Scherp Een Leidse neomisi POTLOOD EN GEESI Brons voor gemeente-jubilaris VRIJDAG 22 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Morgen wordt de weleerwaarde heer C. M. van der Westen uit Lei den in de kathedrale kerk te Rotter dam priester gewijd door mgr. M. A. Jansen. Cornelius Maria van der Wes ten studeerde na de Lagere school te Leiden en twee jaar MULO te Hage- veld en Warmond. Hij is 26 jaar oud. De eerste plechtige H. Mis in zijn pa. rochie leest hij zondagmorgen te half tien in de kerk van O. L. Vrouw He melvaart en St. Jozef aan de Heren singel te Leiden. De neomist is een zoon van familie Van der Westen, Waldeck Pyrmontstraat 74, waar zon dagmiddag van half drie tot vier uur een receptie wordt gehouden. Het lof is die dag te vijf uur. Zaterdagavond wordt hij om zeven uur n zijn paro chie ingehaald, waarna een kort lof en de gebruikelijke serenade door het r.k. Harmoniegezelschap volgen. LEIDS UNIVERSITAIR ELFTAL DEGRADEERDE Gisteren werd in Amsterdam het jaarlijkse voetbaltournooi, tussen het personeel van de Nederlandse Hoge scholen en Universiteiten gehouden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor dit tournooi een wisselbeker beschikbaar gesteld. Nadat prof. dr. G. J. Hoy- tink, de dag had geopend met een geestige speech, ging men de la-ach ten meten op het O.V.V.O.-sportpark Het Leidse elftal, dat het vorig jaar met de eerste prijs ging strijken, moest zich nu tevreden stellen met de derde. In de halve finale moet zij in de T. H. van Delft de meerdere er kennen. Na Delft kwam op de tweede plaats de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Na de wedstrijden sprak de heer Platteel namens de Minister een kort woord, waarin nij zich verheugd toonde over de goede harmonie tussen de verschillende universiteiten en hogescholen. Het was prettig de ambtenaren eens te ontmoeten buiten de ambtelijke sfe ren. Aan het diner in het Woestduin- centrum van de Vrije Universiteit, sprak een vetregenwoordiger van de! burgemeester van Amsterdam. De burgemeester zelf was verhinderd te komen, in verband met het bezoek van de Sjah van Perzië. Het ligt in de bedoeling, dat het volgende tour nooi in Nijmegen zal worden gehou den. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heren L. Wolfs bergen te Rotterdam, H. Cohen Jeho- ram te Delft en P. van Schilfgaarde te Den Haag; voor het candidaats- examen Ned Recht de heer J. J. C. Taets van Amerongen te Den Haag. Op vrijdag 29 mei a.s., des namid dags te 4 uur zal de heer H. P. Wol- vekamp, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der Wis- en Na tuurkunde, zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium. Fa Coster contra gemeente Leiden voor Haagse rechter Zoals bekend is er tussen de firma Coster te Leiden en de gemeente Leiden een geschil gerezen over het zich niet houden aan de vacantie-re- geling voor slijterijen. Een van de voornaamste argumenten van de firma Coster is, dat de vergunning houders-tapperyen niet gesloten zijn als de vacantieregeling voor de slijterijen wel geldt. Daarom ook heeft de firma Coster zijn advocaat bij de gemeente beroep aan laten te kenen tegen de gemeentelijke win kelsluitingsverordening. De economische politierechter te Den Haag heeft thans uitspraak ge daan. De firma Coster werd wegens het overtreden van de gemeentelijke verordening beboet met een geld boete van 150.- Dit bedrag maakt het de firma mogelijk in hoger be roep te gaan, en direct na de uit spraak ook ging zij in appèl. De zaak wordt zo nodig tot in hoogste instan tie voortgezet. De advocaat van de firma, mr. Teekens, voerde aan dat de vacantieregeling in strijd is met de winkelsluitingswet, omdat er een tegenstelling ontstaat tussen win keliers-slijters en caféhouders-slij ters. No. 535. Horizontaal: 1. bergweide, 4. afgelegen, 7. huwelijksafkondiging in de kerk, 8. water in Friesland, 9. heks, 10. nauw, 11. makker, 14. groente, 15. graanelevator, 17. bijb. figuur, 19. wees-gegroet-gebed, 21. voorzetsel, 22. insektenetend zoog dier, 23. achtig, 24. zijtak Donau. Verticaal: 1. vaartuig, 2. traag, 3. suikerstroop, 5. telwoord, 6. schrijf lijn, 10. uitstalling, 12. meisjesnaam, 13. verfstof, 16. deel van een fornuis, 18. telwoord (Eng.), 20. priem. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: 1. erpel, 4. dor, 7. netto, 9. orde, 11. A. M., 12. mee, 13. Sam, 14. p.e., 15. enge, 16. etude, 17. ere, 19. rente. Verticaal: 1. ed, 2. ronde, 3. pree, 5. homimel, 6. kompel, 8. Taag, 10. reet, 13. snert, 15. eden, 18. Ee. SPOORWEGEN WILLEN MET VIADUCT LAMMENSCHANSWEG BEGINNEN De Nederlandse Spoorwegen heb ben aan het gemeentebestuur van Leiden meegedeeld, dat zij ten volle bereid zijn met de uitvoering van de plannen van het viaduct Lammen- schansweg onder de spoorlyn Leiden- Utrecht te beginnen. Men wacht nu nog op de gemeente. De heer A. Schuring, adjunct sta tionschef bij de Nederlandse Spoor wegen te Leiden is, met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot aoofdstatio.is- chef te Valkenburg, (L). De l.eer Schuring volgt daar de heer Meyer op, die de jongste stationschef is van Nederland. A.s. zondag preekt in de St. Leo nard uskerk ten bate van de parochiële St. Vincentius-Vereniging pater Coe- nen OjSjC. Vanzelfsprekend wordt de collecte van harte aanbevolen. Hetzelfde geldt ook voor de col lecte in de noodkerk aan de Vijf Mei laan, die ook ten gunste is van de ar men in de parochie. Voor het semi-arts examen slaagde aan de universiteit te Utrecht de heer C. P. Vroege te Leiden. Burgerlijke Stand Geb.: PetroneJa G. M., cl v. J. No bel en C. C. E. Berkhout; Rudolf E., z. v. J. J. Hansen en M. Souverein; Willie, d. v. C. v. Dijk en L. Klok; Carolina S., d. v. M. P. Sips en D. Fakkel; Govert P., z. v. M. de Jong en L. Herweijer; Johannes, z. v. M. H. de, Vreede en M. H. v. Strater; Elisa beth M., d. v. B. Ohaudron en M. E. Nievaart; Marike, <L v. W. J. Lancel en G. G. Eijgendaal; Hendricus C., z. v. P. Siera en H. G. Meeuwissen; Franciscus A. M., z. v. H. v. Akke ren en M. C. Straathof. Getrouwd: W. Ravensbergen en S. Schellingerhout; F. A. de Boer en A. M. van Winden; H. J. Mink en G. Vervoorn; L. F. J. van Steenbergen en C. T. Oude Alink; J. E. Kok en J. A. Otten; A. G. P. van Ruitenberg en G. Bek; A. Keijzer en A. Heruer; M. Weijsters en H. A. de Meijer; J. Sommeling en H. van Tol; A. W. Verboon en J. C. Smittenaar; L. F. van Steenbergen en J. J. Schreuder; J. van Kessel en J. Springer; C. W. J. Robbers en A. T. Nekeman; S. B. Neijman en A. M. A. de Boer; J. S. A. Pels en J. van Heijningen; F. de Gast en C. J. J. Douwes; W. Heems kerk en M. van Steenbergen. OverL: J. Keereweer, 78 jr., man; G. de Boer, 76 jr., man; B. Rijlaars dam, 92 jr., man; J. v. Muiden, 85 jr., man. Mej. Tiny Hij mans werd „Modinette Leiden" In spannende quiz in Stadsgehoorzaal Leiden en omgeving telt vele modi nettes. Maar dit jaar is er maar één, die nog meetelt. Dat is mej. Tiny Hijmans, die gisteravond voor het front van 800 vakgenoten tot Miss „Modinette Leiden" werd uitgeroe pen. De „Modinette-manifestatie", die gisteravond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, on der auspiciën van het Nederlands So ciaal Werkgeversverbond voor de confectie-industrie, beoogde, de werk neemsters van de confectie-ateliers in Leiden en omgeving een hechter groepsverband te geven. Ongeveer 80o modinettes van 13 confectiebedrij ven uit Leiden, Sassenheim, Lisse, Alphen aan den Rijn en Leimuiden waren bijeengekomen om te zien en te horen hoe hun favorieten om de titel vochten. Tevoren waren reeds een aantal Borstbeeld van president-curator voor dr Baron de Vosv. Steenwijk Tijdens een korte plechtigheid in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft hedenmiddag om half drie de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam namens senaat, hoogleraren, curatoren en weten schappelijk, staf van de universiteit aan de voorzitter van het college van curatoren, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te Aerdenhout, een borstbeeld aangeboden, dat vervaar digd is door de Rotterdamse beeld houwer, P. A. Verboom. Het beeld is een portret van dr. baron de Vos van Steenwijk. Prof. dr. Lam hield een geestige rede, waarin hij de vele mogelijkhe den van toepasselijke geschenken de revue liet passeren. Men heeft echter uiteindelijk besloten iets te geven, waar ook de universiteit wat aan heeft, daar men in de veronderstel ling leeft, dat het beeld te zijner tijd in de academie een plaats zal vinden. EEN GOED FIGUUR Een goed figuur te bezitten en jte behouden, is de wens van iedere vrouw. Want immers elk kleding stuk, hoe goed ook van model, zal alleen tot zyn recht komen, bij een perfect figuur. Dat dit ideaal voor iedereen be reikbaar is, werd gisteravond in de geheel bezette foyer van de Stadsge hoorzaal door de firma Vroom Dreesmann. door het vertonen van een film naar voren gebracht. Vooraf hield de heer Van Bemmel een expert van de Campcorsetten, een causerie. Hij wees er op, dat de jonge vrouw niet te vroeg aan een corset moet beginnen, maar door gymnastische oefeningen haar figuur op peil moet houden. Blijkt dit niet meer moge lijk, dan is een goed passend corset de ideale oplossing. Het gaat evenwel niet alleen om het figuur, doch ook om de gezondheid. Een corset moet soms steun, soms alleen correctie aan het figuur geven. Door een verkeerd gebruik kunnen de spieren verslap pen, zodat er nog meer vetaanzetting plaats vindt. Camp vervaardigt ana tomisch verantwoorde corsetten, die door gediplomeerde verkoopsters worden verkocht en een verkeerde aankoop uitsluiten. De kleurenfilm, die hierna de aan dacht vroeg, liet ons zien dat er ook beslist voor elk figuur een corset te krijgen was. Drie marionetten, door hun slecht figuur niet meer in staat om te werken, zochten hun troost bij de Campspecialist. Daar zagen zij de vele mogelijkheden in maat en kwa liteit en ontdekten dat het zo op het oog zo ingewikkelde vetersysteem, uiterst eenvoudig is. Zelfs voor de kleine marionetten was er iets te krijgen. Nadat de dames een kopje koffie was aangeboden, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. NIEUWE-WETERING INBRAAK IN DIRECTIEKEET Des morgens bij het begin van de werkzaamheden aan de Rijksweg 4A, kwam men tot de ontdekking dat was ingebroken in de directie-keet van de aannemer fa. Gebr. Schouls. Door het indrukken van een ruit en het daarna openen van het raam door een spanjoletsluiting hebben de on- verlaat(en) zich toeganjg weten te verschaffen tot het interieur Bij na der onderzoek bleek, dat een kost baar waterpas-instrument was ont vreemd. Een uitgebreid politioneel onderzoek met behulp van speur hond en technische recherche heeft tot nu toe geen enkel resultaat op geleverd. HAZERSWOUDE AUTO UITGEBRAND NA BOTSING Gistermorgen te omstreeks 8.45 u. had op de Hoogeveerïseweg alhier een ernstige aanrijding plaats. Uit de richting Boskoop kwam een vrachtauto beladen met zakken aard appelen, terwijl uit tegenovergestel de richting een bestelauto kwam. Ter hoogte van de landbouwer Koo- man raakte op onverklaarbare wij ze de chauffeur van de bestelauto de macht over zijn stuui kwijt en bot ste tegen de linkerzijde van de laad bak van de vrachtauto aan, schoot naar rechts de berm van de weg in en sloeg over de kop. De chauffeur werd uit de cabine geslingerd en kwam er wonder boven wondei met enige ont vellingen aan gezicht en handen van af. Zijn auto vloog in brand en brandde geheel uit De brandweer van Benthuizen was spoedig ter plaatse en bluste de brand Een aan tal zakken met aardappelen slingerde van de vrachtauto af en rolde over de weg. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. Door de rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld. SASSENHFIM Ter gelegenheid van het zater dag j.l. behaalde kampioenschap hou den bestuur en spelers van Ter Leede heden, vrijdagavond, om halfacht een receptie in het jeugdhuis aan de Ju- lianalaan. Het geschenk werd overhandigd naar aanleiding van de zeventigste verjaardag van de president-curator. De rector-magnificus noemde het een goede aanvulling op het ere-docto- raat, dat onlangs door de universi teit aan dr. baron De Vos van Steen wijk is verleend. Analies de Vos van Steenwijk, een kleinkind van de president-curator, onthulde hierna het beeld. In zijn dankwoord beloofde deze de gevers, dat hij het beeld goed zal onderhouden in de tijd dat hij het on der zijn berustig zal houden, hij hoopte het te zijner tijd in goede staat aan de universiteit af te leveren. Hij bracht hartelijke dank aan maker en aan gevers. Leidse agenda ZATERDAG 23 MEI Leidse Rheumatologische Kliniek. Viering 25-jarig bestaan. Aula Acad. Ziekenhuis, 10.30 uur nam. Harmonie „Trouw en Durf". Re ceptie Stadsgehoorzaal 3 tot 4.30 nam. Feestavond, cabaret en bal, Stadsge- ZONDAG, 24 MEI Ned. Kath. Invalidenbond „St. Li- duina", Leiden. Viering tweede lus trum Gezongen H. Mis, St. Antonius Clubhuis, 8 u. v.m. Daarna tot 11.30 u. v.m. feestelijk ontbijt. Re ceptie van 34 u. nam. en 7.45 u. nam. feestavond, eveneens in het St. Antonius Clubhuis. APOTHEKERSDIENST Geopend: Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. modinettes gekozen in negen ver schillende ateliers. De titel „Modi- nette Leiden" moest onder leiding van Mies Bouwman, „quiz-miss" van de t.v., bevochten worden in drie manches. De winnaressen kwamen uit in de finale. De „quiz" vond plaats in een amu sementsprogramma, waaraan mede werkten het quintet van Harry de Groot, de zangeres Mieke Telkamp, Willy Alberti, Rita Corita, de vijf „Hi-Fi's" en de accordeonist Harry Mooten. De laatste deed de hele zaal meezingen met zijn populaire melo dietjes maar Willy Alberti, de zan ger van het Italiaanse lied, was wel de grote favoriet. Door daverend ap plaus gedwongen moest hij „Come primabisseren. Harry de Groot lan ceerde een nieuw „Modinette-lied" dat aanstonds door de meisjes werd overgenomen. Het gehele programma steunde evenwel op de grote slagvaardigheid en de grappige reacties van Mies Bouwman. Ze stelde tal van vragen waardoor de ge-examineerden op hun vaktech nische bekwaamheid, handigheid, huishoudelijke aanleg, muzikale zin en gevoel voor actualiteit werden ge test. Wie het eerst het hele woord „Mo- djnette" verlicht zag, was winnares. In de finale kwamen Mieke v. d. Post (Leiden). Annie Roebos (Al phen) en Tiny Hijmans (Leiden) te gen elkaar uit. De jury bestond uit de heer J. C. F. Coers, gemeentelijk inspecteur voor lichamelijke opvoeding, mej. H H. E. Henserson, directrice van de Vakschool aan het Rapenburg en mej. R. H. A. Palache, hoofd afd vrouwen van het G.A.B. te Leiden De finalisten moesten met een kle renhanger als dirigeerstok het quin tet Harry de Groot leiden in „O, mijn lieve zwartkop" ze moesten de na men noemen van de Nederlandse prinsessen geen van drie rekende prinses Wilhelmina mee ze moes ten de naam noemen van de winnaar van de Tour de France-1958; vluchten verzinnen voor het te laat op school komen, het rijden zonder licht en voor het eten-zonder-geld in een restaurant. In V/2 minuut moésten zij voorts een bosje Lathyrus in een prikker schikken tot een bloemstuk: er was een muzikale vraag; een bed moest worden opgemaakt in VA minuut men moest de naam noemen van Grace Kelly's echtgenoot. Het werd een nek-aan-nek-race. waarin mej. Tiny Hijmans winnares werd. Haar eerste beloning was een omhelzing door de directie van het bedrijf, waar zij werkzaam is. Maar er kwam meer. Ze kreeg uit han den van de „Dior van Leiden", de da mescoupeur mr. Jean Pierre, de zil veren Modinettering. En, evenals de tweede en derde winnares kreeg zij voorts een tafel vol geschenken, die beschikbaar werden gesteld door een groot aantal Leidse middenstandsbe- drijven. Mej. Hijmans zal zich nu moeten verdedigen in het gevecht om de ti tel „Modinette Zuid-Holland" er danmisschien nog in een wed strijd, die dè modinette van Neder land zal aanwijzen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 22 Mei 1859. Uit een regeringsver slag: De vermindering van de eerste af- deeling heeft alle gymnasiën in deze provincie getroffen, het meest echter dat te Leyden. Dit schijnt hoofdzakelijk daaraan te moeten worden toegeschreven, dat telkens leerlingen, die dan cursus nog niet hebben ten ein de gebragt, de school verlaten en, na het examen, voorgeschre ven bij het kon. besluit van 4 Aug. 1853 te hebben afgelegd, tot de hoogeschool worden toe gelaten. Te Leyden telde de zesde of hoogste klasse der eer ste afdeeling dit jaar geen leer lingen; de vijf jongelieden die de vijfde klasse bezochten, heb ben zich allen tot het examen aan de hogeschool aangemeld en zijn toegelaten, niettegen staande vier hunner om onvol doende vorderingen door de cu ratoren op voordragt der do centen niet tot de hoogste klas se waren bevorderd; deze klasse blijft dus ook het volgend jaar wederom onbezet. J. van Hove gehuldigd Veertig jaar in dienst van de Ge meentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, was vanmorgen aanlei ding tot een korte maar hartelijke huldeging ten stadhuize te Leiden. De heer J. van Hove, chauffeur-mon teur, was het voorwerp van de toe spraken, die allen getuigden van de bijzondere waardering die hij geniet. Wethouder mr. J. Drijber wees op het feit, dat de heer Van Hove zijn loopbaan bij de gemeentereinigir.g is begonnen bij de vuilverbranding en hij maakt een goede kans ook hier weer zijn laatste jaren in dienst van de gemeente door te brengen. De vuilverbrandingsinstallatie im mers werd al lang geleden als ver ouderd afgeschreven maar nu keert de gemeente toch weer tot deze vorm van vuilvernietiging terug. Dit wil niet zeggen, dat alles op de duur toch weer bij het oude terecht komt. Veel is intussen technisch, maar ook sociaal gezien, veranderd bij deze ge meentelijke dienst. Met grote ijver en toewijding heeft de heer Van Ho ve steeds zijn werk verricht en dit blijkt ook wel uit de loopbaan die hij maakte, hij klom op van hal jon gen tot chauffeur-monteur. Het ver heugde de wethouder daarom te kunnen meedelen, dat het H.M de Koningin had behaagd de heer Van Hove te onderscheiden met de bron zen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De direc teur van de gemeentereiniging, de heer H. Hoorn, wenste de heer Van Hove, diens vrouw en dochter geluk met deze onderscheiding, die hij van harte verdiend noemde. De jubilaris immers maakte veertig jaar deel uit van de gemeentereiniging, omdat hij actief aan deze dienst wilde blijven meewerken. Het is niet louter een kwestie van jaren geweest en passief afwachten. Hij overhandigde de ju bilaris een enveloppe met inhoud en het vererend getuigschrift van het college van B en W. De heer C. Vermeer, voorzitter van de perso neelsvereniging legde het accent op het aangename dikwijls humoris tische karakter van de heer Var Hove. Namens collega's overhandig de hy een scheerapparaat. De ju bilaris sprak tenslotte een dank woord. MEENK-S POEDERS helpenI Er zijn Meenk's Poeder^Bfer hoofdpijn, kies pijn. hoest, gridp,Wanhcc. influenza, rheumatiek, koorisj^eid bij gevatte kou, periodieke pünen aiz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'^OjEQE ftig EC' p'FIwE rheumatiek. koortsij. OEGSTGEEST EEN HALVE EEUW ORANJE VERENIGING. Op 1 juni zal het bestuur van de Oranjevereniging van 35 uur reci piëren in verband met haar 50-jarig bestaan. Het gemeentebestuur stel de voor dit doel de raadzaal be schikbaar. Dit valt niet te verwon deren, daar er ook van de zijde van de plaatselijke overheid grote sym pathie en waardering is voor het werk van de O.V. Er is onlangs een huldigingscomité opgericht onder voorzitterschap van de heer M. E. Elshof, terwijl daarnaast een ere- comité in het leven is geroepen. Het huldigingscomité heeft een rondschrij ven gericht aan de burgerij om een bijdrage te willen geven voor aanbie ding van een passend geschenk aan het jubilerend bestuur. Een goede gedachte is het geweest, ook hierbij de jeugd in te schake len. Morgenmiddag kunnen de kinde ren van 2 tot 4.30 hun bijdrage de poneren in een bus staande voor de Twentsche Bank aan de Geversstraat. Gezien het feit dat het O.V.-bestuur in de achterliggende 50 jaar steeds en vooral de kinderen heeft betrok ken in de jaarlijkse feestviering, zal het de Oegstgeester jeugd daar toe wellicht aangespoord door de ouders een eer zijn ook een steen tje te mogen bijdragen aan het ju bileumgeschenk. WASSENAAR „PRO ECCLESIA" VOOR OUD-KERKMEESTER KNIJNENBURG Op zijn 82ste verjaardag is gisteren de heer G. G. Knijnenburg begiftigd met de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", die hem werd toegekend wegens zijn ver diensten voor het kerkbestuur der St. Josephparochie. De heer Knijnen burg heeft vanaf de oprichting van de parochie in 1930 tot 1949 zitting gehad in dit kerkbestuur. De onder scheiding werd hem tijdens een in tiem familiefeest uitgereikt door pastoor H. F. Jansen. EERSTE H. MIS B. VAN DER PLAS Zateriag zal te Rotterdam een zoon van de parochie van „St. Willi- brordus", de eerwaarde heer Bert van der Plas uit handen van Mgr. M. A. Jansen de H. Priesterwijding ontvangen. Zondagmorgen half 9 zal de neo mist in de St. Willibrurduskerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. 's Middags van half 3 tot 4 uur is er in het R.K. Verenigingsgebouw in de Kerkstraat gelegenheid de nieuwe priester en zijn ouders en verdere familieleden geluk te wensen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2