Turkije een Sterke defensie bracht Nederland verdiend gelijk spel Cor van der Hart beheerste 't centrum Nederlandse oud-internationals verloren onverdiend van de Belgische MAANDAG 11 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Deze telefoto laat zien hoe de Turkse midvoor Metin Frans de Munck aan viel, terwijl deze een save verrichte. Cor van der Hart (links) en Jan No- termans kijken toe. Wedstrijd op moeilijk terrein tot 'n goed einde gebracht Istanboel, 10 mei. (Van een speciale ANP-verslaggever)De teleur stelling was groot. De Turkse supportersschare, die twee maal drie kwar tier bijna onuitputtelijk was geweest in haar toejuichingen, verliet zwij gend, verslagen bijna het Nita Pasjastadion. De „zekere overwinning" was hun ontgaan. De grote Lefter en de popu laire „Micro" Mustafa hadden voor niet één doelpunt kunnen zorgen. Wat geen Turk verwacht had, was gebeurd het Nederlandse elftal had de Turkse ploeg op eigen terrein nog wel in bedwang gehouden. En terwijl die teleurstellende Turken bijna zwijgende de tocht naar huis on dernamen woei daar nog vol trots op het vak, dat door de Nederlandse kolonie bezet was geweest, het rood wit en blauw. De hel barstte al los voor de wed- had er goed het oog in. In de voor- strijd. Twee minuten te laat betra den de spelers wachtend op de komst van de Turkse president het veld en dat konden de fanatieke Turkse supporteurs hun favorieten maar nauwelijks vergeven. Met fluit concerten gaven zij him favorie ten daarover te kennen. De Turken bleken erg vergevingsgezind te zijn want toen het -nationale team uit de tuimel kwam volgde er een toneel tje, dat de „Hel van Deurne" in zijn beste dagen niet heeft gekend. Met een schier eindeloze ovatie begroet ten de bijna 30.000 toeschouwers hun ploeg. De eerste aanval na het beginsig- naal van de Italiaanse arbiter Lobel- lo, geleid door de actieve Lefter, was voor de Turken, doch Kuys wist de moeilijkheden op te lossen. In het bijzonder de Nederlanders hadden in deze eerste fase van de strijd moeilijkheden met het harde veld, dat slechts bij de hoekvlaggen nog enige graspollen rijk was en waarop de bal de vreemdste capriolen maakte. De strijd speelde zich in die periode dan ook vrijwel geheel op de hoede ging het nog steeds minder vlot. De meeste spelers hadden on overkomelijke moeilijkheden om de goede richting en zuiverheid in hun passes te leggen. Een goede aanval over rechts werd besloten met een iets te hoog schot voor Tonny van der Linden, afgevuurd uit moeilijke positie. Bijna was het „onmogelijke" toch gebeurd. Toen Coen Moulijn na am per een half uur een voortreffelijke diepte-pass gaf, die Tonny van der Linden in vrije positie op nog geen tien meter van het doel bereikte. De Utrechter faalde echter toen het op schieten aankwam. Van der Linden revancheerde zich echter al in de volgende minuut toen hij een pass op maat van Van der Hart inschoot. Doelman Oczan kon echter, tot grote vreugde van zijn supporters, met een sierlijke zweef - duik het gevaar bedwingen. Het ging op een Nederlands kwar tiertje lijken, want de volgende aan val bracht alweer een reële scorings kans. Oczan werkte echter het har de, diagonale schat van Canjels nog Nederlandse helft af. Dank zij meer i juist over de lat. De Turkse doelman stug dan mooi verdedigen wist dewerd, na 35 minuten de nationale Nederlandse defensie echter de ba lans in evenwicht te houden. Voor de eerste Nederlandse goede aanval zorgden Moulijn en Van der Kuil in de vijftiende minuut. De Feijenoorder maakte dankbaar ge bruik van een fout van een Turkse verdediger. Hij bereikte Van der Kuil op de rechtervleugel, doch diens voórzet werd door doelman Oczan bovqn het hoofd van de springende Canjels weggeplukt. Nog geen minuut later kreeg Leo held van Turkije door ten derde male een vrij gespeelde Nederlander een scoringskans te ontnemen. Ook een kogel van Tonny van der Linden be landde in de handen van Turkse goalie. De Turken slaagden er in deze eerste helft ook niet in te scoren, zo dat de rust aanbrak met gelijke dub- belblanke stand. Een score, waarmee beide ploegen stellig tevreden kon den zijn. De Turkse aanvallen moch ten dan mooier zijn geweest, Canjels-de kans van z«n leven. Hij m«este 6«de kansen kwamen toch kreeg de bal in vrije positie toege-Nederlanders, die er helaas speeld en had alleen doelman Oczan seen gebruik van hebben kunnen ma- nog voor zich. Dat was juist te veel, ken- twffüf hfi ft want keihard schoot de Bredanaar TW,iEUE HEL,* r. tegen de Turkse doelman op. Wel kreeg hij de carambolerende bal nog binnen schietbereik, maar die kans was al te moeilijk. De Nederlandse kolonie kreeg weer hoop, want na het eerste kwartier bleken de verdedigers van het Oran je-team zich vrij goed aan het moei lijke terrein te hebben aangepast. In het bijzonder Cor van der Hart Ignak Molnar wil naar Nederland ierug Ignak Molnar, de oud-trainer van Willem H en Xerxes, was om twee redenen bijzonder ver heugd over de komst van het Nederlands elftal naar Istanboel. In de eerste plaats zag hij na 25 jaar Noud van der Ven, toen secretaris van Willem II en thans lid van de technische com missie van de KNVB weer te rug. Voorts bood deze trip van de oranje-ploeg hem de gelegen heid de mogelijkheden te onder zoeken voor zijn eventuele terug keer naar Nederland, dat hij ruim 20 jaar geleden verlaten had. De thans 55-jarige Molnar kwam twee jaar geleden naar Istanboel en traint daar Fener- bahce, dat hij meteen tweemaal naar het Turkse kampioenschap voerde. Na zijn vertrek uit Ne derland is Molnar trainer van F.C. Antwerp en bondscoach in Bulgarije en Hongarije geweest. De eerste Turkse aanval na rust scheen het eerste doelpunt van de wedstrijd te zullen opleveren. Even weifelden de Nederlandse verdedigers met ingrijpen. Een kopbal van Lefter werd door de lat gekeerd. Nog was iets te veel tijd nodig om tot het be slissende schot te komen. Na een kwartier scheen dan eindelijk die eerste treffer te komen. Van de rand van het strafschopgebied schoot Van der Linden onverwacht hard in, maar weer stond Oczan waar hij staan moest en meer dan een hoekschop bracht ook deze aanval niet op. Het zag er even somber uit toen Cor van der Hart, na ruim 25 minuten kreu nend bleef liggen na een botsing met de wel wat erg felle Lefter. Ge lukkig bleek een spons voldoende om de man, die de strijd in het centrum zo voortreffelijk beheerste, weer op de been te brengen. De spanning steeg ten top, want naarmate de wedstrijd vorderde werd het duidelijker, dat de doelpunten wel erg kostbaar zouden zijn. Het ging nu ook minder goed in de Nederland se ploeg. De verdediging raakte iets van de zekerheid kwijt en de Turk se aanval zette de Nederlandse ach terhoede daardoor onder hoge druk. Toch waren de schaarse aanvallen van oranje nog altijd bijzonder ge vaarlijk. Een hard schot van Van der Linden was juist iets te hoog gericht. Ook in die laatste tien minuten hield de defensie zij het vaak met kunst en vliegwerk stand. Bijna was in de voorlaatste minuut de be slissing toch nog ten gunste van de felle gastheren gevallen. Cor van der Hart koos tot sohrik van alles wat Nederlandse was de moeilijkste weg toen hij de bal kwijt moest ra ken bij een Turkse aanval. Maar het was 00 en het bleef 00. linksbinnen Kan kopte opnieuw in. Gelukkig stond Cor van der Hart op de juiste plaats en met liet hoofd keerde de Fortuna-stopper het ge vaar. Ook de Turken kropen in die eerste minuten een keer door het oog van de bekende naald toen een verdediger de bal tegen arbiter Lobello op schoot, waardoor het spelbeeld zich ineens radicaal wijzigde. Rijvers tik te de bal naar Canjels, die juist iets te lang wachtte, waardoor zijn schot afsprong op een Turks been. Een gevaarlijke doelworsteling volgde, doch de Nederlanders hadden juist Chaotische organisatie Organiseren is stellig niet de sterkste eigenschap van de Tur ken. Zo bijzonder groot waren de moeilijkheden om in het Nita Pasja-stadion te komen, dat zelfs de spelers van het Nederlands elftal pas de over-ijverige con troleurs konden passeren nadat bondsarts dr. Pannekoek in drie talen een agent uitvoerig duide lijk had gemaakt, dat dit toch werkelijk de „acteurs" waren. Hoe groot de moeilijkheden voor de Nederlandse kolonie en de tien Nederlandse journalisten, die uit Nederland waren meege komen, waren, laat zich wel den ken. De Turkse ploeg is er niet in ge slaagd de successenreeks van het Nederlands elftal ten tweede male te doorbreken. In het rumoerige Nita Pasja-stadion vlak bij de Bosporus hebben de Nederlanders op deze warme zondagmiddag een alleszins verdiend gelijk spel bereikt tegen de sterke en favoriete Turken. Het was een voortreffelijk resul taat. Op eigen terrein zijn de Turken nu eenmaal bijzonder moeilijke te genstanders, dat hebben de Roeme nen nog amper een maand geleden ondervonden toen zij in datzelfde stadion met 10 werden verslagen. Zeker, die 00 is een voor Oranje mooie uitslag, maar toch moet men bij de beoordeling bedenken, dat het in eerste instantie althans de Nederlandse defensie is geweest, die dit succes heeft bewerkstelligd. Het aanvalsquintet is in deze strijd onte genzeggelijk tegengevallen. Natuur lijk, de voorhoede had veel last van het voor Nederlandse begrippen on bespeelbare veld, dat in feite niets anders was dan een keiharde leem- vlakte met kalklijnen en in de hoe ken wat graspollen. En misschien waren daardoor de verdedigingen wel in het voordeel, maar dat r ?emt niet weg, dat de Nederlandse aan val als geheel onder de maat is ge bleven. Dat lag in het bijzonder aan middenvoor Canjels en linksbinnen Tonny van der Linden, die beiden hebben teleurgesteld. Niet alleen, dat zij beiden enkele prachtige, ogen schijnlijk niet te missen kansen niet in doelpunten hebben kunnen omzet ten, maar eerder misschien nog om dat het met hun acties allemaal te het gevaar niet geheel geweken of I van der Linden. De Turkse doelman in actie bij een Nederlandse aanval. Op de achter grond Piet van der Kuil en Tonny lang duurde. Vooral Leo Canjels. had te veel tijd nodig om de situaties te overzien. Het element verrassing werd daardoor grotendeels aan de Nederlandse aanvallen ontnomen. Met dat onvoldoende spel van Van der Linden en Canjels was het lot van de Nederlandse voorhoede eigen lijk al bezegeld. Dat die voorhoede desondanks nog een serie gevaarlijke aanvallen heeft kunnen opbouwen, pleit voor de capaciteiten van Rij vers, Moulijn en Van der Kuil. De verrassende switches maakten, dat de Turkse verdediging in grote moeilijk heden kwam. Moulijn had ontegen zeggelijk pech, dat het veld juist in de omgeving van de hoekvlag vaak dus zijn arbeidsterrein bijzonder hobbelig was. Rechtsback Ismail speelde voorts zeer verstandig. Hij bleek niet in het minst onder de in druk te zijn van de anders zo mislei dende schijnbewegingen van de Rot terdammer. Kees Rijvers was onver moeibaar. Hij was zowel op het mid denveld te vinden als in de spits van de aanval wanneer dat nodig was. Ook Piet van der Kuil stichtte vaak verwarring door zijn directe speel wijze. Neen, het staat vast, dat het in de allereerste plaats aan de hechte Ne derlandse defensie is te danken, dat dit onverwachte, maar geheel ver diende gelijke spel werd behaald. De grote man was ditmaal weer Cor van der Hart, die met een zekerheid en een rust speelde, zoals we dat enkele jaren geleden van hem zagen. Zowel Metin, in de eerste helft zijn directe tegenstander, als Suat de man die Metlin na de hervatting verving is door de Fortuna-stopper volledig in bedwang gehouden Niet slechts verdedigend vervulde Van der Hart, die zijn 30e interland speelde, zijn taak bijzonder goed, ook in de op- WAAROM is Mascotte 3 x beter? DAAROM ïs' Mascotte 3 x beter De Nederlandse linksbinnen De Vroet in duel met de Belgische doelman De Raedt. bouw van de Nederlandse aanvallen heeft hij vaak voortreffelijk werk ge leverd. Maar het zou onredelijk zijn Van der Hart alleen alle eer te ge ven. Het is opvallend hoe goed het ditmaal klopte in de defensie. Steeds werd de dekking goed overgenomen en voortdurend werd goed ingegre pen. De vrees, dat zowel Roel Wiersma als Kees Kuys in grote moeilijkhe den zouden komen omdat zij op dit harde terrein de sliding-tackle beslist niet zouden kunnen toepassen, bleek gelukkig ongegrond. Zij hebben on danks die speciaal voor hen minder prettige omstandigheden een bijzon der goede wedstrijd gespeeld. Gezegd dient evenwel, dat vooral Kees Kuys een gemakkelijke tegenstander heeft gehad, want het debuut van de kleine „mikro" Mustafa het idool van half Istanboel was stellig niet overtuigend. Ook de beide Jannen, Notermans en Klaassens, hebben zonder twijfel goed gespeeld al was ook nu het plaatsen van Notermans nog steeds een zwak punt, erg moeilijk heeft doelman Frans de Munck het niet gehad. Maar wat hij te doen kreeg, deed hij goed en ook hij was mede de oorzaak van de rust in de Nederlandse defensie. Speltype heel verschillend. Groot was het verschil in speelwij ze. De Turken speelden sterk aan vallend. De Nederlanders legden het accent op hun betrouwbare defensie. Het vreemde is evenwel, dat de toch zeker niet talrijke Nederlandse aan vallen veel gevaarlijker waren. Van der Linden en Canjels hebben in deze wedstrijd kansen gehad, die zij stellig niet in elke ontmoeting krijgen. Wat de Turkse aanval deed was mooi om te zien, doch het te ver doorgevoerde samenspel, de angst om te schieten, ontnamen de attaques de nodige stootkracht. Wer kelijk gevaarlijk zijn de gastheren dan ook maar enkele malen geweest Opvallend was voorts de energie, die vooral onze defensie in deze meer dan een reden moeilijke wed strijd kon opbrengen Zo vaak heb ben wij gezien hoe een Nederlands elftal aan het einde van het seizoen in schijnbaar gemakkelijke wedstrij den onnodig punten verspeelde. Hoe wel de slopende competitie ook dit maal weer heel veel van de spelers heeft gevergd, bleken zij nu allen in staat tot de laatste minuut de energiek spelende Turken te weerstaan. Neen, bondscoach Elek Schwartz kan tevreden zijn. Niet alleen omdat het Nederlands elftal in dit seizoen nog steeds ongeslagen is, maar eer der nog door alle positieve punten, die deze ontmoeting heeft opgele verd. De reis naar Sofia, waar woensdag avond het Bulgaarse elftal tegen stander is van het Nederlandse team, behoeft dan ook niet met pessimisme te worden aanvaard. JtUYS LICHT GEBLESSEERD. Ir. de wedstrijd tegen de Turken heeft Kuys een lichte schouderbles sure opgelopen. Hij klaagde na afloop over pijn in de schouder. De ver wonding is echter van lichte aard, zo dat de NAC-speler woensdag wel te gen Bulgarije zal kunnen spelen. De ten bate van de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers in het Olympisch Stadion te Amster dam gespeelde voetbalwedstrijd tus sen de oud-internationals van Neder land en België is zaterdagmiddag in een 21 overwinning van de Belgen geëindigd. De Nederlandse oranje-veteranen lederi daarmee een onverdiende ne derlaag. Ruim 20.000 toeschouwers genoten in het zonovergote Olym pisch Stadion van een aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral door de oranjehemden vaak uitstekende staaltjes van techniek te zien wer den gegeven. Uiteraard lag het tem po niet meer zo hoog als vroeger, maar het was soms een lust deze „oudjes" (er komen steeds jongere oud-internationals in het veld) aan het werk te zien. Tegen de verhouding in nam Bel gië door midvoor Thijs, die uit een door Lemberechts genomen corner inkopte, na een kwartier de leiding (01). Tegen de verhouding, want de Nederlandse aanvallen waren voortdurend veel gevaarlijker ge weest. De schoten van Roosenburg, Roozen en De Vroet hadden óf nog niet de juiste richting óf waren door goed op dreef zijnde doelman De Raedt weggeranseld. Acht minuten na de hervatting liep De Vroet veruit de snelste en gevaarlijkste speler van de oran jehemden na een passje van Dra ger door de Belgische verdediging heen en bracht de stand op gelijke voet (1—1). De Belgen kwamen nu onder zwa re druk te staan. Zij kregen echter hulp van de lat. Tot tweemaal toe eerst door De Vroet en daarna door hun eigen linksback De Vos stuit te de bal via de onderkant van de lat weer in het veld. In de 22ste minuut maakte Thijs, die gelijk met Rinus Terlouw naar de uit een corner van links hoog voor het doel zwevende bal kopte, het winnende doelpunt (12) Bijna had Nederland evenals twee weken gele den in Antwerpen (toen werd het 22) nog gelijk gemaakt, maar in de laatste minuten schoot Piesbrouck keihard buiten het bereik van De Raedt tegen de lat. De wedstrijd was voorafgegaan door een grote militaire muzikale show, waaraan medewerking werd verleend door het jachthoomkorps van het garderegiment Jagers, de Marinierskapel der Koninklijke Mi litaire Kapel, de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht met tamboer- korps en de Amerikaanse 314e Ar- myband uit Frankfort. Zonderlinge invallersbepaling De Nederlandse spelers ston den even heel vreemd te kijken toen de invallersbepalingen voor deze wedstrijd bekend werden gemaakt. Het bestuur van de Turkse bond was n.l. met de KNVB overeengekomen, dat van beide ploegen de doelverdedigers en twee veldspelers gedurende de gehele wedstrijd mochten worden vervangen. Zelfs als zjj niet geblesseerd waren

Leidse Courant | 1959 | | pagina 13