Het gif in Rijnlands boezem wordt steeds dunner Waterschappen gaan voortaan zelf de watervervuiling bestrijden zenuwpijn Zwitsers naar Indonesië Trein schept auto Ex-politieman voor de rechter De „Henriette B." WOENSDAG 20 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAG11MA 7 Het nieuwe kabinet bïedigd Gisterochtend heeft H. M. Koningin Juliana op het Huis ten Bosch in Den Haag premier De Quay en de nieuwbenoemde ministers van het nieuwe kabinet beëedigd. Daarna poseerden de nieuwe regeerders op de trappen voor het paleis. V.l.n.r.: de heren mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw), mr. A. C. Beerman (Justitie), S. J. van den Bergh (Defensie), prof. dr. J. E. de Quay (premier en minister van Algemene Zaken), J. W. de Pous (Economische Zaken), H. A. Korthals (Verkeer en Waterstaat), mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken), en mr. Chr. J. M. A. v. Rooy (Sociale Zaken). Nieuwe wet in voorbereiding Naar het Alg. Dagblad mededeelt schap tot taak kreeg, zelf de maat regelen voor bestrijding van de wa tervervuiling uit te voeren en te ex ploiteren, hetgeen een grote vooruit gang is gebleken. Door de nieuwe wet zullen de vele waterschappen in ons land de ver- «laat er op het ogenblik een wet tegen plichtlng krlJ„en, actief op te treden, de watervervuiling op de helling. De Op het ogenblik hebben de water- noodzaak van deze wet wordt nog1 schappen alleen de mogelijkheid om - in de keur of politieverordening een eens extra angetoond door de ont Direct een "Akkertje" i Even weken, doorslikken, even wachtenhet is of de pijn oplost. Verlies geen tijd aan pijn. "Akkertjes" flitsen Uw klachten weg, veilig en zekert WEER VRIJSPRAAK VOOR „SCHOT OP SPOORBAAN" stellende vervuiling 1 «c «x ui.v.k.,cwxuk.i.i. k.k.aa, Hoog Militair Gerechtshof te verbod tot lozing van vuü water op J ^"+H^tfg^ece^J^v50eT,,:?a^ de Zuidhol-1 te nemen, met de mogelijkheid tot cw"Ar ontheffing met bepaalde voorwaar den, welke echter weer zo beperkt zijn, dat het verbod tot lozing van vuil water vaak vrijwel onverkort wordt gehandhaafd of dat de voor waarden in de praktijk te kort schie ten. Ook economisch zal de nieuwe regeling vdordelen hebben, omdat de zuivering van grote hoeveelheden af valwater waarschijnlijk goedkoper zal zijn dan van kleinere. landse binnenwateren. De nieuwe wet, waarvan het ontwerp reeds voor advies aan gemeenten, water schappen en andere overheidsorga nen is voorgelegd, wordt thans met de grootste spoed uitgewerkt. Het is de bedoeling, dat de waterschappen zelf de bestrijding van de vervuiling ac tief ter hand nemen door het bou wen van zuiveringsinstallaties en het exploiteren daarvan. Enkele jaren geleden is van prof. dr. J. de Quai, die toen nog commis saris van de koningin in Noord-Bra- j Th. M. van den Berg, woonachtig op bant was, een prachtig voorbeeld in deze fabriek. Door nog onbekende deze richting uitgegaan. Op zijn oorzaak is het slachtoffer tussen de voorstel werd het Brabantse .water-kamwielen van een automatische schap „Het stroomgebied van de Dom- pers geraakt, waarin grond wordt mei" zo gewijzigd, dat het water- gekneed. schot op de spoorbaan" de 28-jarige beroeps-wachtmeester A. J. den O. uit 't Harde wegens het ontbreken van het bewijs vrijgesproken. Inplaats van Nederlandse missionarissen Wegens de moeilijkheden, die de Indonesische regering veroorzaakt bij het verlenen van visa voor Neder landse missionarissen en waardoor de laatste tijd de Capucijnen helemaal geen visa meer hebben gekregen, heeft de orde in onderling overleg besloten van missiegebied te ruilen. Zwitserse Capucijnen zullen de mis sie in Indonesië overnemen, de Ne derlandse Capucijnen de Zwitserse in Afrika. De eerste drie Nederlandse Capu cijnen vertrekken donderdag, 21 mei, van Tilburg naar Tanganyka. De Nederlandse Capucijnen bedie nen thans nog de apostolische vica riaten van Pontianak. West Borneo, waar zij met ruim 40 priesters wer ken, en het apostolisch vicariaat van Medan op Sumatra, waar ruim 50 priesters werkzaam z'jn. De omschakeling zal geleidelijk geschieden. Twee doden Gistermiddag omstreeks half vijf is een personenauto, bestuurd door de heer Michielsen, handelaar in afval stoffen te Prinsenbeek, op de onbe waakte overweg bij Steenakker (gem. Prinsenbeek) in het baanvak RotterdamBreda, gegrepen door een personentrein. De schoonvader van de heer M., de heer Vermeeren uit Prinsenbeek, die mede in de auto zat, kwam onmiddellijk om het leven. De heer M. werd met een schedel- basisfractuur opgenomen in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda, waar hij later is bezweken. De brokstukken van de auto lagen na het ongeluk over een afstand van twee tot driehonderd meter verspreid. Teveel gedeclareerd Een gebroken man heeft zich, in wat de president „een beschamende zaak" noemde, voor de Amsterdam se rechtbank moeten verantwoorden. Het was de man die jaren lang in het Borstbeeld van Paus Johannes Op de Steenfabriek „Klaver- land" te Milligen aan de Rijn heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad, dat het leven heeft ge kost aan de ruim 62-jarige monteur Geestdriftige hulde aan La Callas Oorzaak blijft een raadsel De concentratie van het veelbe sproken en schadelijke vergif in de wateren van een groot deel van Zuid-Holland neemt af. De miljoe nen kubieke meters vers water die sinds de eerste verschijnselen naar zee werden gestuwd, beginnen lang zaam maar zeker het giftige water te verdringen. Desondanks is het zwemverbod in de bedoelde binnen wateren nog steeds van kracht. De overheid neemt geen enkel risico. Het verbod zal wel blijven duren, zolang er nog hier en daar dode vis ronddrijft. van het onderzoek zullen nader be kend worden gemaakt. Intussen weet nog niemand wat de bron van de watervergiftiging is ge weest en ook de juiste samenstelling van het gif is nog niet bekend. Proe ven met watermonsters worden steeds moeilijker, omdat het gif door de enorme hoeveelheden vers water steeds dunner wordt. Het is daarom niet erg waarschijnlijk dat het raad sel ooit zal worden opgelost. Nieuwe meldingen van vissterfte komen wei nig meer binnen. De verzamelplaatsen van dode vis worden waar mogelijk door de res pectievelijke gemeentereinigings diensten leeggeschept. Voorzichtig heid blijft nog steeds geboden en het zwemmen in open water verboden. De 24-jarige Italiaanse beeldhouwer Gilberto Giammei werkt hier aan een marmeren borstbeeld van Paus Johannes XXIH met een gipsbeeld (op de achtergrond) als model. Het model vervaardigde hij aan de hand van schetsen welke hij tijdens audiënties van de Paus maakte. Het werkstuk van Giammei is door de Heilige Stoel goedgekeurd. paleis van justitie de scepter had ge zwaaid over de voorgeleiding van de gevangenen en die nu zelf wegens malversaties met onkostendeclaraties in de verdachtenbank moest plaats nemen: de 62-j. adjudana der rijks politie H. van H. uit Amsterdam, voormalig commandant van de par- ketgroep in het paleis van justitie. Jarenlang had hij op de declaraties meer transporten van gevangenen en daarvoor gemaakte tram- en bus- kosten vermeld, dan inderdaad wa ren vervoerd en jarenlang had hij een te hoog aantal middagvoedingen en kosten daarvan voor de gevange nen genoteerd. Volgens de officier had verdach te maandelijks gemiddeld vijftig tot zeventig gulden aan zijn malversa ties verdiend, zodat dit bedrag in de loop van de ten laste gelegde periode van ruim vier jaar tot circa 3500 gul den moet zijn opgelopen. De officier eiste tegen Van H., die tijdens de gehele zitting met gebogen hoofd had toegeluisterd, een jaar met aftrek. Verdachtes laatste woorden waren: „Ik bied mijn excuses aan voor wat ik heb gedaan. Ik hoop, dat er nog genade voor recht bestaat." VLIEGTUIGONGEVALLEN. In 1958 verloren tengevolge van vliegtuigongevallen bij de marine 10 mensen het leven. Bij de luchtmacht verloren 14 het leven en werden ze ven mensen gewond, aldus blijkt uit het antwoord van de minister voor defensie op schriftelijke vragen van de heren Lankhorst en Van der Veen, leden van de Tweede Kamer, over de verliezen aan mensenlevens en materieél tengevolge van vlieg tuigongevallen. In 1958 verongelukten van de Ne derlandse Marine, tijdens de vlucht, drie propellervliegtuigen en van de luchtmacht 22 straalvliegtuigen en twee propellervliegtuigen. Jongen demonteerde granaat en vond de dood De 14-jarige Jacob Vermeer uit Apeldoorn is dinsdagmiddag om het leven gekomen tengevolge van een granaatontploffing in de Imbosch bij Eerbeek. Hij had met drie vrienden, de 16-jarige A. A. van den Akker, de 16-jarige J. R. Mulder en de 13-ja- rige H. M. van Werven allen uit Apeldoorn, de granaat gevonden. Toen zij trachtten het projectiel te demonteren, ontplofte dit met het gevolg dat Jacob V. dodelijk werd getroffen. De drie andere jongens zijn met min of meer ernstige verwondingen in het Julianaziekenhuis te Apel doorn opgenomen. „BEECKESTEYN" WORDT GERESTAUREERD Het landgoed „Beeckesteyn" te Velsen dat sinds de oorlogsjaren in staat van verval verkeert, zal wor den gerestaureerd. Het gemeentebe stuur van Velsen heeft vandaag van de afdeling oudheidkunde en natuur bescherming van het ministerie van O. K. en W. bericht ontvangen dat een bedrag van 540.000 beschikbaar zal worden gesteld. Dit is 90 pet van de geraamde kosten. De gemeente Velsen heeft echter ook van de Hoogovens een toezegging ontvan- gen voor een bedrag van 100.000 voor de restauratie. Wethouder R. Verbeek deelde me de dat het beschikbaar gestelde be drag niet voor de restauratie van de tuin geldt en dat omtrent de bestem ming van het landgoed nog niets be kend is. De Nederlandse kustvaarder „Hen- riëtte B" blijkt toch niet gezonken te zijn. De kapitein van de sleepboot „Poolzee", die de „Henriëtte B" op I sleeptouw heeft, heeft geseind, dat zijn sleep waarschijnlijk behouden zal kunnen worden. Holland, hun simmetje weer uit mo gen werpen. Het is echter niet te verwachten dat zij veel zullen van gen. Men stelt een onderzoek in naar de verliezen onder de verschillende soorten witvis. Voorn en blei De voorn en de blei schijnen de hardste slagen te hebben moeten in casseren. Van de andere vissen weet men nog niets, maar de resultaten Onder groot enthousiasme is Maria Meneghini Callas in Hamburg opge treden. Foto: de toehoorders beklommen bijna het podium en deden alle moeite om de jurk van Callas aan te raken, toen de vermaarde sopraan voor het applaus dankte. De „Henriëtte B", die 30 graden slagzij maakte door een verschoven lading erts, moest door slecht weer geloodst worden. Het is thans echter aan het opklaren. Er zijn tremmers aan boord van de „Henriëette B" ge gaan, en zij hebben.zich in het ruim begeven, waar de verschoven ertsla ding ligt. Zjj zijn er in geslaagd de lading te verplaatsen. De slagzij van de „Henriëtte B" zou daardoor goed deels opgeheven zijn. De sleep vor dert met een snelheid van vier tot vijf mijl per uur. In de protestantse kerk van Erbach In West-Dultsland zijn op de Eerste Pinksterdag drie achterkleinkinderen van de laatste Duitse keizer bevestigd. Het waren de 15- jarige prinses Viktoria, een dochter van prins Huhertus van Pruisen, die in Afrika het leven liet; en de 15-jarige prins Franz Wilhelm alsmede de 14-jarige prins Franz Friedrich, zonen van Karl Franz Joseph van Pruisen en prinses Carolath. Foto: het prinsesje en de prinsen ontvingen het document van hun beve stiging uit handen van dominee Ufer. De visstand in Rijnlands boezem heeft enorm geleden. Als 31 mei het visseizoen opengaat, zullen de hen- waarschijnlijk ook in Zuid- Drie achterkleinkinderen van Keizer Wilhelm

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7