week s foto t grafie! CADEAU Het was PÜ nog niet genoeg Nieuwe weg naar zee mei Pinksteren open? KORTE golf J MEI 1958 DE LSIDSE COURANT PAGINA 4 „Kasteelheer" voor 30 mark per dag Omdat het IV' van de I it i m ...een 45-toeren I 5 GRAMMOFOON PLAAT met foto-tips Vraag er om bij uw fotohandelaar! Leids gouden echtpaar ook bijna gouden abonné Wanneer u uw zinnen hebt gezet op een vakantie als kasteelheer, dan kunt n het komende seizoen terecht in West-Duitsland, waar de eigenaar van een kasteeltje in Rothenburg-Tauber wegens de hoge onderhoudskosten zijn bezit te huur aanbiedt. De huurprijs van het 600 jaar oude gebouwtje, dat onder monumentenzorg valt, is dertig marken per dag niet goedkoop, maar daarvoor kunt u als passende vakantiekleding de shorts dan ook verwisselen voor het harnas. NOORDEN Eerste plechtige H. Mis neomist Harry Mourits 5 ■NBééBII Zaterdag 23 mei hoopt de eerw. heer Harry Mourits uit de handen van Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, de H. Priesterwijding te ontvangen. De wijdeling behoort, alhoewel wonende in de Gem. Zevenhoven, kerkelijk tot de parochie van de H. Martinus te Noorden. Hij is geboren 8-1-'31 op de boerderij aan de Kous- weg, alwaar de familie nu nog woont, heeft de lagere school te Noorden bezocht en nadien het klein-semi- narie te Heemstede en het groot seminarie te Warmond en zal na 12 jaar de kroon op het werk ontvan gen. De eerste Plechtige H. Mis zal worden opgedragen in de Parochie kerk te Noorden 24 mei om 10 uur. Wegens mishandeling van twee jeugdige patiënten, een 14-jarig meisje en een 12-jarige jongen, ge pleegd resp. in 1957 en ±953, heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen een tandarts uit Krommenie, een boete van 500, en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand geëist. De kinderen waren volgens de ver dachte tijdens behandeling zeer las tig en toen het met zijn werk niet vlot verliep, heeft hij ze geslagen. Uitspraak over veertien dagen. Dit zijn de heer en mevrouw Sil vester, die samen met hun lijfblad op de foto gingen. Zij vieren op tweede Pinksterdag hun gouden hu welijksfeest en van deze vijftig jaar, waren zij ruim 48 jaar abonné van onze krant. Dus bijna sinds de eerste jaargang. „De krant hoort erbij" zei de heer Silvester, en daarom keken „bruid en bruidegom" net-als-toen nog eens samen de laatste berichten door, toen de fotograaf een plaatje maakte in het zonnige tuintje van hun huis aan de Driftstraat 15 te Leiden. In dit huis hebben zij 36 jaar van hun huwelijksleven doorgemaakt. De drie zoons werden hier groot, zij trouwden en nu is de toekomst van het geslacht Silvester hecht verze kerd door negen kleinkinderen: zes jongens en drie meisjes. De heer Gerardus Antonius Sil vester is geen geboren (Beverwijk), maar wel een getogen Leidenaar, want hij is sinds zijn 6e jaar burger van Sleutelstad. Zijn vrouw, Apolo- nia Elisabeth Silvester-v. d. Berg, is van huis uit een Leidse, vóór zij in het huwelijk trad, was zij breis ter bij de firma Kors en van Wijk en kan men zich een Leidser beroep denken? De heer Silvester oefende het beroep van timmerman uit. Het getal patroons dat hij heeft gehad is niet op de vingers van twee handen te tellen, zelfs de rand van de Leid- sche Courant, vertelt hij, biedt geen ruimte genoeg om hen allen op te sommen. Hiermede is echter nog niets ten nadele gezegd van zijn vakman schap. Timmerlieden zijn nu eenmaal zwervers, omdat zij van het ene vol tooide bouwwerk naar een ander ple gen over te stappen. Zonder twijfel zullen de kinderen N00RDWIJKERH0UT KOM NOU 50 HANDWERK SENORITAS ƒ3.00 SIGARENHANDEL C. Walenkamp v/h H. Walenkamp en Zonen Prinsessekade 1 Leiden De laatste loodjes wegen het zwaarst! Dat ondervinden momenteel ook de mannen, die werken aan de nieuwe weg naar zee in het Langeveld. Het is de bedoeling deze weg kant en klaar te hebben als op Eerste Pink sterdag de toeristen het strand of de duinen willen opzoeken. Maar een garantie dat alles volgens de plannen zal gaan verlopen, kon men ons gis teren niet geven. Er waren ook wat kleine tegenslagen. Zo moest men wachten op steenslag en ander materialen. Maar donderdagavond zou men niet naar huis gaan als de klok vijf had geslagen, maar had men besloten door te gaan zo lang men kon zien en hedenmorgen (vrijdag) z -u men om vier uur weer beginnen. Vandaag zou er tevens ten extra wals komen om het steenslag in de onderlaag te drukken. en kleinkinderen van het echtpaar van de tweede Pinksterdag een klin kend feest maken; dit is gelukkig mogelijk, want het bruidspaar geniet, beiden in de leeftijd van 75 jaar, nog een redelijk goede gezondheid. Ook St. Jozef", waarvan de bruidegom 26 jaar lid is, en K.A.V., de club van de bruid, zullen zeker maandag a.s. 1 (Advertentie) van hun belangstelling blijk geven. EChtp H. Akerboom-V Hameren Het ziet er naar uit, dat men in Roelofarendsveen bij het bezoek aan een gouden paar steeds weer een volgend gouden bruidspaar in het vooruitzicht gesteld krijgt. Immers het gouden paar Henricus Akerboom en Johanna AkerboomVan Hame ren, dat wij dezer dagen bezochten was ons bij een voorgaand bruids paar reeds vermeld, ter wij) het echt paar Akerboom ons alreeds weer naar een volgende gouden echtvereniging verwees. Ook dit jaar hopen enkele zonen uit de parochie van St. Jozef de H. Priesterwijding te ontvangen. Op zaterdag, 23 mei 1959 zal in de kathedraal van de H. Laurentius te Rotterdam aan Piet van den Bosch uit de Emmastraat door mgr. M. A. Jansen de priesterwijding worden toegediend. Zijn eerste Plechtige H Mis zal hij opdragen op zondag, 24 mei om 8.30 uur in de parochiekerk van St. Jozef. De receptie wordt die dag ge houden in het Jeugdhuis aan de Langevelderweg van 2.30 tot 4.30 Aan de dijk van Uitdam (gem. Broek in Waterland) is gistermor gen het stoffelijk overschot aange spoeld van de 31-jarige schipper P. i C. de Jonge uit Rotterdam, die op j 30 april op het IJsselmeer met zijn knecht is verdronken, toen zijn schip de „Centina Wilhelmina", tussen Urk en Marken zonk. Het lichaam van de knecht is vo rige week door de rijkspolitie te water opgedregd bij Harderwijk. De panter, die woensdag uit een dierentuin te Spa (België) was ont snapt, is dezelfde dag nog door jagers in de beboste heuvels in de omgeving van de stad opgespoord en doodge schoten. ROELOFARENDSVEEN Wederom schijnwerper op gouden bruidspaar in de Veen Later ook voor auto's Men zet dus alles op haren en sna ren om de weg met Pinksteren te kunnen openstellen. Een weg waarop in de eerste plaats de bollenstreek al jarenlang wacht, omdat men nu j sneller aan het strand kan komen. Tot nu toe was het zo, dat men van I Hillegom of Lisse uit vrijwel een uur I moest fietsen voor men goed en wel aan zee was. De eerste slag die men per fiets of brommer kon bereiken j lag nl. ter hoogte van Noordwijker- hout. De dichtbevolkte randstad Holland die zo luid om recreatieruimte roept, moest dan ook met lede ogen toezien hoe een enorm brok strand en duin tussen Noord wij kerhout en Zand- voort ook in het zomerseizoen vol komen leeg bleef om de doodeenvou dige reden dat men er niet kon ko men. Deze nieuwe weg ontsluit al thans een deel van dat strand en duinterrein, terwijl zij die er van houden zo veel mogelijk kilometers per dag te verslinden, nu in Den Haag op de fiets kunnen stappen en dan via Katwijk en Noordwijk door de duinen naar Zandvoort kunnen fietsen of „brommen". Want de nieu we weg naar zee betekent gelijk ook het aanbrengen van de laatste scha kel die nog in dit pad ontbrak. Voorlopig is de nieuwe „slag" naar zee alleen toegankelijk voor wielrij ders en bromfietsers. Weliswaar heeft men een fundering van nagenoeg vijf LLr-Ü en een halve meter aangebracht en I zijn er bij de provincie wel plannen om er in de toekomst een autoweg van te maken. Die plannen zullen echter niet op zeer korte termijn wor- den gerealiseerd, al heeft men er o.m. in Hillegom al op aangedrongen met die plannen wat haast te maken. I Daar en in Lisse zou men graag zien dat de NZH in de zomermaan- den een geregelde busdienst naar het strand opende, omdat het voor vele gezinnen een groot bezwaar is per fiets te gaan. De verlangens zijn ook kenbaar gemaakt aan de commissaris van H.M. de Koningin, mr. J. Klaa- sesz. Jonge bossen in Langeveld. Inmiddels is ook de stichting Zuid hollands Landschap een aardig eind opgeschoten met het planten van bo men rondom het ontgonnen Lange veld. Wanneer deze gordel-van-groen eenmaal een behoorlijke hoogte heeft bereikt, zal hier een zeer aantrekke lijk gebied ontstaan. Tussen de bo men zijn zo hier en daar brokken open gelaten en ziet men ook speel weiden. Kampeercentrum in de Ruigenhoek. Voor het overige heeft de Provin ciale Planologische Dienst nog een plan in petto voor een kampeercen trum in de Ruigenhoek. Het heet dat men er een groots opgezet centrum wil creëren met vakantiehuisjes, met caravanterrein, met een cantine, met sportvelden enz. Men is er echter nog j erg geheimzinnig mee en men wenst i er zich niet over uit te laten of er een redelijke kans is de plannen te realiseren. We menen nl. te weten dat de grote moeilijkheid is: hoe het geheel geëxploiteerd moet worden. J Weliswaar lijkt een door de provincie gesubsidieerde stichting de meest aan- gewezen weg, maar men vreest dat die stichting te veel geld nodig zal hebben, daar de bouw van bungalows nu niet bepaald op een koopje kan. Er zijn stemmen opgegaan om de grond dan te verkopen aan particu lieren die een bungalow of ander zomerverblijf daar willen bouwen, maar daar is yerzet tegen gerezen. Niet dat men vreest geen kopers voor de grond te kunnen vinden. Onge twijfeld zal men liefhebbers genoeg kunnen krijgen. Maar uit sociale overwegingen is men tegen het ver kopen, omdat dan alleen kapitaal krachtigen in de gelegenheid komen hier hun vakantie door te brengen. Voorlopig zal de bollenstreek het dus alleen moeten doen met een nieuw fietspad naar zee, al vertrouwt men dat de andere recreatie-wensen die men nog op de verlanglijst heeft staan, er niet zolang op zullen prijken als dit simpele fietspad heeft gedaan. Als men de zorgen van een groot gezin te dragen heeft gehad, en van de 13 kinderen nog 12 in leven, die allen zelf alweer een gezin gesticht hebben, dan geloven wij te mogen zeggen dat dit alles reeds genoeg voor zichzelf spreekt. En als men daar nog 68 kleinkinderen aan mag toevoegen, dan kan men begrijpen dat dit gou den paar zich nu wat het nageslacht betreft beslist tot de goed gesitueer den mag rekenen. Overigens kunnen wij het met de bruidegom, die als tuinder juist in de moeilijke crisisjaren met zijn grote gezin voor even grote zorgen gesteld stond, volkomen eens zijn, dat als hij de economische situatie nu bekijkt, terecht mag zeggen, dat hij wat dit betreft 25 jaar te vroeg geboren is. Dit wil echter geenszins zeggen dat hij over het achter hem liggende verleden niet tevreden is. Met dankbaarheid is hij thans ver vuld, omdat het voor enkele jaren maar een haar had gescheeld, of hij had zijn zouden huwelijksfeest niet kunnen vieren. Gelukkig is deze bijna 73-jarige zijn ernstige ziekte weer te boven gekomen en thans kan men hem zelfs weer dagelijks op het tuinders- j bedrijf van zijn beide zoons aan het werk zien. Van een oude Veense tuinder heeft hij zich zelfs aan de moderne teelten ter plaatse nog we ten aan te pasen, en mag zich zelfs bij het z.g. anjers pluizen een onmis bare kracht noemen. De gouden bruid telt nog geen 72 lentes, en zelfs deze jeugd bij het goud zou men haar nog niet aanzien. Bedrijvig is zij in haar huisje op Noord-Einde 15, steeds nog aan het werk en geeft zich dan ook nog niets uit handen. En al zijn al haar kinde ren getrouwd, zij weten zich nu zelfs nog overtuigd van haar moederlijke belangstelling en zorgen. Ongetwij feld zal deze rijke kinderschaar op 27 mei a.s. het gouden feest voor dit sympathieke bruidspaar tot een on vergetelijke dag maken. Na de H. Mis van dankbaarheidj zullen in de feestzaal van „De Vier Heemskinde ren" de gelukwensen op deze dag zeer zeker rijkelijk binnenstromen en aan belangstelling voor dit gouden feest zal het hen zeer zeker niet ont breken. VAKANTIE, VRIJHEID In Staatsblad 153 is een Koninklijk Besluit gepubliceeid, dat het verschil tussen de aantallen vakantiedagen j van de scholen voor lager en uitge- j breid lager nijverheidsonderwijs en die voor middelbaar nijverheidson- derwijs doet vervallen. Het totaal is nu algemeen vastgesteld op werk dagen. Ook de tabel, inhoudende de indeling der schoolvakanties, is ver- I vallen, zodat aan de scholen, mede I met het oog op de vakantiespreiding, meer vrijheid is gegeven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4