RANG In Friesland kreeg allerhartelijkste de Sjah ontvangst een RANG de ms/iopedftfi van deeetéte tony. Acht doden op één overweg Geen toenemende radio activiteit in Nederland Scheveningen heelt over 2j. weereen pier Demonstraties met Friese paarden de zonnige VRIJDAG 22 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op 'n gistermiddag gehouden pers conferentie heeft mr. A. Adiarna Zyl- stra, gedelegeerd lid van de raad van beheer der exploitatie maatschappij Scheveningen, meegedeeld, dat de nieuwe pier onvoorziene omstan digheden daargelaten in april 1961 gereed zal zijn. Met de bouw van de pier zal, naar gehoopt wordt, in september een I begin kunnen worder gemaakt. Het nieuwe wandel hoofd zal tegenover de Palacestraat komen te liggen. De bouw van de pier zal gefinancierd worden door particulieren en de ge meente 's-Gravenhage zal daarin met participeren. H. M. de Koningin en Z. K. M. de Sjah van Iran tijdens het diner in de Trèveszaal te Den Haag, aangeboden door de ministerraad. Prof. Bakhuizen van den Brink Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar in de theologie aan de Leidse universiteit zal op 1 juni zijn zilveren jubileum als hoogleraar vieren. De jubilaris werd op 25 mei 1896 te Joure geboren. Hij bezocht het christelijk gymnasium te Utrecht en studeerde aan de Leidse universi teit en ook te Parijs. Hij werd op 8 augustus 1920 te Nieuw-Dordrecht in 't predikambt bevestigd. Op 1 juni 1934 inaugureerde hij aan de Leidse universiteit met een rede over: „In carnatie en verlossing bij Irenaeus". Prof. Bakhuizen van den Brink volg de in Leiden wijlen prof. dr. A. Eek hof op als hoogleraar in de geschie denis van het christendom en de ge schiedenis van het gereformeerd beschikbaar gestelde medaille uit aan protestantisme. In 1923 promoveerde Z""* I I I I I beschikbaar gestelde medaille uit aan1 protestantisme. In 1923 promoveerd* L7emoeaeuiK oezoeK aan Doeraerii de eerste-prijswinnaars, de heer en hij te Leiden tot doctor in de theolo' mevrouw Pasma uit Haskerdijken. °P een proefschrift getiteld: „De De belangstelling van Sjah en prins oud-Christelijke monumenten van ging in hevige mate uit naar de Ephesus, een epigrafische studie. De zwarte Friese paarden, die zij gerui- jubilaris heeft in de hervormde kerk en condensfabriek Aan het eind van het korte bezoek, dat de Sjah van Perzië gistermiddag heeft gebracht aan de provincie Fries land, toonde hij zich zeer dankbaar voor de hulde, die de Friezen hem brachten. „Dit is de hartelijkste ontvangst, die ik tot nu toe in Europa heb meegemaakt", zei de Sjah tegen zijn gast vrouwe. De koningin bracht deze waardering aanstonds over aan de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. v. d. Meulen. De Friezen hadden kosten noch moeite gespaard om het de vorstelijke gasten zo aangenaam mogelijk te maken en het keizerlijk compliment zal hen daarom wel in het bijzonder goed doen. den bood de burgemeester, mr. Van der Meulen de keizerlijke gast een fraaie, antieke suikervaas aan. DE PAARDEN TROKKEN Nadat eerst de demonstraties wa- Om kwart voor twaalf landde da. ren gereden door ruiters en dubbel- Fokker „Friendship op de vliegba- spannen volgde in het bijzijn van de sis Leeuwarden, na een vlucht over vorstelijke bezoekers de laatste ron- »JJssehneerpoldersNa de offi- <je van <}e ringrijderij. Na afloop ciele begroetings^lechtigheid^op het hiervan reikte koningin Juliana per- soonlyk de door haar en haar gemaal me tijd bewonderden. Nadat het Frie se Volkslied had geklonken, kwamen de auto's weer voor, die de keizer lijke gast en zijn koninklijke gast vrouw naar het vliegveld terugbrach- naam gemaakt als man van de litur gische beweging. Hij is voorzitter van het diaconessenhuis te Leiden en lid van de koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen en ere- ten, vanwaar zij terugvlogen naar 4OCi°r Van c8v, lfïyiv*Fsl van Amsterdam. De „Friendship" vloog op de terug weg over de Afsluitdijk, Enkhuizen en Marken. Om 4 uur, een half uur na het afscheid op het Zaaiveld te Leeuwarden, was het gezelschap in Amsterdam terug. Andrews in Schotland. De 25-jarige C. Kuik, die woensdag de kermis te Stolwijk bezocht, is gistermorgen levenloos uit een sloot te Bergambacht opgehaald. Toen zijn bed onbeslapen bleek te zijn lieten de ouders van deze boerenzoon een onderzoek instellen. Hij is vermoede- Gemeente spreekt NS juridisch aan Burgemeester P. Baetens van Prin- lijk met zijn fiets te water geraakt, senbeek wil de Nederlandse Spoor- vlieveld, bezichtigden de hoge be zoekers enkele straaljagers. Daarna ging de stoet naar het dorpje Jelsum, dat ongeveer een kilometer verwij derd ligt van de vliegbasis. Daar brachten de Sjah, de 'koningin en prins Bernhard een bezoek aan de grote boerderij „Vijverzathe" waar omheen het puikje van Friesland's zwarte stamboekvee graasde. Het hoge gezelschap werd hier ont vangen door de eigenaresse, mevr. R. Wassenaar-Spoelstra, de weduwe van de onlangs overleden voorzitter van het Friese Rundveestamboek. Bij het afscheid overhandigde zij de kei- Militair in bad overleden aan hartverlamming Gistermiddag is in het Sportfond- senbad te Apeldoorn de 20-jarige dienstplichtige militair, C. J. Kooy- man uit en Haag op tragische wijze zer van Iran een van Makkumer om het leven gekomen. Hij was ge- aardewerk gemaakt beeldje van eenlegerd in die legerplaats de Witten- koe. j berg te Harmeien. Op zeker moment 1 zag men 't lichaam van de jongeman GEBOEID DOOR EEN BOEIER op'de bodem van de bak liggen. Men dook onmiddellijk om het naar boven Dwars door Leeuwarden, dat uit-'i te brengen cn paste direct kunst- bundig vlagde, ging het vervolgens matige ademhaling toe, echter zon- naar de coöperatieve condensfabriek der resultaat. „Friesland". De tocht werd gemaaktAangenomen wordt dat K., die be- in een voormalige hofauto. die het kend stond als een geoefend zwem- vorig jaar door een Leeuwarder taxi- j mer, tijdens het zwemmen een hart- bedrijf werd gekocht. j verlamming heeft gehad. Het onge- Bij de begroeting in de zuivelfa- j luk gebeurde tijdiens het zogenaamd briek overhandigde mej. Boorsma, bibliothecaresse van het laboratorium de koningin een boeket steenrode gerbera's. Voorts kreeg de vorstin een wandkleed, ontworpen door de Friese kunstenaar Anne Porte. De Sjah kreeg een miniatuur model van een Friese boeier aangeboden. Hij toonde zich hiermede zeer inge nomen en ter plaatse nog onderwierp Zijne Majesteit het fraaie model van de Friese zeilboot aan een diepgaande studie. Na een rondleiding door het labo ratorium van de fabriek, waarvan de eerste steen destijds nog door prins Bernhard is gelegd, volgde het hoog tepunt van het bezoek, dat bestond uit demonstraties door het Friese* Paardenstamboek en de landelijke ruiterij vereniging „De Oorsprong". Deze demonstraties vonden plaats op het Zaaiveld, in het hartje van de Friese hoofdstad. De demonstraties bestonden uit het optreden van de ruiters en de enkel en dubbelspannen van Friese paarden voor oude krompanelen sjezen, waar op Friese boeren en boerinnen zaten, gekleed in de klederdracht van de landstreek. Tot zelfs op de daken van de hui zen rond het Zaaiveld zaten duizen den toeschouwers. Ze hieven een ova tioneel gejuich aan, toen de vorste lijke stoet het plein opreed. Een jongetje en een meisje boden de koningin bloemen aan, toen de auto stilhield voor de ereloge. De Sjah kreeg van het provincaal be stuur een bord van Makkumer aar dewerk, versierd met het wapen van Friesland, het keizerlijk- en het per soonlijk wapen van de Sjah. Namens het gemeentebestuur van Leeuwar- militair zwemmen, toen het personeel van het bad geen verantwoording diroeg voor de gang van zaken. bestellen! (Adv.) I De ministerraad heeft de Sjah van Iran, het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene in Se Trèves zaal een diner aangeboden ter ere van de hoge Iraanse bezoeker. V.l.n.r. H. K. H. prinses Irene, Z. K. H. prins Bernhard, mevrouw De Quay, Z. K.' M. de Sjah, H. M. de Koningin, minister-president De Quay en H. K. H. prinses Beatrix. (Achr.) wegen laten dagvaarden naar aan leiding van de dodelijke ongevallen die telkens gebeuren op de onbe waakte overweg bij wachtpost zeven. Afgelopen dinsdag heeft, zoals ge meld, deze overweg weer aan twee mensen het leven gekost. In totaal zijn er al acht mensen dodelijk ver ongelukt van wie vijf in de laatste drie jaar. Herhaalde malen is op de overweg door een aanrijding aanzien lijke schade aangericht en de geval len waarin mensen op het nippertje aan de dood ontsnappen, zijn talrijk. Zo langzamerhand heeft zich vol gens de burgemeester van Prinsen- beekse bevolking een ware amgst meester gemaakt voor de overweg aan de Steenakkerstraat. De over weg is de gevaarlijkste van de 16, die er op het dorp zijn. De situatie ter plaatse is namelijk absoluut niet te overzien, omdiat de Steenakker straat lager ligt dan het links gelegen perceel bouwgrond. Nu op één van deze percelen ook nog een kamp rogge staat, kan men een trein practisch niet zien aanko men. De brieven die het gemeentebe stuur van Prinsenbeek van de spoor wegen heeft ontvangen, zijn weinig hoopgevend, zo meent de burgemees ter Wel of niet? „Wij zien wel een mogelijkheid een toezegging te verkrijgen voor een knipperlichtinstallatie, indien woning zeven gesloopt wordt", aldus de chef van weg en werken. Terstond ant woordde het gemeentebestuur, dat het woning zeven zou laten afbreken en dat de bewoner nieuwe woon ruimte zou krijgen. Het vroeg toen ook de garantie dat de knipperlich ten er dan ook inderdaad zouden to rnen. Hierop kwam nu het antwoord, dat de toezegging betreffende de in stallatie niet gegeven kon worden. Het gemeentebestuur van Prinsen beek heeft daarop besloten jurdische hulp in te roepen, om aan deze on houdbare situatie zo spoedig mogelijk een eind te maken. Volksgezondheid slell gerust: II. M. de Koningin bewondert een koe va n de boerderij „Vijver Zathe" te Jelsum. Het koninklijk paar bezocht deze boerderij in Friesland met rijn gast, de Sjah van Iran. Regelmatig metingen Het rijksinstituut voor de volksge zondheid heeft in samenwerking met tal van organisaties een waarne mingsnet ontworpen, waardoor het mogelijk is verschillende delen van ons land de radioactiviteit te meten. Volgens de algemeen directeur van het instituut, dr J. Spaander, heeft een onderzoek, in de afgelopen maanden verricht, uitgewezen dat voor ongerustheid over een toene mende radioactiviteit in ons land geen sprake behoeft te zijn. De metingen worden in samen werking met het KNMI verricht, waarbij water, bodem, neerslag, grondwater, oppervlaktewater, zee water en slib nauwkeurig worden onderzocht. Ook worden metingen verricht op zeer grote hoogte waarbij het voor namelijk gaat om de radioactiviteit in de stratosfeer. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van een straaljager van de koninklijke luchtmacht. Ook door het personeel van de lichtsche pen worden metingen verricht met name van het zeewater. Door het rijksinstituut wordt ook regelmatig onderzocht of het water van Rijn en Maas radioactieve stoffen bevat. In samenwerking met met Ital (in stituut toepassing atoomenergie landbouw) wordt nagegaan welke maatregelen dienen te worden ge nomen indien onverhoopt bij land- bouwprodukten een verhoogde radio activiteit wordt geconstateerd. 200.000 officieren en manschap pen van het Amerikaanse leger in Europa zullen overdag in hun can- tines geen sterke drank meer kunnen bestellen. Deze maatregel is genomen om overdadig drankmisbruik om streeks de lunchtijd tegen te gaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7