S)e C<2id<^(Soii4cmt In Genève wordt nu serieus gepraat Penseel Wanordelijkheden in de straten van Buenos Aires ,echt" Gromyko moei agressieve toon weglaten JONGE MISDADIGER TERECHTGESTELD „Hollandse nieuwe" is binnen De spionage in Wesl-Duitsland weer: VRIJDAG 22 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14716 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 In Genève gaai praten Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f IJS». Stemming overigens goed Na de propaganda-bijeenkomsten van de vier ministers van buitenland se zaken te Genève schijnt het sta dium van de serieuze onderhandelin gen te zijn aangebroken. De Russen verklaarden althans na afloop van de vergadering van giste ren, dat het stadium van overleg was begonnen. Gromyko had gezegd, dat men van het denkbeeld moet uitgaan, dat Duitsland zich op democratische grondslag moet ontwikkelen ter ver zekering van de veiligheid in Europa. Om nader tot elkaar te komen moest men de garantie hebben, dat Duitsland geen bedreiging voor zijn buurlanden wordt, Het westelijke plan, hoéwei onbruikbaar als basis voor overleg, bevatte z.i. echter wel positieve punten. Zwarten doen het zelt" Een veertigtal verenigingen van kleurlingen in Engeland heeft don derdag in Londen een organisatie op gericht voor het „beschermen" van de circa 100.000 Afrikanen en Antil- lianen, die in Engeland wonen. Voor zitter is de 26-jarige Nigeriaan Aloa Basjoroen. De organisatie heeft een „onder- commissie van defensie" onder lei ding van de negerschrijver Stuart Hall belast met de „onmiddellijke bescherming van onze personen en bezittingen" tegen de vijanden van de zwarten, in zekere mate, tegen de Britse politie, die volgens de kleur lingen niet altijd hulp verleent als de kleurlingen die menen nodig te hebben. De organisatie heeft haar oprichting gemeld aan premier Mac- millan en de minister v. binnenland se zaken, Butler. Deze aaneensluiting van kleurlin gen in Engeland is een direct gevolg van de moord, die onlangs in Lon den door een aantal blanke jonge mannen is gepleegd op een neger. De Amerikanen vatten hun oordeel als volgt samen: Alles is nu gezegd, laten wij tot serieuze zaken komen en laat vooral Gromyko zijn agres sieve toon laten varen. Dit laatste sloeg vooral op de Russische beschul digingen aan het adres van de NAVO en West-Duitsland. Door deze agressieve toon zou de conferentie een stemming van ge ïrriteerdheid kunnen krijgen, wat weer tot ernstige spanningen zou kunnen leiden. De volgende vergadering zal vrij dagmiddag worden gehouden. Om de stemming op peil te houden. Gromyko, Selwyn Lloyd en Couve de Murville, zijn gisteravond de gas ten geweest van Herter bij een diner in diens villa aan het Meer van Genève. Op deze bijeenkomst is over leg gevoerd zonder de Oost- en West- duitse „adviseurs". alleen Ascot is... t topkonfektie" Wocrom drogen zoveelmonnen Ascót-klcdïng? Omdat zl] heel zeker weten, dat et in de wereld geen betere konfektle bestooi.' Glencheck- ruitkostuums 99.' 119.- 139.- Soekarno kreeg 'n goede indruk Donderdag hebben zich te Buenos Aires uitgebreide wanordelijkheden voorgedaan, die het gevolg waren van botsingen tussen stakers en po litie. Stakede bankemployé's leverden, geholpen door spoorwegarbeiders enige uren slag tegen de politie in de „Avenue de Mayo", een der voor naamste straten van Buenos Aires. Vanaf een balkon voor de vijfde verdieping van een huis aan deze straat sloeg een aantal mensen ge spannen het verloop van de strijd gade. Deze nieuwsgierigheid kwam hun duur te staan. Het balkon be zweek onder hun gewicht en stortte op een balkon van de derde ver dieping, waarna beide balkons, met degenen, die zich erop bevonden, onder de strijdenden op straat vie len. Hierbij verloren twee personen het leven, terwijl er tien werden ge wond De slag tussen stakers en politie verlamde het openbare verkeer en bracht de winkeliers er toe hun za ken met ijzeren rolluiken te be schermen. Later op de middag begonnen de wanordelijkheden opnieuw. Een aantal betogers wilde zich naar het regeringsgebouw begeven op het tijdstip, waarop president Soekarno van Indonesië, die een bezoek aan Argentinië brengt, aldaar werd ver wacht. Politie-auto's blokkeerden de toegang tot de straat, waaraan dit gebouw is gelegen. De betogers stelden zich hierop tevreden met het in brand steken van vijf autobussen langs de weg, waar over Soekarno zich naar het rege ringsgebouw zou begeven Voorts belemmerden zij bussen het rijden en zij slaagden er in het algemeen in het verkeer te ontwrichten. Traangasbommen tegen stukken ijzer. Ook elders in Buenos-Aires lieten de tegenstanders van de regering- Frondizi zich niet onbetuigd. In het winkelcentrum van de stad poog den zij versperringen op te werpen, wierpen met stenen naar de politie en gooiden winkelramen in. De po litie reageerde hierop met het wer pen van traangasbommen. Een aantal bouwvakarbeiders, dat bezig was met de bouw van een nieuw centraal marktgebouw,onder brak de werkzaamheden om de po litie met stukken ijzer en marmer te gooien, dit afgewisseld met het wer pen van gereedschappen. Naarmate de wanordelijkheden zich naar de centrale zaken-wijk verplaatsten, werden de winkels en zelfs de beurs gesloten en kwam het verkeer tot stilstand. Tientallen personen moesten we gens opgelopen verwondingen of voor door het traangas veroorzaak te brandwonden worden behandeld. Onder hen bevonden zich zeven po litiemannen. 's Avonds arriveerde Soekarno. In de loop van de avond kwam Soekarno op het vliegveld bij Bue nos Aires aan, waar president Fron- dizi en enkele ministers hem verwel komden. Totnogtoe zijn dertig personen bij de ongeregeldheden gewond geraakt en ruim 300 arrestaties verricht. Van de zijde dier Pezische ambas sade te Bonn is vernomen, dat 23 stuks bagage van prinses Soraja, voormalig echtgenote van de Sjah van Perzië, reeds vier dagen lang door de Italiaanse douanedienst wor den vastgehouden. Dit geschiedt om dat Soraja zegt, dat zij diplomatieke onschendbaarheid geniet en daarom geen invoerrechten behoeft te beta len. Dit standpunt wordt bestreden door de Perzische ambassadeur te Rome, die zegt dat hem door de Per zische regering uitdrukkelijk is ver zekerd, dat de prinses geen diploma tieke onschendbaarheid geniet. De overstromingen in het kust gebied van Natal en de Kaapprovin cie hebben tot dusver aan meer dan 60 personen het leven gekost. Hef- schroefvliegtuigen nemen aan het reddingswerk deel. Het vertrek van de Sjah, het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene vanaf het paleis op de Dam in Am sterdam, op weg naar Den Haag. KONiNG BOUDEWIJN IN HOLLYWOOD Koning Boudewijn van België, gefotografeerd met Gina Lollobrigida en Frank Sinatra, tijdens zijn bezoek aan de filmstudio's van M.G.M. in Hollywood. Kunstmaan met muizen De Amerikaanse luchtmacht staat op het punt een nieuwe kunstmaan met vier muizen te lanceren, die na enkele omwentelingen terug naar de aarde moeten keren om geborgen te worden. Dit hebben onofficiële zegs lieden bekend gemaakt. De lucht macht zelf zwijgt maar reeds langer was bekend dat de proef te gen het einde van mei geprojec teerd was. De raket met de- kunstmaan „Ont dekker III" zal gelanceerd worden vanaf de basis Vandenberg in Cali- fornië. Het is de bedoeling dat de kunstmaan over de polen zal wente len en ongeveer boven Hawaï de cabine met de muizen terug zal schieten naar de aarde. Men hoopt deze cabine met de nog levende mui zen dan hetzij tijdens de afdaling hetzij uit zee te kunnen bergen. Neuskegel teruggevonden. De Amerikaanse luchtmacht is er donderdag in geslaagd, de neuskegel te bergen van een Thor—Able-raket, die vier uur tevoren van de basis Kaap Canaveral in Florida was afge schoten. De neuskegel was van een „zeer modern" type, aldus de be kendmaking. De bemanning van een „Skymas- ter", die boven het doelgebied ten westen van het eiland Ascension vloog, zag de neuskegel in de Oceaan vallen. Per radio werden schepen naar dit punt gedirigeerd, die de neuskegel dank zij de door dit ap paraat gegeven lichtsignalen terug vonden. De negentienjarige Charles Stark weather, die bekend heeft elf men sen vermoord te hebben, is vandaag op de elektrische stoel terechtgesteld. De executie vond plaats kort na zes uur in de gevamgenis van Ne braska. Starkweather, die de afgelo pen dagen heeft doorgebracht met het lezen in de bijbel, is terechtge steld voor de moord op de zeventien jarige schooljongen Robert Jensen. Wegens medeplichtigheid aan deze moord is zijn voormalige vriendin, de de vijftienjarige Caril Ann Fuga te tot levenslang veroordeeld. Weinig verandering Het hogedrukgebied tussen Schot land en Noorwegen breidt zich thans over Scandinavië uit. Boven Frank rijk en het Middellandse Zeegebied blijft de luchtdruk laag. In verband daarmede verandert er in de weers- toestand in onze streken maar weinig. Het weer houdt een overwegend zon nig karakter met weinig verandering in temperatuur. Voor het zuiden van het land blijft een kleine kans op een regen- of onweersbui bestaan. De regen, die gisteren plaatselijk in het zuidwesten van Nederland viel was van weinig betekenis. Daarente gen ontwikkelden zich in België hier en daar flinke onweersbuien. Zware onweersbuien werden gemeld uit Zuid-Engeland, Zuid-Duitsland en Zuid-Frankrijk. Op de Oceaan is de depressie-activiteit toegenomen zon der evenwel het weer in West-Euro pa direct te beïnvloeden. Scheveningen won de race De eerste „Hollandse nieuwe" is binnen. De Scheveningse logger Sch. 55 „Noorderkroon" heeft de haring race gewonnen. Het schip is om even over half tien, hedenmorgen, de Scheveningse haven binnengelopen met 110 kantjes aan boord. De lading is niet, zoals eerder het plan was, op zee door andere loggers overgeno men. HARING VOOR DE SJAH e Sjah van Perzië krijgt vandaag „Hollandse nieuwe" aangeboden. Uit de eerste aanvoer, die vanmorgen in Scheveningen is binnengekomen, zal de rederij A. van der Toorn, voor wie de Sch. 55 vijf en dertig kantjes bij zich had, een vaatje naar Amster dam brengen. Het zal daar namens de Sjah op het paleis op de Dam om streeks elf uur in ontvangst worden genomen. Oud-schipper B. Rog en zijn vtouw zullen de lekkernij ten paleize aanbieden. In West-Berlijn is gisteren nog een arrestatie verricht in verband met de spionageaffaire ten behoeve van Oost-Duitsland. Het totaal aantal ar restaties in West-Duitsland en West- Berlijn is daarmee tot 19 gestegen. De arrestaties volgden op de vlucht van een vooraanstaande functionaris van het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid naar het westen. Vol gens persberichten had hij een lijst bij zich met de namen van alle men sen, die binnen de Westduitse Chris ten-democratische Unie voor de Oost duitsers spioneren. SCHILDER MET SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door klsur* (32 pagina's in kleurenj bij postbus 2 - Lsidsa (Advertentie) (Advertentie) Concentratie in de luchtvaart De vier Europese luchtvaartmaat schappijen Sabena, Lufthansa, Ali talia en Air France zullen spoedig overgaan tot oprichting van „Euro- pair", de grootste luchtvaartorgani satie ter wereld, aldus hebben ver tegenwoordigers van de vier maat schappijen in Parijs besloten. Doel van dit samengaan is voldoende geld bijeen te brengen voor gezamenlijke diensten over de Atlantische Oceaan met straalvleigtuigen. Woordvoerders van de vier organi saties hebben de hoop uitgesproken," dat de K.L.M. later nog tot Europair zal toetreden. Zoals gemeld heeft de K.L.M. zich onlangs uit de onderhan- delingen teruggetrokken aangezien I van haar onevenredig grote opoffe- I ringen werden gevraagd, i De vier maatschappijen zullen hun I Transatlantische vracht- en passa- I giersvervoer onderling verdelen en i hun onderhoudsdiensten en dc facili teiten voor brandstofbijvulling over de gehele wereld samenvoegen. Als geheel zal „Europair" over 35.000 mensen en een vloot van meer dan 250 vliegtuigen beschikken. HEBT U MORGEN 92.- BIJ DE HAND? Dan kunt u morgen al sportief en ge distingeerd naar de laatste mode gekleed gaan! Ja, met Brixon! Zie de unieke Brixon-collectie sportcolberts in tweed en kamgaren en kies dan meteen een bijpassende pantalon in kamgaren of in die prachtige plooi en vormhoudende Polyester wonder- vezcl Tergal, Terlenka of Trevira? Al leen Brixon garandeert u herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijven de distincüe! (Medegedeeld door het KNMI. j Geldig van vrijdagavond tot za- i terdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). OVERWEGEND ZONNIG Droog en overwegend zonnig 1 weer, behoudens een kans op 1 onweer in het zuiden van het I land. Weinig verandering in temperatuur. Matige, af en toe i krachtige oostelijke wind. 23 Mei: zon op 04.36; onder 20.37; maan op 21.41; onder 05.42. Hoogwaterstanden 23 Mei: v.m. 3.40; n.b. 4.09. Korreltje Het probleem is niet de atoom energie, het probleem is het hart van de mens. (Eeinstein).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1