Scherp Vier Koninklijke onderscheidingen bij meelfabriek „De Sleutels" MAANDAG 1 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT Veelvoudig iubileum bij hei parochieel zangkoor ,,Si. Leonardos" ie Leiden Gregorius- onderscheidingen Het is niet gebruikelijk om de werkzaamheden van een parochieel zangkoor in het licht der publiciteit te plaatsen, doch een uitzondering dient gemaakt, wanneer enige leden daarvan de dag herdenken waarop zij, een kwart eeuw geleden, voor de eerste maal hun vocale prestaties vanaf het oxaal ten gehore brachten. Tijdens een intiem feestelijke bijeenkomst, na de plechtige Hoog mis van Sacramentsdag en de laat ste dag van het Veertigurengebed, tijdens de welke de machtige „Missa Secunda Pontificalis" van Perosl op stichtende wijze werd gezongen, heeft de waarnemend pastoor van de Leonardus-parochie, pater P. Bo- dewes o.f.m., dit bijzondere feit her dacht en gewezen op de grote bete kenis van de zang als het „dubbele gebed" tijdens de eredienst. Spr. voelde zich verplicht om aan hen, die 25 jaar en langer hun krach ten en vrije tijd voor het koor had den gegeven, zijn oprechte dank te betuigen. Belonen kunnen wij U niet, aldus spr., dat zal God U zeker doen, doch wel willen wij onze uitzonder lijke erkentelijkheid betuigen voor de trouw waarmede gij uw taak hebt vervuld. Als uiterlijke tekenen van deze waardering bood hij de eremedaille met oorkonde van de St. Gregorius- vereniging aan, met de wens dat de ze onderscheiding de jubilerenden vele jaren mocht sieren en voor hen en alle medeleden een stimulans zijn om de beste krachten te blyven geven tot meerdere eer van God en grotere glans aan de liturgie. Nadat wnd. pastoor nog de wens had geuit dat ook jor.gere krachten belangstelling voor de koorzang zouden krijger om t.z.t. te kunnen voortzetten wat door de ouderen is opgebouwd, hebben de mede aanwe zige echtgenoten de onderscheidin gen in ontvangst genomen en daar mede de jubilarissen gesierd. Het waren de heren S. van Eg- mond, F. Driessen, H. Scheer, allen met 25, en de heren J. Boon, A. Ro sier, C. de Heyden en C. de Winter met ruim 30 „dienstjaren". De laat- sten hebben hun zilveren feest uiter aard destijds reeds herdacht, doch werden thans alsnog met de ere medaille onderscheiden. De vice-president, de heer N. C. Reizevoort, richtte zich namens alle parochiële zangers tot de feestelin gen. Het deed spr. genoegen dat door deze openlijke huldiging der jubila rissen duidelijk w.aardering voor het werk der zangers is gebleken. Wij beschouwen ons niet als lid van een vereniging, doch zien ons werk als een levenstaak in onze kath. gemeen schap, enig in zijn soort en met U iets anders te vergelijken. Spr. sprak eer speciaal woord van lof tot de heer Van Egmond, die gedurende vele, en moeilijke, jaren de functie van vice-president heeft vervuld. Spr. bracht de echtgenoten een bloemenhulde, de jubilarissen ont vingen een kist sigaren en voorts (voor beiden) een taart. De heer Van Egmond heeft na mens zijn jubilerende collega's een dankwoord gesproken en daarbij herinneringen opgehaald uit zijn bij na veertigjarige zangersloopbaan (Mon-Père, St. Jozef, Hartebrug en Leonardus). „Naast liefde voor de zangkunst, is het een plichtsgevoel, dat dwingt de van God ontvangen talenten in dienst te stellen van Zyn eredienst', aldus spr. „Oprechte dank vervult ons hart voor de ontvangen onderscheiding en het initiatief daartoe van pater Bodewes. Wij hopen ons dit alles waardig te tonen door met nog meer ijver en trouw te repeteren en daar door de kerkelijke plechtigheden een nog grotere luister te geven". Hierna is men nog enige tijd „en familie" gebleven, vele oude herin neringen opdiepend. Leidse Universiteit Bij K B. is op zijn verroek eervol ontslag verleend, gerekend van 1 mei IS'59, aan dr W. Storm van Leeuwen als lec'.or aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Geslaagd voor het cand.ex Franse taal en letterkunde mej. M. v. d. Vliet te Den Haag en de heer F. A. M. Linnebank te Den Haag; voor het doct.ex. Franse taal- en letter kunde mej. A. A. Kauer te Den Haag en de heer T. Panhuysen te Den Haag; voor het cand.ex. Engelse taal en letterkunde mej. D. J. Beneker te Schiedam en mej. E. Kloosterhuis te Den Haag. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 mei— 5 juni zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „The Eddy Duchin Story", 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „De vrouw, die tweemaal leefde", 18 jaar. Trianon: „I want to live", 18 jaar. Rex: „Verraad in Korea", 14 jaar. Bur^ertf'ke Stand Geboren: Karin Philippine d. van J. Brouwer en C. J. la Lau. Johannes Medard z. v. H. Westera en J. Joos- ten. André Cornelis Christiaan z. van A. J. de Rree en C. A H. Schout. Ju dith d. v. A. Breimer en A Fisscher. Overleden1 P. Tetteroo 46 j. echt genote v. C. Koster. J. Danneberg 6 maanden zoon. A. T. M van dei Meij 1 j. zoon. Toi sloi van iubileum ie Leiden Met groot enthousiasme is zaterdag avond in de Stadsgenoorzaa, een 'ees- telijke „puntgezet iclner het onder zo groie oelangstelling herdachte 75- jarig bestaan van de N.V. Meelfa briek „De Sleutels" v. h. De Kos :r Sc Co. Tijdens deze viering zijn vier medewerkers van dit bedrijf Konink lijk onderscheiden. Het waren de be ren J. van Hoeilaken en J. J. van Oosten, beiden werkzaam in het ma gazijn, de heer Jac. Ouwerkerk, chef van het materiaalmagazijn en de «eer J. Mleremet. die bhans op het kan toor werkzaam is. Werden allrn reeds eerder in de kring van het personeel gehujdiga, deze avond gesel iedde dit in een vrijwel geheel bezette Stads gehoorzaal. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, wees op hel res- I portabel aantal jaren, dat dit „klaver- blad van vier" bij dit voor Leiden zo belangrijke bedrij heeft volgemaakt. Veertig jaren van grote trouw en ijver en zeer nauwe plichtsbetrachting Het gaf spreker dan ook vee1 vreugde, dat hij kon meetedelen, dat het H.i de Koningii. had behaa- d om aan de jubilarisoen de bronzen eremedaille, verbondan aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Nadat de heer Van Schaik de onderscheidingen had opgespeld, was het v oord aan de heer H. J. de Koster, één der directeuren van „De Sleutels". Spreker, die de ju bilarissen gelukwenste met hun on derscheiding. wees voorts in het kort op de oude en zeer hechte banden, welke dit jubilerende bedrijf met de j Sleutelstad nu reeds zovele jaren heeft. Het wapen van de Sleutel stad, is ook het fabrieksr erk van de N.V., dat in vrijwel iedere stad en dorp van ons land door ons wordt uit gedragen. Wij voelen ons in deze stad gelukkig, aldus de heer De Koster. „Wij zijn er en wij blijven er!" Tijdens deze feesta"ond heeft ook ir H. A. Bol namens et personeel de directie het jubileumgeschenk aange- boden. Beide directeuren, de heren POTLOOD EN GEEST No. 541. Horizontaal: 1. Nederl. dichter, hoofdman van de „Beweging der tachtigers", 7. drijvend tonnetje aan een haringvleet, 9. meisjesnaam, 11. zijtak Douro, 12. voorvoegsel, 14. mak, 15. eer, 16. boom, 18. koor van zangers, 20. zoon van Jacob en Lea. 22. muzieknoot, 23. eenmaal, 25. tegenstelling van scherts. Verticaal: 2. aan de welwillende lezer (afk. Lat.), 3. vreemde munt, 4. schaaldier, 5 teken dat in de psal men voorkomt, 6. oploop van nieuws gierigen, 8. papieren ballonnetje, 10. voorvoegsel, 13. steenkolenwagen, gekoppeld achter de locomotief. 17. bijrivier van de Seine, in Normandië. 19. bekende afkorting, 21. bijrivier van de Rhöne, uit de Jura, 24. stoom schip (afk.). Oplossing morgenavond. Pro', dr J. N. Bakhuizen-van den Brink 25 j. hoogleraar te Leiden Vandaag viert prof. dr J. N. Bak huizen van den Brink het feit, dat hij een kwart eeuw het ambt be kleedt van hoogleraar in de kerk- en dogmengeschiedcnis aan de Leidse universiteit. Jan Nicolaas Bakhuizen van den Brink werd op 25 mei 1896 te Jou re geboren. Zijn grootvader was de be kende historicus Reinier C. Bak huizen van den Brink, zijn vader de predikant L. W. Bakhuizen van den Brink, die secretaris is geweest van de algemene synode. Hij studeerde theologie aan de Leidse universiteit, werkte enige jaren als dominee in verschillende gemeenten en aanvaardde in 1934 het hoogleraarsambt te Leiden met een oratie over „Incarnatie en verlossing bij Irenaeus". Zeer vele publicaties verschenen van zijn hand en hij legde bijzon dere kwaliteiten aan de dag als do cent, die nimmer zijn aandacht voor het wetenschappelijk onderzoek liet verslappen. Hij toonde buiten het universitair verband grote aandacht voor liturgische vraagstukken. Zeer lang is hij voorzitter geweest van de Liturgische Vereniging. Genoemd mag ook worden het maatschappelijk werk dat prof. Bakhuizen van den Brink doet. Hij is voorzitter van het Leids Diaconessenhuis sinds 1936. Voorts is hij curator van de Biblio- theca Thysiana, bestuurslid van de Ned. Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek, voorzitter van de architectenraad BNA. be stuurslid van de Teylersstichting en voorzitter van de commissie tot be hartiging van de kerkslijke archie ven. Zijn grote wetenschappelijke ver diensten werden erkend door zijn be noeming tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen in 1950, het doctoraat honoris causa van de universiteit vau St. Andrew in Schotland (1955) en door zijn be noeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. H. J. Koster en ir F. K. T Beukema '.oe Water, ontvingen hun door Sierk Schreuder geschilderd portret. Om standigheden waren oorzaak, dat het portret va:i ir Beukemi. toe Water r.og slechts in schets gereed was. Aan dit geschenk werd namens het per soneel nog een fraaie bloemenhulde toegevoegd, waarin ok de echtge note van wijlen de heer A. de Koster deelde. Na een dankwoord van beide direc teuren verzorgde het Theaterbureau Daan Hooykaas voor een gevarieerd en volijk cabaretprogramma, waar aan o.a. Willy Vervoort. The Three Jacksons, Tonny Boucher, Tobi Rix en De Spelbrekers h>un medewerking verleenden. „Oud Leiden" bezocht Maasland Zaterdagochtend vertrokken acht en dertig leden van de vereniging „Oud-Leiden" naar de landelijke ge meente Maasland om daar qen ge noeglijke dag door te brengen. Voor dat het doel werd bereikt, brachten de leden een bezoek aan ,,'t Woud" (gemeente Schipluiden), waar zich een kerkje bevindt, dat door een tiental alleraardigste huisje omsloten wordt. Tijdens de verdere reis werden achtereenvolgens, onder deskundige leiding, bezichtigd het fraaie inrij hek van „de Leeuwenwoning" ver sierd met z.g. „schildhoudende leeu wen", de in 1666 gebouwde en sedert kort gerestaureerde boerderij aan de Westgang nr. 28, de buiten bedrijf gestelde korenmolen (1767) „De Drie Leiij's" en de Dijkpoldermolen, een in 1718 gebouwde achtkantige, riet- gedekte, bovenkruier. In het verenigingsgebouw „Tref punt" werden de deelnemers verwel komd door de voorzitter van de cul tuurkring „Maaslant", de heer C. F. Petit dit de la Roche, waarna begroe ting volgde door de burgemeester van Maasland, de heer F. Groot Enzerink. Nadat door het gemeentebestuur een kopje koffie was aangeboden volgde een bezoek aan de aan de Zuidbuurtse weg gelegen, uit de tweede helft van de 17e eeuw daterende boerderij waar een met fraaie oude tegels ver sierde wand in de woonkamer en een betimmerde bedstede ieders bewon dering afdwongen. Na de koffiemaaltijd bezichtigde het gezej schap de Ne< Herv. Kerk, eens de Maria-Mugdalena-kerk, welke in 1241 door Graaf Willem II werd geschonken aan de ridderlijke Duitse Orde „De Balije van Utrecht". Na terugkeer hield de heer J. Em- mens uit Naaldwijk een korte cau serie over enkele historische aspec ten van de gemeente Maasland. Maasland kan bogen op een niet onbelangrijk historisch verleden, het geen bleek uit de door het gemeente bestuur in de grote zaal van „Tref punt" bijeengebrachte verzameling oude kaarten, oude boekwerken, op gegraven aardewerk, oude gebruiks voorwerpen, klederdrachten enz. Voorts uit oud zilverwerk beschik baar gesteld door het bestuur van de Ned. Herv. Kerk.' De burgemeester gaf bij elk tentoongesteld voorwerp een uitvoerige toelichting. Naast voorwerpen uit het verleden was tentoongesteld een maquette van het bij de bestaande dorpskern aan sluitende uitbreidingsplan. •Nadat het tentoongestelde met be langstelling was bezichtigd sprak de voorzitter van de cultuurkring een slotwoord. De heer Pelinck, bestuurslid van ..Oud-Leiden", betuigde dank aan al len die aan het welslagen van de ge notvolle en leerzame dag him mede werking verleenden. Tweemaal 40 jaar bij „Het Klaverblad Leiden C. Swaanenburg en F. Klein Veertig jaar in dienst van de kof fiebranderij en theehandel „Het Kla verblad", fa. Wed. B. N J. T. Molken- boer, was zaterdag aanleiding tot een grootse en hartelijke hulde aan twee voortreffelijke medewerkers, de he ren C. Swanenburg en F. Klein. In de fraai versierde cantine van het bedrijf werden 's ochtends om 10 uur de jubilarissen in gezelschap van hen echtgenoten en kinderen ontvangen door de directie. In tegen woordigheid van het voltallig perso neel werden de jubilarissen namens de directie toegesproken door de heer J. Lij ten. Deze memoreerde, in bij zonderheden tredend, de veranderin gen, welke in de loop van de laatste veertig jaar in het bedrijf hadden plaats gevonden (het bedrijf bestaat op 1 sept. a.s. 190 jaar) en wees op de zeer sterke uitbreiding van de laatste jaren. Spreker richtte zich vervolgens tot elk der jubilarissen afzonderlijk en prees de heer Swaa nenburg, die gedurende ruim 25 jaar als vertegenwoordiger werkzaam was geweest en thans sedert enige jaren een functie vervult op de afd. boek houding, voor zijn doorzettingvermo gen en tactische optreden. Spreker schilderde vervolgens de heer F. Klein als een zeer nauwgezet em ployee, die al die jaren, op een voor treffelijke wijze, zorg had gedragen voor bezorging en expeditie. Hij dankte de jubilarissen voor de grote ijver en toewijding, waarmede zij al die jaren de belangen van het bedrijf hadden behartigd. Namens de directie overhandigde spreker ten slotte aan beide jubilarissen een geschenk on der couvert. Voorts werden de jubilarissen na mens het personeel toegesproken door de heer C. Compier, die herin nerde aan de prettige sfeer en uit nemende teamgeest, welke in het be drijf heersen en waaraan de jubila rissen, als oudsten, door hun juist optreden zo'n groot aandeel hadden gehad. De heer Compier bood namens het personeel aan elke jubilaris een fraai polshorloge aan. De heer B. van der Steuyt sprak vervolgens na mens het vertegenwoordigers-corps en memoreerde de goede verstand houding tussen de verkopers en de jubilarissen. Ten slotte dankten de heren Swaa nenburg en Klein de diverse sprekers voor de hen gebrachte hulde. Om streeks 12 uur sprak de heer J. Lij ten 'n kort slotwoord. Van de zaken relaties werden vele bloemstukken, cadeaux en schriftelijke gelukwensen ontvangen, welke getuigden van de prettige contacten tussen jubilarissen en relaties. BRANDJE Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur ontstond brand in het kledingsreini- gingsbedrijf Van der Horst aan de 3 Octoberstraat. Bij werkzaamheden in het bedrijf geraakte een fles acety- leengas in brand. De brandweer moest erbij komen. Zij wierp de brandende fles in het water langs de Schelpen kade en bluste ook wat nabrand in het bedrijf waardoor enige kleding stukken waterschade opliepen. De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag vijf Leidse kwajon gens aangehouden, die bezig waren mét het vernielen van de afsluiting, die op de Hooigracht is geplaatst naar aanleiding van de werkzaamheden, die hier aan het wegdek worden ver richt. Woensdag 3 juni is er weer bij eenkomst van de dames van de ver eniging Sancta Veronica, in de Vroo- lijcke Arke, Pieterskerkkoorsteeg 15 van half 3 tot half 5. Men heeft vol doende materiaal aangekocht, zodat ook andere dames, dan de geregelde trouwe medewerksters, niet behoeven te schromen, katoen of wol te komen halen, om tot kledingstukken voor de minderbedeelden te verwerken. Dansexamens voor amateurs te Leiden Gisteravond werd in dansschool Evert Castelein het eerste van de twee dansexamens voor amateurs ge houden. De jury bestond uit de heren Anton van Riet, Amersfoort en Ab de Bra, Roosendaal. Van de 45 slaagden er 9 gewoon, 26 met dof en 10 met hoogste lof. 't Bronzen insigne behaalden de dames: Truus de Hollander Leiden, J. Witteman, Hoogmade, M. Verhoeven en M. Perquin, Leiden. De heren G. Hoogevorst, Oegst- geest, R. A. Veen, Jac Seisener, Hil- legom, J. Brama, N. W. Hout. Met lof slaagden de dames: W. Castelein, M. Postma, A. Vork, G. Overes, C. v. d. Meer, Th Karre- mans, G. Verhoeven, allen uit Lei den en C. v. d. Maat, Oegstgeest, M. Willemsen, Rijpwetering, M. Verhoef, Oegstgeest, S. van Breemen, Wasse naar. En de heren: Paul van Leeuwen en C. J. van Dijk, Leiden, J H. Vink Oegstgeest, B. Turk, Zoeterwoude, M. Witteman, Voorschoten. Met hoogste lof slaagden de dames: J. G. Vis, Oegstgeest, J. Peltenburg, Leiden, A. van Ryn, Warmond, U. v. Kempen, Leiden. En de heren Th Walraven, War mond, P. Ouwendijk, C. v d. Berg, Leiden, J. Zwetsloot, Abbenes, C. Valentijn, Voorschoten. Voor zilver: de heer Th. Walraven, Warmond. Met lof slaagden de dames: L. Ede laar, E. Feldobrugge en G. Ouwer kerk, Leiden. De heeren: D. Bunnig, Peter Bun- nig en H. v. d. Laan, Leiden. Voor goud slaagden de dames: Erna Berg en M. v. d. Berg, Leiden en de heren J. Schouten, Leiden en L. Chreighton, Oegstgeest (allan met lof). W. M van Rijkom en J. Pelt verlaten de Lichtfabrieken Vrijdag j.l. was voor de heer W. H. Rjjkom, chef van het kabelnet bui tengemeenten bii de S.L.F., het mo ment aangebroken om na een periode van ruim 40 jaar dit energiebedrijf met pensioen te verlaten. De heer en mevr. Van Rijkom werden ter gele genheid van dit feit in de cantine van dc fabrieken door de directie ontvan gen. De directeur, ir. Y. Ykema, sprak als eerste de scheidende functionaris toe en dankte de heer Van Rijkom voor het vele werk door hem verricht in het belang van het bedrijf en voor de pretitge wijze waarop de heer Van Rijkom steeds met hem had samen gewerkt. Spreker wenste hem het beste toe voor de komende jaren Ook de volgende sprekers getuigden van hun lof voor het werk van de heer Van Rijkom. De voorzitter van de personeelsvereniging bood mevr. Van Rijkom bloemen en de heer Van Rijkom een boekwerk aan. Na dit samenzijn werd door het overige personeel en vele contacten van buitenaf gebruik gemaakt van de gelegenheid van de heer Van Rijkom afscheid te nemen. Op een later tijdstip zal de heer Van Rijkom van zijn naaste mede werkers afscheid nemen. Ook voor de heer J. Pelt Sr. was het moment aangebroken om afscheid te nemen van de Sted. Lichtfabrieken met pensioen. In de directiekamer van het ener giebedrijf sprak de directeur, ir. Y. Ykema zijn dank en waardering uit voor de wijze waarop de heer Pelt steeds zyn krachten aan het bedrijf heeft gewijd, en wenste hem nog vele goede pensioen jaren toe. De chefs van de heer Pelt sloten zich bij de woorden van de directeur aan en brachten eveneens hun waardering voor het werk van de heer Pelt tot uiting. De voorzitter van de perso neelsvereniging overhandigde vervol gens met enkele woorden een af scheidscadeau. Hierna volgde in de kantine een hartelijk afscheid door zijn naaste collega's Zij boden de heer Pelt een geschenk aan, terwijl de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel hem verraste met een fruitschaal. Na dit gezellig samenzijn dankte de heer Pelt, mede namens zijn gezin, allen hartelijk voor de welgemeende blijken van vriendschap en waarde ring door hem bii zijn vertrek onder vonden. Damescomité „Groenoord' gehuldigd Het was van het bestuur van de Buurt- en Speeltuin ver. „Groen oord" een goede gedachte om ter ge legenheid van het tweede lustrum van het „Dames-Comité" deze dames te huldigen in een feestavond voor de leden en donateurs. Reeds vrijdagavond hadden tal lozen blijk gegeven van hun gelang- stelling, toen het Dames-Comité re cipieerde ten huize van de heer A. de Vrind. Daar brachten ook vele zusterorganisaties hun gevoelens tot uitdrukking. Zaterdagavond in de grote zaal van de Burcht, werden de dames voor het forum van vrijwel geheel „Groen oord" de hoogste lof toegezwaaid door de voorzitter, de heer J. L. v. d. Holst, die memoreerde dat deze acht dames in tien jaar tijd kans hebben gezien om ruim twaalfduizend gul den bijeen te brengen voor een clubhuis voor de jeugd van deze speeltuinvereniging. Na een kort welkomstv/oord aan de aanwezigen onder wie de erele den, de heer en mevrouw Van Om meren, de heer Vtflbrief van de Nuzo en vele vertegenwoordigers van zus terverenigingen, dankte de hee. Van der Holst in een geestig speech je de dames voor hun onvermoeide arbeid, die niet alleer zo'n gunstig finan- cieël resultaat had opgeleverd maar tevens een band van samenhorig heid door geheel Groenoord had ge weven. Het cabaret van J. de Graaf dat hierna optrad, heeft de aanwezigen een recht gezellige avond gebracht. Specialisten in de kolder waren voor al de Role's en ook The Johnys met hun accordeons en de Vebraties met i hun mondharmonicarepertoire wer- j den ten zeerste op prijs gesteld. Bij zonder attractief was het meisjes koor o.l.v. de heer W. Smit, die na enige Hollandse liedjes een speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerde zanghulde bracht aan het da mescomité. Leo van der Hoek was een zeer ver dienstelijke conferencier. Ten slotte hield het dans- en show orkest „The Game Breakers" na het cabaret de aanwezigen nog enkele uren gezellig bijeen. JAARVERSLAG COMMISSIE VAN SAMENWERING VOOR BIJZONDERE NODEN Door de Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere No den te Leiden is het jaarverslag over 1958 uitgebracht. Aan dit verslag ont lenen wij het volgende: De commissie heeft ten doel ma teriële hulp te verlenen, wanneer een gezin of een persoon door „bijzondere nood" in moeilijkheden is geraakt en deze moeilijkheden door een een malige hulpverlening afdoende kun nen worden geholpen. Deze hulp ver leent de commissie in samenwerking met burgerlijke, kerkelijke en parti culiere instellingen. In 1955 werden 63 aanvragen be handeld, waarvan er 38 tot een hulp verlening hebben geleid. Een zeer be langrijk precentage van deze hulp verleningen betrof de voorzieningen ten behoeve van minder-validen- (motor)invaliden- en duwwagens, ge hoorapparaten, prothesen e.d. Het streven van de commissie is er daar bij op gericht om ook de lichamelijk gehandicapten, die niet meer in het arbeidsproces kunnen worden opge nomen (waaronder ook de bejaarden worden gerekend), zoveel mogelijk te Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 1 Juny 1859 Londen. Volgens de Times hebben al de hoven, uitgezon derd die van Frankrijk en Sar dinië, Frans 11 als koning van Napels erkend. Genoemd blad laat zich in bijzonder hevige be woordingen over wijlen koning Ferdinand uit „Indien z\jn volk", zegt het, „tevreden ware met eene kudde vee, dan zou Ferdinand icellicht een goede veehouder zijn geweest." helpen. Op deze wijze wordt hun nog de gelegenheid geboden om aan het maatschappelijk verkeer deel te ne men en voorkomt men, dat zij zich geheel van de buitenwereld gaan iso leren. Naast deze voorzieningen t.b.v. de minder-validen werd in vele geval len hulp verleend bij de aanschaf van kleding, dekking en huisraad, bij de kosten voor woninginrichting, schuld delging en studietoelage. Met de hulpverleningen was in to taal een bedrag van ƒ11.795,ge moeid. Dank zij de giften en contri buties van werkgevers, werknemers en donateurs was de commissie in staat in vrijwel alle hulpverleningen een bijdrage beschikbaar te stellen. Het secretariaat van de commissie is gevestigd op het bureau van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6. Leidse agenda MAANDAG. 1 JUNI Vakopleiding Bouwbedrijf. Voor lichtingsavond (voor ouders van leer lingen hoogste klassen lager onder wijs) Boehaavezalen, 8 u. nam. „De Professoren wijk". „Door de jeugd, voor de jeugd", optreden in St. Antonius Clubhuis. 8 uur nam. Gewestelijke Sociale School K.A.B. Feestelijke sluiting cursusjaar, Ge bouw Oude Singel, 8 uur nam. „De Overbelichte Muze", Cabaret St. Bonaventura-lyceum, Schouwburg 8 uur nam. DINSDAG, 2 JUNI „De Overbelichte Muze", Cabaret St. Bonaventura-lyceum, Schouw burg, 8 uur nam. Alg. Ned. Bond v. Bejaarden en Gepensioneerden, jaarvergadering in Stadsgehoorzaal, half drie nam. Oranjevereniging Oegstgeest. Vie ring 50-jarig befetaan. Receptie ten gemeentehuize, 35 uur nam. St. Eloy. Adviesavond, Gebouw Chr Soc. Belangen, Oude Singel, 7.36—8 uur. WOENSDAG, 3 JUNI Jongerencontact Lezing over Negro spirituals en Gospe1c.ongs, St. LeO- nardushuis, Haagweg 14, 8 u nam. DONDERDAG. 4 JUNI Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijniand. Ledenvergadering Stationsweg 43, 14.36 u nam. A.K.W.V. Excursie naar Roelof- arendsveen. Aankomst bij gemeente huis van Alkemade ts 4.30 u nam. Kon. Neo Ver v. E.H.B.O., Leiden. Diploma-uitreikei en feestavand St. An'oniusclubhuis, haV acht nam. „Toonkunst", Uitvoering Kinder- operetteklassen. Schouwburg, 7.30 u nam. VRIJDAG. 5 JUNI A.R.K.O. Gezongen avondmis voor gesneuvelden, Lodewijksverk, half negen nam. Jaarvergadering en tocht naar de Braassem. ZATERDAG, 6 JUNI Reserve-gemeentepolitie Leiden. Feestavond, De Burcht, 8 u nam. APOTHEKERSDIENST Geopend apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. ALPHEN AAN DEN RIJN Politie aan de stok met bromfiets-tirannen De gemeentepolitie te Alphen aan den Rijn heeft zich zondagavond ge noodzaakt gezien hardhandig op te treden tegen een uitgebreide groep I jongelui, die hinderlijk optraden voor de omwonenden en het auto-, rij- wiel- en voetgangersverkeer stoor- i den. De omwonenden in de omgeving van het Nutsgebouw aan de Hooft- straat hadden reeds gedurende enke le weken overlast van de jongelui ondervonden, doordat zij geregeld een oorverdovend lawaai maakten met bromfietsen. Hierdoor werden de te levisietoestellen gestoord en de eige naars van radio en T.V. gehinderd het gesproken woord te beluisteren. Voorts plegen de jongelui het weg verkeer te hinderen door de rij- en voetpaden te versperren en alle die willen passeren tegen te houden. Nu een dergelijk hinderlijk optre den zondagavond opnieuw werd gemeld, ging de politie er op uit om de orde te herstellen. De jongelui boden evenwel tegenstand en sloegen de ernstig en goed bedoelde waar schuwing van de politie in de wind. De politie meende dit niet te kun nen tolereren en trachtte de groep recalcitrant en. die, zoals dat meestal ten onrechte gebeurt, ook steun be gon te krijgen van buitenstaanders, met de gummi-stok uit elkaar te drij ven. Hierbij vielen vele rake klap pen en moest een van de meest halstarrigen, naar bet politiebureau worden overgebracht waar hij aan de tand werd gevoeld. Daarna werd hij naar zijn ouders gebracht. De herrieschoppers bleken tot be daren te zijn gekomen, nadat er tien tallen processen-verbaal waren uitge deeld. LEIDERDORP Spreekuur burgemeester. Het spreekuur van de burgemeester wordt deze week niet gehouden op woensdag maar op donderdagmorgen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2