ROOMBOTER Alleen is boter en.... boter is niet te vervangen Ned. Ver. van Metaalindustrieën hield jaarvergadering te Leiden Mr H. van der Linden ,De zondagse of de doordeweekse botermam?" VRIJDAG 29 MEI 1959 DE LpiDSE COURANT PAGINA 11 Dr J. C. Hooykaas sprak over betere coördinatie Onder wel zeer grote belangstelling werd te Leiden de jaarvergadering gehouden van de Ned. Vereniging van Metaalindustrieën. De kantine der N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen was op smaakvolle wij ze met bloemen versierd, toen de voorzitter, dr. J. C. Hooykaas de aan wezigen verwelkomde op de jaar vergadering, welke een huishoudelijk karakter droeg. Op deze vergadering had de verkiezing plaats van leden van het algemeen bestuur. Aan de beurt van aftreden waren de heren ir. A. P. Adama van Schel- tema, ir. A. M. Avéres, F. A. Drijver, ir. M. C. de Jong, ir. K. van der Pols, L. C. Smit, ir. H. C. Wesseling en J. Th van Wijngaarden. In de plaats van de heer ir. H. C. Wesseling, die niet voor een her verkiezing in aanmerking wilde ko men, werd gekozen de heer ir. E. D. Cartier van Dissel, directeur der Kon. DEMKA Staalfabrieken te Utrecht. Na de vergadering werden de deel nemers met dames ontvangen ten stadhuize, waar de loco-burgemeester van Leiden, de heer J. C. van Schaik, namens het gemeentebestuur een woord van welkom sprak en enige historische bijzonderheden der oude Sleutelstad naar voren bracht, erop wijzend, dat zij een oude industrie stad is, zij het dan in de textielindus trie. Later kwam de metaalindustrie daarbij en zij bezit thans een goede naam. Dr. J. C. Hooykaas dankte namens de VMI het gemeentebestuur en de loco-burgemeester voor de hartelijke ontvangst, waarna in de foyer der Stadsgehoorzaal een koffiemaatijd werd gehouden, aan het slot waarvan de algemeen voorzitter, dr. J. C. Hooykaas, een rede gehouden, waar- in hij begon met een aansporing tot de leden, zich in deze tijd van inter- nationale samenwerking meer dan ooit te bezinnen op de positie in de bedrijfstak, waarbij hij de bemer- king maakte of het de vraag is ermee te kunnen volstaan de positie van de metaalindustrie naar nationale maat- j staven te beoordelen, j De heer Hooykaas bepleitte ver- volgens in het bijzonder verminde ring van de al te grote zelfstandig- heid der bedrijven en betere organi- j satie van de toelevering tussen zelf- standige bedrijven, zoals deze ook in andere EEG-landen is opgezet, met als onverbrekelijk gevolg de daaruit voortvloeiende standaardisatie en j specificatie. De Nederlandse metaal- j industrie neemt kwantitatief slechts 1 5 procent van de produktie in deze sector voor haar rekening en kwali tatief dreigt zij ten achter te geraken door de formidabele inspanning van de industrieën in de andere EEG-lan- den. In andere landen zijn ingrijpen de maatregelen genomen om de me- taaiindustrieën aldaar in staat te stellen een stevige concurrentiepositie te veroveren. Bij dit streven wordt zij geholpen door de politieke acti viteiten van die landen, zowel waar het de vertegenwoordiging van die i landen in het buitenland betreft als schermd is. Nederlandse metaalindustrie: belangrijke peiler. De metaalindustrie in Nederland, aldus vervolgde spr., is een der be- I langrijkste pijlers van de welvaart, getuige het feit, dat in Nederland 7.5 miljoen niet werkende mensen moeten bestaan van de arbeidskracht van slechts 4.5 miljoen werkers, waaruit valt af te leiden, dat aan de werkende bevolking vari Nederland reeds zeer hoge eisen gesteld worden. Nu wij bijna 40 procent van onze metaalproduktie exporteren, naar na genoeg alle landen ter wereld, is het een zaak van nuchter verstand ons af te vragen of de concurrentieverhou dingen op langere termijn handha ving van dit hoge uitvoer-percen- tage zullen blijven gedogen. De heer Hooykaas wees in dit ver- band op hetgeen in andere landen te dezen opzichte is en wordt gedaan en constateerde vervolgens, dat het Nederlandse volk toch niet een van de domste volken is, maar dat het in ons land vaak ontbreekt aan daad kracht. Ook het individualisme speelt hier een belangrijke rol. Het „liever j kleine baas dan grote knecht" speelt zelfs zo'n grote rol, dat wij er de slaaf van dreigen te worden", aldus spr. Kloof tussen industrie en politiek. De heer Hooykaas sprak vervolgens zijn grote teleurstelling uit over de grote kloof, die bestaat tussen indus- trie en politiek. Hij wees erop, dat in landen met een duidelijker indus- triële traditie de diplomatieke ver-1 tegenwoordigers in het buitenland zich beijveren om de produkten van I hun land onder de aandacht te bren- gen. Voor de Nederlandse industrie is de hulp van de diplomatie niet de sterkste zijde. Voorts staat de Neder- j landse industrie machteloos tegenover de adminstratieve protectie, die in het buitenland ondervonden wordt door zogenaamde keuringseisen, vei- i ligheidsmaatregelen en kwaliteits-1 voorschriften. De Nederlandse onder-1 nemers worden bovendien benadeeld I daar er nog geen paal en perk ge-1 steld is aan de dumpingspraktijken van buitenlandse ondernemingen, die soms goederen aanbieden tegen de materiaalprijs. De positie van ons land zal er daarom mee gebaat zijn als in ons land, in navolging van Frankrijk, een anti-dumpingsbeleid gevoerd gaat worden. Bij dit alles komt dan de factor, dat de arbeidsproduktiviteit in ons land zeker niet hoger ligt dan in an dere landen, terwijl in Nederland 7.5 miljoen niet werkende vrouwen, ouden van dagen en onvolwassenen leven van de werkkracht van de ove rigen. Spr. drong er tenslotte op aan een bijdrage te leveren aan de gezonde ontwikkeling van de parlementaire democratie in ons land, omdat juist de industrie moet trachten de kloof tussen politiek en industrie te over bruggen, omdat wij, aldus besloot spr. „in een industriële eeuw leven". Na het applaus op deze rede, nam dr. Hooykaas opnieuw het woord om mee te delen, dat het bestuur besloten had een ere-penning van de Vereni ging in te stellen, uit te reiken aan hen, die zich op een of andere wijze voor de vereniging verdienstelijk hebben gemaakt. Doch deze ere-pen ning zal slechts in zeer bijzondere ge vallen worden toegekend. Het was spr. een eer te kunnen me dedelen, dat besloten was de ere-me- daille in zilver toe te kennen aan de heer ir. H. C. Wesseling, die sinds 1923 de vereniging als bestuurslid terzijde heeft gestaan, waarvan vele jaren als voorzitter. Verder overhandigde de voorzitter de ere-medaille in zilver aan de heer A. S. de Muinck Keizer en de medail le in brons aan 't metaalbedrijf Rade makers N.V. te Rotterdam, ter gele genheid van het 5-jarig bestaan dezer firma. Ir. H. W. Beckering nam deze medaille in ontvangst Nadat op verzoek van de afdeling Hengelo besloten was de volgende jaarvergadering aldaar te houden, begaven de deelnemers zich naar de verschillende metaalbedrijven in Lei den, die de ontvangst en het verblijf voor de congressisten in Leiden ver zorgd hadden. De dames maakten een boottocht naar De Kaag. Vrouw en scholier bekwaamden zich in zakkenrollen De laatste tijd kwamen er in de grote magazijnen in het centrum van Rotterdam en op de weekmarkt in die plaats nogal wat zakkenrollerijen voor. Nu evenwel op 18 aipril j.l. de 40-jarige mevrouw J. A. H. M. en op 29 april een dertienjarige scholier, beiden uit 's-Gravenhage, aangehou den zijn, zijn er bijna geen aangiften meer binnengekomen. De vrouw geeft vier gevallen toe, de jongen be kende er tien, maar de politie ver moedt, gezien het aantal aangiften, dat beiden aan mee: gevallen debet winkelende dames, die met open handtas liepen, zodat haar beursjes vaak bovenin lagen. Bij onderzoek bleek, dat zij een bron van inkomsten heeft. Haar 17- jarige dochter beoefende verscheidene sporten en gaat goed gekleed. De scholier opereerde in een over jas, waarvan hij de voering ter hoog te van de zakken losgemaakt had. Hij ging dan over tassen van winkelende dames „hangen" en via de kapotte voering nam hij uit de tassen wat 'an zijn gading was. STEVIG GESPREK IN SCHEVENINGS CAFé De politie heeft aangehouden de 21- jarige monteur G. O., de 22-jarige zee man M. P. en de 28-jarige zeeman J. K. wegens openlijke geweldpleging in een café op Scheveningen. O., die reeds lang iets tegen de café houder had, besloot gisteravond met P. en K. de man eens „een lesje te gaan geven". Er ontstond tussen het drietal enerzijds en de caféhouder en diens kelner anderzijds een woorden wisseling, welke spoedig in een vecht partij overging. Aan beide zijden wer den flinke klappen geïncasseerd en het meubilair kreeg schade. Zoals wij gisteren berichtten is tot opvolger van mr S. J. Fockema An- dreae benoemd tot secretaris van het Hoogheemraadschap Rijnl»nd mr H. van der Linden, referendaris ter pro vinciale Griffie van Utrecht afdeling Waterstaat. Bij de tewaterlating morgen van de werf Wilton-Feijenoord n.v. te Schiedam van het tankschip „Caltex Amsterdam" zal. bij goed weer, van een helikopter uit deze stapelloop op de film worden vastgelegd. Modekoning Emilio Schuberth uit Rome vond, dat de kleding, die prinses Margaret tijdens haar bezoek aan Italië droeg te sober was. Hij heeft daarom speciaal voor de prinses enige levendiger modellen ontworpen. Zegt u eens eerlijk, zou het de prinses staan De Amerikaanse hoofdrolspeelster in de Anne Frank-film, Millie Perkins, heeft gistermorgen een krans gelegd bij de „Dokwerker" op het J. D. Meij er-plein in Amsterdam. Uw man heeft een collega voor de lunch uit* genodigd. De botervloot is bijna leeg, u vraagt uw zoontje even een pakje boter uit de keuken te halen. En dan zegt hij zó iets. Verbeeldt u het zich, of glijdt er een vluchtig glimlachje over het gezicht van uw gast? Natuurlijk had hij roomboter bij u verwacht. Nu zal hij vanavond wel aan zijn vrouw vertellen wat uw zoontje in zijn argeloosheid zei. En zijn vrouw zal zeggen „typisch, dat die mensen zich geen roomboter veroorloven - ze hebben toch óók kinderen!" En 't is vreemd, goedbeschouwd. Wat maken die paar dubbeltjes eigenlijk uit, wanneer u daar- mee uw gezin het beste geven kunt? HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z.H.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11