De maatschappij heeft de vrijgezel hard nodig jams, zó? voordelig! Steunt de actie ,Zomerzegel' m Den Haag deels stroomloos Gemeenteraad van R'dam moet over Metro beslissen Idylle DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 VRIJDAG 8 MEI 1959 Dr Klompé op Wereldvrijgezellendag Mr. de Wilde „Te zwaar belast" „Ik verkies het woord vrijgezel bo ven dat van ongehuwde", zei gister middag de minister van Maatschap pelijk Werk, mejuffrouw dr. M. G. M. Klompé in haar toespraak tot de nagenoeg geheel bezette grote Kur saal in Scheveningen, waar de Neder landse vrijgezellenbond zijn wereld vrijgezellendag hield. „Want", zo zei dr. Klompé, „het woord ongehuwde heeft iets negatiefs, en het woord vrijgezel heeft twee positieve ele menten, namelijk vrij en gezel". Ze sprak eerst over de vele soor ten vrijgezellen, zoals de kleine groep vrijgezellen die dat uit overtuiging zijn en een grote groep van vrijge-j zeilen die geen partner hadden ge- vonden. In deze laatste groep, aldus dr. Klompé, bevindt zich een aantal j dat dit innerlijk niet heeft kunnen verwerken, die nog haakt naar het vinden van de partner. Deze vrijge zellen lijden aan eenzaamheid en frustratie en idealiseren het huwelijk vaak te veel. Dikwyls is dit te wijten aan een onjuiste opvoeding. Deze mensen zijn innerlijk niet vrij. Van Nelle bestellen (Adv.) Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Beelden uit de jaren 1912-1913. 20.35 Zo zijn ze. 21.10 Dansork. 21.45 Filmprogr. 22.10 Epi loog. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Graan. 8.50 V. d. vrouw (9.35- 9.40 Waterst 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Promena de ork. en sol. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Amuz. muz. 14.45 Kron. v. let teren en kunsten. 15.20 Pianospel. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. jeugd. 18.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus. muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.30 Lichtbaken, caus. 19.45 Philh. ork. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aanslui tend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. huisvr. 10.45 Lichte muz.. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land-en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Soortnws. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Kamerork. en sol. 16.10 Sport- feest. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Muziek-kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 In Bijbelland. caus. 19.55 Deze week. caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialis tisch comm. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing ver zocht. 23.15 Nieuws. 23.30-24.00 Gram. Vrfjgezel met inhoud In haar, soms zeer geestige, over peinzing zei dr. Klompé voorts dat het aan de vrijgezel zelf is om inhoua aan het woord vrijgezel te geven. De maatschappij heeft de vrijgezel, zo- wel man als vrouw, bitter hard no dig. Ze dacht hierbij aan verplegings-, reclasserings-, voogdij- en maat schappelijk werk, waarin de vrijge zel zijn of haar taak kan vinden. De vrijgezel heeft er recht op als vol-j waardig burger te wofden be schouwd. Mr. J. de Wilde, lid van de Eerste' Kamer der Staten-Generaal sprak over de afschaffing van de vrijgezel lenbelasting. Hij zei o.m. dat de taak van de bond niet verder kan en mag gaan dan de regering te wijzen op de re delijkheid van zijn eisen. Men moet er aan denken dat de verlangens al tijd redelijk moeten zijn, anders kan men niet tot overtuigen, hoogstens tot overdonderen komen. Naar mijn gevoel aldus mr. De Wilde worden de vrijgezellen onrechtvaardig behan-1 Te zwaar belast „De overheid", zo meende mr. De Wilde, „mag niet met twee maten meten. Als de vrijgezel de lasten moet meedragen, dan moet hij er om gekeerd ook voordeel van kunnen hebben". Het draagkrachtbeginsel is in hoge I mate rechtvaardig, mar het bestaan de verschil is te groot. De overheid laat de vrijgezel meebetalen voor ty pische gezinslasten. Hoeveel? Wethouder D. W. Dettmeijer had de aanwezigen namens de burgemees ter van 's-Gravenhage verwelkomd. Hij had, zo zeide hij, ter gelegenheid van de vrijgezellendag eens laten op zoeken hoeveel ongehuwden boven de 25 jaar in Den Haag woonden. Dat was op 31 december 1957 32.000 vrouwen en 18.000 mannen. De stichter van het wereldvrijge- zellencongres in Grevenbicht. de heer G. Greijn, had aan de wereld vrijgezellendag in Schevenmgen een telegram gezonden waarin hij de beste wensen uitte. Zwaa rd em ake r's 70 ct 93 ct 122 ct Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten Vrachtwagen op pont in brand geraakt paniek om een tankauto Woensdagmorgen omstreeks half twaalf is op de Rijkspost no. 12 aan de zuidelijke oever van het Nóordzee- kanaal een vrachtauto door onbe kende oorzaak in brand gevlogen. De 23-jarige chauffeur, G. Kerkhof, is met brandwonden opgenomen in een ziekenhuis in Zaandam. Twee perso nenauto's en een militaire wagen werden beschadigd. De brand werd door middel van een brandblusappa- raat van de pont geblust. De vracht auto is in beslag genomen. De rijks politie te water stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeuren. Nader vernemen wij, dat de brand op de vrachtauto ontstaan is doordat een bijrijder uit een jerrycan met een buis brandstof in de carborateur wil de overhevelen. De vrachtauto was 's morgens in Haarlem gekocht. Bij het uitbreken van de brand ontstond paniek, daar zich op de pond ook nog een tankwagen met 10.000 liter benzine bevond. Het driejarig dochtertje van de familie Fortier is woensdagmiddag op de Veldenseweg te Venlo door een autobus gegrepen en op slag gedood. (Advertentie) Van Nelle bestellen Van Nelle bestellen (Adv.) Ger Greijn sprak Grevenbicht De stichter van het wereldvrijge zellencongres, de heer Ger Greijn, heeft in een buitengewone bijem komst in Grevenbicht van Neder landse vrijgezellen een rede uitge sproken. In zijn toespraak riep de heer Greijn de vrijgezellen die daar bijeen waren gekomen ter gelegen heid van de viering van de wereld vrijgezellendag op, tot het beoefenen van naastenliefde. Hij memoreerde dat op Hemel vaartsdag in vele plaatsen in ons land, onder meer in Scheveningen en Amsterdam, vrijgezellen bijeen zijn1 gekomen en sprak zijn grote voldoe ning uit over het feit dat op een van deze bijeenkomsten (Scheveningen) het woord werd gevoerd door de mi nister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. Klompé. Hij zag daarin een uiting van waardering van regeringszijde voor zijn initiatief dat hij indertijd heeft genomen, na melijk tot het instellen van de vrij gezellendag. Verschillende muziekkorpsen on der andere de Koninklijke harmonie „Aurora" en de harmonie „Sint Cae- cilia" uit Grevenbicht verleenden aan de bijeenkomst hun medewer king. Van de overkant van de Maas uit België, arriveerden vrijgezellen- poppen, die op de laatste dag van het wereldvrijgezellencongres op 17 aug. verbrand zullen worden als symbool van de beëindiging van het congres I Met de poppen in een landauer trok- j ken de deelnemers door het dorp. De. haan, die tijdens het laatste congres van de toren was gehaald, werd daar nu weer op geplaatst. Het begint in een bouwput Maandagochtend, 11 mei, zal de di recteur-generaal van de PTT in een bouwput in het Haringvliet de eer ste serie zomerpostzegels-1959 te koop aanbieden. Als eerste verkoop plaats is een bouwput gekozen, om dat de zegels, die ontworpen zijn door Lex Horn, alle afbeeldingen vertonen van het Deltaplan. De nieuwe serie bestaat uit een postzegel van 4, 6, 8, 12 en 30 cents, respectievelijk met een toeslag van 4, 4, 4, 9 en 9 cent. De complete ^se rie kost dus 90 cent en heeft «en frankeerwaarde van 60 cent. De ze gels zijn geldig tot en met 31 decem ber 1960. De „Actie Zomerzegel" duurt tot 27 juni. Tijdens de actie zullen ock prent briefkaarten worden aangeboden, die eveneens door Lex Horn zijn ont worpen. In 1950 was de netto-opbrengst van de zomerpostzegels ruim 107.178.—, in 1954 149.820.— en in 1958 218.000.De gelden wor den ieder jaar uitgekeerd aan een groot aantal instellingen voor maat schappelijk werk, volksgezondheid en culturele zorg. Sinds 1952 wordt 25 procent van het beschikbare bedrag verdeeld over de provincies, terwijl het overige deel wordt bestemd voor landelijke instellingen. Het comité voor de zomerpostze gels helpt ook in „kleine individuele gevallen". Met het geld van de zo- Van Nelle bestellen (Adv.) Na oniplof'ing in transformator Door onbekende oorzaak heeft zich woensdagmiddag om vier uur een ontploffing voorgedaan in het onderverdeelstation van het Haagse elektriciteitsnet aan de Hoekwater straat. De klaj was zo hevig, dat een muur uit het gebouw werd gedrukt. Na de explosie brak er brand uit in het transfcrmatorgebouw. In het gebouw bevindt zich de aansluiting van het Haagse net op het hoogspanningsnet van het Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland. Om het mogelijk te maken, dat voorlopig op de reserve installaties werd over geschakeld, moesten om hak vijf de wijken Spoorwijk en Laakkwartier stroomloos gezet worden. Daardoor viel ook de spanning op het tramnet uit. Tegen half zes was de stroom voorziening weer normaal. merpostzegels is bijvoorbeeld een röntgenapparaat gekocht voor de rheumapatiënten op Texel, zodat de ze nu niet meer in alle jaargetijden met de boot naar Den Helder hoeven om bestraald te worden; het dak van een buurthuis voor „asfaltjeugd" werd gerepareerd en de vleugel van een beroepsmusicus werd gerevi seerd. Voorts zijn bijna dertig steunfond sen en nationale instellingen op het gebied van de volksgezondheid, het maatschappelijk werk en de cultuur aangewezen voor een aandeel in de opbrengst van 1959. Van Nelle bestellen (Adv.) De KLM is met de Douglas-fabrie- ken in onderhandeling over de aan koop van een viertal straalvliegtui gen van het type DC-8 boven de reeds eerder bestelde serie van acht van hetzelfde type. De vliegtuigen, waarover momen teel wordt onderhandeld, zullen wor den uitgerust met de modernste, zo genaamde „turbofan"-motoren. Met de bestelling is een investering ge moeid van ca. 100 miljoen, zo heeft de president-directeur, de heer I. A. Aler, in de algemene vergadering medegedeeld. GENERATOR ONTPLOFT. Door tot nu toe onbekende oor zaak is in de gebouwen van het provinciaal Utrechts Elektriciteitsbe drijf een generator uit elkaar ge sprongen. Er ontstond een felle uit slaande brand die door de Utrechtse brandweer binnen twintig minuten was geblust. Er ontstond een ravage in de machinehal en er kwam een storing op het elektriciteitsnet voor. Als vermoedelijke oorzaak wordt aangenomen het breken van een as van een turbine van 42.000 kilowatt. Deze turbine dateerde uit de oorlogs tijd. De aangerichte schade wordt op enkele miljoenen guldens geschat. Prins Bernhard heeft vanochtend het nieuwe bedrijfscomplex van de maatschappij de fijnhouthandel „Fijnhout" n.v. aan de Nieuwe Hem- weg te Amsterdam officieel geopend. NA TREINONGELUK OVERLEDEN. De 40-jarige Hendrik ten Gate uit Hoogeveen, die woensdagochtend tus sen Wirdum en Leeuwarden onder de trein uit de richting Zwolle ge raakte en daarbij onder meer een schedelbasisfractuur opliep, is in de nacht van woensdag op donderdag aan zyn verwondingen bezweken. PATER C. VAN 'T WESTEINDE t Pater Cornells van 't Westeinde is zondag 3 mei im de missie van Zuid- Af rika overleden. Hij was 61 jaar missionaris en 54 jaar priester. Pater Cornelis werd geboren 29 oktober 1875 te Borselen, Zeeland. Hij was het eerste Nederlandse lid van de Congregatie der Oblaten van de H. Franciscus van Sales. In 1898 ver trok hij als broeder naar de missie van Zuid-Afrika. Daar is hij gewor den de „pionier van de Kalahari- woestijn". De grootste Zuid-Afri kaanse krant noemde pater Cornelis bij zijn gouden missionarisjubileum „een van de meest bekende en oud ste missionarissen in Namaqualand". In 1948 kwam pater Cornelis naar Nederland om dit uitzonderlijk ju bileum 50 jaar missionaris te vieren. Twee jaar geleden was hij voor de laatste maal op vacantie. Hij j wilde in de missie sterven en begra ven worden, daar in zijn geliefde Zuid-Afrika, waar hij meer dan 60 jaar heeft gezwoegd. Vrijdag 8 mei zal in het Missie huis Ave Maria te Tilburg een plechtige Requiem worden gehouden voor de zielerust van deze grote missionaris. Paler C. Braun (uit Katwijk) gepromoveerd Pater C. G. F. Braun MSC, gebo ren te Katwijk aan den Rijn, is he denmiddag aan de R.K. Universiteit gepromoveerd tot doctor in de filo sofie, op een academisch proefschrift dat tot titel had „Zelfkennis", een studie over de zelfkennis en haar wijsgerige vooronderstellingen in de leer van Sint Thomas van Aquino. Promotor was prof. dr. J. H. Rob bers SJ, die veel lof had voor de dissertatie van pater Braun. In het eerste deel van zijn studie onderzocht pater Braun Thomas' beschouwingen over de zelfkennis in haar twee fasen van zelfervaring en zelfbeschouwing. In het tweede deel mediteerde hij over de vraag naar de wijsgerige vooronderstellin gen van de zelfkennis. VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Australië: ms „Willem Ruys" 14/5. Brazilië: ms ,.Edda Cords" 13/5. Canada: ms „Noordam" 14/5; ss „Waterman" 16/5. Chili: via New York 16/5. Indonesië: ss „Utrecht" 14/5. Ned. Antillen: ms „Doris" 12/5 ss „Baarn" 14/5; ms „Poseidon" 16/5. Ned. Nieuw Guinea: ss „Peleus" 11/5. Nieuw-Zeeland: ms „Willem Ruys" 14/5; ss ..Gothic" 16/5. Suri name: ss „Eilbek" 14/5. Unie van Zuid-Afrika en Z. W Afrika: ms „Winchester Castle" 16/5. Brits Oost Afrika: ss „Pierre Loti" 16/5. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Van Nelle bestellen (Adv.) Overtreders uitverkoop- wet zwaar beboet De Haagse economische politie rechter heeft een Amsterdams con fectiebedrijf veroordeeld tot een boete van 6000 wegens het over treden van de uitverkoopwet. De officier van justitie had eerder 10.000 boete geëist. De firma had vorig jaar vóór de officiële oprui mingsdatum geadverteerd over de hele pagina van enkele dagbladen met een „Prijzenslag 1959". Een di recteur van een warenhuis had vóór de officiële datum geadverteerd met meubelen en modelkamers tegen uitzonderlijk lage prijzen. Hij werd voor deze overtreding veroordeeld met een boete van 1050. T V. distributie voorlopig commercieel onmogelijk Ofschoon er technisch geen moei lijkheden zouden zijn om vier tele visieprogramma's via één distribu tiekanaal in de Nederlandse woon kamers te brengen, stuit televisie- distributie tot dusverre af op gebrek aan commerciële mogelijkheden. Met een kleine ingreep zou ieder televisietoestel op een t.v.-distribu- tienet kunnen worden aangesloten, waardoor het vraagstuk van de an- tenne's en de gestoorde ontvangst ge heel of goeddeels zou kunnen worden opgelost. Met de onderhanden zijn de verbeteringen van de zendanten- ne's echter wordt aan deze euvelen reeds een eindweegs tegemoet ge komen. Bij en tv-distributienet zou het kostenvraagstuk in verband met het doorgeven van buitenlandse pro gramma's een grote rol gaan spelen De vraag of de animo voor aanslui ting bij vrij hoge kosten groot of ge ring zou zijn, lijkt in PTT-kringen niet moeilijk te beantwoorden. Het zelfverhuren van ontvangers voor een tv-distributienet is alleen al van wege de daartoe vereist enorme in vestering niet doenlijk en stuit bo vendien af op de grote bezwaren bij de handel. Men heeft daarom in ons land de gedachte aan een tv-distributienet voorhands moeten laten varen. BIG MET VIJF POTEN. Op het bedrijf van de heer G. Druif aan de Haarkampstraat te Voorthuizen is een biggetje met vijf poten geboren. Het had twee rech- ter-voorpoten. Het diertje is niet in leven gebleven. Eerste deel in voorbereiding De leden van de Rotterdamse ge meenteraad heeft nu een voorstel van het college bereikt om tot de aanleg van de voorgenomen metroverbinding tussen het Centraal-station en het Zuidplein te besluiten en reeds over te gaan tot de uitvoering van de tun nel onder de Nieuwe Maas door. Een eerste krediet van 31.300.000 wordt daarvoor gevraagd. B. en w. menen duidelijk voorde len in het metrosysteem te zien. Bij exploitatie met trammateriaal is vol gens hen de vervoerscapaciteit niet hoger te stellen dan op 10.000 perso nen per uur, welk cijfei reeds vrij spoedg na het gereed komen van de tunnel tijdens de spitsuren zal wor den bereikt en daarna ongetwijfeld b. en w. verwijzen naar de kaart van Rotterdam en de op handen zijn de ontwikkeling spoedig zal wor- overschreden. De rijtijd van de metro van be gin tot eindpunt zal slechts 10 tot 12 minuten bedragen. Doelmatig in gericht materieel zal de tijd, nodig voor het in- en uitstappen aan de stations, kunnen beperken tot 10 a 20 seconden. De frequentie van de trei nen kan zonder bezwaar tot 2]/z mi nuut en zo nodig hoger worden op gevoerd." Aldus biedt de metro volgens b. en w. alle mogelijkheden om het steeds toenemende verkeer tussen rechter- en linker Maasoever door openbare vervoermiddelen snel en soepel te verzorgen. De investeringen voor het gehele projectworden geschat op ƒ134.300.000. Het voor rollend materieel uitge trokken bedrag ad ƒ13.500.000 heeft betrekking op 32 rijtuigstellen, waar mee in het drukste kwartier 3500 pas sagiers kunnen worden vervoerd. Het totale bedrag zal over een tijd vak van vijf tot zeven jaren kunnen worden opgenomen. Omtrent de tarieven staat nog niets vast. B. en w. wijzen er voorts met nadruk op, dat tal van vraagstuk ken, die met het hoofdprobleem an nex zijn, nog om nadere bestude ring vragen. De resultaten daarvan zullen in een tweede deel van het metrorapport worden neergelegd. 'AAN DE VECHT éoor Bart in 't Hout 19) „Een pakje Bostonzei Bert, met een vriendelijke intonatie in zijn zijn stem. De winkelier zei niets, deed niets, hij keek. Bert voelde zich onbehaaglijk wor den, tersluiks schatte hij de afstand van de toonbank tot de deur. Als die kerel gevaarlijk werd, kon hij in twee stappen de deur bereiken Zou hij dat al eens eerder gehad heb ben? dacht Bert. Waarschijnlijk niet en was hij het, die de primeur had van de ontdekking. Je moet maar pech hebben. Plotseling keerde de man tot le ven terug en hij deed niet wat Bert vreesde, dat hij zou doen. Hij pakte geen sigarenkist om hem naar het hoofd te gooien, doch hij opende z'n mond om hem iets te vragen: „Bent u niet. De man bleef halverwege in z'n vraag steken, waarschijnlijk kwam er weer een hiaat in z'n gedachten. Het kon echter ook zijn, dat hij had willen eggen: „Bent u niet die dikke vent?" en was hem op het laatste ogenblik te b'nnen geschoten, dat je zo iets wel „entre nous" kan zeggen, maar bezwaarlijk tegen een „outsi der" kunt lanceren. Bert kon een lichte wrevel niet onderdrukken. Er waren ten slotte duizenden, miljoenen dikke mensen in de wereld, maar verduiveld, daar om was het nog niet prettig door een wildvreemde een dikke vent ge noemd te worden. We behoeven niet stijf en vormelijk te zijn, dacht Bert, maar er zijn grenzenHij liet slechts zijn misnoegen blijken door vormelijk te vragen: „Pardon De sigarenman keerde opnieuw tot het leven terug. Er kwam weer glans in z'n ogen, toen hij vroeg: „Bent u niet die meneer van Eendekroos?" Zo, dacht Bert tevreden, zo is het tenminste al beter. Hij kon het wel, als hij maar wilde Bert besloot de sigarenman meteen eens te vertellen hoe de naam was van „die dikke vent" en vroeg: „Bedoelt u misschien meneer de Graaf?" „O, hiet-u de Graaf?" herhaalde de sigarenman op een verbaasde toon, alsof hij voor het eerst in z'n leven die naam hoorde. „Nee", vervolgde Bert, „die ben ik niet." „O", zei de sigarenman, „ik dacht het." „Ik ben wel een vriend van hem", verduidelijkte Bert, doch dit scheen de sigarenman nauwelijks te interes seren. Hij gaf Bert het gevraagde pakje sigaretten en beschouwde hier mede de kennismaking voor geëin digd. Bert had ook weinig behoefte om verder met de sigarenman te converseren en verliet de winkel met 'n: „Goede middag." De sigarenman mompelde iets te rug en toen Bert buiten gekomen om keek, zag hij, dat de sigarenman hem over de etalage met een wantrouwen de blik nakeek, alsof hii nie* geloof de, dat Bert „die dikke vent" niet was Bij de drogist, die rolletjes film verkocht, hetzelfde wantrouwen, al uitte de man dit niet in fixeren. Al thans, hij keek Bert maar even door dringend aan en scheen hierdoor overtuigd, dat hij „die dikke vent" niet wasDoch hij liet de gulden, die hij voor het rolletje film in be taling gaf extfa op een marmeren plaat klinken, als wilde hij zich er van overtuigen, dat het geldstuk niet vals was Wat 'n vreemde kerels zijn dat hier, dacht Bert, toen hy weer op de fiets zat. Hij was nog niet aan het einde van zijn ontdekkingen. Bij het passeren van een kruidenierswinkel, zag hij opeens een man achter de toonbank vandaan schieten en op een drafje de winkel uitlopen om hem na te kijken. En op 'n afstand hoorde hij hem roepen: „Zeg TeunTeunis dat niet die dikke vent?" Honderd meter verder was het de slager, die bijna z'n hals verrekte om hem goed te kunnen zien Bert stond voor een raadsel. Naar de wijze, waarop de mensen zich ge droegen, was het niet lastig voor hem te concluderen, dat de houding der dorpswinkeliers jegens Ollie niet be paald vriendschappelijk genoemd mocht worden. Bert snapte er niets van. Voorzover hij Ollie kende, was hy de meest vredelievende, meest ruzie-hatende mens die er in Neder land rondliep en Bert begreep niet hoe hij er in geslaagd was zich deze onvriendschappelijke houding der Nergenshuizense winkeliers op de hals te halen. 's Avonds ging Bert eens een kijk je nemen in „De dorstige Visser". Hij vroeg Eendekroos of deze hem wilde vergezellen, doch deze zei, dat hij nog wat anders te doen had. „Je gaat toch niet verder met schoonmaken?" vroeg Bert. „Want voor vandaag is het welletjes." Eendekroos had zo geschrobd en geboend, dat hij de woonkamer niet terugkende. Waar eens de spinnen een welig bestaan hadden geleid, heerste nu een properheid, waarvoor geen enkele fatsoenlijke Hollandse huisvrouw zich behoefde te schamen. Wat Bert nauwelijks had durven ho pen: de kamer was zelfs gezellig ge worden. De tafel en de stoelen blon ken van de boenwas en de grond was zo schoon dat je er wel van kon eten. In een hoek tikte genoeglijk een Friese klok en op de hoge schoor steenmantel stonden een paar Delfts blauwe bordjes te pronken, dat het een lust was er naar te kijken Ja Eendekroos had zelfs de koperen pot, die aan een ketting boven een ouder wetse open schouw hing, zo gepoetst, dat ze blonk als de zon. Nee, het was werkelijk welletjes zo en Eendekroos dacht er hetzelfde over, want hij zei, dat hij er 's avonds zijn gemak van ging nemen. Over de boot van Ollie hadden ze samen niet meer ge sproken, Bert was tactisch dit pijn lijke onderwerp uit de weg gegaan en Eendekroos had niet de behoefte gevoeld er nog eens over te begin nen. Van het stulpje van Eendekroos naar „de dorstige Visser" was een kwartiertje fietsen en Bert deed het met een prettig tevreden gevoel, dat doet denken aan het gedicht van een zekere „landrr.an". De zon begon al onder te gaan, de lucht was heerlijk koel en vol van die heerlijke rust, die zo kalmerend volgt op een war me zomerdag. „De Dorstige Visser" was een echte dorpsherberg, waar een goed glas bier werd geschonken. Het stemde Bert tevreden, dat hier niet met 'n soort bedekte vijandschap over Ollie werd gesproken. Integen deel, de herbergier en de dorpelin gen, die in „De dorstige Visser" ver poosden hadden de aangenaamste herinneringen aan Ollie en het deed hun oprecht genoegen van Bert te vernemen, dat hij binnenkort weer in«eigen persoon in het dorp zou ver schijnen. Bert speelde met een der dorpelingen een partijtje biljart en toen hij dit partijtje wist te winnen, was hij reeds een man van gezag, want hij was er in geslaagd een der sterkste spelers van Nergenshuizen te verslaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 18