DUINSTREEK CETA-BEVER BUITENBIJTS Scherp Kan Universiteit haar taak straks op juiste wijze vervullen Geslaagde forum-avond „St. Bonifacius" POTLOOD EN GEEST Dies-concert Catena Musicale ZATERDAG 9 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HÏLI.EGOM geen voorrang verlfend Op Hemelvaartsdag hadden er in Hillegom verschillende aanrijdingen plaats. Om half twee reed een per sonenauto door de Mariastraat bij de kruising van de Prinses Irenelaan, die een voorrangsweg is. De heer SASSENHEIM gymnastiekuitvoering „teylingen". Ondanks het fraaie zomerweer, mocht de voorzitter ie heer L. On derwater, toch nog een behoorlijk x,Y' Lisse gaf hierop i aantai belangstellerden welkom he- •t«n a* Cu ,kyvam daardoor met ten op ie jaarlijkse uitvoering van b°tsi"8 njei een andere je R.K. Gymnastiekvereniging „Tey- personenauto, bestuurd door C. A. R. Ungen". in z(jn welkomstwoord me- uit Haar emmermeer. Beide auto's mnri»prrtP «hr*kpr w. werden door deze botsing zodanig beschadigd dat zij met een takelwa gen moesten worden weggesleept. In de wagen van de heer v. R. zaten ook nog twee meisjes, waarvan de 9-jarige J. S. M. Beelen haar rechter enkel brak en het andere meisje een dochter van dt bestuurder, H A.A.M. van Ruiten een lichte hersenschud ding opliep. De "bestuurder van de andere nutu, C. A. R. uit Haarlem mermeer kwam met zijn hoofd tegen de voorruit en daardoor werden eni ge tanden losgeslagen. Auto stak onvoorzichtig over Om half een reed de bestuurder van een personenauto vanaf het ter rein van het Essostation aan de van de Endelaan, via het rijwielpad naar de Hoofdweg. Hy schonl- niet vol doende aandacht aan een bromfietser P. L. van Veen uit Hillegom, die op het rijwielpad naderde. De brom fietser botste tegen de auto en viel. Hij bekwam een hoofdwond, die door de dokter werd verbonden. De bromfiets was ernstig beschadigd. Tegen de bestuurder van ds auto, N. J. S uit Duiven, werd proces-verbaal opgema, kt. LISSE uitbreiding meer en duin en plan blokhuis aanbesteed. Door de Directeur van Openbare Werken is namens B en W ten kan tore van de gemeentebedrijven gis termorgen nppnbaar aanbesteed: Bestek 1 (part. uitbreiding plan Meer en Duin) welke in hoofdzaak omvat het leggen van ongeveer 260 m onderheid betonriool, 2000 m2 be tegeling en bestrating aanbrengen Voorts het graven van een vijver en het aanleggen van gazons. Bestek 3 (part. uitbreiding plan Blokhuis.) hetwelk omvat ongeveer 330 m betonriool op grondverbetering leggen; het aanbrengen van ongeveer 3000 m2 betegeling en oestrating Van hoog naar laag werd door de volgende firma's als volgt ingeschre ven, Firma Meijer, Amsterdam. Be stek 1 f 70.500; Firma Harding Am sterdam Bestek 1 54.278; L. P v. d. Geer en Zn. Leiden. Bestek 1 53.500 N.V. Gebr. Schouls Leiden. Bestek 1 49.000; bestek 3 29.250; Fiima Visscher. Lisse. Bestek 1 47.900; bestek 3 27.320; Firma Gebr. Kla- renbeek. Maarssen. Bestek. 1 45.500 Bestek 3 58.200; Firma Verschoor Papendrecht. Bestek 3 34.500; Fir ma Vessies, IJmuiden. Bestek 1 44.498; Bestek 3 27.900. De gunning is aangehouden. KATWIJK Pijnlijke blunder Op de Haring kade reed een jongen op zijn rijwiel. Hij wilde bij een steJ daar wandelen de meisjes stoppen. Hij deed echter vrij onhandig en wel zo plotseling, dat hij over zijn stuur heen dook. Bij zijn val kreeg de jongen een hersen schudding, waarvoor hij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Aanrijdingen Op de Zuid Bou levard bij het Zwaantje had een aan rijding plaats tussen personenauto en een motorrijwiel. De laatste reed tegen de auto op. Het gevolg was dat de beide voertuigen werden be schadigd. Er volgde een proces-ver baal voor de motorrijder. Nog een botsing had plaats tussen een personenauto en een scooter die in dezelfde richting reden. De scoo terrijder kwam in aanraking met het spatbord van de auto. De scooterbe rijder, iemand uit Haarlem, liep een hersenschudding op en moest naar een ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. LEIDSCHENDAM AUTO ONGEVALLEN Op de rijksweg 4a is de personen auto bestuurd door mevrouw G. uit Amsterdam gaan slippen, waardoor zij de macht over het stuur verloor. De auto ging hierdoor viermaal overj de kop. Mevi. G. en aar 4 ja ig doch tertje werden op de weg geslingerd, waardoor mevr. G. beide benen brak en haai- dochtertje op meerdere plaat sen gewond werd. Beiden zijn per ziekenauto naar St. Antoniushove vervoerd. Op de Stompwijkerweg verleende de bestuurder van een personenauto, de B-, bij het verlaten van een uitrit geen voorrang aan een personenauto van v. S. uit Stompwijk. Het gevolg wa?, dat heide auto's belangrijke scha de opliepen. moreerde spreker de splitsing /an de vereniging, waardoor de gymnastiek en volleybal ieder een '.ellsiandige af deling zijn geworde Dat was ook de oorzaak van het late tijdstip van deze uitvoering, waardoor de leden en vooral de jeugdleden zo enthousiast waren. Spreker bracht dank aan de mid denstand, die door het schenken van prijzen voor de tombola een goede steun was voor de veiemglng. „Wij missen -chter het grote publiek, maar hopen dat dit in de toekomst beter zal worden - groei en bloei der vereni ging". Spreker besloot met woorden van dank aan het bestuur "an de cus- terverer ging DOS voor het in bruik leen afstaan van de toestel ten vooi deze avond. In het programma dat volgde toonde de leden, onder kun dige leiding van de neer P. Nievaa t, hun kunnen aan diverse toestellen en deden zij ritmische oefeningen, waar bij de jeugd nogal eens oor komische situaties 'orgde. Het was een zeer ge slaagde avond, die besloten werd met een tombola. Zwembad open. Op maandag 11 mei a.s., zal bij gunstig weer, het ge meentelijk zwembad voor het publiek worden opengesteld. Het zal dan ge opend zijn op alle werkdagen van 7— 9, 10—12.30 en van 14.00 uur tot slui ting (een halt uur voor zonsonder gang. Op zondagen geopend van 13.30 —16.30 uur. NOORDWIJKERHOUT voorlichtingsbijeenkomst over beroepskeuze Voor de leerlingen van de hoogste klas der Leeuwenhorstschool voor mulo en hun ouders was er vrijdag avond in hotel Van der Geest een voorlichtingsavond over het beroep dat. of de studierichting die na het beëindigen van de school voor de leerlingen openstaat. Na een korte uiteenzetting door de heer G. Maas van het Gewestelijk Arbeidsbureau over het doel en de indeling van deze voorlichtingsavond sprak de heer J. Smithuis. hoofd der school, over de noodzaak van het zich vroegtijdig beraden door de leerlin gen en hun ouders over de keuze van een beroep of de mogelijkheid tot verdere studie De heer Kaptein, de jeugdbemidde- laar van het GAB zette in het kort de taak en het doel van de bemidde ling van het GAB uiteen en behan delde aan de hand van een plan-bord de mogelijkheid tot verdere studie en de richting daarvan. Mej. Mekel ten slotte deed dit meer speciaal voor de vrouwelijke beroe pen. Na de pauze werd er uitgebreid ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum, waarin naast de reeds genoemde da me en heren tevens zitting hadden pastoor C. C. Standenmeijer, mej Vos, adj directrice van een huishoud school en de heren ir Vlag als direc teur van de middelbare tuinbouw school, C. Oosterveer uit het bloem- boHenbedriif en C. P J. Timmer ais yertegenwoordiger van de industrie. Uit de beantwoording van de vele vragen, hetgeen door het forum zeer uitgebreid en bijzonder conscentieus geschiedde, bleek telkens weer dat de mulo-opleiding slechts een zij het ruime basis vormt voor het veroveren van een levenspositie. Veel is er te bereiken voor de ge slaagde mulo-leerlingen, maar de weg Voor bungalows, hekken, schuren (Advertentie) GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJK BUREAU Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het bureau van de gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken op maandag 11 mei a.s. na 12.00 uur voor het publiek is gesloten. tweede deel van zijn oratie aandacht aan de taak, welke de gezelligheids vereniging naast de faculteit heeft bij de academische vorming. De ge zelligheidsvereniging is mede-ver antwoordelijk, "oor de wetenschappe lijke vorming en het behoeft geen betoog, dat een intensieve samenwer king tussen gezelligheidsvereniging en faculteit beide tot voordeel zal strekken. De bestaande introductie periodes van de gezelligheidsvereni ging achtte spr. als inleiding tot de universiteit onvoldoende. Gesugge reerd werd een verplichte inleidings periode voor alle studenten in te stellen, een verplicht één-jarig of korter verblijf aan een met een „col lege" te vergelijken instelling voor alle aankomende studenten. Zo zouden alle eerste-jaar studen ten verplicht kunnen worden gesteld een aantal colleges te lopen in: de eigen taal, inleiding tot de filosofie, een vreemde taal en naar keuze the ologie, sociologie, psychologie schone-kunsten en bovendien een hoofdvak van de later te volgen stu dierichting De keuze van de te vol- gen studie zal op deze manier beter naar het succes kan alleen door hardl gefundeerd zijn dan dit op het ogen- werken worden afgelegd. Dies rede voor „Catena In de Gewelfkamer van het aca demiegebouw der Rijksuniversiteit aan het Rapenburg heeft gistermid dag ter gelegenheid van de 7e Dies viering van de S.S.A.L.B. c.s. „Cate na", de studentengezelligheidsvereni- ging, welke reeds vanaf haar oprich ting een strijd heeft moeten voeren om haar zelfstandigheid naast het Leids Studenten Corps, de praeses van haar senaat, de heer R. E. de Rooy, een dies-rede uitgesproken mede in het bijzijn van afgevaardig den van de verschillende zusterver enigingen uit Utrecht, Groningen, Rotterdam, Wageningen en Delft. In de dies-rede werd uitgeweid over de zorg, welke er bestaat t.a.v. de toekomst der uni-ersiteit. Met name wordt afgevraagd, of de uni versiteit in staat zal zijn haar func tie op de juiste wijze uit te oefenen nl. de bevordering van de belan gen der wetenschap en het vormen van academici, die de wetenschap willen beoefenen nu te Leiden de 5000ste student is ingeschreven en in 1970 naar wordt verwacht, het dubbele getal zal zijn bereikt. De studenten, die de universiteit bezoeken, kunnen, aldus de praeses, worden verdeeld in vier groepen: de studenten, die later in de maatschap pij een hoge positie willen gaan be kleden; zij, die een zuivere vakop leiding wensen; zij, die een weten schappelijke opleiding verlangen en zij, die eeii universitaire opleiding wensen. De grote toename van het aantal studenten is in hoofdzaak te wijten aan de groei van de beide eerstgenoemd-? groepen. Degenen die een universitaire of wetenschappe lijke opleiding wensen dreigen daar door in de verdrukking te komen zo dat de universiteit niet meer in staat zal zijn haar functie op de juiste wijze te vervullen. Een beperking van het aantal studenten uit de eer ste groepen zal dus overwogen die nen te worden. Voorts verdiende het aanbeveling, zo zei de heer De Rooy, de opleiding voor het onlangs opgerichte bacca laureaat gericht op de op de prac- tijk ingestelde opleiding van jonge krachten buiten de universiteit te houden. Wellicht zal het ook ver kieslijk zijn, hogescholen te stichten die sterker op de maatschappij en de praktijk zijn gericht dan de univer siteit. De heer De Rooy besteedde in het en Honegger. blik mogelijk is. Er zal door deze in leidingsstudie geen jaar verloren be hoeven te gaan, want deze tijd k-;n worden ingehaald door efficiënter studie-aanpak, welke na dit eerste jaar mogelijk is. Op het uitspreken van de dies-rede volgde een receptie, welke door velen werd bezocht o.a. voor het eerst door een afvaardiging van de V V.S.L., van de psychologische faculteit en oud-leden van Catena. Des avonds was er in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een concert gegeven door „Catena Musicale", dat werken uitvoerde u.a. van Schubert, Haydn Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. pro, 4. ent, 6. staar, 7. es, 9. ge, 10. Stavanger, 15. one, 16. aal. 17. Rot terdam, 20. Ot, 21, ga, 22. enger, 24. fat, 25. eer. Verticaal: 1. poes, 2. os, 3 Sara, 4. er, 5. teer, 8. stoot, 9 gelag, 11. ant, 12. vet, 13. nar, 14. Gad, 17 roef, 18. ergo, 19 maar, 22. et, 23. re. ALPHP.N AAN DEN RIJN Vrachtwagen omgeslagen. Op de Steekterweg, ter hoogte van het ben zinepompstation van de heer v. d. Meer te Alphen aan den Rijn, is een tien-wielige vrachtwagen, beladen met betonnen palen en bestuurd door de heer H. A. v. N. uit Waddinxveen, dwars over de rijbaan gekanteld. Op het moment dat dit gebeurde reed de auto met een snelheid van ca. 50 km. per uur. Plotseling werd de auto onbestuurbaar en stoeg om. Als vermoedelijke oorzaak* wordt aangenomen een zekere evenwichts stoornis tussen trekker en oplegger waardoor de voorwielen bij een on effenheid in de weg zijn komen te zweven. Op het ogenblik dat de auto kantelde bevond zich op de snelver- keersbaan, noch op het rijwielpad enig ander verkeer. De chauffeur liep geen letsel van ernstige aard op. De vrachtwagen is door de kraan wagen van de firma Boot te Alphen weer op de wielen gezet. LEIDERDORP Geboren: Thomas Petrus zn van J. A. P. van Grieken en H. H. M. Kern; Gesina Wilhelmina dr van H. J. Pas man en J. E. M. Caniels. Ondertrouwd: Pieter de Snaijer 62 jr en Maartje Helena Catharina Anspach 69 jr. De Leidse afdeling van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bo nifacius" hield gisteravond in het Antonius-Clubhuis een forumavond, waaraan door een groot aantal leden is deelgenomen. Voor de samenstelling van het fo rum had men ter zake kundigen op velerlei gebied aangezocht, zodat de div. problemen uit evenzovele ge zichtshoeken konden worden behan deld. Als leider had zitting de voor zitter van de Leidse afdeling, de heer A. P. Spierings. Leden waren pastoor Ceslaus Tijnagel o.f.m. voor de gees telijke aspecten; de heer J. Bokern, personeelschef, voor vragen op soci aal terrein; mr. H. A. L. Vijverberg voor de politiek en de heer v. Span jaard, hoofdbestuurslid, voor orga nisatie-aangelegenheden. Van de vele interesstante vragen, welke het forum werden voorgelegd noemen wij o.a. die welke betrek king had op het gebruik van onze moedertaal in de liturgie. Vragen steller sprak zijn bezorgdheid uit over het gevaar daarvan. Het Latijn is een dode taal en derhalve niet voor wij zigingen of verkeerde uitleg vatbaar, het Nederlands is echter levend en past zich aan vernieuwde omstandig heden aan met het gevaar, dat na verloop van tijd andere betekenissen zouden kunnen ontstaan. Dit onder werp lag uiteraard op het geestelijk streven om de volkstaal bij de litur gie in te schakelen. Momenteel zijn er dienaangaande reeds wekere vrij heden toegestaan, dit onder voorwaar de, dat de specifieksacramentele for mules in het Latijn gehanhaafd moe ten blijven, met uitzondering van het huwelijk. De kerkelijke overheid on derzoekt verder nauwkeurig deze aangelegenheid en heeft, ook in ons land in bepaalde bisdommen, com missies benoemd, wlke tot taak heb ben op dit terrein te experimenteren. Overigens achtte spr de gevaren niet zo groot als zij theoretisch worden verondersteld. Vervolgens is de huurverhoging volgens het SER-advies ter sprake geweest waarbij het forum de rede lijkheid hiervan heefi duidelijk ge maakt en een meer menselijke kijk op de status der huiseigenaren heeft gegeven. Uitvoerig heeft men gediscussieerd over de mogelijkheden voor de min der begaafden en minder validen in het bedrijfsleven. De heer Hettinga heeft gewezen op de bedryfsschool, welke naast een aangepast eenvoudi ge theoretische, een practische oplei ding geeft aan minder begaafden. Na een z.g. basisjaar vindt splitsing plaats in speciale afdelingen en, bij goed gevolg, kan de leerling na drie jaar met een volwaardig ambachts schooldiploma de wereld in gaan. Spr. bepleitte met klem meer contact tus sen ouders, school en bedrijf. De noodzakelijkheid hiervan werd, met voorbeelden uit de practijk, door de heer Bokern nog benadrukt. Het voor en tegen van bejaarden- sentra, de toepassing van de P.B.O., het werk van de gehuwde vrouw buitenshuis, de wet op de on dernemingsraden, al deze onderwer pen zijn op zeer deskundige wijze door het forum onder de loep geno men. De heer Bokern heeft voor deelname aan de ondernemingsraden sterk gepleit. Een wet is er om te worden toegepast, doch moet ook „leven". Spr. stelde dat een juist be grip tussen werkgever en werknemer de basis moet zijn voor dit noodzake lijke team-work, dit ondanks het feit dat deelname van de werknemer in de ondernemingsraad voor hem het idee geeft te zitten tussen „wal en schip". Als belangrijkste voorwaarde geldt ook hier „de juiste man op de iuiste plaats". Voorzitter Spierings heeft, namens „St. Bonifacius", de forumleden dank gezegd en de toezegging gedaan een dergelijke avond in het nieuwe sei zoen opnieuw op het programma te plaatsen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Franse taal- en letterkunde mej S. Smael te Rotterdam (cum laude). DIPLOMA ZWEMMEN IN DE „OVERDEKTE" In „de Overdekte" werden gisteren vrijdag 8 mei de zwemexamens af genomen. Het diploma A werd be haald door de volgende jongens: Tim Bovenk; Jan van der Meij; Ger- rit van der Mark; Marcus Meelker; Job van Ronnen; Gerrit Hartog; Zeno Rooteveel; Bram de Visser; Willem Zwarenstein; Gerrit Ravensbergen Siem Gillens: Reindert v. Kreulen; Jan Chaudron; Dinent den Braver; Theodorus Bergers; Pieter Verbeek; Dingenis van der Linde; Jaap Frijling; Rob Heinsius. Jongens B: Okke Groot Joost Kist; Sjaak Schouten; Harry Tebrugge; Arie Bender. Meisjes A: Marian Ober; Henny v. d. Burg; Martina Marcelis; Ar ja van Delft; Constance Huls; Wilhelmina Teunissen; Meta v. d. Spijk, Prijna de Mooy; Joke Heemskerk; Els Bak ker; Hermina de Roos; Yvonne de Wit; Johanna Honders; Ada Grooten- boer; Saskia Strelin; Custance Vara- karrip, Welmotdina van Ham. Moni ca Reijs; Maria Kaars-Sijpesteijn: Johanna Lekenink; Elizabeth Ra.'*- gever; Cornelia Custa Wageningen; Henny van Tilburg; Johanna Blau- wendraad- Dolly Klein. Meisjes B: Jennie Kralt; Lisette Cuppen; Fransje Krol; Bertha Voor hoeve; Lucia Crauwinckel; Marieke Borreman, An ja Holvast; Bertie v. d. Meij; Annelies van Oven; Ineke Weening; Pauline Middelbeek; Moni Verlint „PEERKE DONDERS" NAAR E.H.B.O.-WEDSTRIJD Gedurende de zondagen in mei en begin juni wordt door de afdeling Ubbergen (bij Nijmegen) van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. een groots opgezette manifestatie geor ganiseerd ten bate van de zo hoog nodige uitbreiding van de St. Maar tensklinieken. In deze internate; worden kinde ren verpleegd met allerlei soorten ziekten of afwijkingen. De grootste groep, bijna 50%, zijn spastische kinderen, andere met resttoestanden na kinderverlamming, aangeboren misvormingen, enz. Men komt daar zeer veel ruimte tekort en wil boven dien het aantal op te nemen patient jes vergroten. Hiervoor zijn enorme bedragen nodig. De St. Maartenskli nieken hebben meegedeeld in de op brengst van de laatste SUS-actie ter wijl door middel van giften en andere acties al enig kapitaal voor de uitbreiding bijeen is gebracht Maar er is zoveel nodig, ontzettend veel! Dit heeft de Kath. E.H.B.O. op het idee gebracht van een monster demonstratie in wedstrijdverband, vanuit geheel Nederland schreven circa 380 oloegen in. Ook Leiden blijft niet achter! Zondag 10 mei, dus morgen, komt „Peerke Donders" in Ubbergen uit met 2 oloegen en zullen met 72 an dere oloegen die dag. kampen om de dagpriis. Alle dagwinnaars komen dan in de finale voor de strijd om de hoofdprijs. Om 7 uur wonen de Leidse deel nemers in de Lodewiikskerk de H. Mis bij. welke woft opgedragen tot intentie van de lelrn van „Peer- ke Donders". Om 8 uur vertrekken zij van de Garenmarkt naar het scho ne TTbbergen. Wij wensen hen goede reis en een succesvolle strijd! BENOEMING EN ONTSLAG LEIDSE UNIVERSITEIT Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 21 september 1959 aan mr. F. M. baron Van Asbeck op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, met dankbetuiging oor de belangrijke in deze betrek king bewezen diensten. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is opdracht verleend aan dr. J. Oort, hoofd-assis- tent voor de pathologische anatomie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om, gerekend van 1 januar 1959 tot een nader te bepalen datum, in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit onderwijs te geven in de pathologie; Ch. J. Grader, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, om van 16 september 1958 tot en met 15 september 1958 in de facul teit der letteren en wijsbegeerte van de rijksuniversiteit te Leiden onder wijs te geven in de toegepaste socio- Johannes Moeten; j logie der niet-westerse volkeren, in Kaay; Hendrik Bin- het bijzonder over „community de- nendijk; Frederik Wompe; Hendrik velopmerit". Natalis van de S.S.A.L.B. Catena gevierd met een geslaagd concert, dat gegeven werd door het hierboven ge noemde studenten muziekgezelschap, niettegestaande de kamermuziek avond al op een laat uur was ge steld (9.30 uur) kwam er nog een half uurtje bij voordat de Besturen der Corpora met dames en genodigden hun entrée maakten. Dit als veront schuldiging van onze zijde dat wij maar tot de pauze konden blijven. Maar wij hadden een indruk van deze avond en wel deze, dat er am bitieus gemusiceerd wordt door Ca tena Musicale. Een inleiding op het programma gaf een beknopt inzicht in het gespeelde. Het programma was gewijd aan werken van Handel, Hay dn (twee meesters, die in dit jaar worden herdacht) en na de pau ze Schubert, Honegger en nogmaals Franz Joseph Haydn. Om te beginnen dan „Trio sonate" voor hobo, viool en cello van Handel, .uitgevoerd door Werner en Kees Koerts, hobo en viool, en Frank Lange, celle continuo. Al gauw viel er aandacht en stilte te bespeuren, en wanneer men dan in zich opmerkt, dat hier amateurs aan het spelen waren, mag men niet anders dan het individueel spel er, het ensemble prijzen. Deze 2e sonate van op. 2 ge schreven in c behoort wel tot de mooiste van deze. Er werd, toen men in het ensemble eenmaal rustiger werd, homogeen en beschaafd gemu siceerd. In het duo voor hobo en viool van C. Ph. E. Bach belang rijke figuur van de galante stijl was de wedergave van de twee be langrijke partijen gaaf. DOB VUYK, de pianist van het ge- zeischap, speelde „Sonate in g" van Haydn, een werk, dat men maar zelden in de concertzaal hoort. Wat stijfjes in de verf, maar niet onver dienstelijk speelde de heer Vuyk dit geestig brokje muziek. Deze stijfheid is -erkelijk niet no dig aangezien hij dez° sonate best aan kan. Het ongewone van een op treden in het publi°k belemmerde hem in zijn vrijheid Met 't mooo Di vertimento in G voor hobo en cello werd het ie deel van het concert besloten. De karakteristiek v. Heydn's muziek werd naar waarde be licht: opgeruimheid (wat geenszins oppervlakkigheid heeft betekend) en ernst in het langzame deel. Zonder pretentie is er goed gemusiceerd. Nog een drietal belangrijke ver ken, stond op 't programma vermeld, om na de pauze uitgevoerd te worden. Het succes van Catena Musicale was groot en het applaus was overweldi gend na elke reproductie, en zal on getwijfeld niet verminderd zijn tot aan het slot. J. KORTMANN. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 9 Mei 1859. Parijs Aan de keizerlijke garde is heden voor de Tuile- rieen een vaandel uitgereikt. De keizerin heeft met aandoening het vaandel omhelsd, waardoor de geestdrift der soldaten niet weinig werd aangevuurd. Bij sommige klassen der bevolking wint die geestdrift mede veld, maar de idting daarvan ver krijgt hier en daar wel eens eene democratische tint. Atum. «aioeziben D. LA DAN Off dealer Inlichtingen en toonkamer: Molensteeg 27, bij de Doezastr. LEIDEN TELEF 21375 POGING TOT DOODSLAG Een zeventien jaar oude leerling monteur uit Leiden is gisteren door de politie opgesloten op verdenking van een poging tot doodslag. De jon geman reed op Hemelvaartsdag met zeer grote snelheid op zijn brommer over de Haarlemmerstraat. Toen een agent hem een stopteken gaf, reed hij met onverminderde snelheid op de dienaar der wet in. Alleen door snel opzij t'. springen, kon deze zich in veiligheid stellen. De forumavond, die het bestuur van de St. Adelbertvereniging had belegd op maandagavond, 11 mei a.s., kan door omstandigheden niet op deze datum doorgaan. De avond wordt uitgesteld tot nader te be palen datum. Leidse .agenda ZONDAG, 10 MEI R.K. Instuif Leiden. Dansavond m.m.v. „The Johnny Wimtills", Zaal Maria Gijzensteeg, 8 u nam. MAANDAG, 11 MEI Leidse amateurfotografenvereniging Dia's van de jaarlijkse wedstrijd. De Doelen, 8 u. nam. „De Natuurvriend". Ledenvergade ring „Waterplanten in natuur en aquarium" Steens,-huur 6, 8 uur nam. „Week van de Fotografie", opening van tentoonstelling over „de Onbe kende Fotografie" door weth. J. C. van Schaik, Boerhaavelaan. 7.30 u. nam. Gemeenteraad, Z.Htèng; Raadhuis. 2 u. nam. 3 Octobervereniging. Ledenvergade ring. Zomerzorg, 8 u. nam. DINSDAG, 12 MEI „Toonkunst", herdenking 125-jarig bestaan. Feestelijke bijeenkomst en receptie in „De Lakenhal", 8 u. nam. Ned. Kath. Aannemers en Petroons- bond. Viering 40-jarig jubileum. H. Mis in St. Lode wij kskerk, waarna feestelij' ontbijt en jubileumvergade- ring in Gulden Vlies (te 12.30 u. nam.) Receptie van 3 tot 4.30 nam. Sport- en Kanipeershow v. D. Stadsgehoorzaal '0 u. v.m. 6 uur en van 7.3010 uur nam. WOENSDAG, 13 MEI „De Sleutelspelers" Toneeluitvoe ring „Gieren op 't veilig nest", Leidse Schouwburg 8 u. nam. Rozenkransk ruistoeht, St. Petrus- kerk. 6.45 u. nam. Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del. Lunchbijeenkomst in De Doelen te 12.30 u., waarna bezoek aan n.v. Ned. Rotogravure L-.atsehappij, Jaar vergadering, De Doelen 11 u. v.m. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kwark-demonstratie. „De Hoeksteen", Levendaal 1, 10 u. .m. Sport en Kanipeershow v. D. Stadsgehoorzaal '0 u. v.m. tot 6 uur en van 7.30 tot 10 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN. Leiden: Geopend apotheek „Tot Hulp der Mensheid" Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: Geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 815 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Mon oncle", alle leef tij- den. Lido: „Zondaars in spijkerbroek", strikt volwassenen. Luxor: „Ontembare hartstocht", 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Geen genade voor bandie ten", 18 jaar. (Donderdag: „Charlie's Tante", (volw.).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2