De twee apen overleefden hun ruimtereis M< n apesprong (hroesjtsjefs reis door Albanië Spoedig einde van Geneelse confereniie? RUSTIG WEER VRIJDAG 29 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14722 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 in de ruimte Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p.w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Springlevend uil de neuskegel tevoorschijn gekomen t Volgepropt met apparaten en instrumenten De twee apen „Able" en „Baker", die gisteren in een Amerikaanse raket de ruimte in geschoten zijn, hebben hun tocht zonder letsel doorstaan. Zij bevonden zich in de neuskegel van een ïupiterraket, die van de basis Kaap Canaveral in Florida was afgeschoten en na een vlucht van een kwartier met een snelheid van ongeveer 16.000 km per uur 2.400 km verder in de Atlantische Oceaan terechtkwam. De raket bereikte een hoogte van 480 km. Het was de eerste maal, dat een dergelijke proef in de V. S. met succes werd bekroond. Volgens geleerden hebben de apen weinig te lijden gehad van hun reis, waarop zij gedurende ongeveer negen minuten niet meer aan de zwaartekracht onderworpen waren. EN NU DE MENS! een plaats gekregen had. Dit was I noodzakelijk geweest met het oog op Het slagen van de proef wordt be-het aanbrengen van zeer ingewikkel- schouwd als een grote stap in de rich-de apparaten. Het dier was in de tus- ting van een ruimtevlucht door een sentijd gevoed met een oplossing van mens. Tot nu toe zijn de beide apen zout en glucose. Volgens de woord- de eerste levende wezens, die een tocht door de ruimte hebben ge maakt en levend terugkeerden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart deelde mee, dat „Able", een Rhesusaapje, al 77 uur vóór de lan cering van de raket in de neuskegel HEBT U f 92.- TE BESTEDEN? Kies dan waar voor uw geld! Kies móde die uw persoonlijkheid accen tueert móde, die uw verschijning een dominerende distinctie verleent. Vlot en sportief. Brixon! Sportcombi- natie de colberts van tweed of kamgaren in de nieuwste dessins de bijpassende pantalons in kamgaren, Tergal, Terlenka of Trevira. Voor jaarsmode 1959! Alleen Brixon ga randeert herenmode op niveau: blij vende pasvorm, blijvende distinctie! <7 Hoogstraat - Lelden Dreigement tegen Griekenland De thans in Albanië verblijvende Sowjet-Russische premier Chroesjt- sjef heeft donderdag in een toespraak te Koritza, nabij de Griekse grens ge zegd. De Sowj et-Unie wenst een „een neutraal Griekenland, dat zich, zo mogelijk, los van de N.AA.O. zou maken, zodat er geen bases voor het afvuren van raketten en voor kern wapens in zouden worden aangelegd. In dat geval zou Griekenland niet langer een bedreiging en een gevaar voor ons zijn. Maar als de duivel zou maken, dat de Griekse regering haar gezonde verstand zou verliezen, zal dat voor haar en het Griekse volk des te er ger zijn. Wij waarschuwen de Grieken hun gezonde verstand niet te verliezen en niet toe te staan, dat er bases voor raketten of kernwapens in hun land worden aangelegd". Premier Karamanlis van Grieken- ALBANESE REIS CHROESJTSJEF is op reis in Al banië, het kleiiiste en meest ge- isoleerde der Sowjet-satelieten, maar ook het felste. Toen de Russische premier er heen vloog, vroeg men zich nieuwsgierig af, wat hij daar te doen had. Vooral in Joego-Slavië was i-ien ervan over tuigd, dat deze reis op de één of an dere manier een zet tegen Tito zou blijken te zijn. Joego-Slavië grenst aan Albanië en als Chroesjtsjef 0 in het Kremlin de wenkbrou- wen fronst tegen de Joego- slaven begint men in Albanië al te blaffen. Toch is tot nu toe niet gebleken, dat de reis van partijbaas Chroesjt sjef iets met Joego-Slavië te maken heeft. De Rus steekt iedere dag re devoeringen af, waarin hij fulmineert tegen de plannen om in Italië en Griekenland Amerikaanse raketba ses te vestigen. Hij waarschuwt voor al Griekeniand, dat nog geen besluit genomen heeft, om het onverstandige voorbeeld van Italië niet te volgen. Als dreigement schermde hij met de mogelijkheid, dat dan ook in Albanië raketbases zouden leunen worden ge bouwd, welke Italië en Griekenland van betrekkelijke korte afstand zou den kunnen bestrijken. De vraag is nu, of deze redevoe ringen van Chroesjtsjef een inleiding vormen tot het daadwerkelijk vesti gen van raketbases in Albanië of dat zij louter bedoeld zijn als dreigement, zonder dat het de bedoeling is, dat die bases er ook werkelijk komen. Het intimideren van tegenstanders is altijd een gebruikelijke methode van de Sowj et-politiek geweest. Hoe dit ook zij het bezoek van Chroesjt sjef aan Albanië is in elk geval een aanwijzing, dat men in het Kremlin wat meer aandacht a. n dit bergland- je gaat besteden. Men ziet er blijk baar mogelijkheden in de strategische ligging van dit land tussen de Navo- landen Italië en Griekenland en het Titoïstische Joego-Slavië. De toe komst zal leren of en in hoeverre Moskou deze strategische mogelijk heden zal benutten. voerder had het zich op zijn gemak gevoeld in zijn isolement, daar het hieraan tevoren was gewend. De an dere ruimtereiziger, een eekhoorn- aapje, was zes uur vóór de lance ring in de raket gezet. De cabines waarin de beide apen zich bevonden waren met fiberglas omgeven als isolatie tegen grote tem peratuurswisselingen. Het aapje „Baker" droeg een plastic helm over een zeemleren kapje. Het was vast gebonden aan een rubber matrasje en in zijn oksels bevonden zich ther mometers om de lichaamstemperatuur te registreren. Op de borst bevond zich een, in schuimrubber gevatte, microfoon die de hartslag registreer de. Andere instrumenten waren aan wezig ter controle van de ademha ling. De gehele cabine woog iets meer dan 13 kg. Ook bloeddruk, pols slag en luchtdruk in de cabine wer den gemeten. Bij de lancering waren beide apen met de kop omlaag en met opgetrok ken knieën in hun cabines vastgebon den. In deze houding konden ze het best weerstand bieden aan het ontzag lijke drukverschil dat tijdens het lan ceren optreedt. Treinramp in Indonesië Honderden mensen zijn gewond bij het neerstorten in een ravijn van een passagierstrein in het gebied van Oost-Priangan op West-Java, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara vandaag bekendgemaak. Volgens dit persbureau is dit trein ongeluk het ergste in de geschiede nis van Indonesië. Regeringsfunctio narissen hebben zich naar het ramp gebied begeven. In een communiqué van het mini sterie van verbindingen is gezegd, dat de ramp gebeurde tussen de sta tions van de plaatsen Tjipeundeuj en Tjiawai op de spoorlijn naar Ban doeng, in een gebied van talajfce ra vijnen en bergkammen. Als oorzaak is het breken van een koppeling tussen de locomotief en de rest van de trein aangegeven.. De wagons schoten uit de rails en vie len in de afgrond, aldus Antara. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zijn bij de ramp in West-Java 185 personen gedood en 200 gewond. land heeft donderdagavond in oen officiële verklaring gezegd, dat de redevoeringen, die Chroesjtsjef deze week heeft gehouden en „die kenne lijk bedoeld waren om het Griekse volk angst aan te jagen", dit volk zijn kalmte niet zullen doen verlie zen. „Chroesjtsjef staat aan het hoofd van een zeer grote en machtige staat, waarmee Griekenland oprecht goede betrekkingen wil onderhouden, on danks de verschrikkelijke gebeurte nissen uit de jaren 1946-1949" (dit was de tijd van de romnvunistische guerillastrijd), aldus Karamanlis. „Maar de tactiek, die Chroesjtsjef nu tegen Griekenland volgt en de redevoeringen, die hij aan onze gren zen houdt, moedigen onze wil tot het onderhouden van goede betrek kingen met de Sowj et-Unie volsüekt niet aan In 1759 kwam het tot een treffen tussen een Engels en een Frans regiment tijdens de slag van Quebec. He4 Engelse Otway's regiment versloeg toen op de vlakten van Abraham het Franse koninklijke Roussillion regi ment. Tijdens de „Royal Tournament", welke van 220 juni op Earl's Court te Londen wordt gehouden, zal de slag van Quebec herleven. Officieren en manschappen van het Koninklijke Sussex regiment oefenen reeds weken op een kazerne terrein in Lingfield. JAPANSE FABRIEK VAN VUURWERK ONTPLOFT Tenminste twaalf mensen zijn vrij dag om het leven gekomen door een geweldige ontploffing in een vuur werkfabriek te Kamisato in Japan. Er zijn een 200 gewonden. Elf van de twaalf doden zijn ar beiders van de fabriek. Het twaalfde slachtoffer is een meisje van een aan grenzende school, die door het ge weld van de ontploffing zwaar be schadigd werd. Onder de gewonden bevinden zich 70 kinderen van deze school. Tot op een afstand van 500 meter van de fabriek zijn huizen bescha digd. Topconferentie in zicht De New Yok Times meldt uit Washington, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk respectievelijk Herter, Lloyd en Couve de Murville, overeenstemming hebben bereikt over vier beginselen, die aan hun Russische collega, Gro- myko, zullen worden voorgelegd en die een spoedig einde van de Geneef se conferentie, waarschijnlijk tegen het einde van de volgende week, mo gelijk zullen maken. Eén van de westelijke ministers heeft, aldus de New York Times, ge zegd, dat een gezamenlijke opsom ming van deze beginselen ruimte laat voor essentiële meningsverschillen van Oost en West, maar formeel het Russische ultimatum van 27 novem ber van vorig jaar ongedaan maakt en de Sowj et-Unie verplicht de sta tus quo in Beriijn te erkennen, tot dat er nieuwe overeenkomst tusen de vier grote mogendheden zal zijn gesloten. vier landen het recht in Berlijn te blijven en kan de bestaande toestand alleen worden gewijzigd met instem ming van alle vier landen, moeten de mogendheden zioh verplichten hun meningsverschillen over Berlijn op vreedzame wijze uit de wereld te helpen, en dienen de grote mogend heden de hereniging van Duitsland als doel te aanvaarden en te erken nen dat in een bepaald stadium van deze procedure vrije en geheime ver kiezingen gehouden zullen moeten worden. Verder worden de onderwer pen aangegeven die op een topcon ferentie besproken dienen te wor den, zoals de toekomst van Berlijn en Duitsland, ontwapening en inter nationale hulp aan minder ontwik kelde landen. Amerikaanse ambtenaren hebben te Washington gezegd, dat het hen niet zou verbazen als de ministers conferentie te Genève in de komen de tien dagen wordt beëindigd. Er is reden genoeg voor een dt rgelijke mening, zo zeiden de ambtenaren. Zij toonden zich voorts enigszins optimistisch over de mogelijkheid van een voldoende overeenstemming landse zaken om de Amerikaanse regering in staat te stellen in te stem men met een conferentie op het hoog ste niveau. SAMEN UIT, SAMEN THUIS De Amerikaanse, Britse, Franse en Russische ministers van buiten landse zaken zijn donderdag uit Washington naar Genève vertrokken. Minister Herter zei over de confe rentie in Genève: „tot nu toe heb ben wij alleen standpunten uitgewis seld over onze speciale voorstellen en hebben we geen bepaalde punten ontdekt, waarvan men zou kunnen zeggen, dat er overeenstemming kon worden bereikt. De vier minis ters reizen echter samen per vliegtuig en wij hopen dat wij bij de gedach- tenwisseling tijdens de reis mis schien enkele meer hoopvolle wegen tot overeenstemming kunnen vinden, waaraan wij in Genève verder kun nen werken". He» vliegtuig van de ministers, een DC-6, heeft o.a. bureaus, radiotele foon en een klein conferentie-appar tement. Aan het eind van het vliegtuig is een ruime lounge, waar de minis ters de meeste besprekingen zullen hebben gevoerd. De ministers hadden president Eisenhower ironisch de suggestie horen doen, dat ze maar in de lucht moesten blijven tot ze overeenstem ming hebben bereikt, hij zou in dien nodig wel een tankvliegtuig sturen, zodat het toestel in de lucht brandstof zou kunnen innemen. Dit vertelde dr Adenauer na een lunch, die Eisenhower aan de buitenlandse autoriteiten in het Witte Huis had aangeboden. houdt nu een schilderfeest met Volgens deze beginselen hebben de tussen de vier ministers van buiten- i J - .j v"- De Vereniging „Proefstation voor de Bloembollencultuur" te Lisse heeft aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een verzoek gericht tot het toekennen van een provinciale subsidie. Koning Boudewijn van België zal maandag a.s. per vliegtuig uit de Verenigde Staten naar Brussel terug keren. e prinsen Albert en Alexander zullen die vorst van het vliegtuig halen. H/£UWeft'JN30-32 rei.24244' Dit nummer bestaat uit 16 pagina's SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden (Advertentie) (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NU EN DAN ZON Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot zwakke wind, aanvanke lijk noordelijk, later veranderlijk. Koude nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. In het Veerse Gat wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan de afsluiting van deze zee-arm tus sen Walcheren en Noord-Beveland in het kader van het Delta-plan. Deze foto toont een sleepboot met een cais son op weg van de werkhaven bij Veere naar de plaats waar het betonnen gevaarte als basis voor de enorme dam zal dienen. Er zijn op het ogenblik reeds zeven caissons geplaatst. 1 30 Mei: zon op 04.29; onder 20.46; maan op 01.36; onder 13.31. Hoogwaterstanden 30 Mei: v.m. 9.38; n.m. 10.14. Het weer in Europa Een oceaandepressie, die gisteren I gen", ^Sn'6" hedenmor" de luchtdruk by IJsland deed dalen, g lu'aen' is IJsland gepasseerd en verplaatste I HELSINKI zwaar bewolkt 5 C. zich verder in de richting van deSTOCKHOLM zwaar bewolkt 9 Noorse kust. Een volgende depressie,' OSLO onbewolkt 13 die een wat zuidelijker koers heeft,1 KOPENHAGEN onbewolkt 11 zal waarschijnlijk onder IJsland doorABERDEEN geheel bewolkt 9 naar de omgeving van Schotland LONDEN onbewolkt 9 trekken. De drukdalingen, die de de- AMSTERDAM licht bewolkt 10 pressies bewerkstelligen, hebben te- BRUSSEL zwaar bewolkt 8 vens tot gevolg, dat in onze omge- j LUXEMBURG half bewolkt 9 ving de koude Poollucht langzaam 1 PARIJS half bewolkt 8 aan door iets minder koude lucht BORDEAUX onbewolkt 10 wordt verdrongen. Vanmorgen ging GRENOBLE licht bewolkt 10 dit in het Midden- en Zuidwesten NICE zwaar bewolkt 15 van het land met een paar flinke BERLIJN zwaar bewolkt 10 'buien gepaard. Voordat de depressies FRANKFORT zwaar bewolkt 9 hun invloed over de Britse eilanden I MüNCHEN zwaar bewolkt 6 en de Noordzee uitbreiden, zal de ko-1 ZüRICH zwaar bewolkt 7 mende 24 uur nog niet. zo veel ver-1 GENèVE onbewolkt 9 andering komen in het weerbeeld. LOCARNO geheel bewolkt 14 ,j De temperaturen zullen echter weer WENEN regen 12 iets hogere waarden bereiken dan INNSBRUCK licht bewolkt 7 vandaag en de wind zal langzaam ROME regen 16 aan uit de noordhoek wegdraaien. De AJAOCIO zwaar bewolkt 16 bewolking blijft veranderlijk, maar MADRID geheel bewolkt 12 de regenkansen worden voor morgen MALLORCA zwaar bewolkt 17 gering geacht. ALGIERS half bewolkt 17

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1