U.V.S.-E.B.0.H. Wie puzzelt ei* meet z Paradijsparade Ned. rennersmateriaal is nog weinig overzichtelijk 1 J Russen willen structuur I.O.C. wijzigen De Kleine Idylle 'AAN DE VECHT ZATERDAG 16 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Moeilijkheden voor Klaas Buchly zijn als de dood om in een grote buiten landse etappenkoers te rijden, dan een minder goed figuur te slaan en zo hun plaats in de toerploeg te verspelen. Maar ze moeten niet denken, dat ze ge kozen worden als ze alleen maar goede uitslagen maken in de kermiskoersen van Nederland en België". Met die grote buitenlandse etappe wedstrijd bedoelt Buchly de Dauphine Liberé van 1 tot en met 7 juni a.s., waarin de Hagenaar met een officiële Nederlandse ploeg zal uitkomen. Zeker van hun plaats in deze ploeg zijn Piet Damen (Lieshout), Jaap Kersten (Sie- bengewald), Michel Stolker (Breda), Piet de Jongh (Made) en Tonnie Berg mans (Aalst), Zeker, door de bond zijn ook Martin van den Borgh (Konings- b°9ch), Lm van den Brand (Schyndel) om de vrienachapabeker heeft Feijen- de" oord gl.teravond te Rott.rd.m_ met 4-3 staat nog niet helemaal vast. Voor van den Borgh hangt het'er van af of zijn knieblussure nu helemaal genezen is. Jef Lehaye schijnt vorige week in een wedstrijd in België gevallen te zijn en ook over zijn blessure verkeert Buohly nog in het onzekere. Leo van den Brand tenslotte heeft niet zo best gereden in de Ronde van Duin kerken. Wat die onwillende toprenners be treft, heeft Buchly o.m. het oog op Piet van Est, die donderdag j.l. in het hu welijk is getreden. Het merkwaardige is, dat Piet van Est destijds zijn plaats in de toerploeg veroverde door zijn uitste kende prestaties in dezelfde Dauphine Liberé. Buchly heeft echter nog enige speling met de samenstelling van zijn definitieve ploeg en zal intussen zijn ogen goed te kost geven. Wat de samenstelling van het Neder- timistisch gestemd. „We staan er veel beter voor dan in 1958. Vooral de kwa liteit van de jongeren is enorm geste gen. Let maar eens op de prestaties van de laatste tijd". LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen geen trainingsritten. Maandag 1.30 uur club ontmoeting te Sassenheim. Dinsdag 19 mei: Zomeravond Compe titie, start 7 uur a. d. Zijl. Het lid Cees v. Amsterdam wist als nieuweling de Ronde van Geldrop te winnen. VOETBAL FEIJENOORD—BEERSCHOT 4—3 de halve finale van het tournooi DOCOS— LFC De wedstrijd DOCOS—LFC in het ka- er van het veertigjarig beslaan van Lugdunum wordt niet gespeeld op dins dag 19 mei, maar op dinsdag 26 mei, des avonds om 7 uur aan de Haarlemmer- trekvaart. Het einde, het officiéél einde van de 7e Tour van Valkenburg is er dan weer en natuurlijk w*srd de gebruikelijke feestavond een daverend besluit. De kampcommandant, kol. Aernoudt, memoreerde in zijn openingswoord tot deze avond, dat de 7e Tour weer een sportief succes is geworden. Tin met vol doening constateerde hij tevens, dat er in tal van vliegtuigmakers na een dag van hard werken toch nog altijd fut genoegd zit voor ,,'n eindje' te fietsen. Hij bracht voorts dank aan allen, die hebben medegewerkt om de Tour te doen slagen en reikte vervolgens de behaal de prijzen uit. Matroos-zeemilicien M. van Houwelingen ontving als eerste prijs een prachtig rijwiel en de wissel beker, uitgeloofd ter herinnering aan de initiatiefnemer van de Tour, ltzJ. Smieling. Verder werden uitgereikt: 2e pr. T. Nederpelt, een polshorloge, 3e pr. E. Wormhoudt, eveneens een polshorloge, 4e pr S. v. Ewijk, scheerapparaat, 5e pr. N. A. J. Paridon, kist met gereed achap. In het ploegenklassement verwierf Full Speed de le prijs, bij de gecostu- meerden de krps Visser en Franken. Eerstgenoemde verwierf deze prijs voor de zesde maal. Maj. Hoedjes kreeg de prijs voor de oudste deelnemer, oud-adj. Egeraat en zijn echtgenote ontvingen uit handen van kon. Aernoudt eveneens een prijs en aandenken. Nadat de heer de Bruyss. voorz. van de Middenstandsver. Valkenburg, nog een woordje had gesproken, was het woord aan de muzikale show, o.l.v. Jan Keiler, die voor de mannen „muziek naar hun hart" ten gehore brachten. Maar met evenveel interesse keken ze en luisterden ze naar The Spotlight-:, de drie Amsterdamse meisjes, die met leuke liedjes eveneens voor 'n goede stemming zorgden. Verder waren er nog de Flez- ke's die als manipulators prachtige staaltjes goochelkunst lieten zien. En natuurlijk tot slot de benen van dt vloer! Verdiende hulde. Kol. Aernoudt vond later op de avond nog gelegenheid hulde te brengen aan enige van zijn mannen, die kordaat waren opgetreden bij de garagebrand te Katwijk aan Zee, waarvan we gister avond reeds een bericht gaven. De zeven marinemannen, die op de Voorstraat ter hoogte van de Badstraat met enige jonge dames stonden te pra- en, draaiden zich toevallig om en zagen j 2e Pinksterdag 2.30 uur 12. Njord IV 13. Skadi II, 14. NJord IV, 15. Proteus II, 16. Aegir II, 17. Okeanos, 18. Phocas, 19. Argo, 20. Dudok II, 21. Dordt, 22. Proteus, 23. DDS, 24. Triton III, 25. Galjoen, 26. Aegir III, 27. Aegir I. ZEILEN HARWICH—HOEK VAN HOLLAND Vier en vijftig jachten onder Neder landse-, Belgische-, Engelse- of Schotse vlag, zijn gisteren uil Harwich vertrok ken voor de jaarlijkse zeilrace naar Hoek van Holland. De jachten, die zijn ingedeeld in drie klassen, verlieten de haven van Harwich onder ideale weers omstandigheden, zon en wind. Ze heb ben de vrij sterke wind echter tegen en de verwachting was. dat de wind in de nacht sterk in kracht zou afnemen. Snel is de overtocht van ruim 350 km. dan ook wel niet geweest. In de RORC-klasse I zijn 23 jachten gestart, waaronder de Tulla, die de eers te plaats bezette in de aanloopwedstrijd. Verder o.a. de Hawk, Orion, Maze en Stella Maris. Vier van de 21 jachten in de RORC-klasse II zijn van Nederlandse nationaliteit, de Elina, Corabia, Astra II en Fortuyn II, welk laatste jacht, eigen dom van de Koninklijke marine jacht club, o.a. als tegenstander heeft de Sea Feather van de Koninklijke Britse ma rine jachtclub. De klasse III wordt ge vormd door tien jachten, waarbij de Urania en de Zeevalk. ATLETIEK Zoals reeds eerder gemeld zal de wed strijdploeg van de Bataven maandag deelnemen aan de 6-Verenigingskamp te Hilversum, georganiseerd voor VIF. Alhoewel men nu al met zekerheid kon zeggen dat de strijd im de eerste plaats hoofdzakelijk tussen het Hilversumse VIF en Holland-Haarlem zal gaan, ma ken De Bataven ondanks het teleurstel lend verloop van de wedstijd tegen Holland-Haarlem van j.l. zondag een goede kans'op de 3e plaats, voorop ge steld, dat geen van de opgestelde atle ten verstek laat gaan. Voorts rekent men er op, dat er zoveel mogelijk Ba taven-supporters mee zullen gaan, ge zien de morele steun, die deze kunnen geven aan de kampende atleten. Aan deze wedstrijd is ook een bescheiden junioren programma verbonden, waar bij op de 600 m. jongens B ook de Ba taaf Thijssen uitkomt, en o.a. bij de meisjes A mej. A. Dorland. De reis naar Hilversum gaat per toeringcar, vertrek om 10.30 vanaf het Stadhuisplein. 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 13 15 17 18 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 KO 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 s3 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 De Hollandia roeiwedstrijden Resultaat der loting De inschrijving voor de jaarlijkse roeiwedstrijden van Hollandia welke op 22 en 23 mei a.s. op de Oude Rijn bij 's Molenaarsbrug zullen worden gehou den, is belangrijk groter dan ooit na de oorlog het geval is geweest. Het aantal deelnemende verenigingen, wdat vorig jaar slechts 18 bedroeg, is nu 'tot 25 gestegen en dat der deelnemende ploegen van de 95 tot niet minder dan 157. In het belang van een goed verloop van de wedstrijden is besloten om de vijfminuten te starten hetgeen ook voor de toeschouwers aantrekkelijker is. Het programma voor de eerste dag is als volgt: Resp. boei I, boei II, boei III)16.45 8 A 2000 m. Uhocas, row over; 17.00 A 2000 m. le. h. Njord I, Triton, Laga II; 17.05 8 A 2000 m. 2e h. Argo, Njord II; 17.10 4 A 2000 m. le h. Skadi, Laak, Laga I; 17.15 4 A 2000 m. 2e h. Pho cas I, Amstel; 17.20 4 A 2000 m. 3e h Nereus, Okeanos, Laga II; 17.25 4 zon der 2000 m. le h. Nereus, Amsterdam; 17.30 4 zonder 2000 m. 2e h. Triton, La ga; 18.00 8 B 2000 m. 1. h. DDS Aegir, Proteus; 18.05 8 B 2000 m h. Nereus, Laga, Njord; 18.10 8 A 2000 m. Laga I, row over; 18.15 skif A 2000 m. le h. Njord, Laak; 18.20 skif A 2000 m. 2e h. Proteus, Nautilus; 18.40 skif B 2000 m. fin. Nautilus, Dordt; 19.10 8 A 200 m. „Nee.... voor zover ik het kan be- Nautilu* row over; 19 15 «kil over- oordelen zijn z'n ogen volkomen in naads 2000 m. le h. Aegir, Laga; 19.20 or<je" skif overnaads 2000 m. 2e h. Gouda, Amstel; 19.50 2 B 2000 m. fin. Nereus, Skadi, Argo; 19.55 8 A 2000 m. 3e h. snelste 2e, winn. 2e h., wlnn. le h.; 20.00 8 A 2000 m. 4e h. Nereus Nautilus, La ga I; 20.05 8 A 2000 m. 5e h. Phocas, Aegir, Proteus; 20.10 4 overnaads 4000 m. fin. lange afstand wedstrijd: start om de 10 seconden. 1. Nereus III, 2. Triton I, 3. Nereus I, 4. Laga, 5. Ne reus II, 6. Njord I, 7. Skadi I, 8. Dudok I, 9. Triton II, 10. Njord III, 11. Viking, Horizontaal: 1. jaarmarkt met volks vermakelijkheden, 6. stad in de Brits- Indische provincie Pandsjab, 11. ei kenschors, 12 warmbloedig gewerveld dier, 14. schicht 15. plaats in de oud heid, 16. rijksdaalder; ook dollar (In donesië), 18. karaat (afk.), 19. ver drag, 20. rivier in Spanje, 22. dop heide, 25. Europeanen, 27. telwoord (Eng), 28. schuitje met gaatjes in de wanden, 30. boom, 31 eerwaarde heer (afk. Lat.), 32. vaardigheid, 35. mu zieknoot, 37. boom, 38. bekende afk., 39. water in Friesland, 40. plaats voor duiven, 41. vreemde munt (afk.), 42. stad in Lancashire a. d. Ierse zee, 45. boom, 46. meisjesnaam, 48. niet vast, 49. vis, 51. gehucht in Gron. onder Finsterwolde en Midwolda, 53. ge hucht in Overijsel onder Diepenveen, 55. graanelevator, 57. deel v. e. schip, 58. munt in Ned. (afk.), 60. stad ten N. van Baden-Baden a. d. Rijn, in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 63. bijwoord, 65. pasgang van een paard, 66. lied, 67. eer verschaffend, 68. gem. in Friesland. Verticaal: 1. bonenkruid, 2. achting, 3. godsdienst (afk.), 4. eiland, een der Pityusen, 5. zeeëngte tussen Seeland en Zweden, 6. ongevulde, 7. afwezig heid tijdens 'n misdaad, 8. voorz., 9. tegenstelling van arm, 10. dorp tussen Lobith en 's Heerenberg, 13. gouver neur-generaal (afk.), 16. deelnemer aan een wedren, 17. stap, 19. jonge spiering (gewestelijk), 21. vreemde munt, 23. de laatste koning der W. Goten, 24. kuil, 26. voorstad van Lon den, 28. gem. in N.Brab.., 29. onbep. voornaamw., 31. koraalbank, 33. aard soort, 34. nieuw (Gr.), 36. voegwoord, 42. hooggebergte in Midden-Azië, 43. optelling. 44. nevens. 47. halsdoek, 50. voorvoegsel, 51. stad in Spanje, beroemd dadelpalmenbos. 52. Atheens wijsgeer, leerling van Socrates, 54. houten klepper, 54. stad in Duitsl., 16. eiland van Estland, 27. zacht, sappig, 59. gesloten, 61. scheikundig element (afk.), 62. vaarwel, 64. bijwoord, 66. jongensnaam. Onder alle inzenders van een goede oplossing op nevenstaande kruis woordpuzzel worden weer twee prij zen van vijf gulden verloot. Wie een kansje wil wagen, dient zijn oplos singen uiterlijk donderdagmorgen te (doen) bezorgen aan de Puzzelre dactie. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 2. blos, 6. prat. 10. Ot, 12. interim, 14. mom, 17. Aaron, 18. lom, 19. Béarn, 21. steen, 23. Orne, 24. sap, 26. Arno, 27. spuit, 29. delta, 31. loens, 34 do, 35. e.a., 36. re, 37. te, 38. glans, 41.ronde, 44.gewis, 47. Arno, 50. tin, 51. emoe, 53. legio, 55. Hamer, 56. adé, 57. Löhne, 60. eng, 61. Ne, 62. vertier 64. Ee, 65. vrek, 66. stam, Verticaal: 1. Lombok, 3. li, 4. Onan, 5. sta, 6. pro, 7. rins, 8. A. M„ 9. Mem non, 11. toer, 13. Erlau, 14. toen, 16. manie, 18. leren, 20. re, 22. Ta, 24. Spa, 25. pil, 27. stang, 28. toros', 29. dog, 30. Lea, 32. een, 33. sté, 39. Linge, 40. set, 41. rin, 42. Damme 43. .Malang, 45. wicht, 46. Bergen,'48. rede, 49. o.i., 51. e.a., 52. Oene, 54. olie, 55. heet, 58. ork, 59. nis, 62. vr., 63. ra. De gelukkige winnaars van de prij zen, die we de vorige week uitloofden zijn: mevr. Th. Watrin, Steenschuur 14 te Leiden en de heer L. H. van Veen, Vorsterstraat 24 te Oude We tering. De prijzen worden hun van daag nog toegezonden. Pienter Kleine Jan was stout geweest, hij had zijn kleine zusje geslagen. Moeder vertelde dat aan vader, toen deze thuis kwam. En vader besliste: „Als je je zusje jiog eens slaat, ga je 's avonds zonder eten naar bed." „Dan sla ik haar na het eten zei Jan. Het Parijse sportblad „l'Equipe" pu- HT,I bliceert bijzonderheden over voorstel- uit de garage Burggraef rookwolken ko- len van het Russische olympisch comité men. Zonder zich te bedenken deden zij JS- a een zakdoek voor hun gelaat en doken door de vlammen heen de garage bin nen, waaruit zij vier auto's wisten te ha len. Kleddernat moesten zij hierna hun dames voorgoed in de steek laten en zien dat zij droge kleren kregen. Voor al het optreden van hofmeester de Jong wekte de bewondering van de omstan ders. Zijn dappere assistenten hierbij waren. Vgmr Schipper, Vgmr Holthuis, Hofm. Molier, Hofm. van Heuven van Staring en de mariniers Smits Schou ten en Koumou. Een woord van lof voor deze mannen die de eer van de Koninklijke Marine weer hoog hielden, vond de kampcom mandant hier zeer zeker op zijn plaats die ongewijzigd ter tafel zullen komen in de bijeenkomsten van het intern, olympische comité te Rome en te Miin- chen in de periode van 1927 mei. Deze voorstellen zijn zo ingrijpend, dat bij aanneming de gehele structuur van het LO.C. en van de internationale sportbe- weging er door gewijzigd zou worden. De Russen wensen een I.O.C. dat be staan zal uit: a. de huidige leden van het lichaam; b. de presidenten van de door het I.O.C. erkende nationale olympische co- mité's; c. de presidenten van de door het I.O.C. erkende internationale sportfede raties. Als deze voorstellen worden aange nomen zou het I.O.C. samengesteld zijn uit: le. de 54 huidige leden; 2e. de 115 presidenten van de natio nale olympische comité's (91 erkende comité's, vermeerderd met ongeveer 34 nog te vormen comité's); 3e. de 35 presidenten van de interna tionale federaties (25 reeds erkende fe deraties, en een tiental federaties welke Rusland erkend zou willen zien, wat neerkomt op een eis tot uitbreiding van het olympisch program). Het I.O.C. zou bijgevolg bestaan uit 210 215 personen. In de voorstellen worden voorts de bevoegdheden om schreven van de algemene vergadering, van het algemene bestuur, van het da gelijks bestuur en van de kanselarij. Zij geven tevens aan hoe het I.O.C. ge financierd zou moeten worden. „Ik zou weieens willen weten, waar om je je beklaagtje had je er altijd op verheugd, eens met je zoon te gaan hengelen." „Maar lieveling, we kunnen elkaar toch niet steeds maar alleen zó ontmoe ten. Van nnï an ineorton I eenvoudig „systeem". Tussen 1875 en van U U.I. en insecien 1940 waren de mensen elkaar te lijf gegaan met gifgas; verschilllende De huisvliegen lachen in hun vlie- soorten, die voor een groot deel be- genvuistjes. Er was een mens, die l stonden uit chloorverbindingen. De meende, een verdelgingsmiddel tegen hen te hebben uitgevonden. De aan val richtte zich niet alleen op de vliegen maar ook op vlooien, luizen, mijten, muggen en wantsen en op al le kleine gebroed, dat maar kriebelt en bijt. De natuur heeft het gevaar afgewend. De mens voelde zich be dreigd door de vele ziekten, die het ongedierte verspreidt. Pest, cholera, malaria, schurft, slaapziekte en noem maar op. In Zwitserland was een chemicus wat aan het prutsen. Het was in het jaar 1875 en de uitwerking daarvan manifesteerde zich in een sterke prikkeling van slijmvliezen en traanvaten en aan tasting van de longen en soms ook van het zenuwstelsel. Uit een ver dere uitwerking van dit gemene spul, ontwikkelde zich, behalve nog groter vergif, ook een lange reeks van in- sectendodende middelen. Die hebben op insecten dezelfde uitwerking als gifgassen op de mens. Sommige slaan neer op bladeren etc., en komen langs de ingewanden in het bloed. Andere soorten werken als contactgif en doen hun rampzalig stand van de chemische wetenschap I we^ dwars door huid en haar. kon nog niet halen bij wat het nu is. Dichloor-diphenyl-trichlooraetaan is De geleerde, dr Zeidler, maakte een zowel contactgif als maaggif en het aantal „moeilijke" chloorverbindin gen. Op een zeker moment bouwde hij een zeer ingewikkelde reeks van atomen op, die samen de stof dichloor- diphenyl-trichlooraetaan vormden. Hij beschreef zijn vinding: het was de eerste maal dat die synthetisch ge wonnen werd. Hij was trots daarop werkt in hoofdzaak in op het zenuw stelsel. Voor de mens is het, hoewel uitkijken geboden blijft, niet schade lijk omdat men daarvoor in één keer niet genoeg naar binnen krijgt. Het werkt direct in op het zenuw stelsel, waardoor de insecten als dol in de rondte gaan krabbelen en uit- maar hij vergat in zyn beschrijving1 eindelijk omvallen en roeiend met de eigenschappen op te nemen, die hun pootjes, uit het leven stappen de nieuwe stof bezat. Daarbij tast het ook het chitine-pant- Het bleek namelijk een geducht ser aan, waarin vele insecten plegen insecticide (insectendodende stof). I gekleed te gaan. Eerst in 1940 kwam dr Paul Muller, j De vliegen lachen in hun vliegen- ïn de laboratoria van het Geigy-con- vuistjes omdat ze, geholpen door de cern te Basel, Zwitserland, achter denatuur, in enkele jaren tijd een hoge bijzondere kwaliteiten van de won- mate van resistentie hebben ontwik- derlijke verbinding. Die zwierf al dra keld tegen DDT. En het zijn niet al- met de oprukkende en terugtrekken- leen de vliegen, maar ook tal van de legers over de hele aardbol. DDT andere soorten zijn reeds immuun I ve?Jlt«^°^td?emd^eSnteeSeZUenrl£JI okcXgnva„heSgr,atUUrlyk Cen de afgelopen week opgetreden in de wateren van Ryn- DDT leek de basis voor een gezon de toekomst en dr. Paul Müller kreeg deswege voor zijn ontdekking in 1948 een Nobelprijs. De werking van het spul berust eigenlijk op een dood- - Rijn lands Boezem, kan men zich voor stellen wat de gevolgen zijn voor mens en dier als men met die stoffen op onverantwoordelijke wijze om springt. door Bart in Hout 26) Voordat het slachtoffer gelegen heid had om te protesteren en voor dat het spreekkoor kon overwegen wat verkieslijker was: in oneer te zwijgen of met ere te worden weg gestuurd, zei Ollie haastig: „Dat vraag ik je niet, Eendekroos. Ik wil weten, wat dat allemaal hier te betekenen heeft. De aanwezig heid van al deze mensen hier en de reden van de vechtpartij". Deze vraag op-de-man-af ontlokte knikjes van goedkeuring aan het spreekkoor en het slachtoffer keek zegevierend in het rond, alsof hij wilde zeggen: hoe heb ik 'm dat ge leverd? Slechts Eendekroos deelde niet in de algemene voldoening. Hij was meer een man van de daad dan een man van het woord „Ach", probeerde hij er zich van af te maken, „flauwekul. Die lui wille me p Zacht gemompel van het koor, waaruit evenwel duidelijk veront waardiging en afkeuring klonken, Ollie kon het met een handgebaar bezweren en liet er streng op vol gen: „Eendekroos, ik wil de waarheid van je. Ben je van plan me die te vertellen?" Stilte. Spanning. Kijken van allemaal naar Eende kroos, die een beetje rood werd en de neuzen van z'n schoenen bestu deerde. „Nou goed dan", zei hij met een ge laten schouderophalen, „die lui mot te geld van me hebbe, maar ik be grijp niet waarom ze d'r zo'n drukte van make Dit antwoord klonk logisch en aanvaardbaar en het spreekkoor zweeg. Slechts van enkele een heftig knikken, alsof ze daarmee de woor den van Eendekroos bijzonder wilden onderstrepen. „Is dat zo?" vroeg Ollie aan het koor. Uit het antwoord, dat het koor ditmaal gaf, was gemakkelijk af te leiden, dat Eendekroos de waarheid had gesproken. „Maar d'r is nog meer", zei het slachtoffer, met een triomfantelijke klank in zijn stem. Eendekroos scheen beslist iets te gen deze man te hebben, want hij deed weer een stap in zijn richting en zei met onverbloemde dreiging in z'n stem: 1 „Als jij je mond open durft te doen, sla 'k 'em dicht!" Dit was krachtige taal, die nie mand kon misverstaan. Ook niet het slachtoffer Alvorens verder te gaan, keek hij Ollie aan, als verwachtte hij van deze, dat hij opnieuw als scheidsrechter in de ring zou treden. Doch Ollie was ook maar een mens en de houding, die Eendekroos aan nam was zo onverbloemd dreigend, dat hij er met recht aan twijfelde, of hy een verdere ontsiering van 's slachtoffers aangelaat zou kunnen voorkomen. Daar hij de man geen kwaad hart toedroeg en hij hem niet de valse illusie wilde geven, dat hij in staat was hem tegen Eende kroos te beschermen, zei hij: „Misschien dat een ander wil spre ken De leden van het spreekkoor keken elkaar aan .alsof zij wilden overleggen, wie het meest voor deze historische taak gepreoccupeerd was misschien onderzochten zij ook wel in stilte, wie een attaque van Eende kroos het beste zou kunnen trot seren: een ongetrouwde man of een man zonder kinderen. Het slacht offer was kennelijk teleurgesteld, dat Ollie zijn hand van hem aftrok en hij verdween met een duidelijk air van dépit in de achterhoede, toen de man uit de sigarenwinkel moedig naar voren trad en als volgt begon. „Zeer weledelgestrenge heer", zei hij, alsof hy een brief begon te schrij ven. „We zijne hier niet met z'n alle tegen Eendekroos bij mekaar ge komen, omrede dat we hem een kwaad hart toedrage. Laat ieder spreke, meheer en u zal hore, dat Eendekroos bij ons even geëerd is als wie ook anders in het dorp, al dragen we hem niet de hoogachting toe, waarop bijvoorbeeld de burge meester of de notaris vanwege ge boorte en stand recht hebbe De man uit de sigarenwinkel was een man, die z'n carrière mis had gelopen, dat wil zeggen: hij was voor diplomaat in de wieg gelegd. Hij zat evenwel reeds in de gemeente raad en misschien dat hij het met een beetje geluk nog verder zou brengen. In ieder geval was hij reeds een man met gezag, te oor delen naar de bijna eerbiedige hou ding, die het koor in luistering naar hem, aannam. Hij was er kennelijk in geslaagd olie op de golven uit te storten en zelfs Eendekroos moest voor een wijle zijn meerderheid er kennen. Eendekroos was een man van de natuur. Als het op 'n hand gemeen aankwam, stond hij z'n man netje, maar voor de macht van het woord moest hij het hoofd buigen „Ik zeg dan en repeteer", ver volgde de man uit de sigarenwinkel, „dat we hier niet zijn gekomme, om- rede we Eendekroos wille veraffron- tere maar allenig omdat hij ons be loofd hep, dat het akkevietje bestig in orde zou komme, azzu terug mocht komme.Verekskuzee, u ben toch de meneer van Eende kroos?" ..Als Je bedoelt of dit hier mijn huis is'zei Ollie, „dan zeg ik ja. Ga verder". De man uit de sigarenwinkel knikte tevreden. „Eendekroos hep bij ons allemaal schuld. Bij mijn allenig voor vier gulden en vijf en dertig cente. Ik hep al es tege Eendekroos gezeid: waarom mot je roke, azzie het niet wil betale, maar hij hep gezeid, dat komp alles beslist in orde. Geef mij nou maar m'n onsie tabak, dan sijne we de beste vrinde. Omrede ik Eendekroos geen kwaad hart toe draag heppik 'em geloofd, maar nou mot-ie selvers ook se woord houwe. Hier, me klega, de slager heppem voor zes guideHoeveel is het persies Herman?" De slager, een man, die onder z'n witte jas vele onsjes vlees en vet van zichzelf verborg, deed een stap naar voren en zette beleefd z'n pet af, al vorens hij een briefje uit z'n zak haalde en begon te declameren: „23 maart, geleferd aan Eende kroos een ons vet en een stukke van de hars, voor een gulden m een dub beltje, 30 maart, geleferd aan Een dekroos twee ons bloedworst en twee ons afval foor s'n hond, Noor, 5 april „Nee, Herman", viel de man uit de sigarenwinkel hem in de rede, „de spesefekaasje is van later zorg. Hoe veel mot jij van Eendekroos hebbe?" Voor zeven gulden en vijf en tach- entig cent", zei de slager. „U hoort het, meneer", vervolgde de man uit de sigarenwinkel. „Voor zeven gulden en vijf en tachentig cent. De kruijenier, meneer. Ollie die weinig zin er in had van alle schuldeisers van Eendekroos in details hun vorderingen op hem te moeten aanhoren, viel beleefd maar dringend de man uit de sigarenwin kel in de rede: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3