Op stap met 't reizend tlicater De Sjah van Perzië op bezoek in ons land WOENSDAG Jifc) jtó-51 li DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 KATWIJK AAN DEN RIJN Contactavond politie. In de gro te zaal van het Missiecollege der pa ters Franciscanen kwamen beroeps- en reservepersoneel van de politie benevens vele genodigden bijeen voor een te houden contactavond. Aanwezig waren o.m. burgemeester H. Duiker, de wethouders H. P. Bloot en C. van der Plas, de gemeente secretaris D. C. O. Boekhoven, allen met hun dames, verder o.m. de heer Th. Hetem, chef bij de NZHVM, de heer A. Merkelbacht, hoofdinspec teur bij de politie te Noordwijk, en hoofden van dienst te Katwijk. De hoofdinspecteur, mr. J. Blanken, be groetten de aanwezigen en bracht dank aan de commissie van voorbe reiding en aan de directie van de N2H, die belangloos voor het ver voer der artiesten van deze avond had gezorgd. Ook een woord van dank aan de chef van het politiekorps te Noordwijk, dat de mannen aanwe zig konden zijn. Spr. verklaarde zich in voorkomende gevallen tot weder dienst bereid. Dan voerde burge meester Duiker het woord. Deze zei- de dankbaar gestemd te zijn dat voor het eerst een contactavond kon worden gehouden. De reservepolitie 49.62. Bij monde van de heer Th. M. van Schie, bracht de kascommis- sie een alleszins gunstig verslag uit. De begroting voor 1959 werd vast gesteld op ƒ5.per lid. Het perio diek aftredende bestuurslid de heer J. A. van den Akker werd met bijna algemene stemmen herkozen. Nog een geanimeerde rondvraag volgde, waar na sluiting. LISSE GROENE BLOEMBOLLENVEILING Te Sassenheim werd een veiling gehouden van groen te veld staande bloembollen. Het was een liquidatie veiling. De gewassen stonden van goed tot best. Er was een groot sor timent en de belangstelling was bij zonder groot. De handel verliep best en alles werd tegen onderstaande prijzen verkocht. Tulpenbedden van 3 R.R.: All Bright 25.Apeldoorn 86.Baroda 25.Bartigon Max 26.Black Girl 50.Black Parrot 28. Blauwe Vlag 50.Blizzard 270.- Blue Parrot 30.Captain Fryatt 56.Cordell-Hull 33.Denbola 60.Dorrie Overall 50.Dover 70.—; Eichlerie 75.—; Elmus ƒ38.-; Flores Nightingale ƒ42.Garanza telt thans 40 man en is hierbij opƒ75.Gisela 43.Golden Du- volle sterkte. Verder besprak de j chesse 85.Helen Madison 42. burgemeester de taak der reservis- j Ivory Glory 85.Joh. Strauss ten, hij hoopte dat de reservisten zich hun uniform waardig zullen tonen. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, inspecteur J. H. van Gelderen, beantwoordde de ver schillende sprekers waarna ten tone le verscheen het toneelgezelschap van de Amsterdamse politie „Kunst Verheft" met het blijspel „Gieren op het veilig nest", dat bij dit gezel schap in goede handen was en bij de aanwezigen een daverend succes oogstte. Hierna bleef men nog gerui me tijd in gezellig samenzijn bijeen. Damnieuws. KDC begon deze week met de zomercompetitie waar aan 12 spelers deelnemen. Deze zijn ondergebracht in één groep. Aan deze wedstrijd namen ook 3 spelers van KWZ deel. De eerste ronde die avond in vergadering bijeen onder spannende en langdurige partijen j voorzitterschap van de heer Joh. bracht, had de volgende resultaten: j Kromhout. Deze opende de vergade- P. PasschierA. van Beelen 11; C.ring met de aanwezigen hartelijk de WinterH. Koelewijn 2; J. van welkom te heten, in 't bijzonder de DuyvenbodeK. v. d. Plas 20; A.bode van de Polder, de heer W. van van DuyvenbodeJ. Schoneveld der Kwaak, die aldus de voorzitter 0—2; H. Voorzaat—B. Bysterbos 't najaar van 1958 40 jaar als bode 20. van de Polder heeft dienst gedaan. De beslissingswedstrijd tussen J. De voorzitter feliciteerde de heer Van Houwer en J. van Slooten is beslist der Kwaak met dit jubileum en dank- 200.Kriemhilde 35.Lilac Times 43.Mad. Lefeber 70. Mark Antony 40.Martha 29. Maskerade 50.Maureen 370, Mopsieur Monnte 56.Mount Ta- coma 50.Nobel 45.Orange Favourite ƒ30.Painted Lily 55-.; Paul Richter f 76.Philip Snowdon 32.Poët 30.Princeps 140. Praestans 90.Queen of the North 45.Queen of night 30.Red Giant 60.Red Signal 35.Red Parrot 30.Rocket 80.Royal Baby ƒ28. RIJNSBURG Polder Elstgeest De ingelanden van Polder Elstgeest kwamen gister- in het voordeel van Houwer, die hierdoor beslag legde op de 1ste prijs. Voor de promotie en degrada tiewedstrijd werd gespeeld door C. van Klaveren en A. Vooys. Eerstge noemde wist deze partij te winnen waardoor v. Klaveren zich hand haafde in de 1ste klas. Weet A. Vooys de nog lopende afgebroken partij tegen J. C. v. Rijn in winst om te zetten, dan promoveert ook Vooys naar de 1ste klas. Been gebroken. Een 16-jarige jongeling zat in de tram uit Leiden en zag bij de halte Sandtlaan een kennis in de tram naar Leiden. Een besluit was gauw genomen: Uit de rijdende tram springen. Dat bekwam hem niet best. Bij de sprong kwam hij te vallen en brak zijn linkeronder been. Na voorlopige behandeling werd hij voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Kijk op de weg. Een chauffeur van een personenauto reed op de te hem voor de uitmuntende diensten die hij aan de polder heeft bewezen. Voorts heette spr. welkom burgem. P. Smolders van Voorhout De rekening 1958 werd vastgesteld met aan inkomsten 28.601,83 en uit gaven 34.292,26, batig saldo 4309,57 De 'begroting voor 1959 werd vast gesteld op 11.19806. Tot kasnazieners werden benoemd de heren: Abr. van Starkenburg, P, van der Hulst, Jac van Nieuwenburg en L. P. van Egmond. De mededelin gen bestuur bevatten o.a., dat de heer Van Leeuwen als molenaar was be noemd, in plaats van de heer Bouw meester. Bij de rondvraag werd door de bur gemeester gevraagd, het water om de sportterreinen in de polder aan de gemeente te doen bemalen, waarvoor toestemming werd gegeven. Hierna richtte de burgemeeste een woord van gelukwens tot de jubilerende bo de. Namens de ingelanden overhandig- Duinoordlaan met een meisje naast de de voorzitter de heer Van der zich. Wellicht heeft hij te veel aan dacht geschonken aan zijn passa- giere want op een gegeven ogenblik reed hij tegen een lichtmast op, die prompt kraakte. Het viel nog mee, dat het geval bij materiële schade bleef, waarvoor hij de nodige schade zal hebben te betalen plus een pro cesverbaal. St. Barbaravereniging. In het Parochiehuis vergaderde onder lei ding van pastoor F. P. M. van de Vliet de R.K. Begrafenisvereniging „St Barbara". Zoals men in deze drukke tijd van het jaar verwachten kan, was de op komst gering. Na de gewone agen dapunten kwam het jaarverslag aan bod, waaruit wij o.m. vernamen dat de vereniging thans 220 leden telt. Ook werd herinnerd aan de reorga nisatie van vorig jaar, die een suk- ses is geworden. Dank werd ge bracht aan allen, die hieraan hadden meegewerkt, vooral aan degenen die de benodigde gelden renteloos verstrekt hadden. Het financieel ver slag van penningmeester M. Alke made sloot met een batig saldo van Kwaak een tafelkleed. De heer Van der Kwaak dankte burgemeester Smolders voor zijn waarderende woorden en het 'bestuur en ingelan den voor hun cadeau. De a.s. ■paardenmarkt Door het actieve comité tot instandhouding van de traditionele paardenmarkt alhier, welke gehouden zal worden op donderdag 28 mei a.s. zijn weer een drietal prijzen beschikbaar ge steld van de grootste aanvoerders t.w. 200 van de hoogste, 100 van de 2e en 50 van de derde hoogste aanvoerder. Geboren: Klasina dr van J. Zwaan en H. W. Kralt; Jan zn van A. G. van Egmond en J. C. Heemskerk; Arie zn van A. Schoneveld en G. Oerlemans; Maartje Catharina Wil- helmina dr van M. Ravensbergen en G. van Duyn. Ondertrouwd: A. J. N. Franke 27 jr en T. van Egmond 22 jr; S. Sey- mansbergen 26 jr en G. J. de Mooy; N. van Nieuwkoop 27 jr en A. van der Plas 24 jr. Overleden: Catharina de Mooy, wed. van H. de Mooy 78 jr. Nadat de Sjah op de Prins Hendrik kade in Amsterdam door het Neder lands koninklijk paar was begroet, inspecteeerden vJm.r. de Sjah, de Koningin en de Prins de daar opge stelde erewacht. De Sjah van Perzië met de Koningin en Prins op het bordes van het paleis. (van onze verslaggever) „De speelkamer" kan overal spelen AMSTERDAM (P P) - Het is even voor zevenen en het daglicht is nog pril, wanneer ik nauwelijks wakker, door stille Amsterdamse straten mij begeef naar de plaats van de afspraak. Van ver zie ik de grote vrachtwagen van de toneel-expediteur al staan, eenzaam in de natte stille straat. „Goedemorgen groet ik. „MorgenAanpakken en doorgevenbromt een ochtend- humeurige stem en meteen sta ik met een groot stuk décor in mijn handen, waarmee ik op dat moment geen raad weet. „Schuif maar in de wagen gromt dezelfde stem en beduusd voldoe ik aan het verzoek. „Ik ben verslaggever en kom kijken", verweer ik me, wan neer mij een grote schijnwerper in handen wordt gedrukt. „Kijken doen we vanavond", bromt dezelfde stem. „We zijn laat en hebben nog een hele ruk voor de boeg. We moeten zo vlug mogelijk laden". NUCHTER H -NDWERK Niet gewend aan dit sjojiwwerk en nog niet helemaal waKKfer, doe ik kreunend meé," zeker wanneer ik zie, dat ook de directie van het rei zend theater „De Speelkamer", te weten de acteurs Frans Vasen n Fred Oster, manmoedig aan het stouwen zijn. Deskundig wordt er geladen, want het ls van het groot ste belang, dat alle materialen, zo als de décordelen en andere attribu ten, heelhuids overkomen; ze moe ten tenslotte nog vele opvoeringen gebruikt worden. Het droomwereldje van het toneel ls hier een nuchter bedrijf. Klokslag zeven uur moet er gereden worden en we hebben een lange rit in "t vooruitzicht naar een kleine plaats, in de provincie ver van Amsterdam, de standplaats van het gezelschap. Met een zucht van verlichting ne men we in de grote cabine plaats en de wagen trekt op. Nu is er legenheid om eens rustig te praten. Er worden sigaretten rondgededd en ieder gaat gemakkelijk zitten voor de lange reis. Op mijn verzoek begint Frans Va sen te vertellen, terwijl Fred Oster hier en daar het verhaal aanvult BEKENDE STERREN Het reizend theater „De Speelka mer" is eigenlijk uniek in zijn soort in ons land. Het is een gezelschap bestaande uit free-lance acteurs, die tevens werkzaamheden verrich ten bij radio, televisie, film en der gelijke. We treffe- er zeer bekende namen bij aan, zoals; Fien Bergheg- ge, Maya Bouma, Manon Alvlng, Betsy Smeets; Pim Mallan, John Soer, Bert Dijkstra, Robert Sobeis, Frits Butzelaar en Paul Storm. „De Speelkamer", werkt actief aan de cultuurspreiding, want men is er geheel en al op ingericht om eerste klas stukken, in eenvoudige, maar smaakvol uitgevoerde monte ringen overal te brengen. De tech nische verzorging en instelling zijn zodanig, dat men zowel in grote als zeer kleine theaters kan optreden, waarbij men wat het laatste betreft denkt aan de theaters met beperkte accomodatie in de provincie. Tot nu toe nam men een zorgvul dig uitgekozen stuk op het program ma, bracht hiervan de première in het Nieuwe de la Mar theater in Amsterdam en werkte daarna de contracten af die gesloten werden met culturele instellingen elders in het land. EENDRACHT MAAKT KUNST Zo komt het voor, dat het gezel schap de ene dag ergens in oost- Groningen speelt en de volgende in zuid-Limburg. Een en ander wordt] door de acteurs en actrices niet als een bezwaar gezien. Natuurlijk tracht men voor zover mogelijk in verband met de effi-1 ciëncie zoveel mogelijk voorstellin-1 gen in een bepaald deel van het land, in een bepaalde tijdsperiode te laten vallen. Samenwerking kan hier tot zeer bevredigende resulta ten leiden. - Toen de kunstkring In een kleine plaats in het zuiden van het land het gezelschap voor een avond wil de contracteren, bleken de kosten voor die vereniging te hoog te zijn. Toen echter twee andere kunstkrin gen in de omgeving besloten het gezelschap op de volgende dagen te engageren, werden de hoge tran sportkosten verdeeld en konden alle drie de kringen tot een contract overgaan daar waar zij elk voor zich de kosten niet zouden hebben kunnen dragen. Zo brengt „De Speelkamer" het goede toneel ook buiten de grote steden en vrijwel binnen ieders be reik. Het is een ideaal waar de le- Een scène uit Het Zwijgen"; v.l.n.r. Frlts Butzelaar, Bert Dijkstra, Fien Berghegge en Robert Sobels. De rekwisieten worden ingela den voor een lange reis. den van het gezelschap zich graag veel moeite voor getroosten. Het gezelschap bestaat nog slechts één jaar, maar mag zich verheugen in een zeer grote belangstelling en buitengewoon goede kritieken op zijn stukken, zoals het plakboek aantoonde. ZONDER SUBSIDIE „De Speelkamer" is een ongesubsi dieerd gezelschap. Hoewel deze po sitie voor de exploitatie vaak grote moeilijkheden oplevert, is de sub sidie voor het streven van de direc tie niet bepalend. Tot nu toe werd geen aanvraag voor subsidie inge diend en werd in eerste instantie een voorstel tot herziening van de wijze van subsidiëring naar voren gebracht Twee stukken uit het programma van „De Speelkamer" hebben zich mogen verheugen in enorme suc cessen, te weten„Esmeralda" van Jack Popplewell onder regie van Guus Hermes, dat in de eerste plaats een ontspannend blijspel-de tective is en zijn weg in de pro vincie grif heeft gevonden en als tweede „Het Zwijgen", een drama van de hier te lande nog niet be kende Poolse schrijver Roman Brandstaetter onder regie van Frans Vasen. Dit laatst* stuk behelst een beklemmend actueel probleem (de geestelijke vrijheid van het indivi du levend onder een dictatuur), een stuk van vandaag, dat zeer goed aanslaat bij het publiek. GROOT OF KLEIN TONEEL? Na een koffiepauze, ongeveer hal verwege het lange traject, waarbij wij even de benen strekken in zo'n heerlijke koffietent langs de grote weg, gaat de tocht voort en be reiken we in de middag de plaats van bestemming. De rustige gezellig koutende groep wordt nu plotseling een bedrijvige gemeenschap. Alle materialen wor den weer uit de wagen gehaald en in de zaal van het café gebracht, waarbij we natuurlijk niet over gebrek aan belangstelling behoeven te klagen. „Het Zwijgen" zal van avond voor het voetlicht gebracht worden en we krijgen nu de gele genheid eens te zien hoe dit reizend gezelschap zich op elk toneel weet te nestelen. Wanneer alles is uitgeladen, wordt begonnen met de opbouw van het décor. Het is uiterst vernuftig ge bouwd en bestaat uit een groot aan tal delen, die altijd op elkaar aan sluiten, ongeacht hoeveel delen men gebruikt Op een groot toneel wordt alles opgezet, maar zoals hier, waar we te maken krijgen met een zeer bescheiden toneeltje, worden be paalde tussendelen weggelaten en we krijgen een goed passend décor, waaraan niets ontbreekt. OOK OP KLEINE TONEELTJES. Fred Oster verklapt ons. dat bij het instuderen van het stuk door de re gisseur reeds met de mogelijkheid van grote en kleine tonelen reke ning gehouden werd. Voor de spe lers maakt de grootte van het po dium niets uit, want zij behoeven op een klein dorpstoneel geen stap m'nder te doen, omdat alles „ge pland" werd op een minimum op pervlakte. Zo voelt iedereen zi~h dadelijk thuis en komt men niet voor verrassingen te staan. Men brengt een complete eigen lichtinstallatie mee, kortom alles, zodat het gezelschap zich geheel zelf kan bedruipen en gebru'k maakt van eigen vertrouwde mid delen, hetgeen een vlot verloop van de voorstelling waarborgt. Het opbouwen van het deCor, het inrichten van de apparatuur en be proeven vergt nog heel wat tijd en moeite. Maar tenslotte kan ieder moe maar tevreden omstreeks zes uur gaan eten. Veel tijd rest er niet, want even later zitten de spelers in de kleedkamers voor de spiegels met pijpen schmink, potloden en poederdons. Wie wat bleek om de neus is geworden van de lange reis, ziet er hier na enkele minuten weer stralend uit. De kleren komen uit de transportkasten en het publiek stroomt de zaal binnen. STILTE EN SUCCES Om acht uur is niemand meer moe. Want als de schijnwerpers aanflit sen, het doek na de derde gongslag gehaald wordt en het spel begint, is er meteen die volledige concen tratie, die nodig is om dit ernstige stuk voor het voetlicht te brengen, alsof het de eerste keer is dat het gespeeld wordt. Binnen enkele mi nuten weten we het al. Dit stuk pakt het publiek; het is muisstil in de zaal en langzaam stijgt de spanning. Het succes is niet gering. Nadat het doek gevallen is, is er even een intense stilte, maar dan breekt een daverende ovatie los, waaruit blijkt, dat het publiek „De Speelkamer" dankbaar is voor het gebodene. Wanneer het publiek de zaal ver laat, de schijnwerpers gedoofd zijn, gaan de spelers naar de kleedka mers en alle materialen worden weer in de wagen geladen, waarbij geen kopje of lepeltje vergeten wordt, want morgen moet het weer op een ander toneel dienst doen. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6