KLIEKJES K2r helpt direct tegen etensvlekken, vet, zonder kringen EEN APART MODELLETJE ZATERDAG 16 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 V inwrijven laten drogen afborstelen teer. smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 'verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polytolor K2r PUcentubex Margret Astor Mouson Blendax Advertentie w®s het weg» dat eerste grijze haartje! Doe 't zélf - óók de cróme behandeling: - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfu merie. (1.95) geen schrik en geen moeite! Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zónder verven bijgetint in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! Tube 1.95 (Keus uit 20 tinten) A tintgevende haaricassing: 't hoort bij uic make-up! LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. Imp. van POLYCOLOR K2r Placentubcx Mouson Margret Astor Blendïx (Advertentie) Melkbusjes voor Algerijnse bleekneusjes De Liga van Rode Kruisvereni gingen heeft aan onder andere het Nederlandste Jeugd Rode Kruis ver zocht het hoofd te helpen bieden aan de noodtoestand, welke is ontstaan onder Algerijnse vluchtelingenkin deren. Het zijn voornamelijk kinde ren beneden de acht jaar in Tune sië en Marokko die lijden aan on dervoeding en ziekten. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft thans een beroep op de jeugd gedaan om melk in blik in te zamelen. Er werden reeds 60.000 blikjes bijeen gebracht, welke door deTunesische zusterverenigingen onder auspiciën van het Internatio nale Rode Kruis worden uitgereikt. KERKBOUW-SUBSIDIE IN REGERINGSPROGRAM? „Er is gegronde hoop dat de sub sidiëring van de kerkbouw is opge nomen in het nieuwe regeringspro gram". Dit zei dr. A. A. Koolhaas, praeses van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde kerk, op een bijeenkomst van de classis De venter in het vormingscentrum „Den Alderdinck" te Laag-Zuthem. De overheidssubsidie zal volgens dr. Koolhaas ongeveer 20 van de bouwkosten bedragen. De subsidie zal alleen de komende tien jaar uitge keerd worden. In die tien jaar denkt de Hervormde Kerk 160 gebouwen te plaatsen, waarvoor 80 miljoen no dig zal zijn. Landelijke ARKA- vergadering In de in Nijmegen gehouden voor middagbijeenkomst van de jaarver gadering van de landelijke hoofd groep van de Arka is de voorzitter, de heer J. Loerakker, met algemene stemmen herkozen. In de vakature j van de heer Klomp, die van het over- i heidsbedrijf is overgegaan naar het particulier bedrijf, is benoemd voor j de afdeling verplegend personeel zr. j Hendrika Bernadina Roholt, hoofd- j verpleegster in Amsterdam. Zij is de eerste vrouw in het hoofdbestuur van de Arka. Er werd afscheid genomen van de fungerende secretaris van hoofdgroep III, drs. Th. A. M. van der Horst uit Den Haag, die met in gang van mei is benoemd als refe rendaris bij het instituut voor be stuurswetenschappen. Hem werd een elektrische klok overhandigd. Na af handeling van de huishoudelijke aan gelegenheden werden verschillende afdelingsvoorstellen behandeld. NA DUBBELE AANRIJDING OVERLEDEN Tengevolge van een aanrijding is gisteravond op de Stadionweg te Rot terdam de 19-jarige ijzer vlechter A. Botbijl uit de Jasmijnstraat om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets tegen een wielrijder op, die voor hem reed. Hij kwam te vallen. Tijdens deze val is hij weer aange reden door een bromfietser, die uit tegenovergestelde richting kwam. Ernstig gewond werd hij naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was over leden. De andere bromfietser moest met een hoofdwond in het zieken- worden opgenomen. VERZEKERING TEGEN HOUT- WURM In navolging van Scandinavië kan men thans ook in ons land gebou wen, woonhuizen, kortom onroerend goed tegen houtaantasting verzeke-1 ren. Acht nederlandse firma's hebben tezamen de eerste nederlandse Ver zekeringmaatschappij tegen hout aantasting n.v., hoofdagent: Wam- bersie en zoon te Amsterdam, op gericht. Het maatschappelijk kapitaal is vastgesteld op 500.000,waarvan bij de oprichting 100.000,werd geplaatst en volgestort. van KIEKJES berg, dinsdag, 5 mei; 10) Vrijheid op straffe des doos, vrijdag, 8 mei. We volgen weer het gebruikelijk i tafel-ritueel: voor we aan tafel gaan voor de kliekjes van deze week, kon- digt de kok eerst de samenstelling af van de maaltijd, die de vorige keer op de (lees-)tafel kwam. 1De drieling, op Koninginnedag te Boxtel geboren, zaterdag 2 mei; 2) „Pancratius" zong voor de onbekende soldaat, dinsdag, 5 mei; 3) De olie gaat een lange weg, woensdag, 6 mei; 4) Duitse parachutist raakte in hoog spanningsleiding, woensdag, 6 mei; 5) De Tulpenrallye geëindigd, maan dag, 4 mei; 6) Onthulling van het beeld „Paard en Ruiter", maandag 4 mei; 7) De Sjah van Perzië maakt zijn entree in Londen, maandag, 6 mei; 8) Sjah en Prinses, woensdag, 6 mei; 9) Herdenking op de Grebbe- Mevrouw Bouwmeester, Noord- veenweg 3 te Nieuwe Wetering bleek over de goede smaak te beschikken en de juise neus om het recept van de Kliekjes te achterhalen. Daar- j bij werd ze bovendien door het lot aangewezen tot winnares van de uit- I geloofde vijf gulden. Ze krijgt de buit zo spoedig mogelijk binnen. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Het geheim van de „Kliekjes" is I steeds weer: „Een goed verstaander i heeft maar een half woord (2) nodig". I Het komt er op neer, dat men goed I zoekt (6). Vals spelen (4) is prac- 1 tisch uitgesloten. Het spelletje heeft j niets te maken met eten of voeding I (11). Op tafel (10) komen alleen een j aantal kranten. Men kan het zoeken I beperken (7) tot ongeveer een week. Die geven voldoende richting aan (5). Men moet daarbij niet alleen kijken naar dat ene fragment (12) maar naar alles, wat er omheen (8) te zien is.'Men ziet dan snel genoeg, wat bij voorbeeld dit (1) is. Denkt u eraan: werkt vooral niet onder hoge span ning (9) en grijp elk spoor met beide handen (3) aan. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek- I je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. 1 De kleren maken de kleuter Met vertedering kijken vrouwen en meisjes naa- de kleine kleertjes, die in de babywinkels zo smaakvol worden ,eëtaleerd. Ook de mannen, althans de vaders, wagen er wel eens een oogje aan en ze lachen om de kleine afmetingen \an hemdjes en broekjes en om de parmantige kruippakken, schortjes, jurken, bloesjes, mutsen en jasjes. De baby- en kleutergarderobe uit de winkel is over he algemeen ta melijk prijzig. Dat is best te begrij pen, want er mag dan niet zoveel materiaal in zitten, het vervaardi gen van die kleine kledingstukken vraagt langdurige en nauwgezette arbeid, die toch ook moet worden betaald. In de meeste gezinnen zal het welkom zijn als moeder zelf over .enige vaardigheid met de naald be schikt; het is daarom gewenst, dat iedere vrouw '1 vroeg met naaima chine en breipennen leert omgaan. Droog en scho>n. Hoeveel en welk soort kleren heeft eer jong kind nu nodig? Zui- gelingen en peuters van één tot drie jaar dienen elke drg een schoon stel onderkleertjes aan te krijgen. Dat wil zeggen: de jongste babies geeft moeder t lkens een schoon hemdje en truitje, terwijl he* iets grotere kind bovendien verschil lende keren op een dag een droge luierbroek moet hebben. Een kleuter die a. zindelijk is, maakt natuurlijk minder ondergoed vuil maar moet toch liefst eenmaal per etmaal helemaal gebaad en ver schoond worden. Waarom? De huid van een jong kind dient krachtig te kunnen fun- tioneren. Het uitgewasemde vocht, het overmatig afgescheiden huid- smeer en de schilfers worden op genomen in het hemdje en dat moet daarom dikwijls worden gewisseld. Zolang de baby nog onzindelijk is. heeft het tere huidje veel te lij den van het vocht. Vandaar de noodzakelijkheid om herhaaldelijk een schone luier te geven en de huid zo goed mogelijk te verzorgen. Het is verkeerd om een hele nacht een plastic of rubber broekje te la ten dragen over een (meestal natte) luiere heen! Zoiets mog niet lan ger dan een paar uur achter elkaar duren. Wollen camisooltje Babies en kleuters worden over wegend in wol gekleed. Dat is een prettige, soepele en poreuze stof. Ze heeft het bezwaar, dat ze voor sommige kinderen te kriebelig is en irritatie van de huid veroorzaakt. In zo'n geval mag de wol niet op het lichaam worden gedragen. On dergoed van katoenen weefsel is daarom beter geschikt. Is er eens extra warme kleding a ereist, d:.n kan een wollen camisooltje over 'n zacht interlock hemd heen worden aangetrokken. Een ander bezwaar van wol, al thans van gebreide wollen mantels en slobpakken is, dat ze met echt guur weer weer de koude niet vol doende buiten houden. Een kind dat mee uit wandelen wordt genomen als de ijzige vin- terwind overal doorheen wil bla zen, moet gekleed zij:, in een man tel met capuchon of stevige muts en een goed aansluitende lange broek, alles van dichtgeweven stof. Bij regen kan over de bovenkle ding heen een plastic cape worden gedragen. Voor wiens plezier? Laat u nooit verleiden om de kleintjes te mooi te klede.i, 'jdat ze zich niet kunnen bewegen en waaroor ze telkens aangemaand moeten worden om de snoezige bloesjes en popperige jurken niet vuil te maken! Alles moet gemakkelijk zitten zodat onbelemmerd pelen mogelijk is, want dat is een van de voorwaar den voor hun gezondheid en voor het plezier dat ze in hun leven mo gen hebben. (Nadruk verbod.. dr. ALFR. BRIEDé Modeontwerpers moeten altijd In de toekomst leven, vandaar, dat zij zich nu alweer bezig houden met de modellen voor hun najaarscol lectie. Hier een welkome oplossing voor het probleem van de kille herfst avonden: een kersrode en witte trui van angorawol. De lange mouwen en de flinke kraag kunnen iedere huivering on derdrukken! UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Het is dit jaar wel een erg vroe ge Pinksteren en de groente die we juis* op de le Pinksterdag zo gracg geven, nu nog wel erg prijzig. Maar misschim is het mogelijk om toch bij wijze van uitzondering en als feestelijke verrassing de asperge, die toch altijd uitmunt door z'n fij ne aparte smaak, de hoofdschotel van het Pinkstermenu te laten vor men. Het beste is om de asperges in bosjes van 8-10 stuks samen te bin den en deze in kokend water met wat zout gaar te koken. De asperges moeten daarbij helemaal onder wa ter liggen. Na 20 minuten zijn de de middengedeelten zacht. De as perges worden nu met een schuim spaan uit het water geschept en na verwijdering van de draadjes met de punten in dezelfde richting op een verwarmde schotel geschikt. Wanneer een gedeelte van de as perges in de keuken wordt achter gehouden kan hiermee een heerlijk voorgerecht voor de 2e Pinksterdag worden bereid. ZONDAG: kalf svleescroquetten sleep-asperges, hard gekookte ei eren, gesmolten roomboter, nieu we aardappelen; fruitsla. MAANDAG: aspe/getaart: spinazie, biefstuk, aardappelen; ananas pudding. DINSDAG: kop spinaziesoep; ge bakken aardap <elen met kaas, andijvie, wentelteefjes. WOENSDAG: bloemkool met verse worst, rauw gebakken aardappe len; yoghurt. DONDERDAG: rijst met champig nonragout, komkommersla: rabar- berpudding. VRIJDAG: gebakken paling, Hol landse saus, sla, pommes frites. ZATERDAG: stoofschotel witte bo nen, tomatensaus, aardappelen en kaas; fruit. Recept: Aspergetaart Van 100 g bloem, 60 g roomboter, dl water en iets zout een deeg kneden en hiermee een beboterde springvorm bekleden. (De wanden niet hoger maken dan 3-4 cm.) De bodem inprikken, met vetvrij pa pier bedekken en ophullen met 'n hulpvulsel (rauwe erwten, bonen of rijst). De taart in de oven in 20 min gaarbakken, het vulsel en het papier eruit halen en de bodem be leggen met gaar ^ekookte asperges die in stukken van 5 cm lengte zijn gesneden. Van 75 g roomboter, 75 g bloem, 6 dl aspergenat en 1 dl room een gladgebonden saus berei den. Deze op sr aak afmaken met 100 g geraspte oude kaas en zo no dig met zout en peper. De asperges ermee bedekken en de taart nog 15 min in een vrij warme oven bak ken. DAT heerlijke warme jaargetijde, dat nu weer voor de deur staat en waarin we de kans krij gen eens leuke ècht-zo- merse kleren te dragen, verlokt ons even het oog te laten vallen op de kle ding die onze zusters in zuidelijker landen zich kunnen permitteren. Dat betekent dikwijls luchtig en apart van model. Al is het helaas een feit, dat wij dergelijke jurkjes niet dikwijls kun nen dragen, doordat ons weer niet altijd even warm en zonnig is, toch willen we - wannéér de gelegenheid zich voordoet - ons graag in zo'n jurk je hullen. Veelal kunnen we ons dat wel veroorlo ven, omdat dergelijke jurkjes niet zo kostbaar zijn en omdat we toch ook niet elke dag met hetzelfde lopen. Zo zal iedere vrouw in haar zomergarderobe een dergelijk apart modelle tje willen hebben. Ook dit seizoen zijn ze er weer en ongetwijfeld zal ieder een keus kunnen maken. Wat denkt u bijvoor beeld van het aardige dingsigheidje op onze il lustratie? Het is vervaar digd van veredelde ka toen, fris groen van kleur met witte banen, waarin snoezige kleurige bloe men. Het model is bui tengewoon leuk, een wij de rok met erboven een strak lijfje zonder mouwen dat als het ware opgehangen is aan het ronde kraagje. Een aardige vondst, waardoor we een echt zomers model krijgen. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10