Missionarissen en lekenapostelen ontvingen het missiekruis GEHUURDE VECHTERSBAAS SLOEG DE VERKEERDE De bewaking in Genève Koningin en Prins op de Dam Hoge ambtenaar in Algerië afgezet Kard. Grente f Het vliegtuig met de geheime lading KINDERCORSO IN LISSE MAANDAG 4 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 PLECHTIGHEID IN HARTEBRUG Gisterenavond om 6 uur werd in de Hartebrugkerk het Kerkelijk af scheid gevierd van 4 franciscaanse missionarissen en 2 dames-lekenapos telen, die allen als veteranen thans opnieuw naar de missie vertrekken, zij het dan deels in heel andere ge bieden. De beide dames waren mej. T. Zopp, die reeds 15 jaar in Indo nesië meegewerkt had en mej. J. Hol- lak, die voor de tweede maal ver trekt naar Nieuw Guinea. Mej. Zopp gaat deze keer mee naar Nieuw Gui nea. De functie der beide dames zal in de Missie zijn directrice van een internaat voor Papoea-meisjes. In een ysamt&r- Zondagavond heeft de provinciaal van de paters Franciscanen, de hoog- eerw. pater Castulus van den Eijnden in de Hartebrugkerk het missiekruis uitgereikt aan vier Franciscaner mis sionarissen en twee dames, die naar de missiegebieden vertrekken. Een beeld uit deze plechtigheid. (Foto Pijl) Van Nelle bestellen (Adv.) een sensatie Een groot aantal verbeteringen, waarvan wij noemen: Spiraalvering vóór- - Progressieve vering achter Geheel gemoderniseerd front Fraai dashboard met luxe instrumenten Veiligheidsstuurwiel met luxe daxonring Tandem-ruitenwissers Verbeterd remsysteem Groter motorvermogen en een lagere prijs I SKODA OCTAVIA (43 p.k.) 2 d. sedan f 5.695.- OCTAVIA SUPER (47 p.k.) id. f 6.095.- FELICIA (53 p.k.) sportcabr. f 8.950.- (incl. verwarming en rolhoes) langstelling der gelovigen. Terwijl de missionarissen plat uitgestrekt lagen op het priesterkoor, las de Hoogeerw. Provinciaal, pater Castulus van den Eijnden, de zendingsbrie ven voor en sprak, nadat hij de missiekruisen had £EN dqDE en DRIE GEWONDEN Van Nelle bestellen (Adv.) omgehangen, de missionarissen toe over de betekenis van het Kruis in hun leven. „Om de genade van Chris tus' Kruis te brengen aan anderen trekt gij uit; maar de genade van Christus' Kruis moet ook de steun zijn, die u zelf de kracht geeft om de grote offers te brengen, die van u gevraagd worden; ook uw familie leden moeten daarin de kracht vin den om met moed het offer te bren gen, dat uw afscheid voor hen be- BIJ AUTOBOTSING. Bij een botsing zondagmiddag tus sen twee auto's op het kruispunt SchipholwegHoofdweg ten oosten van Hoofddorp, is de 52-jarige me vrouw J. de Vries uit Amsterdam zo ernstig gewond geraakt, dat zij later in het St. Elisabethgasthuis te Haar lem is overleden. Haar 51-jarige echtgenoot en haar 19-jarige zoon werden gewond, evenals een 24-ja- lange stoet werden de missionarissen la^ge rj,jt waarlangs de missionaris- de kerk binnengeleid. Na het Veni sen trokken om met een laatste har- Creator hield pastoor Tijnagel ofm. telijke groet afscheid te nemen. On een korte predikatie, waarin hij de der het zingen van het Magnificat scheidende missionarissen en hun verlieten de scheidende missionaris helpsters aanbeval in de blijvende be tekent". Nadat de zegen met het Al-rjge dame die in de andere auto zat. lerheiligste gegeven was, vormden de vele aanwezige medebroeders een Van Nelle bestellen (Adv.) Abcoudes overvaller in Leiden aangehouden De jongeman, die zaterdag gearres teerd werd, verdacht van de roof overval jp het echtpaar in Abcoude is een 23-jarige staodstoelenverhtfur- der. Hij werd in Leiden aangehouden. Hij is inmiddels naar Abcoude over gebracht, maar blijft hardnekkig ont kennen. Buurtbewoners hebben de jonge man herkend. Bovendien heeft hij zich vrijdag geheel in het nieuw ge stoken. De heer Van Gelderen, de 32-jarige confectionair, die het slachtoffer was van de roofoverval, had de politie op het spoor gebracht, door te vertellen, dat een van de jongelui, de jongeman moest zijn, die hem tijdens zijn va kantie vorig jaar op het stand in Zandvoort strandstoelen had ver huurd. Hij had de man aan zijn stem herkend. Op de Zutphensestraatweg te Apeldoorn is het 5-jarig zoontje van de familie J. W. Steenvoort, toen het plotseling de weg overstak, door een militaire auto gegrepen. Het knaapje werd zwaar gewond en is tijdens het sen de kerk, die geheel gevuld was i vervoer naar het ziekenhuis aan zijn met belangstellende gelovigen. verwondingen overleden. Van Nelle bestellen (Adv.) PRINS BERNLARD ONTVANGT DEPUTATIE Zaterdagmiddag heeft prins Bern- hard op Paleis Soestdijk de delegatie hakkers ontvangen, die namens de Nederlandse bakkerij een collectie dagelijks brood aan het Koninklijk Huis heeft aangeboden. De collectie was gebakken door de heer Schutte, de winnaar in de klasse „Ons Dagelijks Brood" van de grote nationale jubileum bakkersvakwed strijden, die op 22 en 23 april j.l. te Zwolle zijn gehouden ter gelegen heid van de Zwolse cursistenvereni ging. De voorzitter van de jury bij de jubileumwedstrijden, de heer H. J Koster, directeur van de meelfa briek „De Sleutels" te Leiden, stelde de delegatie aan de prins voor, waarbij hij er op wees, dat zij ruim 10.000 Nederlandse bakkers verte genwoordigde. De directeur van de bakkersvakschool te Zwolle, de heer G. W. Barendsen, bood de collectie aan. Hij herinnerde aan de bakkers- vakwedstrijden, die ten doel hebben de kwaliteit van het brood zo hoog mogelijk op te voeren. Bij de wed strijden te Zwolle zijn meer dan 2000 inzendingen van hoog gehalte beoordeeld. De heer W. Ph. Schutte bleek daarbij het beste dagelijks brood te hebben gebakken. De heer Barendsen gaf de prins de verzeke ring, dat het Nederlandse bakkers bedrijf steeds op de bres blijft staan voor een gezond dagelijks voedsel. Bij de grote tafel met de sorte ring broden van groot tot klein liet Verliefd naar zijn meisje gekeken" De Amsterdamse vertegenwoordi ger A. ten C., die meende, dat een andere man verliefd naar zijn meisje gekeken had, liet een havenarbeider deze man een pak slaag geven. Toen het slachtoffer na de aframmeling te rugsloeg, en zijn belager achterna rende, kwam de opdrachtgever tot de ontdekking, dat hij de verkeerde per soon had laten slaan. A. ten C. had de autoverkoper Van den Hoogen uit Amsterdam, die hij van de „valse blikken" verdacht, met een telefoontje naar Drivendrecht gelokt. Hij vertelde ht- dat hij een oude wagen wilde laten taxeren. Zijn huis zou moeilijk te vinden zijn, maar hij zou zijn tuinman op post zetten om naar hem uit te kijken, die zou hem naar zijn huis brengen. Niet gewillig. Voor 'uinman speelde de huurling, de havenarbeider A. B. Hij waehtt Ten Hoogen op en stapte bij hem in de auto. Nauwelijks echter was hij gezeten of hij begon het gezicht van de heer Van den Hoogen met zijn vuisten te bewerken. De autoverkoper was echter een niet zo gewillig slacht offer als hij gehoopt had. Hij sloeg terug en zette de vluchtende haven arbeider na. Op dat moment zag de vertegen woordiger het tweetal rennen. Toen ontdekte hij, dat de havenarbeider de verkeerde man had afgeranseld. A. B. Meer dan 600 man van de gewone Zwitserse politie en de federale vei ligheidspolitie zullen de 500 verte genwoordigers en .ambtenaren van de Grote Vier bewaken tijdens de conferentie en van de ministers van buitenlandse zaken te Genève, die zoals bekend op 11 mei begint. Bovendien zal een compagnie van het 46ste Zwitserse regiment lucht doelartillerie de wacht betrekken op het vliegveld van Genève, waar de vier ministers zullen aankomen. Naar verluidt zullen detaohemen- ten van de Franse republikeinse garde misschien aan de grens gele- xi««6 istuv.cn e,Auu» vu» gerc* worden voor de duur van de de prins zich voorlichten over deze soorten, over de kwaliteitseisen en sprong in de auto var Ten C. en reed snel vandoor. Van den Hoogen schreef het nummer op en de politie maakte de zaak „rond". Nu zitten de vertegenwoordiger ?n de havenarbeider in de cel Vlak voor zijn arrestatie heeft Ter C. d* ""ito verkoper nog opgebelc met de bedrei ging: „Als je niet snel je aanklacht intrekt krijg je nog meer klappen". De havenarbeider had voor zijn straf expeditie een paar ti ïtjes gehad. Garage V. A. REYS Hoge Rijndijk 55 Zoeterwoude Tel. 22381 (Advertentie) (Van onze t.v.-medewerker). Geruststellend In de korte tijd, dat deze t.v.-ru- briek verstek moest laten gaan, heb ben we weer eens gelegenheid gevon den om de televisie in het Europese buitenland met die van eigen land t,e vergelijken Men kan hier in zoverre gerust zijn: de t.v. in Nederland is misschien niet beter, maar stellig niet slechter dan elders. De relais uit Bel gië en Duitsland zijn hier reeds be kend en met name over die van het zuidelijke buurland konden we er niet altijd bewondering koesteren. Wat we nu in Italië hebben gezien, was doorgaans goedkoop amusement, begeleid met reclame die de Neder landse kijker vreemd zou voorkomen. We zijn versterkt in onze overtuiging, dat onze eigen Overheid terecht aar zelt om in Nederland reclame- o" commerciële t.v. toe te staan. De lco antwoorden moesten inspireren. Ook werd gevraagd over daden van Ko ningin-regentes Emma. De heer Wijn beek was zo goed geïnformeerd, dat hij steeds de vragen vóór was. Op 31 mei volgt de tweede uitzending. Jan Blaaser had in Brussel weinig te doen, des te meer Paul v. d. Velden in Bussum, die ook door zijn enthou siasme deze interessante quiz een voortreffelijke start bezorgde. Amusement op zaterdag De VARA heeft voor een afwisse lende avond gezrgd. Eerst werd met zekere trots een reportage gegeven van de opening van de nieuwe tech nische vléugel van de radio-studio aan de Heuvellaan te Hilversum. Ter wijl de VARA nog verder bouwt, wacht de KRO op toestemming om te kunnen overgaan tot oprichting van een broodnodig administratiege bouw naast de studio aan de Emma- straat. Teddy Scholten, die in NTS- verband Europees succes heeft ge haald met „Een beetje", is in enkele grote steden in het buitenland met vrije vertalingen van het bekroonde nummer opgetreden. Daarvan is tele- recording gemaakt, maar die werd waarom eigenlijk? in het kader mende mededelingen van staatssecre-van de VARA her-uitgezonden. Na DODEN-HERDENKING De eerste van de vele bloemstuk ken, die vandaag op de dag van de nationale herdenking der Nederland se oorlogsslachtoffers worden gelegd bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam, was de krans van witte tulpen met de koninklijke linten van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Terwijl vanochtend om half twaalf de manschappen van een compagnie fntendancetroepen als erewacht te genover het monument stram stonden aangetreden en het fanfarekorps der genie koraalmuziek speelde legde het koninklijk paar de grote kans aan de voet van het gedenkteken Daarna plaatsten de minister-president prof. dr. L. J. M. Beel en de minister voor defensie ir. C. Staf, een krans met witte linten namens de raad van ministers. Na het spelen van het Wil helmus was de korte plechtigheid ge ëindigd. Het koninklijk paar, in gezelschap van leden der hofhouding, was bij de aankomst bij het monument be groet door Amsterdams burgemees ter. taris Höppener zullen daaromtrent uitsluitsel moeten geven. Tele-dubbel bij de KRO Met spanning heeft men het eerste samenspel van een „denker" en een sportsman in een gecombineerde quiz van KRO en Vlaamse t.v. van het NIR tegemoet gezien. In de première van zondagavond berustte het „den kenbij de Oranjekenner David Wijnbeek uit Zwolle aan wie in de Bussemse studio vragen werden ge steld. De sport kwam er aan te pas bij Rik van Steenbergen, die vanuit het sportpaleis te Brussel aan de tand werd gevoeld De vragen in deze co productie waren bijeengebracht door Joop Reinboud (Nederland) en Bob van Dijk (België). Paul van de Vel den, die we kennen van menig relais, was gastheer in Bussum, en Jan Blaa ser, die eerder de quiz voor de KRO heeft geleid, resideerde in Brussel. De deelnemers kunnen in drie achter eenvolgende uitzendingen tenslotte zesduizend gulden winnen, dat is veel méér dan in Nederland mag wor den uitgekeerd; maar de Vlamingen zorgen voor een extra portie, waar tenslotte zelfs de NTS niets op tegen kan hebben. Wat nu deze eerste uitzending be treft, kan worden gezegd, dat vooral de ondervraging vhn de heer Wijn beek zeer leerzaam was. Zowel de vragen van Paul v. d. Velden als van dr. L. de Jong van het Rijksinstituut over enkele regeer-perioden van Ko ningin Wilhelmina luidden de wed strijd in. De eerste serie verliep feil loos; in de tweede viel de onder vraagde helaas uit, waarop renner Rik tweemaal binnen de gestelde tijd van 1,9 minuut een kilometer op de fiets aflegde en daardoor Bussum redde. Dat was alles rechtstreekse uitzending, maar nu kwamen er filmstroken, die de heer Wijnbeek tot De Gaulle duldt geen kritiek André Regard, plaatsvervangend secretaris-generaal van het Algerijn se bestuur is met verlof gestuurd. Hij zou een oproep hebben onderte kend van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, waarin de Alge rijnse bevolking verzocht wordt de dertiende mei als een dag van rouw te beschouwen. In een officiëel communiqué wordt gezegd, dat men Regard „verzocht heeft verlof te vragen". Regard deed dit en het verlof werd hem onmid dellijk verleend, aldus het communi qué. Regard is naar Frankrijk vertrok ken. Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige regering der Algerijnse republi k" heeft in een vraagge sprek met het Egyptische blad „Al Massaa" verklaard, dat de Algerijn se opstandelingenorganisatie F.L.N. zich voorbereidt op een lange oorlog tegen Frankrijk, „een oorlog die nog over de vakopleiding van de bakker. Hij complimenteerde in het bijzon der de bakker van deze collectie, die met zijn keuze uit de dagelijkse produktie gezorgd had voor een prachtige collectie, die de naam van de Nederlandse bakkerij alle eer aandeed. Van Nelle bestellen (Adv.) Het toezicht op de activiteit van de Hongaarse vluchtelingen De schoolstrijd in India Hei episcopaat van de Indiase staat Kerala heeft besloten, de 1691 ka tholieke scholen van het land te slui ten uit protest tegen de nieuwe on derwijswet van de communistische regering van Kerala. Dit besluit van de bisschoppen be tekent een ontwrichting van het ge hele onderwijssysteem, daar de ka tholieke scholen meer dan de helft van de totale schoolvoorraad uitma ken. In het bijzonder verzetten de bisschoppen zich tegen de bepaling dat de schoolbesturen uitsluitend Zwitserland zijn er ongeveer 12.000 leerkrachten kunnen benoemen die - zal één van de belangrijkste ta ken van de Zwitserse politie vor men. Men verwacht, da de vluchte lingen betogingen zullen houden. Bü de opening van de conferentie zullen er meer dan 1.500 journalis ten, radio- en televisieverslaggevers inbegrepen, in Genève zijn. door de regering worden voorgedra gen, De schoolstrijd is thans drie jaar aan de gang In 1957 werd de onder wijswet niet goedgekeurd door de president van India; hierna werd een afgezwakte versie van deze wet aangenomen twintig jaar zou kunnen duren". Abbas, die van een reis naar Irak, Koeweit in Libanon in Cairo is te ruggekeerd, zei dat hij nog steeds be reid is met Frankrijk te onderhan delen, doch dan alleen als „vertegen woordiger van de regering van de F.L.N. en niet als Frans staatsbur ger" Kardinaal Georges Grente is te Le Mans, in Frankrijk, overleden. De kardinaal was reeds enige tijd ernstig ziek. In oktober jl. werd hij, toen hij te Rome het conclaaf bij woonde, dat de nieuwe Paqs koos, door twee Dominicaanse zusters ver gezeld. Georges Grente, die de leeftijd van 87 jaar bereikte, werd 30 november 1952 door wijlen Paus Pius XII tot kardinaal benoemd. Hij was ook aartsbisschop van het in West-Frank rijk gelegen Le Mans. Wijlen kardinaal Grente was 12 november 1936 tot lid der „Academie Frangaise" benoemd. Hij heeft boeken over zeer uiteenlopende onderwerpen geschreven. De kardinaal, die lid was van de Franse raad voor kerkgeschiedenis, was commandeur in de orde van het legioen van eer. Reddingsploegen hebben zaterdag het wrak van het Britse vliegtuig, dat negen dagen geleden op de berg Soephan is Oost-Turkijë neerstortte, bereikt. Zij troffen een aantal lijken aan en delen van de geheime uitrusting, die het vliegtuig naar de Britse ra ketbasis in Woomera (Australië) moest brengen. Deze delen lagen ver spreid over een oppervlakte van cir ca 600 vierkante meter. Zoals bekend hebben de Britten de russen inlichtingen gevraagd over het toestel. De Russen zeiden niets hierover te weten. een onbelangrijk filmpje met de ko mieken Abbott en Costello en een aardig intermezzo met Rudi Carel, de winnaar van het cabaret-concours te Amsterdam, volgde een spannende quiz van Theo Eerdmans. De 82-ja- rige heer Ch. Klee wist alles over zangvogels in bos en heide en de hen gelaar K. Leijdsman gaf adviezen weg over het vissen aan de stille water kant. Grote spanning heerste er, toen zowel de heer J. Nijs (over de twee de wereldoorlog) ls de heer J. A. Licht (over Rembrandt) de eind streep met duizend gulden ieder haal den. Beiden werden ook nu met ge schenken rijkelijk bedacht en zelfs de quizmaster kon zijn enthousiasme niet onderdrukken. (Wat de rechtstreekse reportage uit Londen van de voetbalwedstrijd Luton TownNottingham Ferest be treft, verwijzen we naar de sportru- briek in dit nummer). Nationaal programma Heden, maandagavond om tien voor acht uur, worden de doden uit de oorlog en de bezetting herdacht. Daar toe zullen de camera's opgesteld staan bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam, waar een kor te plechtigheid wordt gehouden. On der de titel „Vrijheid.... Blijheid" wordt dinsdagavond om tien voor ne gen uur gedurende zeventig minuten een gebellige uitzending verzorgd in de Philips-jubileumhal te Eindhoven. Verschillende vormen van kleinkunst zullen elkaar afwisselen. (We herinneren aan de rechtstreek se reportage uit Londen van de in terland-voetbalwedstrijd Engeland Italië, die woensdag om 14.5016.45 wordt gegeven. Ir. A. van Emmenes zal t.v. commentator zijn). Van Nelle bestellen (Adv.) In Lisse werd een kinderbloeden-corso gehouden, waarvan hierbij enige groepen eerste-prijswinnaartjes: o.a. de B.B. met gehelmde hulpverleners.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6