weekelykse CRonycke Dodelijk ongeval te Noordwijkerhout Dirigent J. v. d. Meer gaat Leiden verlaten i Examen doen Echip. v. Wageningen-v. Heijningen te Alphen zestig jaar getrouwd ZATERHAG 9 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Qiesoo, dat 's weer geweest; Bevrydinghsfeest voorby, we kunnen er weer voor een jaertjen teeghen. Maer eerst nogh dwerrelde een lintjensreeghen naer alle kant; helaes, nogh niet naer my. Soo veelen in het Land die kreeghen hun belooningh door borghervaeders op de borst gespeld. Ick heb se voor ditmael maer niet geteld, 't is yeder jaer eensellefde vertooningh. De dooden syn herdacht met alom stille tochten, sy kreeghen ooveral hun bloemen of een crans. De vlagghen hallefstock van huys en toorentrans, tot eer van hen die voor de vryheyd vochten. Wy mooghen niet vergeeten wat sy deden sy gaeven voor ons volck hun hooghste goed, sy kochten onse vryheyd met hun bloed; al wat WY konden doen is voor hun siel gebeeden. Er waeren deese weeck twee gouden paeren: in Noorden wasset HelderVan Capel, heel Noorden kent die beyde oudjens wel, nogh jongh van hert al synse oud van jaeren. In 't lieflyck Abbenes gaen we het feyt herdencken dat vyfftich jaer geleen het jonghe paer HoogkamerMeyer opgingh naer 't altaer om daer elckander hou en trou te schencken. En nu maer weer naer Roeloff Aerends Veene, daer wierd een silver cloosterfeest gevierd. Ick denck: De Veen heyt het weer mooy vercierd. Ick had geen tyd, maer 'k gingh er gaerne heenen. Op Heemelvaert vierd' Moeder Dolorosa haer heughlyck feest in Petrus' Banden-kerck. Heel de parochie gingh naerstigh aen 't werek om haer te huldighen in vaersen en in prosae. Godloff, de weeck is heen, al wasset maer een cleyne, 'k ben bly dat 't sondagh wordt, en U? Geen heeckel aen de weeck heb ick, maer nu het eynde daer is gae ick rusten uyt. Het fyne weer lockt aen te trecken naer den Buyten per bromfiets, cnalligh dingh, ofwel te voet. Hoewel, het vraeght noghal wat moed met al sulck druck verkeer. Toch treek ick aen myn kuyten. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Leids meisje verongelukt Vrijdagmiddag om half drie uur is op het voorrangskruispunt Gooweg Schulpweg de 21-jarige mej. Petro- nella J. M. van Steyn uit Leiden, bij een botsing tussen een bromfiets en een zware vrachtauto dodelijk veron gelukt. Een bromfiets, bestuurd door de heer J. Lambooy uit Den Haag pas seerde dit gevaarlijke kruispunt, ko mende uit de Kerkstraat en rijdende in de richting van de duinen. Moge lijk onbekend met de situatie daar hoewel het kruispunt duidelijk als voorrangskruispunt is aangegeven wilde hij zonder stoppen de Gooveg oversteken. Op hetzelfde moment reed een zware vrachtauto van de fa. P. Heemskerk in de richting dorp en deze schepte in volle vaart de brom fiets. Mej. van Steyn, duorijdster werd op slag gedood en de bestuurder moest na eerste behandeling door dok ter Wösten met een dubbele been breuk en een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. De jonge koorleider, Jan van der Meer, gaat Leiden verlaten. Gisteren kwam zijn benoeming af tot directeur van de nieuw op te richten muziek school van de gemeente Oss (N.Br.). Deze benoeming, hoe verheugend ook voor de heer Van der Meer, be tekent voor verschillende koren in Leiden en omgeving een ernstig ver lies. De heer Jan van der Meer was sinds kort dirigent van het „Alma Materkoor" te Leiden. Bovendien was hij directeur-organist van het paro chieel zangkoor van de St. Lode wij ks. parochie; dirigent van de r.k. ge mengde zangvereniging „St. Grego- rius" te Lisse en van „Vox Laeta" te Roelof arendsveen. Hij had naast dit i alles nog een uitgebreide les-prac- tijk. Jan van der Meer is voor de ko ren, die onder zijn leiding stonden een grote steun geweest: hij durfde het aan, om platgetreden paden te verlaten en nieuwe, frissere geluiden in zy'n programma's te laten horen. I met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten NIEUWVEEN Kleuter in sloot verdronken rrrTYYVYYrrmYmrriTrrr(mTmyTO»zyo Op 18 mei a.s. zal het echtpaar Aart van Wageningen (87) en Cornelia van Wageningen-van Heijningen (83) wonende Oudshoornseweg 34 te Al phen aan den Rijn, zestig jaar ge trouwd zijn. De heer Van Wagenin gen, die 15 mei in Mijdrecht is ge boren, heeft vanaf zijn na-schoolja ren tot zijn 64e jaar als boerendag- gelder in de landbouw gewerkt. In die tijd heeft hij vier bazen gekend. Bij de familie P. Verduijn aan de Oudshoornseweg heeft hij er bijna i 25 jaar opzitten. 55 Jaren onafgebroken woont het echtpaar in hetzelfde huis „over de draai" zoals de volksmond de ingang i van het weggetje naar het machine gemaal van de Molenvliet noemt. Het bruidspaar heeft 9 kinderen gehad, waarvan er zeven nog in leven zijn, vier zoons en drie dochters. Vijf zijn er getrouwd en hebben 13 kin deren. Het bruidspaar heeft 12 ach terkleinkinderen. Het echtpaar is op het raadhuis van de voormalige gemeente Oudshoorn getrouwd en heeft enkele jaren in de Ridderbuurt gewoond, waar de bruidegom werkte. De heer Van Wageningen is vitaal en verricht nog dagelijks lichte werk zaamheden. Mevrouw Van Wagenin gen is de laatste jaren wat moeilijk ter been. Rov £»v>s - sot Balansoef e nin g Waterballet in 't vooruitzicht. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is het drie en een half jaar oude zoontje johnny van de familie J. S. van Tol aan het Jaagpad alhier in een sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. Vermoedelijk is het knaapje in een onbewaakt ogenblik te water geraakt. Toen hij werd vermist is hij enige tijd later door de vader gevonden. Dokter Van Dongen en enkele EHBO leden hebben nog tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Wilt U iets weten? Vraag: inzake het wegvallen van de vrije dinsdagmiddag in weken waarin Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag vallen. Antwoord (verbeterd): Volgens de nieuwe, 1 april j.l. in werking ge treden wet, is het zo geregeld, dat óók in weken, waarin op een werk dag een christelijke of nationale feestdag valt, de vrije middag ge handhaafd blijft. MEDISCHE 1| DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden: De artsen Hartman, Plei ter, De Bruyne, Den Haan en Ver- brugge. Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136, zaterdagmiddag tot 6 uur apotheek Herdingh en Blanken, Ho ge woerd 171, tel. 20502. Alkemade en Leimuiden: Dkt. v. d. Bijl, Oude Wetering, tel. K 1713 217, en dkt. v. d. Werf, Rijpwetering, tel. K 1712—202. Alphen a. d. Rijn: Dkt. P. Stehou- wer, tel. 2170. Bodegraven: Dkt. E. M. Bol, tel. 2113, zust. Faber, tel. 2599. Hazerswoude: zie Leiderdorp. Zust. j G. v. d. Holst, tel. K 1714—200, b.g.g. 402. Bij ongevallen aan de Rijndijk belle men steeds K 1714278. Katwijk a. d. Rijn: Dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810, apotheek zie Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee: Dkt. P. A. Vis ser, tel. 2023, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn: zie Leider dorp en Hazerswoude. Langeraar: zie Nieuwveen. Leiderdorp: Dkt. G. A. de Bruyne, tel. K 171022208, verder zie Hazers woude. Leidschendara: Dkt. S. P. Perquin, tel. 1510, Wit-Gele Kruis, tel. 2161. Lisse: Dkt. N. Bet, tel. 3996. Nieuwkoop: zie Zwammerdam. Nieuwveen: Dkt. A. M. van Don gen, .tel. K 1723—101. Noordwijk: Dkt. de Beer, tel. 2751. Duinrand apotheek van 121 en van 56 uur, Wit-Gele Kruis Zr. Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout: Dkt. K. A. van Praag, tel. 385. Ocgstgeest: De artsen F. W. N. Hu- genholtz, tel. 20390, en J. B. Hugen- holtz, tel. 32277. apotheek Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Rijnsburg: zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim: Dkt. G. L. van Raay, tel. K 2532—7777. Valkenburg: zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout: zie Warmond. Voorschoten: Dkt Th. J. Thies, tel. 2520. Warmond: Dkt. H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Wassenaar: De artsen H. W. Plink, tel. 2075, en H. S. Boogaart, tel. 4466 Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge: zie Nieuwveen. Zoetermeer: Dkt. A. A. Suidman, tel. 3993. Zwammerdam: Dkt. K. Gill, tel. K 1726—2527. Wij verzoeken onze corresponden ten er voor te willen zorgdragen, dat de opgaven van de dokters- en apo thekersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. Bij het 40-jarig priesterfeest van pastoor Gussenhoven, Warmond Gouden echtpaar v. Hienen-Prins te Alphen a. d. Rijn Op 21 mei 1909, in de parochiekerk van de H. Michaël aan het Zwaantje, tijdens het pastoraat van pastoor Verhoeven, zijn aldaar in het huwe lijk getreden Theodorus Bernardus van Hienen en Gerarda Prins. Het nu gouden bruidspaar, wonen de Jan Luijkenstraat 23 te Alphen aan den Rijn, zal het feest op 26 mei vieren., voorafgegaan door een H. Mis om 9.30 uur in de dekenale St, Bonifaciuskerk. Beide echtelieden zijn geboren en getogen in Alphen aan den Rijn. De heer Van Hienen is 5 april 1884 in het voormalige Oudshoorn geboren, mevrouw Van Hienen-Prins op augustus 1889 in het voormalig Al- fen, de gemeenten welke thans sa men met Aarlanderveen één gemeen te vormen. Kerkelijk evenwel hoorde het echt paar tot voor kort onder de parochie van de H. Michaël te Hazerswoude (Rd.). Het woonde namelijk meer dan 35 jaar in hetzelfde huis: Hoorn 208, dat binnen de grens van die parochie lag. Het echtpaar heeft nu een aardig huisje in de Jan Luijken straat, maar kan zich in die omge ving nog moeilijk thuis voelen. Het gouden bruidspaar heeft vier kinde ren, waarvan twee zoons (Gerardus bevindt zich met zijn gezin thans in Australië) en twee dochters. Voorts is het echtpaar twintig kleinkinde ren rijk. Het langst, nu ca. 3*8 jaar, werkt de heer Van Heinen bij de Houthan del N.V. Sprey. Nog kan men hem er dagelijks vanaf 9 uur tot 17 uur vinden. wea-kon valt me nog niet zwaar, maar dat wij gedwongen zijn naar hier te verhuizen uit onze ou de omgeving, waar we elk steentje in de straat en elk kuiltje in donker wisten te vinden, valt niet mee", ver trouwde de heer Van Hienen ons toe. Het is eigenlijk een dubbel jubi leum, zei de krasse bruidegom, want zolang wij getrouwd zijn, lezen wij al „De Leidse Courant". Klaas Zand vliet vun 't Zwaantje bracht hem al tijd.... Op 14 juni a.s. zal de pastoor van Warmond, de zeereerw. heer J. Th. A. M. Gussenhoven, zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Dit jubileum zal voor hem zelf een grote reden tot dankbaarheid zijn. Zijn priesterlijke loopbaan nam 40 jaar geleden een aanvang met het vervullen van een kapelaansplaats te Velsen-Noord, later gevolgd door benoemingen tot kapelaan te Weesp, Delft en Scheveningen Gedurende de jaren 19321941 was hij rector in het O.L. Vrouwe Gasthuis te Am sterdam en daarna tot 1949 pastoor van den Burg op Texel. Maar ook de parochianen van War mond voelen zich gedrongen dit feest op hartelijke wijze mee te vie ren, omdat pastoor Gussenhoven in de afgelopen tien jaren voor en on der hen heeft gewerkt. Zij denken met grote dankbaarheid aan wat hij in die jaren op geestelijk, cultureel en sociaal terrein voor zijn parochie heeft gedaan. Zij denken hierbij spe ciaal aan de verbouwing en de uit breiding v. d. kerk. Met grote luister is in oktober jl. het eeuwfeest van de parochiekerk herdacht. Toen deze herdenking plaats vond was de in wendige restauratie en verfaaiïng van het kerkgebouw nog niet geheel voltooid en moesten er nog verschil lende veranderingen en verbeteringen plaats vinden. Nu deze haar beslag hebben gekregen, is het zeker de moeite waard er over te schrijven. In de aangebouwde St. Jozef-kapel zijn vijf gebrandschilderde ramen aangebracht, ontworpen en uitge voerd door de bekende kunstschilder en glazenier Pieter Geraedts. Deze stellen voor St. Matthias, patroon der parochiekerk met de bijl van zijn marteling als attribuut, St. Jozef als zorger voor het huisgezin en als stoer voorbeeld voor de werkman; de Zalige Petrus Donders, die, alvo rens hij naar de Missie vertrok, als assistent van de toenmalige pastoor van Warmond, in Warmond werk zaam is geweest. De twee kleine ra men stellen voor de verloving van de H. Maagd met St. Jozef en het Heilig Huisgezin, waarop St. Jozef weer is afgebeeld als zorger voor het huisgezin. In de Maria-kapel zijn twee glas- in-lood ramen aangebracht, voorstel lende Maria met het Goddelijk Kind en als Koningin van de hemel. Links in de zijkant: Johannes de Doper. De drie grote ramen in de St. Jo zef-kapel zijn aan beide kanten ge schilderd. Het verschil is, als men buiten de kerk staat, goed te zien. Toen de uitbreiding van het kerk gebouw de preekstoel moest verdwij nen, zyn de hierop destijds aange bracht mooie gebeeldhouwde figuren, overgebracht naar de doopkapel, waar zij aan deze kapel een verfraaiend aanzien geven. Desgevraagd deelde de pastoor me de, dat er nu nog slechts één zaak is, welke dringend om een goede en afdoende oplosing vraagt, n.l. de res tauratie van het kerkorgel. Dit orgel is waarschijnlijk reeds in 1859 terstond in de nieuw gebouwde kerk in gebruik genomen. Het is des tijds gebouwd door de orgelbouwer Van den Brink uit Haarlem. Dat dit orgel, uit een oudheidkundig oog punt bezien, van grote waarde is, blijkt wel uit het feit, dat het onder Monumentenzorg is geplaatst, welke instelling ook bereid is een subsidie in de kosten van de restauratie te verlenen. Er zijn in ons land nog slechts drie van deze orgels, waar van één in de Ned. Herv. kerk te Bleijswijk en één in de kath. kerk te Heemstede. Volgens deskundigen bevat het or gel zeer veel uiterst fijn handwerk, hetgeen een grote zeldzaamheid is. De restauratie ervan vraagt belang rijke bedragen. Ter verwezenlijking van zijn plan heeft de pastoor de medewerking en hulp gekregen van het z.g. „Krui meltjesfonds", dat onder de bezielen de leiding van de heer en mevrouw Flint, reeds zo enorm veel heeft ge daan voor de verbetering en ver fraaiing van het kerkgebouw. Voor dit plan geven de parochianen hun volle steun en medewerking. De op brengst van de maandelijkse inza meling voor dit mooie doel heeft tot nu toe een ongekend succes. Met stelligheid kan worden verwacht dat de restauratie nog dit jaar tot stand komt. Voorts willen wij uit de activiteit van pastoor Gussenhoven nog wijzen op de in de kerk aangebrachte ge luidsinstallatie, de uitbreiding van het kerkhof en de bouw van de Ursula- school. Zie hier slechts een onderdeel van het vele wat door pastoor Gussenho ven tijdens zijn ambtsvervulling tot stand is gebracht. Op verzoek van het kerkbestuur heeft zich een comité gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van verschillende organisaties, dat zich ten doel stelt dit feest te herdenken. Namens de parochianen zal de pas toor, tijdens een receptie, een ca deau worden aangeboden. Het comité voelt zich gelukkig eni ge vooraanstaande personen uit War mond bereid gevonden te hebben in een ere-comité ter aanbeveling plaats te nemen. Om dit feest te verwezenlijken ko men de leden van het comité slechts éénmaal bij de parochianen aan huis om de feestgave van het gezin in ont vangst te nemen, waarbij het in de bedoeling ligt dat dit geschiedt in de week van 1115 mei a.s. Zij, die hun bijdrage liever per giro overmaken, worden verzocht te gireren op giro 79839 der. Coöp. Raiffeisenbank te Warmond onder vermelding „Bijdra ge 40-jarig jubileum Pastoor Gus senhoven". Het comité twijfelt niet aan aller spontane bereidheid opdat dit feest- cadeau een uiting zal zijn van hun grote dankbaarheid jegens de jubi laris.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8