S)e Ccid6c6oii4<Mit Genève begon al met onenigheid over de tafel Westen vierkant tegen ronde tafel Gromyko wil erkenning van O. Duits regiem afdwingen Verwachtingen niet hoog gestemd Kabinet-DE QUAY op komst Pauselijke lijfwacht wordt verminderd Spa/ iing heeft een eigen Bollencorso Russen in Afganistan? HOE nw wordt wf/1 weer? «L ^aoLMucHAJM^D' KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 11 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14707 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franoo p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. President Soekarno verblijft enige dagen in de Sowjet- Unie, na reeds in Polen, Zweden en Denemarken te zijn geweest. Op het Kremlin had hij een onderhoud met Mikoyan (links), Chroesjtsjef en Gromyko (rechts). Verkiezingen in Oostenrijk Bij de zondag in Oostenrijk ge houden algemene verkiezingen heeft de R.K. Volkspartij 79 zetels be haald (verlies 3), de socialistische partij 78 (winst 4) en de uiterst rechtse vrijheidspartij 8 (winst 2). De communisten verloren hun drie zetels. Na de oorlog is Oostenrijk steeds door R.K. Volkspartij en socialisten gezamenlijk geregeerd. De uitslag betekent, dat ook nu weer de coalitie zal worden voort gezet. De uitschakeling van de com munisten is niet onverwacht geko men. Na de opstand in Hongarije in ok tober 1956 hebben de communisten voortdurend terrein verloren in Oos tenrijk. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Sowjet-Unie, Lloyd en Gromyko, hebben zondagavond in Genève bijna twee uur lang van gedachten gewisseld. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat zij het niet eens waren over de rol van Oost- en West-Duitsland op de vandaag begonnen conferentie. De Sowjet-Unie is van mening, dat de beide landen als volwaardige ge sprekspartners moeten worden beschouwd, zodat het dus geen conferentie van de gebruikelijke „Grote Vier" wordt, maar een conferentie van zes. Het Westen staat op het standpunt, dat Oost- en West-Duitsland zijn uit genodigd om als adviseurs te kunnen optreden. Lloyd sprak met Gromyko in zijn hoedanigheid van voorzitter van de openingszitting. De conferentie zou vanmiddag om half vier beginnen. Voor dien zou men trachten het meningsverschil op te lossen. Hoop gevesfigd op topconferentie VANDAAR DE RONDE TAFEL Thans is ook volledig duidelijk ge worden waarom de Russen vrijdag bekendmaakten dat ze niet aan een vierkante tafel wilden confereren. Aan 'n vierkante tafel kunnen slechts de ministers ran de Grote Vier (V. S., Rusland, Engeland en Frankrijk) een gelijkwaardige plaats vinden. De Russen willen een ronde tafel, aan gezien Oost- en West-Duitsland dan zo zouden kunnen aanschikken. Frankrijk is beslist tegen volledige deelneming van Oost-Duitsland; de westelijke landen erkennen het Oost duitse regime niet. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat het Westen nooit zal instemmen met de aanwe zigheid van Oostduitse vertegen woordigers aan de conferentietafel. Wij willen niet, dat de conferentie om een kwestie van procedure mis lukt, zei hij, maar de plaats van de Oostduitsers is voor ons van groot belang. Het Westen kan hen niét als volwaardige deelnemers erkennen. Ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, heeft te kennen gegeven, dat hij niet aan één tafel wil zitten met zijn Oostduitse ambtgenoot, Bolz. Waar nemers zijn van mening, dat Gro myko het Westen op deze wijze wil dwingen Oost-Duitsland te erkennen. WEINIG OPTIMISME De Britse bladen zijn niet erg opti mistisch over de uitslag van de con ferentie te Genève en ihijnen over het algemeen meer te verwachten van een eventuele topconferentie. Zo schrijft de „Manchester Guar dian" vandaag: „De bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken kan, hoewel ze van grcot belang is, alleen maar beslissend zijn in nega tieve zin. Als er positieve resultaten geboekt mochten worden bij het overleg tussen het Westen en Oosten, dan is het niet erg waarschijnlijk dat deze bereikt zullen worden vóór een topconferentie". De linkse „Daily Mirror" schrijft: „Als de ministers enig succes moch ten hebben dan mogen vrij daar blij om zijn. Mochten zij geen resultaten boeken en zij hebben het nu al aan de stok over de vorm van de conferentieta-'el dan zullen onder handelingen op top-niveau des te meer noodzakelijk zijn. Wat er ook in Genève mag gebeuren, alleen 'n top- cenferentie kan een einde maken aan de koude oorlog". Ook de grote Amerikaanse bladen achten het zeer aan twijfel onder hevig of de conferentie te Genève enig succes zal hebben. De „New York Herald Tribune" zegt bijv. dat de staatslieden in een wel zeer bijzondere sfeer in Genève zijn bijeengekomen. Zelden zijn de ministers van de Grote Vier in een meer twijfelachtige stemming over hun eigen vermogen om de vraagstukken op te lossen bij eengekomen. De herrie over de vorm van de conferentietafel en de Russi sche eis, dat de Oostduitsers op de openingsvergadering worden toege laten, zijn aanwijzingen voor het bijna volkomen ontbreken van een voorbereiding, die zich nog alleen maar tot procedure-kwesties uit strekt", aldus het blad. DEZE TAFEL IS WEL GOED Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier op hun eerste samenkomst van daag te Genève de „agenda" vlot en zonder moeilijkheden zullen afwer ken. Deze agenda bestaat namelijk uit vijf gangen met champagne van een staatsbanket, dat de Zwitserse regering, voordat de conferentie 's middags begint, te hunner ere aan richt. Eisenhower doet beroep op Chroesjtsjef In kringen van het Amerikaanse congres verluidt, dat president Eisen hower opnieuw een beroep op pre mier Chroesjtsjef heeft gedaan om in te stemmen met een voorlopig verbod van kernproeven in de dampkring. Dergelijke proeven zijn gemakkelijk te ontdekken, zodat men hiermee zou kunnen beginnen terwijl men in Ge nève verder praat over de controle op een overeenkomst om alle kern proeven te staken. De brief van Eisenhower, waarin dit beroep staat, bevat geen nieuwe concessies, aldus deze kringen. Eisen hower herhaalt er de Amerikaanse zienswijze inzake doeltreffende in spectie in. De subcommissie van het Ameri kaanse Congres, die een studie heeft gemaakt van het stralingsgevaar, heeft zaterdag haar bevindingen ge publiceerd. Deze luiden: 1). De tot op heden door Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie geno men kernproeven hebben bij elkaar 90 miljoen ton radioactieve afvalstof fen opgeleverd. Hiervan komt 60 mil joen ton op Amerikaanse en Britse rekening. 2). De neerslag van radio-actieve afvalstoffen is op het noordelijk half rond groter dan op het zuidelijk, als gevolg van de plaats waar de kern proeven worden genomen, het kli maat, de luchtstroom en de omstan digheden in de hogere luchtlagen. 3). De radio-actieve afvalstoffen, die door kernexplosies in de atmos feer worden gebracht, keren sneller naar het aardoppervlak terug dan men aanvankelijk dacht. Dit geldt in het bijzonder voor de proeven die de Sowjet-Unie in oktober j.l. heeft ge nomen. 4). Als alle radio-actieve afvalstof fen, die nu in de dampkring zijn, zul len zijn neergeslagen, zal de radio activiteit in de buurt van het aard oppervlak verdubbeld zijn. Dit zal, voorzover het afvalstoffen van tot op heden genomen proeven betreft, in 1965 bereikt zijn. Die radio-activiteit zal voor de mensheid vrijwel geen gevaar opleveren. DULLES HEEFT LONGONTSTEKING John Foster Dulles, de Ameri kaanse oud-minister van buiten landse zaken, lijdt aan een lichte longontsteking, zo is zaterdag te Washington bekendgemaakt. De pa tiënt reageert bevredigend op de kanker-behandeling, zo werd voorts meegedeeld, maar zijn toestand werd „iets zwakker" genoemd. Vermoedelijke samenstelling De Minister van Staat, prof. Beel, zou vanmiddag een onderhoud heb ben met mr. V. G. M. Marijnen. De heer Marijnen is thans secretaris van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging en was tevoren hoofdambtenaar bij het Ministerie van Landbouw. Voorts zou prof. Beel vandaag nog een onderhoud hebben met minister mej. Klompé. Prof. Beel is voornemens dezer da gen contact op te nemen met de ex- formateur prof. De Quay, die even tueel bereid schijnt te zijn het minis ter-presidentschap te aanvaarden, na dat nog een formateur van het toe komstige kabinet zal zijn benoemd. Het is nog niet zeker, wie minister van Sociale Zaken wordt, vermoede lijk de heer Lelieveld, van de K.A.B. Als ministers van christ. hist, zijde worden genoemd mr. Beerman voor Justitie en drs De Pous voor Econo mische Zaken. Volgens deze verwachtingen zou het ministerie-De Quay dus samenge steld z(jn uit: 6 K.V.P.-ministers: te weten prof. De Quay, minister-president en al gemene zaken, mej. dr Klompé, maat schappelijk werk, Lelieveld, sociale xzaken, landbouw mr. Marijnen, mr. Luns, buitenlandse zaken, mr. Cals, onderwijs. 3 V.V.D.-ministers: Sidney v. d Bergh, defensie, drs. Korthals, ver- i keer en waterstaat, mr. Toxopeus, binnenlandse zaken. 2 A.R.-ministers; prof. dr. Zijlstra, financiën, mr. Van Aartsen, volks huisvesting en bouwnijverheid. 2 Christ. Hist.-ministers: mr. Beer man, justitie, drs. De Pous, economi sche zaken. Het klimaat staat Soekarno wel aan Paus Johannes heeft besloten, de sterkte van zijn Zwitserse lijfwacht van 133 tot 100 man te verminderen, gezien het feit dat de taak van de wacht de laatste tijd geringer is ge worden. De garde zal voortaan bestaan uit vier officieren (in plaats van zes), één aalmoezenier, 23 onderofficieren (in plaats van twaalf), twee tam boers en zeventig hedlebard'iers (in plaats van 110). De kleding van de wacht, die volgens de overlevering door Michel Angelo zou zijn ontwor pen, blijft onveranderd. PIUS X KEERT TERUG Zondag hebben de Venetianen we derom afscheid genomen van hun vroegere herder en Paus, de H. Pius Na een pontificale H. Mis in de San Marco, opgedragen door de pa triarch van Venetië, kardinaal Urba- ni, deden tienduizenden Venetianen de glazen schrijn itgeleide, welke met de gala-gondel der vroegere do gen over het Canal Grande naar het station van Venetië werd overge bracht. Daar is het stoffelijk over schot overgeladen in de tot kapel om gebouwde wagon, waarmee het ook naar Venetië is vervoerd. Duizenden Engelsen brengen deze weken bezoeken aan de streken in Zuid-Lincolnshire, het centrum van de Britse bollen-industrie. Jill White- house uit Spalding is de 18-jarige tulpenkoningin, die vandaag tijdens het grote bloemencorso de aandacht op zich zal vestigen. Het bloemencorso is ontworpen door de Nederlander A. W. van Driel, die speciaal voor dit doel naar Engeland is gekomen. Miljoenen tulpen in elke kleursoort zijn in het corso verwerkt. De tulpenkoningin en haar hofdames hebben het zich alvast gemakkelijk gemaakt. De „Daily Telegraph" meldt in een vertraagd bericht varn zijn cor respondent in Teheran, dat kleine Russische legereenheden, blijkbaar met instemming van de Afgaanse regering Afganistan zijn binnenge komen. Zij hebben honderd kilome ter landinwaarts posities betrokken te Herat aan de verkeersweg tus sen Perzië en de Afgaanse hoofdstad Kaboel. Volgens het blad is hun aanwezigheid bevestigd door weste lijke waarnemers. In Londen is geen officiële beves tiging van dit bericht te krijgen. Volgens het blad heeft iemand van de Perzische ambassade in Lon den gezegd, dat het feit in Perzië al enige tijd bekend was. „Het was bekend, dat Russische technici al enige tijd bezig zijn in Afganistan vliegvelden, wegen en spoorwegen aan te leggen. Dit pri mitieve land wordt niet alleen ont wikkeld, maar ook strategisch nut tig gemaakt", aldus het Britse blad. Koning Boudewijn van België is zondagavond per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken voor een of ficieel bezoek van drie weken. De ramp met de Nijlboot „Dan- dara", die vrijdag omsloeg en zonk, nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan, heeft aan zeventig mensen het leven gekost. L'engevolge van zware regenval staan verschillende buitenwijken van Buenos Aires voor de derde keer in twee maanden tijds blank. Het water van de Rio Matanza en de Rio Recon- quista (zijrieviren van de Rio dela Plata) is in de afgelopen 25 uur sterk gestegen. Meer dan 26.000 mensen zijn geëvacueerd. Dit nummer bestaat uit 12 nagina't l,_- fjKïmooi net utcen (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG WEER Zonnig, droog en warm weer, maar vanavond nog hier en daar een onweersbui. Matige, overdag tijdelijk krachtige, oostelijke wind. 12 Mei: zon op 04.52; onder 20.21; maan op 08.28; onder Aanhoudend zomers De Bilt, 11 mei 10 uur. Gedu rende het weekeinde nam een hoge- drukgebied boven Scandinavië en Noordwest-Rusland belangrijk in om vang en betekenis toe. Maandagmor gen was de luchtdruk in het centrum 1936 millibar. Aan de zuidflank van dit hogedrukgebied voeren oostelijke winden tamelijk droge en warme continentale lucht naar het westen. Zondag bevond aanvankelijk ons hele land zich in deze oostelijke stroming, later nam in het zuiden van het land de wind af ten gevolge van enige drukstijgingen, welke zich over Frankrijk naar het noorden uitbreid den, en na het bereiken van een tem peratuur van ongeveer 27 graden vormden zich in Brabant en Limburg onweersbuien, welke zich in een smalle strook over Zeeland en Zuid- Holland naar het noordwesten ver plaatsten en plaatselijk ook vergezeld gingen van hagel. Een depressie op de oceaan bij Ier land verwijderde zich in westelijke richting en verwacht mag worden, dat het Scandinavische hogedrukge bied het weer in West-Europa zal blijven beheersen. Het zonnige zomer se weer zal dan ook aanhouden, waarbij de kans op lokale onweers buien in de namiddag en avond in het zuiden van het land wat groter I is dan in het noorden maar toch ook daar klein. i Hoogwaterstanden 12 Mei: v.m. 5.59; n.m. 6.21. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI half bewolkt 11 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 10 OSLO onbewolkt 11 KOPENHAGEN onbewolkt 9 ABERDEEN zwaar bewolkt 9 LONDEN half bewolkt 14 AMSTERDAM licht bewolkt 15 BRUSSEL half bewolkt 15 LUXEMBURG licht bewolkt 15 PARIJS half bewolkt 15 BORDEAUX zwaar bewolkt 15 GRENOBLE onbewolkt 11 NICE zwaar bewolkt 15 BERLIJN onbewolkt 14 FRANKFORT half bewolkt 15 MüNCHEN onbewolkt 10 ZURICH half bewolkt 12 GENèVE onbewolkt 11 LOCARNO onbewolkt 12 WENEN licht bewolkt 14 INNSBRUCK onbewolkt 10 ROME mist 13 AJACCIO licht bewolkt 14 MADRID geheel bewolkt 11 MALLORCA licht bewolkt 12 ALGIERS licht bewolkt 13 Korreltje Het is een schande, wanneer in dit leven de ziel eerder verslapt dan het lichaam. Marcus Aureüu».

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1