In Sassenheim verrees een (heel) klein seminarie Een ramp irof Nederlands parachuiisiencenfrum Deskundigen zeggen: het is nog wel de moeite waard VRIJDAG 29 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S »Leeuwenhorst« in lucifers De heer J. M. Haverkort, Adel borst van Leeuwenlaan te Sassen heim, heeft in de lange winteravon den uit luciferhoutjes een maquette gemaakt van het Klein Seminarie zoals het gebouwd wordt te Noord- wijkerhout. Ruim 5 maanden is hij er aan be zig geweest. Het geheel heeft een oppervlakte van 130x100 cm. De to ren is 25 cm .hoog. Ook de omliggen de tuinen en het voetbalveld zijn niet vergeten. Ruim 6 pakken lucifers zijn er aan verwerkt, waarvan 4 pakken rode en 2 pakken witte lucifers. Trouwring terug van „Spargelfahrt" De secretaris van de Limburgse land- en tuinbouwbond afdeling Ar- cen heeft per aangetekende brief een gouden trouwring ontvangen, die is verzonden door de koper van een kistje asperges uit Hamburg. Het kleinood behoort toe aan de heer Van Lin uit Arcen, die zijn ring enkele weken geleden heeft verloren. Blijk baar is dit gebeurd tijdens het sor teren van asperges. Vanmiddag heeft dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren in Gouda de zes-en- negentigste algemene jaarvergadering dezer vereniging geopend. Een grote opslagplaats, in hoofd zaak tweedehands meubelen bevat tend, is gistermiddag in Vianen door brand verwoest. De schade wordt voorlopig op 15.000 gulden geraamd. De eigenaar, de heer J. G. Geerts, is verzekerd. Het vuur ontstond door nog onbekende oorzaak in de tweede hands meubelen, die in de open lucht waren opgeslagen. Millie Perkins moet „Dagboek" verkopen Het was een doodmoe meisje, dat gisteren op het Jonas Daniël Meyer - plein in Amsterdam stond. Millie Perkins, het Amerikaanse filmsterre- tje, dat de rol speelt van Anne Frank j in de 20th Century Fox-film. „Het I Dagboek van Anne Frank". Ter wil- le van de verzamelde persfotografen had zij enkele malen achtereen om het schitterende standbeeld „De Dok werker" gelopen en er verschillen de keren haar krans van Aarons- kelken en witte anjers neergelegd. Het was een volkomen lege ver toning en, kleintjes en wat angstig, wachtte ze af wat de publiciteitsmen- sen haar nog voor andere verrassin gen zouden bereiden. Die kwam al gauw in de vorm van een bedrijvige dame van de Anne Frankstichting, die haar meevoerde. Niemand zal Millie kwalijk ne men, dat ze niet onder de indruk kwam van al dit gedoe: Wat weet zij van jodenvervolging? Toen de Jo den in Europa door de Nazi-troepen werden weggevoerd naar de gaska mers, was zij, in het verre Amerika, net twee jaar oud. Op bezoek in het Achterhuis, waar Anne haar dagboek schreef, maakte ze kennis met enkele dames, die ook in dat boek genoemd worden. Hun breedsprakige uitleg beantwoordde ze alleen met een mat „Yes". „Ik reis nu al van februari af", vertelde het meisje, dat woensdag op Schiphol aankwam. In ben in Israël geweest en heb daar een nacht in een hotel geslapen. Ik kan niet zeggen, dat ik iets van het land gezien heb. Ik ben er anderhalve dag geweest en toen moest ik weer verder. Zo gaat het overal. Ik zie alleen hotels". Millie reist rond de wereld om pu bliciteit te maken voor „haar" film. Publiciteit voor Millie betekent aan dacht voor de film. En aandacht voor de film zal ontegenzeggelijk tot gevolg hebben, dat op het „Dagboek van Anne Frank" goed verdiend wordt. Millie zwijgt. Ze kan niets zeggen maar haar in-witte gezichtje spreekt. Twee jongetjes op avontuur Gelofte niet gehouden De verdwenen Dordtse jongetjes, de 5-jarige Arie en de 9-jarige Jan-Dirk Stoel, die sinds maandagochtend spoorloos waren, zijn gevonden. De Dordtse politie heeft hen in de Wijn-1 straat te Dordrecht aangetroffen. Het tweetal had een zwerftocht gemaakt in Dubbeldam en Zwijndrecht en om geving. De nachten hadden zij door gebracht in vaartuigen. Zij hadden flinke honger en waren van plan naar huis terug te keren. Jan-Dirk Stoel is reeds eerder op 1 avontuur geweest. Bij een vorige ge legenheid, twee maanden geleden, toen de politie dagenlang naar hem gezocht had, had hij beloofd even op het politiebureau te zullen komen, als hij weer het zwerverspad zou op gaan. Die belofte heeft hij niet ge houden. Dagelijkse radiowaarschuwing door ANWB voor toerist Op radio-Luxemburg Op 1 juni begint in samenwerking tussen de Kou. Toeristenbond ANWL en Radio-Luxemburg een dagelijkse draadloze familie waarschuwingsdienst voor Nederlandse reizigers in geheel Europa. Iedere dag om twee voor twee zal de ANWB met de waarschuwings dienst het gehele jaar door in de lucht zijn. De dienst beperkt zich tot familie-waarschuwingen. De ANWB behoudt zich het recht voor opgege ven berichten bij een arts te veri fiëren. Voor de uitzendingen is een vast tijdstip gekozen om het iedere reizi ger mogelijk te maken bijtijds af te stemmen of ergens te gaan luisteren. De uitzendingen van „Twee-voor- twee ANWB" over de zenders Luxem burg 208 meter en 49,26 meter zullen met luid telefoongerinkel beginnen. De oproepdienst van de ANWB te Den Haag zal het gehele jaar door dagelijks tot het middaguur de op roepen verzamelen en telegrafisch aan Radio-Luxemburg doorgeven. Teneinde de kosten voor de betrok kenen zo laag mogelijk te houden be sloot de directie van de ANWB aan de houders van reiskrediet-brieven van deze organisatie, gemotoriseerd zowel als niet-gemotoriseerd, de op roepdienst in deze service kosteloos te betrekken. Dagelijks zijn meer dan 100.0CK) van dergelijke kredietbrieven bedoeld als „verzekeringspolis voor bijzondere omstandigheden" onderweg. Voor le den-niet houders dezer kredietbrie ven is de oproepprijs op f 7,50 gesteld, voor niet leden op het dubbele be drag. Men hoopt op deze manier uit de hoge kosten van de commerciële zender Luxemburg te springen. In 1958 is ongeveer één op de zestig Belgen het slachtoffer gewor den van een verkeersongeluk in vijf jaar tijds is het aantal verkeers slachtoffers met vijtig procent ver meerderd, dat van de ter plaatse ge storvenen met twintig procent (res pectievelijk 158.00 en 984 op een be volking van negen miljoen). Vooral het aantal getroffen voetgangers is groter geworden. Het is nog wel de moeite waard uw sim metje te water te laten, morgen als het vis- seizoen officieel geopend wordt. Daarom durven we deze opwekkende foto van een sportvisser, die met het zonnetje in zijn nek heerlijk rustig aan de waterkant zit, te plaatsen. We hebben met verschillende deskundigen gesproken onder meer van de Visserij-inspec tie te Utrecht, waar men in het algemeen van mening is, dat het met de vissterfte in Rijn lands boezem nog wel mee valt. Voorn en blei zijn het meest getroffen, u zult dat zelf al wel hebben vastgesteld; andere vissoorten, zoals baars, snoek, zeelt, karper, paling en brasem hebben in veel geringere mate geleden. Daarbij heeft men voor een stevige doorspoeling vam alle wateren, die in verbinding staan met de Rijn zorggedragen. Het lijdt geen twijfel of alle verontreinigende stoffen zijn nu uit Rijnlands boezem weggespoeld. „Het lijkt erger dan het is", zei ons een amdere viskenner. Er zijn in derdaad honderden bakken met dooie vis uit het water opgeschept, maar men moet eerst goed inzicht hebben in de burgerlijke stand van de waterbewoners om te weten hoe groot het verlies is dat de visstand geleden heeft. De Visserij-inspectie is nog met dit onderzoek bezig, maar de eerste berichten zijn hoop gevend. Ook het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond stelt een onderzoek in. Zijn voorzitter, de heer De Wit, heeft in de Oude Rijn vandaag op verschillende plaatsen de vis „gezegend". Dat wil zeggen, dat men de zegen heeft uitge worpen en de gevangen vis aan een onderzoek heeft onderworpen. Om 9 uur vanmorgen nam men steekproeven bij Zwammerdam, om 11 uur tussen Koudekerk en Alphen en om 2 uur tussen Leiderdorp en Koudekerk. Hengelaars moeten toegeven, dat er over hen wordt gewaakt. De perspectieven zijn in elk geval van dien aard, dat wij u een prettig visseizoen durven toe te wensen. (hef instructeur bij vliegongeval gedood Hugo „Janus" Plaizier, zoals zijn vele leer'ingen hem het best hebben ge kend: staande in de vliegtuigdeur, klaar voor de sprong. Langs de Rijksweg, nabij het vlieg veld „Zuid-Limburg" te Beek, is gis- ervaren para.s van Nederl. Zijn op- termorgen, zoals we reeds berichtten leiding ontving hij in Indonesië, een vliegtuig neergestort, waarbij 3 Daar naam hij o.m. deel aan de beide mensen om het leven kwamen. politionele actie, Na zijn terugkeer Onder hen was een van Nederlands trainde hij in de Franse spring-cen- bekendste parachutisten, Hugo („Ja- tra Biscarose en Gisy les Nobles. Hij nus") Plaizier. Met hem vonden de was in het bezit van A- en B-brevet, vlieger, de Maastrichtse houthande- I pjjj leefde voor het parachutesprin- laar Oscar Gillissen, en de leerling-1 gen en bouwde in de afgelopen win- parachutist J. F. K. Keuken, wacht- ter nog persoonlijk een onderkomen meester der Rijkspolitie te Maastricht v00r de cursisten bij het vliegveld, de dood. Een vierde man, de 24-jarige Het centrum trok zelfs Engelsen en leerling-stuurman bij de Holland- Amerikanen van de bezettingslegers Amerikalijn, B. Nijs uit Maarssen, is jn Duitsland en Zwitsers, die liever de enige overlevende. naar Beek kwamen dan naar de Fran- Hoewel zwaar gewond, verkeerd se centra, hij niet in levensgevaar. De heer D. Roks, havenmeester Het ongeval heeft zoals te be- van de luchthaven te Beek, die dik- grijpen valt grote ontsteltenis ver- wijls de parachutisten „naar boven" oorzaakt in de kringen van de sport- bracht, dankt zijn leven aan het vliegerswereld en in die van het Eer- feit, dat hij zich des morgens niet ste Nederlandse Parachutisten Club. helemaal fit voelde: hij besloot de heer Gillissen te vragen, de vluch De heer Nijs heeft direct na het i ten van hem over te nemen. ongeluk de telefoonnummers opge- M;. geven ven de iamilieleden, die mois- °e ,hJ^r„Nj£ ten worden gewaarschuwd. Toen hy I .nï nJr.ehnio dl later in het St. Annadalziekenhuis ÏSfl'dl*1.31'nl 1 klap voor hem heeft opgevangen. De bij i kennis kwam hepft hii nne Pnieo *,ap vuur nem neeit °PKevangen. ue ïl'.nno» ÜÜJ I tellingen stonden op het punt, hun ededelmgen kunnen doen over de tn w» mededelingen kunnen doen over omstandigheden, waaronder het toe stel neerstortte. Volgens hem zou „Janus" naar de heer Gillisen geroe pen hebben: „Oscar, wat doe je nou?" Er was toen al geen redden meer aan: het toestel gleed snel af en boor de zich met een klap in de erond Men verwacht, dat de werkzaam heden van het parachutistencentrum voorlopig zullen worden stilgelegd. De commissaris der koningin, dr. Even bleef het staan en sloeg toen Houben, bezocht omstreeks half één gistermiddag het vliegveld, waar hij zich omtrent het gebeurde liet voorlichten. In de middagbijeen komst van de Limburgse Havendag te Maastricht deed hij mededeling van het ernstig ongeluk, waarna de aanwezigen de slachtoffers met een ogenblik stilte hebben herdacht. over de kop, Boer Zeegers en zijn zoon, die op het veld werkten, renden onmiddel lijk naar de plaats waar het toestel was neergekomon. De zoon trok on der het lopen zijn mes om er de rie men mee door te snijden, waarmee de slachtoffers in het wrak vastzaten. Daarbij werd hij geholpen door een onbekende man in overal, die juist met zijn auto passeerde. Mevrouw Plaizier, die dicht bij de plaats woont, waar het toestelletje neerkwam, was juist bezig met het verzorgen van de bloemen in de tuin, toen zij de klap hoorde. Ze spoedde zich naar de plaats van het ongeluk. Haar man was nog in le ven, toen ze hem vond. Hij stak een arm naar haar uit en trachtte nog wat te zeggen. Toen blies hij de laat ste adem uit. De heer Plaizier was de chef-in structeur van het parachutecentrum 1 Ksmeente Amsterdam berekende, dat Forensenverkeer naar Amsterdam toegenomen Dagelijks trekken een kleine 50.000 forensen heen en weer tussen hun woon. of werkplaatsen enerzijds en Amsterdam anderzijds. Het aantal z.g. werkforensen zij die elders wo nen en in Amsterdam werken) is de laatste jaren sterk toegenomen. Het centraal bureau van statistiek der te Beek. Hij was een van de meest dit aantal in de periode van 1947 tot 1956 steeg van circa 16.000 tot bijna 28.000. Ruim 37.000 personen reizen dagelijks heen en weer tengevolge van de woningnood in de hoofdstad. STAATSSECRETARIS BENOEMD. Naar het A.N.P. verneemt is tot staatssecretaris van financiën be noemd dr. W. H. van den Berge, die thans de destijds geschapen functie eindexamen gymnasium aan het I vervult van regeringscommissaris Gereformeerd gymnasium te Amster- voor de belastingen. Deze laatste dam zullen het schriftelijk gedeelte functie vervult hij sinds 5 november Latijn opnieuw moeten maken. Er 1956. Van 1 februari 1953 tot 13 ok- was gebleken, dat de prestaties van tober 1965 was dr Van den Berge Op Eindexamen kandidaten moeten Latijn overmaken Ger. gymnasium ie A'dam De 25 alpha-kandidaten voor het de leerlingen ver uiteenliepen. Toen men de cijfers van het paasrapport I vergeleek met die van het eindexa menstuk liepen de resultaten ook ge- heel uiteen. I Men vermoedt thans, dat enige I leerlingen het eindexamenstuk een vertaling van Tacitus in het Neder- lands van te voren hebben gestu- deerd zoals dat wel meer gebeurd met passages, welke voor een eind- l examen in aanmerking komen; er kan dan evenwel niet uitgezocht worden, welke leerlingen dit hebben gedaan en welke niet. eveneens bekleed met het staatssecre tariaat van financiën De nieuwbe noemde staatssecretaris is niet aan gesloten bij een politieke partij. PROV. STATEN Z.-HOLLAND In de vakature, ontstaan doorda' de heer S. J. van den Bergh te Was senaar ontslag heeft genomen als lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, is de heer H. van der Hou wen te Dubbeldam benoemd ver klaard.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3