S)e CeidteSoti/fcattf Gromyko herhaalt de oude Russische voorstellen Dulles' toestand verergerd pinkstepvuuR Het wordt de Paus teveel Holland op z'n Amerikaans Vliegtuigen met atoom energie Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 16 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 1471» Telefoon; Direetie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p.maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. Amerikanen zijn ieleurgesield De Russische minister Gromyko heeft vrijdagmiddag: op de vijfde bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogend heden te Genève voorstellen voor Duitsland en Berlijn gedaan, die gelijk zijn aan die in de Russische nota van 10 januari van dit jaar over vredes verdragen met de twee Duitslanden en omvorming van West-Berlijn tot een vrije stad. In westelijke kringen te Genève noemde men vrijdagavond Gromyko's rede tamelijk gematigd van toon. Voor de Amerikaanse afvaardiging is het echter, aldus een Amerikaanse woordvoerder, een grote teleurstelling, dat Gromyko niet met iets nieuws of iets opbouwends is gekomen. Gromyko verzocht aan het slot van zijn rede zijn voorstellen als grond slag voor de besprekingen te nemen. Zijn regering is echter bereid alle voorstellen, die worden ingediend, te bestuderen. Toch vindf men de sfeer te Genève niet slecht Gromyko's rede was Ruslands eer ste reactie op het vredesplan, dat de Amerikaanse minister Herter don derdag namens de drie westelijke landen heeft ingediend. De Rus zei later uitvoeriger op het westelijke plan te zullen ingaan. Gezien de thans bestaande toestand ls er volgens de Russische regering geen andere mogelijkheid dan een vredesverdrag te sluiten met beide delen van Duitsland of voor het geval het Russische plan voor een Duitse statenbond zou zijn verwerke lijkt zowel met de statenbond als de twee Duitslanden. Wachten met het sluiten van een vredesverdrag totdat er één regering van geheel Duitsland is, zou uitstel betekenen voor onbepaalde tijd, aldus Gromyko. Bovendien zouden dan de mogelijkheden tot bevordering van hereniging van Duitsland worden genegeerd. Wat die hereniging betreft, indien de Duitse bondsrepubliek niet bereid over regeling van dat vraagstuk, blijft er niets anders over dan te wachten totdat de bondsregering een meer van werkelijkheidzin getuigen de houding zal hebben aangenomen. n Gromyko herhaalde het Russische U voorstel, dat West-Berlijn wordt ge maakt tot een gedemilitariseerde vrije stad. Hij bood waarborgen aan voor niet-inmenging in de interne aangelegenheden van de stad en haar verbindingen met de landen Oost en West. Het is ondenkbaar, dat er, als een vredesverdrag was gesloten, dingen zouden zijn gebeurd als toetreding van de bondsrepubliek tot de NAVO en uitrusting van het leger met wa pens die van atoomladingen kunnen worden voorzien en met raketten. Het zijn deze feiten die de oorzaak zijn van de diepe kloof tussen de twee Duitslanden en van de gespannen sfeer, die kenmerkend is voor de huidige toestand in Duitsland en Europa als geheel, aldus de Russi sche minister. Over het westelijke plan zei Gro myko, dat het aan elkaai koppelen van ingewikkelde vraagstukken van verschillende aard dè oplossing van de problemen tot een nog moeilij Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmor gen ten paleize Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen. Prof. De Quay heeft HJVI. medegedeeld, de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vrucht bare samenwerking met de volks feit elijk onoplosbare taak j vertegenwoordiging, te aanvaarden. maakt. Hij wilde het vredesverdrag en de status van Berlijn geheel los van elkaar behandeld zien. De bijeenkomst is verdaagd tot maandagmiddag half vier. Diplmatieke waarnemers hebben De toestand van oud-minister Dul- vrijdagavond opgemerkt, dat de twee les is verergerd, zo heeft het Ame- partijen thans beide hun beginpositie rikaanse ministerie van buitenlandse hebben kenbaar gemaakt, die op- j zaken vrijdag bekend gemaakt, pervlakkig gezien niet met elkaar Volgens de officiële woordvoerder te verenigen zijn. In Westelijke krin-1 van het ministerie is de 71-jarige pa- gen heeft men echter de indruk, dat tiënt, die wegens kanker in het Wal ter Reed-hospitaal te Washington wordt verpleegd, nog niet geheel ge nezen van de lichte longontsteking, waaraan hij sinds het vorige week einde lijdt. Zijn algemene toestand ia enigszins achteruit gegaan, zo voegde hij hieraan toe. Kringen, die in contact staan met de behandelende geneesheren, gelo ven echter niet. dat de toestand van de patiënt kritiek wordt. de sfeer beter is dan op de vorige conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de vier grote mogendheden, die in 1955 te Geneve is gehouden. De Russen maken een verzoenings gezinder indruk dan bij vorige gele genheden. De meeste kritiek hebben zij op de Westduitsers. Dit is in over eenstemming met onlangs geuite be schuldigingen volgens welke West- Duitsland agressieve bedoelingen in het Oosten heeft. Waarnemers zeiden vrijdag, dat naar hun oordeel alleen vorderingen kunnen worden gemaakt ais de minis ters zullen besluiten volgende week geheime onderhandelingen te houden. Als er dan weinig of niets aan de pers wordt meegedeeld, kan dat be tekenen, dat er vorderingen kunnen worden gemaakt. Tot dusver is de conferentie nog niet uit de propagan- dafase gekomen, aldus de waarne mers. M CDII Oil Oil OIICDIIOII Oil CD II Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil OHO ZOMERFEEST LJet ene feest haalt in deze tijd het andere in. Na het Pasen van de bollenvelden, de Hemelvaart van de bloeiende boomgaarden, ontvouwt op Pinkste ren de natuur zich tot volle zomer - rijkdom. Dit bij wijze van vergelijking. F venals Pasen en Hemelvaart, is Pinksteren de herdenking van een geschiedkundig feit, de uitstoring van Gods Geest over de apostelen. Maar het is niet alleen een herden king van wat verleden en lang voor bij is; het is met nog meer kracht een viering van wat voor ieder van ons actueel is. Fn de Geest Gods zweefde over de wateren.... van de woeste, ledige aarde, om er het leven tot zomer weelde te brengen. Hij zweeft ook over onze dorre, kille en bedorven zielen, om ze te bedauwen met ge- nhde, te verwarmen met liefde, opdat onze ziel tot zomerbloei kan komen en „de geur van Christus" versprei den. piet Pinksterfeest zij voor ieder on- **zer een zich openstellen voor die warmte en verkwikking. /^pdat het leven van ieder onzer tot bloei en tot vrucht kome, is Gods Geest bereid „zeven gaven" te schen ken aan wie daar om vragen. Het zijn deze zeven: wijsheid verstand raad sterkte kennis godsvrucht en de vreze des Heren. De Pinkster-gaven geven geen rijk dom of plezier of eer, zelfs niet licha melijke gezondheid of uitkomst in nood, maar wel: „de goede geest". Daarvan is gezegd: vraagt en gij zult verkrijgen. In deze zin is het voor de christen- ziel en voor de christen-gemeen schap, de Heilige Kerk van Christus op aarde, altijd Pinksteren. Verwacht immers wordt, dat de christen elke dag de kelk van zijn ziel in de morgenstond opent, om des Geestes goddelijke dauw en licht in zich op te nemen, en 's avonds niet het bewustzijn sluit zonder dank of terugblik. f\p Pinksterdag echter wordt dat aanwezig zijn van Gods Geest op aarde, krachtens de zoendood en de belofte van Christus, ons als een wer kelijkheid, als een actualiteit eigenlijk de enige actualiteit en de werkelijke werkelijkheid! inge scherpt en ingeprent: „De Geest des Heren heeft de ge hele aarde vervuld, en Hij, die alles omvat, draagt kennis van het gespro kene". Zo kome dan de Heilige Geest met Zijn gaven zevenvoud om ons per soonlijk te herscheppen en in de vol heid der tijden het aanschijn der aarde te hernieuwen. '"Poen kwam Gods Geest in helder-vlammend vuur op d'eersten Pinkstermorgen nederdalen en sprak tot ons in aller wereld talen. Toen sloeg voor Christus' Kerk het eerste uur Het bange hart kreeg moed en onver&aagd trad Simon-Petrus voor het volk der Joden naar buiten. Hij sprak van Gods geboden en Christus' licht, dat duisternis verjaagt. Waarin sinds Adam's val de wereld lag verzonken. Het Pinkstervuur verkondt een nieuwe tijd en blijder boodschap heeft er niet geklonken sedert een stille nacht, zo lang verbeid. Schenk ons Uw vuur zoals Gij hun geschonken en maak ons, Heil'ge Geest, tot Uwen dienst bereid. Paus Johannes zal in de toekomst slechts in bijzondere gevallen parti culiere, speciale of groepsaudiënties verlenen, aldus is meegedeeld. De Paus besteedt thans vijf of meer uren per dag aan het ontvangen van bezoekers en de aanvragen om audiënties komen in zo groten getale van overal ter wereld binnen, dat het voldoen hieraan te veel tijd zou gaan kosten. By gegadigden wordt er op aangedrongen van de algemene audiënties, waarbij de Paus duizen den mensen tegelijk ontvangt, ge bruik te maken. Dronken door waler In het Londense St. Thomas-zie kenhuis worden zeven vrouwen en 0 twee mannen verpleegd voor hun verslaafdheid aan water, aldus meldt een medisch blad. Er is een vrouw bij die na de dood van haar man gro te hoeveelheden water begon te drin ken een 35 bierglazen per dag. Volgens de artsen heeft dit een verdunning van het bloed tot gevolg men begint dezelfde symptomen OIIOIIOilOIIOIIOHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOHOIIOH In de Amerikaanse staat Michigan ligt een stadje, dat Holland heet. Daar viert men jaarlijks een tulpen- fstival: zo ook nu. Het stadje zelf en de buitenwijken zijn omgetoverd in een prachtig boe ket van bonte kleurschakeringen. Traditiegetrouw zullen de inwo ners in typisch „Nederlandse kledij" de straten van de stad schrobben, terwijl meisjes van de middelbare scholen een klompendans zullen uit voeren. Tijdens het driedaagse festi val zullen voorts concerten, variétés en speciale tentoonstellingen worden gehouden. Het stadje dat 32.000 in woners telt, verwacht dat de festi viteiten een miljoen bezoekers zul len trekken. Het ingewikkelde verkeersknooppunt b»i Ridderkerk in de rijksweg Rotterdam—MoerdijktrugBreda is donJeiJag door A.N.VV.B. voorzien van tien voorrichtingsborden. Er is gebruik gemaakt van twee borden van drie bij vier meter, de grootste, welke de A.N.W.B. ooit in Nederland heeft geplaatst, twee borden van 2.65 X 3.70 meter en een zestal kleinere borden. De foto laat zien hoe een van de reuzen na plaatsing werd opgepoetst. te vertonen als alcoholdrinkers pra- waarts 'oor de zon grotendeels kan ten met een dikke tong slappe benen en de volgende morgen een kater. Verslaafdheid aan water is even moeilijk te genezen als verslaafd heid aan alcohol. Er is nog geen geneesmiddel ge vonden voor deze kwaal, waarachter men oorzaken van psychische aard zoekt. Als men het eens met een stevige borrel probeerde Thans praktisch mogelijk Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft president Eisenhower voorgesteld toestemming te geven voor de bouw van een vliegtuig dat met atoomenergie voortbewogen zal worden. Meegedeeld werd dat alle proble men voor het ontwerpen en bouwen van een dergelijk vliegtuig thans zijn opgelost. Het vliegtuig zal worden uitgerust met ballistische projectielen. Het zou een onbeperkte tijd in de lucht De nieuwe bemanning op het Schip van Staat Prof. De Quay heeft vrijdagmiddag- en avond vergaderd met personen, die zich voor het bekleden van een ministerspost beschikbaar hebben gesteld. Foto: v.l.n.r. mr. E. H. Toxopeus, mej. mr. M. A. M. Klompé, mr. J. v. Aartsen, mr. J. M. L. Th. Cals, prof. dr. J. Zijlstra, prof. J. E. de Quay, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, drs. H. A. Korthals, mr. V. G. M. Marijnen, drs. J. de Pous. Mr. A. C. Beerman, mr. J. M. A. H. Luns en de heer S. J. v. d. Bergh staan niet op de foto. kunnen blijven. De bescherming tegen straling was het laatste probleem dat moest worden opgelost voordat met de bouw van een atoomvliegtuig kon worden begonnen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie meegedeeld. Dit probleem is thans overwonnen. De General Eletxic Co is thans in staat een straalmotor te construeren waarbij gebruik wordt gemaakt van een kernreactor. De snelheid van het vliegtuig is iets lager dan die van het geluid. Dergelijke vliegtuigen zullen een week of langer in de lucht blijven. Ze zullen worden uitgerust met bed- worden opgeruimd. De regenkansen zijn beide Pinksterdagen zeer klein. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Meegedeeld door het KMNI Geldig vam zaterdag tot zondag avond. Opgemaakt zaterdag lil. 16 uur. MORGEN DROOG Zonnige perioden. Op de mees te plaatsen droog weer, maar tij- delijk ook van zee uit binnendrij- vende bewolking. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord oost. Weinig verandering in tem- i penabuur. 17 Mei: zon op 04.45; onder 20.29; maan op 13.57; onder 02.13. o18 Mei: zon op 04.43; onder 20.30; den, toiletten, een keuken en zelfs i maan op 15.14; onder 02.40. een recreatie-afdeling voor filmver- toningen. De toestellen zouden by- HoOgWaterS tand dl zonder laag en met grote snelheid vijandelijk gebied kunnen binnen dringen en niet door radar worden waargenomen. Vrijdag is de kiel gelegd voor de bootjager, die uitgerust is met gelei de projectielen, de „Bainbridge". Dit schip zal een praktisch onbe perkte actie-radius hebben en gro tere snelheden kunnen bereiden dan gewone torpedojagers. Gematigde temperaturen PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN De Bilt, 16 mei. Het KMNI deelt mede: Nog steeds komen er in de luch- drukverdeling boven Noord- en West- Europa geen belangrijke wijzigingen. Het hogednukgebied, dat zich uit- FRANKFORT strekt over de Britse eilanden, de MüNCHEN Noordzee en het zeegebied tussen ZüRIOH Groenland en Noorwegen, zal zich j GENèVE naar alle waarschijnlijkheid nog en kele dagen kunnen handhaven. Daar tegelijkertijd in Zuid-Evropa de druk relatief laag blyft, zal zich over onze omgeving een noordelijke tot noord oostelijke wind handhaven. Hiermede wordt betrekkelijk koele lucht aange voerd en daarom zullen tijdens de Pinksterdagen slechts gematigde tem peraturen voorkomen, die in het bin nenland in het algemeen hoger zul len zijn dan aan de kust. Vooral is dit het geval, wanneer de wind uit zee waait. Dan komt lage bewolking binnendrijven, die overdag landin- 17 Mei: vjn. 10.15; n.m. 10.52. 18 Mei: v.m. 11.34, n.m. 12.11. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt 16 C. STOCKHOLM onbewolkt 13 OSLO licht bewolkt 15 KOPENHAGEN onbewolkt 14 ABERDEEN geheel bewolkt 8 LONDEN zwaar bewolkt 8 AMSTERDAM zwaar bewolkt 12 BRUSSEL onbewolkt 11 LUXEMBURG onbewolkt 8 onbewolkt onbewolkt 11 zwaar bewolkt 7 licht bewolkt 13 zwaar bewolkt 13 onbewolkt 11 regen 8 zwaar bewolkt 10 zwaar bewolkt 9 LOCARNO licht bewolkt 8 WENEN zwaar bewolkt 13 INNSBRUCK geheel bewolkt 3 ROME zwaar bewolkt 13 AJACCIO onweer 13 MADRID onbewolkt MALLORCA niet ontv. ALGIERS onbewolkt 13 Korreltje De Geest getuigt met onze geest, dat we kinderen zyn van God.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1