Mohammed Reza Sjah Pahlevi, een krachtig hervormer erfde haai en zaait welvaart De Kerk in China en Hongarije Hij 23 PERZIË OP EUROPA GELEGD Oost en West verwerpen elkanders voorstellen Russen rekenen op 'n langdurige conferentie WOENSDAG 20 MEI 1959 OE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Paus vreest slechte tijden De Shahanshali is in ons land, de keizerlijke koning van Perzië. De sympathie voor zijn persoon is hem vooruit gegaan. Daaraan is zeker het feit niet vreemd, dat Perzië de laatste jaren in het brandpunt van het nieuws heeft gelegen en nog ligt. Door het Pact van Bagdad nauw met het Vrije Westen verbonden, ligt het tussen de Unie van Socialistische Sowjet Republieken en een steeds roder wordend Irak. Niettemin heeft de Shah zich sinds 1953 vrij gemaakt van zijn despotische minister-president Mossadeq en heeft hij sindsdien de regering van zijn be dreigd land zelf krachtig ter hand genomen. En dat is een krachtsont plooiing, die slechts weinigen van Mohammed Reza Shah Pahlevi hadden verwacht. Een sterke staat op oude grondvesten Behalve met de dreiging van over Sindsdien gaat 20% van de winsten Tijdens de Pinkstervespers heeft naar de maatschappijen; 20% komt de Paus de menigte in de St. Pieter aan de regering en de overige 60% toegesproken en hen deelgenoot ge- komt ten goede aan het zevenjaren- maakt van zijn zorg over China er plan, dat Perzië tot ontwikkeling zal brengen. De olieproductie is de laat ste jaren sterk gestegen. STEUN VOOR HET WESTEN Sedert het „olie-avontuur" behoort Perzië geheel tot het westelijke kamp. Dat is een doorn in het oog van Rus land, dat zich nu behalve door het NATO-lid Turkije ook door Perzië de weg naar Cairo ziet geblokkeerd. Het spreekt vanzelf, dat de Sow- de gronden. Tot dusverre is maar een jet-propaganda zich sterk richt tegen derde deel van de bebouwbare grond Perzië en tegen Mohammed Reza geïrrigeerd. In een zevenjaren-plan Shah. onder Amerikaanse leiding, wordt dit Het ziet er naar uit, dat de Shah project aangepakt. door zijn activiteit, door zijn intelli- o—0 I gentie en door zijn moedig optreden de grenzen moet de Shah bij het j Men verwacht onder andere won- I 0p de steun kan rekenen van de openleggen van zijn land ook terdege deren van een stuwdam in de rivier brede lagen van het volk en, wat rekening houden met weerstanden in Diz, waardoor Perzië zijn oude meer zegt, ook van zijn leger, dat tot het eigen land. i vruchtbaarheid zal terugkrijgen. Toen namelijk de vader van de j tegenwoordige koning van Perzië, I De bouw van de Diz-dam wordt ge- j Shah Reza Khan Pahlevi, de kozak- financierd uit de inkomsten van de ken-officier, in 1925 de laatste der oliewinning. Eén van de weinige ver- j Kadjaren van de troon stootte, joeg diensten van de huilende staatsman hij daardoor de met die dynastie be- Mossadeq is, dat hij de oliebronnen vriende grootgrondbezitters tegen heeft genationaliseerd. Dat brak hem zich in het harnas. De feodale groot- zelf de nek, waardoor de Shah de grondbezitters vermoedden en niet handen vrij kreeg. Maar tevens open ten onrechte dat Shah Reza Khan de het de ogen van de grote mogend- geen rekening zou houden met hun heden en van de grote oliemaatschap- „belangen". De haat, die zij tegen pijen. Daardoor kwam men in 1954 hem koesterden is na zijn dood over-1 tot overeenstemming over de verde- gegaarl op de huidige keizer der Per zen. ZIJN VOLK TEN VOORBEELD De grootgrondbezitters hebben tot ling van de olie-winsten, die voor heen aan Perzië's neus voorbij gin gen. I Er werd een consortium gevormd, waarvan de helft van de aandelen in handen van de regering kwam. De de dag van vandaag alles gedaan,andere helft berustte bij de Anglo- wat ze konden om de Shah de voet I Iranian en zeven andere maatschap- dwars te zetten. Shah Mohammed pijen. Reza heeft niet geschroomd, zijn te-1 genstanders voorbeelden te stellen. Erfgenaam van een vermogen, dat in grootte het zevende is ter wereld, deelde hij een groot deel van zijn persoonlijk bezit onder de behoefti- gen. Die zijn er veel in Perzië, want hoewel het grootste deel van de be volking van de landbouw leeft, is slechts een tiende deel van de be bouwbare grond in cultuur gebracht en dan nog op zeer primitieve wijze. Ook heeft de Shah het gewoonte recht afgeschaft, waardoor de feodale landeigenaren van de boeren leveran ties in natura en herediensten kon den eisen. maakt van zijn zorg over China en Hongarije. De Paus kwam te voet de St. Pie ter binnen en hij vroeg de gelovigen dringend af te zien van het gebrui kelijke gejuich. Wij voelen ons gedrongen aldus de Paus in zijn toespraak, om onze stem te verheffen. Reeds Pius XII z.g. zag zich her haaldelijk genoodzaakt zijn klachten uit te spreken over de toestand, waarin de Kerk in tal van landen vei keert. Wij zien hoe de vervolging voortduurt, waaronder miljoenen ge lovigen te lijden hebben. De Paus herinnerde aan zijn toe spraak over China tijdens het con sistorie, waarin hij erop had gewe zen, dat in China een schisma wordt uitgelokt. „Met hoeveel smart moe ten wij thans zeggen", aldus de Paus, „dat de toestand nog verergerd schijnt te zijn Men blijft volharden in zijn pogingen om 't schisma-plan ten uitvoer te brengen en onze zo- De Pauwenlroon een hachelijk bezit De troon van Perzië draagt door de eeuwen heen de naam van „Pauwentroon". Het gestoel te heeft die naam te danken aan de pauwenveren, die zijn aange bracht op de pompeuze kroon, die op de keizerlijke zetel ligt. De ongemakkelijke troon wordt alleen bij kroningen gebruikt. De Pauwentroon is sinds eeuwen een hachelijk bezit geweest. Irans eerste geschiedenis werd in spijkerschrift geschreven Bloei komt terug na eeuwen Vele eeuwen vóór Christus' ge boorte trokken de Perzen de Iraanse Dat betekende dus het einde van 1 hoogvlakte binnen. De Pereen be- toestanden, die ons land in de middel- j hoorden tot de Indo-Germaanse stam- eeuwen kende. i men, waarvan ook de volkeren stam- Dit keizerlijk decreet werd by de men dje |ater de lage landen van moeskeeen aangeplakt, maar het zal PniinM nog lang duren, voordat de boer zijn West-Europa in bezit namen. Het rechten leert kennen en ze zal dur- oude volk vermengde zich langzamer- ven gebruiken. hand met Oosterse stammen en een Om het ontwikkelingsproces in zijn koning kreeg de macht in handen, land te versnellen heeft Mohammed uit die tijd werd ons de geschiedenis Reza Shah Pahlevi enorme kadastrale van perzië overgeleverd door spijker diensten in het leven geroepen, die schrift. Er zijn hele bibliotheken ge- voorbereidingen treffen voor het ver-1 vonden van kleitafeltjes. delen van de gronden. Daarnaast oefent de Shah er persoonlijk toe-1 Nadat de macht wisselend in han- zicht op uit, dat de nieuwbakken den was geweest van een Perzisch of grondbezittertjes coöperaties zullen 1 een Medisch vorst, versloeg Cyrus de vormen om zoveel mogelijk profijt Grote van Perzië de regerende vorst te trekken van de verworven gron- der Meden en vormde het grote Per den. zischè Rijk. Uit de spijkerschriften kennen we ook de geschiedenis van koning Da rius, die Daniël in de leeuwenkuil deed gooien omdat deze de wet van WONDEROLIE Dezelfde plan-organisatie houdt zich ook bezig met de irrigatie van Meden en Perzen had overtreden. Hij was het, die Babylonië onder wierp en die heerser werd over bijna het gehele Midden-Oosten De bloei periode van het Perzische Keizerrijk werd voortgezet onder de heerschap pij van Xerxes en Artaxerxes. In die tijd was in het westen Grie kenland tot bloei gekomen. De Grie ken trokken op tegen de „barbaren" in het oosten. Het werd een langdu rige oorlog met wisselende succes sen. Ten slotte werden de Perzen door Alexander de Grote verslagen. Perzië werd een deel van Grieken land. PerziëIran De naam Perzië wordt alleen bui ten Perzië gebruikt. Het is de ver bastering van een oude Griekse naam voor een van de provincies, zuidelijk van Medië. De streek heette Parsa thans Fars en werd door de Grieken Persis genoemd. De Per zen spreken over Iran. Men zou dit kunnen vergelijken met ons eigen land, Nederland, dat door de vreemdeling „Holland" wordt wordt genoemd, terwijl Holland toch eigenlijk maar een deel van Neder land is. In Fars ligt de bakermat van ver schillende belangrijke vorstenge slachten en door hen kwam de naam Persis in gebruik. Toen later het land onder invloed kwam van de Islaam, kwamen de eerste Shahs op het toneel. Hun betekenis was gering omdat Iran door de woeste Mongolenhorden van Djenghis Khan werd overvallen, In de verschillende delen van het land kwamen toen onbetekenende koningshuizen aan het bewind. Eerst omstreeks 1550 kreeg Iran weer een nationale regering, zoals ook de lan den in West-Europa dat inmiddels hadden gekregen. In die tijd ontstond een vrij nauw contact tussen Iran en West-Europa. Portugese, Engelse en Hollandse koopvaardijschepen bezochten regel matig de Perzische Golf, waar ze handel dreven in zijde, tapijten, da dels, rijst en parels. Vooral de Nederlandse schippers stonden er in die tijd in hoog aan zien. Dat is onder meer gebleken, toen de Verenigde Oostindische Com pagnie te hulp werd geroepen strijd tegen de Turken. Hervorming De binnenlandse stabiliteit in het oude land is nooit erg groot geweest. Het ene vorstenhuis werd door het andere verdreven. Lang heeft het land gezucht onder de wreedheid van de Turkse Kadjaren. Die werden in 1925 van de troon gestoten door Reza Khan Pahlevi, aanvankelijk een ge vreesd Kozakkensergeant. Deze werk te zich op tot officier. Hij was gezien om zijn doortastendheid. Hij werd president en maakte zich in 1925 meester van de troon, waarbij hij zich beriep op oude familie-aanspraken. Daarbij steunde Reza Khan op de macht, die hij had gevormd in zijn Kozakkenbrigade. Toch was dit niet zo maar een staatsgreep, want Reza Khan kreeg de volledige medewer king van het parlement. Het bewind van Reza Shah is van groot belang geworden voor Perzië. Reza Khan kreeg de bijnaam van Reza Shah de Grote en het ziet er naar uit, dat Mohammed Reza Shah een waardig zoon van zijn grote va nen en dochters ertoe te brengen ge. zijn gekozen. hoorzaam te zijn aan valse herders. Men gaat voort druk op de katho lieken uit te oefenen om hen ertoe te bewegen de gehoorzaamheid aan de H. Stoel op te zeggen. Wij willen echter ook wijzen op nog een andere smart, die ons ten zeerste kwelt, aldus vervolgde de Paus. In ons geliefde Hongarije moet het bisschoppelijk bestuur worden uitgeoefend onder steeds kwellender en moeilijker omstandigheden als gevolg van steeds nieuwe gevallen van staatsinmenging, verboden en verplichtingen. De bisschoppen worden van hun gelovigen gescheiden. Anderen kun nen slechts onvoldoende hun ambt uitoefenen, verhinderd als zij zijn vrij gebruik te maken van de bedie ning hunner geestelijken, terwijl de opleiding voor het priesterschap talrijke hinderpalen in de weg wordt gelegd. Wij moeten ervoor vrezen, dat men deze abnormale toestand aanleiding zal gebruiken om onrecht matige inmengingen in het leven der kerk te rechtvaardigen, dat men van de herders daden zal eisen, die niet te verenigen zijn met hun geweten, dat men zich in de plaats zal stellen van de door Christus aangewezen lei der der christenen en priesters zal benoemen, die niet door de H. Stoel In het aan de Perzische Golf ge legen sultanaat Koeweit zyn meer dan vierhonderd personen gearresteerd, die van communistische bedrijvig heid worden beschuldigd. Het groot- gpdeelte der arrestanten bestaat Palestijnse vluchtelingen en uit geweken Irakezen. - Chroesjtsjef zal van 25 mei tot 6 juni een bezoek aan Albanië bren gen, aldus een bericht van het Rus sische persbureau Tass. De Albaanse premier Enver Hodja had Chroesjt sjef uitgenodigd. In de laboratoria van een tech nische hogeschool in één der buiten wijken van Brussel heeft dinsdag een brand gewoed, die een schade van naar raming 20 miljoen Belgische frank heeft veroorzaakt. Over twee weken hadden circa 500 studenten in deze laboratoria examen moeten doen. De overstromingen in Zuid-Na- tal en de aangrenzende gebieden van de Kaapprovincie nemen de om vang van een ramp aan, aldus het Zuid-Afrikaanse persbureau Sapa. Men vreest dat als de verbindingen met afgesneden plaatsen hersteld zul len zijn, het dodencijfer zeker tot 75 opgelopen zal zjjn. Een onlangs opgetrokken ge bouw van zes verdiepingen te Genaz- zano nabij Rome is maandag inge stort kort nadat de zeven gezinnen, die het gebouw bewoonden, hun appartementen hadden verlaten. Het grootste deel van hun bezittingen is verloren gegaan. Gromyko's oplossingen voor Berlijn De ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" zijn dinsdag bijna drie-en-een-half uur in Genève bijeen geweest. Op deze langste ver gadering totdusver verwierpen de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, de Brit Selwyn Lloyd en de Westduitser Wilhelm Grewe het Sowjet-ontwerp voor een Duits vredesverdrag. Gromyko gaf antwoord op een aantal punten, die minister Herter maandag te berde had gebracht naar aanleiding van de Sowjet-voorstellen. Couve de Murville verklaarde, dat het door de Sowjet-Unie voorgestelde vredesverdrag niets zal bijdragen aan een oplossing van het vraagstuk. Het zou, zo meende hij, slechts de zegen geven aan de verdeling van Duitsland. Lloyd noemde het Sowjet-ontwerp een „diktaat", dat evenals het verdrag van Versailles indertijd aan Duitsland voorwaarden zou opleggen. Ook Grewe had het woord, Versailles genoemd. Volgens hem zou het Sowjet- ontwerp de fouten van het verdrag van Versailles herhalen. GEEN TOP-CONFERENTIE IN SAN FRANCISCO GROMYKO'S ANTWOORD Gromyko antwoordde op bezwaren van Herter van maandag, dat het be staan van twee staten in Duitsland niet de ondertekening van vredes verdragen belet. Elk van deze staten heeft immers ook reeds akkoorden met vreemde mogendheden gesloten. West-Duitsland heeft verdragen ge sloten met betrekking tot zijn herbe wapening, waarom zou dan ook geen vredesverdrag met de Bondserpubliek kunnen worden gesloten, zo vroeg hij. De ministers komen woensdag middag. weer bijeen. Op de lange duur. De leiders van de westelijke dele gaties geloven, dat de Russen zich voorbereiden op een lange strijd aan de conferentietafel. De Sowjet-dele- gatie heeft dinsdag het contract voor de huur van haar verbindingslijnen met Moskou, dat tot 8 juni liep, met een maand verlengd. Geneefse waarnemers verwachten, dat de ministers tegen het komende weekeinde in besloten zittingen zul len vergaderen, teneinde daarin te pogen de ontstane impasse te door breken DRIE RUSSISCHE OPLOSSINGEN Volgens de „New York Times" heeft de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, zijn Britse collega Selwyn Lloyd in een persoonlijk gesprek drie oplossingen voor de Berlijnse crisis voorgesteld, die echter alle drie voor het Westen onaanvaardbaar zijn: terugtrekking van de westelijke garnizoenen uit West-Berlijn, toevoeging van „sym bolische" Sowjet-troepen aan de wes telijke garnizoenen of vervanging van de westelijke garnizoenen door „neu trale troepen" onder auspiciën van de V. N. Moedige redding Een Pools jongetje ging Tweede Pinksterdag met vader en moeder naar de dierentuin te Wroclaw (Bres llau). Hij genoot van de aanblik van de apen, papegaaien, panters, leeuwen etc., maar de ijsberen waren zijn fa vorieten. De zevenjarige jongen was niet weg te slaan van deze mooie wit te dieren. Op een gegeven moment kwam één van de beren dicht bij de omhei ning. De jongen boog -zich over het hek heen om een stuk brood in de muil van het dier te stoppen. De beer sprong op, greep de hand van het kereltje en sleurde hem over het hek de ijver in, die rond het be renplateau was aangelegd. Zijn ge schrokken ouders moesten lijdelijk toezien hoe de beer met het jongetje naar het plateau zwom. Daar aan gekomen wierp hij de knaap op de grond en begon aan hem te rukken, de andere beren snelden toe. Op dat ogenblik kwam een jonge metaalbe werker langs. Hij sprong onmiddel lijk over het hek, zwom naar het plateau en viel de beren aan. Het te hoop gelopen publiek liet zich ook niet onbetuigd. Door een hagel van stenen werden de beren achteruit ge- dreven. De metaalarbeider wist de der zal blijken te zijn, tot zegen van jongen te grijpen en met hem terug het Perzische volk. I te zwemmen. De jongen werd direct naar het ziekenhuis gebracht. Hij Een karakteristieke foto van de I maakt bij de aankomst van de Sjah I Perzië telt 20 miljoen zielen. Debloedde hevig. De artsen hebben in- Sjah van Iran en zijn gastheer, ko- voor zijn staatsiebezoek aan Dene- bevolking neemt ieder jaar toe met middels reeds meegedeeld, dat hij ning Frederik van Denemarken, ge-1 marken. I 50.000 nieuwe burgers. buiten levensgevaar is. WANNEER ONTSTOND HET EERSIE LEVEN? Een Sowjet-geoloog, dr. Aleksander Ronof, beweert het bewijs te hebben gevonden, dat de eenvoudigste vor men van leven op aarde een miljard jaar geleaen zijn ontstaan. Volgens 't Sowjet-persbureau Tass zei Ronof in een rapport, uitgebracht op een geologische conferentie in Tasj kent in de republiek Oezbek, dit te hebben ontdekt door bestudering van de structuur en de scheikundige samenstelling van sedimentaire for maties (door bezinking ontstane ge steenten). Hij had een grafiek kunnen samen stellen, waarin de veranderende ver houdingen van zuurstof en koolzuur gas in de atmosfeer tijdens de ge schiedenis van de aarde worden ge toond. Hierdoor is de tijd aan te wij zen, waarin de eerste blauw-groene algen (primitief zeewier) versche nen. De grafiek toont voorts het tijd stip waarop de plantengroei en de eerste planten niet bladeren ontston den. Generaal De Gaulle heeft de wes telijke delegaties naar de conferentie in Genève meegedeeld, dat hij tegen het houden van een top-conferentie in San Francisco is. De Franse president heeft drie motieven voor dit standpunt opge geven: 1. een top-conferentie moet worden fehouden op neutraal gebied; aar een top-conferentie voor namelijk zal gaan over Europese vraagstukken, moet zij in Europa worden gehouden; 3. hij zou niet graag willen, dat de Sowjet-Unie bij een top-confe rentie in San Francisco zou pogen propaganda in de V. S. te maken. De Gaulle zou aan Genève of We nen de voorkeur geven. Brand in Noors bejaardencentrum Bij een brand in een Noors bejaar dencentrum te Oslo, zijn dinsdag mini stens zeven mensen om het leven ge komen. Verscheidene bewoners bra ken ledematen, toen zij van de twee de verdieping naar beneden spron gen. Onder de doden zijn twee broers en een vrouw. De meesten kwamen door verstikking om het leven. Toen de brand uitbrak bevonden zich 36 mensen op de tweede verdie ping van het pand. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, breidde zich zo snel uit, dat toegesnelde omwonenden werkeloos moesten toezien hoe de oude mensen, gewekt uit hun mid dagrust, op de ramen sloegen en wanhopig om hulp riepen. Pas toen de brandweer arriveerde kon een be gin worden gemaakt met het redden van de ingesloten mensen. De geredden hebben al hun bezit tingen in het tehuis verloren. MERKWAARDIGE MEMSEIM WARMOND Raadsvergadering. De raad komt dinsdag 26 mei a.s. in openbare ver gadering bijeen. Agenda o.a. vast stelling van een grond- en bouwvoor- schot aan de woningstichting War- munda, stichting van een Herv. kleu terschool, onbewoonbaar-verklaring woning Straat ter Leede, aanschaf fing van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, uitbreiding van de straatverlichting, crediet tot verbetering van de woning Dorps straat 12. Postduivenvereniging „Warmond". Genoemde vereniging hield een wed vlucht van St. Christain Hornu, 202 km. In concours waren 118 duiven. Gelost om 10 uur. Eerste duif 13.39.35 uur, laatste duif 13.51.32 uur. Dr. J. Venker 1-2-7-17-18-23; P. Vogelen zang 3-5-11-16; J. Kortekaas 4-9; B. Oskam 6-24; J. de Weerd 8-14-20; J. van Seggelen 10; Chr. Braun 12-15; J. Smeets 13; J. Diemei 19; Jac. van Niekerk 21; J. Roest 22. Succes. Op het in Soest gehou den nationaal muziek-concours be haalde de Warmondse Fanfare in de ere-afdeling een tweede prijs. WASSENAAR Postduivenvereniging „De Ge vleugelde Vrienden" 1ste Pinkster dag werd een wedvlucht gehouden vanuit St. Ghislain Hornu, afstand plm. 200 km. In concours stonden 153 vogels, die gelost werden om 10 uur. Aankomst 1ste duif om 13.22.31 uur. De uitslag was als volgt: J. H. Groeneveld 1, 3, 5, 8, 11, 13, 16, 20; W. v. d. Zwaan 2, 17, 25; J. M. Bre- derode 4, 7, 15; J. C. B. Brerode 6, 8, 21; L. Farla 9, 26; J. Parlevliet 10, 12, 29, 30; J. P. Brederode 14, 22; B. Brederode 19, 28; J. H. M. Brouwer 23, 27; A. G. Visser 24, 31.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5