Beslissing in Kolen en Staal uitgesteld Verontwaardiging in Birma'shoofdstad Partijen konden niet bij elkaar komen TEGENVOORSTELLEN WOR DEN NADER OVERWOGEN Italiaanse pers bedreigd door kromzwaard Wegens 'n ontvoerde Russische attaché van Perzië maakt zijn entree in Londen VANDAAG 5 ANTWOORDEN VvojMMSDAG 6 MEI 1959 50st» JAARGANG No. 1-W04 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. O. i. BOOZEN. Telefoon; Directie, Abonnern. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRAOHT 32 20938} Red. 20015, 25594} Advertent. 20820. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f 7.50 p. 1 p.p. 8. Advert: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Zoals te voorzien was, zijn de bijzondere raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de leden der Hoge Autoriteit bij de voortzetting der besprekingen niet tot een akkoord gekomen over de voor stellen van de Hoge Autoriteit betreffende een eventuele afkondiging van de „duidelijke crisis" op de kolenmarkt en de daaruit voortvloeiende be perking van de invoer en de produktie van steenkool in de landen der zes. Stemming over deze voorstellen, die ongetwijfeld geleid zou hebben tot verwerping van de voorstellen der Hoge Autoriteit, vond niet plaats en na dat beide partijen langdurig overleg hadden gepleegd werd gistermiddag besloten de gedachtenwisseling over de toestand op de kolenmarkt op 14 mei a.s„ ter gelegenheid van de bijeenkomst van het Europese parlement in Straatsburg voort te zetten. ONGEWENSTE TERUGSLAG Waarnemers rondom de conferen tie waren van oordeel, dat het. duide lijk is, dat deze formule door de ver gadering was gekozen om de ongun stige repercussies, die een abrupte verwerping van de voorstellen der Hoge Autoriteit gehad zou hebben op de andere Europese instellingen, te vermijden. De vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, D. P. Spierenburg, ver klaarde na afloop van de conferentie, dat, hoewel de raad en de Hoge Autoriteit niet tot overeenstemming zijn gekomen, niettemin een zekere vooruitgang is geboekt. Toch meen de hij, dat het moeilijk zal zijn een definitieve oplossing te vinden. De Het weer op Hemelvaartsdag Mannen van Galilea Mannen en vrouwen, levend in het jaar 1959, wat kijkt ge omhoog? Wat verwacht ge nog op deze Hemel vaartsdag? Het antwoord op deze vraag is gauw te geven. Wij ook wij die ons christenen noemen verwachten van deze Hemelvaartsdag veel plezier en ontspanning en niets anders. Wij kijken omhoog, om te zien, hoe het weer zich zal houden. Wij kijken wel naar de hemel, met het oog, maar niet met de alles-doordringende stra ling van het geloof. Er is niets op tegen, op Hemel vaartsdag uitgaan, want het is een fééstdag. Ook de apostelen daal den op die dag „in grote vreugde" van de Olijfberg af. Wij kunnen dus vrij en blij hun voorbeeld volgen, mits wij ook in him vreugde delen. Deze vreugde was Jezus' opvaart in de ongeziene heerlijkheid van de hemel, Zijn stellige belofte te zullen terugkomen, hun en onze hoop en verwachting, eens eveneens uit de zorgen en het rumoer van dit leven over te gaan in Gods glorielicht. Te weinig, veel te weinig denken wij aan de hemel als aan een toe komstige bevrijding en bidden wij (met de Kerk op deze dag) dat wij „hier op aarde reeds' met de geest in de hemel mogen wonen". Mannen en vrouwen, levend in den jare 1959, wat verwachten wij van deze Hemelvaartsdag, indien wij alleen omhoog kijken, hoe het weer zich zal houden? „Het weer weet ge te beoordelen, maar de tekenen des tijds weet ge niet te beoordelen". Het is zo, dat vele niet-christelijke Nederlanders morgen Hemelvaai-t gaan vieren, zonder te weten waaróm het feest is. Van ons echter, die christenen zijn, mag de Heer ver wachten, dat wij, in Zijn vreugde delend, feest vieren en ons er op voorbereiden, Hem te ontmoeten. Want hoe „de tekenen des tijds" ook zijn en zij worden als onguns tig beoordeeld en hoe het weer ook zal uitpakken, Hemelvaartsdag is slechts feestelijk en vierenswaardig, indien wij achter de wolk, waarin Hij werd opgenomen, vol geloof en vertrouwen de Heer aanwezig weten „aan de rechterhand Gods". Soekarno in Denemarken President Soekarno van Indonesië is gistermiddag per vliegtuig uit Stockholm in de Deense hoofdstad Kopenhagen aangekomen. In tegenwoordigheid van president Soekarno verklaarde minister Soe- bandrio, dat de Indonesische bezoe kers besprekingen met Denemarken hopen te voeren over vergroting van de handel tussen Denemarken en In donesië. Ook de Deense premier Han sen heeft dinsdagavond tijdens een diner, gegeven ter ere van het be zoek van president Soekarno aan Denemarken, de hoop uitgesproken dat de handel en de samenwerking tussen Ind1 rullen w< stelregel van de Hoge Autoriteit is, dat men voorstander is van iedere oplossing, die het karakter van een gemeenschapsoplossing draagt en ge kant is tegen nationale maatregelen, zoals Duitsland en Frankrijk deze wensen. Anderzijds gaf de heer Spie renburg toe, dat er de laatste tijd fac toren aanwezig zijn, die er op wijzen, dat de situatie op de kolenmarkt een wijziging ondergaat. Hij wees er op, dat de contracten voor de invoer van Amerikaanse steenkool in Duitsland voor het grootste deel zijn geannu leerd, dat zich door de invoering van de werkweek van 5 dagen in Duits land een vermindering van de pro duktie aftekent en in het algemeen een opleving van de conjunctuur valt waar te nemen. De heer Spierenburg was van oor deel, dat het afkondigen van de cri sistoestand, wanneer men België bui ten beschouwing laat, niet meer het zelfde dringende karakter draagt als enkele weken geleden. Tegenvoorstellen Minister Zijlstra verklaarde, dat na de voorstellen van de Hoge Autori teit tegenvoorstellen zijn ontvangen in de raad van ministers, welke ver dienen op de volgende bijeenkomst te worden onderzocht Een commis sie van deskundigen zal intussen de binnengekomen voorstellen, waaron der er zijn van Duitsland, Frankrijk en Nederland, met de Hoge Autori teit aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. De heer Zijlstra achtte het niet onmogelijk, dat een nadere bestudering der voorstellen alsnog tot een oplossing zou kunnen leiden. Het is evenwel niet verstandig, zo merkte hij op, deze met al te groot optimis- me tegemoet te zien. Spitsbergen rijst langzaam omhoog Een Poolse expeditie naar Spits bergen heeft aangetoond, dat het zui delijk deel van het eiland ieder jaar een stukje meer uit zee oprijst. De expeditie constateerde, dat door het smelten van de Scandinavische ijskap en het ijs op Spitsbergen zelf ieder jaar het zuidelijk deel 2.5 cm omhoog komt. Het ijs bedekt Spits bergen momenteel voor het grootste deel met een laag van zeker 150 me ter. De ijsvlakten wijken echter thans met een soms verbazingwekkende snelheid, soms wel enige honderden meters. De Poolse expeditie had bij de on derzoekingen waardevolle steun aan de restanten van oude walvissen, die in de periode van 1611 tot 1640, toen Spitsbergen nog een centrum van walvisvangst was, achter zijn gela ten in het ijs. Deze resten van wal vissen heeft de expeditie thans op vele plaatsen zes tot tien meter bo ven de zeespiegel teruggevonden. De harem van de Imam De Italiaanse overheid heeft de lijfwacht van de Iman van Jemen verzocht in de straten van Rome niet meer met wapens te dreigen. De Imam (koning) is vorige maand naar Rome gekomen voor een genees kundige behandeling. Hij heeft een groot gevolg van lijfwachten, vrou- .wen en bijvrouwen meegenomen. Vorige week donderdag ontstonden er bij een villa ten zuiden van Rome waar de harem was gestationeerd, moeilijkheden met de pers. Eeri Itali aanse fotograaf heeft zich er bij de politie over beklaagd dat een Jeme- niet met een kromzwaard gedreigd had hem te onthoofden. De fotograaf had foto's gemaakt van bijvrouwen die de-was ophingen. Volgens Jemenitisch gebruik is de meester de enige man die naar de ha remvrouwen mag kijken. De harem is na het incident naar Fregene, een badplaats ten westen van Rome, vertrokken. Men dacht dat de lijfwachten daar hun plicht gemak kelijker konden vervullen. Men reis de in het duister in twintig auto's Buiten het nieuwe hotel had zich een fotograaf verdekt opgesteld. Hij kiekte vier in het zwart geklede ha- vandoor maar niet snel genoeg. Vijf lijfwachten met zwaarden en pistolen renden hem achterna en een andere Jemeniet wist hem met een auto vast te rijden. De wagen met de fotograaf werd vastgehouden totdat de Italiaanse politie ter plaatse was. De politie houdt thans iedereen uit de buurt van het hotel. Jordanie's „sterke man Premier Samir-el Rif ai van Jorda nië, een van de laatste pro-westelij- ke sterke mannen van het Midden- Oosten, heeft gisteren om gezond heidsredenen koning Hoessein zijn ontslag aangeboden. De zestigjarige Rifai, die ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheerde, heeft steeds de troon van Hoessein beschermd tegen het op komend Arabische nationalisme, waarvan o.a. koning Feisal van Irak vorig jaar het slachtoffer werd. Rifai heeft koning Hoessein ver gezeld op een wereldreis van twee maanden, die vorige week is geëin digd. Tijdens deze reis hebben ze o.m. besprekingen gevoerd in Was hington. De ex-premier heeft vijftien jaar lang een grote rol gespeeld in het remvrouwen en ging er in zijn autoJordaanse politieke leven. Hij was Sir Winston Churchill brengt een driedaags bezoek aan de V. S. als gast van president Eisenhower. Sir Winston vloog per Comet van Londen naar New York, waar hij door het privé-vliegtuig van de Amerikaanse president werd opgehaald voor de tocht naar Washington. Chur chili maakt het befaamde V-teken, zittend in de auto naast president Eisenhower, die hem op het nationale vliegveld te Washington verwelkomde. In Rangoon, de hoofdstad van Bir ma, is grote deining ontstaan sinds de Russische ambassade aldaar een militaire attaché naar Rusland heeft teruggestuurd. Het begon ogenschijnlijk zeer on schuldig, toen de Russische mili taire attaché in een Rangoons zie kenhuis werd opgenomen, omdat hij in overspannen toestand teveel slaap pillen had ingenomen. Bij zijn bed in het ziekenhuis hield met ontroe rende toewijding een lid van de Rus sische ambassade de wacht. Zodra de atfaché evenwel de ogen opsloeg en zijn vriendelijke landgenoot zag, nam hij in panische schrik de benen en sprong pardoes het raam uit. De Russen waren er echter als de kip pen bij en transporteerden hun ka meraad naar de ambassade. Van daar is hij dezer dagen naar het vlieg veld gebracht en op transport ge steld naar Moskou. Vanzelfsprekend was de Rangoon se pers eveneens op het vliegveld, maar aangezien de attaché omringd door 40 man van het Russische ambassade-persoeel, kregen de Ran- goonse journalisten geen kans om de man te vragen of hij niet liever poli tiek asyl in Birma wilde vragen dan naar het lieve vaderland terugkeren. Waarschijnlijk had hij wel wat vanaf 1944 o.m. minister van Buiten landse Zaken en persoonlijk adviseur van Abdoellah, de grootvader van Hoessein. Hij werd vorig premier en wist als zodanig Jordanië veilig dooi de grote crisis te loodsen, die in juli het Midden-Oosten trof. willen zeggen, maar hij kreeg een jas over zijn hoofd gegooid en zo verdween hij in het vliegtuig. Dit gebeuren heeft de Rangoonse persmensen ten zeerste verontrust en zij hebben aan hun verontwaardi ging uiting gegeven o.a. door het gebouw van de Russische ambassade met tomaten te bekogelen. En van de tomaten zijn zij overgegaan op een felle perscampagne, waarbij de Rus sen „verraders" en „moordenaars" worden genoemd. De invloedrijke, in de Britse taal verschijnende „Guardian" schrijft: „Door onze onwetendheid over de Sowjet-tirannie waren politie en zie kenhuisleiding er niet op voorbereid een man in veiligheid te brengen, die plotseling tot de ontdekking kwam, dat zijn Russische medebur gers verraders zijn. Dit geeft reden tot bezorgdheid, maar wat dieper treft is, dat de Russen zelfs onze pers willen beletten ons volk de waar heid te vertellen. De regering zal moeten overwegen of het juist is nog langer verraders onder het mom van diplomatiek personeel, binnen te laten", aldus de „Guardian". Kabinetsformatie Prof. Beel heeft gisteren zijn be sprekingen met de fractieleiders voortgezet. Hij besprak achtereenvol- gens met prof. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus de politieke situatie. Vandaag moeten alle vijf fractie leiders hun antwoord geven op de brief van prof. Beel, waarin hij hun heeft gevraagd om een oordeel over enkele controversiële punten. Dit ant woord moet vóór vanavond zes uur binnen zijn. De KVP-Tweede Kamerfractie heeft vandaag een vergadering gehouden over het te geven antwoord. Nadat de Sjah van Perzië, die dinsdag zijn driedaagse officiële bezoek aan Engeland is begonnen, in het Lon- dense Victoria-station, door de Engelse koninklijke fa milie was begroet, reed hij met koningin Elizabeth en prins Philip in een open calèche naar het Buckingham paleis. Hei rijtuig rijdt Viotoriastreet in. Op de achter grond hei station. Droog weer De Bilt woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Het weer in Nederland blijft onder invloed van een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van Ierland via het zuidelijke deel van de Noordzee tot Centraal Europa. In verband daarmede wordt voor mor gen in ons land droog en overwegend zonnig weer verwacht met iets ho gere middag temperaturen. Voor de komende nacht bestaat er echter nog een kans op nachtvorst. Ten noorden van het hoge-dnukgebied komen een tweetal storingen voor, waarvan er één voor de kust van Noorwegen, die langzaam in noordoostelijke richting koerst. Achter deze depressie stroomt zeer koude polaire lucht naar het noorden van de Noordzee. In deze lucht vielen vanmorgen op de Shet- landseilanden sneeuwbuien. Een tweede en vrij actieve depres sie lag vanmorgen tussen Groenland en IJsland. Ze veroorzaakte flinke luohtdtfukdalimgen tien wasten van Schotland. Door deae ontwikkelin gen verplaatst het hogedrukgebied in onze omgeving zich langzaam naar 't oosten. Raketspecialist als bordenwasser Een der knapste Duitse raketspe cialisten in de tweede wereldoorlog, dr. Friedrich Wigand, heeft de afge lopen twee jaar als bordenwasser ge- werkt in het ziekenhuis van Calgary (Canada). Toen hij er genoeg van kreeg, schreef hij een brief aan zijn oude vriend Wernher von Braun, de Duitse raketspecialist die in de Ver. Staten werkt. Hij werd direct aangenomen. Wigand is dinsdag uit Calgary naar het centrum voor raketonderzoek van het Amerikaanse leger te Huntsville in Alabama vertrokken, zo meldt de Calgary Herald. Volgens het Canadese blad ls dr. Friedrich Wigand, die nu 61 jaar is. in 1948 als gewoon immigrant naar Canada gekomen. Eerst werkte hij twee jaar in de suikerbietenindustrie, daarna was hij enige jaren kok bij de Canadian Pacific Railway, waar na hij bordenwasser werd in Calgary. Hij hield echter in zijn vrije tijd zijn studie bij. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. j Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN Droog en overwegend zonnig weer met hogere middagtempe- raturen. Vannacht nog hier en daar nachtvorst. Zwakke tot i tige wind tussen oost en zuid. 7 Mei: zon op 05.01; onder 20.13} maan op 05.37; onder 20.51. 8 Mei: zon op 04.59; onder 20.14j maan op 05.37; onder 20.51. Hoogwaterstanden 7 Mei: v.m. 3.23; n.m. 3.41. 8 Mei: v.m. 3.55; n.m. 4.16. Het weer in Europa HELSINKI geh, bew. 5 C. STOCKHOLM zw. bew. 6 OSLO zw. bew. 6 KOPENHAGEN onbew. 6 ABERDEEN 1. bew. 1 .9 LONDEN onbew. 3 AMSTERDAM onbew. 8 H BRUSSEL licht bew. 4 LUXEMBURG zw. bew. 7 PARUS half bew. 12 C-RENOBLE half bew. 8 NICE licht bew. 15 BERLIJN zw. bew. 8 FRANKFORT regen 8 MüNCHEN half bew. 7 ZüRICH zw. bew. 8 re GENèVE zw. bew. 8 LOCARNO onbew. 8 WENEN onbew. 11 re INNSBRUCK onbew. 7 ROME onbew. 15 re AJACCIO onbew. 10 re MADRID zw. bew. 20 re MALLORCA zw. bew. 12 re ALGIERS zw. bew. 15 Korreltje Mannen moeten niet teveel zorg aan hun uiterlijk besteden. (Ovidius)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1