DE ZWARTE Chefarine .4 17B22HZSBE2EI Grafveld van 6000 j. geleden ontdekt Er komt een Okapi naar Wassenaar Goede vertolking van „De schipper van de Maartje Jacoba" KORTE golf WOENSDAG 20 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Flessenkind op wiebelbenen Vier betrouwbare middelen doen wonderen De 4 middelen verenigd in Chefarine „4" j worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaar* heid wel afdoende bewezen. Tezamen werken zij nig beter dan elk afzon- j derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan* neer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenI M,r\ met goudgeel getekende Television en verder toonde E. Kooy, Vrouwen parochie een verloping uit Niphetos. Een prachtige groep Hollandse iris sen bracht de fa. Gebrs. De Graaff S. A. van Konijnenburg te Noord- wijk naar voren. Zeer apart was Blue Feather, lichtblauwe lippen en donkerblauwe standaard, een fors gebouwde iris met geheel aparte vorm. Voornaam vonden we ook Lilac Beauty en de middel-grote Na- tional Velvet blijft een aparte ver- schijning, evenals de fraaie Sapphir Beauty. G. Hommes, Heiloo, voerde weer de goede helderblauwe Wedwood- sport Ideal ten tonele met de geel witte Angel Wings en de blauwe Blue Giant. I Een prachtig groepje met de sta- I tige parelgrijze regeliocyclusirs- I ten toonde Can Tubergen, Haarlem, i We noemen daarvan vooral Ancilla, j Elvirax en Mercurius. Ook de fraaie i Iris barbata Lady Moore, een com- I binatie van lichtgele nuances met j purper, viel sterk op. j S. de Goede, Eist, bracht even- I eens een fraaie groep van baard-iris- sen met de abrikooskleurige Edward of Windsor, de diepblauwe Master Staande op echte wiebelbenen accepteert de nu zes dagen oude ïaby- Chï"1?? de „ï>aUT^Tttei iC giraffe in de dierentuin van de Engelse stad Bristol dankbaar een zuigfles j e*\£®rn^Ha^tmnnTrmpï tf' van een van de oppassers, die de volle 24 uur elk etmaal sinds de geboorte I V5 "J.**1I:?,®jt g° toon" lr. de weer zijn om het leven van het „diertje" te redden. Judith, de moeder ?e m001® gekleurde ranunculus van de „kleine" wil nl. niets met haar nageslacht te maken hebben en dus moet het leven op een flessedieet van koemelk met vitaminen. De jonge —ww, „v,. ,v,v„ 11T. IIVJgv„.wt t.... nvi [r,T.n „uuuuku uc uu 5 wijkerhout, bracht het bekende giraffe, die zich tot heden toe wel bevindt bij dit dieet, is de eerste welke sieruitje Allium neapolitanum grandi- - - - - - florum. sedert de oorlog in de dierentuin van Bristol is geboren. IN ZUID LIMBURG Oudste boeren van West-Europa Reeds geruime tijd worden door de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort uitgebreide opgra'. ingen verricht in het Zuidlimburgse dorp Elsloo. Talrijke plattegronden van huizen zijn onderzocht, die bewijzen dat te Elsloo rond 6000 jaar geleden ver schillende dorpen hebben gelegen Vice admiraal Moorman dankt Marine De afgetreden staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moor man, heeft bij wijze van afscheid een dagorder uitgegeven gericht aan het personeel van de Koninklijke Ma rine. In deze boodschap zegt hij het per soneel dank voor de loyale wijze waarop zij hun steun aan de marine leiding hebben gegeven en hij ver trouwt er op, dat zij dit ook in de toekomst zullen doen. Admiraal Moorman sluit zijn dagorder met de volgende woorden: „Mijn beste wensen voor de toe komst vergezellen u en uw gezinnen. Ik héb het steeds als een eer be schouwd een der uwen te mogen zijn". van de oadste landbouwers en vee telers die men in West-Europa kent. De naar verhouding hoog ontwik kelde cultuur van deze mensen wordt naar de versiering op hun aarde werk de bandceramische cultuur ge noemd. Op zoek naar de uitgebreidheid van de nederzettingesporen te Elsloo is men in de afgelopen week op een grafveld gestoten. In Nederland zijn nog nooit graven van zo hoge ouder dom aan het licht gekomen. Tot nu toe kond-en te Elsloo twee graven worden onderzocht. De hierin ter aarde bestelde doden had men enkele kleine, waarschijn lijk persoonlijke bezittingen mee gegeven, o.a. een steen, waarop rode oker was fijngewreven. Het is niet uitgesloten dat deze steen gediend heeft om de rode verfstof Ei_n te ma ken, welke misschien gediend heeft om het lichaam van de dode te be schilderen. Een enkel stuk versierd vaatwerk toont aan dat dit grafveld behoort tot de jongste periode van de band- ceramische nederzetting te Elsloo. Haarlemse keuring Recreatie-plas in Haarlemmermeer? Voor de aanleg van de rijksweg nr. 6 van de Velsertunnel naar rijks weg nr. 4 bij Sassenheim en voor de aanleg van een aftakking daarvan, evenwijdig aan de bestaande Schip hol weg naar rijksweg nr. 4 nabij Schiphol, zal 6 tot 7 miljoen ku bieke meter zand nodig zijn. Rijks waterstaat wil deze hoeveelheid zand dicht bij het werk winnen door een zandput te maken ten zuiden van het gemaal de Cruquius en de Kruisweg tussen de Spieringweg in de gemeente Haarlemmermeer. Hier door zal een besparing van 8 miljoen gulden worden verkregen. De ont worpen put is zo groot, dat het nietl mogelijk zal zijn voldoende demp- specie te vinden om deze te vullen en daarom is het plan zodanig opge steld dat de tot water gegraven gron den, welke ongeveer 60 hectare be slaan, geschikt worden gemaakt voor recreatie. Van de sokkel gehobbeld Te Delft is het beeld, „jongetje op hobbelpaard", dat in het ka der van de stads verf raaiing, in het Wilhelminapark werd ge plaatst, van zijn sokkel gevallen. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld, men ver moedt, dat de houding van som mige ouders niet vreemd is aan deze vernieling. Het is herhaalde malen geconstateerd dat ouders hun kinderen op de nek van het paard voor het jongetje zetten. Het beeld was van de Delftse beeldhouwer H. J. Tieman en stond sinds december van het vorig jaar in het park. Het dierenpark Wassenaar hoeft geen moeite te doen om bezoekers te trekken. De grote wooncentra van de randstad Holland groeien lang zaam naar het dierenpark toe. Steeds meer mensen komen genieten van de bonte dierenweelde, die het park herbergt. Het Dierenpark Wassenaar hoort gens tussen een giraffe en een zebra „zweeft", is een geschenk van de Congolese regering. De Okapi zal in de zomer per vliegtuig arriveren omdat dat het gunstigste jaargetijde is voor het ac climatiseren van een tropisch dier. Onlangs werd de verzameling gro te dieren uitgebreid met twee jonge gorilla's, Mogambo en Bibi-sana. Om tot de jongste dierentuinen van Ne-1 bU de apen te blijven: de directie van derland. Het werd kort voor de oor log opgericht en is thans, veertien jaar na de oorlog, zover, dat men aan aanvulling en uitbreiding van de levende have kan gaan denken. In verband hiermede zijn reeds tal van voorzieningen getroffen. Nog deze zomer verwacht het die renpark een Okapi uit Belgisch Con go. Dit merkwaardige dier, dat er- Jan moet niets van het zeemansle ven hebben en als later Geer .-Jan de vroegere verloofde van zijn meisje Reintje als stuurman aan boord ver schijnt, kunnen ernstige conflicten met uitblijven. Jan, gesteund door zijn moeder, wil In kantine Leidse Doelenkazerne Viel er bij vorige uitvoeringen van de dienst Welzijnszorg wel eens over - /-. de belangstelling te klagen, gister- slechts eén d.ng:d.e stuurman Geert- avond wal de kantine van de Doelen- Jan moet van boord, of anders gaat kazerne nagenoeg geheel gevuld met ze'f- Geert-Jan evenwel is een toeschouwers - onder wie ditmaal bKte stuurman, de schipper kan hem ook veel militairen - die aangelokt I nlet en Jans zuster, Maartje, door het gezelschap van Jacq. vanS Bijlevelt. „De schipper van de Maar tje Jacoba" kennen velen al van de radio en televisie en ook de repro- duktie door Jacq. van Bijlevelt en de zijnen heeft er thans toe bijgedragen, dat de reputatie van de schrijver, Klaas Smelik, versterkt is. Het is één brok realisme, dat on miskenbaar schipper Wolthuis als middelpunt heeft. Deze onverzette lijke. man, een zeeman uit één stuk, die hart heeft voor zijn schip en niets liever wil, dat zijn enige zoon later zijn taak zal overnemen, blijkt in de ze jongen zwaar teleurgesteld te zijn. Huldiging J. I. Slurm op het kadaster blijft hij aan boord. De vijandschap tussen de zoon van Ie schipper en Geert-Jan neemt steeds groter vor men aan en het loopt uit op een vecht partij, waarbij Jan zo ongelukkig komt te vallen, dat hu aan de gevol gen sterft. De stuurman wordt van alle schuld vrijgesproken en wordt weer door schipper Wolthuis in dienst genomen. Maartje ziet met spanning zijn komst tegemoet, misar dan ontmoet Geert- Jan opeens weer Reintje en de oude liefde is hersteld. Moeder Wolt huis eist nu, dat de stuurman ont slagen wordt, maar hoewel teleur gesteld de rechtvaardige Wolt huis handhaaft hem. Geert-Jan bluft aan boord, vrouw Wolthuis blijft op de wal en maakt de reis niet mee en ook Mlsartje verlaat ontd# an het schip .Maar schipper Wolthuis staat op zijn post. Het gezelschap heeft met deze uit voering een sterke vertolking gege ven van des schrijvers bedoelingen. Gisterochtend vond te omstreeks 11 uur aan de Bewaring der Hypothe ken en het Kadaster de huldiging J Het kwam allemaal naak en krachtig plaats van de heer J, I. Sturm, com-1 uit de verf. We zagen een prachtige mies chef de bureau, ter gelegen- k?rak'e:rro1 va°{acq' van Bijlevelt als schipper Wolthuis en een stoere, held van diens veertigjarig ambts-levensechte stuurman Geert-Jan van jubileum. Lou Geels. De obstinate, verwende De jubilaris werd met zijn echtge-1 Jan werd prima gespeeld door Ge- note en kinderen ter bewaring ont-rard de Zoete; bovendien vielen door vangen, alwaar hij werd toegespro-hun spel op Joh. Kohier, als de kok, ken door het hoofd van de dienst, de Elly Mfiffik, als Maartje, en Bram heer A. Peters, die hem namens het Boelé. als de bootsman. Ook de ove- De 68-jarige bromfietser P. M. uit Alkmaar is gisteravond om half zeven op de Westerweg aangereden door een uit de richting Alkmaar komende vrachtwagen. De heer M. werd.overgebracht naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar waar hij kort na aankomst is overleden. Van de „Haco" (Handels-Assu rantie- en Kredietonderneming) te De wekelijkse keuring stond in hetDen Haag is door de Vereniging Ef- teken van de iris zowel de bol-, de fectenbescherming het faillissement knol, als de vasteplantirissen. Met de aangevraagd, tulpen is het nu vrijwel gebeurd. Uit De Noord kwam de fa. Gebrs. Man tel, Avenhorn, nog met een uitvoe rige collectie Rembrandttulpen, uit Ministerie van Financiën een grati ficatie overhandigde. Namens het personeel, de vakbond en de personeelsvereniging de „Sleu telring", werd de heer Sturm toege sproken door resp. de heren J. Nie- vaart, L. C. J. Mulder en Th. A. ten Hooven onder aanbieding van fraaie geschenken, terwijl mevr. Sturm met een bloemstuk in de hulde werd be trokken. Notaris Karstens sprak namens de Broederschap van Notarissen (waar van vele aanwezig waren) woorden van waardering en liet zijn woorden vergezeld gaan met het aanbieden van een cadeau van het gehele nota riaat binnen de kring van het hypo theekkantoor Leiden. Voorts- waren vertegenwoordigers aanwezig van „Rijnland", de Bond van Notariskler ken, Collegium van de faculteit der Rechtsgeleerdheid, Provinciale Wa terstaat, gemeente, vrijwel alle Rijkskantoren en van particuliele zijde uit welke kringen hij ook nog vele blijken van belangstelling enkele mooie breeders o.m. de rood hoofdstad. - President Soekarno van Indo- moaht ontvangen, terwij ook de di- nesië is zondagmiddag in Rio de Ja- I -s JM" ridlL fsnw» neiro in Brazilië aangekomen. De In-domeinen de heer A. Gadée aanwe- fuTv^RSt^TBrSiSê! S*j«. -I?0' 06 j"15""'5 Z6d de ru der sprekers met een woord van dank aan superieuren en colle ga's en aan de vererende aanwezig heid uit zovele andere kringen. rige rollen waren in goede handen Agnes van Dijk als vrouw Wolthuis, Rita Henneken als Reintje, Lou Bou- meester als le machinist en Geert Thijssen als een lichtmatroos. De re gie van deze uitstekende opvoering had Jacq. van Bijlevelt. het Dierenpark is voornemens een groot apen-eiland aan te leggen op de plaats, waar tot nu toe de roofvogel- verblijven, de casuarissen, ganzen en eenden waren bijeengebracht. Door de verplaatsing van deze vogel soorten zal dit deel van de collectie een beter geheel gaan vormen. Tijdelijk zal ook de entree van het park een wat onoverzichtelijk aan zien hebben. Dit staat in verband met de bouw van een verkeerstun- nel, helling 1: 0, onder de verkeers weg door. Daardoor zal de entree tot de diergaarde voor de voetgangers en wielrijders aanzienlijk vergemak kelijkt worden. Ook de aquarium-afdeling heeft 'n uitbreiding ondergaan in de vorm van een rotsgang met muur-aquaria. In het aquarium-huis dat het vorig jaar werd geopend, kan men de hoogstzeldzame „Keizersvis" vinden. Het is een discus-vormig dier, dat een tekening draagt van concentri sche cirkels. De Keizersvis is afkom stig uit de Indische Oceaan. In Euro pa zijn maar twee exemplaren van deze soort aanwezig: een in Wasse naar en de andere in Frankfurt. Een andere bijzonderheid is een koraalvisje dat de moeilijke naam draagt van Dascyllus trimaculatus Door schoolkinderen, die het aqua rium bezoeken wordt het meestal het „dominosteentje" genoemd Het krijgt die naam niet ten onrechte want Dascyllus is een zwart visje met drie witte stippen: twee op de rug en een boven de ogen. Dan zijn er nog enkele giftige zee vis-soorten, waarvan we noemen de murenen en de koraalduivels of schorpioenvissen, die een wel zeer duivels uiterlijk hebben. In de Louisa-hal waar een groot aantal vogels is ondergebracht, kan men enkele zeer zeldzame soorten aantreffen. Op de eerste plaats is dat de Borstelkop, een Nieuw-Guinese papagaaiensoort, die het enige exem plaar is dat op dit ogenblik in een dierentuin te zien is. Een andere vogel, waarvan maar één vertegen woordiger buiten zijn natuurlijke staat leeft, is de witnek Picathartes uit Afrika In de prachtige collectie, die is sa mengebracht in de Louisa-hal, zijn ook verschillende soorten Toerako's. Een andere bijzondere verschijning is wel de Galapagosduif, die voor Darwin mede aanleiding geworden zou zijn tot zijn leer van het ontstaan der soorten. Een Amerikaanse vo gelkenner slaagde er in de Galapa- gosduiven in Californië tot broeden te brengen. Van dit experiment stammen de duiven in de Louisahal af. Er zijn verschillende exotische vogels waaronder de Australische Kookaburrah die momenteel in „Wassenaar" broeden. Een ins eet ari urn en een terrarium staan nog op de verlanglijst van de dierentuin-leiding Ongeluk op gedenkwaardige plaats De Zweedse tankboot „Uarda" heeft de gehele bemanning aan boord j genomen van het Panamese schip „Babaibe". dat zaterdag ten oosten van Malta is gezonken. Volgens .ra dioboodschappen was het Panamese schip in tweeën gebroken. Een zware brand heeft zaterdag nacht de helft van het dorp Langen- horn (in Sleeswijk-Holstein) in de as gelegd. Onder de 3.000 inwoners val- len één dode en verscheidene ge wonden te betreuren. De oorzaak van de ramp is onbekend. Een tribune met 500 mensen bij een arena te Mayetta in de Ameri kaanse staat Kansas is zaterdag in gestort, waardoor 150 mensen ver wondingen hebben opgelopen. Op een viaduct in Chicago zijn maandagochtend tijdens het piekuur twee volle treinen met elkaar in bot- sing gekomen. In totaal zouden er 120 gewonden zijn, doch slechts twee van hen zouden ernstige verwondingen hebben opgelopen. I Er is maandagavond een poging gedaan om het gebouw van de Bonds- i dag te Bonn in brand te steken. Een man drong het gebouw binnen, ging naar het archief en stak dossiers in I Een dode en zeven gewonden waren er te betreuren toen een luchtschip brand. Het vuur kon spoedig worden van de Amerikaanse marine te Lakehurst in de Amerikaanse staat New gedoofd. De schade is onbetekenend. t Yersey na een patrouilletocht bij het meren op een hangar stortte. Het De dader blijkt jarenlang in een in- ongeluk gebeurde op precies dezelfde plaats als waarop de Duitse zeppelin richting voor geesteszieken ver- „Hindenburg" in 1937 neerstortte, bij welk ongeluk 37 mensen om het leven pleegd te zijn geweest. I - kwamen De foto geeft een beeld van de ravage.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8