Scherp Lustrumconcert Mij v. Toonkunst POTLOOD EN GEEST GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 13 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Drukke recepiie Aannemers- en Vrije organisatievorm der bond geprezen van jubilerende Patroonsbond Op de receptie, welke gistermid dag in een feestelijk gedecoreerde zaal van Het Gulden Vlies werd ge houden door de juiblerende Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, afd. Leiden, was het een druk ko men en gaan van een zeer groot aan tal personen, die het bestuur met de hoogtijdag van het 40-jarig bestaan kwamen gelukwensen. Er was een rijkdom aan de prachtigste bloem stukken vergaard waartussen de re- ceptiegangers zich bewogen. Het gemeentebestuur was verte genwoordigd door de wethouders S. Menken en A. J. Jongeleen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland door ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. F. Meerpoei, welke laatste in zijn hoedanigheid van ondervoorzitter der Kamer het bestuur zijn gelukwensen aanbood met dit driedubbel jubileum, immers zowel voorzitter A. P. de Rooij als secretaris L. Menken waren reeds 35 jaar in functie. De Knmer is verheugd, aldus de heer Meerpoei, over de vrije organisatievorm der bond., die niet alleen alles onderling beziet, maar ook het algemeen belang dient. Spr. noemde het opmerkelijk, dat de oprichting reeds vóór de oorlog heeft plaats gevonden, men was dus ver vóór op datgene, wat tegenwoordig als wenselijk wordt beschouwd. De heer Meerpoei wenste de afdeling verder toe. dat de moeilijkheden, welke er thans nog bestaan, in de toe komst overwonnen mogen worden. Van de lange rij bezoekers, die hun opwachting kwamen maken noe men wij vertegenwoordigers van de Chr. Hout en Bouw, afd. Leiden, de afd. Leiden der Ned. Chr. Aanne mingspatroonsbond, de Kath. Bouw- vakerbeidersbond St. Joseph, de Stichting Stucadoorspatroons, de Ned. Stucadoorspatroonsbond, de heer Th. H. M. Pley van de R.K. Bond van Smedenpatroons, Leiden, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voor zitter van het dep. Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heren J. van Iterson en P. C. ten Broek, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Bond van Grond- en Huiseigenaren, de heer F C. Maseboone, directeur van de gem. bedrijfstechnische school, de heer J. J. v. d. Kloot, secr. van de afd. Lei den der Kon. Ned. Middenstands bond, de heren J. C. J. Lambermont en G. C. Heemskerk resp. voorz. en secr. van de NRKM, afd Leiden en pastoor W. E. Blok van de St. Petrus parochie. Verder zagen wij nog o.a. de heer P. M. J. Gerris, van de R.K. Techni sche School „Don Bosco", de heer H. Hazelhoff, dir. Gewestelijk Arbeids bureau en deputaties van de Ned. Alg. Patroonsbond, de Leidse Aanne- Mingsvereniging, de stichting Vakop leiding Bouwbedrijf, de samenwer kende patroonsverenigingen, afd. Leiden, de bond van Smedenpatroons en de R.K. bond van Loodgieters- en Fitterspatroons. openlijchtconcert kunst en genoegen Het :enioren- en juniorenkorps van „Kunst Genoegen" zal mor^xgvond a.s. om 8 uur in het van der werfpark een concert geven. Ten gehore zullen worden gebracht o.a. jubileum-mars, San Remo, Boerinnekensdans, The walzing Boy, What shall we do? Ui. clc Sam, Koraal „Through the night". De vrolijke jager, The life on the ocean wave, Bravourmars, Defileer- mars „Jong K G Defileermars" Oud K G. roode kruis. De afdeling Leiden van het Neder- landache Roode Kruis organiseert in de week van 1 tot 6 juni een huis- aan-huis-collecte en op 6 juni een straatcollecte. Er zijn voor deze col lectes vele medewerkers nodig, voor de huis-aan-huis-collecte ongeveer 250 en voor de straatcollecte onge veer 200, wil men tenminste de col lectes goed laten slagen. Vrijdag a.s. wordt in het Gulden Vlies een in structie-avond belegd, waar de bij zonderheden over deze acties ter ken nis van de medewerkers worden ge bracht. Het Roode Kruis rekent op een volle zaal! Ieder die mee wil wer ken is welkom. „peerke donders" ronde winnaar in ubbergen. Aansluitend op het bericht van j.l. zaterdag, betreffende de deelname van de Leidse afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. aan de wed strijden ten bate van de St. Maar tensklinieken te Ubbergen, kunnen wij thans mededelen dat „Peerke Donders" zondag ronde-winnaar is geworden met 385 punten. Het maxi maal te behalen aantal was 400. Een prachtig resultaat, temeer daar het puntenverschil met de concur renten gering is geweest, er waren in totaal 72 ploegen die dag. De Leidse afdeling II behaalde 336 punten. De winnende wedstrijdploeg be stond uit commandante mej. M. Luykx, de helpers(sters) mevr. Ci- valReizevoort en de heer M. Vrou- wenvelder en de instructrice mevr. Van DamBorst. Op 4 juli a.s. gaat deze ploeg weer naar Ubbergen om zich in de finale te meten met de drie andere dag winnaars. Misschien mogen wij dan het vol ledige (landelijke) succes melden van onze dappere Leidse E.H.B. O'ers? Le;^*e UniversUeit Geslaagd voor het cand.ex. H Wis- en Natuurkunde de heren T. A. Wijnstra, T. F. Krans en P. Maas kant, allen te Leiden; voor het cand. ex. A' Wis- en Natuurkunde de heer F. A. Berends te Leiden; voor het cand.ex. F' Wis. en Natuurkunde mej. A. Hekman en mej. H. Pais, beiden te Leiden; voor het cand.ex. I Wis- en Natuurkunde de heren H. M. L. Oudendijk en J. Hofker, bei den te Den Haag; voor het cand.ex. F Wis- en Natuurkunde de heer L. Schutte te Leiden; voor het doct.ex. Wiskunde de heer F. Gobel te Lei den; voor het doct.ex. biologie mevr. E. H. Hueckv. d. Plas te Delfgauw. Bur^erl'-'ke Stand Geb.: Wiliam Gerardus zn v. B. Reijngoud en W. M. Maaskant; Ga- 'briëlle Astrit dr v. A. T. de Weerd en S. J. Houtman; Theresia Maria dr. v. A. J. Westgeest en H. C. M. v. Eeden; Bernade'.te Maria dr v. A. J. West geest en H. C. M. van Eeden; Rooert Karl zn v. C. Verkoren en H. f '1- jeur; Petrus Franciscus Maria zn v. P. G. V. ten Broek en F. M. van Noort; Anna Cornelia Maria dr. v. C. H. Ver- nooij en C H. H. v. Diemen; Henriët- te Wilma dr. v. J. J. van der Burg en J. Vlaming. Overl.: P. Beekman, 82 jr, man; C. M. M. Po vel. 71 jr, vrouw. Getrouwd: M. Ouwerkerk en A. M. Cornelisse. TER GELEGENHEID van het 125- poneerd omstreeks 1735. Zij behoort jarig bestuansfeest van dc Maat-1 tot de mooiste van deze sonates voor schappij voor Toonkunst, bood het i twee melodieinstrumenten en conti- bestuur aan genodigden een concert nuo. De vorm is die van de Sonata aan, te geven door het ensemble So- di Chiësa. De beide langzame delen nata da Camera. Dit bestaat uit de zijn ongemeen welluidend; de beide beide violisten Willem Noske en i Allegri gefigureerd. Groots van op- Piet Nijland, le en 2e viool, Carel I zet, valt er zaak een filigrain werk van Leeuwen Boonkamp, viola da van accoordbreking te bewonderen gamba, en Hans Schouwman, cem balo, die gezamenlijk een intiem en voornaam muziekfeest hebben aan gericht. Door een belangrijke pro grammakeuze van composities uit de 17e en 18e eeuw ook en niet min der door de exacte, geanimeerde uit voering werd belangstelling ge wekt op het terrein van de muziek geschiedenis. Om mede te beginnen: een Trioso nate van onze te Alkmaar geboren landgenoot Willem de Fesch, voor twee obligate instrumenten, gamba en continuo-clavecimbel. De voor treffelijke eigenschappen van de spelers kwamen onmiddellijk heel duidelijk aan het licht, waarvan één van de voornaamste is: hun voort durend bezig zijn met de muzikale gebeurtenis, waardoor een bewonde renswaardige eenheid van opvatting ontstaat. Was dit zo in het werk van de Fesch, zeker niet minder sprak die grote eenheid, dat prachtige vraag- en antwoordspel in Handel's Trio sonate in g moll, op. 2 no. 5, gecom- No. 527. Horizontaal: 1. vloerlijst, 5 vissersvaartuig, 7. jongensnaam, 8. tegenstelling van jonge, 10. tel woord, 11. een der drie afmetingen (afk.), 12. ongeschonden, 13. voorzet sel, 14. wortel, 15. stand, 16 deel van het oor, 17. kluwetje, 18. rund, 19 teken, 27. oprolbaar zonnescherm (Indonesië), 22. ontkenning (Eng.), 23. Europeaan, 24. kruipend dier. Verticaal: 1. visje, 2. luitenant (afk.), 3. Europeanen, 4. trosvormige bloeiwijze. 5. scheikundig element (afk.), 6 zijtak Seine, 9. lidwoord, 10 part, 11. gem. in N.-Brab„ 12. schor, 13. klank, 14. vouw in een kleding stuk, 15. naam van de plaats waar Jacob met de engel heeft geworsteld 17. jongensnaam, 19. de oudste (afk.), 20. plomp, 21. vreemde munt (afk.), 22 onbekende. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. papillot, 9 sir. 10. oor. 11. rij, 13. lak, 15. ma. 16. adé. 18. nog, 20 keep, 22. pijl, 24 luit, 26 sul, 29. week, 31, si, 32. of. 34. reep. 36. kap. 37. niet. Vert'caal: 2. as, 3 pil,, 4. Iran, 5. L.O., 6. oom, 7. tram. 8 brak, 12 ydel. 14 kop. 17. eeuw. 19 Giis. 21 pier. 23 lus 25 toon 27. lik, 28. bok, 30. kei, 33. fa, 35. p.e. Leidse agenda WOENSDAG, 13 MEI „De Sleutelspelers" Toneeluitvoe ring „Gieren op 't veilig nest", Leidse Schouwburg 8 u. nam. Rozenkransl» ruistocht, St. Petrus- kerk. 6.45 u. nam. Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del. Lunehhijeenkomst in De Doelen te 12 30 u.. waarna bezoek aan n.v Ned. Rotogravure 1 atschappij. laar vergadering, De Doelen 11 u. v.m. Huish. en Gezinsvoorlichting. Xwark-demonstratie. „De Hoeksteen", Levendaal 1. 10 u. .m. Sport en Kampeershow V. D. Stadsgehoorzaal u. v.m. tot 6 uur en van 7.30 tot 10 u. nam. DONDERDAG, 14 MEI Kath. Nat. Bond voor EHBO., afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur, r.k. ly ceum. d'Oprechte Amateur. Finale audi ties, Sladsgehoorzaai, 8 u. nam. „Week ris de Fotografie", Project'.» van zelf mee te brengen dia's. Boer- haavezalen. 9 uur nam. Sociale Raad. De taak van het me disch opvoedkundig bureau, door dr. J. L. J. Lumay, In den Vergulden Turk, 8 u. nam. Katholiek Vrouwengilde. Na H. Mis in Lodewijkskerk te 8.30 u. nam. bij eenkomst, in de Hoeksteen, Leven daal 1. Veron. Lezing over transistors, Re- hobot, 8 u. nam. R.K. Houtbewerkers, jaarvergade ring, St. Ant. van Padua, c'.e Kleine Burcht, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Rijksher barium, 8 u. nam. VRIJDAG, 15 MEI „Week van de Fotografie", Projec tie .Kleine Dingen uit de Grote We reld". Boerhaavezalen, 9 uur nam. „St. Christoffel", (kath. vertegen woordigers etc.) T eden vergadering „Wilt U verkopen of moet U verko pen!" De Harmonie, 8.15 u. nam. ZATERDAG, 16 MEI K. O-rondrit door nieuw-Leiden o.l.v. wethouder A. J. Jongeleen, Stadhuis, 2.30 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend; apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. tolkt. Nogmaals: bewonderens- waard van toon, van stijl, opvatting en muzikale intelligentie. Van Mi- chaël Haydn (jongere broer van Franz Joseph onder wiens leiding hij stond) het Divertimento G dur. Ern stig is er gewerkt in een fraai en- semblespel, zowel muzikaal als tech nisch. Soepel levendig van kleur en met grote charme was de voordracht waaraan de verdieping niet heeft ontbroken Een onbetwistbaar mees terschap viel te bewonderen, en werd ook bewonderd met langdurig en herhaald applaus. De vier kun stenaars, verheugd over het dank baar enthousiasme, hebben voor de gebrachte hulde gedankt met een voortreffelijk gespeeld toegift, een aLegro; maar wij konden de naam van de componist tot onze spijt niet verstaan. Het podium was feestelijk en overvloedig in de bloemen gezet. J. KORTMANN MAG DAT ZO MAAR? Voor de vissers speelt zich op het moment in de Leidse wateren een enorme tragedie af: voor hun op simmetjes en kunstvliegen getrainde ogen sterft de ene vis na de andere. Vanmorgen stonden wij even bij het kanaal te kijken samen met enige echte sportvissers: „Is het niet ver schrikkelijk zei een van hen. Het was een man .net een door zon en wind gelooide huid en een dito hoedje op et hoofd. In het water zwom een grote blei met trage bewegingen, nu en dan draaide het beest op zijn zij, het probeerde naar de diepte te zwemmen, maar de krachten begaven het. Het water is verontreinigd, een chemische fabriek heeft hoogstwaar schijnlijk zeer giftige stoffen in het water geloosd met het gevolg dat de vergiftiging zich als een olievlek van Alphen in de richting van Katwijk uitbreid. Tienduizenden vissen sterven waaronder grote hoeveelheden poot- vis, die door visvrienden zijn uitge zet. De visstand lijdt onherstelbare schade, want hf-t is juist de jonge vis die wordt vergiftigd. „Mag dat nou zo maar" zei de vis ser. En we begrepen allemaal wat hij bedoelde. Kan een chemische fabriek nu zo maar het water verontreinigen, zó zelfs, dat de gezondheid van de bevolking gevaar «oopt? Om nog niet te spreken van de ge zondheid, die de sportvissers moeten missen, omdat het waarschijnlijk straks voor een visser uit Leiden er. omgeving niet de moeite zal lonen het nylon te water te laten. Om tien voor acht gisteravond zijn vier herten van het hertenkamp in de Leidse Hout er vandoor gegaan. Zij vonden een zwakke plek in de afrastering en slaagden er in het gaas zover met het gewei weg te duwen dat zij de benen konden nemen. Een half uur later eerst werd de ont vluchting ontdekt en dadelijk werd een klopjacht gehouden, waarna het gelukte het ene hert na het andere te achterhalen en naar het kamp terug te voeren Eén van de dieren werd aangetroffen op de Terweeweg, achter de Warmonderweg, waar het zich tegoed deed aan slablaadjes in een der tuinen. Het gaas werd na de ontsnapping solide afgesloten. Donderdagavond 14 mei a.s. on- half ze/en vindt het diplomazwem men voor de Golfbrekers plaats. Het meisjesuur van half zeven en het jogensuur van tien ever zeven moe- t enuitvallen. Eventuele gegadigden kunnen zich vandaag, nog opgeven tussen 5 en 6 uur bij de Overdekte. Een bewoonster van de Atjehstraat, zette vrijdagmorgen de matten, die ze juist geklopt had, tegen dc gevel van haar woning, terwijl ze nog even de trap ging doen. Toen ze terugkwrm, waren de matten, 2 gangmatten, twee keuken matten en twee W.C.-matten, ver dwenen. Aangenon en wordt, dat een voddenhandelaar de dingen goed ge noeg bevonden heeft om ze alvast maar op zijn wagen te leggen. liederenavond jan stipdonk In de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal gaf Jan Stipdonk, geassis teerd door zijn vrouw, een (wat men noemt) gezellig onder-onsje. Het gro te en gevarieerde programma gaf veel werk aan uitvoerder en luiste raars. Voor deze laaUten niet gemak kelijk te volgen omdat het verouder de programma, dat werd aangeboden, niet op de voet werd gevolgd en men moest zoeken, wat nu aan de orde was. Toch waren er momenten van waardering voor dat wat werd uit gevoerd. Kunst mogen en kunnen wij dit nigt noemen, wel zingen uit liefhebberij, maar voor kunst wordt méér geëist. Evenwel liefde voor muziek is er. Mevr. Stipdonk heeft haar man, die zichzelf nagenoeg voortdurend bege leidde, met grote toewijding ter zijde gestaan. A. I. Z0ETERW0UDE Hedenmorgen 8 uur is de 80-jarige mej. M R., lopende op de rechterkant van de Miening, aangereden door een fietsende jongen van 14 jaar die om keek. Het gevolg was, dat mej. R. op het hoofd viel en buiten bewustzijn raakte, bovendien was glas van haar gebroken bril in een van haar ogen gedrongen. Toen mej R. naar huis was terug gebracht bleek, dat het ongeluk behal ve de oïgblessure en een bult aan het hoofd verder geen ernstige gevol gen had. Om half negen reed, eveneens op de Miening, de 18-jarige G. de J. met een bromfiets, waarop oo!' een 5-jarig Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 13 Mei 1859. Ley den Op den 15den dezer zal het kantoor van den rijks telegraaf alhier in het Cathari- na Gasthuis op de Breedestraat worden geopend, met beperkte dagdienst, dat is openstelling op weekdagen van 912 en van 27 ure en des Zondags van 2—7 ure. Laatste Berichten HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK Hedenmiddag te ongeveer 13.00 uur is brand ontstaan op de heide achter het radiostation van Koot wijk. Dit radiostation en een gebouw van de P.G.E.M. liepen gevaar door het vuur. De brandvveren van Apeldoorn, Ede en Harskamp boden hulp by de bestrijding van de vlammen. Hoewel tankwagens waren gediri geerd naar het terrein van de brand, was er groot tekort aan water. Een heden van het leger boden eveneens hulp. Ongeveer na een uur was het grootste gevaar voor de gebouwen geweken. Naar verluidt zou de brand- toren te Kootwijk niet bezet zijn ge weest door ziekte van de brand wacht. meisje was gezeten. Hij keek on. en reed pardoen tegen een aankomende personenauto, die rechts van de weg reed. Het liep nogal goed af, het kind kreeg schaafwonden, de auto weid aan de linkerzijde vrij ernstig be schadigd. OEGSTGEEST Reconstructie Hoge Morsweg ge gund. Door de directeur van Ge meentewerken is namens B. en W. het reconstrueren van een gedeelte van de Hoge Morsweg, alsmede het maken van een brug van gewapend beton, met bijbehorende werken ge gund aan: de N.V. Aann. Mij v/h Hillen en Roosen te Amsterdam. Bij een op 4 mei j.l. gehouden openbare aanbesteding was genoemd firma van de 15 inschrijvers de laagste voor een bedrag van 85.200,—. Met het werk zal nu wel spoedig een aanvang worden genomen. O WEET U HET OOK NIET B. A. Maaswinkel geb. Muusse en fam., Nwe Rijn 54 na. r Zuid Afrika; C. J. A. van Laar geb. Groenendijk en fam., Wolmaransstr. 20 naar Zuid Afrika; A. van Waart en fam., v. Vollenh. plein 76 naar '-Gravenhage, v. Alkemadelaan 1246; H. Ringma en fam., Fr. v. Mieris straat 16a naar Bodegraver., Sportlaan 3; J. J. Wittenaar en fam., H. de Vriesstr. 13 naar Voorschoten, A. van Leeuwen hoekkade 2?; A. Kret en fam., G. v. d. Laanstr. 4 naar Leiderdorp, M. P. Splm- terlaan 134; B. Wegerif en fam., Nwe Rijn 12 naar Zuid Afrika; L. A. Panssen en fam., Hoflaan 235 naar Rotterdam. Schuddebeursstr. 38d; L. K. Servaas en fam., Hogewoerd 17 naar Leersum, Pr. Marijkelaan 3; N. Jongsma, Gasstraat 21 naar Rotterdam, Bergweg 329; D. van der Kraats, Fr. v. Mierisstr. 9 naar Hen gelo O, Tollensstr. 8; C. A. Bertels, Sta tionsweg 16 naar Zuid Afrika; T. van Bockel. Rijnsburgerweg 10 naar Zwit serland; I. C. ten Kate. Nachlegaallaan 2 naar Zeist, Huijdecoperweg 9; C. Kete laar. Mezenstraat 2 naar Beverwijk, Von dellaan 13; M. M.- Hoogstraten, Mezen- straat 2 naar Amsterdam, Helmersstr. 16; C. G. van Haften, Tomatenstr. 19 naar Amsterdam, Herculesstr. 49 All; R. P. Oosterhuis. Brederostr. 5'naar 's-Gra- venhage, Meloenstr. 71 G. van der Kleij, Damlaan 32 naar Amersfoort, B. Wuij- tierslaan 198; H. van Berne, Breestr. 117 naar 's-Gravenhage, Phloxplein 11; B. Koomans, Noordeinde 2a naar R'dam, Toepad 120; A. C. Coone, Noordeinde 2a naar R'dam. Toepad 120; I. M. Theelen, Rijn- en Schiekade 32 naar Bloemendaal, Zandvoortseweg 34; M. Ramp, Boerhaa- velaan 15 naar Amersfoort, Utrechtseweg 160; J. F. Dons. Rapenburg 52a naar Oegstgeest. Dorpsstr. 67; S. M. Luchs, v. Vollenh. plein 41 naar Ver. Staten v. Nrd Amerika; C. M. M. van nmerik geb. Verhorik, Hoge Rijndijk 160a naar De Bilt UGezichtslar - 162; H. Haale- bos. Hartmanstr. 26 naar Australië; A. v. d. Heuvel geb. Dregmans, Wasstraat 53 naar Australië; J. L. Webster, Rijnkade 2a naar Haarlem, Brouwerstr. 11 rd; C. J. G Beek, Julianastr. 79 naar Hillegom, Hoofstr. 3; M. E. Kronenterg, Breectr. 135a naar Oegstgeest, W. de Withlaan 25; T. M. de la Parra, Amstelstraat 1 naar Den Helder, Buitenhaven 5; G. M. J. van Dam, v Bemmelenstr. 20 naar Was senaar, Eikenlaan 35; H. A. C. Ver burg, Suringarstr. 33 naar Ede Geld, Ro- zenlaan 17; C. A. van der Hucht, Lam- mensch. weg 6 naar R'dam, Langegeer 210; G. M. J. Hensels, Haagweg 166 naar 'Maastricht, Tongerseweg 102; J. Vree- ken. de Genesietstr. 112a naar eider- dorp. Hoofdstr. 156; P Maaskant, P. Paaltjenspad 8 naar Emmen, Meijersweg- je 3; W. A. M. Engering, Fijnsburger weg 10 naar Schiedam. Nwe Haven 123e; M. E. Harberts, Witte Singel 92 naar Den Haag, Thorbeckelaan 190; A. H. van Sui- lichem, Rijnsburgerweg 159 naar Oegst geest, Julianalaan 12; J. W. E. van c ;r Weide, Rijnsburgerweg 159 naar Oegst- geeest; J. M. van der Ende, Prinsenstr. 96 naar Oegstg -«st, Pr. Hendrikla^n 17; C. Lolkema, Marnixstr. 123 naar Oegst geest, de Kempenaer8tr. 111. J. R. Hamelink en fam., bouwk. op zichter, Burggravenlaan 242; F. L. Klink geb. van Hek en fam., van Riebeeckhof 52; J. W. Hekkelman en fam., chemicus, de Goejestr. 65; C. Arend en fam., mi litair, Leeuwerikstr. 6; JVL W. Brand geb. Krijnen en fam., Witte Singel 73a; F. A. Krijgsman en fam., Rijnsburgerweg 140; .J W. C. Lucieer geb. de Jong en fam., Hartmanstr. 29; C. H. Nixon, Houtstr. 4; G. J. G. Huet, Nieuwe Rijn 15a; L. L. Janssens, ass. i. d. huish. Rijnsburgerweg 10; L. G. van Heerden, v. Vollenhoven- plein 23; M. Blackstone geb. Beerends, Oude Singel 112; H W. L. van Nifterik, Oude Vest 47; A. G A. Weiter, Houtstr. 4; M. Drijver, Oude Singel 162; M. Ede laar. Havenkade 4a; C. H. van Hoorn, boekhoudster, Rijnsburgerweg 179; W. M. Verschuur, med. analiste, Rijnsbur- gerw. 95; A. Dijks, ambt. PTT, Lindestr. 8; S- C. Roovers, röntgenlaborante, Ma- riënpoelstr. 9; M. L. A. Mullick geb. Bus- semaker, Haarlemmerstr. 119; G. J. Kok, verkoper, Kapteynstr. 15; E. W. van de Berg. verpleegster, Mariënpoelstr. 17a; G. J. Bouquet, Hoogl. Kerkgrt 14; M. E. Schendelaar, technicus, Roodborststr. 19; C. le Febre, huisschilder, Nieuwebrug- steeg 13; G le Febre geb. Huiskes, naai ster, Vollersgrt. 10a; M. Broenenboom, h. i. d. huishouding, Boshuizerkade 38; C. E. Axson, Houtstraat 4; H. S. Burga- ram, Houtstr. 4; F. E. Martinus, Hout str. 4; C. van Staveren, slagersknecht. Varkenmarkt 7; H. Hoogervorst, militair, Marnixstr. 90; H Bulk, Lammenschans- weg 45; H. B. Hunting, h. i. d. huishou ding. Rijnsburgerweg 51; G. M. van Dort, de Goejestraat 77. Marktberichten LEIDEN. 13 mei. Groente. Aard beien 41—1.03, andijvie 1249, peu len 1.151.45, snijbonen 2.652.75, postelein 10—39, prei 10—14, rabar ber 1520 spinazie 1219, stoofsla 1014, tomaten A 1.822.30, idem B 2.00, idem C 1.34—1.99, idem CC 1.20 1.78, uien 2325, waspeen 62, wit lof 1646 per 100 kg. Bloemkool A 2058, idem B 1031, komkommers A 44—57, idem B 26—45, idem C 18— 35, sla 4.008.70 per 100 stuks. Peter selie 1.903.80, raapstelen 2.50, radijs 517, selderij 2.708.00 per 100 bos. Vraag Huurccmpensatie: Mej. M. v d. L. stelt een vraag over huurcom- pensatie. Antw.: De loonadministratie van uw werkgever heeft gelijk. Aan werk nemers, die niet in volledige dienst betrekking zijn, wordt het minimum en/of het maximum van de compen satie in evenredige verhouding tot de normale arbeidsduui bij volledige dienstbetrekking berekend. Hetzelfde geldt voor werknemers, die bij een volledige dienstbetrekking niet ge durende de normale arbeidstijd wer ken. Vraag belastingen: P. J. H. vraagt hoeveel bedraagt de belasting klasse 2, bij een inkomen van 5000 en ƒ6000? Antw.: Ons antwoord kan mogelijk niet juist zijn, want u geeft niet op hoe oud u bent. Zoals de vraag hier voor ons ligt bedraagt de inkomsten belasting bij een inkomen van 5000 465.per jaar en 660.bij een inkómen van ƒ6000 [er jaar. Of u voorts nog in aanmerking kunt ko men voor enige aftrek kunnen wy bij gebrek aan gegevens niet zeggen. Vraag werkkring militaire dienst: A. 'V. L. vraagt: waar kan ik een cur sus, in militaire dienst, volgen voor brom f ietshersteller? Antw.: Wii raden u aan u te wen den tot de dichtsbijzijnde garnizoens commandant of tot de afdeling mili taire zaken op het gemeentehuis in uw woonplaats. Vraag uitkering A.O.W.: tot wan neer heb ik recht op de uitkering A.O.W. voor mijn moede die in februari is overleden? vraagt H. B. S. Antw.: Ind.en uw moeder weduwe of althans alleenstaande was, had zij recht op uitkering tot en met de maand van overlijden. Aangezien u op 8 februari de uitkering over die maand reeds ontvangen hebt, hebt u over maart geen recht meer. LEIDSCHENDAM Uitreiking verkeersdiploma's In het Patronaatsgebouw heeft wet houder J. ten Heuvelhof ,als plaats vervanger van burgemeester Ban ning, aan zijn leerlingen die met goed gevolg het verkeersexamen hadden afgelegd de verkeersdiplo ma's uitgereikt. Zeven leerlingen hadden het examen volkomen fout loos afgelegd n.l. E. A. M. Bierhuis, M. L. Brinkman, J. L. M. Goossen, H. Kwakernaat, C. R. M. Paalman, J. M. Starrenburg en A. E. den Haan Als extra beloning ontvingen deze jongens behalve het verkeersdiploma ook het verkeersinsigne en een zak- atlasje. Aan 32 leerlingen, die een fout hadden gemaakt werd het verkeers diploma en het desbetreffende in signe ter hand gesteld. De 74 leerlingen die 2 of 3 fou ten hadden gemaakt kregen het di ploma en het mouwembleem. De examens waren afgenomen door de politie-autoriteiten. Wet houder Ten Heuvelhof heeft de ge slaagden er met nadruk op gewezen dat zij waar nodig de verkeersre- I gels in toepassing moeten brengen I om zodoende mede te werken aan het zo noodzakelijke veilig wegver keer. 14 leerlingen hadden het exa- 1 men niet naar genoegen afgelegd. Vraag van abonné B. A. die veel last heeft van voetballende schooljon gens, wier voetballen in zijn tuin te rechtkomen en die schade aanrichten aan de groenten. Antwoord: Indien het hoofd der school geen maatregelen neemt, kunt u zich wensen tot de politie. U kunt beter de in beslag genomen ballen niet houden of stuk snijden, maar ze aan de politie geven Vraag inzake Vermogensbelasting. Antwoord: Heel globaal genomen begint de vermogensbelasting voor ongehuwden boven de ƒ22.500, voor gehuwden boven de f 30.000 en voor ieder kind, waarvoor de belas tingplichtige aanspraak op kinderaf trek heeft, komt er nog eens ƒ7.500 bij. Boven de 65 jaar en bij invalidi teit worden de vrijstellingen voor on gehuwden en gehuwden nog eens verhoogd met 20.000.—. De belas ting bedraagt voor het overblijvende vermogen f 2,50 voor elk geheel be drag van 500. Vraag betreffende invoering van huurkaart; Reeds 16 jaar lang bewoon ik een huurhuis. Bij betaling van de huur ontving ik altijd een klein ont vangstbewijs, doch sedert kort krijg ik een huurkaart. Op deze kaart staan voorwaarden gedrukt, waarme de ik het niet eens ben, o.a. betref fende het houden van dieren en re paratie van leidingen. Toen ik in het huis kwam, was de afspraak, dat re paraties beneden de f 2.50 voor mijn rekening waren en die daarboven voor rekening van de verhuurder. Ben ik verplicht die huurkaart aan te nemen, zo vraagt P. J. v. d. P. Antwoord: Zonder uw medewer king kunnen de bepalingen van een huurovereenkomst niet worden ge wijzigd. Het beste Uikt ons. dat u Je verhuurder een brief schrijft (waar van u afschrift behoudt), waarin u hem mededeelt, dat u de huurkaart wel accepteert, voorzover het een be wijs van betaling is, en een vereen voudiging van de administratie, doch niet wat betreft de bepalingen, welke daarop zijn vermeld. Vraag: Route per fiets van Alphen naar Vaassen: hoeveel km? Antwoord: Alphen, Utrecht, de Bilt, Amersfoort, Voorthuizen, Apel doorn, Het Loo, Vaassen; afstand 109 km. Vraag Route per bromfiets van Al phen naar Bakkum: hoeveel km? Antwoord; Alphen. Leimuiden, Hil legom, Haarlem, Beverwijk, Castri- cum, Bakkum; afstand 65 km. Vraag: Route per auto van Zoeter- woude naar Wittem,* hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude. Alphen. Bodegraven, rijksweg naar Den Bosch, Eindhoven, Weert. Roermond, Sittard, Heerlen, Wittem; afstand 240 km. Vraag: Route van Lisse naar Win schoten, terug over de Afsluitdijk, hoeveel km? Antwoord: Lisse. Aalsmeer, Vinke- vëen, Hilversum, Amersfoort, Nij- kerk, Harderwijk, Elburg, Zwolle. Meppel, Assen, Rolde. Gieten, Veen- dam, Heiligerlee, Winschoten; af stand 260 km. Terug: Winschoten, Groningen, Grijpskerk, Leeuwarden. Harlingen, Afsluitdijk. Middenmeer. Purmerend, Zaandijk, Haarlem, Lis se; afstand 275 km.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2