(£sso)GAS NEDERLANDSE MISSIEWEEK Er zijn flessen en FLESSEN HET GAS IN DE FLES ZATERDAG 9 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Rotterdamkrijgt ogen op stee'tjes Vrijdag is de 23 meter hoge aluminium radarmast voor de „Rotterdam" op zijn voetstuk 45 meter boven de waterspiegel geplaatst. Op de foto: het gevaarte in de takels. Raad van Apeldoorn discussieerde voor niets Telegram verkeerd uitgelegd Van voren af aan beginnen DR MILO ONDERSTEUN De abt van de abdij van Berne te Heeswijk, dr Milo Ondersteen is za terdagochtend vroeg in het zieken huis St Jan de Deo te 's Hertogen bosch na een kortstondige ziekte op 71-jarige leeftijd overleden. Hij werd op 24 september 1942 tot 65ste abt van de abdij gekozen. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Clubje van automatenplunderaars voor de rechtbank De laatste zaak die gisteren voor de politierechter te Amsterdam diende veroorzaakte enig gedrang voor het hekje: verschenen waren negen jeug dige Indonesische Nederlanders als verdachten, vergezeld van negen po- litie-agenten en omringd door hun verdedigers. De jongens was ten laste gelegd, dat ze eind 1958 en de eerste drie maan den van dit jaar in vereniging pak jes sigaretten uit automaten en melk- produkten zoals pap en yoghurt had den weggenomen. Hun leeftijd va rieerden van 18 tot 22 en 30 jaar. Twee van hen waren nog minderja rig: 16 en 17 jaar. Allen waren reeds enige jaren in Nederland woonach tig. Ze opereerden hoofdzakelijk in z.g. Nieuw-West, waar dp meesten van hen ook woonden. Bij de rechter commissaris hadden allen de dief stallen toegegeven. Gisteren herriep j een der jongens zijn toen afgelegde verklaringen en zeide alleen maar op 1 de uitkijk te hebben gestaan. De politierechter veroordeelde de jongens, nadat hij van elk hunner de plechtige belofte had gekregen, dat ze zich in het vervolg fatsoenlijk zou den gedragen, tot een gevangenisstraf gelijk aan de tijd die zij van 18 april af in het huis van bewaring hadden doorgebracht en gelastte hun onmid dellijke invrijheidstelling. ACHTER STILSTAANDE BUS OVERGESTOKEN Gisteravond is het negenjarig zoon tje van de familie H. Versantvoort te Nijnsel bij een verkeersongeval zo zwaar gewond, dat he' enige uren la ter in het ziekenhuis overleed. Het jongetje wilde bij de halte van de bus achter de stilstaande bus uit Eindhoven de weg oversteken. Het werd door een uit tegengestelde rich ting komende bus gegrepen. Esso Gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depot houder ter plaatse of tot het Hoofddepot: IEMCO N.V. AFD. ESSO BUTAAN EN PROPAAN-TECHNIEK NIEUWE RIJN 32 TELEF. 24244* LEIDEN (Advertentie) De Apeldoornse gemeenteraadsver gadering heeft gisteren een merk waardig verloop gekregen doordat bleek dat een door b. en W ontvan gen telegram geheel anders werd uit gelegd dan door de afzender bedoeld was. Reeds geruime tijd is er in Apel doorn nogal wat te doen over de plannen van het gemeentebestuur om in het Oranjepark een cultureel cen trum te stichten. Bij een vrij grote groep van de bevolking bestaat tegen die plannen veel verzet, omdat men vreest, dat het fraaie, in het cen trum gelegen park ernstig zal wor den geschonden. In 1874 werd dit Oranjepark door wijlen de heer Van der Houven van Oordt aan de ge meente geschonken, waarbij echter de bepaling werd gemaakt, dat er in het park niet zou mogen worden ge bouwd. Degenen die tegen de stichting van een cultureel centrum op deze plaats waren, hebben b. en w. op deze be paling attent gemaakt. Desondanks werd in de raad aan de orde gesteld een voorstel om aan een architecten bureau opdracht te geven tot het ma ken van een voorlopig plan voor een cultureel centrum in het Oranjepark. Burgemeester mr. A. L. des Tom be deed, alvorens dit vorstel aan de orde kwam, de mededeling, dat de gemeente van de heer Van der Hou ven van Oordt te Eindhovep, die op trad als vertegenwoordiger van de nabestaanden van de schenker van het park, een telegram had ontvan gen, waarin werd medegedeeld, dat de familie Van der Houven van Oordt geen bezwaar had tegen de stichting van een cultureel centrum in het Oranjepark. Aangenomen. Dat maakte het de raad een stuk gemakkelijker en het voorstel van b. en w. werd, al werd hierover eerst nog anderhalf uur gediscussieerd, door de raad zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot grote ontstel tenis van de raad moest de burge meester aan het einde van de verga dering echter de mededeling doen, dat men uit Eindhoven een seintje had ontvangen, dat men een verkeer de uitleg aan het telegram had ge geven. De letterlijke tekst van het tele gram luidde: „Eist handhaving be ding niet bebouwing Oranjepark Apeldoorn". B. en w. hebben ge meend dat de afzender bedoelde handhaving van het beding niet te eisen, terwijl in feite de afzender bedoelde te zeggen vast te houden aan de eis van niet-bebouwing van het. Oranjepark. Nu zal de gehele kweste wederom in de raad aan de orde moeten wor den gesteld. Gisteren is de 51-jarige kok Gunnar Johansson afkomstig van St. Petri te Malmö en opvarende van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende Zweedse motorschip „Otto Banck" te water geraakt en verdron ken. Uw Gero leverancier toont U graag de 10 couvert-modellen. Bij aankoop Ineens van de com plete inhoud de cassette gratis. Vlekvrij door en door, blijft mooi zon der dal U het behoeft te poetsen. Onbeperkt gegarandeerd door Gero. d* grootste fabriek op dit gebied in Benelux. GE PO Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele lÜBBj leven, op aantrekkelijke Plfl voorwaarden en tóch de cassette gratis! (Advertentie) DR G. JANSEN OP DE HAAR VERLAAT KATH. JEUGDRAAD Dr. G. Jansen op de Haar is op zijn verzoek door het epis» opaat ontheven van zijn functie als voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nedenand onder erkenning van de grote ver diensten, die hij zich in die functie heeft verworven. De heer Jansen op de Haar hee^t bijna vier jaar het voor zitterschap van de Katholieke Jeugd- raad bekleed. De 16-jarige wielrijdster H. J. van der Sluis uit Amsterdam is gis termorgen om acht uur op de Hoog- tekadijk na een aanrijding met een militaire vrachtwagen overleden. Het meisje, dat schrok van de passerende wagen, begon te slingeren en viel onder het achterwiel. De chauffeur had niets van het ongeluk gemerkt. Demonstraties niet toegestaan in Istanboel Een week van gebed en offer eigen missionarissen voor onze van 10-17 mei Bij aankomst van Ismet Inonu uit Izmir, deden zich in Istanboel ongeregeldheden voor. De oppositionele repu blikeinse volkspartij hield een grote demonstratie in de stad om haar sympathie jegens de leider te betuigen. De Turkse regering had echter elke vorm van demon stratie tijdens het bezoek van Ismet Inonu verboden. Gewapende politie heeft de demonstratie met traangas bommen ongedaan gemaakt. De demonstranten werden teruggedreven naar het hoofdkwartier van de republikeinse volkspartij. DE JAARLIJKSE week van gebed en offer in de week vóór Pink steren, bekend als de „Indische Mis- sieweek'' is in verband met de ge wijzigde omstandigheden in de mis siewereld door het Nederlands Episcopaat omgezet in een Nederland se Missieweek en heeft nu tot doel het geven van geestelijke en stoffe lijke steun aan onze eigen Nederland se missionarissen. Het doel van deze gebeds- en of feractie is nu van meer algemene aard. beperkt zich niet meer tot steun aan de missionarissen in Indonesië en de overzeese gebiedsdelen maar strekt zich uit ten voordele van alle Neder landse missionarissen, waar ter we reld zij ook hun missie-arbeid ver richten, hetzij in Azië, Afrika, Ocea- nië of zelfs in Alaska. Volgens de statistieken waren er 8538 Nederlanders als priester, broe der, zuster of leek in de missiegebie den werkzaam, een aantal waarop katholiek Nederland met recht trots mag zijn. Zij zijn uitgetrokken naar de verre landen, naar de volken die Christus nog niet kennen en daarvoor deden zij afstand van alles, waaraan zij ge hecht waren en van allen, die hun dierbaar waren, gehoor gevend aan het bevel van Christus „Gaat en on derwijst alle volken". In de hitte van de tropische landen of in de koude van de pool hebben zij te kampen met grote moeilijkheden en zware zorgen, vooral omdat hun de nodige middelen ontbreken om hun plannen tot uitvoering te bren gen. Zwaar is hun taak. En wij? ALS WE EERLIJK ZIJN zullen we moeten toegeven, dat onze taak veel en veel lichter is, want van ons. die leven temidden van de luxe en het comfort in de moderne wereld, wordt slechts gevraagd het gebed en een offertje. En we mopperen en komen in op stand als er weer geld voor de missie gevraagd wordt. We vergeten, dat we ledematen zijn van Christus' Kerk en dat door ditzelfde bevel van Chris tus „Gaat en onderwijst" ook op ons de zware verplichting rust mede te werken aan de uitbreiding van Zijn Kerk. Niet allen zijn wij tot missionaris geroepen, niet allen kunnen als mis sionaris onder de ongelovigen gaan werken, maar wel rust op ons de morele plicht het werken van de mis sionarissen, door Paus Pius XII de herauten van het Evangelie genoemd, mogelijk te maken en door onze ge beden en onze offers de komst te verhaasten van de Verlosser, Die door de wereld gaat op zoek naar de soha- pen van Zijn schaapsstal. r\E NEDERLANDSE MISSIEWEEK van 1017 mei biedt ons katho lieke Nederlanders de gelegenheid onze bijzondere waardering voor onze eigen missionarissen tot uitdrukking te brengen In de Soedan geeft een zuster les In een lokaal, dat niet aan de eisen van minister Cals voldoet. deze Nederlandse Missieweek wordt gehouden en zij rekenen op het me deleven van hun landgenoten. Zeker, door de Pauselijke Missie genootschappen worden jaarlijks -be langrijke bedragen voor hun missie gebieden uitgekeerd, maar het is u toch ook bekend, dat de inkomsten van deze Genootschappen van de Paus lang niet voldoende zijn om te kunnen voorzien in de groeiende be hoeften van de missies. Elke missio naris, dus ook onze Nederlandse mis sionarissen, zitten met plannen, waarvoor geen gelden beschikbaar zijn. Besteding der gelden r\E NEDERLANDSE MISSIEWEEK U zou een opbrengst van miljoenen guldens moeten hebben, om elke mis sionaris met een enigszins behoorlijk bedrag te kunnen helpen. Om onze hulp echter zo effectief mogelijk te doen zijn, hebben onze BisschQppen bepaald, dat ieder jaar slechts een deel der missionarissen gesteund zal worden en dat de op brengst van dit jaar ten goede zal ko men aan dè missie op Nederlands Nieuw-Guinea. Dat de zorgen van de missionaris sen en missie-oversten op Nederlands Nieuw-Guinea heel en heel groot zijn, hopen wii u bij een volgende publi catie duidelijk te maken. De missie in dit Rijksgebied over zee moet ons zeer na aan het hart liggen en de beslissing van onze Bis schoppen om de opbrengst te bestem- Van 10—17 mei wordt ons gevraagd men voor dit deel van het Rijksge- bijzonder te bidden om genade en Kjed zal ons aansporen tot meer in zegen over het werk van onze eigei missionarissen, omdat alleen God di Heer de genade der bekering aan de miljoenen en miljoenen ongelovigen kan schenken. Maar ook wordt ons gevraagd op de Tweede Pinksterdag een extra of fer te schenken voor onze eigen mis sionarissen door de collecte op die dag op waarlijk milde wijze te ge denken. Onze missionarissen weten, dat De K.R.O. wijdt uitzendingen aan de Nederlandse Missieweek op 9 mei te 13.15 en 21.5o uur, op 14 mei te 13.15 uur en op 16 mei te 21.50 uur. Katholieken van Nederland, toont uw waardering en uw medeleven met onze eigen missionarissen door extra te bidden en te offeren in de Neder landse Missieweek van 10—17 mei.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7