Bijna 200.000 dollar successie-rech.en bestreden Gooi geen peukjes uit uw auto Alkmaar subsidieert de kerkenbouw Idylle Nieuwe bezetting van de Tweede Kamerzetels R'damse raad wil metro Felle bosbrand te Zweeloo Doorn centrum van recreatiecentra VRIJDAG 15 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De nieuwe boot beidt het grote ogenblik Op de scheepswerf „De Merwede" in Hardlnxveld- Giesendam is in aanbouw een nieuw passagiersschip, „Koningin Wiihelmina" voor de dienst Hoek van HollandHa»-"Hch van ï.fiOO passagier vervoeren. H. M. ""oningin Juliana zal op 30 mei a.s. de tewaterlating van dit schip verrichten. Voor deze tewatep lating zijn verstrekkende bijzondere voorzieningen getroffen oju te voor -i, at net schip bij het van lopen te ver doorzet en op de overliggende oever terecht komt. De executeurs-testamentairs van de nalatenschap van de heer M. Cohen, een Nederlandse zakenman, zijn bij een Amerikaanse rechtbank een rechtsgeding begonnen tegen de Amerikaanse regering om terugbe taling van 192.000 dollar die de Ver. Staten volgens de eisers ten on rechte van de nalatenschap hebben geheven. Aldus bericht „De Tijd". De heer Cohen is tot aan zijn over lijden in 1951 directeur geweest van een maatschappij, die winkels in Amsterdam en 's-Gravenhage ex ploiteert. Volgens de executeurs was de ves tiging van de heer Cohen in de Ver. Staten na de tweede oorlog fictief. Hij wilde zich als ingezetene van de Verenigde Staten voordoen om ge makkelijk naar de Verenigde Staten te kunnen uitwijken in het geval van een nieuwe oorlog in Europa. Een andere reden voor de fictieve vestiging van de heer Cohen in de Verenigde Staten was dat hij wilde voorkomen dat de Nederlandse re gering beslag legde op zijn aanzien lijk dollarbezit op grond van Neder landse bepalingen inzake vreemde valuta. De werkelijke woonplaats van de heer Cohen was, volgens de execu- De vele branden, die zich de laat ste weken door de droogte hebben voorgedaan, geven de KNAC aanlei ding om de automobilisten nog eens te waarschuwen, géén sigaretten- en sigareneindjes via hun portierraam pjes naar buiten te laten verdwij nen. Zulke peukjes kunnen alle kan ten opwaaien en oorzaak worden van brand. Ook van brand in de auto. Het kan gebeuren dat een peuk je terugwaait en via een raampje van voor- of achterportier weer binnen komt. De KNAC noemt het recente geval van een automobilist, wiens auto-interieur grotendeels uitbrandde, doordat een naar buiten geworpen peukje tenslotte op de achterbank te recht kwam. Bij een topografisch onderzoek zijn bij toeval in een grot bij de Mexi caans-Amerikaanse grens dertig uit stekend geconserveerde mummies gevonden van priesters of andere hooggeplaatste leden van een India nenstam, die meer dan 15.000 jaar geleden in dat gebied heeft gewoond. Twee Westduitsers zijn donder dag in Dreierwalde omgekomen toen een Amerikaanse tijdibom uit de oor log, die zij onschadelijk wilden ma ken, ontplofte. De bom was ontdekt hij graafwerkzaamheden. teurs Amsterdam waar hij in een hotel verbleef. Hjj had een „vorstelijke woning" in Amsterdam, die hij echter niet bewoonde met het oog op de huis vestingsbepalingen in Nederland. De eisers stellen voorts dat ook al j mocht de rechtbank van oordeel I zijn dat de Verenigde Staten het j recht hadden de belasting te heffen, de regering 62.659 dollar dient terug j te betalen die afgetrokken hadden moeten worden als uitgaven voor liefdadige doeleinden. DE 67ste NATIONALE LOURDESBEDEVAART Voor de eerste maal zal mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop coadjutor van Haarlem, als bisschop naar Lourdes pelgrimeren. Aan het hoofd van 1000 pelgrims, onder wie 300 zieken, vertrekt hij tweede Pinksterdag met de 67ste nationale Nederlandse bedevaart van Roosen daal. Deze bedevaart, die 25 mei in ons land wordt terugverwacht, heeft tot bijzondere intentie het behoud van het geloof in ons land. De trein met gezonde pelgrims ver trekt 12.37 uur tweede Pinksterdag de z.g. „witte trein" met zieken en verplegend personeel om 16.03 uur. De volgende ochtend en middag, 10.10 uur en 13.59 uur, worden de beide treinen in Lourdes verwacht. Woensdagochtend om half acht draagt mgr. Van Dodewaard een H. Mis op aan de grot van Lourdes. Zondagmor gen om 9 uur celebreert hij een pon tificale H. Mis in de Rozenkrans kerk voor alle pelgrims, waarna het officiële afscheid uit Lourdes om rond het middaguur van maandag 25 mei weer in Roosendeel te arrive- Vermoedelijk doordat vonken uit de fabrieksschoorsteen op het rieten dak terecht zijn gekomen, zijn een boerderij en een villa, die gebouwd zijn aan de vleeswarenfabriek van de firma Van Leeuwen en Zoon te Wilp, in brand geraakt. Zowel de boerderij als de vill? gingen geheel in de vlammen op. Een gelukkige omstandigheid was dat de wind van de fabriek afstond, waardoor de fa briek zelf weinig schade opliep. De boerderij werd gebruikt als stalling en pakhuis. De firma is tegen brand verzekerd. Het bedrag van de schade kon nog niet worden vastgesteld. De brand weren van Twello, Voorst en Ter- wolde hebben aan het blussingswerk deelgenomen. Je nablussing vor derde nog geruime tijd. Ruime maatstaf, in afwachting van de wet Met negen stemmen voor en vijf te gen heeft de gemeenteraad van Alk maar vannacht besloten, het kerk bestuur van de r.k. „Don Bosco-paro- chie", in afwachting van een wette lijke regeling in deze zaak, een ren teloos voorschot van maximaal 100 per zitplaats te verlenen bij de bouw van een nieuwe kerk. Dit onder de bepaling, dat het be drag opeisbaar wordt op het tijdstip, waarop voor kerkbesturen aanspra ken op rijks- of gemeentesubsidie ont staan. De meerderheid van het college van b. en w. had zich achter de con clusie van het rapport van de com missie-Sassen geplaatst. Tegen het voorstel stemde de frac tie van de WD (drie leden) en twee leden van de P. v. d. A.-fractie. Vooraf had de raad, met de stem van wethouder Holsmuller tegen,, een motie aangenomen, ingediend door de A.R.-fractie en gesteund door KVP en P. v. d. A., waarin werd gesteld dat aanvaarding van het voorstel in beginsel gelijke aan spraken op subsidie tengevolge heeft voor andere bij de wet erkende ker kelijke genootschappen en voor rechtspersoonlijkheid bezittende licha men welker doelstelling gericht is op geestelijke bezinning op vraagstuk ken van het leven. Wethouder Holsmuller was tegen deze motie,- die hij in schijn objectief noemde, doch die zijns inziens in we zen subjectief is, omdat de raad zal moeten uitmaken welke groeperingen tot de in de motie laatstgenoemde ca tegorie gerekend zullen kunnen wor den. PROEFOLIEBORING IN NOORDZEE NOG NIET DEZE ZOMER Het is gebleken, dat het verplaats, bare olie-boorponton „Seashell" niet zo tijdig beschikbaar zal zijn, dat hier mede vóór de versleping naar de Per zische Golf nog een experimentele boring in de Noordzee kan worden verricht. Deze boring, die de N.A.M. deze zomer voor de Zuidhollandse kust hoopte te kunnen verrichten, gaat dus niet door. Na de afbouw en de overneming van het platform door de opdracht gever Bataafse Internationale Pe troleum Maatschappij N.V. (Konink lijke/Shell groep) zal het naar de Perzische Golf worden versleept op de kortst mogelijke termijn, in ver band met de weersomstandigheden ter plaatse. Het zal dienen voor werkzaamhe den in het concessiegebied van The Shell Company of Qatar Ltd. -AAN DE VECHT i0iiooaviawiW<iMoo<nos>iousdnMaj7c 1MKT" U OOK BIJ PE BVRK.V? BRENGT U PAN EENS IETCAARWCS MEEVÖ0R PE GASTVROUW., EEN FLESJEB0LD00T.' door Bart in 't Hout 26) Waarschijnlijk beschikte Eende kroos over de gave van „het tweede gezicht", want Bert had hem die ochtend reeds in stilte diep horen zuchten. Bert had hem ook in zich zelf horen mompelen en inplaats van „meneer Olivier" had hij de minder eerbiedige, doch meer popu laire benaming „die grote dikke vent" enkele malen op zijn lippen gehad. Bert dacht, dat Eendekroos zich nog steeds ongerust maakte over de kwestie van de roeiboot, doch nog geen paar uur later zou hij we ten, dat de zorgen van Eendekroos een groter terrein besloegen, dan slechts het verwisselen van een boot Toen Bert en Ollie 's middags van een klein roeitochtje op de Vecht terugkeerden trof een geanimeerd toneeltje hun oog. Voor het huis, in de nabijheid van de vele origineie schuurtjes stond Eendekroos, iets roder, dan zij hem tot nu toe ge zien hadden, te praten met een zeer opgewonden jongeman in een witte jas. Rondom het paar stonden nog enige mannen in jassen, variërend van wit tot grijs, tot geel. Ze stonden allemaal om het hardst te praten en noch Bert noch Ollie kon verstaan wat ze tegen Eendekroos zeiden, maar dat was duidelijk: hij was het middelpunt van het gesprek. Er scheen al iets aan vooraf ge gaan te zijn, want Bert ontdekte, zittend in het gras, een man, die de linkerhelft van zijn gezicht schuil liet gaan achter een rode zakdoek. Nu en dan wees de jongeman in de wite jas, die het hoogste woord voerde, naar de man, die in het gras zat en er was geen buitenge woon scherp opmerker voor nodig om te begrijpen wat er gebeurd was. Eendekroos moest gevochten heb ben. Met de man, die in het gTas zat en nu had de man in de witte jas de strijd over genomen. Alle aanwezigen schenen zo op te gaan in de strijd, dat zij Bert noch Ollie naderbij hoorden komen. Deze kwamen juist in het stadium, dat zich het tweede handgemeen tot het kritieke stadium van beginnen had ontwikkeld. De jongeman in de witte jas deed althans dreigend een stap in de richting van Eendekroos en deze aarzelde niet om dadelijk de bokshouding aan te nemen. „Vooruit Karei, sla hem op z'n kop!!" „Hup Karei, laat je niet op je kop zitten!!" „Karei, als je je dat laat zeggen, ben je geen knip voor je neus waard". Dit waren zo ongeveer de aanmoe digingen, die de strijdlust van de jongeman in de witte jas nog meer aanwakkerde en deze maakte werke lijk aanstalten zich niet op z'n kop te laten zitten, toen de gezaghebbende stem van Ollie zich liet horen: „Hé hé, wat heeft dat hier te be tekenen?" De komst van Ollie veroorzaakte sensatie. Een liet zich ontvallen: „Daar heb je die dikke vent", doch het staat te bezien of Ollie het zelf gehoord heeft, want nu begonnen ze allemaal tegelijk tegen Ollie te schreeuwen. Bert herkende verbaasd in enkele van de heftig articulerende mannen, 5l/o kilometer lang De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond zonde* hoofdelijke stemming "leen één CHU-lid wenste aantekening dat het tegen was besloten tot de aanleg van een metro-verbinding vai het Centraal Station onder de Nieuwe Maas door naar het Zuidplein. Tevens werd een eerste krediet gevcteerd ad 31.300.000 gulden voor de uitvoering van het rivierkruisend gedeelte ervan. Eenmaal voltooid zal het gehele tr; ject vijf en halve kilometer lang zijn. Aan de rechter Maasoever zal het ondergronds zijn. Aan it linker Maasoever zullen de 32 treinstellen, die een maximumcapaciteit van 3.500 passagiers per kwartier hoben, bo vengronds komen om via een viaduct het Zuidplein te bereiken. Het ge hele plan zal een bedrag van ruim 134 miljoen gulden vergen. Op 14 juni 1956 had de gemeente raad reeds besloten tot de aanleg van een tramtunnel, maar daarna won de overtuiging veld, dat de ver- keersontwikkeling een andere oplos sing dan een tramtunnel zou vragen. Gistermiddag heeft in de Staats bossen van Drente, in de boswachte- rij van Orvelte in de gemeente Zwee loo, een van de felste bosbranden van de laatste jaren gewoed. In on geveer een uur tijds gingen ruim zes hectare bos en een groot complex heide in vlammen op, voordat de gealarmeerde brandweren uit Em- men, Sleen en Schoonoord het vuur tot staan konden brengen. In allerijl werden ook de brandwe ren van Borger en Rolde te hulp ge roepen, evenals een groep militairen van het garnizoen in Assen Dank zij het kordate optreden van de brand weren kon een catastrofe worden voorkomen. Ondanks de verstikkende rook en de meters hoge vlammen bleven de brandweerlieden samen met een zes tigtal vrijwilligers (boeren en arbei ders uit de omgeving) het vuur be strijden. Toen de militairen uit As- .sen arriveerden had men het vuur zover bedwongen, dat zij niet meer behoefden te assisteren. De schade bedraagt naar schatting meer dan 10.000. der Ned.Herv. Kerk Besprekingen worden gevoerd en zijn voor een belangrijk deel al in vergevorderd stadium, om te komen tot een net van recreatiecentra in ons land, die op dezelfde leest ge schoeid zullen worden als „het grote bos" te Doorn, dat in goed drie jaar tijds uitgroeide tot het grootste cen trum in zijn soort in Nederland. De leiding van al deze centra het zullen er twintig zijn zal berusten bij de stichting recreatiecentra der Nederlands Hervormde Kerk. Als hoofdadministratiegebouw wordt in gericht de voormalige Orangerie van het landgoed „Hydepark" te Drieber gen-Rij senburg, die volgende week reeds gedeeltelijk betrokken zal wor den De hoofddirecteur van de stichting, Wika Th. J. Rijks, verklaart de „Ame rikaanse" groei van deze stichting voornamelijk hieruit, dat de recre atie-programma's die in deze centra worden gegeven met zang, muziek, natuurexcursies, volksdansen en le- kespelen, een geweldige opgang ma ken. Anderzijds is de steun van de burgerlijke overheid belangrijk. „Zo dra de mensen begrepen, dat wij wel van de kerk waren, maar dat ze heus niet met een zwart pak aan behoef den te komen, was het hek van de dam." Wika Rijks meent, dat de kerk naar de mensen moet komen. „Wij proberen de mensen werkelijk in hun vakantie echt op adem te laten ko- winkeliers uit Nergenshuizen. Zo bevond zich de man uit de sigaren winkel, die er aan getwijfeld had of hij „die dikke grote vent" niet was, onder de aanwezigen en zo ook de drogist, die zich er van had over tuigd, of zijn geld niet vals was. Met enige moeite herkende Bert ook de kruidenier en de slager. De anderen, die zich nog in het spreekkoor be vonden, kende Bert niet, doch naar hun kledij te oordelen, behoorden zij ook tot de Nergenshuizense winkel stand. Uit het geschreeuw slaagde Bert er slechts in enkele fragmen ten op te vangen: negen gulden en een dub .als ie niet betaalt u kwam dan .te goed ik ben niet gek de politie Foei! Foei! „Sta niet allemaal door elkaar heen te brullen!" schreeuwde Ollie en hij schreeuwde het met zoveel kracht en overtuiging, dat het ru moer althans verstilde tot enig ge mompel en gemurmel. „Nou, wat is hier aan de hand. Eendekroos..1" Eendekroos keek rond als een stier, die de gehate matador met de rode doek zoekt en zei: „Hij daar(een hoofdbewe ging naar de zittende man op het Vier vrouwen in de K.V P.-fractie Nu binnenkort de benoeming te verwachten is van de leden van het nieuwe kabinet zullen verschillende nieuwe Kamerleden hun entree ma ken op het Binnenhof. Hierdoor zal het aantal vrouwelijke fractieleden van de K.V.P. tot vier stijgen. Als opvolgster van mej. dr. Marga A. M. Klompé komt in aanmerking de lerares mej. J Knol; voor drs. W. K. N. Schmelzer de le. ires mej. G. S. H. M. Kok. Zii zullen zitting heb ben naast mej. mr. Vink en mej. Ag nes Nolten. Dr. W. Schuyt zal in de plaats ko men van mr. Luns, die minister van Buitenlandse Zaken blijft. Nu mr. Cals minister van O K. en W. blijft, ziet het er naar uit, dat mr. G. A. M. Roolvink diens plaats in de Tweede Kamer zal gaan innemen. Wanneer de vice-admiraal b.d. H. C. W. Moor man opnieuw Staatssecretaris van Oorlog wordt, zal luitenant-generaal J. G. Warringa hem opvolgen en als, men en dat schijnen ze enorm op prijs te stellen". Men overweegt voorts, in de nieu we centra een aantal bungalows te bouwen voor bejaarden, voor wie de be jaarencentra te duur zijn. Ring van Boerenleenbanken in de bloembollenstreek De jaarlijkse vergadering ter be spreking van de agenda voor de te houden algemene jaarvergadering van de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht werd gehouden „In Den Vergulden Turk" en stohd on der leiding van de voorzitter van de Ring, dr. S. F. A C. M. baron van Wijnbergen. De voorzitter wenste de heer J. W. A. Lefeber te Lisse geluk met de door hem ontvangen koninklijke on derscheiding en herdacht het over lijden van prof. Rip. Ook de Ring van Boerenleenbanken heeft van zijn grote gaven mogen profiteren gedu rende zijn lidmaatschap van het be stuur der Centrale Bank. Het is goed de gedachte aan prof. Rip levend te houden. Hij was iemand met een groot verstand en grote werkkracht en van beminnelijke eenvoud en hartelijkheid, openstaan de voor iedereen. Zijn geloof was groot. Het was een figuur van stra lende betekenis. Dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen, periodiek aftredend, werd met algemene stemmen herkozen. Door de heer G. v d. Marei werd hij met deze herverkiezing gelukge wenst en werd tevens dankbaar herdacht, dat hij reeds 25 jaar deel uitmaakt van het Ringbestuur. Waarderend werd gesproken over de grasveld) wou me te lijf en dat la'k niet op me zitte Deze mededeling ontlokte weer een storm van protest onder de aanwe zigen. De zittende man stond nu haastig op. Hij drong zich naar voren en schreeuwde boven alleman uit: „Da's niet waar. Da's gelogen!" „Stilte!!" brulde Ollie en het ru moer zakte weer. „Meneer", haastte zich het slacht offer van Eendekroos te zeggen, „hij is begonnen, hij „Dat lieg je", interrumpeerde Eendekroos. „Meneer Olivier, hij gaf het eerste tikkie. Nou toen gaf ik hem een oplawaai „Val niet in de rede, Eendekroos!" zei Ollie met gebiedende stem. „Laat deze man uitpraten". Het slachtoffer keek Eendekroos zegevierend aan, alsof de jury van de ring had uitgemaakt, dat Eende kroos unfair had gebokst en gedis kwalificeerd werd. „Da's ten minste mannepraat", zei hij tevreden. „Ik ben d'r zeker van, meneer", vervolgde hij, „dat li ons niet teleur zult stellen. Trouwens hij hep zellef gezegd, dat u „Dat is gelogen!" viel Eendekroos hem woedend in de rede. En hij kwam zo dreigend in de richting van het slachtoffer, dat deze nog een stap dichter deed in de richting van Ollie, ten slotte, dr. G. M. J. Veldkamp Staatssecretaris van Economische Za ken blijft, zal de heer W. P. G. Ass- mann weerkeren in de Tweede Ka mer-fractie van de K.V.P. De nieuwe liberale ministers Kort hals (Verkeer en Waterstaat) en Toxopeus (Binnenlandse Zaken) wor den in de Tweede Kamer opgevolgd door de heer J. C. de Corver uit Heemstede, directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem, en mevr. ir. A. KuiperStruyck, lid van de gemeenteraad te Rotterdam. Voor de A.R. is opvolger van prof. dr. J. Zijlstra de heer C. van Nierop, secretaris van het C.N.V., en voor mr. J. van Aartsen de secretaris van de Chr. Aannemers- en Patroonsbond, mr. W. Aantjes. wijze waarop hij leiding geeft en bij vreugde en moeilijkheden van zijn belangstelling blijk geeft. Een bloe menmand en geschenk werd aange boden. Baron van Wijnbergen dankte hartelijk voor deze onverwachte huldiging. Hij waardeerde zeer het grote saamhorigheidsgevoel in de or ganisatie. Ook de prettige sfeer heeft hem altijd getroffen, een sfeer die er op gericht is, de mens en zijn bedrijf te helpen. De heer H. J. Hendriksen, direc teur van de Centrale Bank, lichtte de rekening en balans nader toe. Het jaar 1958 is voor de Centrale Bank een gunstig jaar geweest, on danks de moeilijkheden, die een steeds dalende kapitaalmarkt met zich brengt. Het winstcijfer van de boerenleenbanken bedroeg evenals het vorig jaar 9 miljoen gulden. Voor de spaarbank der boerenleen banken is 1958 een record jaar ge weest Een toename van de spaar gelden met 320 miljoen per jaar is nog nimmer voorgekomen. De grens van 2 miljard aan spaargel den werd overschreden. De uitzettingen beliepen in 1958 per saldo slechts 47 miljoen. Waar schijnlijk werkt de bestedingbe perking ten plattelande nog door en werd niet overgegaan tot uitbreiding der bedrijven. Door de Centrale Bank zijn wijzi gingen voorgesteld van de regle menten van de Onderlinge Waar borgfondsen, met het doel, deze meer aan de praktijk en de groei van de boerenleenbanken aante passen. Zowel over rekening en balans als over de essentiële veranderingen van de waarborgfondsen werd uit voerig van gedachten gewisseld. Te Lakehurst in New Jersey is donderdagochtend een klein observa- tieluchtschip van de Amerikaanse marihe op een hangar neergestort, toen het in dichte mist zou landen. Acht van de achttien bemanningsle den werden gewond, waarvan één is overleden. Bij Umtata (Zuid-Afrika) zijn donderdag acht inheemsen, o.w. twee kinderen, levend verbrand toen een autobus, waarin zij reden, omsloeg en in brand vloog. als verwachtte hij van deze bescher ming tegen de sterke knuisten van Eendekroos. Meteen kwam het spreekkoor weer in actie. wat 'n vent betaald zetten haal de veldwachter.... bedrieger. voor de laatste keer.... „Stilte!!" brulde Ollie, die nu kwaad begon te worden. Toen „het volksgemompel achter de coulissen weer bedaard was, liet Ollie er drei gend op volgen: „Wie nou nog één keer voor z'n beurt wat zegt, kan vertrekken!" Dit dreigement hielp, want het werd voor de eerste keer werkelijk stil. „Eendekroos", zei Ollie en hij on derstreepte zijn woorden met duide lijk hoorbare ernst en wilskracht, „nu verlang ik van je, dat je me zonder omwegen vertelt, wat deze geschiedenis hier te betekenen heeft". „Nou, ik hep u al gezegd", zei Eendekroos stug, „dat hij daar (weer die nijdige hoofdbeweging naar het slachtoffer) me te na kwam en da'k dat niet op me laat zitteAzzie wil, kan ie nog zo'n portie van me kr(jge. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8