudend sport- De fabriek, die gevestigd is op Ga- commentaar van Jan Cottaar aan leao-airport bij Rio de Janeiro wordt, de hand van actuele beelden; daar- gesloten, waardoor ruim 700 perso neelsleden zonder werk komen. De exploitatie zou niet langer mogelijk zijn omdat het Braziliaanse ministerie voor luchtvaart tot nu toe niet aan haar verplichting tot betaling van monderd miljoen cruzeiros is nageko men. Dë moeilijkheden tussen Fokker- Rio en de Braziliaanse autoriteiten, in het bijzonder ten aanzien van het ministerie voor luchtvaart, dateren van maart van dit jaar en handelen voornamelijk over betalingen en uit voering van het contract voor de bouw van les-vliegtuigen voor de luchtmacht. Ongeveer zes jaar geleden hebben Fokker-Rio en de Braziliaanse lucht macht een contract getekend voor de levering van twee maal honderd les- vliegtuigen in verschillende types. Fokker heeft bijna honderd toestellen afgeleverd en was op zijn afleve ringsschema voor, hetgeen door de gom doorgekropen was, om haar I luchtmacht zou zijn bestreden hondje over de spoorbaan te laten j De heer H. During, financieel di- rennen, werd de 29-jarige mevrouw j recteur van de Koninklijke Neder- KuysNix uit Sittard, door een pas-i landse vliegtuigenfabriek Fokker te serende trein gegrepen en op slag ge- Amsterdam verklaarde: „Of dit een dood. definitieve sluiting van de fabriek Mevrouw Kuys logeerde in Hille- °P Galeao Airport betekent kan ik gom. Zij had gehoord, dat het Hille- ™et bevestigen, aangezien dit afhangt gomse station alleen tijdens het bol- lenseizoen gebruikt werd, dus dacht zij dat het op de spoorbaan volkomen veilig zou zijn. Zij hield er echter geen rekening mee, dat er vele snel treinen voorbij het station daveren, Door een flauwe bocht in de rails kon de Limburgse mevrouw de trein I niet zien naderen. Zij laat vier kin deren achter. In het Canisiusziekenhuis te Nij megen is gisteren het zevenjarige jongetje J. Kersten uit Groesbeek, die in de afgelopen week door een auto uit Nijmegen werd overreden toen hij plotseling de weg overstak, overle den. van verdere besprekingen met de autoriteiten". De commerciële directeur van Fok ker-Amsterdam bevindt zich op het ogenblik in India voor een zakenreis Op de hoek van de Wisselweg en de Gagelstraat te Epe is zaterdag middag de 53-jarige bromfietser A. Bosch uit Vaassen dodelijk veronge lukt, toen hij een vrachtauto uit Vaassen blijkbaar te laat opmerkte, zodat hij geen voorang verleende. Met zware inwendige kwetsuren werd hij naar het St. Liduinaziekenhuis Apeldoorn overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. 52 Vt ïwrti Zwm it mthsarbnmiwrSwm Min trim Mtidennt m zHmmhrn- mn.inmMdmelom1 ^zivrnmnwim ctcumVnmKmm HMitMtoaeHmm mmcHmKmmcfH. monm rixlmtn Imm MirwOmucF m n mm VtkselilNot mi mhtmHtt inudtn aan vooraf gaat een uitstekend in beeld gebracht concert van het Amsterdams Kunstmaandorkest on der leiding van Anton Kersjens, en ter opening wordt het samenspel van „denker" en sportman „Tele- dubbel" vertoond. Wat dit laatste betreft, was er deze keer een op klimmende moeilijkheid, doordat de heer David Wijnbeek aan de hand van moeilijke vragen een en ander moest vertellen van oudere figuren uit het Huis van Oranje, met name over prins Willem V en koning Willem I. En in het Brusselse stadi on moest Rik van Steenbergen op nieuw racen om de candidaat in de studio van Bussum bij te staan. De tijd van 1000 meter die hij te rijden had was thans scherper gesteld On danks het feit, dat de NTS niet zo ro yaal met geldprijzen is als het N.I.R., staan er toch zesduizend gulden te verdienen. Niet uitgezonden werd een forum van seminaristen, ook uit Warmond, samen met Toon Rammelt en Jan Castelijns, hun gastheren tij dens een studiobezoek. Johannes Calvijn herdacht. In Genève was het zondagmiddag donker weer; vandaar het trieste beeld dat de NTS in eurovisiever- band moest geven van de recht streekse reportage van de ceremonie voor het hoge internationale monu ment van de reformatie ter gelegen heid van de 450ste geboortedag van Johannes Calvijn. De uitzending, die nog geen half uur duurde, was niet bij voorkeur visueel; ze was er voor al een van het woord. De irenische tekst van de frans sprekende px*edi- kant Alfred Werner werd door de NCRV-commentator Herman Felder- hof in het nederlands vertaald. We vragen aandacht voor het oecume nisch gerichte woord, dat C. F. P(auwels) ter inleiding in de KRO- gids heeft geschreven. Vorige uitzendingen. De quiz van Theo Eerdmans bracht drie nieuwe candidaten, maar helaas hebben zij geen van hen de tweede ronde gehaald. Tevoren was Eerd mans slagvaardig en diep op de te behandelen onderwerpen ingegaan. Na een onderhoudend gesprek van omroepster Karin Kraaijkamp met dr. Van Saarloos over de gecriti- seerde plannen tot bouw van twee Hilton-hotels in ons land, volgde een nieuwe_ „Avond in Saint Germain des Prés". Er waren weinig hoofd punten; aardig was de opvoering van een Twee-stuivers-opera met dwaze filminlassen en grammofoonplaten. Weinig geslaagd was de imitatie van Jan Willem Hofstra. 's Avonds te voren had de NTS van de Vlaamse t.v. een op film vastgelegd spel over „Pastoor Campens zaliger" overge nomen, Het beeld was bepaald slecht, de tekst wat naief, maar het toe lichtend woord van de auteur Ernst Claes mild en warm. Zou Don Ca- millo eigenlijk niet een veel dyna mischer pastoor zijn geweest? Komende uitzendingen. Dinsdag draait een film met Cary Grant over „die vervelende waar heid". De katholieke filmcentrale heeft de toelaatbaarheid verlegd naar de volwassenen. Woensdag zal de Avro een en ander laten zien en horen over het honderdjarige Rode Kruis. Nu reeds kondigen we aan, dat het Leids studentencabaret a.s. zondag voor de VPRO zal optreden met fragmenten uit het spel „Laat je zoon studeren".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5