DE ZWARTE ZWAAN Haagse ingenieur weer door politie wegens wederspannigheid opgesloten Gouden bruidspaar met 65 kleinkinderen in Zoeterwoude VRIJDAG 22 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ,KüKr"u OOK BU DE BVREtf? BRENGT U PA VEENS IETf AARWCS MEEWORPE CMTVk(m.. ...EEN FLESJE BOLPOOT.' In verdachte omstandigheden aan het Scheveningse strand Voor de tweede maal is de 35- jarige Haagse ingenieur H. M. H. door de Haagse politie achter slot en grendel gezet, omdat hij tegen een inspecteur en een agent van politie tekeer ging. Nauwelijks negen uur nadat hij was vrijgesproken van be lediging, wederspannigheid etc. op vrijwel alle punten van de ten laste legging, trof de politie hem gister morgen in de vroege schemering waarbij de in de jeep aanwezige in specteur een gevoelige trap tegen zijn been kreeg, waarvoor hij zich later onder doktersbehandeling moest laten stellen. De politie verklaarde, dat men de ingenieur gearresteerd heeft zonder geslagen te hebben. „scheepsmoeder" het hoofd is van de civiele dienst aan boord. Twee koks (kokkinnen) en enige keukenhulpen zorgen voor de voedselbereiding. Het „hospitaal" aan boord staat onder leiding van een geneesheer, die de beschikking heeft over 5 verpleeg sters, waaronder een hoofdverpleeg ster, en 24 Roode Kruis-helpsters en 6 Roode Kruis-helpers. Er is een hut aan boord voor een geestelijk verzorger en een gast. Verdeeld over vier ziekenzalen zijn i 70 hospitaalbedden geplaatst voor 70 I Hospitaalschip J. Henry Dunant" Morgen overdracht Morgen zal te Rotterdam de over dracht plaats hebben van de „J. Hen ry Dunant", gebouwd voor „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" op de scheepswerf „N.V. Scheepswerven v.h. H. H. Bodewes" te Millingen r aan de Rijn, bestemd als binnenlands patiënten. In tijden van nood of in- hospitaalschip. dien dat bij een bepaalde hulpver- Het schip werd op 14 maart 1959 lening nodig mocht blijken, kunnen onder grote belangstelling te water ca. 100 noodbedden bijgeplaatst wor- gelaten, waarbij de doop (naamge- den. Als evacuatieschip kan de „J. ving) werd verricht door mej. J. Henry Dunant" ca. 1000 mensen ver- Hoos uit Nijmegen, een invalide die voeren, reeds met het vorige schip de „Kas teel Staverden" had gevaren. Het schip zal vaartochten maken met chronische, bedlegerige patiën ten, voor wie deze tochten vrijwel de enige afleiding betekenen in hun somber bestaan. Het schip is een drijvend hospitaal, dat vrijwel overal in Nederland kan komen en dat gedurende het gehele jaar beschikbaar is om ingezet te worden als rampenschip, rampen- Veilingknechts te Leiden haalden zware granaat boven water PTT bestellers kunnen „vrijwillig" naar Den Haag Om tydens het komende hoogsei- depot, noodhospitaal, evacuatieschip, "kil" te kunnen blijven zal de enz. Als zodanig is het van nationaal PTT haar toevlucht nemen tot het belang. j aanwerven van „vrijwilligers" Om de hierboven globaal omschre- bestellers, die uit andere plaatsen af- ven taken te kunnen volvoeren moest komstig zijn en voor enige tyd naar het schip de volgende hoofdafmetin- Ren Haag willen komen. Zij zullen gen hebben: lengte over alles 64,75n,aast hun normale salaris ingevolge m., maximum breedte 7,99 m., diep- j hei rijksTeisbesluit hun extra kosten gang 1,65 m., strijklijn max. 6,50 m. T?°fen, declameren. Ook het district Door een mobilofoon-installatie zal Rotterdam vreest in de zomermaan- het schip te allen tijde verbinding den een groot tekort aan bestelper- hebben met het telefoonnet in Neder- s,on6el> vooral omdat m deze periode land. Reserve-drinkwater zal in tanks beschikbaar zijn, zodat ook op dit gebied bij eventuele rampen hulp kan worden geboden. Het schip voert een motorboot mee, welke geschikt is voor sleepwerk en voor het transport van zieken op brancards. Voorts kan een Roode Kruis-ziekenauto aan boord worden Het schip heeft een vaste beman ning bestaande uit: kapitein, stuur man, hoofdmachinist, 2e machinist en twee matrozen, terwijl een KLEUTER GESTIKT IN DRAB Het driejarig zoontje van de fami- Het bleek, dat de ingenieur na vrijspraak door de politie (hij kreeg alleen een boete van 25 gulden we ekwart over drie) aan op het Scheve-gens belediging naderhand op het - - - _T ningse strand. I politiebureau) by familieleden eenKluyfhout, aan de Veeneweg te Het is zeker niet verboden op ditj feestje had gevierd. Na dit feestje Ratten is woensdagmiddag m een strand te zijn, ook niet op dit uur; was hij zoals hij aan zijn vrouw: Put naast het terrein van de boerderij van de nacht, maar de politie was in! verklaarde nog even ,een luchtje[T311 famine gevallen en verdron- een jeep op verzoek van een vaderj gaan scheppen op het strand. Hetnla op zoek naar een overspannen mili-1 flesje, dat hy in het zand wilde ver- tair, die zijn ouderlijke woning in bergen bevatte ether. De ingenieur overspannen toestand had verlaten verklaarde, dat hij dit gebruikt als en waarvan men vreesde dat hij in zee zelfmoord zou plegen. (Deze militair is de volgende dag naar zijn ouderlijke woning teruggekeerd). Aan de duinrand trof men een man aan, die zijn handen voor zijn ge zicht sloeg, toen men een schijnwer per op hem richtte en direct daarna probeerde een flesje in het zand te verbergen. Men vond de zaken wat verdacht en meende met een strand tentinbreker te doen te hebben. Op de vraag wie hij was, begon de inge nieur te schelden tegen de politie, die hij SS- en Gestapomethoden ver weet. Het werd langzamerhand dui delijk, dat de man dezelfde was, die de vorige dag voor de politierechter terecht had gestaan wegens beledi ging.. Hij wilde echter zijn naam niet noemen en met behulp van vader en broer van de overspannen militair, waarnaar men op zoek was, werd de ingenieur in de politiejeep geplaatst, ALKMAARSE KAASFABRIEK DOOR B AND GETEISTERD. In Alkmaar heeft donderdagavond een hevige brand gewoed in een kaas- fabriek aan de Kanaalkade. De vuurhaard bevond zich op de tweede verdieping van het gebouw, dat drie verdiepingen telt, doch de rookont wikkeling was zo hevig, dat de Alk- maarse brandweer er eerst na ruim een uur in slaagde tot het vuur door te dringen. Met twaalf stralen en enkele ne velblussers spoot men duizenden ku bieke meters water in het vuur. De aan het bedrijf toegebrachte schade is nog niet te berekenen, doch wordt geschat op enkele tonnen. De brand werd, naar de brandweer meent, veroorzaakt doordat papier tegen een verwarming heeft gele gen. verdoving tegen kiespijn. Ook bij het vorige hardhandige contact met de politie speelde ether een rol. Men dacht toen n.l., dat de ingenieur onder invloed van sterke drank was. Hij is na zes uur ingesloten te zijn geweest op vrije voeten gesteld. In verband met de binnen afzien bare tijd te verwachten vervanging van de tramverbindingen van Leiden met Katwijk en Noordwijk door bus verbindingen zijn aan de tertiaire wegen in deze streek reeds verschil lende belangrijke verbeteringen uit gevoerd en staan nog diverse verbe teringen op het programma. Ook de verbinding van Rijnsburg naar Noordwijk zal moeten worden verbeterd. Teneinde de mogelijk heid te scheppen, dat de nodige ver beteringen door de onderhoudsplichti gen (de gemeente Rijnsburg, het hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeente Noordwijk), met steun uit de voor de tertiaire wegen be schikbare middelen, tot stand ge bracht kunnen worden, ware deze, aldus Ged. Staten voor het door gaande verkeer zeker van voldoende betekenis zijnde verbinding op het tertiaire wegenplan te brengen. Tengevolge van een verkeers ongeval is gisteravond de 76-jange J. van Leeuwen uit de Nazarethstraat te Rotterdam om het leven gekomen. De heer v. L. reed op zijn fiets op de hoek van de TurfwegKralingse weg, toen hij werd aangereden door een vrachtauto. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg gebracht, waar zij aankomst bleek, dat hij was over leden. 50 centimeter en was voor circa 30 centimeter gevuld met drab. Het kind is voorover gevallen, nadat het het deksel over het putje bij het spelen had afgenomen. Het kind werd ont dekt door de op de boerderij werk zame landarbeider. Bremmer. De levensgeesten waren toen reeds ge weken. de de meeste vakanties vallen. Vissterfte bij Hattem gesignaleerd Ook uit Hattem komen thans be richten over massale vissterfte wel ke waarschijnlijk te wijten is aan giftige afvalstoffen van fabrieken in Apeldoorn en Deventer. Vooral het Griftkanaal ligt vol met dode vissen, evenals in de Wetering, de verbin ding tussen Deventer en het Grift kanaal. Dit laatste kanaal spuit zijn water op de IJssel. Het was enige tyd geleden al opgevallen, dat de vissen, die bij het schutten van sche pen in de sluit bij Hattem de kolk binnenkwamen, naar lucht hapten. „Souvenir bleel onopgemerkt toeval een zware granaat uit een van de veiling-vaarten opgehaald. De heren Kees Heemrood en Bert van Wetten, werkzaam in het bedrijf van de heer Mosselman, loods 20, wa ren nadat het eigenlijke „veiling- werk" achter de rug was, bezig met het aanbrengen van oude autobanden langs de kademuur, ter beveiliging van de beschoeiing. Om ijzerdraad af te knijpen gebruikten ze een nijp tang, die op een zeker moment in het water viel. Kees Heemrood haalde een hark en voelde de bodem van de vaart af. Plotseling stootte hij op een zwaar voorwerp. Nieuwsgierig geworden, trachtte hij het ding omhoog, te ha- f len, waarbij hij geholpen werd door Op het spoorwegemplacement te Bert n ^f^en Nieuw Buinen heeft zich bij het rr'"* 1 Iliteiten werd het projectiel de gehele nacht door de politie bewaakt. Het is een raadsel hoe de granaat vp ucfc icnciu v»u uc ücmac totale lengte ruim een meter, ka- groentenvelling is gistermiddag bij liber ca. 10 cm zo lang onopge- sen van ijzeren drijvers een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de 75- jarige K. Tjarks ernstig werd ge wond. Hij is enige uren nadien over leden. De chauffeur heeft, toen hij een der 200 kg. zware drijvers naar beneden liet vallen niet opgemerkt, dat T. passeerde. Tot hun grote verbazing bleek het een zware artilleriegranaat te zijn, die ze met veel moeite boven brach ten. Onmiddellijk werd de Hulpverle ningsdienst te Apeldoorn gewaar schuwd, die het ding hedenmorgen heeft opgehaald. Ter voorkoming van alle eventua- 44 Echtp. P. Berg-v. Velzen Si Het was al dankbaarheid, vreugde en geluk wat wij mochten vernemen van het gouden echtpaar Petrus Berg en Margaretha van Velzen in hun gezellige woning aan de Noordbuurt- seweg. Nu al, terwijl het feest nog moet gevierd worden, waren de ge lukkige ouders vol lof over hun tien kinderen, de vijf zonen en dochters met hun echtgenoten. „Wij waren de week vóór de bruidsdagen ingingen te gast bij on ze dochter in Bloemendaal", zo ver telde ons de gouden bruid, „maar onze gastvrouw ging drie dagen daarvan naar Zoeterwoude en toen wij op Hemelvaartsdag, als gouden paar feestelijk werden ingehaald was ons huis door de kinderen ge heel opnieuw geschilderd en behan gen; de kleinkinderen hadden zeer fraaie, zelf geknipte guirlandes op gehangen en de kinderen hadden van de huiskamer een bloementuin gemaakt". Vol trots leidde de gelukkige bruid ons langs de wanden waar o.m. in één lijst gevat de trouwfoto's prijk ten van de tien kinderen. Toen kwam een grote doos op de tafel vol foto's; de grootste album zou te klein zijn om de portretten van de 65 kleinkinderen te bevatten. Lan ger dan een uur hebben wij met ge- sen. Hun zware zorgen willen wij vergeten, omdat zij zo'n mooie oude dag hebben. Grootvader liet ons met een glundering in zijn ogen de foto zien van de vijf jongens van zijn vijf zonen, die Piet Berg heten. De bruidegom is de zoon van de laatste Zoeterwoudse klepperman, de nachtwacht, die twee aaneen- staande huisjes bezat waarvan hij er één zelf bewoonde en de tweede kon geven aan zijn zoon om daar met zijn Grietje te gaan wonen. Hoe zij in dit kleine huisje, één kamer en een zolder, met tien kinderen ge woond hebben, kunnen zij nu zelf niet meer begrijpen. De bruidegom telt 79 jaren en heeft, vooral als het koud weer is, last van stramheid, maar het bruid je is met haar 72 lentes nog zeer kwiek, loopt nog vlug over het via duct naar de kerk en wij zagen haar in de bruidsdagen aan de stoep de was spoelen, ondanks dat zij hard heeft gewerkt en voor haar trouwen bij de boeren „ochtend en avond" in weer en wind de koeien heeft ge molken. De bruiloft, die op zondag 31 mei in het parochiehuis gevierd wordt, zal een gloriedag worden, want ook de kleinkinderen boven de leeftijd van de plechtige H. Communie mo gen komen. merkt is gebleven. Nog onlangs is namelijk de vaart geheel uitgebag gerd. Daarbij is niets gevonden. Ook de herkomst van het projectiel is niet zeker. Tijdens de oorlog zijn Duitse troepen met hun paarden en wagens in de veilingloodsen gelegerd ge weest. Gezien het feit, dat de huls van het monster er nogal roestig uit zag, bestaat de mogelijkheid, dat het een Duitse granaat is, die in de oor logsjaren werd vervaardigd, toen het Derde Rijk een tekort kreeg aan ko per, waarvan granaathulzen door gaans gemaakt worden. Foto: De „gelukkige vinders", Kees Heemrood en Bert van Wetten, bij de granaat, die onder politiebewa king op de wallekant lag te wachten op de komst van de Hulpverlenings dienst. In de abdij te St. Denis les Mons (België) heeft woensdag een brand gewoed, die een schade van naar schatting tien miljoen Belgische frs. heeft aangericht. Dit kloostergebouw is in 1958 aangekocht door de mis sionarissen van Scheut, die er een rusthuis van wilden maken. In de Amerikaanse havenstad Galveston (aan de golf van Texas) is donderdag zware schade aangericht door een krachtige storm. O.a. is het Aetherklanken ZATERDAG 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Radio Rallye 1959. 10.05 V. d. kleuters. 10.20 Gram. 10.25 Radio Ralley 1959. 10.30 Ben je zes tig? 10.55 Radio Ralley 1959. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 11.55 Radio Rallye 1959. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Metropole ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Radio Rallye 1959. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.2 0 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 13.55 Radio Rallye 1959. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Accordeon-duo. 14.30 Gram. 14.45 Radio Rallye 1959. 15.40 Boekbespr. 15.50 Radio Rallye 1959. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Viool, altviool en contrabas. 17.40 Filmmuz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Kamerork. en solist. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Een cultureel winter- programma samenstellen, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Nouveauté's. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor U en Uw gezin, caus. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Grum. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Gram. 10.50 Cabaret. 11.20 Buitenl. week overz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Muziekkiosk. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Madrigaalkoor. 15.05 Boekbespr. 15.25 Kamerork. en so list 16.20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Kinderkoor. 16.55 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Hammond- trio. 19.00 Artistieke staalkaart. 19 30 Passepartout, caus. 19.40 In Bijbel- land, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportkron. 22.30 Zigeunerork. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. Televisieprogramma NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Plus of min. 21.00 Caba ret. 21.15 Scherzo. 22.15 Dagsluiting. VATTKAANSE RADIO (196 m.) 21.00 Gezinsrozenkrans in het Latyn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8