Ministers-in-spe bereikten volledige overeenstemming Drs. H. A. Korthals blijft ook na zijn benoeming in Leiden wonen Misschien toch iets meer tijd voor het gezin Duitse auto sneed Duitse auto Verzetsstrijd in Zuid-Tibet Inlaat van water in polders ontraden Frankrijks economie ZATERDAG 16 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT OP BEZOEK BIJ (AANSTAANDE) VICE MINISTER PRESIDENT Het gezin van de aanstaande minister van Verkeer en Waterstaat, tevens vice-minister-president, drs H. A. Korthals heeft intens meegeleefd met de kabinetsformatie. Vanmorgen hebben wij met de fotograaf een bezoek ge bracht aan het gezellige huis aan de Witte Singel, dat op een van de groenste plekjes van Leiden, precies in de eerste ronding van de Witte Singel (63), gelegen is en we hebben éven een indruk kunnen krijgen hoe een gezin reageert, wanneer vader benoemd gaat worden tot minister. „De kinderen vonden het leuk" zei ons drs H. A. Korthals in zijn boeken- rijke werkkamer, waar hij ons een onderhoud toestond, vóór de familie in de zonnige tuin werd gefotografeerd bij het elf nurse kopje koffie. Hij is een voortreffelijk mens. Daar om ook heb ik groot vertrouwen in zijn leiderschap. Hij heeft de eigen schappen die hem er voor geschikt maken vogels van verschillende plui mage in dit kabinet als één team bij elkaar te houden. En dat is be langrijk". Hobby „Ik las dat een van uw hobby's zeilen is?" „Vergist u zich daar niét in. Dat staat nog in de stukken. In mijn Dordtse tijd had ik veel gelegenheid op de grote rivieren te zeilen en sinds dien is deze hobby in het nieuws ge bleven, maar daarna heb ik jammer genoeg nooit kans gezien om het wijde water op te gaan. Ik kan me nog maar één hobby'tje veroorloven, en zelfs dóór heb ik veel te weinig tijd voor: de literatuur en dan voor al het lezen van gedichten. We vragen naar het kerkjgenoot- schap. 1 „Ik ben lidmaat van de Hervormde kerk en maak deel uit van de vereni ging van Vrijzinnig Hervormden." We herinneren drs Korthals eraan, dat hij ind rtijd in de lijst „geves- j tigde personen" van Leiden aange duid werd als „politicus". „Hoe wordt men dat?" „Maar zij waren wel bijna veront- Drs Korthals gekiekt in zijn Leidse waardigd, dat zij van mij over de werkkamer die een aantrekkelijk uit gang van zaken bij de kabinetsfor- zicht biedt op de Singel, matie minder hoorden, dan zij uit de kranten konden lezen". De kinderen zijn nog op school, Anneke de oudste (18) studeert aan het Montessorilyceum te Den Haag, Loes aan het gymnasium te Leiden, Benk, de zoon (14) is ook op het gymnasium en Kees (11) op de la gere school. „Daarom op de eerste plaats", zegt ons drs Korthals wil ik graag in Leiden blijven wonen. „Mijn kinde ren studeren hier, maar bovendien voel ik me in de Sleutelstad goed thuis. Eerlijk gezegd was ik van plan, vóór de kabinetsformatie aan de ar de kwam, me in Leiden intensief met de studie bezig te houden. Ik had mijn fractie er al van op de hoogte gebracht, dat ik me van het werk in het Europees parlement wilde te rugtrekken. Dit vroeg namelijk wel de meeste tijd van de verschillende nevenfuncties, die ik naast mijn lid maatschap van de Tweede Kamer moest behartigen". „Van studie zal nu weinig meer kunnen komen?" „Helaas neen. Maar toch hoop ik, dat het ministerschap me nu eep kans geeft om me op één onderwerp te kunnen concentreren, vooral mijn lidmaatschap van het Europees par lement maakte dat ik veel in het buitenland moest vertoeven. En eer lijk gezegd hebben mijn vrouw, mijn kinderen en ik de stille hoop, dat er nu toch wat meer tijd over blijft voor het gezinsleven". Vrolijk gezin We merken, dat drs Korthals graag spreekt over zijn gezin. Het is een vrolijk en werkzaam gezin. Als we even later in de tuin komen dochters druk in de weer: in de huishouding. De jongens zijn jam mer genoeg niet thuis. Zij doen mee met het Leidse korfbaltoernooi. Drs. Korthals blijft dus in Leiden wonen en we verstouten ons hem voor een familie-foto zien we de een ondeugende vraag te stellen: „Hoe denkt u over de grens wijziging?" Drs. Korthals zou geen diplo maat zijn, als hij hierop geen di plomatiek antwoord geeft. „Om daarover een gefundeerd betoog te kunnen opbouwen, zou ik concrete voorstellen vóór me moeten zien, en daar die er nog niet zijn, wil ik daar gaarne het antwoord op schuldig blijven". Maar naast zijn diplomatieke, be zit hij ongetwijfeld ook journalis tieke gaven. Hij is zoals men zich zal herinneren voor de oorlog van '36'40 verbonden geweest aan de redactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Hij formuleert zijn ant woorden rustig, maar zó duidelijk en gezellig, dat een journalist die van het gesprek een verslag moet maken er ook „iets aan heeft". Niet onverwachts. „Hoe voelt u zich op dit moment, bent u blij minister te worden?" „Het is natuurlijk mooi, uitgeko zen te worden voor dit ambt. „Men kan het als de bekroning van zijn werk zien. Maar mijn vrouw en ik begrijpen wel, dat dit ministerschap vele consequenties, ook voor het ge zin met zich mede brengt Natuurlijk kwam deze (aanstaande) benoeming niet onverwachts. Van het begin af aan 'ben ik bij de besprekingen be trokken geweest. Vooral ook omdat bekend stond als een voorstander van een sociaal vooruitstrevende politiek. „Heeft u goede herinneringen aan deze kabinets-formatie?" „De goede herinneringen zijn voor al te danken aan het nauw contact, dat ik tijdens de formatie met velen mocht hebben. En een zeer goede in druk heeft bij mij het optreden van prof. De Quay achtergelaten; als lei der en als partner in de besprekingen. Het „minicteriëel" huis aan de Wit te Singel 63. Drs Korthals is wat verwonderd over deze aanduiding van zijn beroep. Zij is in el* geval niet van hem ge komen. Maarpoliticus wordt men door jong al belangstelling te tonen voor staatkundige vraagstuk ken. Toen ik op de HBS ir Dordrecht was, veertien jaar oud, werd ik al ge grepen doo:' het \iieuws dat rond het verdrag Nederland-België wed ge vormd. Mijn klasgenoten hitsten me steeds op met éér., bepaalde leraar te debatteren over .iet vraagstuk van de bewapening. Ik was n.l. een tegen stander van de plannen voor natio- nafle ontwapeningen Ik vrees, dat mijn klasgenoten vooral deze discus sies apprecieerden, omdat men dan niets aan de lessen behoefde te do?n en moeilijke vragen van de leraar kon voorkomen. Mijn belangstelling voor staatkundige vraagstukken wordt ook wel bewezen door de studierichting die ik aan de Hogeschool te Rotter dam volgde, de staatkundige econo mische richting. Drs Korthals, over'belast met werk, had ons een kwartiertje toegestaan. In zijn vrijgevigheid echter schonk hij ons drie kwartier en hij vond nog tijd ons iets over een karakteristieke reactie van het gezin op een even tueel ministerschap te vertellen. „U weet dat ik, in 1956 ook gevraagd ben voor het kabinet-Drees met daar bij het beroemde gesprek met Burger. Prof. De Gaay Fortman wilde me oorlog en marine geven. Een paar maanden later kwamen de droeve berichten over de opstand in Honga rije binnen. Mijn kinderen zaten met betraande ogen bij de radio en één van hen zei: „Wat jammer, dat vader nu geen minister van defensie is, anders zou hij zeker een leger naar de opstan delingen gestuurd hebben." Drs Kortha's vice- minister president Het ligt in de lijn van de verwach- ik" ïn~mijn partij "(de ~V.VJ). "Ê'edT) tingen. dat prof. De Quay vandaag naar HJV1. de Koningin gaat om haar te berichten, dat hij de opdracht het kabinet te vormen aanvaardt. De kandidaat-ministers zijn gistermiddag van twee tot zeven uur bijeen geble ven op het departement van Alge mene Zaken, zij bespraken het pro gram en bereikten volledige over eenstemming. The Dickens Fellowship" trok over de grenzen Voor het eerst in de geschiedenis van „The Dickens Fellowship", wordt de jaarvergadering buiten Engeland gehouden. De 53ste bijeenkomst wordt gehouden onder auspiciën van The Dickens Fellowship afdeling Haar lem. Vrijdagavond werden de buitenlandse gasten verwelkomd op het Centraal station te Amsterdam. Daarna ging het gezelschap te voet en met een echte Dicken sian mailcoach via het Damrak naar Krasnapolsky. Het is intussen wel duidelijk ge worden, dat de afdeling Volksgezond heid voorlopig bij het departement van Sociale Zaken blijft ingedeeld, en dus niet wordt overgebracht naar het departement van Maatschappe lijk Werk. Zoals wij reeds meldden zal de koningin waarschijnlijk dins dag de nieuw-benoem de ministers beëdigen. Beslissingen over de benoeming van de staatssecretarissen zijn gis termiddag nog niet gevallen, hoewel het wel onderwerp van een gedeelte van de besprekingen is geweest. Ver schillende ministers willen afwach ten voor welke problemen zij op hun departement komen te staan voor men tot een eventuele benoeming overgaat. In Den Haag werd giste ren onofficieel bekend, dat drs K. A. Korthals (WD) als vice-minister- president zal optreden. Het demissionaire kabinet heeft gistermorgen voor de laatste maal in de Trèves-zaal vergaderd onder leiding van minister-president prof. Beel. De vijf ministers die in het ka binet De Quay zitting nemen, bega ven zich na de bespreking naar het departement van Algemene Zaken om een gesprek te hebben met hun toekomstige ambtsgenoten. Processie kwestie nu voor Arnhems gerecht Onder de overweging, dat zij wer den vrijgesproken van iets anders dan hun ten laste was gelegd heeft de Hoge Raad de zaak van drie ka tholieke geestelijken, die hadden deelgenomen aan „een niet-geoor- loofde processie' te Geertruidenberg, verwezen naar het Arnhems ge rechtshof. De Hoge Raad vernietigde daarbij de uitspraak van het Bos sche gerechtshof, dat de geestelijken had vrijgesproken. Het betreft hier pater C. Helsdin- gen te Teteringen, kapelaan A. van Loon te Made en pater A. de Rijk, die thans missionaris in Argentinië is. Processies in het openbaar op plaatsen, waar vóór 1848 processies gebruikelijk waren, worden door de grondwet toegestaan. Een foto in de tuin. Dochter Loes draagt het blad met koffie aan. Ande ren op d-1 foto zijn: mevr. IVL C. Kort- hals-Hamming, drs H. A. Korthals en dochter Anneke. Mevr. M. C. Korthals-Hamming was vóór haar huwelijk directrice van het Wester Volkshuis (Spangen) te Rotterdam. Van dit Volkshuis is drs H. A. Korthals later voorzitter geweest. Een dode, 3 gewonden Op de rijksweg tussen Veenendaal en Maarsbergen is vanochtend een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost en waarbij voorts twee personen ern stig werden gewond en een niet-ern- stig. Vermoedelijk zijn alle betrok kenen Duitsers. Een Duitse auto, afkomstig uit Dortmund, werd op de rijksweg ge sneden door een andere, eveneens Duitse auto, ten gevolge waarvan de bestuurder de macht over het stuur verloor. De auto sloeg enkele malen over de kop en kwam op de andere rijbaan terecht. Een van de vier in zittenden wera op de weg geslingerd en was op slag dood. Twee hunner werden ernstig gewond. De vierde inzittende, de bestuurder, werd licht gewond en kreeg een shock. De auto werd totaal vernield. LUCHTPARADE VOOR DE SJAH Naar wij vernemen zal op woens dag 20 mei a.s. ter gelegenheid van het statiebezoek van Zijne Keizer lijke majesteit de Sjah van Iran aan Nederland een luchtparaae worden gehouden boven Amsterdam. Volgens welingelichte kringen in Kalimpong (India) bereiden ca. 50.000 Tibetaanse verzetsstrijders in het gebied van Loka (Zuid-Tibet) zich voor op een felle strijd met de naderende Chinese communistische troepen. Volgens de jongste berichten uit Tibet hebben Chinese vliegtuigen hier vele bombardementen uitge voerd, maar waren de Chinezen nog niet in staat dit gebied te veroveren op de verzetsstrijders, die slechts met het zwaard vechten. 'Volgens deze berichten zijn in de afgelopen weken op strategische pun ten in het gebied ten zuiden van de Brahmaputra vele luchtlandingstroe pen neergelaten en hebben parachu tisten alle ontsnappingswegen naar India geblokkeerd. Voorts werd gemeld, dat de ver zetsstrijders de hoofdwegen van Si- kang en Tsjing Hai hebben afgesne den. PAUS ZEGENT HUWELIJK IN. Paus Joannes heeft vandaag voor het eerst in zijn huidige ambt een huwelijk ingezegend en wel dat van zijn ne<»f Angelo Roncalli en Maria Galimberti, beiden uit Sotto il Mon te, de geboorteplaats van de Paus bij Bergano in Noord-Italië. De plech tigheid vond plaats in de kapel van de appartementen van de Paus op de tweede verdieping van het Vati caanse paleis. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland hebben aan de polderbe sturen de raad gegeven, met het oog op besmetting van het water de in laat van water zoveel mogelijk stop te zetten of zoveel als doenlijk is te beperken. ZELDZAME POTVIS GEVANGEN In de Beringzee is door walvisja gers een potvis van een zeldzame soort gevangen. Het dier heeft aan het achterlijf overblijfselen van lede maten, die herinneren aan poten. Het Sow jet-instituut voor oceaankunde en visserij voor het Verre Oosten heeft de aanwezigheid van beenderen in de overblijfselen vastgesteld. Deze ontdekking, aldus het persbureau Tas, schijnt te bevestigen, dat de pot vissen evenals de andere grote wal- visachtigen in een zeer verwijderd verleden op het land hebben geleefd. De Franse minister van financiën, Antoine Pinay, heeft gisteren in een verslag over de economische en finan ciële situatie van het land, uitge bracht aan de financiële commissie van de Nationale Vergadering, mede gedeeld, dat de staatsfinanciën de af gelopen 3 maanden zeer aanzienlijk zijn verbeterd, waardoor de regering niet haar toevlucht heeft behoeven te nemen tot een lening. Pinay ver klaarde, dat de regering geen enkele nieuwe belasting overweegt. Hij deelde verder mede, dat de prijsstijging in de afgelopen 3 maan den slechts 3,9 heeft bedragen in plaats van de stijging van 7 die de regering had verwacht. In april werd de invoer voor 97 gedekt door de uitvoer, de reserves van het wisselstabilisatiefonds zijn met on geveer 950 miljoen dollar gestegen. De industriële produktie, die tot 1 fe bruari jl. enigszins was gedaald, heeft zich in de meeste sectoren hersteld. Minister Pinay deelde desgevraagd nog mede, dat er bij zijn komende bezoek aan de Verenigde Staten geen sprake van zal zijn, dat hij Amerika om leningen zal vragen. Integendeel heeft Frankrijk het voornemen over te gaan tot vervroegde aflossing van een bedrag van 118 miljoen dollar. Een Peruviaans vliegtuig, dat sinds woensdag werd vermist, blijkt in bergachtig gebeid te zijn veron gelukt, waardoor de twaalf inzitten den allen om het leven zijn geko men. President Soekarno van Indo nesië is vrijdag op weg van Rome naar Brazilië per vliegtuig te Lissa bon aangekomen, waar hij door pre sident Americo Tomas werd begroet. Enkele uren later reisde Soekarno door naar Rio de Janeiro. SPORT HET VATICAAN EN ISRAëL. In Rome verwacht men, dat bin nenkort de diplomatieke betrekkin gen tussen Israël en het Vaticaan aangeknoopt zullen worden. Daar mee zal de staat Israël door het Va ticaan officieel zijn erkend. Belang rijke punten, welke wijzen op een goede verstandhouding, zijn o.a. het feit, dat de Israëlische regering po sitief staat t.a.v. de geleden schade aan kerkgebouwen en kerk-instel- lingen in de jaren 1948'49, de gun stig verlopen onderhandelingen waardoor de toegang tot de H. Plaatsen werd vergemakkelijkt en het bezoek, dat Maurice Fischer van het Israëlisch ministerie van buiten landse zaken aan kardinaal Tardini heeft gebracht. SCHAATSENRIJDEN CENTRALE TRAINING KERNPLOEG K.N.S.B. BEGINT Hoewel men bij de heerstende tem- I peraturen eerder geneigd zou zijn aan Ieen zwembad te denken is er toch een klein groepje Nederlanders, dat nu reeds het oog richt op de komende winter. Hedenmiddag namelijk begint op het C.I.O.S. onder leiding van de heer B. Holleboom de centrale training van de kernploeg van de KNSB. welke bijeen komsten wekelijks tot half november on afgebroken daargaan. Dan zal de ploeg zich in het hoge noorden aan de ijs- training gaan wijden. In de kernploeg, die zich al vroeg gaat voorbereiden op de Olympische winter spelen in Squaw Valley, is na zijn goe de rijden van het afgelopen seizoen de Zutphenaar Gerrit Lourens opgenomen. Hij is de enige nieuwe in het gezelschap, dat nu lit de volgende rijders bestaat: Jan Pesman (Holwierde), Jeen van den Berg (Heerenveen), Wim de Graaf (Rot terdam), Henk van der Grift (Breuke- len), Kees Jan Kroon (Ter Aar), Joop Koeleman (Ter Aar), Chris Meeuwwis- se )Voorburg), Gerrit Lourens (Zutphen), Arie Zee (Hoogwoud), Nico Houter (Wognum).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7