„Pro Ecclesia" bij dubbel jubileum van de heer Heemskerk, Warmond Luisterrijke viering van het drievoudig kloosterjubileum te Langeraar Tweede arrestatie roofoverval Abcoude De 50.000-ste »polio-prik« te Leiden Vi.IJD j 8 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onder gTote belangstelling her- zocht mevrouw Heemskerk de jubi- daehten de heer en mevrouw L. P.laris de onderscheiding op te spelden. HeemskerkRotteveel de dag, waar op zij voor 40 jaar in het huwelijk traden. Een dergelijke gebeurtenis is in onze dagen geen zeldzaamheid. Maar toch mag in dit geval wel van De heer C. J. de Vroomen, lid van het Armbestuur, wees er op, dat deze dag niet alleen voor de jubilaris een uitzonderlijke dag is, doch ook voor het armbestuur, omdat dit bestuur gedecoreerde in zijn midden te heb ben. „Deze onderscheiding", aldus spr., „komt u ten volle toe, want het werk dat gij voor onze instelling hebt ge daan, heeft steeds onze grootste be wondering en waardering gehad. Waar het de minderbedeelden betrof, waart gij steeds de man, die hun no den aanvoelde en begreep en gij waart het, die krachtig en met over tuiging de noodzakelijkheid van hulp verlening naar voren bracht". Als een uitzondering gesproken worden, zich ten zeerste verheugt, thans een omdat de heer Heemskerk behalve' JJ~ -- «•-* 1u zijn 40-jarig huwelijksfeest tevens het feit herdacht, dat hij 40 jaren on afgebroken lid is geweest van het r.k. Armbestuur. De laatste jaren vervulde hij de functie van voorzitter-secretaris. Het was dan ook geen wonder dat van deze ongezochte gelegenheid gebruik werd gemaakt om hem hiervoor dank en hulde te brengen om wat hij in deze functie voor de katholieke ge meenschap heeft gedaan. Daartoe was het voltallig kerk- en armbestuur naar „de Stad Rome" ge komen om de jubilaris en zijn echt genote te huldigen en te danken voor dit sociale werk, door hem verricht. De pastoor, als voorzitter van het kerkbestuur nam als eerste het woord. Hij wees er in zijn toespraak op, dat hij gedurende zijn pastoorschap de heer en mevr. Heemskerk heeft le ren kennen als godsdienstige en werkzame mensen, die ten voorbeeld gesteld kunnen worden aan de thans levende en toekomende generatie. „Uw terrein", aldus spr., „bepaalde zich niet uitsluitend tot het gods dienstige leven, want ook in het so ciale leven hebt gij een belangrijke taak vervuld. Wij zijn hier bijeenge komen- om u hiervoor van onze open lijke dank en waardering te getui gen. Ook de hoogste kerkelijke auto riteit, de H. Vader, heeft door u de pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia" toe te kennen, uiting willen geven aan zijn waardering voor het geen door u in al deze jaren voor de katholieke gemeenschap in deze WEEK d. FOTOGRAFIE f waarin uw fotohandelaar 8 voor tal van verrassingen zorgt I i U HOORT ER MEER VAN immmmmmmmMwf Heesters is hierna door de leerlingen de operette „Doornroosje" opgevoerd. I Zowel de gezongen als de gesproken rollen werden door de kinderen goed beheerst, zodat alles buitengewoon i verliep. Tussen de bedrijven mochten j we genieten van een orkestje dat be stond uit enige leerlingen, eveneens onder leiding van mevr. v. d. Bosch- Heesters. Na de operette dankten i zuster Christien en zuster Arnold ien allen heel hartelijk voor de wijze, waarop dit feest gevierd was en waardoor het tot een hoogtepunt in hun leven was geworden. Na afloop was er voor de jubilaressen, leer krachten en genodigden nog een kort gezellig samenzijn. De viering op Hemelvaartsdag De parochianen werden op deze grotere dochters eveneens veel, waar- feestelijke morgen naar het Godshuis door zoveel zonnigs in het leven der I opgeroepen door de klokken, die in ouders kwam. Aan alle drie de jubi- de hoge toren hun bronzen feestklan- lerende zusters werd door hem een 1 ken uitstrooiden. De kerk bood een prachtig bouquet anjers aangeboden, feestelijk aanzien door de prachtige Nadat de heer Van Dam nog wat versiering van het hoofdaltaar, als gezellige muziek had gespeeld was er een geschenk van de parochianen. gelegenheid voor iedereen om de zus- Het H. Misoffer werd opgedragen ters persoonlijk te feliciteren, waar door pastoor v. d. Hoeven, met assis- van velen gebruik hebben gemaakt, tentie van kapelaan v. d. Voort als j diaken en pater C. Peterse O. Carm. 7nPTFRWDIinP als subdiaken. Onder de H. Mis heeft ^UC* ILIV"UUUL de pastoor namens de parochie de n.K.J.B. rijwieltochten. Zondag zusters gefeliciteerd met hun gouden 2\ juni zullen de jaarlijkse N.K.J.B.- en zilveren jubile. Het zangkoor zong rijwieltochten in Zoeterwoude beter onder leiding van de heer J. Zwirs bekend als „De Sterrit" worden ge- de wisselende gezangen van Hemel- organiseerd. vaartsdag en voor de vaste gezangen j)e organisatoren zijn reeds geruime was gekozen de missa St. Franciscus t(jd bezig met de omvangrijke voor- Pastoor Gussenhoven overhandigt nHL"h'mIs ber=ldi"fen' ,Er f'biizonde[ ,veeI het jubilerende echtpaar Heemakerk jan Jos_de Klerl^ Na de H. Mis aandacht worden besteed aan het sa- de oorkonde, behorende bij de Pause lijke onderscheiding. dank voor dit loffelijk streven bood spreker de jubilaris, namens het Armbestuur, een prachtig tafelkleed aan. De heer Heemskerk bracht zowel het Kerkbestuur als het Armbestuur dank voor deze onverwachte huldi ging. De mij door de Paus toegekende onderscheiding stel ik op zeer hoge prijs, aldus de jubilaris. „Ik meen hierin een blijk te mogen zien dat mijn streven om daar te helpen, waar zulks dringend nodig is, niet tever geefs is geweest. Het heeft mij in mijn leven een grote voldoening ge geven". Velen, waaronder verschillende geestelijke en wereldlijke autoritei ten, hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt, de jubilaris en zijn echtgenote te complimenteren met dit dubbele jubileum. meente is verricht". De pastoor ver- van geniet. Het gouden kloosterfeest van zuster Xaveriana en het zilveren van de zusters Christine en Arnoldien is op feestelijke wijze gevierd. Eén dag was het feest op de huishoudschool en gisteren vierde heel de parochie het feest van de drie jubilaressen mede. Het zal wel een zeldzaamheid blijven dat een kloosterjubileum aan leiding is tot een zo algemene deel name aan de feestviering als hier het geval was. De reden daarvan is ge legen in het feit, dat juist deze jubi laressen een taak vervulden of nog vervullen, waar heel de parochie en zelfs de omgeving directe profijten Viering op de R.K. landbouw- huishoudschool. Vreugde van korte duur In Oegstgeest is donderdagmorgen een 20-jarige jongeman, P. R. gear* resteerd, die ervan verdacht wordt* de vorige week te hebben deelge nomen aan een roofoverval, die la een villa te Abcoude gepleegd werd, De arrestant heeft inmiddels be kend. Hij verklaarde, naar wij uit de Volkskrant vernamen, dat hij het pistool waarmee hij het echtpaar had bedreigd, tussen Katwijk en Noord- wijk op het strand had weggegooid. De ploertendoder, waarmee zijn mededader, zijn 25-jarige neef L. R. uit Leiden was gewapend, zou ergens langs de spoorlijn tussen Utrecht en Leiden liggen. L. R., die vorige week zaterdag in Leiden werd aangehou den, ontkent aan de overval te hebben deelgenomen. L. R. had vorige zomer kennis ge maakt met het echtpaar Van Gelae- ren, toen hij strandstoelen verhuurde in Zandvoort. Samen met zijn neef In de middaguren was er in de zaal I drong hij vrijdagmorgen de villa van .an het parochiehuis voor iedereen 1 WERKLOOSHEID IN BOLLEN- het echtpaar te Abcoude binnen. Z» gelegenheid om te komen feliciteren.STREEK OPNIEUW AFGENOMEN doorzochten ialles maar vonden Toen de zusters binnenkwamen speel-1 I slechts vyftig gu de U de heer C. v. Dam welkomstmuziek 1 Een steeds verder inkrimpend aan-1 het echtpaar in de slaapkamer te ver- op de piano. In de zaal waren mede bod van werkkrachten, een grotere rassen toder bedreiging meteen aanwezig de geestelijkheid van de oa- vraag als gevolg van een behoorlijke pistool weid de heer Van Gelderen rochle, burgemeester B. J. Hogen- activiteit in de bouwsectdr en hl de zld"P«tefeuille met 530 boom, een vertegenwoordigster van metaalnijverheid en voor het overige de Algemeen Overste van de congre- Ihans belangrijk gunstiger cufers gatie der Voorzienigheid e.a. De bur- dan verleden jaar om deze tijd. Zo gemeester merkte op, dat we wel een 's de van zaken momenteel op bijzonder feest vieren, want als we de arbeidsmarkt in de bollenstreek, de jaren van het kloosterjubileum De directeur van het Gewestelijk Ar- der jubilaressen bijeen tellen is het w ZOETERWOUDE (Dorp) werd het Jubilate Deo voor vier- menstellen van een aantrekkelijk tra- stemmig mannenkoor van Simon jgct over circa 75 km. Kroon gezongen. De orgelbegeleiding werd verzorgd door de organist C. j van Dam. Omstreeks 12 uur verscheen Arti met drumband, pij psters en orkest1 Vrouwenbeweging. Tot op de speelplaats van de school voor V .van f, winterseizoen nodigt het brengen van een serenade. I e pestuur alle leden met hun echt- genoten te komen naar de cabaret- De jubilaressen werden tijdens de- avond op dinsdagavond 12 mei a.s. te ze muzikale huldiging toegesproken 7.45 uur jn het parochiehuis aan de door de heer C. A. Volgering, voor- Schenkelweg. zitter van Arti. J een honderdjarig feest. Een andere bijzonderheid is, dat zusters, levend in een klooster, nu zo in het openbaar komen met dit feegt. Dat komt omdat deze zusters steeds werkzaam zijn voor het belang der gemeenschap. En zij doen dit niet met als inzet stof felijk gewin, maar het is gericht op het welzijn "van de evenmens. Na mens het gemeentebestuur bood hij de hartelijke gelukwensen aan en hij hoopte dat de zusters nog vele jaren Het feest van de directrice, zuster haar arbeid zullen kunnen verrichten Bea was niet bang Ze zag er niet tegenop. Bea van den Hoogen, Schelpenkade 28, oud negen jaar, zou woensdagmiddag haar tweede prikje gaan halen van de polio-inenting. Ze was flink ge noeg. Moeder hoefde niet mee en haar zusje Ria, 14 jaar oud, nam de honneurs waar. Ze had een hele tijd moeten wach ten bij de dokter in het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Ma re, voordat ze aan de beurt was: er waren wel dertig kinderen vóór haar. Eindelijk werd ze binnengeroepen. Wie schetst haar verbazing, toen dokter J. G. Fortuin, directeur van de gemeentelijke, geneeskundige dienst, zelf een praatje met haar kwam maken. Bea was namelijk het 50.000ste kind in Leiden dat een polio-prikje kreeg, 't Leek haar niet veel te zeg gen en ze trok een gezicht alsof ze alles wel eens zou overdenken, als ze eerst maar weer geholpen was. Al die foto's ook die van haar gemaakt werden! Het was maar een ogenblik werk: ze stond zo weer op de gang. Toen mocht ze met haar zusje met dokter Fortuin en zuster H. van Om men mee, theedrinken. De middag werd helemaal mooi, toen dokter Bazuin haar vroeg, wat ze graag hebben wilde een pop, of een boek ofzo.... "Een fijn leesboek", rea geerde ze snel. Maar op de vraag, wat voor boek ze het liefst had ant woordde ze minder resoluut: „O, geeft niet". Bij zuster Van Ommen achterop de fiets is ze naar een boekenwinkel gereden en daar heeft ze zelf haar cadeau gekozen. Dokter Bazuin schreef er een op dracht in. Het is de moeite waard, geprikt te worden. Met deze vijftigduizendste is, tot nu toe, ongeveer 907c van de daar voor in aanmerking komende kin deren tussen 2 en 14 jaar tegen polio geïmmuniseerd. Ongeveer 8% heeft verstek laten gaan. 2% werd door huisartsen behandeld. Dit is in vergelijking tot het provinciaal en landelijk gemiddelde zeer gunstig. Men schat, dat in het voorjaar van I960 ongeveer een vierde deel van de Leidse burgerij gevacineerd is te gen polio. Voor de 3e inspuiting voor de kin deren geboren in 1950 en 1951 zullen de kinderen worden opgeroepen te gen woensdag 20 mei, donderdag 21 mei en vrijdag 22 mei a.s. in het St. Antonius Clubhuis, Nieuwe Mare 43. De oproepingen zullen in de loop van de volgende week worden ver zonden. (De 3e inspuiting voor kinderen geboren in 1945 t.m. 1949 e.n 1958 zal vermoedelijk geschieden in het voorjaar van 1960). Behalve genoemde 3 dagen in mei zal er tot en met 24 juni a.s. steeds op iedere woensdag van 23 uur op de G.G. G.D. gelegenheid zijn om kinderen te laten inenten, die op het tijdstip van oproeping verhinderd waren. Laat dus ieder van één van deze gelegenheiden gebruik maken om de inenting te voltooien. Christine, en de waarnemend direc trice, zuster Arnoldien, werd gevierd met de leerlingen van de huishoud school, tezamen met het onderwijzend personeel. Des morgens werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk, waar bij de vaste gezangen door de leer lingen werden verzorgd. Tijdens deze H. Mis hield pastoor van der Hoeven een korte toespraak, waarin hij voor al wees op al het goede wat er door de zusters voor de school en daarmee voor haar leerlingen is gedaan. Na de H. Mis gingen allen naar de school, waar in de feestelijk ver sierde gymnastiekzaal de tafels al ge dekt stonden voor het ontbijt. Mevr. Elbers-de Koning begroette na het welkomstlied alle aanwezigen. Tijdens het ontbijt werden de jubi laressen toegesproken door een der leraressen, mej. M. G. Brandsma. In een vlotte en geestige toespraak com plimenteerde zij de zusters namens de leerkrachten en leerlingen van de school. Als tastbaar bewijs van hun waardering werden door twee leerlingen enige cadeaux overhan digd. Zuster Christine werd verblijd met een fototoestel met alles wat daarbij hoort. Zuster Arnoldien mocht de Culinaire Encyclopedie en een mooie aktetas in ontvangst ne men. Vervolgens nam pastoor v. d. Hoe ven het woord om als herder van de parochie de zusters nog eens dank te zeggen voor alle zorgen, die zij besteed hebben aan de opvoeding van de jeugd.. De burgemeester heeft dit alles nog eens onderstreept en namens de bur gerij de zusters zijn dank betuigd. Onder leiding van mevr. v. d. Bosch tot zegen van velen. De heer Th. Hijdra sprak namens de oud-leerlingen van de kleuter school en de ouders van de leerlingen oud-leerlingen der huishoud school. Deze zonnige dag herinnerde hem aan het vele zonnige wat door toedoen van de jubilaressen was ge bracht in de gezinnen. Zuster Xave- rana leerde de kleuters zoveel dat zon bracht in het gezn, en de zusters van de huishoudschool leerden de I mensen assisteren enkele dagen per B. Maas, deelde ons mede dat het aanbod van werkkrachten in één maand zakte van 711 naar 513. Ver leden jaar had men eind maart 1942 werklozen geregistreerd en eind april 869. De land- en tuin bouw arbeiders na men van de groep werklozen een be langrijke plaats in: nl. 174. In het rayon Lisse zijn er 106 woonachtig en in het rayon Katwijk 68. Van de werkloze bloemistarbeiders woonden er 18 in Hillegom, 45 in Lisse, 17 in Noordwijkerhout, 15 in Sassenheim, 9 in Voorhout, 22 in Katwijk, terwijl Rijnsburg, Valken burg en Noordwijk er in totaal 46 hadden. De eenzijdigheid van de ge meente Lisse komt in deze cijfers dui delijk naar voren. Diverse bollenstreekbewoners zijn de afgelopen week in de Amsterdam se havens te werk gesteld en ook uit Katwijk gaat thans weer een extra groep van 25 naar de havens. Deze SIR SAMUEL HOARE. f Burggraag Templewood (sir Samuel Hoare) die voor de oorlog o.a. minis ter van buitenlandse zaken was, is donderdag op 79-jarige leeftijd piot steling in Londen overleden. Donderdag woonde hij nog een ver gadering van het Hogerhuis b\j. Hij is vier keer minister van lucht vaart en van buitenlandse zaken ge weest; voorts heeft hij de functies be kleed van minister voor India, mi nister van marine en minister van binnenlandse zaken. In de tweede wereldoorlog was hij gedurende vier jaar ambassadeur in Spanje. week bij het lossen van fruit in Rot terdam. Verder is nog een groep van plm. 40 man in de hoofdstad werk zaam. In Katwijk heeft men nog rond 115 werkloze vissers ingeschreven. Men heeft goede moed dat voor de 19de mei dit aanbod geheel is verdwenen. Dan gaat nl. de haringvisserij weer beginnen. In Katwijk volgen momen teel 91 vissers een cursus op de vis serij school. Echtpaar Olierook Voskuil te Hazerswoude Op 18 mei 1909 werden de heer Jo hannes Olierook en mevr. Petronella Voskuil te Hazercwoude in de echt verbonden, en sindsdien hebben zij daar het grootste deel van hun leven doorgebracht. De bruid is 83 ;aar, de bruidegom 82 jaar. Uit htm huwe lijk zijn 10 kinderen geboren waar van er nog 6 in leven zijn, ze zijn alle getrouwd en hebben samen 21 kinde ren. Het bruidspaar leest al 49 jaar de Leidse Courant, wa. ook geen blauwe maandag is. Het gouden paar heeft enige jaren geleden zijn intrek genomen, bij hun jongst gehuwde zoon, waar zij een gelukkige oudedag genieten in goede gezondheid. De bruidegom gaat elke morgen nog naar lijkse bezigheid is breien, terw'jl de bruidegom alle buiten werkzaamheden nog verricht. De bruidegom kan veel vertellen uit de moeilijke, armoedige jaren in het begin van deze eeuw. Hij en zijn vrouw kunnen op een arbeid zaam leven terug zien. Zondagmiddag 3 mei a.s. zullen 21 kleinkinderen te gast zijn bij het bruidspaar, waar zij hen nog een lang leven zullen toeroe pen. De grote dag valt op 18 mei a.s. om 10 uur zal een H. Mis worden op gedragen te hunner intentie. HAZERSWOUDE DE JONG'S MACHINEFABRIEK 40 JAAR Reeds verleden week zaterdag v/erd aan de directie een cadeau overhan digd. Hierna maakte de heer B. de Jong, directeur, aan het personeel bekena, dat de directie besloten had het per soneel ter gelegenheid van dit jubi leum een gratificatie toe te kennen. Burgemeester L. J. den Hollander sprak een toepasselijk woord. De feestelijke viering van het jubi leum vond zijn hoogtepunt in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Woensdag avond waren in vorengenoemde zaal ongeveer 250 werknemers met echt genoten en verloofden samengekomen om van een keurig verzorgd program ma, met als conferercier Cees de Lan ge, e genieten. Vele radio- en televi- sie-artisten verleenden hun mede werking, waaronder John de Mol en de Selvora's. De muzikale omlijsting in intieme kring in de kantine van Y,411 ^€ze ayonc* werd verzorgd door de Jong's Machinefabriek aan de Rijn- Tonny Schiffersteyn. Ook Annie de dijk het 40-jarige bestaan van ge-1 Reuvermet orkest brachten populair» w noemde industrie gevierd. Namens het meh>diën. de kerk, de bruid echter heeft nog wat personeel werd door de heer L. Boom, Onder de bekwame leiding van J. te kampen met haar voet; haar dage- voorzitter van het jubileumcomité, 1 Alphenaar was er bal.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3