KLIEKJES Salzburger Theater krijgt meer feestelijk aanzien K2r helpt direct tegen etensvlekken. vet, zonder kringen 't HOORNTJE van KIEKJES VROLIJKE KLEUREN IN HET VOORJAAR DRIE MOTTEN DRIE BESTRIJDINGEN ZATERDAG 9 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het wereldberoemde speeltheater van Salzburg wordt grondig gerestaureerd en verbouwd. Als het festival van Salzburg 26 juli geopend wordt, hoopt men het theater weer open te kunnen stellen. inwrijven laten drogen afborstelen teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. Srerwljdert vlekken Royale iube f.1.95 IAHNEMANN Luren (N.H.) Postbus 18 Importeur ven Polycolor K2r Placentubex Margrec Astor Mouson Blendax (Advertentie) \700R EEN ENKEL ogenblik, bes- te lezers, komen we er uit. We drogen ons er niet eens voor af. Eer gisteren, op die wonderschone, gul- stovende Hemelvaartsdag, zijn we er ingekropen en we denken dit vol te houden tot na de Pinksterdagen. De vriendelijke opeenhoping van zon- en feestdagen, de ope ning van het bad seizoen hebben ons ertoe gebracht, ons heil en enige ver pozing te zoeken in het zilte nat der Noordzee omtrent Katwijk. Nu kan het nog; als de zon zich even verslikt is het weer afgelopen en misschien wel voor goed, dit jaar. Noem het kolder, als u wilt. wij noe men het gewoon „voorzorg". We ver sturen geen ansichten, dat laten wij aan de vacantiegangers over die straks in hun zomerhuisjes moeten schuilen voor de regen. Wij zouden u willen toeroepen: doe als wij, „zieh die Badehose ein"; er zijn nagenoeg geen kwallen EEK. BOERDERIJ AFGEBRAND Vanmorgen vroeg is de grote boer derij, „Het Aalderink", onder de ge meente Warnsveld, toebehorende aan de St. Anthoniebroederschap te Zut- phen en bewoond door de landbouwer Maalderink, door onbekende oorzaak geheel in vlammen opgegaan. 35 Var kens kwamen bij de brand om. Een knecht van de boer kon slechts op hst nippertje gewaarschuwd worden. De gehele boerderij met schuur, als mede alle landbouwwerktuigen en de inboedel gingen verloren. De brand weer moest zich beperken tot nablus sen. De boerderij was verzekerd. Het 2-jarig dochtertje Marga- retha van de fam. Minneboo uit de Gerard Doustraat in Amsterdam, dat gistermorgen om negen uur uit een openstaand aam van de ouderlijke woning op straat viel, is 's middags om twee uur in het Weesperplein zie kenhuis overleden. Imp. LAHNEMANN - Laren N. H. Postbus 18 Advertentie. De oplossing van de „Fotokliekjes" van de vorige week luidt: 1) H.M. de Koningin zal Abraham zien, woensdag, 29 april; 2) Vliegen de Prins nam de kortste weg, zater dag, 25 april; 3) Gedenck Klanck klonk over de Waalsdorpervlakte, vrijdag, 2 mei; 4) Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin, vrijdag, 1 mei; 5) Hare Majesteit kreeg de teleurstel lende piimeur, dinsdag, 28 april; 6) B.B.C.-orkest begon Nederland-trip in Keukenhof, zaterdag, 25 april; 7) Verrassende finish van Tulpen- rallye, vrijdag, 1 mei; 8) Kleine Jan in bij-de-hand, maandag, 27 april; 9) Luchtopname van nieuw Londen- se heliport, maandag, 27 april; 10) H.M. de Koningin spreekt haar leer tijdgenoten, vrijdag, 1 mei; 11) Het meisje en het monster, dinsdag, 28 april; 12) Holland zet het water de voet dwars, maandag, 27 april. Mej. Ank v. d. Berg, wonende Plantsoen 29 te Leiden, is degene, die door het lot werd aangewezen als winnares van de vijf gulden, die we de vorige week in het vooruit zicht stelden, van iedereen, die een juiste oplossing inzond. Mej. v. d. Berg krijgt zo spoedig mogelijk haar prijs thuis. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Deze week een luchtige pot: alles is even optimistisch. Dat zit wel snor 1), je ziet het zo 5). Het gaat op rolletjes 7) en dat valt mee 4)'Hij 10) dacht het wel geschoten te hebben, maar tot het geluk van velen, rook te hij een zware pijp 3). In het ver band van deze kliekjes is het enige dat 9) bindt met 2) dat beide van steen zijn en ernst ademen. Een wat de rest van het menu 6) betreft: daar loopt een streepje 8) door. Sor ry. WAT DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kimt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bfj uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Verschillende huishoudscholen hebben in de afgelopen weken in het teken van de zuivel gestaan. Een school in Den Haag won de huishoudschoolprij s 1958 met het beste kaasgarnituur, een andere in Eindhoven kreeg een eervolle ver melding voor de meest originele kaasgerechten, terwijl een school in Spijkenisse een alleraardigste zui- veltentoonstelling had ingericht waar niet alleen allerlei wetens waardigs over zuivel heel over zichtelijk was opgesteld, maar waar ook allerlei gerechten met kaas stonden uitgestald. Zo zal de jeugd, die op deze manier al vroeg vertrouwd wordt gemaakt met de gedachte dat kaas voor veel meer is te gebruiken dan alleen maar voor de boterham, er niet in ge ringe mate toe bijdragen dat deze goedkope eiwitleverancier ook in ons land definitief z'n weg naar de warme maaltijd zal vinden. In dit weekmenu zijn enkele kaasge rechten opgenomen die door de leerlingen werden gedemonstreerd. ZONDAG: ananastoast met kaas; blinde vinken, postelein, aardap pelen; gevulde sinaasappelen met slagroom. MAANDAG: omelet, andijvie, ge bakken aardappelen; rabarber met schuimkop. DINSDAG: Florentijnse spinazie met kaas en rauwe ham, aard appelen en botersaus; yoghurt met cocosnoot. WOENSDAG: spinaziesoep; verse worst, bloemkool, aardappelpu- rée. DONDERDAG: grapefruit; nassi- goreng. VRIJDAG: raapstelen, rauw gebak ken aardappelen, gehakte bief stuk met uitjes of gestoofde vis, worteltjes, peterselie-aardappe- len; citroenvla. ZATERDAG: macaroni met ham en kaas; fruitsla. WANNEER we zo kort nog de koude, donkere winter achter de rug hebben, is het begrij pelijk, dat we snakken naar zon, zachte tem peraturen en wat dies meer zij. Dat manifesteert zich bij de mens in een hang naar frisheid, kleur en vrolijkheid, dingen die wij ook terugvinden in onze kleding. Ook al trachten we de laatste jaren ook in de winter in onze kleding een vleugje van betere jaargetijden te bewaren (de wintermodekleuren zijn niet meer zo donker en somber), toch is het speciaal het voorjaar dat ons het echt fleurige doet wensen. Bloemmotieven doen het wat dat betreft nog altijd zeer goed en in de mo derne dessins vinden we die ook en wel in vele 1 kg. spinazie, 50 gr. spek, 100 gr. geraspte kaas, een klontje room boter, zout, nootmuskaat. De spinazie uitzoeken en enige malen goed wassen. Het spek in dobbelsteentjes snijden en even uithakken. Een klontje boter toe voegen en hierin de gewassen en uitgelekte spinazie laten slinken. De geslonken spinazie met zout en wat nootmuskaat op smaak bren gen en in een vuurvast schotelfje overdoen. De groente met geraspte kaas bestrooien en er in de oven Het model op onze illu stratie draagt een schat van een japonnetje, ver vaardigd van een heer lijk lichte, zachte zomer stof met een prachtig bloemdessin in vrolijke maar beschaafde tinten. Trouwens het gehele mo del is zeer chic. De wijde hals, die niet diep werd uitgesneden, geeft precies dat goede cachet. Let u ook eens op de leuke mouwen, die de in druk wekken alsof op de ze japon een pellerine ge dragen zou worden, wat toch echt niet waar <s. Daaronder zien we de klassieke strakke rok, die altijd zo buitengewoon fraai afkleedt. Dergelijke japonnetjes zijn voorjaarsjaponnen bij uitstek en wel speciaal voor de jonge vrouw, die een keurige japon zoekt, waarmee zij overal kan ver schijnen. Ze zijn er gelukkig te kust en te keur en er is voor „elck wat wils." veelheden vergift nodig. In ver band hiermede verdient het aan beveling deze stoffen in schilfer- of poedervorm te gebruiken; de verdamping wordt hierdoor be grijpelijk bevorderd. Recept: Ananastoast met kaas. 125 gr. kaas, 75 gr. amandelen, 1 schijf ananas, 65 gr. mayonaise. Kaas, amandelen (in wat heet wa ter broeien, waardoor het schil letje gemakkelijk loslaat) en ana nas in fijne reepjes snijden en met de mayonaise en eventueel nog iets citroensap op smaak afmaken. Langwerpige stukjes toast hier mede bedekken en als koud voor gerecht presenteren. Wie de motten met succes be strijden wil, dient op de hoogte te zijn van het leven van deze ver nielers. We hebben n.l. niet te ma ken met één mot. De drie meest voorkomende soorten in Nederland zijn: a) de gewone klerenmot, (tineola bisselliella Hum). b) de pelsmot (ofwel de Tinea pellionella L) en c) de tapijtmot (trichophaga ta- petzella L.). Deze drie soorten zijn vrij ge makkelijk te onderkennen. De klerenmot en de pelsmot zijn on geveer even groot; de klerenmot is goudachtig van kleur en de pelsmot is bruinachtig met donkere vlekken. De tapijtmot daarente gen is ongeveer 1»/» maal zo groot als de beide eerstgenoemde soor ten en vertoont duidelijk twee kleuren, n.L naar de kop toe is ze zwart, terwijl de vleugeltjes ver derop wit gekleurd zijn. Ook de kop, waarop het pluimpje, is wit. De motten doorlopen dezelfde toestanden als de meeste insecten, n.L vlinder-eitje-larve-pop-vlinder. Huisjeslarve en vraatgang. De larve vooral betekent een direct gevaar voor de wol. De vlinders zorgen voor de voortplan ting. Het leven van de drie ge noemde soorten is verschillend. De larve van de pelsmot leeft in een huisje, dat ze steeds mee sleept. Het huisje is opgebouwd uit stuk gebeten vezels en verbon den met zelf gesponnen draden. De gewone kleermot maakt op de wollen stof uit vezels, spinsel en uitwerpselen de z.g. vraatgan gen, waarin ze zich geheel kan omdraaien. Ze vreet afwisselend aan beide einden van de gang. De vraatgangen zijn korter naarmate vuil e.d. ze lekkerder gemaakt heeft. De pop heeft rust nodig. Aangezien de levenswijze en de bouw van de vlinder geheel ver schillen bij die van de larve is een geleidelijke overgang van de ene vorm in de andere niet mogelijk. Hierdoor treedt een rust stadium tussen beide vormen in. Dit is het z.g. popstadium. Voordat een larve zich verpopt, spint ze uit eigen spinsel en afgebeten stukjes vezel een cocon, die de onthulling van de pop vormt. Als u goed kijkt, ziet u duidelijk zichtbare korrel tjes aan de buitenzijde van de co con; dit zijn uitwerpselen van de larve. Het duurt ongeveer 2 tot 6 we ken, voordat uit de larve binnen de pophuid in de cocon een vlin der ontstaat. Deze werkt zich nu uit de pophuid en trekt daarbij deze pophuid gedeeltelijk uit de cocon. Geen rust en geen vuil. U zult al begrepen hebben, dat voor de mot twee factoren aan trekkelijk zijn, n.l. rust van het kledingstuk en vuil op het goed. Natuurlijk zijn er hulpmiddelen die ons ten dienste staan om de motten te bestrijden, maar gere geld borstelen, kloppen en uithan gen in licht en lucht, wassen voor het opbergen voor langere tijd, zijn middeltjes die ons geen cent kosten. Toch is het wel eens nodig tot bestrijdingsmiddelen over te gaan. Deze kunnen een dodelijke wer king uitoefenen en komen ons dus wel zeer van pas op gezette tijden. Wij kunnen onze toevlucht ne men tot ademhalingsvergiften, con tactvergiften en tot vraatvergiften. De inademing. Beginnen we met eerstgenoem de, de ademhalingsvergiften. Hier onder rekenen we kamfer, nafta- line en paradichloorbenzol (globol) die in ballen, schilfers of poeder- vorm verkrijgbaar z(jn. Verder kunnen we noemen de gifgassen, welke door speciale ont- mottingsbedrijven worden ge bruikt, deze zijn gemaakt van zwavelkoolstof, blauwzuurgas en dergelijke. Eerstgenoemde stoffen ontwik kelen dampen. Indien we ze ge bruiken in een afgesloten ruimte b.v. een kist, koffer of kast, zijn voldoende dampen aanwezig om de motten door de inademing te doen sterven. Niettemin zijn voor het doden der larven zeer grote hoe- Contact- en vraatgift. De contactgiften zijn vergiften die door de huid van het insect dat er mede in aanraking komt, heen dringen. Tot deze groep behoort het ondermeer alom bekende DDT dat onder allerlei namen in de handel verkrijgbaar is. De vraatgiften zijn vergiften die hun werk doen als ze met de ve zels in de darm van de insecten komen. De vergiften moeten zich dus vast aan alle vezels hechten, teneinde op deze wijze de larven te dwingen er van te eten en dan is hun lot beschoren. Men kan de weefsels met een flitspuit met de gifoplossing bespuiten of ze in de oplossing drenken. Tot deze soort vergiften behoren de meeste motwerende middelen en nu is het wel wonderlijk dat juist de twee eerstgenoemde ver giften hpt meest populair zijn. Bescherming is van korte duur. De bescherming van vergiften in poedervorm duurt slechts zolang het weefsel niet wordt geklopt, ge borsteld of gewassen, terwijl de opgespoten vergiften hun werk blijven doen zolang de kledingstuk ken niet gewassen of gestoomd worden, dat komt dus hierop neer, dat na elke keer wassen of sto men de behandeling opnieuw moet plaats hebben. De vergiften aangebracht door het drenken van het weefsel ver liezen hun werking na wassen of chemisch reinigen; echter mogen hieronder ook gerekend worden, die welke hun werking na de be handeling behouden. Hierbij moe ten wij niet uit het oog verliezen, dat kledingstukken, die zeer vaak gewassen worden, op de duur him werking juist daaYdoor gaan ver liezen. U ziet, dat er een ruime keuze bestaat om maatregelen te nemen, zodat er in feite in het geheel geen schade meer behoeft te bestaan. Eén ding mag nimmer uit het oog worden verloren en wel dit, dat geregelde controle en herhaling van behandeling dringend noodza kelijk zijn. De huisvrouw die in dit verband tijd en moeite kan op brengen, kan veel geld en veel on gerief besparen. Gelukkig neemt de vraag naar motvrije of motbe- stendige artikelen toe, zodat we hierdoor in een vrij gunstige posi tie zijn komen te verkeren. Gunt de mot geen rust, dus laat uw kleding niet rustig hangen in de kast. Maakt de kast of andere opbergruimte geregeld schoon, dan verkrijgt \i met de minste kosten het beste resultaat. De tijd waarop zonneschijn eventueel met wind aanbreekt, ligt nabij, en deze twee „gratis" middelen kunnen ons, naast onze eigen arbeid, zeer van dienst zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10