S)e ftzidóeSou/fca/tit Geneelse conferentie had een stroeve start Compromis inzake deelneming van de Duitsers Minister Luns: „Voet bij stuk" Wachten op nieuw Kabinet Weer opstand in 'n gevangenis Het oude Latium gevonden? Pinkstergebed van kathedraal tot kathedraal Aanhoudend zonnig DINSDAG 12 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 1470# Directeur: C. M ,v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7J>0 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Waarschijnlijk volgen nog meer procedure kwesties De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben maandagavond om zes uur te Genève een begin gemaakt met de conferentie van Oost en West over Europese vraagstukken. De eerste bijeenkomst duurde drie kwartier. Volgens een Britse woord voerder was de sfeer op de eerste bijeenkomst „redelijk goed". De ministers komen dinsdagmiddag om half vier weer bijeen. Het begin van de conferentie werd twee-en-een-half uur uitgesteld omdat de ministers het aanvankelijk niet eens konden worden over de positie van de afvaardigingen van de Duitse Bondsrepubliek en de Duitse Democratische Republiek op de conferentie. De ministers besloten maandagmiddag in informele besprekingen, dat de West- en de Oost-Duitsers als adviseurs aan aparte tafels zullen zitten. De ministers van de grote mogendheden zitten aan een ronde tafel. Beide Duitse delegaties zullen het woord mogen voeren, indien geen van de vier anderen er bezwaar tegen heeft. WESTELIJKE CONCESSIES Aanvankelijk wilde Gromyko, dat de Duitse delegaties onder leiding van de ministers van Buitenlandse Schijnbare onbenulligheden UOGE VERWACHTINGEN heeft wel niemand van de ministers conferentie, welke gisteren te Ge nève begonnen is. De s'tart was al symbolisch, het begon met ruzie over de deelneming van de Duitsers en het heeft maar een haar gescheeld of de conferentie was gisteren hele maal niet begonnen Wanneer men op die manier doorgaat, is de confe rentie al getorpedeerd nog voordat men toe is aan de bespreking van de punten, waar het om gaat. Nog voordat de delegaties 0 allemaal goed en wel in Genève waren aangekomen, hadden de Russen al bezwaar ge maakt tegen de opstelling van de ta fels in een vierkant. Men vond dat belachelijk, maar weldra bleek de ware reden: z-ij wilden de West- en Oost-Duitsers als gelijkberechtigde leden laten aanzitten. Dat was zeker geen liefde voor de Duitsers als zo danig, maar een poging om de Oost- Duitsers te doen erkennen. Dat was nu juist, waartoe het Westen onder geen beding gedwongen wenste te worden. Men heeft er een compro mis op gevonden: zij mogen er bij zitten, maar niet praten voordat zij verlof gekregen hebben. Bovendien mogen zij met niet meer dan zes personen komen, terwijl de delega ties van de vier grote mogendheden (de eigenlijke deelnemers) ieder uit tien personen bestaan. In Bonn is men er tevreden mee; men vindt deze procedure-regeling juridisch, praktisch en politiek ver antwoord. De Oostduitsers vinden het allang goed, als zij er maar bij mogen zijn. Men verwacht, dat de Russen nog meer eisen hebben wat betreft het aantal deelnemers Ook de Polen en de Tsjechen staan op de nominatie. Hier doen zich evenwel niet zulke grote bezwaren op: het Westen wil ook hen wel toelaten, mits hun deel neming beperkt blijft tot de behan deling van die vraagstukken, waar bij de beide landen rechtstreeks zijn betrokken. Het geharrewar over zulke proce dure-kwesties maakt op buitenstaan ders altijd een belachelijke indruk. Wij zijn geneigd om met de „Daily Mail" te zeggen: „Wij kunnen weer ruimer adem halen, maar ons nageslacht zal zich wel verwonderd afvragen, hoe de staatslieden zich zó hebben kunnen opwinden over dergelijke onbenul ligheden, terwijl het lot van de mensheid op het spel stond". Inderdaad, men kan er nijdig over worden, dat ministers zich over zul ke kleine dingen druk moeten ma ken, terwijl er zulke grote dingen aar de orde zijn; maar zó is nu een maal de strijdmethode van de Rus sen. Zij wrikken en wringen om ogenschijnlijk kleine voordeeltjes te behalen, maar als zij die eenmaal hebben, worden er grote consequen ties aan vast geknoopt. Men leze bijv. wat de „Prawda" schrijft: „Dank zij de ferme houding van de Sowjet-Unie zijn de pogingen om het Duitse volk van een stem in het Geneefse kapittel te beroven, mislukt. Amerika, Engeland en Frankrijk hadden volgens het blad plotseling de kwestie van de deel- nemersstatus van Oost- en West- Duitsland ter sprake gebracht en ge tracht de Duitslanden af te schepen met een plaats die met eeh inlich tingenbureau of met een beklaag denbank te vergelijken was. Wanneer de Russen aan zulke „kleinigheden" reeds zo'n uitleg ge ven, wat zal het dan straks wel wor den, als de grote vraagstukken wor den' aangesneden? Zaken, von Brentano (de Bonds republiek) en Bolz (Oost-Duitsland) als volledige deelnemers aan de ronde tafel zouden zitten. De Weste lijken wilden een vierkante tafel met alleen de vier grote mogendheden. Behalve de vorm van de tafel heb ben de Westelijken nog een concessie moeten doen, namelijk dat de Duit sers zelf om het woord mogen ver zoeken. Bovendien is het de eerste maal, dat Oost-Duitslands stem zal worden gehoord op een conferentie met Westelijke mogendheden. Een Russische woordvoerder heeft op een persconferentie gezegd, dat alle procedurekwesties nog niet ge regeld zijn. „Wij hebben al een op lossing voor enkele van de procedure- kwesties gevonden. Maar dit betekent niet, dat nu de lente in zicht is. De regeling van de samenstelling van de conferentie moet nog worden be sproken". De Rus gaf hierop geen nadere toelichting, maar enkele diplomatieke waarnemers concludeerden uit deze uitlating, dat de Sowjet-Unie zal aan dringen op een dadelijk ingaande, volledige deelneming van Polen en Tsjecho-Slowakije aan de conferentie. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde werd na het compromis van maandagmiddag vernomen, dat dit compromis alleen de spreekbeurten van de Duitsers betreft en in het ge heel geen verzwakking van het Wes telijke standpunt is. De voorzitter moet de toestemming van alle par tijen hebben, voordat hij het woord aan een Duitser mag geven. Zij moe ten dus beschouwd worden als advi seurs, niet als deelnemers. Toen de Amerikanen werd gevraagd of een kort „nee" voldoende zal zijn om de Duitsers het spreken te beletten, ant woordde hij: „dat weten wij nog niet". Een Franse woordvoerder zei, dat het recht van de Duitsers het woord te voeren volgens de Westelijken alleen gebruikt mag worden voor „doelmatige" bijdragen tot de werk zaamheden van de ministers en niet werkzaamheden van de ministers en niet voor „propaganda". Bij toerbeurt is een minister voor zitter. Dinsdag treedt Gromyko als voorzitter op. De tafel van de delegatie van de Bondsrepubliek staat bij de stoelen van de Amerikanen, die van de Oost duitsers bij de stoelen van de Russen. Tien of zes. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat er vlak vóór de aankomst van de ministers voor de eerste officiële bijeenkomst in het Volkerenpaleis 'n nieuw menings verschil aan het licht trad. Gromyko eiste namelijk, dat de twee Duitse af vaardigingen elk uit tien personen zouden bestaan, evenals de delegaties van de grote mogendheden Na een beraadslaging van een kwartier in een kamer naast de conferentiezaal kwamen de ministers overeen, dat de Duitse delegaties elk zes leden zullen tellen. TRIBUNE ZAKTE IN Vijfhonderd tot zeshonderd jour nalisten van vele nationaliteiten zijn maandagavond bij het Volkerenpaleis te Genève gefouilleerd op wapens voordat zij toestemming kregen ge tuige te zijn van de aankomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden. Toen de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan kwam, zakte een deel van de pers tribune in. Enkele journalisten vielen naar beneden, maar geen van hen werd gewond. Dit ongelukje gebeur de even nadat Gromyko zich had laten fotograferen. Voor de auto van de Russische minister reed een wagen met man nen van de Russische veiligheids dienst. Deze telden zich naast Zwit serse politiemannen voor het gebouw op, toen Gromyko uitstapte en naar het gebouw liep. Gevaarlijke toegevendheid „De kunstmatige en door Rusland uitgelokte crisis rondom Berlijn kan na geconfronteerd worden met het uitbreken va een oorlog, die trachten door een verzoeningspolitiek te vermijden. De nu en dan geuite mening, dat de komende ministeriële slechts worden opgelost, indien het j besprekingen en de topconferentie Rusland duidelijk wordt gemaakt dat onder alle omstandigheden moet sla- het Westen bereid alle redelijke voorstellen ter herziening van de huidige regelingen te bespreken en in overweging te nemen absoluut krachtig zal volharden in het wei geren van militaire of politieke neu tralisering in midden-Europa, het te rugtrekken van Navo-strijdkrachten uit West-Berlijn of het verbreken van do civiele en militaire verbindingen tussen deze stad en de vrije wereld". Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maandagavond gezegd aan een diner in Londen van de „European-Atlan tic Group" ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Atlantische alliantie. „Wij zouden de vrijheid van twee en een half miljoen vrije mensen in West-Berlijn uit vrees voor oorlog opofferen. Wij zouden niet alleen de idealen, voor de handhaving waar van de Navo in het leven werd ge roepen, verraden, maar spoedig daar- De Minister van Staat prof. Beel heeft gistermiddag nog een onder houd gehad met de heer S. J. van den Bergh. In de late avonduren van gisteren heeft prof. Beel te 's-Hertogenbosch een gesprek gehad met prof. De Quay. Prof. Beel is nog steeds enige de finitieve antwoorden van candidaat- ministers wachtende. Zijn die ant woorden gunstig, dan zijn bijna alle voorwaarden voor de vorming van een kabinet aanwezig. Vermoedelijk zullen geen zetelverschuivingen in Circa 150 gevangenen die werken op de boerderij van de gevangenis van Fort Pellow in de Amerikaanse staat Tennissee, zijn maandagavond in op stand gekomen, zo heeft de politie van Memphis meegedeeld. Zij houden twee gijzelaars vast en hebben zich met de gijzelaars opge sloten in een kamer in de westelijke vleugel van de boerderij, De gevan genen hebben gedreigd de gijzelaars te zullen doden zo men traangas tegen hen gebruikt. Zij hebben geweigerd him klach ten kenbaar te maken. Archeologen, die opgravingen doen 23 km ten zuiden van Rome. menen overniijtselen te hebben gevonden van de oude stad Lavinium. Deze stad was gevestigd door de Trojaanse held Aeneas en was ge noemd naar zijn tweede vrouw La- vinia, dochter van de legendarische koning Latinus van Latium. De ar cheologen hebben de resten blootge legd van een rij van dertien altaren, ow_ die een onderdeel zouden zijn van het huidige project meer nodig zijn de tempel van de penaten van de en evenmin worden nog moeilijkhe-1 stad. Deze tempe' zou in de zesde of den met betrekking tot het program vijfde eeuw vóór Christus zijn ge- verwacht. bouwd. Zo bracht een Franse fotograaf de spoorwegstaking in Parijs in beeld: de kleine kerel, die iedere dag naar het station Saint-Lazare ging, om naar de treinen te kijken, kwam tevergeefs Maandagmiddag begon in Genève de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Foto: Andrei Gromyko spreekt na zijn aankomst op het vliegveld van Genève enige woorden in een batterij van microfoons. spreekt tot besluit van deze Pinkster uitzending en vervolgens zijn apos tolische Zegen zal geven. De gehele uitzending zal zowel in het Vaticaan als in de zeven kathe dralen beluisterd kunnen worden door de samenwerking van de om roepen van Nederland, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, België, Duita- land, Italië en het Vaticaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Veni Creator in de aether In zeven Europese kathedralen, te Utrecht, Wenen, Straatsburg, Londen, Mechelen, Berlijn en Venetië, zullen op de avond van Pinksteren de ge lovigen zich verzamelen rond hun herders om te luisteren naar een Pinksterboodschap in hun eigen taal en om één der zeven strofen te zin gen van de Pinksterhymne „Veni Creator Spiritus". Aldus worden de bijdragen ge vormd voor de Europese Pinksteruit zending van de K.R.O. die gedurende een uur de luisteraars in Nederland, Vlaams België en allen die afstem men op Radio Vaticana verenigt in een Pinksterbidstonde, de vijfde in successie. Het centrum van deze internationa le uitzending zal de K.R.O.-studio zijn, waar pater B. Brockbernd O.S.B. zijn aanwijzingen geeft voor een juist verloop van het gehele pro gramma. j Achtereenvolgens wordt een Pink- 1 sterboodschap gesproken door; Z.H. 1 Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht; Z.Em. Franciscus I Kardinaal KÖnig, aarts-bisschop van Wenen; Z.H.Exc. mgr. J. J. Weber, bisschop van Straatsburg; Z.Em. Wil liam Kardinaal Godfrey, aartsbis schop van Westminster; Z.H.Exc. mgr J. J. Suenens namens Z.Em. Joseph Ernest Kardinaal van Roey, aartsbis schop van Mechelen; Z.Em. Julius Kardinaal Döpfner, bisschop van Ber lijn; Z.Em. Giovanni Kardinaal Ur- bani, Patriarch van Venetië. Tenslotte wordt overgeschakeld I n r> naar het Vaticaan, alwaar Paus Jo-1 *101 W00I lil I^UrOpcl hannesXXIII een persoonlijk woord De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 10 C. STOCKHOLM onbewolkt 11 OSLO onbewolkt 12 De Bilt, 12 mei, 10.00 uur. Het KOPENHAGEN onbewolkt 10 krachtige hogedrukgebied boven ABERDEN zwaar bewolkt 8 Scandinavië en Rusland neemt nog LONDEN licht bewolkt 14 in omvang toe. Het krijgt thans voor- AMSTERDAM onbewolkt 14 al aan de zuid-west zijde versterking BRUSSEL onbewolkt 15 door drukstijgingen, welke zich van LUXEMBURG onbewolkt 14 j, licht bewolkt 14 (Medegedeeld door het KNMI Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG EN DROOG Zonnig en droog weer met een overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Iets lagere temperaturen. 13 Mei: zon op 04.51; onder 20.22; maan op 09.25; onder 0107. Hoogwaterstanden 13 Mei: v.m. 6.33; n.m. 6.56. het zeegebied ten westen van Portu- j PARIJS gal naar het noorden uitbreiden. Aan BORDEAUX geheel bewolkt de zuidflank van het hogedrukgebied GRENOBLE zwaar bewolkt voeren oostelijke winden zeer droge NICE onbewolkt maar iets koelere lucht naar het wes-1 BERLIJN onbewolkt ten, waardoor de kans op onweer is FRANKFORT half bewolkt verdwenen. Op de oceaan bevinden j MüNCHEN onbewolkt zich wel enkele storingsgebieden,ZüRICH mist maar deze volgen een zodanige koers, GENèVE zwaar bewolkt dat zij zelfs het weer op de Britse LOCARNO half bewolkt eilanden de eerste paar dagen niet WENEN regenbui zullen kunnen beïnvloeden. Het INNSBRUCK regenbui droge en zonnige weer zal dan ook in AJACCIO geheel bewolkt West-Europa nog verscheidene dagen ROME onbewolkt voortduren bij noord-oostelijke tot ALGIERS half bewolkt oostelijke winden. iMALLORCA licht bewolkt

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1