Veertig jaar R.K. Officierenvereniging Beer verkocht zijn huid duur KORTE golf EHBO afd. Leimuiden in het zilver Gemeenteraad van Leidschendam protesteert tegen geringe woningtoewijzing VRIJDAG 29 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Aartsbisschop sprak op {eestvergadering Gisteren vierde de R.K. Officie renvereniging ARKO, haar 40-jarig bestaan, 's Morgens om kwart over tien droeg mgr. Alfrink, vicaris van de Nederlandse strijdkrachten, een pontifikale H. Mis op in de kerk van de H. Jacobus aan de Parkstraat in Den Haag. Hij werd geassisteerd door mgr. Van Straelen, hoofdleger aalmoezenier en door mgr De Sain, hoofdvlootaalmoezenier. 's Middags om 2 uur vond in de litteraire sociëteit „De Witte" een feestveo-gadering plaats, bijgewoond door vele autoriteiten. Onder hen merkte men op mgr. dr. B. J. Al frink, aartsbisschop van Utrecht, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, mr. B. L. G. Dekkers, oud-minister van oorlog, de heer L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het ministerie van oorlog, mgr. H. J. van Straelen, mgr. J. F. de Sain, mgr W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag, de luitenant-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, ge- neraal-majoor Koning en, namens de burgemeester van Den Haag. wet houder W. Dettmeijer. De taak van de kath. officier. In zijn openingswoord doorliep vuitenant-generaal Van der Kroon, algemeen voorzitter van de ARKO, de geschiedenis van de vereniging en sprak over de plaats, welke de or ganisatie als principieel katholiek in het maatschappelijk leven en in het leven van iedere katholieke officier inneemt. De Westerse wereld, in het bijzon der de katholieke wereld, moet een eenheid vormen, één front tegenover het voortwoekerende communisme. Het ia de taak van de officier door zijn eed van trouw aan de koningin, van de katholieke officier in het bij zonder door zijn trouw aan Jezus Christus, de jongeren van deze noodzaak te doordringen. Wij moeten ophouden, aldus de generaal, te klagen over de jeugd van tegenwoordig. De jonge mens van heden is ernstig genoeg, dat hij zich van hun werkelijke plaats en van de noodzaak van eenheid be wust is. Generaal Van der Kroon meende, dat in dit opzicht een speciale taak is weggelegd voor jonge officieren, die nog aan het begin van hun lei dinggevende taak staan. Zij immers vormen de leiders van de toekomst. De heer Rietveld, secretaris-gene raal van oorlog, bracht daarna hulde aan de ARKO en in het bijzonder aan majoor mr. M. J. Koeken, on dervoorzitter, die hij na afloop van zijn toespraak namens hare majes teit de koningin de versierselen op spelde van ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Mgr. Alfrink belichtte in zijn toe spraak de persoon van de officier als christen. De persoonlijke kwaliteiten van de katholieke officier, moeten van grote betekenis zijn niet alleen voor de strijdkrachten, maar ook voor de medemens, waarmee hij in aanraking komt. Eerst soldaat van ChristiLS. De officier zal een des te beter mens zijn, maar ook een des te beter officier van onze koningin, naarmate hij als geroepene tot Christus' rijk beter soldaat van Koning Christus is. De beste officier is degene, die zich van zijn dienstbaarheid tegen over zijn ondergeschikten bewust is. De grote verdienste van de ARKO zag de aartsbisschop in de zorg, die zij naast de materiële en sociale be langen besteedt aan de christelijke levenswaarden. „Omdat de sociale voorzieningen in ons land zeer gun stig zijn kan er des te meer aandacht worden besteed aan de kerstening van het officiersberoep". Ook toonde hij zich zeer verheugd over het feit, dat er in de Neder landse strijdkrachten zo veel aan- Sacramentsprocessie te Rome Uit de kerk Maria in Ara Coeliop de Capitoolse heuvel te Rome is gisteravond, Sacramentsdag, de pro cessie getrokken, welke jaarlijks door dit alleroudste deel van Rome trekt naar het Colosseum, zozeer in ere by de gehele christenwereld. De Paus heeft voor het eerst sinds vele jaren weer aan deze processie deel genomen, zij het dan, dat Hij wegens Zijn hoge leeftijd niet geheel de plechtigheid kon meemaken. Om half zeven, toen het nog dag licht was en de zon haar laatste stralen over de stad wierp, trok de procèssie uit le kerk en bewoog zij zich over het plein van het Capitool, waar eens de Romeinse Senaat zetel de. Zij daalde daarna langzaam af naar het Forum dei Imperiali langs de Marmertynse gevangenis, waar Petrus en Paulus eens gevangen ge zeten hebben. De processie die alleen uit geeste lijken en mannelijke leken bestond, kronkelde zich tussen de ruïnes en langs afgebroken tempels naar het Colosseum en naderde tegen 7 uur de Triomfboog van Constantijn. Hier was een rustaltaar opgericht en een voor de Paus bestemde troon. Daar arriveerde de H. Vader, be kleed met de koorkap, rechtstreeks uit het Vatikaan en werd ontvangen door de burgemeester van Rome en vele plaatselijke autoriteiten. Nadat de H. Vader naar het rust- altaar geleid was en daar enige tijd gebeden had, betrad Hy het altaar en gaf de menigte de zegen. Daarna trok de stoet langzaam en onder het zingen van liederen terug naar Ara Coeli. dacht aan de geestelijke verzorging van de militair gegeven wordt. Na de toespraak van mgr. Alfrink sprak prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs een feestrede uit met als on derwerp „Europa in Discussie". Tijdens de feest vergadering wer den tot ereleden benoemd: reserve eerste luitenant A. Vermeeren, kolo nel B. Antoni, commandeur A. C. M. de Neve en oud-legeraalmoeze nier majoor H. Determeijer, allen wegens hun grote verdiensten aan de ARKO. Na de f eestvergadering volgde een druk bezochte receptie, waarbij talrijke prominenten de leden van de ARKO kwamen gelukwensen, onder wie de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten, luitenant- generaal G. J. de Fèvre de Montigny chef van de generale staf en vice- admiraal H. H. L. Pröpper. C.A.O. S GRAFISCH BEDRIJF OPNIEUW VERLENGD Bij de onderhandelingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisa ties in het grafisch bedrijf kon nog geen volledige overeenstemming wor den bereikt over het afsluiten van nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten. Daarom is besloten de be staande overeenkomsten nogmaals te verlengen. Voor wat betreft de tech nische CAO en die voor de chefs t.m. 27 juni a.s. en de CAO voor het admi nistratief personeel t.m. 30 juni a.s. De Belgische radio ;eft don derdag de bevolking gewaarschuwd voor een hyena van een gevaarlijk soort, die ontsn.tpt is uit een parti culiere dierentuin te Lokeren. In Lokeren en omgeving zijn don derdag klopjachten gehouden. Koning Paul van Griekenland is donderdag in het ziekenhuis van Zürich opgenomen voor een oogope ratie. vóór hij geschoten werd De gevaarlijke Himalaya-beer, die op eerste Pinksterdag de eigenaar van het vogel- en dierenpark te Apel doorn, de heer F. L. Put heeft ge dood, heeft gisteren een ontsnap pingspoging met de dood moeten be kopen. De weduwe van de heer Put had de moordende beer en zijn wijfje ver- j kocht aan de directie van het circus Boltini. Gistermorgen zou het trans- port plaats hebben maar de beren j wilden van geen verhuizen weten. Om tien uur plaatste men een kooi voor het nachtverblijf van de beren. Na vijf kwartier lukte het de domp-1 teurs Bubi Althoff en Jan Yonke, de mannetjesbeer in die kooi te lokken, j Maar toen het dier bijna aan het eind was, liep hij plotseling terug. De dompteurs, die zich inmiddels in het hok hadden gewaagd, werden min of meer door de terugkerende beer ver rast. Ze gooiden een touw om zijn kop, met de bedoeling, hem zo in de ge wenste richting te drijven. Tien man nen trokken aan de lus en, na een harde worsteling zag het er werkelijk naar uit, dat ze het van de beer ge wonnen hadden. Eenmaal in de loopkooi, boog de beer de spijlen uiteen, stapte er -uit en kwam zonder touwen op het sa mengestroomde publiek af Ontsteld weken de mensen achteruit, soms struikelend over elkaar. De camera man van de Nederlandse Televisie Stichting die de actie filmde, zette het op een lopen, toen de beer hem kennelijk als ontbijt prefereerde. Hoofdagent Tabak, een van de po litiemannen, die het transport moes- Samenvoeging Rietveld en Hoornse polder In de vergadering van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland zal een voorstel van G.S. behandeld worden tot samenvoeging van de polder Rietveld (Hazerswoude, Alphen en Boskoop) en de Hoornse polder (gem. Hazerswoude). G.S. voeren aan, dat de Hoornse polder geheel afhankelijk is van de bema ling van de polder Rietveld zonder een directe invloed op de wijze van bemaling te kunnen uitoefenen. Daar, aldus G.S. de Hoornse pol der en de polder Rietveld water staatkundig gemeen liggen en één waterkerende ring hebben, ligt sa menvoeging voor de hand. De besturen van beide polders hebben bezwaren naar voren ge bracht, gebaseerd op het verlies van zelfstandigheid, verschil in mentali teit van ingelanden en vrees van het bestuur van de polder Rietveld voor de kosten van het kade-onderhoud van de Hoornse polder. ten beveiligen, achtte de situatie te gevaarlijk om verdere risico's te lo pen: hij schoot en verbrijzelde een deel van de kaak van de beer. Alsof er niets aan de hand was, sjokte het beest verder. Toen schoot hoofd agent Schepel het roofdier midden in het hart. Met een doffe plof viel de beer op de grond. Toen hoefden de dompteurs alleen 'de berenweduwe nog maar te vervoe ren. Daarbij scheen het Wild-West- spelletje van voorafaan te beginnen. De berin werd bijna ingesponnen in dikke touwen. Ze trok er zich niets van aan en verbrak de zelen, of het zijden draadjes waren. Na drie spannende kwartieren ten slotte, had men de feeks in de transportkooi. De dompteurs schatten, dat zij over twee weken getemd zal zijn. Een „lieverdje" Een achtjarig Brits jongetje is gis teren door de plaatselijke kinder rechter veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van kinder psychiaters. Het jongetje had in het gebied rondom Porthcawl meer moeilijkhe den veroorzaakt dan twaalf jongetjes te zamen. Dit had de schrik van Porthcawl op zijn geweten; Diefstal uit auto's, van rijwielen en uit winkels. Het wegnemen van zijn moeders loonzakje. Inhoud 200. Het in brand steken van een tele fooncel en het rapporteren van de brand in „onbehoorlijke termen". Spijbelen van school. Het beroven van andere jongens van kleren en geld. Koning Leopold reeds verhuisd Volgens hofkringen te Brussel Is koning Leopold reeds uit het paleis te Laeken verhuisd naar het landhuis van de koninklijke familie bij Ostende, Zoals men weet, besloot koning Leopold deze week het koninklijk pa leis te Laeken, dat hij met zijn zoon koning Boudewijn deelde, te verlaten in verband met de toenemende kri tiek op het koningshuis. Zijn vertrek uit het paleis is nog niet officieel bevestigd. Woensdag verklaarde het socialis-1 tische partij orgaan „Le Peuple", dat het besluit van de vorst om Laeken te verlaten niet voldoende was. Het blad achtte het „een ideale oplossing" indien koning Leopold het voorbeeid van de hertog van Windsor zou vol gen en in vrijwillige ballingschap gaan. Deze koers wordt in Brussel echter onwaarschijnlijk geacht, in ieder ge val zolang koning Boudewijn niet is getrouwd. Geen gesprek mei j rebellen (Advertentie). De Franse premier Michel Debrél heeft een aanbod van de Algerijnse! KATWIJK opstandelingen voor bestandsbespre- kingen aan de grens tussen Algerije Feestelijke intocht n Hp hand mvczpii en Tunis van de hand gewezen. In een commentaar op verklarin gen van vertegenwoordigers van de Algerijnse rebellen in een interview met Associated Press te Genève zei een zegsman van Debré: Ons stand punt is ongewijzigd. Eventuele onder handelingen zullen in Parijs moeten plaatsvinden op de voorwaarden die duidelijk door president De Gaulle zijn gesteld. De vroegere filmacteur Bur Ab bott, die indertijd met de inmiddels overleden Lou Costello als fiknko- miek triomfen vierde, heeft donder dag te Hollywood gezegd, dat hij al zijn bezittingen heeft verloren en dat hij zich gedwongen ziet zyn huis te verkopen om achterstallige belas tingschulden te kunnen betalen. De tweejarige Petronella Mou- rik in de Johannes Brandstraat te Rotterdam is bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Bij aan komst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat zij aan de bekomen verwondin gen was overleden. Sympathie der bevolking Onrustig Argentinië Bij een betoging van stakende bankbedienden in de Midden-Argen- tijnse plaats Cordoba heeft de politie woensdagnacht van de vuurwapenen gebruik moeten maken. Zestig betogers, die de agenten met stenen hadden bekogeld, werden aan gehouden; drie van hen waren ge wond. De sfeer in de stad was don derdag nog zeer gespannen. Ook in Buenos Aires is de politie op haar hoede. (In geheel Argentinië staakt zoals men weet het bankperso neel voor hoger loon). Moskou mag kijken, maar niet kopen De Russische dames blijken zeer geïnteresseerd te zyn in de Westerse mode. De modeshows, die het Parijse modehuis van Christian Dior van 12 tot 16 juni in Moskou organiseert, zijn althans reeds nu volledig uitverkocht. Er zijn 12.000 toegangsbewijzen ver kocht en 10.000 teleurgestelden heb ben zich op een wachtlijst laten plaat, sen. Het is voor het eerst, dat een volledige Parijse collectie in Rusland getoond zal worden. Tweemaals daags zullen de mannequins de 120 model len in het „arbeiderspaleis" laten zien. Maar, hoe verleidelijk de Mos kousen de Parijse morgenkleding, middag japonnen of baljurken ook zullen vinden, zij zullen de nieuwste modellen niet kunnen kopen, omdat de Russische kamer van koophandel de invoer van Franse modeprodukten heeft verboden. Men zal naar Parijs moeten reizen om de begeerde kle ding te kopen. Maandag 1 juni a.s. is het 25 jaar geleden, dat de afdeling Leimuiden en Rijnsaterwoude van de Kon. Ned. Ver. EHBO werd opgericht. Dit ge beurde in een bijeenkomst in de voormalige Openbare School in de Dorpsstraat. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van het Groene Kruis. Sinds 1932 had Leimuiden een jong en energieke arts in dokter D. Stapensea, die dadelijk bereid was de eerste opleidingscursus te geven voor het Eenheidsdiploma, dat vereist wordt voor het lidmaat schap van de Ned. Bond. De belang stelling voor deze cursus was ge weldig. Bij de aanvang waren er 60 dames en heren. Tijdens de cursus liep dit aantal wel terug, maar tij dens de oprichtingsvergadering werd aan 14 dames en 22 heren het diploma uitgereikt. Het voorlopig bestuur werd ge vormd door de heren C. P. v. d. Broek en C. A. Beuk. Nog dat zelfde jaar werd op een ledenvergadering een definitief bestuur gekozen waarvan de volgende personen deel uit maakte. Mevr. G. v. d. Meer- Verhorst, mej. B. Treur, en de heren K. F. Lissenburg (voorzitter), C. v. Immerseel en H. Meijer. De eerste leden waren niet alleen actieve EHBO-ers maar bovendien propa gandisten, die vele donateurs aan trokken wat in die jaren de enige bron van inkomsten was, om het duurzame materiaal zoals brancards verband enz. te kunnen aanschaffen. De eerste tijd hield men zich ook bezig met oefenen in redden van drenkelingen, maar dit beperkte zich slechts tot de eerste jaren. In 1937 trad men toe tot de Kon. Ned. Ver eniging. Men werd ingedeeld in de kring Haarlemmermeer N.H. teza men met Aalsmeer, de Kaag, Heem stede, Nieuw Vennep en Hoofddorp. Regelmatig heeft men met deze af delingen deelgenomen aan kring en districtswedstrijden, waar Leimui den een gevreesde tegenstander was. Vaak behaalden de ploegen eenjozef". Na nog een gezellig uurtje goed resultaat en enkele jaren gele- bijeen geweest te zijn, waaronder den o.a. kwam een fraaie wissel- enige plaatjes werden gedraaid, gin- gemeenten de EHBO de laatste jaren subsidiëren is de penningmeester D. Kroon de donateurs dankbaar, want de aanschaffing van oefenverband, materiaal enz. is zeer kostbaar. Ook in 1951 leed men een zwaar verlies, toen de penningmeester de heer Chr. Verhoeven door een nood lottig ongeval om het leven kwam. Als pionier en penningmeester is men aan hem veel dank verschul digd. Drie leden vieren met de af deling het zilveren jubileum. Het zijn mevrouw Heenk, die sinds 1948 presidente is, en tijdens oefenavon den en bij de opleiding van nieuwe cursisten een belangrijk aandeel voor haar rekening neemt. Ook de heren H. Meyer en A. J. Beuk zijn vanaf de oprichting trouw gebleven. De eerste is 25 jaar bestuurslid en 24 jaar secretaris. De afdeling telt thans 27 leden, en er is reden voor dat deze met enkele genodigden het zilveren jubileum op 1 juni gaan vieren. Maandagmiddag is er gelegenheid van 3 tot 4.30 het bestuur geluk te wensen in het café van de dames Sneeboer. Die avond wordt in zaal Sneeboer een feest avond aangeboden. Van harte hopen wij dat deze vereniging, die geheel berust op liefde voor de medemens, en waarbij elk eigen voordeel is uit gesloten haar taak zal kunnen voort zetten, en dat de belangstelling van de bevolking zal blijven bestaan, of zo mogelijk nog zal toenemen. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP K.A.V. Gisteren vierde de K.A.V. de jaarlijkse Mariadag. Buiten de ge wone regel werd om 9 uur 's mor gens een H. Mis opgedragen waarna de dames zich verenigden in het pa rochiehuis „De drie eendjes". Op het podium prijkte een mooi versierde beeltenis van de H. Maagd, wat een gerede aanleiding was tot het geza menlijk zingen van enige Marialie- deren. Onder het daarna volgende feestelijk ontbijt ontstond de goede sfeer van gezellig samenzijn. Mej. Jo Mortier gaf enige mooie declamaties w.o. „de psalm van een Moeder" en „de ladder van St. beker definitief in hun bezit. In 1952 trof de afdeling een zware slag door het overlijden van haar docent Sta pensea. Vele candidaten heeft hij in die jaren de EHBO-kennis bijge bracht en hij was de bezielende lei der. Allen die onder zijn leiding mochten werken zullen zijn nage dachtenis dankbaar blijven eren. Maar ook zijn opvolger, de tegen woordige docent dokter Brinkhorst, leidt met liefde en toewijding de EHBO waardoor de afdeling de sympathie van de bevolking heeft. Dit bewijst wel het grote aantal do> gen de dames welvoldaan huis waarts. De gezellige avond werd om 8 uur geopend door de presidente meteen hartelijk welkom. Het eerste gedeel te bestond uit een mooie Mariahulde met spel, zang en declamatie in hoofdzaak verzorgd door de kinderen van de leden. Pastoor Kouwenhoven vereerde de jonge moeders met een plaatje van de bisschop. Na het gebruik van een kopje kof fie met gebak onder de pauze, volgde het vrolijke gedeelte, met muziek, ins.'als het einde van een nateurs," die in de beide gemeenten gezellige dag en een waardig slot financiële steun geven. Hoewel de van het winterprogram. van de „basisklok Eerste stem van Katwijks carillon De in december 1958 begonnen ac tie voor een carillon in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee heeft van vele zijden giften opgeleverd. Thans is een bedrag van ongeveer 12.000, bijeen. De totale kosten van het ca rillon bedragen 33.000, De grootste klok van het carillon, de zogenaamde basisklok, is als eer ste reeds gegoten en voor aflevering aan Katwijk gereed. Het ligt in de bedoeling, deze klok morgenmiddag feestelijk in Katwijk aan Zee in te halen. DE GONDELVAART De plannen van het bestuur der Oranjevereniging om met de Oran jefeesten dit jaar een grote gondel vaart te organiseren, nemen vastere vorm aan. Er gaven zich reeds 30 deelnemers op, welk getal vermoe delijk nog uitgebreid zal worden. De gondel vaart zal vermoedelijk op 22 augustus plaats hebben, opdat ook de badgasten dan nog van de partij zullen zyn. Binnenkort zullen we over dit gebeuren meer kunnen vermelden. Vrije toegang. Een winkelier op vacantia had vergeten, zijn deur af te sluiten. Dat ontdekten surveil lerende politie-ambtenaren, die de winkelier in zijn vacantieverblijf op belden en hem van dit geval op de hoogte brachten. Er zat voor de win kelier niets anders op dan zijn vacan- tie tijdelijk te onderbreken om de zaak te gaan sluiten. KATWIJK AAN DEN RIJN „De Minor" bijeen In hotel „De Roskam" hield de aquariumvereni ging „De Minor" een ledenvergade ring. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. C. Zijder- veld, mede dat de secretaris, de heer W J. Nuigter, ziel genoodzaakt had gezien, zijn functie neer te leggen. In verband daarmede moest een be stuursverkiezing worden gehouden, waarvoor het bestuur de heer H. Bas- tiaan kandidaat stelde. Deze werd met algemene stemmen gekozen. Bij de rondvraag, die het huishoudelijk BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Katwijk brengt, teneinde in ver band met een bouwulan tot lening van de woningnood de beschikking te verkrijgen over een aantal on roerende goederen, ingevolge het be paalde in artikel 10, vierde lid, der Wederopbouwwet ter openbare ken nis, dat overeenkomstig het gestelde in artikel 10, derde lid, van genoem de wet een uitgewerkt plan van ont eigening van een aantal percelen en perceel-gedeelten, gelegen in de Hoornespolder, binnen deze gemeen te, met de daarop oetrekking heb bende stukken, met ingang van 1 juni 1959 gedurende drie weken kos teloos voor een ieder ter gemeente secretarie (afdeling algemene zaken) ter inzage liggen. Belanghebbenden kunnen tijdens bovengenoemde termijn tegen de voorgenomen onteigening schriftelijk hun bezwaren bij het gemeentebe stuur, voornoemd, indienen. Adv. gedeelte van de vergadering afsloot, werden vele vragen op het bestuur afgevuurd, betrekking hebbende op de hobby van de leden waarover een levendige discussie or (stond.. Een verloting bracht verschillende léden in het bezit van waardev >lle aqua riumvisjes, die in vele gevallen door de winnaars weer werden afgestaan voor de vanwege de vereniging in de kleuterscholen plaatsen aquaria. De geanimeerde samenkomst werd Besloten met een gezellig spel, geleid door de heer C. van der Plas, dat bij zonder in de smaak viel. K.R.V. De adspiranten gaan zon dag naar Voorschoten om daar het grote voetbalfestijn van de N.K.S. mee te maken. Verdei is er voor zon dag maar één wedstrijd vastgesteld, een wedstrijd waar alles wat Rijn- vogelminnend is heen gaat, de wed strijd Z.L.C. 2-K.R.V. 2. De wedstrijd wordt gespeeld aan de Boshuizer- kade, terrein 7. Het elftal, dat deze wedstrijd wint, is kampioen. WOUBRUGGE Voetbalwedstrijd Op het terrein van de voetbalvereniging MMO zal op zaterdag 30 mei om zeven uur een voetbalwedstrijd worden geor ganiseerd tussen de eerste elftallen van Woubrugge en Hoogmade. De opbrengst is bestemd voor de uit stapjes van de bejaarden van Wou brugge en Hoogmade. Qnteigeningsvoorsiel brachi moeilijkheden (Vervolg van gisteren) Omzetting van beide vergunningen zal er toe leiden, dat de bewoners voor het kopen van gedistilleerd per fles zijn aangewezen op de slijterijen in het overige gedeelte van Leid schendam of in de aangrenzende ge meenten, welke alle op aan aanzien lijke afstand zijn gelegen. Dit bete kent voor de buurtschap-bewoners gfoot ongerief. Ook zal net plaatselijk verenigings leven schade ondervinden ils de vol ledige vergunningen in slijtvergun- ningen worden omgezet, daar in de beide verguinningslokaliteiten het verenigingsleven geconcentreerd is. De raad kon zich met het voorstel verenigen en gaf aan B. en W. mach tiging, aan Ged. Staten te verzoeken, de Kroon voor te steden da* de in de drankwet bedoelde splitsing, ook na 1 jan. 1960 niet van toepassing zal zijn op de buurtschap Stomp- wijk. Tot lid van het bestuur van maat schappelijk hulpbetoon werd be noemd de heer H. A. Verkuylen. De heer Boone (P.v.cLA.) vond het wel ttfd worden dat de naam „maatschap pelijk hulpbetoon" in een meer mo derne naam werd veranderd. Wet houder Ten Heuverhof deelde mede dat een naamsverandering reeds in studie is. Onteigening „Laantje van Koerts". zyn door de Fijnhouthandel-Zagery J. Koerts N. V. bezwaren ingediend, welke door de hoofdingeni uir-direc- teur van de volkshuisvesting onge grond zijn bevonden. Daar nas-'ere onderhandelingen met de N. V. Koerts niet tot overeenstem ming hebben geleid, stelden B. en W. voor, tot onteigening over te gaan. De raad ging hiermede accoord met aantekening dat e heer Koerts had tegengestemd, ^e .raag v/erd nu ge steld of de heer Kuerts over deze zaak wel mócht meestemmen. De voorzitter meende /ar wel en beriep zich op het missive van de regering uit het jaar 1858 maar volgens de heer Copray mocht de heer Koerts volgens de thans geldende gemeente wet niet meestemmen. O* verzoek van de heer v. d. Dool (V.V.D.) werd hoofdelijk gestemd (de heer Koerts had inmiddels de ra .dszaal verlaten) waaruit bleek dat de heer v. d. Dool alleen tégen het onteigeningsvoor- stel was. Kleuterschool Stompwijk. De raad ging er ïede accoord, een crediet van 148.023.25 beschikbaar te stellen *oor de bouw van een r. k. kleuterschool in Stompwijk. Het r. k. Kerk- en schoolbestuur van Stomp wijk zal voor dat doel aan de ge meente een geldlening verstrekken groot 130.000.af te lossen in haar geheel op 31 december 1974. In verband met de desbetreffende aanvragen, besloot de iaad de sub sidie voor de bibliotheken te verho gen en wel voor de -. k. bibliotheek van 250.op f 600.voor de r.k. bibliotheek in Stompwijk van 125. op 225.en voor de bibliotheek van „het Nut" van 100.op 335. per jaar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4