3)e CéidóeGoti/fccmt „Westerse bommenwerpers verouderd" Chroesjtsjef weet het wel te vertellen CHROESJTSJEF: Sowjei-Unie ireki troepen ierug Als het Westen dat ook doet Gevecht met haai Plezierboot kapseisde op de Nijl Quarles overleden Vluchtelingen uit Tibet De Sjah in Londen Moederdaghulde aan oudste moeders van A'dam SER wil vakantieregeling melkhandel verplicht stellen Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 9 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14709 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. De Sowjet-Russische premier en eerste partijsecretaris, Nikita Chroesjt sjef, heeft in het begin van deze week een onderhoud gehad met een aantal hoofdredacteuren van Westduitse socialistische dagbladen. Chroesjtsjef beschuldigde toen de militaire leiders van de Verenigde Sta ten en West-Duitsland van misleiding van de openbare mening in hun landen en van het geven van verkeerde inlichtingen aan hun bondgenoten door te zeggen, dat de Navo een zekere mate van militair overwicht op de Sowjet-Unie bezat. MISLEIDEND De Westerse militaire leiders heb ben het aantal hunner bommenwer pers bekend gemaakt. Dit aantal is inderdaad groot, doch de vliegtuigen zijn in technisch opzicht verouderd. Zij vliegen binnen het bereik van ge woon luchtdoelgeschut, om maar niet van afweerraketten te spreken. Hun snelheid is minder dan die van het geluid en zij kunnen door gewone ja gers worden neergeschoten. Daarom is het gepraat over een groot aantal Westerse bommenwerpers misleidend'» aldus Chroesjtsjef. Omtrent West-Duitsland verklaarde Chroesjtsjef. dat het Westen er op uit is dit land in zijn militaire blok te houden en het voor „agressieve doel einden" te gebruiken. „En dergelijke politiek, is zeer ge vaarlijk voor de Duitsers en voor alle Europese volken", aldus Chroesjtsjef, die hieraan toevoegde: „U moet mij goed bègrijpen. Ik wil niemand be dreigen". „Hitier heeft, alhoewel hij op een gegeven ogenblik geheel Europa, be heerste en de Sowjet-Unie de enige socialistische staat was, de tweede we reldoorlog niet gewonnen. Nu er een krachtig communistisch kamp in tiuropa bestaat en het machtseven wicht in belangrijke mate in ons voor deel is verschoven, i? elk imperialis tisch militair avontuur tot mislukken gedoemd", verklaarde de Sowjet-pre mier. Hij vervolgde: „Het zou een goed ding zijn, indien onze bondgenoten Geen rook meer De Zweedse ingenieur SvenWeru- heim heeft een „rookloze verbran der" geconstrueerd, waarin niet al leen de brandstof maar ook de rook, die anders over de omgeving van de schoorsteen wordt verspeid, voor 99,9 procent opbrandt. Deze 'nding zou een grote bij drage kunnen vormen tot de oplos sing van het probleem der vorming van „smog" (rook plus waterdamp), waarmede steden als bijv. Londen te kampen hebben. Wernheim heeft twaalf jaar gewerkt aan zijn rook loze» verbrander, die zowel in woon huizen als fabrieken en ook op loco motieven en in scheepsmachineka mers kan worden gebruikt. Het appa raat heeft slechts tien procent meer ruimte nodig. Het roetgehalte van de weinige nog overblijvende rook is vijftig milligram per kubieke me ter oftewel minder dan een-twintig- ste van de hoeveelheid bij gewone verwarmingsinstallaties. uit de tweede wereldoorlog, die thans zijn aangesloten bij de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie, cns voorstel zouden aanvaarden om hun troepen in andere landen binnen hom eigen landsgrenzen terug te trekken. De Sowjet-Unie zou dan haar strijdkrach ten eveneens terugtrekken, niet slechts uit Oost-Duitsland, doch ook uit Polen en Hongarijë. Chroesjtsjef herhaalde de Russische stelling, dat de beide Duitse staten zelf over hun herenigiiig moeten be slissen. Hij voegde'hieraan toe: „Noch Frankrijk, noch Engeland noch de Verenigde Staten wensen in werke lijkheid een Duitse-hereniging, daar zij een verenigd Duitsland vrezen". Een 18-jarig meisje, Shirley O'Neil, heeft vrijdag in de baai van San Francisco een grote witte haai van ongeveer drie meter lengte en met een gewicht van meer dan 200 kilo getrotseerd om een klasgenoot, Albert Kogler, met wie zij nabij de beroemde brug „De Gouden Poort"* aan het zwemmen was, te redden. Op ongeveer vijftig meter van de kust werd de jongen door de haai, die normaal in warmer water voor komt, aangevallen. Shirley zwom, on danks de afwerende kreten „ga terug, ga terug" van haar vriend, te hulp en slaagde erin hem uit de tanden van het dier te bevrijden en naar het strand te slepen. Twee-en-een-half uur na de aanval overleed Albert echter toch op het strand. Prinses Beatrix koopt landgoed Prinses Beatrix heeft het landgoed „Drakenstein" bij de Lage Vuursche (gem. Baarn) aangekocht. Tientallen doden In de omgeving van Cairo heeft zich gisteren op de Nijl een scheepsramp voltrokken die aan minstens 70 men sen het leven heeft gekost. Een boot met vakantiegangers is na een ont ploffing aan boord gezonken. Een deel der slachtoffers kwam ir de vlammen om, de overigen zijn verdronken. Volgens een latere officiële bekend making hebben 175 mensen de ramp overleefd. Er zijn elf lijken geborgen. Voorts staat vast, dat er 59 mensen vermist worden, doch het 's nog niet bekend hoeveel mensen zich aan boord bevonden. Onder de opvarenden bevonden zich vele regeringsfunctionarissen met hun gezinnen, die een dagje uit wa ren. De ontploffing deed zich voor toen de passagiers juist gereed waren om te ontbijten. De kapitein trachtte naar de oever te varen, maar de passagiers, door de explosie en de brand op het overvolle schip in paniek geraakt, renden allen naar één zijde van het dek, waardoor de boot kapseisde. Het vaartuig zonk zo snel, dat diegenen die zich nog benedendeks bevonden geen kans kregen te ontsnappen. Waarschijnlijk heeft de ketelontplof fing een lek in de scheepshuis gesla gen. Een andere plezierboot met deel nemers aan een Arabische conferen tie onder wie vele artsen die zich vlak in de buurt bevond, schoot te hulp. Men zag kans een honderd tal drenkelingen te redden. Tegen de avond waren van de dertig zwaarge wonden er elf in het ziekenhuis te Kalioeb overleden en waren er voorts 35 lijken geborgen. Onder de doden bevinden zich verscheidene vooraan staande landbouwdeskundigen van de VAR. Met man en macht tracht men thans de boot, waarin zich nog talrijke slachtoffers moeten bevinden, te lich ten. Het was een oude raderboot, waarmee pleziertochtjes naar de stroomversnellingen bij Aswan ge maakt werden, maar die in de laatste jaren alleen voor kortere uitjes ge bruikt werd. Een landbouwdeskundige uit Cairo, die op de plaats van de ramp hoorde, dat zijn vrouw en kinderen nog in de scheepsromp moesten zijn, sprong de Nijl en verdronk. Koning Boudewijn naar Amerika Koning Boudewijn van België zal van 11 tot 31 mei een bezoek aan Amerika brengen. Hij zal op 11 mei per vliegtuig in Washington aankomen, waar hij door president Eisenhower zal worden begroet. Op 14 mei verlaat de Bel gische koning de Amerikaanse hoofd stad voor een rondreis door de Ver. Staten. Overstromingen in Venezuela Tengevolge van de overstromin gen in Noordwest-Venezuela dreigt de stad Cambinas geheel verzwolgen te worden. De evacuatie van de 7000 mensen, die zich nog in de plaats bevinden, wordt door gebrek aan hulp belem merd. Voor het betrokken gebied, een centrum van de olie-industrie, is een voedselrantsoenering ingesteld. De Shell heeft hulp aangeboden. Aan de regering zijn noodwoningen gevraagd voor de daklozen. Ruim 7000 mensen zijn al ingeënt tegen tyfus en paratyfus. IR PHILIPS SPRAK MET SOEKARNO Ir F. Philips, vice voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek heeft donderdagmorgen in Kopenhagen ge sproken met president Soekarno van Indonesië. De persdienst van N.V. Philips deelde over dit gesprek desgevraagd mede, dat het hier zuiver zakelijke aangelegenheid betrof, waarover geen- mededelingen konden worden verstrekt. Het onderhoud tussen Ir Philips en Soekarno werd geregeld, toen ir Philips reeds in Kopenhagen vertoef de. Hij was woensdag met zijn pri- vé-vliegtuig naar Kopenhagen ver trokken. Donald Quarles, de Amerikaanse onder-minister van Defensie, is gis teren op 64-jarige leeftijd in Wash ington overleden. Hij werd de laat ste weken genoemd als de mogelijke opvolger van de minister van Defen sie Neil McElroy, die van plan is te gen het einde van dit jaar af te tre den. Quarles was in 1957 Robertson op gevolgd als onderminister van De fensie. Van 1955 tot 1957 was hij mi nister van de Luchtmacht en daar voor staatssecretaris van Defensie, belast met wetenschappelijk onder zoek. Op het Pentagon werd er aan her innerd, dat Quarles jarenlang in een geweldig tempo heeft gewerkt. Eer der dit jaar was hij voor het eerst in vijf jaar voor twee weken met vakantie naar Bermuda geweest. Donderdagavond was hy gast op een diner, dat de onder-minister van luchtmacht, Malcom Maclntyre, had aangeboden en daarna had hij een concert van de luchtmacht bijge woond. Men vond dat hij er gezond er* opgewekt uit zag. Hij was alleen thuis toen hij stierf. Zijn vrouw bracht een bezoek aan Chicago. Te Missamari in Assam wordt een kamp in gereedheid gebracht voor de 7.000 vluchtelingen die uit Tibet onderweg zijn. Velen zijn ziek of gewond op hun vlucht voor de Chinese legers. Hun voettocht naar Assam wordt bemoei lijkt door ongewoon zware regenval. De paden zijn glad en wemelen van de bloedzuigers. Ambtenaren uit het gevolg van de Dalai Lama komen uit Moessoorie om te helpen bij de ondervraging en de registratie van de vluchtelingen. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat er zich Chinese agenten onder bevinden. Medische ploegen zyn bezig de 3.000 arbeiders, die aan het kamp bouwen, in te enten tegen tyfus en cholera. Ook de vluchtelingen zullen Grivas houdt zich aan de traditie Griekenland vierde dit jaar zijn orthodoxe Paasfeest in vrede, na vier jaar onrust rond de kwestie-Cyprus. Op Paaszondag brachten koning Paul, kroon prins Constantijn en generaal George Grivas een bezoek aan verscheidene militaire kampen om eieren te tikken. Het eieren tikken is een traditie; de eieren worden voor deze gelegenheid rood geschilderd. Generaal George Grivas, de leider van de vroegere Cyprische Eoka, tikte een eitje met een lid van de Koninklijke Artillerie-school. worden behandeld. Zij krijgen nieu we kleren en werktuigen en kunnen hun eigen groenten verbouwen. De Sjah van Perzië heeft op een lunch van de bui enlandse persvereni ging in Londen gezegd, dat Perzië lid van he tPact van Bagdad blijft. Perzië zou geen enkel land militaire bases op zijn grondgebied toestaan. Hij is er zeker van, dat er geen revo lutie in Perzië zal komen. Negenenne gentig percent van de Perzische be volking wenst geen verandering van levenswijze, zei hij. Toen men hem vroeg of hij een nieuwe vrouw zou nemen, antwoord de de Sjah „De vraag is veeleer, wil len zij mij hebben?" Dit trammer bestaat uit 12 pagina's Evenals vorige jaren organiseert het Koningin Wilhclminafonds ter gelegenheid van Moederdag een taarten - verloting. Ter ondersteuning van deze verloting werd vrijdagmorgen door banketbakkersleerlingen per mail- coach een twaalftal taarten aangeboden aan de oudste moeders, die in de verschillende Amsterdamse tehuizen verblijven. In de „Weduwenhof" aan de Karthuizer straat te Amsterdam viel de 91-jarige mevrouw, de we duwe Walboom, de eer te beurt. Ter voorkoming van stagnatie in levering Met eenparigheid van stemmen heeft gistermorgen de Sociaal Eco nomische Raad een advies vastgesteld, waarbij het bedrijfschap voor de melk- en zuivelhandel de bevoegd heid wordt voorbehouden, vakantie regelingen voor de melkhandel dwin gend op te leggen. Wanneer de mi nisters met het advies accoord gaan, dan zal deze dwingende bevoegdheid aan het bedrijfschap worden ver leend. Het advies moet worden beoor deeld door de ministers van Binnen landse, Economische en Sociale Zaken en door die van Landbouw. Om de melkbezorging aan de con sument niet in de war te laten lopen is een gezamenlijke vakantierege ling van de melkhandelaren noodza kelijk. Meestal gebeurt dit vrijwillig in onderling overleg, maar soms ont trekken kleine groepjes zich aan de algemene afspraken. Om te voorkomen, dat daardoor moeilijkheden ontstaan, wil het be- drijfsschap graag de bevoegdheid om met dwingende voorschriften in zul ke lastige gevallen in te grijpen. Ook aan een andere wens van het bedrijfsschap voor de melkhandel verbond de SER een gunstig advies namelijk aan een wijziging van de sa neringsregeling.. Hierbij dient, zo werd vastgesteld, een bepaling te worden opgenomen, dat vóór iets wordt besloten eerst een commissie, waarin ook de consumenten en de melkfabrieken zitting hebben, gele genheid moet krijgen haar mening kenbaar te maken. Overigens heeft het bedrijfsschap geen bevoegdheid om saneringen dwingend voor te schrijven. De zitting van de SER werd ge opend met de herdenking van de vice-voorzitter, de heer T. J. Twijn- stra, die onlangs is overleden. Voorts werden de zetelverdelingen vastge steld voor de besturen van de be drijfschappen voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de kleinhandel in aardappelen, groente en fruit en van dat voor de bloem- bollenhandel. WARM De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tusstn een hogedrukgebied, dat van Scandinavië tot -Polen reikt en een hogedrukgebied ten zuiden van de Azoren, strekt zich een lagedruk gebied uit van IJsland over de Goif van Biscaye tot de Middellandse Zee. In dit lagedrukgebied heeft zich van nacht een nieuw centrum ontwikkelt ten zuidwesten van Ierland. Het front van de nieuwe depressie zal morgen cns land dicht naderen. Voor het front komen boven Frankrijk warm te-storingen voor, die zich in noord oostelijke richting verplaatsen. Voor ons land betekent dat aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. De max. temperaturen zullen morgen on geveer gelijk zijn aan die van van daag, maar onweersbuien kunnen in de middag of avond enige afkoeling brengen. Medegedeeld door het KNMI Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. KANS OP ONWEER. Warm weer met plaatselijk enkele regen of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. 10 Mei: zon op 04.56; onder 20.18; maan op 06.51; onder 22.39. 11 Mei: zon op 04.54; onder 20.19; maan op 07.36; onder 23.26. Hoogwaterstanden 10 Mei: v.m. 4.58; n.m. 5.19. 11 Mei: v.m. 5.28; njn. 5.49. Het weer in Europa i van hedenmorgen weer temp. HELSINKI 1. bew. 6 C. STOCKHOLM onbew. 8 OSLO zw. bew. 8 KOPENHAGEN 1. bew. 8 ABERDEEN mist 8 LONDEN zw. bew. 9 AMSTERDAM h. bew. 15 BRUSSEL h. bew. 17 f» LUXEMBURG 1. bew. 14 PARUS zw. bew. 14 BORDEAUX mist 9 GRENOBLE zwv bew. 11 NICE motregen 16 BERLIJN 1. bew. 12 FRANKFORT onbew. 14 MüUCHEN onbew. 10 ZURICH onbew. 10 GENèVE 1. bew. 10 LOCARNO zw. bew. 11 WENEN onbew. 15 INNSBRUCK 1. bew. 10 ROME geh. bew. 15 AJACCIO zw. bew. 14 MADRID niet onvangen MALLORCA geh. bew. 15 ALGIERS regen 15 Korreltje Die het bittere nie geproefd heeft, verdient het zoete niet.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1