DE ZWARTE Rundvlees blijft duur Brand bij Kootwijk Prijswinnaars door N.S.-directie beloond Ook in Den Haag drijven dode Jongen gered, horloge verdwenen Ketel ontploft in essence-fabriek vissen Losgebroken panter KORTE golf DONDERDAG 14 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Koningin Moeder dansi de Reel Een charmante foto van koningin-moeder Elizabeth van Engeland tijdens •en bal, dat in Londen gehouden werd. Met animo danste de koningin met de aanwezigen een oude Schotse volksdans. „Financiering alleen voor agrarische doelen Coöp. cenirale boerenleenbank vierde gouden jubileum Zelfbeheersing in loon- en prijsvorming In 'n algemene vergadering, die ge houden werd in de Philips Jubileum hal te Eindhoven, Is gistermiddag het 50-jarig jubileum van de n. v. Boeren- hypotheekbank en het 60-jarig be staan van de coöperatieve Centrale Boerenleenbank (C.C.B.) gevierd. Het officiële hoogtepunt van deze beide vieringen was het bezoek dat de minister van landbouw a.L, ir. C. Staf, bracht. In een korte toespraak onderstreepte deze de belangrijkheid van de boerenleenbanken en zegde hij de belangstelling van de regering voor deze banken toe. De bewindsman overhandigde de algemeen procuratiehouder, mr. J. Swftzar, de versierselen, behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau en de algemeen pro curatiehouder, de heer W. Gast en de heer P. Tops van de binneninspectie de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De president van de raad van toe zicht van de C.C.B., de heer C. Mer- tens, gaf een overzicht van de ge schiedenis van de n. v. Boerenhypo- theekbank, en wees er op, dat het aan hypotheken uitstaande bedrag eind 1958 ruim zes en twintig miljoen gul den bedroeg. In de ochtenduren werd de gebrui kelijke algemene vergadering gehou-. den, tijdens welke ir. J. Ridder van I der Schueren, lid van het bestuur van de C.C.B., die de voorzitter, mr. J. Delhougne, verving, een toelichting gaf op de jaarstukken van de Cen trale Bank. Sprekende over loon- en prijsvorming zei hij dat, slechts ir- dien daarbij de nodige zelfbeheersing wordt betracht door werkgevers en werknemers, een evenwichtige eco nomische ontwikkeling is gewaar borgd, evenals het beschikbaar komen van de voor een gezonde ontwikke ling van de maatschappelijke en be drijfsinvesteringen vereiste bespa ringen, die hard nodig zijn om werk gelegenheid en welvaart voor allen in de toekomst veilig te stellen; 3pr. verdedigde vervolgens een kleine renteverhoging voor jeugdige spaar ders. De Boerenleenbank, die over de middelen willen blijven beschikken „Het rundvlees blijft aan de dure kant. Ook het varkensvlees, vooral het magere vlees als hammen en strengkarbonade, is de laatste weken in prijs flink gestegen. Dit alles geeft weinig reden tot juichen in het slagersbearijf." Dit verklaarde gistermiddag de heer C. Burger op een te Utrecht ge houden vergadering van het bedrijfs- schap voor het slagers>bedrijf. Deze spectaculaire stijging becijferde de heer Burger ook uit het oplopen van de grossiersprijzen. In januari was de groothandelsprijs f 2.96 per kilo, begm mei noteerde men reeds f 3.27. De heer Burger deelde voorts me de, dat er een commissie is benoemd, om met name in land- en tuinbouw zelf te kunnen blijven voorzien in de behoefte aan langlopende financie ringsmiddelen, zullen hun financiële kruit daarvoor droog moeten houden en zich eventueel beperkingen moe ten opleggen in het doen van beleg gingsuitzettingen buiten de land bouw. Ook indien het betreft de ons allen na aan het hart liggende finan ciering van de particuliere woning bouw. J De algemeen-directeur van de C.C.B., mr. Ph. van Campen, gaf een overzicht van de ontwikkeling in de eerste vier maanden van 1959, Hij wees er op, dat dit jaar in vergelij king met dezelfde periode van 1958 vijftien miljoen gulden meer ge spaard is. Deze gunstige spaarbewe- ging heeft mede geleid tot een krach tige expansie van de krediet- en voorschotverlening. Tusen de gewone algemene verga dering en de herdenkingsbijeenkomst zaten bijna drieduizend gasten, voor het merendeel beheerders van plaat selijke Boerenleenbanken, aan een Brabantse koffietafel aan. Zoals wij reeds in een ge deelte onzer vorige oplage vermeld den, is er gistermiddag brand ont staan op de heide nabij het radiosta tion Kootwijk. Ongeveer 15 hectaren heide en vliegdennen is verbrand. 500 Militairen van de infanterie- schietkamp de Harskamp hielpen de de brandweren met het blussen van de vlammen. Men ging het vuur ook te lijf met vuurzwepen, spaden en takken. Tot ver in de middag bleven hon derden militairen op de schroeihete heide paraat om telkens weer oplaai ende brandjes te doven. Bij het blussen van de brand is ook assistentie verleend door militairen uit de voertuigenparken te Stroe en Harskamp. Naar schatting hebben in totaal 1500 personen deelgenomen aan het blussingswerk. Prijsverlaging olieproduklen Als gevolg van prijsdalingen op de wereldmarkt, zulle met ingang van vrijdag 15 mei aanstaande de ver koopprijzen voor enkele aardoliepro- dukten in Nederland worden ver laagd. De prijs van petroleum voor huis houdelijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager, tractorpetroleum wordt 50 per 100 liter goedkoper. Verder worden verlaagd de prijzen voor gasolie en autogasolie met 0.30 per 100 liter en die voor dunne stook olie met 0.70 per RY) liter verlaagd. De prijsverlaging voor huisbrand olie 1 en 2 voor niet-particulier ver bruik bedraagt respectievelijk 0.90 en 0.70 per 100 liter, terwijl de prij zen van laatstgenoemde produkten „Woningnood opgelost door de bouw van standaardwoningen" Ir H. van den Broek, verbonden aan de dienst volkshuisvesting te Rotterdam, heeft gisteren in Vlaar- dingen, gezegd dat de woningnood snel kan worden opgelost door het bouwen van een standaard-type een gezinswoningen. Nog steeds is de be hoefte aan goedkope huurwoningen het grootst. Hieruit blijkt duidelijk, dat de stij ging van de welvaart is achtergeble ven bij de verhoging van de bouw kosten. Tegenover de tegenwerping, dat het ontwerpen van standaardwonin gen een afschuwelijk eentonig as pect zal opleveren, stelde spreker, dat een van de nieuwe steden in En geland geheel is volgebouwd met slechts vijf typen woningen. Door het gebruik van verschillende steensoor ten en verschi.lende kleuren verf valt de eenvormigheid van de stad J volkomen weg. Eerst als men hoort, dat slechts vijf typen zijn ontworpen en men daar nauwkeurig op let, al dus ir Van den Broek, kan men deze eenvormigheid ontdekken. Bovendien I wordt het aspect van een wijk veel meer gevormd door de groenaanleg en de situering van de blokken, dan door de vormgeving van de woning zelf. Panters geboren in Rhenen De panter Kispatan, door de pre sident van Pakistan enkele jaren geleden geschonken aan H.K.H. Prinses Marijke, die het toen nog jonge dier toevertrouwde aan de zor gen van het dierenpark te Rhenen, is vader geworden. Zijn echtgenote Kora bracht vermoedelijk drie jon gen ter wereld. Een van de diertjes is al gezien, toen het uit het nest naar buiten was gekropen, waarna het ijlings door de moeder werd te ruggehaald. De oppassers blijven voorlopig uit de buurt om het pantergezin niet te storen, zodat nog niet met zekerheid valt te zeggen, hoeveel pantertjes. die zo klein zijn als jonge poesjes, het levenslicht aanschouwden. De directie van het park, die half jaarlijks aan de prinses verslag uit brengt over de toestand van Kispa tan, heeft haar vandaag van de ge boorte op de hoogte gesteld. dié zier zal uitspreken jver de al of I v?°r particulier gebruik een veria- ging ondergaan van respectievelijk niet noodzakelijkheid van aansluiting van grootwinkelbedrijven. Hij toon- die zich zal uitspreken over de al of ding, omdat, volgens hem, de groot winkelbedrijven te vrij zijn met be trekking tot sociale wetgeving, hef fingen, vakantiebepalingen en der gelijke. schil in de verlaging voor genoem de categorieën hangt samen met de omzetbelasting. In enkele sectoren hebben de verla gingen ten dele reeds eerder plaats gevonden. Op de markt in 's-HertogeAbosch zijn woensdagmorgen zes personen gewond toen een bestelauto daar plotseling op een groep mensen in reed, die bij de bushalte stond te wachten. De bestuurder van de auto, de heer V. uit 's-Hertogenbosch was, toen hij van de Hinthamerstraat de markt opreed, onwel geworden en had de macht over het stuur verlo ren. Mevrouw Weber uit 's-Hertogen bosch moest met een gebroken been naar het groot ziekengasthuis wor den overgebracht, de andere slacht offers konden, na in dit ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terug keren. Bij speciale dienstorder werd door de directie der Ned. Spoorwegen in 1947 een ideeënbus ingevoerd. Het gehele personeel van de N. S. kon verbeteringen in het bedrijf inzen den, die wanneer hiervan gebruik kon worden gemaakt beloond werden. Niet minder dan 10.000 verbete- rings-voorstellen werden ingediend. Zeer belangrijke voorstelen werden gedaan door de heren J. Jansen, brugopzichter uit Deventer die door uitvinding van propaangasverwar- ming van de wissels deze in de win tertijd voor bevriezing vrijwaarde, waarvoor hij een beloning kreeg van vijfhonderd gulden en de heer D. van Leeuwen, technisch-asistent die tij dens de werkzaamheden voor het aanbrengen van beveiliging van Arn hem en Rotterdam de zeer onover zichtelijke kabelsituatietekeningen wist te vereenvoudigen, waarvoor hij honderd vijf tig gulden beloning kreeg. Beiden heren werden als „kam pioenen" te Utrecht op het Hoofdge bouw der N. S. ontboden. Aldaar werden zij door de president der N.S, ir. J. Lohmann in bijzijn van ver schillende chefs hartelijk toegespro ken. Het voorstel werd nog met een directieprijs van honderd gulden be loond. De heer D. v. Leeuwen kreeg een extra directieprijs van dertig gul- den. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alkes" (19/5); „Yapeyu" (22'5). Australië ms „Bli- tar" (19/5); ms „Southern Cross' (22/5). Brazilië: ss „Alkes" (19/5). Canada: ss „Groote Beer" (19/5); ms „Seven Seas" (20/5); ss „Rijndam' (21/5); ss „Nieuw Amsterdam" (21/5). Chili: (via New York) (23/5). Indo nesië: ss „Aeneas" (19/5); ms „Cele bes" (21/5) Ned. Antillen ss „Baarn' (18/5). Suriname: ms „Willem- stad" (20/5). Unie van Z.-Afrika en 1 Z.W. Afrika: ss „Roepat" (19'5). Brits Oost-Afrika: ss „Europa" (21/5) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Speciaal voor Pinksteren per 3 Hessen veel goedkoper norm. pr. 3 flessen spec. pr. Riesling x Sylvaner 8.25 7.45 Riesling Pétillant 10.05 9.05 Rankenberg 7.50 6.75 Zeiler Schwarze Katz 13.05 11.75 Vermouth Ricordo rood en wit 11.25 10.35 Sherry Xander pale dry 12.75 11.50 Sherry Xander Amontillado Fino 12.75 11.50 Vin Rosé 6.30 5.70 Bordeaux supérieur rood en wit 7.20 6.50 m Statiegeld is niet inbegrepen! VROOM DREESMANN LEIDEN (Advertentie) De bezoekers aan de stand der Ver eniging Nederlands Fabrikaat op de beide voorjaarsbeurzen, konden radr*n hoeveel artikelen van een bepaald soort worden verwerkt ir. het in aan bouw zijnde s.s. Rotterdam van de HollandAmerika lijn. Gevraagd werd het aantal ver werkte laselectroden van 1 meter op te geven: het aantal gebruikte sloten en het aantal verwerkte houtschroe- ven. De getallen waren respektieve lijk 5.793.000, 4009 en 5.048.000. De medisch candidaat J. H. M. Bel len uit Utrecht was de enige inzender van de ruim 10.009 dia twee getallen nagenoeg benaderde. Hij vulde in: 6.000.000 laselectroden, 4000 sloten en ÖOO.OOO ho-utsohroeven. Alle overige inzenders raadden slechts één getal nagenoeg juist. De heer Bollen mag nu met een reisgenoot een tocht maken van Rotterdam naar Southampton en te rug. ri - Gisteren raakte een 9-jarige scho lier, die zich op een golfbreker bij de Savornin Lohmanlaan te Scheve- ningen bevond, spelenderwijze in zee. De agent van politie Gordijn begaf zich gekleed te water en slaagde er in de jongen, die reeds bewusteloos was,uit zee te halen. Hij werd hierbij geassisteerd door twee andere agen ten, die op de golfbreker bleven staan. Vóór hij zich in zee begaf had de heer Gordijn zijn polshorloge op het strand gelegd. Toen hij terug kwam, bleek dit verdwenen te zijn. De toestand van de geredde jongen is goed. Hedenochtend ontplofte in de z.g. muskusfabriek van de essencefabriek Polak en Schwarz in Hilversum een ketel. Drie employé's van het bedrijf werden gewond en naar de R.K. Zie kenverpleging vervoerd. Direct le vensgevaar werd niet geconstateerd. De ontploffing veroorzaakte grote ravage en was tot ver in de omtrek te horen. Een begin van brand kon door de Hilversumse brandweer met nevelspuit en schuimblussers worden bedwongen. De productie van de syn thetische muskus, die voor de zeep fabricage wordt gebruikt, zal zeker zo werd van de zijde der directie medegedeeld ongeveer 6 maanden stagneren. De omvang van de schade kon op dit moment nog niet worden bepaald. Ook buiten de boezem van Rijnland sterven op het ogenblik vissen in wa teren van Zuid-Holland. Onder andere dryft nogal wat dode vis in de Haag se kanalen en grachten. Wij vernemen van het Hoogheem raadschap van Delfland, dat de hier en daar in Delfland geconstateerde vissterfte een gevolg is van zuurstof gebrek in het water. Dit zuurstofge brek vloeit voort uit het feit, dat de inmaling van water uit Rijnland te Leidschendam is stopgezet zodra bleek, dat de vergiftiging van het Rijnlandse water in westelijke rich ting voortzette. Dientengevolge moet w ater uit de Nieuwe Maas, dat op het ogenblik zuurstofarm is, worden inge laten. Het normale zuurstofverbruik jn Deiflands boezem leidde tot ver dere verlaging van het zuurstofgehal te in dit water hetgeen op zijn beurt tot vissterfte aanleiding gaf, aldus het bestuur van Delfland. Uit de dierentuin van Spa is een panter ontsnapt. Het beest verdween in de bossen en werd een paar uur later al op een afstand van 25 kilo meter gesignaleerd. De jacht wordt geleid door de politie, die de hulp heeft ingeroepen van de boeren met hun honden. Overal wordt het vee uit de wei den gehaald en politie brengt kinde ren naar en van school. Via de radio is de mededeling verspreid dat het dier, een twintig maanden oud man netje, gevaarlijk is. De panter was verkocht aan een Frans circus en in een houten kot geplaatst om vervoerd te worden. In de nacht heeft het dier kans ge zien het gat waardoor het zijn eten kreeg met zijn klauwen en tanden I zo ver te vergroten, dat hij er door heen kon kruipen. Met ingang van 1 september a.s. is prof. mr dr J. J. LoeÓ benoemd tot gewoon hoogleraar aan de kath Eco nomische Hogeschool te Tilburg met al leeropdracht wijsbegeerte van de staat en gemeenschap en inleiding van de ethica. Prof. Loeff was tot dusver buitengewoon hoogleraar aan de Ec. Hogeschool Eveneens met ingang van 1 sept, is benoemd tot buitengewoon lector in de demografie en sociografie dr. J. Godefroy te Amsterdam. HeJ. 'exploitatiesaldo van Simon de Wit N.V. is toegenomen van 1.160.696 gulden in 1957 tot 1.590.397 gulden m 1968. Na afschrijvingen ad. 499.325 488.363), intere.tbetaling ad. 115.985 168.379) en gratificaties personeel ad. 11.874 (166.857), res teert een saldo winst van 888.617 445.588). Voor belastingvoorziening wordt in vermindering gebracht 284.000. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van acht op negen procent. Het kapitaal werd verhoogd tot f 2.6 min De toenemende omzet ter hebben de daling van de winst marges ruimschoots gecompenseerd. Verdere kostenstijgingen konden wor den voorkomen. Eind 1958 exploiteer de het bedrijf 147 winkels waarvan 49 zelfbedieningswinkels. Hoewel zij met voldoening op de resultaten van 1958 terugziet en de ontwikkeling in de eerste maanden van 1959 niet on bevredigend is, meent de directie zich te moeten onthouden van voorspelli-- - gen over de resultaten var dit jaar. De omzet ontwikkelt zich bevredi gend, mede door opening van nieuwe filialen. Daarentegen wordt op de winstmarge bij voortduring een druk uitgeoefend door de zeer felle concur rentie. Prins Albert van België, die se dert maandag in Rome verblijt, is gisteren door Paus Joannes XXIII in particuliere audiëntie ontvangen. Prins Albert vertoeft in Rome voor de regeling van zijn huwelijk met prinses Paolo Ruffo di Cabria op 1 juli, dat door Paus Joannes XXIII zal worden ingezegend. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is gistermiddag een 80-ja rige inwoner van Capelle aan de LJs- sel overleden. Enkele uren tevoren stond hij op 'n bruggetje aan de Ka- naalweg, aldaar een luchtje te schep pen, toen een vrachtauto passeerde, die hem raakte. Hierdoor kwam de oude man in een sloot terecht. Met inwendige kneuzingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De vrouw van stuurman A. C. Kamphens van het motorschip „Prin ses Marijke", afkomstig uit Rotter dam, werd gistermiddag te Rooste ren vermist. Aanvankelijk dacht men dat de vrouw in het dorp was gaan winkelen. Daar er op een gegeven moment een emmer werd vermist, ging men vermoeden, dat zij in het water gevallen zou kunnen zijn. De politie werd gewaarschuwd. In de avond werd het stoffelijk overschot opgedregd. Een felle brand heeft gistermid dag de woning van de familie H. Meijer aan de Kloosterveenweg in Ter Apel geheel doen uitbranden. De brand is vermoedelijk ontstaan door brandstof van een oliekachel. De bejaarde mevrouw M. en haar echtgenoot, die zich even ter ruste hadden begeven, werden gewekt door een hevige knal. Ze konden zich ter nauwernood redden. De woning is verzekerd. Drie jonge Canadese avonturiers zijn van plan met een cylindervor- mige stalen tank van 5.50 meter lang en met een doorsnede van 1.80 meter de Atlantische Oceaan over te ste ken. Zij hopen, dat de warme golf stroom hen in twee maanden van St. Johns op New Foundland over de oceaan zal brengen. Het vaartuig heeft de naam „Diogenes" gekregen. Tot de uitrusting behoren ook appa raten om onder water te kunnen ademhalen. Het observatorium van Oessor- jisk (Oost-Siberië) heeft op 9 mei een grote uitbarsting op de zon waar genomen. In Johannesburg (Zuid-Afrika) is tyfus uitgebroken. Dinsdag zijn vijf mensen aan de ziekte overleden. Een gevolg van de epidemie is dat 1.100 gevangenen op het fort van Johan nesburg die woensdag vrijgelaten zouden worden, voorlopig nog wor den vastgehouden. 38 Mtiiuilitvil^km.èHk^ttimkptr) jhm hwhtki bolhoti oput1i fan Ismbitk hxhItkfink louutom set hm tut se/tem kontnthelin 'r iSf ff!.. MtmMormïtmmixwS

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10