Meer plaatjes dan praatjes op vergadering van R.K. Houtbewerkers Huishoudelijke avond voor de KAV-dames T&Hmha Dat is een costuum Prol. A. Hammerstein sprak over Maria-verering op bezinningsavond eenpïr.y^50 Scherj Dr Lumey over geestelijke gezondheidszorg osfeir HVL degradeert naar de overgangsklasse VRIJDAG 15 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jaarbijeenkomst in Leiden De afdeling Lelden van de Ned. R.K. Houtbewerkersbond en aanver wante bedrijven, „Bt. Antonius van Padua" hield gisteravond haar jaar vergadering in de bovcnsaal van De Kleine Burcht. Het was opmerkelijk, dat een zo groot aantal leden was opgekomen en bet Idee om de vergaderingen aan trekkelijk te maken door vertoning van goede en documentaire films heeft blijkbaar het vergaderbezoek ten zeerste geanimeerd en de afwis seling van de agendapunten met kor- j te doch Interessante filmpjes heeft bewezen, dat ook voor de aanwezige echtgenoten en verloofden een jaar- vergadering een bezoek ten volle waard ls. De prettige wijze waarop de voor zitter, de heer J. Klein, de agenda punten vlot en vaardig afhandelde, droeg er zelfs toe bij, dat de employé van de Rijksvoorlichtingsdienst, die het filmische gedeelte van de avond verzorgde, twee extra filmpjes kon geven. Na de verwelkoming werd het ver slag van de vorige jaarvergadering goedgekeurd. Het jaarverslag, dat ge tuigde van goed Inzicht in de gang van zaken in het bondsleven, memo reerde ups en downs van het afge lopen jaar on gaf geen enkele reden tot opmerkingen. Door afwezigheid van de penning meester moest het financieel verslag onbehandeld blijven. Ook de bestuursverkiezing gaf wei nig oponthoud, daar de leden hun dank uitspraken voor het vele werk, dat de heren P. O, M. de Winter en C. G. Borst in het bestuur verrichten door hen bij acclamatie te herkiezen. De voorzitter memoreerde de hoge onderscheiding die aan het lid W. Simons ten deel was gevallen bij zijn vijftigjarig jubileum. Hij is reeds 41 jaar trouw lid van de bond en heeft gedurende 15 jaar zijn beste krachten aan het bestuur van de af deling gegeven. Ook de rondvraag, waarbij voorlichting werd gegeven o.a. over de ziekteuitkering bij de timmerfabrieken en de vakantiere geling bracht de voorzitter niet in moeilijkheden, zodat het overgrote deel van de avond kon besteed wor den aan de films van de Rijksvoor lichtingsdienst. Vooral de films over de kunsthout- snijders in Duitsland en de Indische film over het houtaankoopbedrijf en de verwerking van tropische hout soorten vielen ten zeerste in de smaak. De climax werd tenslotte be reikt in de uitstekende documentaire „Het schot is te boord" over onze haringvisserij. Na een verdiend dank woord aan de operateur, sprak de voorzitter de wens uit, dat het bezoek een stijgende lijn zal blijven verto nen. Hij beloofde dat het bestuur zal trachten de avonden steeds aantrek kelijk te maken. Tenslotte wekte de heer Klein de leden op tot solidari teit en te blijven meebouwen aan het werk van de organisatie en de moge- lijkheid te scheppen het sociale werk van de bond tot ontplooiing te bren gen. Het bestuur van de Stedelijke en Leonardiaz K.A.V. had gisteravond zijn leden In het Antonlus-Clubhuis genodigd tot bijwoning van een film en demonstratieavond, aangeboden door de Ned. Huishoudelijke Voorlich tingsdienst. Mevr. Uphoff-Vlsser beeft deze .druk bezochte bijeenkomst geopend met een propagandistisch woord t.a.v. de ledenwerving. Voorla vroeg zij aandacht voor de verrassingstocht op 16 Juli a.s. en het meterschap voor het Kan. Van Schalk-fond. Ook deed spr. een beroep op dc aanwezigen ten behoeve van een ziek kind, dat zo graag een grote pop zou hebben. Deze I vraag werd al snel beantwoord met de inlevering van enige poppenkinde- ren, welke echter nog ondermaats ble ken te stjn. 1 De leidster van gezinshulp „De Brug", mej. v. d. Ven, heeft hierna gesproken over het probleem der ge zinszorg. Er is n.l. een groot tekort aan krachten. Het komt regelmatig voor dat onze Kath. Gezinszorg in Leiden de aanvragen botweg met „neii.i" moet beantwoorden. Gedu peerden zijn dan huisvrouwen, die plotseling het bed moeten houden door ongeval, of ziekte of, erger nog, in een ziekenhuis moeten worden op genomen. Het gezin moet dun onver- i zorgd achterblijven. Dan niet te kun nen helpen, omdat geen verzorgsters beschikbaar zijn, is heel erg. Spr. deed een beroep op allen om voor dit werk jonge neisjes enthou siaste te maken, we zouden al gehnl- pen ziji met gezlns-helpsters. Spr. heeft verder in het kort ge- I sproken over de opleiding tot help- I ster of verzorgster en de daaraan verbonden kanten, ook over de voor deze meisjes aantrekkelijke loon en arbeidsvoorwaarden. Andere werk kringen geven wellicht meer baten, doch het gezinswerk heef», een veel mooiere strekking en doelstelling. Pe sfeer is gezonder en de meisjes zijn er, van nature, beter oi hur plaats. Spr. zajg het als een goede voorberei ding voor de toekomst, voldoening gevend ociaal werl* met veel afwis seling. Na een dankwoord van Mevr. Up- hoff was het woord a» n de propagan diste van de Huish. Voorl. Dmnst mej. C. Molena-ar en het beeld aan de heer D. Siekerman, als filmopera teur. Het is een specifiek huishoudelijk en huiselijk feest geworden. Met films, demonstraties en gezellig*, praatjes over diverse bekende merkartikelen, zijn de anwezigen op de hoogte ge- bracht vin de laatste snufjes. Snel- Deze zomer zal de Engelse ruit In herenkleding de boventoon voeren/ en daarom nebben wij voor onze trouwe Coster-klanten, ter intro ductie, een werkelijk fenomenale aanbieding. Een prachtige sortering costuums van de vermaarde t ^ian8t voor U gereed. Oersterk, kreukher- stellend, krimpt niet, uitermate plooi houdend, kortom metal Ie unie- k* TSÜtnka -e'g«n»«5oppen. van Kaih. Vrouwengilde 40-jarig jubileum J. I. Sturm, Leiden Dinsdag 19 mei a.s. hoopt de heer J. I. Sturm, commies-chef de bureau aan do bewaring van de hypotheken en het kadaster alhier, de dag te ge denken waarhij vóór 40 jaar in 's Rijks dienst trad. De heer Sturm, die aanvankelijk voor het onderwijs werd opgeleid kwam in 1919 als par ticulier klerk in dienst van het Hy potheekkantoor te Middelburg. In 1928, bij zijn benoeming tot Rijksklerk, vertrok hij voor deze dienst naar de standplaats Breda kookpannen, mix «rs, huishoudmolens, waar hij slechts enkele jaren ver- vruchtenpersen, wasmiddelen, textiel- bleef om in 1931 naar Lelden te ver- vitaminen (geheel nieuwe vinding), trekken. j Na zijn vakexamen volgde zijn be noeming tot adjunct-commies der Registratie en domeinen. Tenslotte verkreeg de heer Sturm op 1 oktober 1956 een bevordering tot commies van 's Rijks belastingen met de functie van chef-de bureau van de hypotheken en het kadaster in welke functie hij thans nog werk- Normaol kost zo'r -JéHenka (55-45) costuum in prachtige ruitdessins 120 gulden. NÓ, ter introductie, betaalt U U hebt er jaren en jaren plezier LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudieiingel Katendr. Lagedljk hk. Dorpswêg West-Kruiskade 35 soepen, naai- en breimachines, dit en nog veel meer zijn de onderwerpen van gesprek geweest. Kopjes warme soep werden rondgedeeld, terwijl de propagandiste en operateur het geheel nog een cabaret-sfeer hebben gegeven door op voortreffelijke wij ze enige leuke liedjes ten gehore te brengen. Ter vervanging van de gebruike lijke bezinningsmorgen had het be stuur van het Kath. Vrouwengilde, afd. Leiden, gisteren de leden opge roepen voor een avond ter bezin ning. En gezien de belangstelling der dames is dit bepaald een goede ge dachte geweest. In de Lodewijkskerk werd om half negen een Avondmis opgedragen door prof. A. Hammer- haar zo verheffen. God heeft verder gewild, dat Maria naast het Moeder schap Gods ook de Moeder zou wor den van heel het volk, dat door Christus is verlost: de roeping van het geestelijk moederschap. Gods Liefde straalt uit boven al het men selijke, naast het mannelijke ele ment in de Liefde van Christus treedt in Maria het vrouwelijke van Gods Liefde naar buiten. „Uw taak is", zo besloot spr. zijn bezielend woord, „als gelovige vrouw stein van het Theologicum te War- iets te hebben van Maria, op vrou mond, die In zijn predicatie 's mensen, welijke wijze iets van Gods liefde en gang vanaf het kind-zijn tot de vol- goedheid te weerspiegelen." wassenheid belichtte. Deze weg duurt In haar 10-minutenpraatje ver- feitelijk het hele leven; volwassen telde mevr. Eerdmans onder de titel zijn wil zeggen: kunnen geven. Men „Ik was eenzaam en gij hebt mij moet dit steeds weer leren. Het is een zegen als een mens mag geven, in welke vorm ook. Toen wij kind waren, wisten wij vele dingen van#horen zeggen. Een volwassene weet aan eigen ervaring wat het is voor een ander iets te mo gen zijn en lief te hebben. Deze din gen moeten we nu bezitten, niet meer van horen zeggen, maar uit erva ring. Als volwassen mens zijn wij vruchtbaar, lichamelijk en geestelijk. Prof Hammerstein hield de dames voor, met dit Pinksterfeest de gave te vragen van vruchtbare mensen te mogen zijn, volwassen gelovigen, die het geloof beleven als iets dat echt is en levend wordt. In „De Hoeksteen" op het Leven daal kwamen de dames na de H. Mis bijeen onder het genot van geurende koffie en verre van koude saucijzen broodjes. Hier was het mevr. R. Eerdmans-Clignett, die bij ontsten tenis van de voorzitster enkele mede delingen deed betreffende het na derende uitstapje van volgende maand en prof. Hammerstein inleid de voor een beschouwing over Ma ria, zo passend in deze meimaand. Prof. Hammerstein zeide een zekere schroom te gevoelen nu hij zou moe ten spreken over onze Moeder, want men spreekt nu eenmaal niet zo ge makkelijk over zijn moeder met an deren; men houdt dit liever binnen in het hart. Spr. vroeg zijn gehoor, wat Maria-verering voor ons bete kent. Tegenwoordig is soms zelfs bij goed-katholieken een zeker onbeha gen, dat zegt: we moeten het niet overdrijven. Dat er in deze tijd in de houding t.p.v. de Maria-verering een kente ring ls te bespeuren moet ons niet verbazen, ladus professor Hammer stein, Er is een verlangen, het geloof zo echt rhogelijk te beleven, de franje wil men er afgeknipt zien. Wij wil len terug naar de bron en de kern van de zaak: onze Heer Jezus Chris tus, onze enige Verlosser. Wij heb ben echter de zekerheid, dat men sen en dingen God niet in de weg behoeven te staan, als we maar we ten, dat alles ui4, zijn hand is. Laten wij Maria nooit los zien van de ge dachte, dat „God het kan hebben, dat we ook in een mens Zijn nabij heid, Zijn goedheid en liefde terug- gestraald kunnen zien als spiegel van God". Wij mogen Maria in Jezus prijzen. Het feit,, dat Maria Moeder van God is, is nog niet genoeg, dat wij Op de dag van zijn jubileum zal van 1112 uur op het Kadaster ge legenheid zijn de heer Sturm te complimenteren. POTLOOD EN GEEST No. 530. Horizontaal: 1. vettige zelfstandigheid, 6. steensoort, 7. ach ting, 8. lied, 9. kleefmiddel, 10. bloem. Verticaal: 2. soort kers, 3. volhar dende geestkracht, 4. diepe greppel langs een weg, 5. geurigheid. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal: 1. boot, 5. amen, 8. stempel. 11. trots, 13. noors, 15. toe. 17. ar, 18. Ate, 20. on, 21. ras, 23. Evert, 25. parel, 27. verdrag, 29 volk, 30. snor. Verticaal: 2. os, 3. Otto, 4. terra, 5. Apt, 6. mest, 7. el. 9. mosterd. 10. snars, 12. lento. 14. ora, 16. oor, 19. gangen tussen ziek en gezond zijn evers 22. spel, 24. elan, 26. ark, 27. vloeiend. Juist met het oog op de v o 28 go. grote groep mensen in het overgangs- Naar aanleiding van het feit, dat de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid de vorige maand haar 25-jarlg bestaan vierde en het voorts in de bedoeling van de we reldgezondheidsorganisatie ligt de jaarlijkse gezondheidsdag in het teken van de geestelijke volksgezond heid te stellen, had het bestuur van de Sociale Raad voor de gisteravond in de „In den Vergulden Turk" ge houden vergadering een aspect der geestelijke volksgezondheid aan de orde gesteld. Na het huishoudelijk gedeelte sprak dr. J. L. J. Lumeij, psychiater directeur van de Utrechtse Katho lieke Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid over de taak van het Medisch Opvoedkundig Bureau in het geheel dor geestelijke gezond heidszorg. De begrippen geestelijke gezond heidszorg (GGZ) en medisch opvoed kundig bureau (MOB/, aldus ving dr. Lumeij aan, zijn nog betrekkelijk weinig afgebakend. Dit komt door dat de GGZ nog pas in opkomst is. Eerst dooi de groei zal de term GGZ inhoud verkrijgen cn spreker be paalde zich laarom allereerst tot het bespreken van de plaats van het MOB in het geheel der GGZ on ver volgens van de plaats der GGZ in het gehele maatschappelijke bestel Dr. Lumeij legde er de nadruk op, dat gezondheid meer is dan afwezig heid van ziekte. Gezondheid is der halve niet een kwalitatief, maar een kwantitatief begrip. Deze gedachten- gang krijgt nog meer inhoud als men bij de gezondheidsleer behalve de leer der normale menselijke func ties ook de leer der geestelijke func ties betrekt. Dat velen zich niet tot een psychia ter willen wenden, schreef spreker toe aan het nog vrij algemeen heer sende wanbegrip, dat er een scherpe scheiding zou zijn tussen geestelijk ziek en geestelijk gezond. De over- gebied is het van veel belang, dat de geestelijke gezondheidszorg, zoals wij die nu kennen, tot ontwikkeling is gekomen. De geestelijke gezondheidszorg zag spreker niet beperkt tot het MOB en aanverwante diensten, maar als een taak voor iedere instelling of per soon die zich, met de vorming en het welzijn van de medemens bezig houdt. Van enorm belang achtte hij het onderlinge contact en de wis selwerking tuBsen de op dit terrein werkzame organen. Afbakening dient te worden vermeden. Instellingen zoals de schoolpsychologisch? dienst, die specifiek gericht zijn op het be hartigen van de geestelijke gezond heidszorg, hebben toch in de eerste plaats de taak deze geestelijke ge zondheidsgedachte uit te dragen. Dr. Lumeij behandelde ook het ontstaan, de samenstelling en de werkzaamheden van de MOB's en gaf de voordelen aan die bundeling van deze instellingen oplevert. Het MOB-rapport kan beslissen over de kinderen en is te beschou wen als een apparaat voor onder zoek en therapie beide. Het is van veel belang ouders met het werk van het MOB vertrouwd te maken, zodat zij er vertrouwen in gaan stel len. Na de pauze had de vertoning plaats van de film „Angry boy'^ welke een van de gevallen voor het geestelijk gezondheldswerk in beeld brengt, n.l. een leerling, die uit het tasje van zijn onderwijzeres geld neemt en bij deze daad wordt be trapt. Er volgt geen straf. Dr. Lumeij, die deze film vooraf toelichtte, Juich te het toe dat dergelijke feiten thans bijna algemeen uit het gezichtspunt van GGZ worden bekeken. De film geeft de relatie ouders- grootouder weer om de betrekking ouders-kind te verduldelijken en laat de toeschouwer getuige zijn van de gesprekken tussen het kind en de psychiater, terwijl ook de besprekin gen van de stafleden van het MOB worden weergegeven. „De Wrede Zee" voor Leidse schooljeugd Leerlingen van verschillende Ulo- en UTS-scholen te Leiden hebben gisteren, op uitnodiging van de Leidse Volksuniversiteit K. O. en de Leidse Jeugdactie een bezoek ge bracht aan het Trianon-theater. Speciaal voor hen werd de film „De Wrede Zee" vertoond, een ver filming van de gelijknamige roman van Nicholas Montsarrat. Het is een oorlogsflim, zoals ncn weet. Wie het boek gelezen heeft, zal wellicht ver zuchten: „Waarom hebben ze die kinderen nu niet iets vrolijkere laten zien?". Maar dan raakt men in een bezocht" een en ander over het ge repatrieerden-werk. Dit is inder daad een bezoek aan eenzamen. In grote trekken vertelde zij over dit werk en over de grote onwetendheid hieromtrent. Het doel is: inpassing van deze groep mensen in de Neder landse samenleving met behoud van het individu. Met tact en begrip die nen deze mensen tegemoet getre den te worden om hun vertrouwen te winnen. Zij deed een beroep op de dames, te helpen bij dit v/erk van barmartigheid. Tot slot van deze verdiepende Gilde-avond werd nog de aandacht gevestigd op de inleidingscursus aan dames ên heren om contactavonden te geven voor huwelijk en gezin. Op 25 mei a.s. wordt in de Stadsgehoor zaal t.b.v. de kankerbestrijding van het Kon. Wilhelminafonds een film avond gehouden waarbij tevens het Leids Studentencabaret zal optre den. De toegangsprijs is zo minimaal mogelijk. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Hendrika d. v. P. H. Stouten en A. Tegelaar. Neeltje Petronella d. v. D. A. Jongeneel en A. H. Driessen. Caroline Berry Femia z. v. K. Havers en H. Mulder. Pieter z. v. P. Brandt en P. van den Bos. Adrianus Cornelis Maria z. v. C. M. Streng en H. J. M. Lubbe. Léon Hen ri Pierre Maria z. van P. C. G. J. Ie Mair en C. A. van D-ijk. Matthijs z. v. M. Keijzer en J. C. Zandvliet. Martin z. v. A. Brus en W. J. Zwiers. Overleden: M. M. van Weerlee 85 j. weduwe v. B. Broers. C. de Mooij 78 p. weduwe v. H. de Mooij. Gehuwd: W. Mink en J. Kooien. T. H. Roodakker en A. M. C. Duiven voorde. A. A. Mark en J. J. M. Taf fijn. W. H. van Nieuwkerk en J. P. W. vön Leeuwen. A. P. Tims en J. Philippo. G. M. van Oevérn en J. H. Gubler. G. Liefman en A. E. Joch- mann. G. A. G. Nagtegaal en E. G. van Rossenberg. C. van der Born en J. Smit. J. G. Zadelaar en M. J. Flip- po. N. van der Hoogt en A. Kriek. N. van Duuren en C. M. WitloX. J. W. D. Boeleê en M. W. van der Blom. P. B. Beverwijk en E. J. Nieuwenburg. W. Baart en S. W. Rietkerken. G. A. H. Rozemeijer en A. H. M. ter Haar. BAL VOOR DE JONGEREN TE LEIDEN. Zaterdag aanstaande geeft het cul tureel jongeren centrum, dat zes cul turele avonden in Leiden organi seerde in Leiden een slotbal in het St. Antonius Clubhuls. Alle katholieke jongeren worden Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 15 Mei 1859. Parijs De keizer en prins Napoleon zijn gisterenavond te 6 ure naar het tooneel des oor- logs vertrokken. Langs den ge- heelen weg die zij gingen gaf een groote menigte blijken van geestdriftDe keizerin heeft haar gemaal tot Monterau ver gezeld. Aldaar had een diner plaats van. 40 couverts, na afloop waarvan de keizerin afscheid van den keizer heeft genomen. Gedurende de afwezigheid van de keizer zal het regentschap door de keizerin worden waar genomen. Bij alle besluiten en bepalingen zal zij te rade moe ten gaan met prins Jeröme (broer van Napoleon I). „Winzer Grusz" mosella per fles 2.25 bij 3 flessen 2.15; bij 6 flessen 2.10 bij 12 flessen de dertiende GRATIS. (Advertentie) Laatste Berichten LAATSTE GROTE MOEILIJK HEID VOOR MAKEN VAN ATOOM- VLIEGTUIGEN OVERWONNEN Luitenantrgenaraal Rosco Wilson* plaatsvervangend stafchef voor ont wikkeling, heeft te Washington ver klaard, dat de luchtmt.cht thans bezig is aan de bouw van een door kern- ener=ie voortbewogen vliegtuig dat een „prototype is vai een toekomstig wapenstelsel", en dat de laatste gro te moei ijkheid de doeltreffende bescherming tegen straling is over wonnen. Het toestel behoe't niet noodza kelijk groter tp zijn dan een zware straal bom men war per van het type b-52. Het atoomvliegtuig zou overal in df wereld kunnen opereren en zowel ballistische langeafstandsprojectiilen als bommen en korte-afist^ndprojec- tielen kunnen lanceren, Idus Wilson. Leidse agenda VRIJDAG, 15 MEI „Week van de Fotografie", Projec tie .Kleine Dingen uit dé Grote We reld". Boerhaavezalen, 9 uur nam. „St. Chrlstoffel", (kath. vertegen woordigers etc.) eden vergadering „Wilt U verkopen of moet U verko pen!" De Harmonie, M5 u. nam. ZATERDAG, 16 MEI K. O-rondrit door .lieuw-Leiden o.l.v. wethouder A. J. Jongelêcn, Stadhuis, 2.30 u. nam. Kath. Cultureel Jongeren Centrum. Slotbal van ze3 jongeren-avonden. St. Antonius Clubhuis tot 1 uur 's nachts. Muziek van „The Dutch Stars". APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend: apotheek Reijst, Steen straat 35, tel 20136, verwacht. Het bal duurt tot één uur 's nachts. De muziek wordt verzorgd door „The Dutch Stars". VOLLEYBALCOMPETITIE: P.W. wint van V.V.S. tellen. Ondanks een hevig dispuut bleef de stand 13-13. Moreel aange slagen moest HVL toezien dat SVV SVVHVL 3-1. - De beslissings- met '*e1?,.e1^0ï£lgl,balIen „de„ U wedstrijd tussen HVL en SVV uit1 «tot blJ HVL Rik Meyer nagenoeg Utrecht, waarin uitgemaakt moest jJ8 t uitf» keer hst wezen van deze film van worden'wie automatisch degradeertkant heeft gezeten. reserve langs Charles Frend: de film is door knap vakmanschap zoveel milder dan het boek. Scènes, die vaak in het boek t,e ver lijken uitgesponnen, waardoor bijkomstigheden dikwijls van de es sentie afleiden en het klimaat soms wat ongezond aandoet, vallen in de film uit. Daardoor komt men veel directer in contact met de psychologische ver nieling, die de oorlog aanricht in de mens cn ziet men de waanzin van I de oorlog, helder als glas, voor ogen. Vijf jaar lang zwerft escortecom mandant Ericson over de oceaan. Vijf Jaar ziet hij machteloos toe, hoe honderden mensen rondom hem heen door vijandelijke torpedo's de dood worden ingejaagd. Hij zet elke on derzeeër na, die in zijn rayon komt, strooit dieptebommen alsof 't bruids suikers waren en wetend, dat hij tientallen mensen vermoordt, heeft hij nog nooit één vijand gezien. Slecnta eenmaal, hij heeft dan zijn eerste schip verloren en met dat schip iets van zichzelf ziet hij de tegenstanders: mensen als hij en zijn eigen schepelingen. De wreedheid van de zee is voorn, de wreedheid van de waanzinnige oorlog. De schooljeugd heeft dank zij de activiteiten van K. O. en L.J.A. een kostelijk filmwerk mogen zien, dat indien zijn strekking helemaal begrepen is zeker gezien mag worden als een positie /e bijdrage tot de vrede onder de volkeren. JUBILEA BIJ DE N.Z.H. De namen van de twee jubilarissen bij de Noord-Zuid-Holland.-e Vervoer maatschappij zijn in bet bericht van gisteren helaas verminkt gedrukt. Het zijn de heren S. ~izot, conduc teur treingeleider en J. I. Stoute. en wie de kans krijgt om zich via P.W.V.V.S. 3-0. Het bleek al promotie-degradatiewedstrijden in de spoedig dat er in de wedstrijd tUBSen hoofdklasse te handhaven, is door on- de Leidse ploegen van PW en VVS ze stadgenoten met 3-1 verloren. niets meer op het Spel stond dan HVL zal dus het volgend compe- alleen de rivaliteit tussen de plaatse- titiejaar, samen met de teams van lijke teams. Er werd door geen van PW en VVS, in de overgangsklasse beide partijen sterk gespeeld, maar uitkomen. vooral van VVS, dat bij het opbou- De beslissingswedstrijd, gespeeld in wen en afwerken van zijn aanvallen de Energiehal te Rotterdam, gaf aan- niet in oude vorm kon komen, faalde vankelijk twee geheel gelijkwaardi- i wel heel sterk. ge ploegen te zien. Met over en weer PW moest het in de aanval echter goede aanvallen ging de strijd gelijk ook alleen hebben van Sieval en Leu- op. In de eerste set wist HVL, dank ring die met enkele enorm harde, zij goed aanvalsspel, SVV bij te blij- niet te blokkeren smashes de VVS- ven tot de stand 9-6, maar toen was j verdediging volkomen de baas waren, het SVV dat, profiterend van fouten Ondanks alles ging de strijd toch nog in de HVL-verdediging, steeds meer' aardig gelijk op. Tot de stand 11-11 uitliep en de et met 15-9 ln haar ontliepen de ploegen elkaar niets, voordeel besliste. maar toen waren een paar opvang- Ook in de 2e set heeft HVL gevoch-1 fouten bij VVS de oorzaak van de ten voor wat zo waard was. Onder; set-winst voor PW (15-11). aanmoedigingen van de aanwezige In de 2e set namen de roodbroeken Rotterdammers wisten ze totdé stand echter al direct een 4-0 voorsprong 13-13 gelijk te blijven, maar weer was on wisten deze vast te houden tot het SVV dat in deze set aan het lang- j 10-9. Een poeier van Sieval bracht sto eind trok. j de stand op 10-10 en een mislukte Het pleit voor do mannen van v. d.smash van v. d. Kwaak en opvang- Werff dat zij na deze 2-0 achterstand, fouten van Kleingeld en Glljn deden de strijd nog niet gewonnen wilden PW ook deze set met 15-12 winnen, geven. Fel trokken zij in de 3e set In de 3e set rammelde het wel heel van leer en met succes. SVy kwam erg in de VVS-ploeg, maar ook PW er gewoonweg niet aan te pas. Met dat met een 2-0 voorsprong veilig prima smashes, vooral door de Wey- stond, kon niet meer het enthousi- ert en v. Heek werd het 15-4 voor asme opbrengen om goed volleybal onze stadgenoten. te spelen. In een matige partij ging Geïnspireerd door deze setwinst deze set dan ook naar zijn einde, startte HVL in de volgende set zo 15-10 voor PW, dat zich hiermede overrompelend, dat zij al spoedig een revancheerde voor de destijds gele- voorsprong namen. Het zag er naar den 3-0 nederlaag. uit dat zij de balans in evenwicht zouden gaan brengen. SVV kwam echter terug. Het werd '3-13. Het in cident dat toen vdlgde was de groot ste oorzaak van dat de wedstrijd met 15-13 voor HVL verloren ging. Op ge- eveneens conducteur-treingeleider, t noemde stand nl. was de Weyert aan die resp. op dinsdag en donderdag a.s. serve. Hij serveerde goed en hieruit hun veertigjarig jubileum zullen ge- ontstond een punt voor HVL. De denken. 1 „Utrechtse" scorer vergat het punt te D.R.L.Argos 2-2 Argos heeft kans gezien om met 4 invalsters het sterke Rotterdamse D.R.L. een 2-2 gelijkspel af te dwingen. Een uitste kende prestatie voor de Leidse meisjes, een prestatie die zij vooral te danken hebben aan hun sterke serveren; een geducht wapen van de Argosianen. Setstanden 11-15, 15-12, 8-15, 15-10.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2