S)e CoidaeSou/fccMtt Sjah van Perzië betrad om elf uur vanmorgen Nederlandse bodem Bewolkte lucht hield de straaljagers binnen Regeringsverklaring vo'gende week Belgische in Lourdes van ziekte genezen De „honderdduizend'' is er al uit! S'Dulles gaat achteruit WOENSDAG 20 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14714 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50. Om precies 10 uur meerde de krui-1 Er was veel publiek op de been, ser „De Ruyter", waarmee de Sjah al kan men zich niet aan de indruk van Perzië naar Nederland reisde, onttrekken, dat de televisie niet al- aan de Shell-steiger aan de noord- j leen voor voetbalwedstrijden, dorh zijde van het IJ achter het Centraal i ook bij deze feestelijke gelegenheden Station te Amsterdam. j veel publiek ertoe brengt in de huis De eerste die het schip verliet waskamer de gebeurtenissen gade te de ambassadeur van Iran, die zich j slaan, per sloep naar de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade begaf. De zware bewolking maakte het de koninklijke luchtmacht helaas on mogelijk, de Sjah een welkomstgroet te brengen met straaljagers. Dit luchtdéfilé moest uit het program ma worden geschrapt. De Sjah verliet met klein gevolg en de leden van de ere-dienst het oor logsschip over stuurboordvalreep en begaf zich naar de commandosloep. Na het afsteken van deze motorsloep speelde de marinierskapel het Iraanse volkslied. Terwijl de gehele bemanning in paradeerrol stond zowel langs de verschansing als op de dekken, zelfs in de toppen van de masten en de sloep op 20 meter afstand midscheeps van de „De Ruyter" dobberde, weer klonken 21 saluutschoten, afge vuurd door de batterijen van de krui ser. De Sjah stond rechtop in de boot, het gezicht gekeerd naar de vuurmonden, en nam saluerend het eresaluut in ontvangst. Aankomst van H.M. de Koningin. Vijf minuten, eerder dan verwacht arriveerden voor de St. Nicolaaskerk op de Prins Hendrikkade per auto de Koningin en de Prins der Neder landen. Onze vorstin was gekleed in een lichtblauw deux pièce met een brede grijze bontstola. Zij droeg een iets donkerder getint hoedje en grij ze schoenen. De prins verscheen in het ceremonieel generaalstenue der garde grenadiers. DE TRADITIONELE ROUTE Het daverend welkomstgeluid van de kanonschoten, dat de talrijke dui ven in de omgeving van de Dam telkens verschrikt deed opvliegen, vermengde zich dra met het gejuich der duizenden Amsterdammers, die zich langs het met vlaggen en bloe men versierde Damrak hadden op gesteld en hun halzen rekten om niets van het immer kleurrijke schouwspel bij een staatsiebezoek te missen. Toen de stoet de Dam naderde weerklonken de talrijke Commando's voor de erewacht, bestaande uit de in rood en zwart gestoken fuseliers De Perzische vorst met zijn ko ninklijke gastvrouwe en gastheer op het bordes. van het garderegiment Irene voer het paleis en voor de leden van de studentenweerbaarheid, die op het Damplein stonden opgesteld. Terstond nadat de keizer en het koninklijk paar het rijtuig hadden verlaten speelde het trompetterkorps der cavalerie het Iraanse volkslied. Vervolgens inspecteerde de keizer lijke gast de erewacht. Langzaam gingen op het dak van het paleis de keizerlijke en konink lijke standaarden in top op het mo De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is tegen 26 mei om één uur 's middags bijeengeroepen om de ver klaring van de nieuwe minister-pre sident aan te horen. Het is de bedoe ling, dat in dezelfde vergadering over de regeringsverklaring wordt beraad slaagd. Zonodig zal de vergadering op 27 mei worden voortgezet. De benaming „bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie* zal niet, zoals gisteren vermeld werd, worden toegevoegd aan de naam van het Departement van Al gemene Zaken. Wel zijn de taken betreffende de bezitsvorming en de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie overgedragen aan het ministerie van Algemene Za ken. Het is de bedoeling dat drs. W. K. N. Schmelzer benoemd zal wor den tot staatssecretaris van algemene zaken en in die functie belast zal worden met de bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Doktoren hadden haar reeds opgegeven Vanmorgen is in België terugge keerd een plotseling genezen 20-ja- rig meisje, Simone Rans, uit het plaatsje Lier. Simone was met de Ne derlandse Montfortaanse bedevaart voor de negende keer naar Lourdes vertrokken. Op tweede Pinksterdag ging zy voor de vijfde maal in de piscines, tegen de wil van haar vern zorgster. Toen iemand haar vroeg: „Durf je wel?", antwoordde zij „Ik moet toch dood". Buiten het bad ge komen voelde zij zich plotseling ge nezen. De zweren en abcessen wa ren, naar ooggetuigen verklaren, verdwenen en 't meisje stond recht op. Een terstond ingesteld onderzoek schijnt de genezing te hebben beves tigd. Na aflegging van haar verkla- Nadat de Sjah is aangekomen aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam lopen Z.KJVI. Mohamed Rezah Pah- leyi, HJ\f. Koningin Juliana en Prins Bernhard naar het ontvangst- paviljoen voor de St. Nicolaaskerk. President De Gaulle heeft aan acht ter dood veroordeelde Algerij nen gratie verleend. De Algerijnse opstandelingen hebben van hun kant ment waarop het gezelschap het pa- ringen, is het meisje in afzondering vijftien gevangenen vrijgelaten; het leis binnentrad. Enkele ogenblikken later openden twee lakeien de bal kondeuren en verschenen de Sjah, de Koningin en de Prins op het bal kon, toegejuicht door de honderden op de Dam. De Sjah wuifde vriende lijk naar alle kanten, ook naar de talrijke mensen op de hoge daken van de warenhuizen rond het plein. Met enkele lichte buigingen naar het publiek verliet de Sjah tenslotte het balkon, gevolgd door Koningin en Prins. In de Staatsloterij is vanochtend de venhage. Drie personen werden hier hoofdprijs van 100.000 gulden uitge- de gelukkigen, loot. De ton viel op lot no. 19168. j Serie c van het lot werd ver_ u-n j kocht door mevrouw J. van Krieken De verschillende series van het lot._Van der Loo in Delft zy verkocht waarop de honderdduizend is geval- h 7? len, zijn verkocht in Middelburg,1 i .La P Amsterdam, Delft. 's-Gravenhage en 500n daar de ^'"kkige werd. Haarlem. Tenslotte werd serie B van het lot t-\t,„i w in Amsterdam verkocht door de heer De collecteurs die het lot waarop T nrt1, t,- «i- 100.000 eevallen is vprkorht hf»h-J> Burêer. Ook hij verkocht het als een geheel. de 100.000 gevallen is verkocht heb ben zijn de volgende: serie F, de heer C. Romijn in Haarlem. In serie F werd slechts een half lot verkocht. De heer Romijn verkocht dit halve lot in tien twintigjes, die allen door verschillende personen werden ge- Terwijl de kapel van de grenadiers w,n" Sul het Wilhelmus ten gehore bracht, k°cht' D-e heer R°m»n herinnerde stapte het koninklijke paar uit de wagen en betrad het speciaal voor de feestelijke aankomst van de Sjah voor de ingang van de St. Nicolaas kerk gebouwde en van Perzische vlaggen voorziene erepaviljoen, waar zij de daar aanwezige autoriteiten begroette. Om zes minuten voor elf verlieten koningin Juliana en prins Bernhard het paviljoen en schreden over de met tegels geïmiteerde lo per naar de landingssteiger. Toen de kleine sloep meerde, stapte de Sjah lenig van boord, nog voor de sloep stil lag. Hij drukte on ze vorstin en Prins Bernhard de hand, waarna het gezelschap de korte trap besteeg, terwijl de Koninklijke Mi litaire Kapel het Iraanse volkslied inzette. Met de koningin tussen zich in beluisterden de Sjah Bernhard, beiden stram saluerend, het volkslied, waarna de vorstin eni ge autoriteiten voorstelde. Het vorstelijk gezelschap betrad daarna het erepaviljoen, waar het zich enkele minuten onderhield met de daar aanwezige autoriteiten. Intocht in Amsterdam. Terwijl een batterij van zes stuk ken van de elfde afdeling veldartil lerie vanaf het opgespoten terrein bij het Oosterdok iedere vijftien se conden een daverend schot loste, zette vervolgens de feestelijke stoet van rijtuigen zich in beweging voDr de feestelijke intocht in Amsterdam op weg naar het koninklijk paleis op de Dam. zich wel een twintigje verkocht te hebben aan een werkster in Spaarn- dam. Serie D van het lot werd aan de man gebracht door de heer E. Kleijn in Amsterdam. Hij verkocht dit in zijn geheel aan de personeels club van de machinefabriek „Smalo" te Amsterdam. Serie A van het lot werd door de colporteur de heer G. Kotkamp in Middelburg doorverkocht ,aan de de- bitante mevrouw P. VaderMeyers in Vlissingen. Serie E van het lot werd verkocht als een half lot en twee kwart loten door de heer L. Laurier in 's-Gra- De krachten van oud-minister Dul les blijven afnemen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken dinsdag bekend ge maakt. De patiënt slaapt veel als gevolg van de pijnstillende middelen, die hem worden toegediend. In kringen van het ministerie maakt men zich ernstig bezorgd. De naaste familieleden van de oud- minister, onder wie zijn vrouw, twee zoons en een dochter, verblijven in Washington, waar de patiënt in het Walter Reed hospitaal wordt ver pleegd. gehouden. Met de ziekentrein van de Brusselse nationale bedevaart is zij teruggekeerd. Zij leed sedert 12 jaar aan een vol gens de doktoren ongeneestelijke kwaal en was sedert vele jaren ook niet meer in staat te lopen Haar toe stand verergerde zienderogen. De genezing is zoals gebruikelijk voor gelegd aan het „Bureau des Consul tations" te Lourdes, dat een weten schappelijk onderzoek instelt. Audrey verwacht een baby Audrey Hepburn verwacht in ja nuari haar eerste baby. Zij moet enkele maanden volsla gen rust houden en verblijft daartoe met haar echtgenoot, de acteur Mei Ferrer, in Zwitserland. Tot na de geboorte van het kind zal Audrey geen filmopnamen maken. grootste aantal tot nu toe. Opklarend De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Met een wind uit zuidelijke tot zuidwestelijke richting in de hogere luchtlagen werd een klein gebied met regen naar ons land gevoerd. De regen was plaatselijk en van korte duur, maar was af en toe intensief; in de noordelijke provincies bleef het droog. De wind ruimde naar noord oost en voerde in de zuidelijke helft van het land vochtiger lucht uit Duitsland aan. Van de Azoren naar Noorwegen strekt zich nog steeds een langge rekt gebied van hoge luchtdruk uit. Dit breidt zich verder over de Oost zee uit en voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de bewol king afneemt en het opnieuw droog en wellicht ook zonnig wordt. De temperaturen zullen dezelfde waar den bereiken als vandaag of iets ho gere. De vulkaan Stromboll op het eilandje in de Thyrrheens Zee bij Sici lië, die altijd matig actief is, is dinsdag tot uitbarsting gekomen. Uit de krater stroomde gloeiende as naar beneden, waardoor de hees ters op de hellingen vlam vatten. De hevige eruptie veroorzaakte ook een springvloed. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's President Soekarno op audiëntie bij de Paus (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLAREND In het zuiden van het land aanvankelijk plaatselijk 'n bui. Overigens geleidelijk afne mende bewolking en morgen bijna overal droog Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 21 Mei: zon op 04.39; onder 20.35; maan op 19.15; onder 04.13. Hoogwaterstanden 21 Mei: v.m. 2.02; n.m. 2.30. Het weer in Europa De weer rapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA half bew. 8 C. onbew. 11 licht bew. 10 zw. bew. 8 zw. bew. 7 geh. bew. 9 H motregen 12 geh. bew. 12 mist 10 geh. bew. 11 zw. bew. 14 licht bew. 12 onbew. 17 geh. bew. 12 half bew. 14 half bew. 13 mist 10 onbew. 12 onbew. 11 zw. bew. 16 onbew. H onbew. 16 onbew. 13 onbew. 26 regen 11 zw. bew. 17 President Soekarno van Indonesië is door Z. H. Paus Johannes XXIII in bijzondere audiëntie ontvangen. De foto toont de Paus in gesprek met zijn gast. Korreltje Wil je een christen zijn, wees dan een goed mens. (Paus Johannes XXIII)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1