Het Leids college nam een kijkje bij de bouw van Royal McBee-fabriek Scherp H 5 SPORTHEMDEN DONDERDAG 14 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor 1300 mensen Het Leidse College van B. en W., waarbij zich de gemeente-secreta ris, mr J. Bool en de chef van de af deling Openbare Werken, de heer W. H. den Hartigh, hadden aangeslo ten, had zich gisteren enkele uren vrij kunnen maken voor een bezoek aan de N.V. Royal Mc Bee. Een be- zoek, dat niet zo zeer het bedrijf aan de Oosterkerkstraat betrof hoewel ook hier een rondgang werd gemaakt dan wel de kolossale nieuwbouw aan de Rooseveltstraat, een werk van enkele miljoenen, dat men in het voorjaar van 1960 in ge bruik denkt te nemen en werkgele genheid zal bieden aan circa 1300 personen. Een bezoek, dat samenviel met het storten van de eerste kruiwagen ce ment in de fundering van de nieuwe bedrijfsruimten. Ontvangen door de directeur van het Nederlandse be drijf, dat ook in Cuyk een dochter onderneming heeft, de heer J. F. Bal lard en de heer F. J. Berrendorf, hoofd van de technische ontwikke ling Royal Mc Bee International, stelde het gezelschap zich allereerst op de hoogte van de enorme ont wikkeling in Leiden in zes jaar van 180 tot 1050 werknemers van het bedrijf en de concretisering van de nieuwbouwplannen aan de Roose veltstraat. Nadat de eerste kruiwa gens cement waren gestort stelde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de automatische trilnaald in werking. De directie toonde waar dering voor de vlotte medewerking GROTE SORTERING Rij wieBen GAZELLE GRUNO JUNCKER LOCOMOTIEF MAXWELL KINDERRIJWIELEN en AUTOPEDS Fa. VINK Zuideinde 18, Roelofarendsveen (Advertentie) POTLOOD EN GEEST |1 2 3 L 6 7 b 9 En 11 12 13 u 16 16 17 <8 19 20 22 H 2$ 21* 25 26 27 28 30 j?o. 528. Horizontaal: 1. vaartuig, 5l slotwoord van liturgische gebeden, 8. peur, ijk, 11. hoogmoed, 13. vreem de. taal, 15. gesloten, 17. slede, 18. onheilaanbrengende godin, 20. voor voegsel, 21. soort, 23. jongensnaam, 25u zeer kleine drukletter, 27. over eenkomst, 29. natie, 30. lipharen. Verticaal: 2. rund. 3. jongensnaam, 4. aarde, grond, 5. waterloop waar naar Appingedam genoemd is, 6. ge bruikt men voor het land, 7. oude lengtemaat, 9. specerij, 10. geen zier, 12-,langzaam (muziek), 14. bid (Lat.), 16.. lichaamsdeel, 19. wild zwijn (m,eerv.), 22. bezigheid tot ontspan ning, 24. aanloop, 26. vaartuig, 27. van onderen (afk.), 28. ga (Eng). Qplossing morgenavond. óplossing no. 527, Horizontaal: 1. plint, 5. bom. 7. Ot, 8. oude, 10. drie, 1-1. br. 12. heel, 13. ten, 14. peen, 15. pose, 16. lel, 17. knot, 18. os, 19. sein, 21. kree, 22. no, 23. Ier, 24. slang. Verticaal: 1. pos, 2. Lt, 3. Noren, 4. tuil. 5. Be, 6. Marne, 9. de, 10. deel, 11. Best, 12. hees, 13. toon, 14. plooi, 15. Pniël, 17. Kees, 19. Sr. 20. log, 21. kr, 22 nn. De foto toont het moment van het betonstorten. In het midden van de foto: b. en w. van Leiden. welke steeds van de zijde van het gemeentebestuur werd ontvangen. Het College van B. en W. was op zijn beurt zeer getroffen door de gewel dige omvang, welke dit Amerikaans/ Nederlandse bedrijf in enkele jaren had genomen. Bestonden de werk zaamheden oorspronklijk uit de assemblage van Royal produkten uit Amerikaanse onderdelen, naar mate het bedrijf in Leiden tot ont wikkeling kwam zijn steeds meer Amerikaanse onderdelen vervangen door produkten uit het eigen bedrijf. Nadat de burgemeester de officiële handeling had verricht, vertrok het gezelschap naar „De Beukenhof" te Oegstgeest, waar tijdens een lunch nogmaals de ontwikkeling van dit bedrijf ter sprake kwam. Van de zijde der directie vernamen wij nog, dat binnenkort ook uitbreiding zal wor den gegeven aan het bedrijf te Cuyk Mej. E. A. G. Loomans gehuldigd Vanavond organiseert de Stedi' jke en Leonardus KAV in het St. An- toniusclnbhuis een grote film- en e- monstratie-avond, aa-igeboden door de Ned. Huishoudelijke Voorlichtings dienst. De avond wordt opgevrolijkt door liedjes en sketches op het toneel. Aanvang 8 uur. ernstig gewond bij val uit raam Gisterochtend omstreeks kwart voor tien is de 24-jr:rige mevrouw E. B. in de Nicolaas Beetsstraat bij het op hangen van een deken aan een droog- rek buiten het ra.m duizelig gewor den en uit het raam gevallen. Zij kwam terecht op een drie meter la ger liggende betonnen vloer in de tuin. Buiten bewustzijn en zeer ern stig aan het hoofd wond is zij naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De 7-jarige Willie van Oosten, uit da Komkommerhof 2, is gistermiddag om kwart voor vijf op haar fiets n de Vliet gereden. Zij werd uit het water gehaald door een timmerman, de heer II. Ilezenbergen uit de Magd. Moonsstraat die in de omgeving werk te. Het meisje is per EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. veertig jaar bij de n.z.h. De heer S. J. Bizol, conducteur- treingeleider bij de Noord-Zuid- Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. te Leiden, zal op dinsdag 19 mei zijn veertig-jarig jubileum bij de N.Z.H. vieren. De jubilaris is een pi laar van de vakvereniging in zonder heid in de R.K. bond van Vervoer personeel „St. Raphael". Zijn werk in de Leidse dienstroostercommisie verdient eveneens alle waardering. De heer j. i. Stouts, conducteur- treingeleider bij de N.Z.H. te Leiden, j hoopt op donderdag 21 mei te her-' denken, dat hij veertig jaar geleden bij deze Maatschappij in dienst trad. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 14 Mei 1859. De Paus heeft aan dr. C. R. Hermans, te 's Hertogenbosch, een gouden medaille vereerd, als blijk van tevredenheid om het door hem uitgegeven werk over de orde der kruisheren. Londen De heer John Wal ker, van Stockion, uitvinder der lucifer-strijkhoutjes, overleed op den eersten dezer in den ouderdom van 78 jaren. Een laaisie droeve blik op een stervende Leidse molen Inkoopster bij V. D. Leiden Mej. Elisabeth A. G. Loomans vierde vanmorgen het feit, dat zij 25 jaar verbonden is aan Vroom Dreesmann Leiden N.V. Zij bekleedt sinds jaren de functie van inkoop chef van de afdeling kleinvak-arti kelen, wol en handwerken. Om half negen werd zij gehuldigd door haar bedrijfsgenoten, waarbij zij werd toegesproken door de bedrijfsleider, de heer G. M. Grtbnau. die waarde rende woorden sprak natnens het WIJN BESTELLEN tLSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) Noordelijke wind Het hogedrukgebied, dat al dagen lang het weer in ons land bepaalt, heeft zich iets naar het westen ver plaatst. Het centrum is boven het noordelijk deel van de Noordzee ko men te liggen. Tegelijkertijd breidde de invloed van een boven Polen en Tsjecho-Slowakijë in de bovenlucht aanwezige storingen zich naar het westen uit. In West-Duitsland is het daardoor zwaar bewolkt geworden en er valt plaatselijk regen. De rand van het gebied met veel bewolking bereikte vanmorgen Twenthe. De drukverdeling zal het eerstkomende etmaal waarschijnlijk weinig veran dering ondergaan. Dit houdt in, dat 1 ook morgen de wind overwegend l noordelijk zal zijn, waardoor er in I het temperatuurverloop weinig ver- andering zal komen. Tengevolge van de toegenomen vochtigheid zal er in het algemeen iets meer bewolking zijn dan vandaag. Flinke.zonnige pe- 1 rioden zullen echter ook voorkomen. personeel en het accent legde op het zonnige humeur, het prettige karak ter van de jubilaresse. „Zij heeft al leen maar vrienden, kent geen vij anden". In dezelfde geest liet de heer G. van Spanje zich uit, die sprak na mens de chefs en haar een salonta fel aanbood, nadat de heer Gribnau haar als geschenk van het personeel een gouden horloge had overhan digd. De eerste verkoopster van de af deling, mej. A. Blonk bood namens de afdeling, vergezeld van woorden van gelukwens, een vulpenset aan. Allen maakten gebruik van de ge legenheid de jubilaresse te felicite ren. De huldiging verplaatste zich ver volgens naar het overdekte dakter ras, waar de directeur van de N.V., de heer C. A. A. Kerckhoff, met bij zondere waardering sprak over het werk van mej. Loomans. Hij legde de nadruk op het belang van de af deling kleinvak in het bedrijf en maakte vervolgens melding van de onderscheiding die haar toekwam: de bronzen legpenning en het zilve ren draaginsigne met het daarbij behorende vererende getuigschrift van de Ned. Maatschappij van nij verheid en handel. Ingevolge de statuten van deze Maatschappij wordt deze onderscheiding slechts uitgereikt aan employé's, die uit munten door bekwaamheid, vaardig heid, eerlijkheid, ijver en trouw. Al deze kwalificaties, aldus de heer Kerckhoff, zijn tenvolle van toepas sing op mej. Loomans. Hij overhan digde haar namens de directie een geschenk onder couvert. De huldi ging op het dakterras werd bijge woond door de adjunct-directeur mr. W. J. M. Kerckhoff, staffunc tionarissen, collega's en een verte genwoordiger van de ondernemings raad. Op de foto: directeur Kerckhoff wenst mej. Loomans geluk nadat hij haar de vererende onderscheiding had overhandigd. (Foto: „De Leidse Courant"). De firma H. de Bolster te Leiden heeft vandaag de molen in de Bos- huizerpolder tegen de vlakte gelegd. Het bouwwerk is niet meerhet heeft de aanval, die door de steden bouwers werd ondernomen niet kun nen dóórstaan. In dit gebied is het uitbreidingsplan zuid-west gepro jecteerd. Ook een laatste poging van het raadslid, dokter Kortmann in dertijd, om dit stukje Leiden van toen te redden heeft niet mogen ba ten. De foto, die dezer dagèn werd ge maakt heeft een goed beeld van de situatie. Op de achtergrond mar cheren de nieuwe huizen op in ge sloten gelederen. Op de voorgrond wacht de oude molen, die iets meer dan honderd jaar oud is, gelaten op het einde. De slopers hebben één pilaar van stenen in de wand laten staan. Met een ruk van 'n touw kan het bouwwerk in elkaar storten. De jeugd van Leiden moet hiermee een romantisch speelhol missen. Zij heeft reeds een poging gedaan dit bouw werk steen voor steen te slopen; zo zelfs, dat het bouwval een gevaar dreigde te worden. De kap van de molen is al door brand vernield. Leuke avond met de „Sleutelspelers" Gieren op hei veilig nest" zijn favoriei in Leiden e.o. Het toneelspel „Gieren op het vei lige nest" is favoriet geworden onder de toneelclubs in Leiden en omge ving. Het staat op het repertoire van verschillende verenigingen en nog niet zo lang geleden hebben wij een opvoering gezien van de Leidse Gast- spelers. Gisteravond die van „De Sleutelspelers", de toneelgroep van de Stedelijke Lichtfabrieken. Zo'n herhaling is leerzaam voor een recen sent. Men kan vergelijkingen maken, maar het lijkt raadzaam de uitslag van deze vergelijking niet aan de openbaarheid prijs te geven. Beide opvoeringen hadden hun charmes. De kracht van de opvoering gister avond lag in de luchtigheid van het spel, waardoor de kluchtige zijden in dit grappige toneelspel extra-be licht werden. Het is een Amerikaans spel, dat in de vertaling van mr H. M. Planten op het eerste gezicht de amateur niet al te veel moeilijkheden oplevert. Maar daar dient men dan de dubbel rol Jack Gable-Dick Killinger van uit te sluiten, want hier werd van de tonelist in kwestie gevraagd, dat hij in zeer korte tjjd van de ene huid in de andere kroop. Eén ogenblik moest de heer A. van Egmond de rol van een eerzame hotelgast spelen, even later die van „zware jongen", die de revolver krachtige taal laat spreken. Beide typen lijken n.l. in dit spel sprekend op elkaar. Deze zeer moei lijke rol werd vrij goed vertolkt, maar het is te begrijpen, dat de heer Van Egmond zich nog wel eens in het type vergiste. We schreven, dat dit spel kennelijk favoriet'.is, en dat is te begrijpen, want hef heeft een aardig gegeven: een pension, dat om haar rust bekend staat, het genaamd „Het veilig nasi" blijkt enige misdadigers te herber gen en van de rust en veiligheid blijft weinig over. Maar met de een voud, die kenmerkend is voor ditsoort van pretentieloze blijspelen, worden alle moeilijkheden opgelost en de fa milie steekt een beloning in de zak, terwijl de dochter des huizes een ro mance beleeft. We zagen ruim vol doende spel. We noemen: mej. A. N. Visser, die- een aardig type'tje als Odilia Ashome, een geëxalteerde schil deres, op de planken zette, mevr. M. E. Staats-Janzen, als Mary Fleet, eigenares van ,,'t Veilig Nest", mevr. S. Crama-Leppers, als Jenifer Law- ford, de „dame" van de vlakte, en D. J. Fasseur, als Linky, die de felle onverstoorbaarheid vande gangster goed typeerde. We menen, dat men wat zuiniger met grime en pruiken kan zijn. Dat is dan een opmerking aan het adres van de regisseur, de heer A. Crama, die overigens goed inzicht demonstreert in toneelzaken. Er wa ren bloemen voor de dames en na tuurlijk een hartelijk applaus van een publiek, dat zich in de Schouwburg goed geamuseerd heeft. Onder hen was de directeur ir. Y. Ykema. 'n Keurcollectie in aparte ruiten en effen, „niet strijken" v.a. 15.90, wacht U bij: GANGETJE 6 Laatste Berichten PROF. DE QUAY HOUDT MORGEN BESPREKINGEN De formateur, prof. De Quay, zal morgenmiddag om twee uur een be spreking hebben met de personen, die zich bereid hebben verklaard een ministerszetel in het door hem te vormen kabinet te aanvaarden. Uitspraak partij-bestuur op beroep A. van Dijk Het Partijbestuur van de K.V.P. heeft de beslissing van het Kring- bestuur bevestigd en het royement van de heer A van Dijk als lid van de K.V.P. gehandhaafd, en daarvan in een schrijven d.d. 12 mei aan de heer A. van Dijk, het kringbestuur en het afdelingsbestuur kennisge geven. Leidse Universiteit Op vrijdag 22 mei a.s., des middags om 4 uur, zal de heer E. C. Kooy- man, benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der Wis- en Na tuurkunde zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Differentiatie van virussen op grond van het cytopathogene effect in celcultures" de heer J. Versteeg, geboren te Schiedam en thans wo nende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor irt de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Hoofdzaken der vervoer- dersaansprakeli'kheid in het zee recht", de heer Sj. Roy er, geboren te Amsterdam en thans wonende te Rotterdam. De promotie geschiedde cum laude. Geslaagd voor het cand.ex. Ge schiedenis mej. M. A. Brouwer te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna A. M. J. dr v. E. J. Wolters en C. M. Vorst; Anita E. dr v. D. van Pijlen en S. C. E. v. d. Heijde; Anna J. H. M. dr v. P. E. M. van Schaik en M. H. Delahaije; Elisabeth H. di v. D. C. Zandstra en H. J. Bavelaar; Roger H. zn v. H. R. Nord en M. E. Bevan; Maria C. dr v. J. C. A. van den Bos en C. M. T. Devilee; Hendrika M. dr v. P. M. van Zonneveld en T. J. van der Hoek; Arend zn v. D. Parlevliet en J. Lit; Monica V. H. dr v. H. L. M. Bierhui zen en S. P. M. Stikkelman; Maria P. dr v. A. C. Bestelink en E. M. J. Arends. Overleden: G. J. van den Berg, 73 jr echtgenote v. P. Boers; N. G. Fraaij 75 jr man: M. M. Blom 94 jr vrouw; J. M. de Lange 7 dagen dochter; J. T. van Wieringen 7 jr zoon. Leidse agenda DONDERDAG, 14 MEI Kath. Nat. Bond voor EHBO., afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur, r.k. ly ceum. d'Oprechte Amateur. Finale audi ties, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. „Week var de Fotografie", Projects I van zelf mee te brengen dia's. Boer- haavezalen. 9 uur nam. Sopiale Raad, De taak van het me- disch opvoedkundig bureau, d >or dr. i J. L. J. Lumay, In den Vergulden Turk, 3 u. nam. Katholiek Vrouwengilde. Na H. Mis I in Lodewijkskerk te 8.30 u. nam. bij- j eenkomst, in de Hoeksteen, Leven daal 1. j Veron. Lezing over transistors, Re- hobot, 8 u. nam. j R.K. Houtbewerkers, jaarvergade- I ring, St. Ant. van Padua, c'.e Kleine Burcht, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Rijksher barium, 8 u. nam. KAV. St. Antoniusclubhuis. film en demonstralie-avond, huishouder :ke voorlichting met amusement, aanvang 8 uur. VRIJDAG, 15 MEI „Week van de Fotografie", Projec tie .Kleine Dingen uit de Grote We reld". Boerhaavezalen, 9 uur nam. „St. Christoffel", (kath. vertegen woordigers etc.) eden vergadering „Wilt U verkopen of moet U verko pen!" De Harmonie, ".15 u. nam. ZATERDAG, 16 MEI K. O-rondrit door nieuw-Leiden o.l.v. wethouder A. J. Jongelecn, Stadhuis, 2.30 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend: apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2