s foto SgrafieS CADEAU Noordwijk huldigde zijn burgemeester bij koperen ambtsjubileum Massale vissensterlte in de wateren van Aar- en Rijnstreek Nederlandse kikkers wagen groie sprongen 11 MEi l.vo9 DE LEIDSE COURANT gimmmmmm Omdat het WEEK - van de ...een 45-toei*en GRAMMOFOON J PLAAT met foto-tips Vraag er om bij uw fotohandelaarl Bezielde Noordwijks ontwikkeling Op grootse en waardige wijze heeft zaterdag de burgerij van Noordwijk het 12Vt-jarig ambtsjubileum van haar burgervader, mr. G. F. W. v. Ber- ckel, herdacht. Ln de voormiddag had een samenkomst in de raadzaal van het personeel der gemeente, waarbij de gemeentesecretaris, de heer B. Ike na een toespraak namens het gehele personeel twee prachtige vazen als geschenk aan de jubilerende burge meester overhandigde. Tegen drie uur werd de «burgemees ter en zijn gezin van zijn woning af gehaald per landauer en voorafge gaan door de „Echo der Duinen" en geëscorteerd door de „Nortgo ruiters" trok de stoet door het met vlaggen ge tooide dorp naar het raadhuis. Op het bordes hadden zich opge steld de commissie van ontvangst, be staande uit de heren Rippen, Sede- laar en Ike, die de jubilaris en zijn gezin de raadzaal binnenleidde. Hier hadden zich opgesteld de beide wet houders, de raadsleden en vele geno digden waarbij wij opmerkten de bur gemeesters van Katwijk, Noordwij- kerhout en Wassenaar, de plaatselijke kerkelijke overheden, de ambachts heer van Noordwijk, F. W. Graaf van Limburg Stirum, de hoofden van dienst, vertegenwoordigers van de beide Oranjeverenigingen van de plaatselijke commissie van de N.Z.H. Reddings Maatschappij, oud-wethou der A. C. Meijer, verschillende oud- Raadsleden en prominnente figuren uit de gemeente en daarbuiten. De raadszaal was tot de uiterste hoekjes gevuld. De loco-burgemeester, de heer J. v. Leeuwen vond het een buiten gewoon aangename taak in deze bij zondere openbare raadsvergadering burgemeester en zijn gezin welkom te mogen heten. In gedachten ging spr. terug naar 9 december 1046. In zijn speech gaf hij een overzicht van de ontwikkeling van Noordwijk sinds die datum van intrede. Burg. Van Berckel heeft door waar dig beleid de verhoudingen in de raad steeds goed gehouden. Hij heeft steeds een open oog gehad voor de belangen van de badplaats, maar ook voor de bollencultuur de twee hoofdfactoren van inkomsten van Noordwijk. Ook heeft hij naarstig gestreefd naar re- creatie-mogelijkheden. Daar waar mogelijk was heeft hij alles gedaan om de woningbouw te bevorderen en de werkman en de kleine middenstander aan een woning te helpen. In zijn ambtsperiode zijn in Noordwijk 866 woningen gebouwd, v.-aarvan 429 in de vrije sector. Voor alle bemoeiingen in het be lang van Noordwijk betuigde spr. de burgemeester gaarne zijn oprechte dank. In deze dank wilde hij ook mevr. v. Terckel betrekken. Met de wens dat God de jubilaris in een goede gezondheid nog vele jaren moge schenken om onze ge meente op een zelfde waardige wijze te mogen besturen, besloot wethouder zijn speech. Hierna verkreeg de heer G. Voge laar het woord o,m namens de raad de jubilerende burgemeester toe te spreken. Toespraak van de heer Vogelaar. De heer Vogelaar sprak in overleg met de fractievoorzitters en de Nes tor van de Raad, oud-wethouder de Witt namens de gemeenteraad toe. Spr. noemde het een genoegen dat hij 8 jaar in het College van Bur ge- meeser en Wethouders met burg. Van Berckel had mogen samenwerken. Daardoor was er, naast de ambtelijke band een zuiver menselijke en vriend schappelijke band tussen hen ont staan. „De verhouding tussen u als Bur gemeester en de raadsleden was in deze 12'/i jaar van voortreffelijke aard, sterker gezegd, zij waren en zijn zonder uitzondering ten zeerste op U gesteld". „Met groot respect voor ieders me ning, ook voor de mening van de soms kleine minderheid, wist de jubilaris alle raadsleden het volle pond te ge ven en had hij een luisterend oor en een goed woord voor een ieder van hen". „Het is de grote verdienste van de jubilaris dat hij door zijn diplomatiek leiderschap binnen de raadsvergade ringen welke zich juist door grote te genstellingen kenmerken meerdere malen een eenheid wist tot stand te brengen welke nu eenmaal voor het goed functioneren van het gemeen telijk apparaat onontbeerlijk zijn". Namens de leden van de Raad en ongetwijfeld ook namens de oud- raads-leden weste spr. de burgemees ter op deze voor hem zo blijde en gedenkwaardige dag recht hartelijk geluk. In deze hartelijke gelukwensen be trek spr. ook mevr. Van Berckel en de beide kinderen. Door de drukke werkkring van haar echtgenoot wordt zij gedwongen de meeste dagen en vele avonden, soms tot diep in de nacht alleen te zijn waardoor zij veel gezelligheid en huiselijk verkeer moet offeren op het altaar der gemeenschap. Hierna gaf de heer Vogelaar een globaal overzicht van alles was er in de I2V2-jarige ambtsperiode van burg. Van Berckel is tot stand gekomen. „Wanneer wij het uiterlijk aanzien onzer gemeente vergelijken met de toestand op de dag dat de burgemees ter in Noordwyk zijn intrede deed dan kunnen wij zonder overdrijving zeggen dat onze gemeente een alge hele gedaantewisseling heeft onder gaan". Ook het innerlijk, de organisatie van verschillende gemeentelijke diensten en bedrijven werd meer efficient gemaakt. Spr. concludeerde hieruit dat de leden van de raad er van overtuigd zijn dat burg. Van Berckel met inzet van al zijn krachten, met geestdrift en élan, met kennis en toewijding aan de totstandkoming van dit alles heeft meegewerkt. „Na deze 12Vt jaar kunnen wij met vreugde constateren: U hebt onze verwachtingen niet beschaamd, wij hebben niet tevergeefs een beroep op U gedaan". Spr. zeide: „Wanneer ik u bij ver schillende congressen in het „Huis ter Duin" de buitenlandse gasten in on berispelijk Frans, Engels of Duits hoorde toespreken en de buitenge wone schoonheid en charme van onze badplaats hoorde roemen, dan werd er meerdere malen iets warm bij mij van binnen Dan kwam ik steeds weer tot de conclusie dat het voor u wel een grote eer is burgemeester te zijn van zulk een belangrijke badplaats, maar dat het tevens een grote eer is voor de gemeente Noordwijk zulk een eminente burgemeester .te bezitten'. „Nu gebleken is dat het U ernst was en dat U in deze ambtsperiode de belangen van Noordwijks inwo ners met hart en ziel hebt gediend zdjn wij hier bij elkander gekomen oim U hiervoor te huldigen, hartelijk dank te zeggen en onze grote waar dering uit te spreken. Dank en waardering voor Uw velerlei initiatieven, Uw onpartijdige en objectieve leiding, Uw grote trouw aan de Noordwfjkse zaak, Uw persoonlijke vriendschap voor velen onzer en boven alles voor uw nooit aflatende en nooit falende humor". In de komende periode zal uw taak niet gemakkelijker zijn. „In de toelichting op de begroting 1959 werd door het College een uit voerig resumé gegeven van de vele werkzaamheden die wachten". Spreker eindigde met de wens „Moge het u gegeven worden, bur gemeester van Berckel, zo uw nieuwe ambtsperiode in te gaan, in afhan kelijkheid,, biddend om zegen en om wijsheid. Moge de Almachtige u deze wijs heid en zegen schenken en u nog vele jaren in goede gezondheid voor ons allen, voor uw gezin en de Noordwijkse gemeenschap sparen". Dankwoord van de burgemeester. Nadat wethouder Van Leeuwen in een korte toespraak de jubilaris het ambtsteken van zijn waardigheid had omhangen, bracht burgemeester Van Berckel, diep .getroffen, dank voor 't eerbetoon hem bij zijn ambts jubileum gebracht: Hij zeide dat, als aan hem dank was gebracht, het hem een behoefte was dank te brengen voor de betoonde vriendelijkheid, maar ook voor de spontane medewer king die hij steeds heeft ondervonden van de wethouders, de raadsleden en al degenen, waarmede hij in verbon denheid heeft mogen samenwerken. In de vorm van een sprookje, wees de jubilaris er op geestige wijze op, dat men onderling op elkaar ingesteld moet zijn om het algemeen belang te dienen en als dit in een goede samenwerking gaat, kan men daar alleen dankbaar voor zijn, want hier van hangt af het wel en wee van de dorpsgemeenschap, die ons allen na aan het hart ligt. De jubilaris stelde er prijs op te verklaren, dat zijn ideaal van een grotere welvaart van Noordwijk alleen verwezenlijkt kon worden onder Gods zegen en met de welwillende medewerking van al zijn medewerkers. Nadat mededeling was gedaan dat gelukstelegrammen waren binnengekomen van het raads lid jhr. v. Riemsdijk uit Lissabon en van de heer Passchier uit Nice, bega ven allen zich naar het bordes van het raadhuis voor het aanbieden van het geschenk van de burgerij. Wethouder Van Leeuwen, kon met groot genoegen mededelen, dat door geheel vrijwillige bijdragen een be drag van 4090 was ingekomen van de burgerij. Hiervan had men laten maken een zilveren sigarettenkoker versierd met het wapen van Noord wijk, de wapens van de burgemeester en mevr. Van Berckel-Von Bönning- hausen en de datum van het ambts jubileum. Van het overige gedeelte van het bedrag zal een gedachtenis- bank worden geplaatst op de hoek van de Prins Hendrikstraat, waar van de tekening is vervaardigd door de heer Dessing. De uitvoering van deze bank zal geschieden door de be kende kunstenaar, prof. Wenckebach. Nadat de jubilaris zeer getroffen door de aanbieding van deze geschen- Oud-minister Bongaertst Zondagmorgen is in 's-Gravenhage op 84-jarige leeftijd onverwachts over leden ir. M. Ch. E. Bongaerts, oud- minister van waterstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. De heer Bongaerts werd op 9 janu ari 1876 te Roermond geboren. Na in zijn geboortestad de HBS gevolgd te hebben, studeerde hij aan de poly technische school te Delft, waar hij in 1896 slaagde voor het diploma civiel ingenieur. In hetzelfde jaar trad hij als aspirant-ingenieur in dienst van Rijkswaterstaat, waar hij verscheide ne rangen doorliep en tenslotte be noemd werd tot hoofdingenieur-direc teur. De heer Bongaerts werd in 1913 lid van de Tweede Kamer. In 1925 beheerde ir. Bongaerts de portefeuille van waterstaat in het eerste ministerie-Colijn. Ook na dit korte ministerschap het kabinet Colijn tfad af in 1926 trad hij her haaldelijk op als woordvoerder der regering. Van de hand van ir. Bon gaerts verschenen vele publikaities, op het gebied van waterwegen en scheepvaart. Hij was ook op sociaal en charitatief terrein werkzaam, onder meer als gent van het katholiek ziekenhuis in 's-Gravenhage. De heer Bongaerts was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, of ficier in de orde van Oranje Nassau, commandeur in de orde van St. Gre- gorius de Grote en drager van enige buitenlandse onderscheidingen. ken, die onder grote dankbaarheid aanvaardde, "brachten „Excelsior" en „Crescendo" een muzikale hulde, waarna de plechtigheid besloten werd met twee coupletten van het Wil helmus. Als sluitstuk had in de raadszaal een druk bezochte receptie plaats, waaruit temeer de grote genegen heid sprak van Noordwijks burgerij voor de burgervader. Wat veroorzaakte watervergiftiging In de Oude Rijn, de Gouwe, de Aar en de Heimanswetering rond Alphen aan den Rijn, komen sedert zaterdag avond tienduizenden grote en klei nere vissen half versuft tot dood bo ven drijven. De vissen konden met de hand worden gevangen en werden in verscheidene gevallen nog gered j doordat ze overgebracht werden in! het water van de omliggende polders, j Men meent, dat de oorzaak van i deze massale vis-vergiftiging waar- j Wolkbreuk boven Vlaardingen Gisteravond te 6 uur ls Vlaardin gen getroffen door een wolkbreuk, waardoor in korte tijd alle straten blank kwamen te staan. Een uur lang viel de regen als het ware met bakken uit de hemel, terwijl deze regenval werd afgewisseld door hagelbuien met stenen van een cen timeter doorsnede. De riolen konden het water niet meer verzwelgen, zodat het regen water in tal van straten zo hoog kwam te staan, dat het de woon huizen binnenstroomde. De brandweer was gedurende de avond volop in touw in verscheide ne delen van de stad de woonhuizen leeg te pompen. Ook de verkeers- tunnel nabij het station Vlaardin- gen-oost stond spoedig blank, waar door het drukke verkeer van en naar Hoek van Holland moest wor den omgeleid via de Koningin Wil- helminahaven. Drie kilometer naar het westen, in Schiedam, viel slechts enkele millimeters regen. Ook in Rotterdam viel zeer veel regen. WÊÊ Hüh Te Breskens werd het zwembad leeggepompt om de ongeveer 70 cm. dikke modderlaag weg te baggeren. Dit bleek voor velen een buitenkansje, want er werd door jong en oud bijna 1000 kg. paling uit de modder „gevist". Mentale training laat te wensen Een zorgvuldig geselecteerd natio naal team van 3 Nederlandse kikkers plus 2 reserves, afkomstig uit het o.a. voor kikkers bijzonder aantrek kelijke oord Broek in Waterland, heeft vandaag de grote sprong over de Atlantische Oceaan gewaagd. Op deze ploeg rust de zware en verant woordelijke taak deze week in het plaatsje Angelscamp bij San Fran cisco in Californië in een internatio nale springtournooi voor kikkers de Nederlandse kleuren te verdedigen Voor dit jaarlijkse evenement, dat in Amerika door miljoenen t.v.-kij- kers wordt gevolgd, heeft de in 1910 overleden Amerikaanse schrijver Mark Twain in 1865 de grondslag ge legd. Hij schreef toen een boek geti teld „The celebrated jumping frog of Calaveras County". De Amerikanen noemen deze in ons land nog niet doorgedrongen sport „frog jumping" en het is op initiatief van de K.L.M., die er van hoorde, dat Nederland thans voor de eerste maal aan het tournooi deelneemt. Gemeente-arbeiders van Broek in Waterland hebben zich van de taak gekweten 5 competente deelnemers te vangen. Vanochtend hebben bur gemeester H. G. M. te Boekhorst en wethouder J. de Boer van deze wa terrijke gemeente de fiere Neder landse ploeg, waarvan als aanvoer der optreedt de grootste en dikste kikker, genaamd „Jan de Springer" ofwel „Jumping Jóhnny", in een met vochtig mos bekleed en van luchtga ten voorzien biskwie-blik per auto naar Schiphol vervoerd en daar koos het team, dat in de cabine van het K.L.M.-toestel een ereplaats kreeg, om 11.15 uur het luchtruim. Als ploegleidster zal in Angels camp de vertegenwoordigster van de K.L.M. uit San Francisco optreden. Mocht ons land een prijs winnen (de eerste prijs is 2000 dollar) dan zal zij die voor de kikkers in ontvangst nemen. De tijd van voorbereiding is uiterst kort geweest. De kikkers wacht dan ook een zware strijd, want zij zijn bijna ongetraind. Bovendien was in Nederland geen wedstrijd-reglement bekend. Wel heeft men goede ver wachtingen van „Jumping Johnny" maar insiders vragen zich af of zijn lichaamsomvang hem geen parten zal spelen. Daar komt nog bij, dat de Broek in Waterlandse kikkers geen tijd zullen krijgen om te acclimatise ren. Het is dus de vraag of zijn in het warme klimaat van Californië wel in prima conditie zullen zijn. Tenslotte ontbreekt het hun geheel aan mentale training, die eigenlijk bij een ploeg van volslagen debu tanten niet mag ontbreken. KLEUTER OP FIETSJE OVERREDEN Vanmorgen om acht uur is de vijf jarige Adriana van Iersel uit Uden- hout op de onbewaakte overweg in de Winkelsestraat door een trein ge grepen en op slag gedood. Het meisje was met nog wat kinderen per fiets op weg naar school, zij reed voor het groepje kinderen uit. SPOORSTAAFBREUK BIJ WEESP Bij Weesp is vanmorgen een spoor staafbreuk ontdekt door de nieuwe automatische beveiligingsinstallatie, die pas enkele uren daarvoor was aangebracht. Het apparaat meldde de als gevolg van deze breuk opgetre den onderbreking in het stroomcir cuit ogenblikkelijk, zodat ongeluk ken voorkomen konden worden. schijnlijk te wijten is aan schadelijke chemische stoffen die een fabriek bij Gouda in grote hoeveelheden heeft geloosd. De Zuid-Hollandsche Henge- laarsbond heeft watermonsters geno men, teneinde de juiste oorzaak van de vissensterfte te weten te komen. Het zwemmen in de streek tussen Gouda, Leiden en de Braassemer- meer en rond Alphen aan den Rijn wordt afgeraden. Men schat, dat dui zenden tonnen riviervis verloren zijn gegaan. Aangezien het nu paartijd is, betekent dit een dubbele schade voor de visstand in genoemde wateren. Er moet zeer veel kuit verloren zijn ge gaan. De vissen die aan dc oppervlakte komen vertonen verschijnselen van grote benauwdheid en voeren een lange doodsstrijd. Rijkswaterstaat heeft reeds maatregelen genomen en heeft water van de Hollandse IJssel in grote hoeveelheden binnengelaten in de Aar, en dit water weer via de Oude Rijn en omliggende wateren bij Katwijk en Halfweg gespuid. Ook de visserij-inspectie afdeling Zuid-Holland had de zaak vanmor gen nog in onderzoek en heeft wa termonsters gezonden naar het rijks instituut voor de zuivering van af valwater te 's-Gravenhage. De burgemeester van Boskoop liet zaterdag door middel van geluidswa gens de bevolking er voor waarschu wen, dat de gevangen vis die in grote hoeveelheden door de jeugd werd opgeschept bij gebruik wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn voor mens en dier. Enorme branden in Klazienaveen Twee miljoen turven gingen in vlammen op Bij de in totaal 5 branden, die zon dag in het veen bij Gazinaveen heb ben gewoed, zijn 2 miljoen turven verbrand. Anderhalf miljoen van deze turven stonden op veenplaatsen van de ontveningsmaatsi appij „Klaziena veen" en dc andere 500.000 turven verbrandden op veenplaatsen van de ondernemers Gaardenburg en de Vri,s. Deze brand is de grootste veen brand die sinds 10 tot 15 jaar in deze streek heeft gewoed. De brandweer van Emmen heeft de gehele dag met alle beschikbare ma teriaal gewerkt, daarbij geassisteerd door de brandweren van Nieuw-Ai.»- sterdam, Klazienaveen, Emmercom- pascum en Exloo. Bij hiondergaan van de zon heeft men het nablussen gestaakt, want veenbranden hebben de eigenschap zich 's nachts wanneer de atmosferi sche temperatuur betrekkelijk laag is en er weinig wind is, niet uit te brei den. Vanochtend zodra de zon was opgekomen, waren de brandweerlie den echter weer present om, naar men verwacht, nog de gehele verdere dag te nablussen. EEN DODE BIJ BOTSING Ter hoogte van het. algemeen kerk hof aan de Apeldoornseweg te Vaas- sen kwam zondagnacht een auto met vier Franse studenten, die een stil staande autobus passeerde, in botsing met een tegemoetkomende motorrij der. De motorrijder, de 80-jarige D. G. en zyn duopassagier, de 29-jarige H. Gerritsen, beiden ui* Vaassen, werden tegen de grond geslingerd en ernstig gewond. De duopassagier is tijdens vervoer naar het Sint Liduina-zieken- huis te Apeldoorn overleden. Jaarverslag Kon. N Z.H. Reddingsmaatschappij In 1958 is er 37 maal een be roep gedaan op de reddingsstations van de Koninklijke Noord- en Zuid hollandse maatschappij tot het red den van drenkelingen, zo vernemen wij uit het jaarverslag van deze maatschappij. Zeventien maal werd er werkelijke hulp verleend. 84 Mensen werden hierbij veilig aan land gebracht. Bij elkaar heeft de maatschappij sinds haar oprichting in november 1824 ruim 3300 mensen gered. In 1958 zijn er verschillende proe ven genomen met de uitrusting van de reddingsboten. Zo ontving de be manning van de „President Jan Dels" brandvrije kleding; de „Koningin Wilhelmina" werd tijdelijk uit gerust met radarreflectoren. De bovenbouw van de reddingsbo ten zal, teneinde ze beter uit de lucht zichtbaar te maken, in de toekomst fel oranje-geel geschilderd worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3