Prinses Beatrix koopt „Groot Drakenstein" i i Vijf jonge gangsiers ie Amsterdam gearresteerd Na overval op Poctagentschap iIA^sUAG 11 MSI 1M0 DE LBIDSE COURANT PAGINA 4 Ben groepje van vijf gangsters heeft zaterdagochtend een gewapende roof overval gepleegd op een postagent schap in de Landbouwstraat, in het z.g. „betondorp" in Amsterdam-oost. Kort na de overval zijn de daders door de politie op de Valentijnkade, eveneens in Amsterdam-oost, gegre pen. Even voor twaalf uur, het tijdstip waarop de 52-jarige heer H. Nukoop sijn sigarenwinkel annex postagent-j schap aan de Landbouwstraat 51 zou sluiten, zag hij zich tot zijn ontstel-: tenia geplaatst tegenover niet minder dan vier jongelui, allen met een ge trokken pistool in de hand. Zij beva len de winkelier, die aan het loket zat het aanwezige geld op dit mo ment een zeer aanzienlijk bedrag I vanwege uitbetalingen voor de A.O.W- te overhandigen. De man 'bleek zich evenwel snel van de eerste schrik te hebben her steld. In plaats van aan het dreigend ibevel te voldoen kwam hij vanachter het loket te voorschijn en baande zich een weg naar de uitgang, daarbij links en rechts naar zijn overvallers trappend en luid schreeuwend om hulp. Er knalden toen drie schoten, waarvan een de kantoorhouder in de rechter lies trof, de ander schampte zijn rechter bovenarm. De man wan kelde en viel neer en de vier jongelui namen de benen. Zij sprongen in een grijsgroene auto, die met een vijfde man aan het stuur gereed stond. Dubbel alarm Ben voorbijgaande dame, die dit overhaaste vertrek gadesloeg, slaag de er even later in de politie een nauwkeurige omschrijving van de In het Amsterdamse politiebureau Linnaeusstraat is zondagavond een persconferentie gegeven over de ge wapende roofoverval, welke vijf jonge Amsterdammers zaterdag heb ben gepleegd op een postagentschap in de Landbouwstraat, waarbij de postagent Nukoop tweemaal werd aangeschoten. Op deze persconferen tie werd het aanzienlijke wapenarse naal getoond, waarover de daders beschikten, en dat was bijeengesto- len uit verschillende Amsterdamse munitiedepots. De foto toont inspec teur M. J. Kok van het bureau Lin- naeusstraat, die de leiding van het onderzoek in handen heeft, bij deze wapens. auto te geven: kleur, merk en cijfer combinatie van het nummerbord. Een winkeljuffrouw, die op het moment van de overval niet in de v/inkel verbleef, sloeg terstond alarm. De politie van het bureau Linnaeus- straat was snel ter plaatse en ver- spreidde via de radio autodienst- centrale de kenmerken van de auto. Heel het rijdend politiekorps in de hoofdstad was toen op. zijn hoede. Het idee van twee agenten in een surveillancewagen van bureau Lin- naeusstraat, dat de overvallers zon der twijfel de stad zouden verlaten, mogelijk langs de Flevowég en over de Schellingwouderbrug, deed de jon gelui letterlijk in de val lopen. In een der straten in oost ontdekten de agenten de grijsgroene Buick, die op een gegeven moment de op het Shell- sportpark doodlopende Valentijnkade opdraaide. Aan het einde van deze kade zat de auto dan ook weldra klem. Katten in het nauw De beide politiemannen sprongen uit hun auto en naderden met getrok ken pistool de wagen van de overval lers, ieder aan een kant- Ook de in het nauw gedreven jongelui grepen Het postagentschap annex sigaren winkel in de Landbouwstraat in Am sterdam-Oost waarop vijf met pisto len en revolvers gewapende jonge Amsterdammers zaterdagochtend 'n overval pleegden. De postagent, de 52-jarige heer H Nukoop, werd hier bij door twee pistoolschoten gewond, De daders, die niets mee konden nemen, toen zij na de schietpartij moesten vluchten, werden korte tijd later in hun gestolen wagen gearres teerd op de Valentijnkade in Am sterdam-Oost. hun wapens en richtten die op de po litiemannen. De situatie zag er hoogst ernstig uit. Aan een harde sommatie van de politiemannen om de wapens te laten vallen, gaven 4 van de vijf jongens gehoor. De vijfde aarzelde, doch gehoorzaamde na een 2e en 3e bevel. De overvallers zijn: een 20-jarige typograaf, twee gebroeders, resp. 22 en 19 jaar oud en van beroep verf- maker en bankwerker, voorts een pas 16 jaar geworden schoenmakersleer ling en een 18-jarige gereedschaps maker, allen uit Amsterdam. In de auto, die gestolen bleek te, zijn, trof de politie later nog een grote hoeveelheid munitie aan. De jongelui zullen weldra aan een uitvoerig verhoor worden onderwor pen. Uit de sigarenwinkel-postagentschap wordt niets vermist. In de wieg gelegd De beide agenten, die de jongens hebben gearresteerd de heren G. van Hoogen en G. M. Vossevelde, kregen zowel van de officier van justitie als van de hoofdcommissaris een compli ment voor hun moedig optreden. Na koortsachtige bedrijvigheid van de Amsterdamse recherche in dit weekeinde, heeft men alle gestolen wapens en de munitie kunnen achter halen. Niet minder dan zes machine pistolen (stenguns), 4 pistolen, 4 re volvers en een kleine 2000 patronen hebben de rechercheurs gevonden in de woningen van de vijf gearresteerde jongelui, woonachtig in het westelijk en noordelijk deel van de stad. Een der stenguns is gevonden onder een matras in een wiegje, waarin een baby van zes maanden rustig lag te slapen. De goederen waren gestolen bij een inbraak in het wapendepot in de voormalige Fokkerfabriek in noord en in een munitiedepot aan de Sar- phatistraat. Het is zowel voor de burgerij als Erica's tuinen op afstand verwarmd Te Erica in Drente is zaterdag een tuinbouwcentrum met centrale afstandsverwarming geopend, dat uniek is in Europa. De opening werd verricht door de commissaris der Koningin in Drente mr. J. Cramer. De foto geefi een overzicht bij het centrale ketelhuis tijdens ae openingsplechtigheid. „MISS FOTO 1959" GEKOZEN In de Amsterdamse Tuinstad- Slotermeer is gisteravond ter gele genheid van de week van de Foto grafie „Miss Foto 1959" gekozen. Een jury, bestaande uit een journa list en 8 persfotografen, kende de titel toe aan de 23-jarige coupeuse Fie Venema uit Amsterdam, aan wie de acteur Jan Blaazer namens de fotoclub „Camera '57" uit Sloter meer, die de verkiezing had georga niseerd, een kostbare wisselbeker, een medaille en een fototoestel uit reikte. Bovendien mocht zij bij een modehuis een zomermantel uitkie zen. Tweede werd de 20-jarige Petra Boevink uit Slotermeer, derde mevr. Anita Sjouwerman-Van Velzen (22), vierde Marga Toebreker (19) uit Amsterdam-west (allen manne quins) en vijfde de 20-jarige steno typiste Ciska Santbrink uit Amster dam-oost. Zij ontvingen ieder een camera. Erwaren in totaal circa 80 candi- daten, van wie tevoren kleurendia's waren genomen. Na een voorselectie bleven er 28 over. Van deze dames werd gisteravond eerst de diaposi tief op een scherm vertoond, waar na zij in persoon voor het voetlicht en voor de jury verschenen. Het ligt in de bedoeling deze Miss Foto-verkiezing het volgend jaar landelijk te organiseren. voor de politie een hele geruststelling, dat de wapens zijn achterhaald, te meer nu het aanvankelijke vermoe den bewaarheid is geworden, dat deze wapens zijn gestolen met het doel overvallen in de stad te plegen. Woedend publiek viel dronken joy-riders aan Twee Amsterdamse jongelui heb ben gisterochtend om 4 uur als razen- den in een gestolen auto door Am sterdams binnenstad gereden. Zij ver nielden op hun heilloze weg enkele fietsen en lichtmas.en. Twee agenten zetten het behulp van 'n particuliere auto een achtervolging in. Eerst bij de Kamperbrug kwam de auto tegen een lichtpaal tot stilstand. De 18- jarige bestuurder, dL het hazenpad wilde kiezen, werd door woedende voorbijgangers krachtdadig tegen de grond gegooid, waar .ij hij enkele rake klappen opliep. Zijn kameraad, een 25-jarige schilder, was al eerder uit de auto gesprongen, doch hij kon later worden gepakt De dronken jongelui hadden de buitenlandse auto gestolen op de Lijnbaansgracht. De auto werd zwaar beschadigd. Agent schoot op vluchtende arrestant Een agent van politie, die in de nacht van zaterdag op zondag in de Willem Pijperstraat te Amsterdam een man had aangehouden, die zich op verdachte wijze in een tuin op hield, heeft van zijn pistool gebruik moeten maken om een ontvluchtings poging van deze arrestant de 25- jarige S. B. te verij leien. De aan gehoudene sprong namelijk op een bromfiets en trachtte ich hiermee uit de voeten te maken. Toen twee waarschuwingsschoten geen resul taat hadden, richtte de agent lager en raakte het achterspatbord van de bromfiets. Dit was dt_ vluchteling te veel van het goede en hij gaf zich Dit is het hoofdgebouw van het landgoed Drakenstein bij de Lage Vuursche, dat H. K. H. prinses Bea trix met een gedeelte van de daarbij behorende bossen, heeft aangekocht. Ortivangsicenirum Naar wij nader vernemen heeft de prinses een deel van het landgoed „Groot Drakenstein" gekocht name lijk 20 hectare met daarop het kas teel „Lage Vuursche". De prinses heeft op het ogenblik nog geen plan nen voor haar nieuwe bezit. Zij wil in de toekomst over een geschikt huis kunnen beschikken, waar zij haar gasten zal kunnen ontvangen. Het gedeelte van het langoed, dat door prinses Beatrix is gekocht, be hoorde aan jhr Frederik Louise Ma ria Bosch van Drakestein, mede-erf genaam van jhr. Paul Bosch van Drakesteijn. Het werd tot voor kort veel door het publiek bezocht. In de geschiedenis van Baarn wordt dit landgoed voor het eerst genoemd in 1359. In 1642 werd het Verheven tot ridderhofstad. Het vormde het dorp de Lage Vuurse tot 1857 een eigen gemeente met eigen rechthuis. Na 1857 werd deze gemeen te bij Baarn gevoegd. In 1806 kwam het goed in handen van jhr Paulus Willem Bosch. In de Napoleontische tijd, toen ieder een naam moest kiezen, nam de familie de naam Bosch van Drakesteijn aan en onder deze naam is ook het land goed bekend geworden. Het landgoed heeft in de laatste tijd in Baarn nogal de aandacht ge trokken, doordat de eigenaar er bos sen liet kappen. Het gemeentebestuur kondigde in een spoedvergadering in november van het vorig jaar een kap verbod af-, waardoor de rest van de bossen werd behouden. Nieuwe moeilijkheden tussen jhr. Frederik en het gemeentebestuur re zen, toen eerstgenoemde op zondag motorraces wilde organiseren. Met het oog op de zondagsrust besloot het gemeentebestuur dergelijke races te verbieden. Onlangs besloot jhr. Frederik de bossen van het landgoed voor het publiek te slüiten. Sophie Tucker op haar praatstoel De meer dan zeventig jaar oude Sophie Tucker vertoeft in Londen als onderdeel van een vakantie van drie maanden. Zondag zal zij te zien zijn in het televisieprogramma „zondagavond in het Londense Palladium". In de televisiestudio werden ontelbare vragen op de artieste afgevuurd.' Maar als je 55 jaar in de amusementswereld hebt meegelopen, sta je niet gauw met je mond vol tanden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4