r G B Scherp K O viert derde lustrum met uitgelezen programma Twee hoogtepunten POTLOOD EN GEEST aa rru rirl Muum LjtJ □ijl AMSTLEVEN levensverzekering De Leidse jeugd vierde bevrijdingsdag Professorenwijk herdacht bevrijding vjaj AG 6 1959 Dii Lc-ji»SE COURANT PAGINA 1 Echtpaar Van Benten-Molkenboer (Oude Wetering) 50 jaar getrouwd Op 18 mei a.s. hoopt het echt jaar Van BentenMolkenboer de dag te herdenken waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De bruidegom is thans 74 jaar en geniet nog een uitstekende gezondheid. De bruid, van geboorte een Zoeterwoud- se, is 77 jaar en maakt het ook nog best, alleen wordt zij soms wat door rheumatiek geplaagd. Uit het huwe lijk werden 10 kinderen geboren van wie er nu nog 8 in leven zijn. Opa en oma Van Benten hebben 24 klein kinderen. Zo in de loop van de ja ren heeft van Benten al op ver schillende wijzen de kost verdiend. Achtereenvolgens was hij tuinder, boer en melkboer. Maar oude liefde roest niet en daarom houdt de krasse bruidegom ook nu nog hier en daar een tuin bij. Wanneer in het najaar het tuinwerk weer wat voorbij is gaat Van Benten koeien knippen. Dat doet hij al vanaf zijn 13e jaar! Een vermeldenswaardig feit is nog dat het bruidspaar ook al precies 50 jaar de Leidse Courant leest. Op 21 mei zal in de parochiekerk van Oude-Wetering een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Daarna wordt het gouden feest te midden van kinderen en kleinkinde ren op vrolijke wijze gevierd, 's Mid dags tussen 3 en 4 uur zal het bruids paar recipiëren in café „Meerzicht". Bij de aanvang van het nieuwe seizoen komt de Leidse Volksuniver siteit K. O. wederom met een pro gramma voor de dag dat klinkt als een klok. Misschien meer nog dan anders is ditmaal gezocht naar op vallende hoogtepunten, omdat dit jaar het derde lustrum een feit is. De opzet van de viering mag dan be scheidener zijn dan die van het vo rige feest, maar het bijzondere cachet, dat aan dergelijke mijlpalen wordt gegeven zal deze keer geheel in het programma tot uiting komen. Om dan maar meteen met de deur in huis te vallen: de viering van het derde lustrum .van K. O. zal worden geïllustreerd door het optre den van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg uit Brussel en „ons eigen" wereldvermaarde Concertge bouworkest. Door de zeer welwil lende medewerking van de directie van het Concertgebouworkest is het thans mogelijk geworden, dat het Amsterdams orkest voor de eerste maal deel uitmaakt yan een Leidse concertabonnement. De schaduwzijde is, dat Eduard van Beinum z.g. niet meer dit excellent ensemble kan lei den. Ook met de komst van de KVS kan K. O. zich gelukkig prijzen. Het gezelschap komt met „Het dag boek van Anne Frank", welk stuk nog nooit in Leiden kon worden opge voerd, omdat de décorbouw van Theate r (dat als enig Nederlands toneelgezelschap „Het dagboek" brengt) niet geschikt is voor de Leid se Schouwburg. De K.V.S. zal het 2 3 4 7 10 Ï6- r I8~ 19 ■7öT~ 23 3 TT ■?9m No. 521. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. vaartuig, 6. rund, 7. witte mier, 11. vreemde taal, 13. voornaamw., 15. mu zieknoot, 16. levenslucht, 17. voeg woord, 18. votre excellence (afk.), 20. stoomschip (afk.), 21. stad in Opper - Italië, 25. maand van het jaar, 27. uit roep, 28. metaalsoort, 29. lengtemaat (afk.). Verticaal: 2. atmosfeer (afk.), 3. vlaktemaat, 4. water in N.Brato., 5 deel van het gelaat, 6. jongensnaam, 8. bekende afkorting, 9. boom, 10. plant, 12. scheur, breuk, 14. gem. in Gelderl. 15. tussenzetsel, 19. kleding stuk, 21. familielid, 22. voorvoegsel, 23. mens, 24. slede, 25. bevestiging, 26. pers. voornaamwoord. Oplossing vrijdagavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 1, borat, 6. ale, 8. ora, 10. Lent, 12. slok, 13. as, 14. rel, 16. es, 17. mager, 18. Aa, 20. mom, 21. o.e., 23. klap, 25. pond, 27. Est, 29. Dee, 30. elite. Verticaal: 1. gala, 2. ben, 3. re, 4. tol, 5. taks, 7. les, 9. roe, 11. tramp, 12. slemp, 15. ego, 18. Aken, 19. als, 21. one, 22. eden, 24. Ate, 26 ode, 28. ei. Dagboek van Anne Frank alleen in Leiden brengen en wel vijfmaal: in de toneelseries A en B en bovendien voor de groene kaarthouders. Toneel. Hoewel de toneelvoorstellingen voor K. O. nog geen extra zorgen ople veren, is het verloop van het publiek door invloed van de t.v. toch groter dan bij de concerten. Maar de keuze van de gezelschappen zal dit jaar weer borg staan voor een uit stekend toneelseizoen. In de toneel serie A treden op: de Kon. Vlaam se Schouwburg de Haagsche Come- die, het Rotterdams Toneel en de Nederlandse Comedie; in de series B (voornamelijk blijspeleh) komen de Ned. Comedie, Toneelgroep Theater, de Kon. Vlaamse Schouwburg en de Haagsche Comedie.. De z.g. houders van de groene kaar ten (K. O.-leden uit aangesloten (bedrijven en instellingen) worden ook geenszins vergeten. Er zijn ook voor hen speciaal 9 voorstellingen v. d. voortreffelijke gezelschappen-: de K. V. S. te Brussel, de Nederl. Comedie, Toneelgroep Theater en de Haagsche Comedie. De kaarten voor deze voor stellingen worden echter niet in abonnement verkocht maar kunnen bij de contactpersonen op de bedrij ven verkregen worden. De concerten zijn gerangschikt in een serie van 6 abonnementsuitvoe ringen, welke wederom onder de naam „Meesterserie" worden gepre senteerd. Deze reeks heeft zijn meer dan goede naam reeds in Leiden ge vestigd, getuige het recente optre den van het Italiaans^ Kamermu ziekgezelschap I Virtuosi di Roma in het afgelopen seizoen en het Ne derlands Kamerorkest in het jaar daarvoor. Thans werken aan deze se rie mee het Residentie Orkest (drie maal) en het Rotterdams Philhar- monisch Orkest (tweemaal). Het zesde concert is het hoogtepunt dat wordt gevormd zoals we reeds schreven door een uitvoering door het Concertgebouworkest. Aan deze concerten wordt mede werking verleend door vermaarde solisten uit binnen- en buitenland, te weten door Shura Cherkassky, piano. Louis Stotijn, fagot, Ingrid Haebler, piano, Berl Senowsky, viool, en Cor de Groot, piano. Alle concerten worden gegeven op donderdaagvond en geen ervan valt samen met een toneelvoorstelling op een donderdag. Behalve deze 6 concerten komen er voor de groene kaarthouders nog minstens drie, verzorgd door het Re sidentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Evenals de prijzen voor de toneelvoorstellingen zijn ook de kosten voor deze groe- ne-kaartconcerten zo laag mogelijk gehouden. Deze gereduceerde prijzen gelden alleen voor personeelsleden van aangesloten bedrijven. De pro gramma's voor deze concerten zijn hoewel ze op zeer hoog niveau lig gen „populaire" dan de abonne mentsconcerten. Annie d'Arco, piano, speelt met het orkese de bekende Rhapsody in Blue van George Gersh win en Jolle de Wit en Edward Wit- senburg vertolken het concert voor fluit en harp van Mozart. Hans Henkemans, piano, treedt voor de eer ste maal voor K. O. op. Er staat weer een zeer genotvol seizoen voor <fe K. O.-leden te wachten. De reputatie van deze Volksuniversiteit wil, dat alleen het beste goed genoeg is en het is bekend, dat zij in het brengen daarvan altijd slaagt. Alleen voor K. O.-leden heet het; maar we stellen ons voor, dat iedere Leidenaar die voor het schone openstaat lid van K. O. kan worden, want de contributie van 1.25 per jaar mag waarlijk geen con tributie meer genoemd worden.... L ^4*rru*i*^ JHi (Advertentie) Speurtochten, dans en jazzconcert De Leidse schooljeugd heeft giste ren weer een fijne dag gehad. Het was bevrijdingsdag en dat moest ge vierd worden. Want de kinderen van thans weten - gelukkig - niet meer, wat oorlog is en daardoor zegt ook het begrip „Bevrijdingsdag" hen wei nig. De kinderen van de lagere scho len hadden des middags vry. Voor hen had het comité Bevrij dingsdag 1945 van de Leidse Jeugd Actie twee speurtochten georgani seerd, een voor wandelaars en een voor fietsers. In grote massa's deden de school kinderen aan deze tochten mee. Er waren ruim 3100 scholieren, waarvan 1600 met de fiets en de rest lopend. Nooit heeft het aantal wielrijders de wandelaars overtroffen. Hieraan zal het mooie weer zeker hebben bij gedragen. Beide tochten begonnen op het marktterrein bij de molen De Valk. Voor de wandelaars ging de tocht langs Rijnsburgerweg en Houtlaan door de Leidse Hout naar Maredijk en Kikkerpolder, langs de bossen van Oud-Poelgeest, waar reigers en kraai en in de bomen nestelen. Vandaar ging het langs de Maredijk naar de velden van de Leidse IJsclub en dan terug naar het Schuttersveld en de Molen De Valk. Er waren drie con troleposten onderweg, en op drie plaatsen moest een opdracht worden vervuld. In de Leidse Hout hingen losse letters aan bomen, welke sa men een woord moesten vormen. Langs de Maredijk moesten de kin deren het jaartal ontdekken van een boerderij en ook moesten ze een aan tal lampions tellen, dat langs de weg was opgehangen. Voor de fietsers ging het langs de Rijn. Over Spanjaardsbrug voerde de weg door Leiderdorp, Achthoven en Koudekerk aan de Rijn en dan de Lage Waard in tot vlak bij Woubrug- ge. Dan ging het over de Does en door Hoogmade terug naar Leider dorp en de stad. Ook op deze tocht moesten twee opdrachten worden vervuld. Er moest een jaartal worden ontcijferd en een woord samenge steld uit letters, die langs de weg waren opgesteld. De kinderen, die tussen half drie en drie uur waren gestart, keerden voor half zes bij De Valk terug. Aan de finish ontvingen alle deel nemers tegen „betaling" van hun rou tebeschrijving een aardige herinne ring. JAZZCONCERT De commissie voor jeugdvoorstel lingen, uitgaande van K O en de Leidse Jeugd-Actie heeft met de or ganisatie van een jazzconcert op de avond van Bevrijdingsdag een bij*- zonder goede greep gedaan, temeer daar de optredende orkesten als de beste in eigen genre bekend zijn. Een ei-volle zaal jeugdig publiek heeft stil genoten van „blanke" jazz uit de twintiger jaren, stijl New Or leans, dus in z'n eigen originele vorm, door „The New Orleans Seven" o.l.v. Hans Róty, op een voortreffelijke wijze ten gehore gebracht. Inderdaad er is stil genoten, geen ogenblik heeft het ook maar de schijn gehad van ritmisch tumult. Hier waren dan ook de werkelijke kenners verzameld. De stijl van dit orkest is, vooral in de ritme-sectie uitgesproken modern ge ïnspireerd; de uitbreiding van het zevental met een achtste, een bari ton-sax, gaf het geheel zelfs een on gebruikelijke, doch prachtig in het gehoor liggende klankkleur. Enthousiast applaus was er voor de solisten, stuk voor stuk uitingen van muzikaal kunnen en improvi satie. Vooral in „Singing the blues" en „Sugarfoot" bereikte het achttal hoogtepunten. Onze eigentijdse jazz werd gebracht door het bekende trio van Pim Ja cobs, ditmaal uitgebreid tot quintet, met de prominenten Ton van Vliet (Tenor-sax) en Ado Broodboom (Trompet). Met deze combinatie werd aan de aanwezigen het puikje der moderne jazz geboden, want de na men van drummer Cees See, bassist Ruud Jacobs en leader Pim aan de piano, zyn wezenlijke begrippen voor de insiders. Vakkundig en beheerst improviseerden zij op bestaande the ma's, het kenmerk van de jazz, en vormden aldus het prototype van de Bob-combinatie. De wonderbaarlijke techniek van Ado Broodboom kwam wel heel goed tot uiting in het ro mantische slow-tempo van „Autumn leaves", een prestatie, die klonk als een klok. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald zn van P. Lasan- der en T. M. C. van Ryn; Astrid Eli sabeth dr van J. M. Gij bels en J. J. Buring; Renate Klara dr van J. C. Klerks en M. Emmerich; Rudolf zn van L. ter Wee en J. Mark; Johanna Elisabeth dr van J. J. van Zonneveld en M. van der Hoeven; Wilhelmina Aletta dr van C. van Veen en A. den Hartog; Jacob Michael Derk zn van E. H. Kusen en I. E. D. Utermöhlen; Antoinette Johanna Petronella dr van C. Scheffer en A. F. E. Haneveld; Wilhelmus Johannes zn van J. W. A. Hijdra en H. Bos. Overleden: M. Le Noble 66 jr, echtgenote van J. Verra; G. H. van Drunen 59 jr. echtgenote van W. E. Weideman; M. F. de Gunst 18 jr, dochter; J. Hoogerwerf 68 jr, man; C. L. Ruwaard 27 jr, man; M. Laman 79 jr, vrouw. Bijzonder interessant was het slot van deze avond waarbij beide orkes ten, elk in him eigen styl het ver maarde „Bye bye bluebird" ten ge hore brachten. Dit was een leerzame aanvulling van het ter zake kundige, instructieve commentaar van Michiel A. de Ruyter, die elk nummer met zijn radio-routine heeft toègelicht. Volksdansbal in An toni us- Clubhuis Het Comité Bevrijdingsdag, verza melde in het Antonius Clubhuis de volksdansgroepen „Oud Poelgeest" en „Nieuw Holland", zulks in samenwer king met de Leidse Jeugdactie, waar van de secretaris, de heer H. Zunder- man, het bal opende met een korte uiteenzetting van het doel van deze avond: feest te vieren met groeps- dans zoals dit in de dagen na de be vrijding werd gedaan. „Oud Poelgeest", o.l.v. de heer J. van Treuren en mej. A. Wildschut, hebben speciaal studie gemaakt van de Duitse en de Balkandansen. Zo za gen wy de Kreuz König en de Lan- dler op vrolijke wijze en in mooie ge lijkmatige figuren. De karakteristie ke Slavische „kolo" was de rustige Vrajanka, de levendige Plescavac eis te een bijzonder behendige voet door de daarin verwerkte geraffineerde passen. De religieuze dans uit Jemen „Dodi li" tekende door stijl en be weeglijkheid duidelijk het land van herkomst, in feite eigenlijk een com binatie van diverse stijlen veroor zaakt door de gemengdheid der be volking. De r.k. dansgroep .Nieuw Holland" is gespecialiseerd in de Engelse en moderne Amerikaanse volksdans. Voor drie paren zagen wij Fadango en de Portland Fancy. De leider dezer groep, de heer F. Fransen uit Den Haag, combineerde diverse moderne Amerikaanse dansen tot een afzonder lijk geheel en doopte dit „De ster", een prachtig geheel, gedanst door vier paren. Behalve met genoemde en nog vele andere demonstraties hebben beide groepen zich vrolijk geamuseerd met massale ry- en speldansen in een sfeer van vriendschap en blijheid, beide kenmerken der volksdans-be- .oefenaars. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL In verband met de Hemelvaarts dag zal op donderdag 7 mei a.s. geen huisvuil worden ingezameld» Men ge lieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, die gewoonlijk op donder dag worden bediend, zal nu plaats vinden op vrijdag 8 mei e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op vrijdag worden bediend, geschiedt nu op zaterdag 9 mei e.k. ook in de mid daguren. De ophaaldienst van zaterdag zal, met enige vertraging normaal door gang vinden. De directeur Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst. WIJN BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) Leidse agenda WOENSDAG, 6 MEI Expogé Ledenvergadering. Hotel Central, Breestraat, 8 u nam. Pulchri Studio. Toneelvoorstelling „De Sukkel", St Antoniusclubhuis, 8 u nam. WSL. Vanity-fair op Pieterskerk- plein, 2 10 u nam. DONDERDAG, 7 MEI Hemelvaartsdag. R.K. studentenvereniging „Sanc- tus Augestinus" 66ste Dies natalis. Plechtige H. Mis in „Eigen Huis", Rapenburg, 10.30 u v.m., „Brunch" op Eigen Huis te 12 u., waarna Bui tengewone alg. ledenverg. te 14.30 u nam. VRIJDAG, 8 MEI „Catena" viering zevende dies na talis. Gewelfkamer Universiteit, 4 u nam. Raad voor de kinderbescherming, Contactavond. Mr H. R. Goudsmit over „12l/i jaar adoptie in Nederland" Rapenburg 6, 8 u nam. „Catena musicale", concert. Stads gehoorzaal 9.30 u nam. Kynologenvereniging. „Rijnland'; Zomerzorg, 8 u nam. Filmavond „Denneheuvel", Gulden Vlies, 8.15 u nam. Onder grote belangstelling vond gisteravond bij de bevrijdingsboom die 4 mei 1946 op de Zeemanlaan is geplant, voor de dertiende maal de plechtige herdenking van de bevrij ding plaats. De voorzitter van de Buurtvereniging, de heer J. P. A. de Vrind, opende met enige woorden van welkom, in het bijzonder tot de ere-voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak en afgevaardigden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. Het verheugde spreker, dat met de ouderen, zoveel jongeren aan wezig waren om in eigen kring de bevrijding te herdenken en getuige nis af te leggen van de grote dank baarheid aan hen, die hun leven ga ven voor de vrijheid van het nage slacht. Hierna zong men gezamenlijk het Verenigingslied en werd, onder tromgeroffel de nationale driekleur gehesen. In zijn herdenkingsrede, die werd omlijst door zang van het mannenkoor Kunst na Arbeid, dit maal versterkt met het dubbelman- nenkwartet Internos, o.l.v. Louis van Wijngaarden, herinnerde de vice-voorzitter van de Prof.wijk de heer J. van Harteveld aan het feit, dat het bestuur vanaf de oprichting de viering van de 5de mei als een traditie heeft gehandhaafd. In de stille eenvoud en met geheel ons hart gedenken wij hen, die hun leven gaven voor onze vrijheid. In vijf jaren van harde strijd hebben wij twee dieptepunten gekend n.l. „Duinkerken in 1940" en de bedrei ging van de dood in de hongerwin ter. Wie terugblikt op dit wereld drama, op de victorie en de opbloei, die hierop volgden, kan slechts spre ken van een wonder God's. De her denking van onze doden en de vie ring van onze vrijheid heeft een diepe betekenis en is tevens bedoeld als symbool van onze hoop op een betere wereld. Toen wy werden onderdrukt, hun kerden wij gemeenschappelijk naar vrijheid. Met die vrijheid hebben wij nu helaas ook de vrijheid om te twisten over hetgeen die vrijheid moet inhouden. Wij kunnen weer vastberaden en vrij onder onze ba nier staan, maar zo zou het ook moeten zijn met b.v. het Hongaarse en Tibetaanse volk. Voor 1940 wis ten wij nauwelijks wat vrijheid be tekende, zo waren wij eraan ge wend. De betekenis hiervan hebben ook wij leren kennen en wij weten nu, dat zij de strijd waard is. Het is daarom, aldus spreker, onze ereplicht geworden om gemeen schappelijk hen te gedenken en te herdenken, die hun leven gaven voor onze vrijheid. Wij doen dat in onze eigen wijk, omdat wij destijds ook als één grote familie met onze kinderen in optocht door de stra ten van onze wijk trokken om de gloriedag te vieren. Naast de vreug de zien wij ook vandaag nog de le dige plekken, die onze doden achter lieten. Laten wij ervoor zorgen, dat deze doden blijven voortleven in ons hart. Hoe de dreigingen in de wereld ook mogen uitvallen, wij ziin door de 5de mei gesterkt om hen te weer staan. Die kracht zal ook worden doorgegeven aan onze kinderen, op dat zij in de toekomst sterk zullen zijn in de vrijheidsgedachte, die zij beter zullen begrijpen als zij weten wat hun ouders destijds hebben doorgemaakt. Met de hoop, dat de komende conferentie van Staatshoof den de volken tot elkaar zal brengen en met de bede, dat God aan alle leiders het juiste inzicht zal mogen schenken, eindigde spreker zijn toe spraak. Na de kranslegging aan de voet van de bevrij dings boom werd beslo ten met het gemeenschappelijk zin gen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Gevolgd door een grote en enthou siaste schare maakte eveneens tra ditiegetrouw, het Leidse Politie Muziek Gezelschap o.l.v. directeur D. Anderson en na de plechtigheden een muzikale wandeling door de wijk. OPSTELLING U.V.S. De opstelling van het UVS-elftal, in de uitwedstrijd die morgen tegen EDO uit Haarlem gespeeld wordt is: doel: Van Duyl; achter: Kluivers en Van Meygaarden; midden: Filippo, Hak en F. v. d. Zeeuw; voor: Devi- lee, W. Bekkering, Rijshouwer, H. Bekkering en Supusepa. De bekerwedstrijd, die a.s. zondag gespeeld zou worden tegen Volen- dam, is uitgesteld tot nader te bepa len datum. „CZARDASFüRSTIN" IN KOKSSCHOOL Aan de militairen, die in Leiden zijn gelegerd, is de bevrijdingsdag niet onopgemerkt voorbijgegaan. De Dienst Welzijnszorg had gezorgd voor het optreden van de bekende Haag se Operette-zangers, die „Die Czar- dasfürstin" van Emmerich Kalman uitvoerden. Zoals vrijwel steeds was ook ditmaal het aantal aanwezige burgers veel groter dan dat van de militairen, die slechts in zeer gerin ge mate van hun belangstelling blijk gaven. „Die Czardasfürstin" heeft een ge varieerde inhoud. De gebeurtenissen volgen elkaar in razend snel tempo op. Sylvia Varescu, de Czardaskonin- gin en vorst Edwin houden van el kaar, maar standsverschil is de oor zaak van vele moeilijkheden. Aan de Nederlandse tekst moest men eerst wat wennen. Toch heeft een dergelijke uitvoering haar voor delen, vooral voor militairen. Deze leren zo de teksten die zijn gemaakt op de bekende melodieën wat beter kennen en zullen de volgende keer met meer animo naar een oorspron kelijke uitvoering kunnen luisteren. Van de medewerkenden noemen wy Lex Goudsmit, die als vader van vorst Edwin speelde, Ans van Baaien, die de rol van Sylvia zong en Huib van der Steen, de vorst. Zii wisten door hun spel de nodige vaart in het stuk te houden en zongen de melo dieën op voortreffelijke wiize De be- geleid'nr mondore~' «- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 6 Mei 1859. Advertentie: Openbare vrijwil lige verkooping van een binnen weinige jaren geheel vernieuwd huis, geteekend met no. 475, zijnde de vanouds bekende Her» berg genaamd De Ooyevaar, wharin die affaire nog met goed gevolg wordt voortgezet, annex een kaatsbaan, staande en aan genaam gelegen aan den Hoo- gen Rijndijk en den Rijn onder Soeterwoude, „St. Bonifacius". r.k. transportar beiders. Forumavond, St. Antonius clubhuis, 8 u nam. ZATERDAG, 9 MEI Herdenking gevallenen. Monument Haagse Schouw, half vier nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Excursie naar de Pan van Persijn, bijeenkomst Stationsplein, 2.15 u nam. DOKTERSDIENSTEN OP HEMELVAARTSDAG Op Hemelvaartsdag zal de dok- tersdienst in Leiden worden waarge nomen door de artsen Verhoef, Pieterse, Lahr, Janse en Langezaal. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: geopend apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: geopend apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, teL 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 18 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Mon oncle", alle leeftijden. Lido: „Hier bin ich hier bleib ich", alle leeftijden. Luxor: „De herberg van het zesde geluk", alle leeftijden. Trianon: „De kat", 18 jaar. Rex: „De blauwe Tirana", 14 jr. MOEDERDAG IN LEIDSE ZIEKENHUIZEN Vooruitlopend op de viering van Moederdag, de tweede zondag in mei, zijn vanmorgen do moeders in de kraamafdelingen van de drie Leidse ziekenhuizen bedacht door de ban ketbakkers van de Sleutelstad. Een deputatie van de Nederlandse Leiden, heeft een vijftigtal taarten bezorgd aan Academisch Ziekenhuis, S£ Elisabeth-ziekenhuis en Diacones- senhuis. De heerlijkheden werden verdeeld naar gelang van het aantal dames, dat op de gefêteerde afde lingen was opgenomen. De heer W. F. van der Reyden, voorzitter van de Nederlandse ban ketbakkers te Leiden, droeg namens de vereniging het gebak over, waar na het door de trotse verpleegsters op een „box" langs de dankbare pa tiënten gereden werd. De agenda voor de Leidse Raad In de vergadering van de Gemeen teraad van Leiden, op maandag 11 mei 1959, des middags om twee uur, zullen de navolgende onderwerpen behandeld worden: Benoeming van een leraar metaal bewerking aan de gemeentelijke be- drijfstechnische school; (voorgesteld wordt voor proeftijd van één jaar de heer G. Spijker te Amsterdam). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen en 'het uitvoeren van restauratie-werkzaamheden in het schoolgebouw „Voorgeest"; (ƒ37.980). Idem het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de voortge zette eerste inrichting van de Mytyl school; (ƒ24.211). Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen om medewerking voor het aanschaffen van spel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de kleuterschool aan de Boshui- zerlaan. Voorstel inzake het treffen van bouwkundige voorzieningen en het aanschaffen van inventaris ten be hoeve van de uitbreiding der ge meentelijke bedrijfstechnische school met een derde leerjaar. Idem het beschikbaar stellen van gelden voor het inrichten van het braakliggende terrein aan de Zee manlaan, nabij de Petruskerk, tot openbare kinderspeelplaats. Idem het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van terreinen, begrepen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden- Houtkwar tier-Noord" en uitvoering van daar mede verband houdende werken. Idem het aankopen van een com plex gebouwen aan de Garenmarkt, de Korte Raamsteeg en het Leven daal. Idem het aangaan van een geld lening ad ƒ1.000.000 (looptijd 30 jaar a 4H Idem het aangaan van een geldle ning ad ƒ500.000,—; (looptijd 30 jaar, a 4"A Idem het aangaan van een geldle ning ad 600.000,(looptijd 5 jaar, a 4 Idem het aangaan van een geldle ning ad 1.000.000,(looptijd 5 jaar, 4 tdem het aangaan van een geldle ning ad 250.000,(looptijd 5 jaar, a 4 Idem beperking van het verkeer in de Valkensteeg en de Janvossensteeg. Idem tot het vaststellen van een verordening, als bedoeld in artikel 5, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951, voor de slagerswinkels. Idem tot het vaststellen van een verordening, als bedoeld in artikel 5, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951 voor de slijterijen. Idem tot het toekennen van subsi dies voor de jaren 1955 en 1956 aan de in Leiden werkzaam zijnde instel- !;n<?en op het «ebied der gezinsver-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2