Scherp $LtUULGAT &>ymm POTLOOD EN GEEST H.C.W. Leiden maakie méér winsf in 1958 Nationale St. Joris-marsen te Oegstgeest Niet zwemmen in besmette kanalen Kostbare postzegels gestolen MAANDAG 11 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 V A O rtiïl/ AMATEURSFINALE. Op donderdag 14 mei zal de jaar lijkse finale van de afd. Leiden van „d'Oprechte Amateur" worden ge houden in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De voorgaande jaren heeft de jury uit de verschillende prestaties 1 kampioen aangewezen, maar dit jaar is besloten, klassiek en modern te splitsen, zodat nu voor het eerst een kampioen klassiek en een kampioen modern zullen worden aangewezen, die resp. in Hilversum of Breda hun afdeling zullen vertegenwoordigen. Er worden dit jaar in Leiden dus twee wisselbekers uitgereikt; de ene is in het bezit van de zanger Aart de Jong, kampioen 1958, die deze beker tegen andere „klassieke ama teurs" zal verdedigen. GYM.VER. „GROEN WIT". De lessen van dinsdagavond in de HBS worden in verband met het niet beschikbaar zijn van de zaal voorlo pig gegeven in de zaal 3 Oktober- straat. Denken de leden ook aan de afrekening van het jubileumfonds? Jubileum bij de H.CW. Zaterdag j.l. was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. Arkeveld in dienst trad bij de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen. Om half twaalf werd de jubilaris vergezeld van zijn echtgenote en de jubileum commissie het Ontspanningslokaal der vennootschap ontvangen. Als eerste spreker nam de heer G. Nolles, bedrijfsleider, het woord, welke in korte bewoordingen de vele verdiensten van de jubilaris schetste. De heer Nolles besloot zijn toespraak met de hoop uit te spre ken, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten mocht blijven geven in dienst van het bedrijf. Namens de directie bood de heer Nolles de jubi laris een prachtige bloemenmand aan. Vervolgens kwam de heer v. d. Voet aan het woord, welke als be drijfsleider jarenlang met de jubila ris had mogen samenwerken. De heer v. d. Vliet sprak zijn waarde ring uit over het werk, hetwelk door de jubilaris in de loop der jaren steeds zeer zelfstandig werd ver richt. De spreker besloot met en kele geestige opmerkingen over de kracht van de jubilaris en bood hem vervolgens als aandenken aan deze dag een prachtige reistas aan. Tenslotte kreeg de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer La- man, het woord. Hij noemde de ju bilaris niet alleen een ijverig lid der vereniging, doch wees boven dien op zijn langdurige taak, welke deze indertijd bij de oprichting van de personeelsvereniging als secreta ris in het bestuur heeft gehad. De heer Laman beëindigde zijn toe spraak met de heer Arkeveld nog vele jaren in gezondheid toe te wen sen en bood hem namens de perso neelsvereniging een rokertje aan. De jubilaris bedankte hierna alle aanwezigen voor hun belangstelling en in het bijzonder de sprekers. De huldiging verplaatste zich hierna naar de directiekamer, waar de jubilaris, bij afwezigheid van de directeur, door de onderdirecteur de heer ir. O. J. Schreuders werd toe gesproken en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandgde en men nog enige tijd gezellig bij een bleef. No. 525. - Horizontaal: 1. muziek instrument. 3. meisjesnaam, 9. traag van begrip, 10. voorzetsel, 11. deel van de mond, 13. lidwoord (Fr.), 14. metalen vat met een hengsel, 16. on- bep. voornaamw., 17. bootje, 18. schrijf kost en, 20 nummer (afk.), 22. cilindervormig voorwerp, 23. gewicht, (afk.), 24. Europeaan. 26. vlaktemaat. 27. inboorling van Sumatra. Verticaal: 1. belemmering, 2. gra vin uit het Holl. Huis. 3. deel van de mast, 4. bijwoord, 5. afkorting van idem, 6. heks, 7. gem. in Utrecht, 11. krijgsmacht, 12. zilt vocht, 14. rivier bed, 15. tussenzetsel, 19. afvoerka naal, 21. hond, 23. spoedig, 25. Royal Mail (afk.), 26. water in N. Brab. Oplossing morgenavond. De collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen, welke zaterdag in Leiden en omstreken werd gehouden heeft een bedrag opgebracht van ƒ12.325.—. In verband met het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Katho lieke Aannemers- en Patroonsbond wordt morgenochtend om 19 uur in de St. Leonarduskerk een plechtige H. Mis opgedragen. In verband hier mede vraagt het kerkkoor dringend assistentie van de kerkzangers te Lei den. De zangers van het eigen, paro chiële koor zijn reeds druk bezet, aangezien na bedoelde H. Mis te 11.10 weer een huwelijksmis volgt. NIEUWBOUW GROENTENVEILING Zaterdag schaarden zich bestuur, raad van toezicht, erevoorzitter, ere leden en de directie van de firma Bik en Breedeveld zich bij de in aanbouw zijnde hal op het Veilingterrein. De voorzitter, de heer B; van Vliet zegde dankbaar te zijn voor de uitno diging van de bouwers om een ge denksteen te plaatstn en nodigde de secretaris, de heer C. G. Meyer, uit behulpzaam te z(jn bij het plaatsen van deze steen. Is het een hal? Misschien is het beter te spreken van een overdekt markterrein: Wij togen een kolossale hal binnen, 55 meter lang en 33 me ter breed, wat een vloeroppervlakte geeft van 1800 m2. Een vloer v. koud- asfalt, waarin spoorlijn. Geen pilaren of obstakels, mar astalen 3-scharniers spanten. Prachtig constructiewerk Achter in de hal een kantoortje, toi- det en garderobbe. Deze hal staat de leiding toe produkten die daarvoor in aanmerking komen in ontvangst te nemen, op soort en kwaliteit te blokken, zodat de handel voor bin nen- en buitenland een goed over zicht heeft op het aangevoerde pro- dukt. In de vijf jaar geleden gebouw de hal werden o.a. aangevoerd 2 mil joen kg tomaten, 12 miljoen kom kommers en 15 miljoen kg spruiten. Voor dit jaar verwacht de veiling nog grotere aanvoeren dan vorige jaren. GEM. AANKONDIGING Winkelsluiting De commissaris van politie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de laatste wijziging van enkele bepalingen van de Winkelsluitings wet 1951, welke op 1 april j.l. in werking is getreden. Door deze wijziging der wet zijn ook enkele bepalingen der gemeen telijke verordening, als bedoeld in artikel 4, le lid en artikel 11, le lid van de Winkelsluitingswet 1951, ver vallen. Zolang een eventuele herziening van bovenbedoelde verordening niet tot stand is gekomen, is het, in af wijking dus van de tot 1 april j.l. geldende regeling, verboden op de dinsdag na Pinksteren, 19 mei 1959, na 13.00 voor het publiek geopend te hebben een winkel: a. kruidenierswaren. b. drogisterij-artikelen. c. tabaksartikelen. d. rijwielen, rijwielonderlen, rij wiel toebehoren en rijwielban den. e. sterke drank zwakalkoholische drank en alkoholvrije drank voor gebruik anders dan ter pl' itse. Voor de niet onder a t.m. e ge noemde winkels blijft de oude rege ling van kracht. Op de dinsdag, voorafgaande aan Pinksteren, 12 mei 1958, mogen de onder a t.m. e genoemde winkels na 13.00 uur wel voor het publiek ge opend zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Albert zn van P. van Komen en M. L. Boszhard. Geertruida Maria dr van C. G. Abels en M. G. Verhoeven. Geertruida Ma ria dr van W. W. A. Rijswijk en A. W. Burggraaf. Adrianus Franciscus zn van G. de Jong en M. Kret. Overleden: M. van Stee 53 jr, man BIOSCOPEN. De films in de week van 815 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Mon oncle", alle leeftij den. Lido: „Zondaars in spijkerbroek", strikt volwassenen. Luxor: „Ontembare hartstocht", 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Geen genade voor bandie ten", 18 jaar. (Donderdag: „Charlie's Tante", (volw.). Verschenen is het jaarverslag van de Hollandse Constructie Werkplaat sen N. V. te Leiden, dat melding maakt van een bijzonder goed boek jaar. De winst komt op de verlies- en winstrekening voor als een post van ƒ2.119.784; de rekening ever 1957 gaf een winstcijfer te zien van 1.637.855. Nadat rekening is gehou den met afschijvingen en belastingen en na toevoeging, vóór winstdeling, van ƒ600.000 aan de reserve »iieuw- bouw, resteert een beschikbaar winstsaldo over 1958 van 1.011.203. De directie stelt in het jaarverslag voor dit saldo als volgt te verdelen: Aandeelhouders 20 procent, 596.918; uitkeringen volgens art. 19 ƒ319.638; dotatie reservefonds 100.000; naar nieuwe rekening ƒ3.228. Zoals reeds is aangekondigd stelt men voor het dividend over het ver groot kapitaal (dat met 50 ver hoogd werd tot ƒ300.000) vast te stellen op 20 procent, waarvan reeds 6 procent als interim dividend is be taald. (Vorig jaar bedroeg het divi dend 22 procent). Het resterende dividend van 14 procent van 27 mei af betaalbaar te stellen ten kantore van de Amsterdamsche bark te Am sterdam en haar kantoren, alsmede van de Rotterdamsche bank n. v. te Leiden. Leidse agenda DINSDAG. 12 MEI „Toonkunst", herdenking 125-jarig bestaan. Feestelijke bijeenkomst en receptie in „De Lakenhal", 8 u. nam. Ned. Kath. Aannemers en Petroons- bond. Viering 40-jarig jubileum. H. Mis in St. Lodevijkskerk, waarna feeste)'.'' ontbijt en jubileumvergade- ring in Gulden Vlies (te 12.30 u. nam.) Receptie van 3 tot 4.30 nam. Sport- en Kampeershow V. D. Stadsgehoorzaal '0 u. v.m. 6 uur en van 7.3010 uur nam. WOENSDAG, 13 MEI „De Sleutelspelers" Toneeluitvoe ring „Gieren op 't veilig nest", Leidse Schouwburg 8 u. nam. RozenkransUrulstocht, St. Petrus- kerk. 6.45 u. nam. Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del. Lunchb(jeenkomst in De Doelen te 12.30 u., waarna bezoek aan n.v. Ned. Rotogravure L-.atschappij. Jaar vergadering, De Doelen 11 u. v.m. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Xwark-demonstratie. „De Hoeksteen", Levendaal 1. 10 u. .m. Sport en Kampeershow V. D. Stadsgehoorzaal u. v.m. tot 6 uur en van 7.30 tot 10 u. nam. DONDERDAG. 14 MEI Kath. Nat. Bond voor EHBO., afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur, r.k. ly- APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend: apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Verslag. In dit verslagjaar was het bedrijf steeds goed van werk voorzien. De korte levertijden bleven gehand haafd. Daarom kon men overgaan tot aanzienlijke vermmdering van de materiaalvoorraad, waardoor het be drijf minder gevoelig is geworden voor prijsschommelinge:.. Er is een ondernemingsraad geko men in het afgelopen jaar waarvan men hoopt, dat de onderlinge samen werking in hei belang van het be drijf zal worden bevorderd. Ook NEM en RMM gingen over tot verhoging van het kapitaal met 50 procent. De aanverv/an e onderne mingen van de H.C.W. zullen, naar verwacht wordt, dit boekjaar gunstig afsluiten, behalve de n.v. Handel maatschappij Elascon, die verlies heeft geleden. Men beeft echter bij het. samenstellen van dit verslag met deze resultaten nog geen rekening gehouden. De reorganisatie bij Elascon werd bestendigd, in het tweede half jaar trad daarom hier een aanzienlijke verbetering op. Met vernieuwen en moderniseren van het bedrijf ging men voort. Investeringen vroegen een bedrag van 225.809. Daar staat een bedrag aan afschrijvingen van ƒ488.971 tegenover. Te ontwikkelin gen welke het gevolg kunnen zijn van de Euromaikt worden bestudeerd. Het bedrijf is op het moment nog 1 goed van orders voorzien. Enige cijfers. Balans: Onroerende goederen: aanschaf- fingskosten ƒ3.389.435; afschrijvingen 1.618.882. Bedrijfsvoorraden: 1.871 473; wer- ken in uit *oering 8.800.344 (v.j. 10.634.291); affecten ten beurze ge- noteerd 4.i94.806 (v.j. 3.175.006); kas-' middelen ƒ3.503.817. (v.j.' 1.445.745);', aandelenkapitaal 7.500.000. Verlies en winstrekening: belasting 1.300.000 (v.j. 1.350.000). Dit jaar met radio verbinding langs de route Ondanks het feit dat men wel eens hoort beweren, dat de padvinderij uit de tijd en daarom aan het tanen is, blijven de Nat. St. Jorismarsen een „steeds in aantal toenemende gebeurtenis" voor de welpen, kabou ters, verkenners en gidsen, padvin ders en padvindsters. Want dit jaar verschenen er niet minder dan plm. 4000 deelnemers aan de startlijn te Oegstgeest. Dit moge voor de initia tiefnemers, die nu voor de dertiende maal deze marsen organiseerden, een teken zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Het was een enorme drukte en de mannen van de rijkspolitie konden op het kruispunt Geverstraat-Ende- geesterlaan maar met grote moeite voorkomen, dat op dit punt grote opstoppingen ontstonden. De straten rondom het Wilhelminapark waren in een parkeerplaats herschapen door de talrijke autobussen en particuliere auto's, die de deelnemers en deel neemsters aanvoerden. Van heinde en verre kwamen ze weer: van Haarlem tot Rotterdam, van Gouda, Boskoop Zaandam en de zeekant, allen om naar gelang van hun leeftijd, de 7]/2, 15 of 20 km te tippelen. Vele autoriteiten van diverse ge meenten, Oranjevereniging, Rijkspo litie en de districtcommissarissen en commissarissen van de NPV, VKJB, NPG en de Ned. Gidsenbeweging hadden zich intussen op het platvorm van het „Witte Huis" verzameld. Radio-verbinding langs de route. Iets geheel nieuws was dit'jaar de radio-verbinding die door de verken ners van de Ewout Joppeszgroej on der leiding van hopman W. Buiten dorp langs de route verzorgd werd. Op 2 plaatsen waren met handy-tal- kies vaste posten ingesteld, terwijl aan de kop van iedere groep een radio-man met een walkie-talkie mee reed. De rijkspolitie op het kruis- pun t Endegeesterlaan-Geversstraat had ook een man bij zich staan, zo dat hij de startplaats kon verzoeken al dan niet een groep te zenden om het kruispunt, waar het dit jaar bij zonder druk was, te laten passeren. Ook de EHBO en het Rode Kruis hebben veel voordeel van deze ver binding gehad, omdat zij snel op ver schillende punten gewaarschuwd kon worden om zich snel naar de plaats des onheils te begeven. Op pad. De meisjesband van NPG Leiden gaf een dreunende tromslag waar mede het sein tot de start werd ge geven. Een vlot vertrek had plaats. Leidse Universiteit Geslaagd voor het artsex. de heren H. Janse te Den Haag, Tan Tek Tjie te Leiden en C. J. W. Trossèl te Lei den. OEGSTGEEST VER. TOT BEH. DER BELANGEN VAN TBC-PATIËNTEN Zaterdag herdacht de afdeling Oegstgeest tot behartiging der belan gen van TBC-paliënten haar tweede lustrum en wel onder grote belang stelling. Hieruit mogen we dankbaar constateren, dat ie^e vereniging weerklank heeft gevonden in de har ten der ingezetenen deze. gemeente. Toch moet dit mooie werk nog in gro tere kring zich gesteund en ge schraagd weten. Deze vereniging is de steun van een ieder waard. Tijdens de receptie, die in de nid- daguren werd gehouden, werd nie' al leen het woord gevoerd door hoofdbe stuursleden, die allen deze actieve vereniging veel lof toezwaaiden, do-h ook door leden en bestu'usleden van andere verenigingen in Oegstgeest die op een of andere wijze v/el eens in contact kwamen met deze afdeling. Het gesproken woord ging meestal vergezel^ van aanbiedingen 'van een enveloppe met inhoud, of een ander stoffelijk bewijs der belangstelling. De heer Medendorp dankte voor zitter der afdeling voor de grote be langstelling en daadwerkelijke steun. Spr. hoopte, dat van ie zijde van 't dagelijks bestuur der gemeente meer medewerking mag komen b.v. door toestemming te geven to het houden van straat-collectes. Des avonds werd in 't Patronaats gebouw een propaganda-feestavond gehouden, waar de Leidse Politie-to- neelvereniging onder leiding yan de heer G. v. d Cornelisse ..et Hongaars- blijspel ,Het begon in de Nacht" op verdienstelijke wijze opveerden. Het hoofdbestuurslid, de hter A. Berg. gaf nog een korte uiteenzetting over doel en werk der vereniging. Aan het einde dankte de heer Me dendorp allen, die tot het slagen van deze avond hun medewerking gaven, vooral de gevers ran prijzei voor de tomibola en het toneelgezelschap voor het belangeloos optreden. Wij vestigen er nog even de aan dacht op, dat in verband met de ver ontreiniging van de waterwegen in de Rijn-, Aar- en Gouwestreek, het verboden is in deze wateren te ba-i den of te zwemmen. De politie zal eri op toezien, dat men zich aan dit verbod houdt Met name geldt dit voor de Rijn, de Vliet en het kanaal I naar Zoeterwoude, dat doorgaans in warme dagen veel zwemlustigen trekt. I KORTE golf Twee stiefbroers in Dordrecht, de 27-jarige fabrieksarbeider C. S. en de 21-jarige klassiiiceerder W. J. de R., hadden gisteravond in de ouderlijke woning aan de Kotter - straat een ruzie, die zo hoog liep dat S. op een gegeven ogenblik in dolle drift de R. een pan inet kokend vet in het gezicht wierp. De R. moest met brandwonden in de tweede graad in het ziekenhuis worden opgenomen. De 20-jarige mejuffrouw Eyckel- hof uit Brummen, die op de duo van de motor zat, is gisteravond om het leven gekomen. Haar verloofde, de 22-iariee A. Bosveld uit Voorston den. verklaarde te hebben moeten afremmen voor een groepje menser dat op de vrij smalle weg had staan praten. Door het plotseling remmen slipte de motor. Twee Mohammedanen die kort geleden waren gekozen tot gemeen teraadslid, zijn zondagavond in het gebied van Saida (West-Algerië) ver moord. Maar was andere jaren de stoet met een half uur vertrokken, dit jaar was hier een uur voor nodig om het toe genomen deelnemertal te doen star ten. Vijf drumbands verleenden dit jaar hun medewerking en werden telkenmale tussen de groepen ingelast om de deelnemers buiten de kom van de gemeente te brengen. Later in de middag begaven zij zich weer naar de rand van de gemeente om de tip pelaars, die nu vermoeid waren, toch nog fris en monter naar de finish te voeren. Drie routes. De route van de welpen en de ka bouters, die V/2 km liepen, ging dit jaar via Poelgeest en door de Leidse Hout om via het villa-park en dt De Kempenaerstraat weer huiswaarts te keren. De verkenners en gidsen, padvin ders en padvindsters, die 15 km voor de boeg hadden, zagen via hèt oude dorp naar Rijnsburg en Voorhout uit gestippeld om langs de Oude Rijks weg, het oude dorp en het villa-park weer op het beginpunt te belanden. De voortrekkers, pioniersters en individuelen mochten nog een omme tje maken door Voorhout, om zo hun 20 km vol te maken. Op vele plaatsen langs de route hebben wij kunnen vaststellen dat er door vele groepen behoorlijk ge marcheerd werd. Maar het warme drukkende weer begon na de eerste vijf kilometer zijn stempel op de tip pelaars te drukken. EHBO en Rode Kruis moesten al gauw in het geweer komen en menig blaartje moest onder weg verzorgd worden. Ook kwamen er verschillende gevallen van bevan- heid door de warmte voor en deze werden liefderijk in de bezemwagen opgenomen. Ook na afloop werd van de centrale post bij het Witte Huis een druk gebruik gemaakt voor het verzorgen van voeten. Het was de hr Van der Mark, die hier handen te kort kwam. De Rijkspolitie heeft on der leiding van adjudant Koerten weer een enthousiaste medewerking verleend om zowel verkeer en deel nemers in goede banen te leiden, wat er zeker toe heeft bij gedragen dat zich geen grote ongelukken hebben voorgedaan. De laatste groep kwam door een fout in de route hunner zijds pas te 7 uur binnen! Uitslagen en prijsuitreiking. Inmiddels kreeg Oubaas Beekes, de districtcommissaris, de gelegenheid de uitslag bekend te maken en de prijzen uit te reiken die ook dit jaar weer door vele instellingen en in stanties beschikbaar waren gesteld. Uiteraard werd begonnen met de 7J^ km lopertjes, welpen en kabouters.. 1. Bestevaerhorde Katwijk aan de Rijn (welpen); 2. Spaarnegeuzen Haarlem (welpen); 3. St. Lydiagroep Leiden (kabouters); 4. Mac Donald- horde den Haag (welpen); 5. Eikel- dopjeskring Lisse (kabouters). De uitslag van de 15 km mars (ver kenners, gidsen, padvindsters) luidt: 1. Spaarne Geuzen Heemstede (zee verkenners); 2. Dauwtrappers Leiden (verkenners); 3. Bakenessergroep Zandvoort (verkenners); 4. Lode- wijksgroep I Leiden (verkenners); 5. St Tarcisiusgroep Warmond (ver kenners). Bij de 20 km ging dit jaar de prijs naar de St. Catharinagroep te Roe lof arends veen (pioniersters). Voor de door de algemene jury be oordeelde werden nogmaals 2 wissel- prijzen uitgereikt welke respectieve lijk in de handen kwamen op de V/2 km. van de Bestevaerhorde te Kat wijk aan de Rijn (welpen) en op 15-20 km van de Dauwtrappers te Leiden. Eervolle vermeldingen ontvingen nog: De Spaarne Geuzen uit Heem stede (zeeverkenners); Lode wij ks- groep I Leiden (verkenners); Kaster- najo uit Gouda (padvinsters). De bandprijzen: Omdat de meisjes nu eenmaal anders zijn dan jongens meende de jury er goed aan te doen 2 bandprijzen beschikbaar te stellen en wel een voor de meisjes bands en een voor de jongens bands. Bij de meisjes b^nds ging de prijs naar de NPG band uit Leiden en bij de jon gens bands naar de NPV band uit Haarlem. De welpen uit Bodegraven van de PHC Visserhorde die dit jaar zelf een band samengesteld hadden uit blik ken bussen en kindertrommels ont vingen een extra vermelding voor originaliteit'en mochten hiervoor ook nog een prijs in ontvangst nemen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 11 Mei 1859. Wenen In de proclamatie door den keizer uitgevaardigd, komt o.a. het volgende voort „Aan de grenzen staat de vij and gewapend, met het blijk bare plan om Oostenrijks bezit tingen in Italië te vermeesteren. Om hem te ondersteunen stelt de beheerscher van Frankrijk, zich onder nietige voorwendse len in de zaken van het Itali- aansche schiereiland mengende, zijne troepen in beweging. Wij hopen in dezen strijd niet alleen te zullen staan. De grond waar op wij strijden is, ook ten koste van het bloed onzer Duitsche broeders, als eene hunner borst weringen veroverd en tot op onze dagen behouden. Met God voor het vaderland! „Duitsland" heeft echter niet aan de oorlog deelgenomen). Genève begini wel goed! Het begin van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Sow- jet-Unie en de V.S., is uitgesteld wegens onenigheid over de status van Oost- en West-Duitsland, aldus heeft een Britse woordvoerder mee gedeeld. De conferentie zou om half vier beginnen. Het is nog niet bekend hoe lang zij wordt uitgesteld. Het nieuws van het uitstel werd bekendgemaakt na een bijeenkomst tussen de Britse minister Lloyd en zijn Russische ambtgenoot, Gromyko. Lloyd was naar Gromyko gegaan na een ochtendbijeenkomst van de westelijke ministers. De vier ministers zouden na de lunch, welke de Zwitserse regering hun aanbood, een informele bijeen komst houden om het probleem nader te bespreken. In de nacht van vrijdag op zater dag hebben dieven zich toegang ver schaft tot het veilinggebouw Shana- han in Dublin (Ierland), waar zij zeldzame postzegels ter waarde van vijf miljoen gulden hebben gesto len. Onder de gestolen postzegels be vindt zich een Oostenrijks-Italiaanr se collectie, uit de jaren 1850 tot 1875. De dieven, die naar men aanneemt tot een internationale bende beho ren, zagen een gedeelte van de on langs ontvangen verzameling van de Zwitserse tabaksmiljonair Mau rice Burrus over het hoofd. Deze verzameling vertegenwoordigt een waarde van bijna 40 miljoen gulden. De politie heeft alle Ierse havens en vliegvelden van de diefstal op de hoogte gesteld en een beschrijving van de postzegels naar alle delen van de wereld gezonden. TWEE POSTZENDINGEN DIAMANTEN VERDWENEN Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van 60.000 gld en de an dere van 5.000 gld, die in maart jl. door de Diamantbeurs te Amster dam als aangetekende brief naar een diamantair te Hongkong waren ver zonden, zijn daar niet aangekomen. De recherche van de P.T.T. in Amsterdam onderzoekt thans op wel ke mysterieuze wijze deze zendingen zijn verdwenen. De recherche ver moedt dat de zendingen of in Bom bay, waar de post wordt overgela den, of in Hongkong zijn ontvreemd. VADER MISHANDELDE ONDERWIJZER De Nijmeegse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een man, die 'n onderwijzer heeft mishandeld. De onderwijzer had een leerling laten schoolblijven. De vader van de jon gen was 'et daarmee niet eens, ging bij de onderwijzer protesteren en zette zijn protest kracht bij met een ijzeren staaf. De onderwijzer liep verwondingen op. 600.000sie voor Keukenhof Tijdens haar tienjar'g bestaan heeft de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse vanmorgen een record geboekt. Om half twaalf werd de 600.000ste bezoeker ontvangen. De 21-jarige leerling-verpleegster Lies Tijssen van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam bleek de gelukkige. Zij kreeg een boeket parkiettulpen aangeboden en voor haar en haar vriend'n een chèque van ƒ500 voor een vakantiereis. H00GMADE Zevenjarig jongetje in de Does verdronken De 7-jarige Robertus Kraan uit de Kerkstraat, jongste zoon uit een groot gezin van 15 kinderen werd in de loop van zaterdagmiddag ver mist. Toen men in de avonduren in de Does ging dreggen, vond men tegen half negen de drenkeling on der een baggermolen, van waaraf hij waarschijnlijk spelenderwijs te water is geraakt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2