Maximale opstuwing van water naar Katwijk verdrijft gifstoffen Niet zwemmen bij Katwijks strand Nederland dichtst bevolkte land Kinderwagen reed te water Dievegge vond haar draai niet ARKA-kritiek op regeringsbeleid VRIJDAG 15 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Pieternel, de koudbloedmerrie van landbouwer J. v. d. Wel te Waddinxveen, zijn de vreugden van liet moeder schap niet ontgaan, al zijn het dan niet haar eigen kinde ren, waarover zij haar goede zorgen uitstrekt. Drie weken geleden bracht zij een levenloos veulen ter wereld. Haar baas gaf er haar een kalfje voor in de plaats, hetgeen kennelijk beider instemming had. Pieter nel heeft er zelfs nog 'n tweede aangenomen kind bijge- kregen en waakt ook daarover, alsof het helemaal eigen is. Zodat alle, in dit heel bijzondere geval betrokken partijen, nu best tevreden zijn. Dierenarts J. Slager uit Waddinxveen zei: „Ik heb zoiets in men hele praktijk nog niet meegemaakt". Foto; Pieternel zoogt de twee kalveren. Voorbijgangers vonden gister avond de 66-jarige bromfietser G. Z. uit Brummen levenloos naast zijn bromfiets op het rijwielpad in de buurtschap Zaaibroek nabij de Eerbeekseweg. Hij moet tegen een langs het fietspad staande paal ge reden zijn. De man woonde alleen. SCHENKING AAN RIJKSMUSEUM De vereniging vn handelaren in oude kunst in Nederland heeft uit waardering voor het streven om het Rijksmuseum tot het best ingerichte smaakvolste Europese museum te maken" aan de Staat der Nederlan den, ter plaatsing in de 18e eeuwse afdeling van dit museum, ten ge schenke aangeboden twee stenen putti door Ignatius van Logteren, voorstellende de lente en de herfst. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft deze schenking gaame aanvaard en de schenkster deswege zyn bijzondere dank betuigd. Oorzaak vergiftiging nog nief definitief vastgesteld Onderzoekingen naar de oorzaken van de vissterfte in vrijwel alle open wateren van Zuid-Holland hebben de mening doen postvatten, dat de ver giftiging het gevolg is van het storten van afvalstoffen in de Hollandse IJssel. Deze afvalstoffen zijn naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van een bedrijf, dat sinds kort insectendodende middelen vervaardigt. Dit is gistermiddag meegedeeld tijdens een persconferentie die in Alphen aan den Rijn werd gehouden. j£St» m sm Op het ogenblik wordt met alle mogelijke middelen getracht, de gif stoffen zo snel mogelijk uit het water te doen verdwijnen. Men tracht dit te bereiken door een maximale op- stuwing van de wateren naar Kat wijk, waar op zee wordt geloosd. In verband hiermee is de waarschuwing uitgegeven, een deel van het strand, waar het vergiftigde water met de dode vis in zee geloosd wordt en waar deze vis tengevolge van de stroom op het stand kan aanspoelen, niet te gebruiken. Ook werd meegedeeld, dat de te kenen er op wijzen, dat de Hollandse IJssel weer zuiverder begint te wor den. De waarschuwing tegen het ge- Deze foto geeft een droef beeld van de toestand; in de Wetering, welke uitmondt in de Braassemermeer te Woubrugge zijn bewoners van de huizen aan de waterkant bezig de dode vis bij manden vol uit het gif tige water te scheppen om deze te vernietigen en zodoende te trachten een einde te maken aan de ondrage lijke stank. gebied waarin besmet water voor komt. Voorts werd medegedeeld, dat de besmetting van de vis nog steeds voortduurt. Nog steeds treft men in de Zuid-Hollandse wateren, te weten in Rijnland, Delfland, de Hollandse IJssel, een deel van de Woerdense boezem, de Gouwe, de Rijn, de Aar, de Vliet, de Ringvaart enz., grote aantallen dode vissen aan. De dode vis hoopt zich op in de dode hoeken van de rivieren en gaat daar tot rotting over. Dit zou, aldus de heer M. J. Schuurman, inspecteur van de volksgezondheidsdienst, een nieuwe bedreiging van de volksge zondheid kunnen worden. In verband daarmede adviseerde hij de inwoners van gemeenten die zich bevinden in het gebied waar grote aantallen vissen zijn gedood, de plaatsen waar zich deze rottende massa's bevinden onverwijld mede te delen aan de autoriteiten. Met hulp van de Gekro te Vlaardingen zal dan zo spoedig mogelijk tot opruiming van deze nieuwe gevarenbronnen worden overgegaan. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen in hoeverre het vergiftigde water gevolgen kan hebben voor het vee en voor tuin'bouwgewassen. Ook is nog niet bekend of de mens door het gebruiken ervan voor welk doel dan ook, gevaar loopt. In ieder ge val houdt men er rekening mee en heeft men maatregelen getroffen om onmiddellijk te kunnen ingrijpen, in dien zulks noodzakelijk zou blijken. Voorts zal speciale aandacht worden besteed aan de keuring van vis die voor de handel bestemd is. Geen radio-activiteit De heer Schuurman wees met na druk de veronderstelling van de hand als zou hier een besmetting door middel van radio-actieve stoffen in het spel zijn. In die richting zijn wel onderzoekingen gedaan, maar de resultaten van die onderzoekingen hebben uitgewezen, dat men beslist geen vrees behoeft te koesteren voor radio-actieve besmetting. Dat rijkswaterstaat in dit geval niet onmiddellijk is gewaarschuwd toen de eerste dode vissen waren waargenomen, noemde ir. F. J. Rib- bius, hoofdingenieur van het rijks instituut voor de zuivering van af valwater, volkomen verklaarbaar. Er sterft namelijk wel vaker vis, maar dan door gebrek aan zuurstof in het water. Meestal is zulk een verschijn sel echter maar van korte duur. Het geen nu gebeurd is heeft alle instan ties volkomen verrast. Het was een uniek verschijnsel. Niet erg gerust Ir. Ribbius, die later over de ver moedelijke oorzaak van de vergifti ging sprak, deelde mede dat thans in ons land vergif wordt geproduceerd, dat wordt gebruikt tegen zeer kwaad aardige insekten, doch waarvan ook de mens kwade gevolgen kan onder vinden, wanneer het op een wijze als. dat nu is gebeurd in open water te recht komt. Spreker zeide over het gebeurde niet erg gerust te zijn. Of verhaal juridisch mogelijk zal zijn, kon niet worden bevestigd. De bron van de vergiftiging is namelijk wel met waarschijnlijkheid, doch niet met zekerheid aan te wijzen. Het onderzoek naar de aard van de gifstof wordt nog steeds in samen werking met de laboratoria van de Shell voortgezet. De garnizoenscommandanten in Zuid-Holland hebben voor de mili tairen een verbod uitgevaardigd om te zwemmen of te baden in de Zuid hollandse binnenwateren of in de Hollandse IJssel en daarmee in ver binding staande zwembaden. bruik van het besmette water, hetzij om in te baden en te zwemmen, het zij voor enig ander doel, blijft echter onverminderd van kracht. Nog steeds besmetting van vis Tijdens de persconferentie werd o.a. het woord gevoerd door ir. H. de Groot van het Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden die een overzicht gaf van de omvang van het Baby verdronken Gistermiddag omstreeks half vier zette een jonge vrouw de kinder wagen waarin haar kleine neefje lag, neer op de Lange Haven te Schie dam en liet de wagen even onbeheerd staan. Door onbekende oorzaak is hij te water geraakt. De wagen verdween onmiddellijk in de diepte en of schoon verschillende personen in het water sprongen en ernaar doken, slaagden zij er niet in het ding naar boven te halen. Pas r n zeven minu ten kon een i-gent van politie met een dreg de wagen, waarin het kind zich nog bevond, boven water halen, maar de baby, een negen maanden oud jongetje bleek reeds te zijn over leden. Merrie toont haar warmvoelend hart AANBESTEDING PROVINCIALE WEG HEEMSTEDE—AALSMEER De Provinciale Waterstaat van Noord-Holland heeft aanbesteed het verbreden en opnieuw onder profiel brengen van de rijbaan van het deelte van de provinciale weg Heem stedeAalsmeer en de Thamerlaan te Uithoorn met bijkomende werken in de gemeenten Aalsmeer en Uit hoorn. Laagste inschrijfster is de n. v. De Moei en Hermes uit Alk maar voor 1.124.600,De hoogste inschrijfster is de n. v. Nederlandse Ballast-Maatschappij te Zaandam voor 1.297.000,—. Listige telefoontruc De politie van Tilburg heeft een 17-jarige jongedame opgesloten, die de gewoonte had, bij winkeliers te vragen of zij even op mocht bellen, wanneer er geen klanten waren. Als dat dan werd goedgevonden ging zij mee naar de telefoon, deed alsof ze de telefoongids doorkeek en zei ver volgens dat het door haar gezochte nummer er niet in stond. Dan liep ze weer door de winkel naar buiten, maar onderwijl zag ze de kans schoon een greep in de kassa te doen. Op die manier moet ze heel wat win keliers te pakken genomen hebben. Op zekere dag vreesde ze echter dat de politie haar in de gaten had, en daarom ging ze op reis. Bij Venlo werd ze door de douane aangehouden op het ogenblik dat ze illegaal de grens over wilde trekken. Het meisje is naar Tilburg overgebracht. Ver moed wordt dat ze in nog meer plaat sen dit telefoontrucje heeft uitge haald. Met 340 inwoners per vierkante kilometer behoort Nederland nog steeds tot de dichtsbevolkte gebie den ter wereld. Wanneer men de stad-staten zoals Hongkong, Berlijn of Vaticaanstad niet meerekent, is Nederland zelfs het dichtst bevolkte land. België telt 295 inwoners per vier kante kilometer, Groot-Brit tannië 212, West-Duitsland 208, Italië 161, Luxemburg 122 en Frankrijk 80. Nog veel minder dicht bevolkt zijn de Verenigde Staten met 22 inwoners per vierkante kilometer, terwijl Canada slechts 2 inwoners per vier kante kilometer telt. Canada is daarmee even „dicht" bevolkt als Suriname of Nederlands Nieuw-Guinea. De Nederlandse An tillen daarentegen tellen niet minder dan 196 inwoners per vierkante kilo meter. Het statistisch jaarboek 1958 van de Verenigde Naties, waarin deze ge gevens vermeld staan, geeft voor de gehele wereld een bevolkingsdicht heid van slechts 21 personen per vierkante kilonieter, zodat voor de wereld als geheel nog bepaald geen sprake kan zijn van een overbevol king. Het dichtst bevolkte wereld deel is nog altijd Europa met 84 in woners per vierkante kilometer, doch Europa wordt steeds meer in gelopen door Azië, dat reeds 57 in woners per vierkante kilometer telt. Ver daarachter blijven Cen traal-Amerika met 22, Noord-Ame- rika met 9, Zuid-Amerika en Afrika met 7 en Oceanië met slechts 2 in woners per vierkante kilometer. De dichtst bevolkte landen in Azië zijn Formosa met 264, Japan met 246 en Zuid-Korea met 230 inwoners per km2. Grote delen van Azië zijn ech ter onbewoonbaar, zodat de bevol kingsdichtheid in feite in vele stre ken veel groter is. De stadstaten in de wereld hebben uiteraard een veel grotere bevol kingsdichtheid dan de grotere lan den. Aan de spits gaat Monaco, waar liefst 13.758 inwoners per vierkante kilometer zijn samenge drongen, gevolgd door West-Berlijn met 4.621, Gibraltar met 4.351, Oost- Berlijn met 2.771, Hongkong met 2.550, Singapore met 2.517 en Vati caanstad met 2.273 inwoners per vierkante kilometer. De voorzitter van de Hoofdgroep Hl van de ARKA (Algemene Bond van Ambtenaren), de heer J. J. Loe rakkers, heeft gisteravond de 33st© jaarvergadering van deze hoofdgroep in restaurant „Pays-Bas" te Nijme gen geopend. In zijn rede uitte de heer Loerakers ernstige kritiek op de personeelspolitiek van de rege ring en vooral op de houding van de regering en dan in het bijzonder van minister Struycken ten op zichte van de bezoldiging. Het bezoldigingsbesluit, dat jaren lang bestaan heeft, blijkt nu opgeof ferd te zijn aan het idool van een totaal gecentraliseerde loonpolitiek voor het gehele overheidspersoneel waarin liefst zo min mogelijk ruimte voor aanpassing aan lokale situaties wordt gelaten, aldus spreker. Spreker vroeg zich af, of de leden van de ARKA in de loop van dit congres aan het landelijk bestuur niet de positieve opdracht zouden geven om via de r. k. centrale deze kwestie op kortste termijn te be stemder plaatse aan de orde te doen stellen. De actie voor de progessieve kin dertoelage zal door de ARKA wor den voortgezet in het kader van de katholieke gezinspolitiek. De ARKA wil samenwerking met andere orga nisaties in het algemeen en spreker betreurde dan ook de tegenstelling tussen de ARKA en de KABO. Ge zien de houding van de KABO in het instituut van samenwerkende bon den van overheidspersoneel, be treurde spreker het. dat de ARKA hieraan geen deel heeft. Van deze situatie vreest spreker voor de naaste toekomst ernstige gevolgen. De heer Loerakkers had de indruk, dat de KABO, als het om samenwer king met andere organisaties gaat, eerder de voorkeur zal geven aan samenwerking met de socialistische ABVA en met de protestant-chris telijke groepering. »Het Kabinet« hangt in de lucht

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7