Regering ziet geen heil in regeling van het aanbestedingswezen Minister Struycken: uw kritiek is programma voor de toekomst Nederlandse melk behoeft geen krans Limburgse Bakker doorzeeft vriend van zijn vrouw kunnen wij geen hotels bouwen? DONDERDAG 14 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Teleurstelling onder aannemers In het gistermiddag voortgezette congres van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvakpa- ZILVEREN JUBILEUM K.O.V. Op dinsdag 19 en woensdag 20 mei zal, onder andere met een concert door het Residentie-orkest en een feestvergadering, beide in het Kur- haus te Scheveningen, het 25-jarig bestaan gevierd worden van het ka tholieke onderwijzersverbond. Het was bij de oprichting op 1 juli 1934 een federatie van vijf dio cesane onderwijzersverenigingen, die waren gesticht tussen 1894 en overheid is, ten aanzien van de ver scheidene thans in de praktijk ge brachte regelingen, deelde de woord voerder van de regering mee, dat de ze met rust zullen wOrden gelaten, zolang terzake geen klachten worden jjet aantaj leden van het verbond is ontvangen. j ;n de loop der jaren gestegen van Voorzitter Stamhuis verklaarde, dat 9000 tot ruim 26.000. de bond dit standpunt ten zeerste be-1 Op de feestvergadering, op woens- troonsbond deelde de voorzitter, de treurd werk van de staatscom- 1 dag 20 mei, van 13.00 tot 15.00 uur in heer H. H. btamnuis mee, aat een mjssje wordt hier zonder meer opzij het Kurhaus zal prof. dr. N. Perquin vertegenwoordiger van de minister gezet „Dit kunnen wij nauwelijks spreken over de „Culturele achter van economische zaken op een op 21 hegrijpen, laat staan waarderen', al- grond van het onderwijzersambt" en ap?! b,JeeI*omst heeft m®" dus spreker. Getracht zal worden zal de voorzitter van het K.O.V. een gedeeld, dat de regering voorshands zonder medewerking van de overheid j feestrede houden over het onderwerp geen aanleiding ziet, medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een regeling voor het aanbestedings wezen, zoals in het rapport van de commissie voor het aanbestedings wezen was aanbevolen. Het standpunt van de regering in deze werd met grote spanning in de aannemerswereld tegemoet gezien. Volgens een nadere toelichting, al dus de heer Stamhuis, was de rege ring van oordeel, dat de voordelen van het door de staatscommissie met name niet overtuigd van de moge lijkheid. elk vooroverleg tussen aan nemers uit te sluiten. Toen op de bewuste bijeenkomsti fwepdfi van de zijde van de aannemers werd cci jic cru i w ccuc gevraagd wat het standpunt van de yQQf^iÜer tot een regeling van dit vraagstuk „Taak en plaats van de katholieke te komen. organisatie". Het 50-jarig bestaan van de Kabo kritiek, die voorzitter Weijters kjnoerscneiaingen voor i dinsdag heeft uitgesproken, te moe- Amerikanen bij Voor het tiende jaar in successie heeft melkexport Sterovita n.v. de op dracht gekregen voor levering van melk aan de in Europa verblijvende Amerikanen. Deze leverantie be draagt ongeveer 50 pet. van het to tale verbruik aan melk van deze groep consumenten. Sterovita verzorgt deze leverantie in samenwerking met het coöp. melk- produktiebedrijf Domo in Drente. Zowel dit melkinninggebied als de Sterovitafabriek te Dordrecht staan onder voortdurende controle van de Amerikaanse veterinaire dienst.. De in papier verpakte melk wordt dage lijks van Dordrecht met koeltreinen naar Duitsland vervoerd en met koelauto's naar Frankrijk. CHAUFFEUR KWAM TERUG IN ZUNDERT. De Amsterdammer F., die dinsdag met een vrachtauto van 20 ton in Zundert een kerk ramde, heeft zich woensdag bij de rijkspolitie in Zun dert gemeld. Na de botsing was de man liftend naar Amsterdam getrokken als eerste reactie op de schrik na de gebeurte nis. Toen hij gekalmeerd was, is hij naar Zundert teruggegaan. Tegenover de politie verklaarde hij door over vermoeidheid de macht over het stuur verloren te hebben. De schade aan de kerk wordt geschat op meer dan 10.000 gulden. De tweede en laatste dag van de bondsvergadering van de katholieke bond van overheidspersoneel (Kabo) was gisteren geheel gewijd aan de viering van het 50-jarig bestaan van de bond. De viering begon 's ochtends in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen, waar mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop coadjutor van het bisdom Haarlem de pontificale H. Mis celebreerde. Omstreeks half 12 begon in de Kur- zaal de plechtige herdenkingszittiug. De voorzitter van de Kabo, de heer A. C. M. Weijters, hield vervolgens de herdenkingsrede, waarin hii uit voerig de wordingsgeschiedenis van de Kabo belichtte en het beleid voor de toekomst schetste. Mgr. Schaper, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam heeft in een toespraak de gelukwensen namens het Nederlandse episcopaat vverge- bracht. Hij noemde het verheugend, dat uit het streven en strijden van enkele honderden bewuste katholieke mannen de Kabo is gegroeid tot een ledental van meer dan 35.000. Als een bewijs van haar grote waardering van de bond en van haar leden, zeide mgr. Schaper, dat de Kerk ook een tastbaar geschenk heef1 willen geven om daarmede te eren en te onderscheiden alle werkers en al het werk van de bond: de onder ten interpreteren als een programma voor de toekomst. De minister meende tegenover de zijns inziens al te sombere toon ten aanzien van het centraal overleg nog een woord van waardering te moeten la'en horen. De achter ons liggende jaren heb ben in het teken van de recessie ge staan. De onderhandelingsmarge van de regering kon en mocht m die jaren niet anders zijn dan een uiterst krappe, en te krappe. Ten aanzien van de werkclassificatie meende de minister, dat dit nu juist een der on derwerpen was, waarbij het in het overleg goed was gegaan. Als de bond daar anders over denkt, is er geen en kel bezwaar dit onderwerp opnieuw in het georganiseerd overleg aan de orde te stellen. Om uiting te geven aan de waar dering van de regering voor de ge hele organisatie heeft het H. M. de Koningin behaagd de tweede voor zitter van de Kabo, de heer E. H. M. Damen, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Namens de Katholieke Arbeidersbeweging heeft de voorzitter daarvan, de heer Middelhuis, gelukwensen aangebo den. Hij gaf onder meer een schets van de sociale bewogenheid van de leden van de bij de K.A.B. aangeslo ten organisaties. Voorts heeft de voor zitter van de afdeling 's-Gravenhage van de Kabo, namens alle leden van de jubilerende bond een bedrag van 2750.aangeboden, dat bestemd zou kunnen worden voor de aankle ding van de grote vergaderzaal van het bondsbureau te 's-Gravenhage. De secretaris-generaal van het in ternationaal christelijk vakverbond, de heer Aug. van Istendael gaf een schets van de moeilijkheden die voor overheidspersoneel in West-Europa hebben bestaan om zich te organise ren. Hij merkte voorts op, dat het inter nationale christelijke vakverbond in de laatste jaren na de tweede wereld oorlog is uitgegroeid tot een wereld organisatie. Zij heeft een representa tieve functie gekregen in de wereld van vandaag die ongeveer tweederde van de werktijd in beslag neemt. Het internationale christelijke vakverbond heeft in alle internationale organi ties een raadgevende stem. Hij vestigde er voorts de aandaent op, dat er in de jaren na de tweede wereldoorlog door het in werking tre den van de internationale instituten ongeveer 60.000 ambtenaren bijgeko men zijn die een internationale status hebben. Ondeugend Jantje met z'n vijand Jaag die ondragelijke Rheumatiek uit Uw leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een an der mens. Dat komt omdat Kru schen Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het Ui den en de pijn, die nu Uw leven vergallen. (Advertentie) Dinsdagavond kort na tien uur ling, dat Ten O. achterom zou lopen, heeft zich in het Zuidlimburse dorpje be«af zich naar, «PPenhok, i r* waar een pjstooi -bewaarde. Di- Vaesrade by Nuth een drama afge- rect daarop kwam Ten O. inderdaad speeld, dat aan de 44-jarige chauf-aanlopen, waarop de bakker het feur-monteur G. ten O. het leven Pistool op hem leegschoot De bak- ker heeft zichzelf onmiddellyk aan heeft gekost. Ten O. had een verhou ding met de vrouw van de bakker R. Toen hij haar dinsdagavond wilde bezoeken werd hij achter het huis scheiding van Ridder in de Orde vanopgewacht door de bakker, die zich de Heilige Gregorius de Grote voor de voorzitter van de Kabo, de beer Weijters. De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en P.B.O., mr. Struycken, zeide vervolgens in een toespraak, dat er voor de jubilerende bond reden te over is om trots te zijn. .De minister meende de woorden Tragedie in Hollands polders verscholen had in een kippenhok. Toen O. hem tot op een afstand van nauwelijks drie meter was gena derd, richtte de bakker een Frans pistool op hem en vuurde vijfmaal. Enige kogels troffen O. in het hoofd. De man moet op slag dood zijn ge weest. Politie gebeld. Na het gebeurde is de bakker naar de buren gegaan, vanwaar hij de po litie in Nuth beelde. Enkele minuten later werd hii gearresteerd. Vijdagmiddag zal hij voor de offi cier van justitie in Maastricht wor den geleid. Het was sinds vele jaren in het dorpje bekend, dat de vrouw van de bakker een verhouding had met de chauffeur, die geen goede reputatie genoot. Herhaalde keren is het in het verleden tot veehtmrtijen tussen bei de mannen gekomen. Politiëel onderzoek. I Uit het onderzoek dat de rijkspoli tie te Nuth instelde is gebleken, dat de bakker dinsdagavond ongeveer te 22.15 de minnaar van ziin vrouw aan zag komen. In de veronderstel- Een groot gedeelte van de wateren in het centrum van Zuid-Holland is besmet met een sterke gifstof. Tien duizenden vissen hebben reeds de dood gevonden. 1 Hotelhouders: De staat wil een garantie geven van 2 maal 12 miljoen gulden aan de Amsterdamse en Rotterdamse Hilton-hotelmaatschappijen maar de werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwant bedrijven pro testeren tegen dit wetsontwerp. De mi nister zegt. dat er achterstand is in 't getal hotelhouders, maar de werk gevers beweren, dat van abnormale ciliteiten worden gereserveerd voor achterstand geen sprake is. De fa- één gegadigde en nog wel een buiten lander, terwijl het bedrijfsleven geen kans gegeven wordt. Men krijgt het gevoel een brevet van on bekwaamheid te hebben gekregen. In het verleden heeft het de Ne derlandse exploitanten vaak ontbro ken aan medewerking op het gebied van bouwgrond en bouwvergunnin gen. Men beweert aanwijzingen te hebben, dat in sommige gevallen projecten werden opgehouden in af wachting van de Hiltonplannen. Op het punt van concurrentie wordt gezegd, dat in de maanden oktober tot en met april in de eerste klas hotels te Amsterdam pl.m. veer tig percent overcapaciteit bestaat. Nieuwe hotels zullen de spoeling nog dunner maken. gegeven. Hij is ingesloten op het po litiebureau te Nuth Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Vrijdag na Pinksteren Hollandse Nieuwe? Zaterdag is het in Scheveningen vlaggetjesdag en vlootschouw. Dins dag 19 mei zal de vloot uitvaren voor de haringrace. Vrijdagavond wordt de eerste Hollandse Nieuwe verwacht. De uitvarende vloot zal worden aangevoerd door de „Scheveningen 134", die vorig jaar de haringrace won. Jachten van Seyss Inquart en Christiansen verkocht Twee door de Duitse bezetters bij een Nederlandse werf aan De Kaag in 1942 bestelde zeegaande jachten zijn via de Marine verkocht en thans in particulier eigendom gekomen. De jachten, die een lengte hebben van bijna 9 meter waren oorspronkelijk bestemd voor generaal Christiansen De negenjarige Jan van Brandwijk uit Krimpen a. d. Lek had van zijn vader de uitdrukkelijke waarschuwing gekregen, dat hij niet meer met de schouw van boer Van de Laan mocht gaan varen. Ondanks deze waarschu wing ging hij er gistermorgen om tien uur toch met de schuit vandoor. Als passagier nam hij de vijfjarige Adri Kout mee. Toen ze bij de Tiendweg kwamen, verloor Jan de vaarboom. Hij wilde deze uit het water halen, doch greep mis en op hetzelfde ogenblik beet een snoek hem in de middelvinger. De jongen schrok zo, dat hy onmiddellyk in de boot terugsprong. De snoek bleef aan zijn middelvinger hangen. Eerst toen hij boven de schouw kwam liet de vis los, een lelijke wond in de hand achterlatend. Een boerenknecht, die het ongeluk zag gebeuren, schoot snel toe en sloeg met de klomp de snoek, die ongeveer zestig centimeter lang was en naar schatting drie pond woog, dood. Jan kreeg de eerste geneeskundige hulp van zijn vader, die lid is van de vereniging E.H.B.O. en rijkscommissaris Seyss Inquart, waarschijnlijk om als vluchtjachten te kunnen worden gebruikt. Eerst in 1946 kwamen de schepen gereed. De Marine heeft ze toen op gekocht en ze sindsdien in Den Hel der gebruikt, waar ze wel enigszins geleden hebben. Jongetje onder zand bedolven Door het neerstorten van zand is het 10-jarige jongetje Adri Marijnissen uit Sprundel (Nbr.) om het leven gekomen. Het ventje, dat in het zand aan het graven was, werd bedolven en is gestikt. Samen met zijn 15-jarig broertje was Adri bezig geweest wit zand in een karretje te laden voor het var kenshok. Het broertje ging het vol le karretje naar huis rijden, terwijl Adri nog bleef doorgraven aan een reeds gedeeltelijk afgegraven stuk land. Er was een zandwand van 1.40 meter hoogte, die door de warmte ondermijnd moet zijn geweest. Plot seling stortte het zand in en werd het ventje bedolven. Toen de andere jonren terugkwam, bemerkte hij wat er gebeurd was; hij rende naar huis. Zijn ouders snel den te hulp, maar voor Adri was het reeds te laat. Drie huizen afgebrand Gistermiddag heeft een brand drie huizen, staande aan de dijk nabij de kom van de gemeente Streefkerk, verwoest. Voorbijgangers ontdekten vuur bij de schoorsteen van de woning van de heer De Bruin. In minder dan geen tijd stonden deze woning, en de twee daaraan vastgebouwde woningen, die met riet waren gedekt, in lichter laaie. Hoewel de brandweren van Streefkerk, Nieuwlekkerland en Groot Ammers vrijwel onmiddellijk ter plaatse waren, was het niet meer mogelijk het vuur te blussen. Alle drie de huizen brandden tot de grond toe af. Een nabijgelegen boerderij kon door het optreden van de brandwe ren worden behouden. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Door deze brand zijn drie gezinnen dakloos geworden. Het pand Nieuwe Veer 106 werd bewoond door het gezin J. Boele (man, vrouw en drie kinderen), pand Nieuwe Veer 107 door het gezin W. de Bruin (man, vrouw en zes kinde ren), pand Nieuwe Veer 108 door het gezin P. van de Berg (man. vrouw en twee kinderen). Dezp gezinnen zyn bij buren ondergebracht. Braziliaanse ambassadeur schonk een gravure Z. K. H. prins Bernhard heeft woensdagmiddag in Utrecht officieel de nieuwe Portugees-Braziliaanse af deling van het Spaans en Ibero-Amerikaans instituut geopend. De prins is voorzitter van het instituut. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe afdeling bood dr. Joaquim de Sousa-Leao, ambassadeur van Bra zilië, namens de Braziliaanse regering het instituut een authentieke gravure aan van koning Johan de zesde, dio in maart 1816 tot koning van het Verenigd koninkrijk van Portugal, Brazilië en de Algarviëen werd geprocla meerd. Z. K.H. prins Bernhard heeft het schilderij onthuld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9