Toeristenbezoek aan ons land sloeg alle records Vier ton boter in één klap VAN HET TAFELTENNISFRON1 Half miljoenste op Keukenhof verwacht \etherMinken Idylle MA.i.xL-au 4 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NED. BONDSPLOEG KANSLOOS RKTTV SPARKLER TEGEN WEST-DUITSLAND TI I Het eerste juniorenteam mocht niet Een Nederlands bondsteam heeft za- het genoegen smaken om de kampioens- terdagmiddag te Schuttorf met^ 9^-0 vlag te hijsen. In de beslissingswedstrijd bleek het ongeslagen DVS in alle op- sterke West-Duitse verloren van combinatie. De Nederlandse afvaardiging bestond uit de spelers Piet Weel. Ton Hoefna gel en Jan Scheffer. Juist dus het drie tal, dat enige tijd betrokken raakte bij de strijdvraag wie Nederlands vierde man op tafeltennisgebied is. Deze vraag is niet opgelost. Zowel de Hagenaar als de beide Amsterdammers hadden niets in te brengen tegen Vos- sebein, Tietmeyer en Langer, die Duits land vertegenwoordigden. Acht par tijen werden in twee games verloren, slechts Weel wist tegen Horst Langer één game te veroveren. RKTTV AVANTI De eerste promotiewedstrijd werd door Avanti 1 heren met 73 van Den Burcht 3 in Leiden gewonnen. Door overwinningen van Van Leeuwen en Verdegaal, resp. in drie games op La- terveer en in 2 games van Witteman werd het 20 voor Avanti. Meijer ver loor in 3 games in een spannende partij van Rutgers 21. v. Leeuwen won in 3 games van Witteman 31, Meijer ver loor wederom in 3 games nu van La- terveer waardoor de stand 32 werd. Verdegaal won in 2 games van Rutgers 42. Meijer won in 2e games, laatste 2224 van Witteman (52). Van Leeu wen in 2 games van Rutgers (62) en Verdegaal van Laterveer in 3 games (72). Het dubbel was voor Den Burcht. Eindstand 73 voor Avanti. De 2e promotiewedstrijd werd met 82 van Kontakt 1 uit Leidschendam verloren, v. Leeuwen won van Kok en verloor van v. d. .Sloot en Van Driel. Verdegaal won van Kok en verloor in 3 games van v. d. Sloot en van Van Driel. Meijer verloor alle 3 zijn par tijen. Kontakt won ook het dubbel Eindstand 28. A.s. zaterdag 9 mei redelijker. Toen de 100ste maal werd ge scoord was 't publiek niet eens enthou siast en Nicodeme, de maker van deze treffer, werd nauwelijks bejubeld. AUTOMOBILISME het 10 mamwt oordeel van DVS overhandigde de de 500 mijlenrace van Indianapolis ern- jumorenleider van Sparkler, J. Koot. stjg geWGnd. Hij reed met een snelheid bloemen aan spelers en leider van DSV, van meer dan 200 km/u t de waarbu hu hen feliciteerde met het be- rlng aan waarna aiJn wagen ,n brand haaide kampioenschap van de 2e klasvloog Dc Amerikaan werd onmiddellijk afdeling Den Haag. Voordien had B. V, naar een ziekenhuis overgebracht, waar Sparkler^ voor ^het enige bJeek dat Zyn nekwervels zijn bescha am- hij brandwonden in de der- tegenpunt gezorgd door van Van Kem pen te winnen. Namens DSV sprak de heer Van Kempen een woord van dank voor de mooie bloemen en welgemeen de gelukwens en bood wederkerig aan Sparkler een gratis consumptie aan. Donderdag 7 mei wordt een belang rijke dag voor Sparkler, want dan den de clubkampioenschappen speeld. De wedstrijden voor de junio ren beginnen te 12 senioren om 13.30 u_ gespeeld des avonds te 8 uur. Geduren- j sche. de deze wedstrijden is er ook een jury Hij had voor de 15 ronden (totale af- van 3 personen in de zaal aanwezigstand 211.5 km) 1 uur 11 min. 10.1 sec voor het toekennen van de 2 beschik- i nodig, wat neerkomt op een gemiddelde bare prijzen voor de meest strijdlustige yan 178.309 km/u. GODIN DE BEAUFORT ZEGEVIERDE. TE FRANCORCHAMPS De Nederlandse coureur Carel Godin de Beaufort heft gisteren de Grote prijs avan Francorchamps voor sportwagens "voor de gewonnen. De Nederlander verrichtte De finale wordt deze opvallende prestatie met een Por- speler(ster). Voor deelname kan men zich nog tot heden maandagavond half negen opgeven bij J. Klerks. N.H. Eerste klasse: RodaLuto 54; SwiftGroer Geel 17. Z.H. Tweede klasse A: Zuiderkwar tierKNS 43; OlympiaAchilles 22; ZwerversHSV 24. BASKETBAL Het Ned.rlandse dames basketbalteam speelt Avanti 1 in Den Haag tegen i heeft zaterdagavond te Antwerpen met TSB 3, degradant van de 3e klas. 12 mei I 4440 Van de Belgische dames gewon- speelt Avanti 1 tegen Salamanders 10 nen Bij de rust leidden de Belgen nog met 2518. Het is ee.i wedstrijd geworden met wisselende kansen. De eerste minuten waren ongetwijfeld voor de Belgen. Toch Dat Treffers zijn naam ook in de waren het de Nederlanders, die een klei- toekomst zal behouden moge wel blij- ne voorsprong namen. Een verwoed Bel- ken uit het feit, dat het eerste junioren- giach offensief leverde enkele treffers team van Treffers, na het behalen vanop, zodat de rust toch aanbrak met een het kampioenschap in de afdeling Den 2518 voor onze zuiderburen. Haag, thans ook gaat medespelen om I Ook na de hervatting waren het aan- het kampioenschap van Nederland. Aan vankelijk de Be'gen, die poogden met dit kampioenschap nemen 11 teams verre schoten te scoren. Langzaam maar deel n.l. Treffers en Wibo (Den Haag) zeker liep Nederland echter via 27—24 van de afd. Den Haag, voorts Ahoy en 3531, de achterstand in. Het werd (Hilversum), AVGA (Amsterdam), The 37—37, toen verdedigden de Belgische Flijing Bats (Boxmeer), Maasbree dames enkele malen te fel en dat lever- (Maasbree), DTTC (Deventer), Smash de enige strafworpen op waardoor Ne- (Utrecht), TYBB (Haarlem), Germinalderland tot 41—37 uitliep. De kansen (R'dam) en DITO (Grootebroek). A.s. ÉBfil L' zaterdag n.m. 5 uur speelt Treffers in Amsterdam zijn eerste wedstrijd tegen AVGA. De grootste kanshebber voor dit landskampioenschap is ongetwijfeld Germinal uit Rotterdam, aangezien in dit team zijn opgesteld Specht en Tui- nenburg resp. Ie en 2e bij de Ned. J eugdkampioenschappen. Inplaats van a.s. donderdag is het hedenavond training. PAARDESPORT NEDERLANDSE RUITERS WONNEN VAN BELGlë Een hippische interlandwedstrijd tussen België en Nederland, die giste ren in park Middelheim te Antwerpen werd gehouden, is door de Nederlandse ruiters en amazones met grote meer derheid gewonnen. De uitslag was 255'/t233'/« pnt. KOERSEN D 'INDIGT De uitslagen van de gisteren op Duin- dlgt gehouden draverijen luiden: Istarprijs, 2100 m. 1 X Hanover,. J. W. Mellema,, 3.07.2, 1.30; 2. Xanthi Condius; 3. Vliegende Hollander. Toto: winn. 1.70, pl. 1.20, 1.40, 1.90, gek. 3.70, cov. 3.30. Intrepidprijs, 2.000 m: 1. Volann Ere bus, H. C. Ten Hagen, 2.57.4, 1.28.7; 2. Winston Hanover, 3. Wally Parisien (bui ten weddenschappen) tot: v/inn. 10.10, pl. 2.80, 1.60, 2.10, gek. 11.80, cov. 4.10. Illustre Hanoverprijs, 2100 m: 1 Vrij dag. Th. H. Kooyman, 3.03.8, 1.26.7- 2. Vainqueur; 3. Vanadis, Toto winn. 2. pl. 1.10, 1.20, 1.40, gek. 3.60, cov. 2.70. Ipie-Gregor-prijs, 2500 m. met auto- start: 1. Ukas. H. C. ten Hagen, 3.40,6, 2.28.2; 2. Wilschot; 3. Us Erebus, Toto winn. 10.70, pl. 2.30; 3.—, 2.40, gek. 5.50, cov. 5.—. Irene A-prijs, 2100 m: 1. Typhoon, P. A. Strooper, 2.55.3, 1.23.5; 2. Enterprise, 3. Quite Heny. Toto winn. 2.20, pl. 1.20, 1.30, gek. 2.40, cov. 2.70. Iskraprijs, 2120 m. voor amateurrijders: 1. Souveraine Maire, J. Zeeman, 3.04.5, 1.27.1; 2. Seigner Bascom, 3. Unworthy. Toto: winn. 3.60, pl. 2.50, 2.g k. 7.80, cov. 4. Rennen: Fatimaprijs, 1700 m: 1. First Trial, H. J. v. d. Kraats, 1.56.7; 2. Carmen, 3. Quasi, Toto winn. 1.70, pl. 1.30, 2.40, gek. 8.40, cov. 5.80. Hengsten en Merriën-prod. ren-prijs 1700 m: 1. Jolly Peter, H. J. v. d. Kraats, 1.53.6; 2. Sir Carsto- 3. Marialva II. Toto winn. 1.10, (stal.), pl. 1.10, 1.20, gek. 2.—, cov. 1.80. Het Zilveren Schild: 2600 m: 1. Friar'8 Delight, E. van Dijk, 3.05; 2. Alcyone; 3. Early Sun. Toto: winn. 5.pl. 1.90, 1.30, gek. 4.80, cov. 3.30. Totale omzet 119.346.50. bleken definitief te zijn gekeerd. Via 41—38 werd het 44—38 voor de Neder landse ploeg, die uiteindelijk met 4440 zegevierde. BELGlë—NEDERLAND (HEREN) 112—68 De Nederlandse heren zijn er niet in geslaagd eveneens van de Belgen te winnen. Het Nederlandse basketbalteam verloor de ontmoeting, die zaterdag avond te Antwerpen werd gespeeld, met 112C8. Bij rust leidden de Belgen al met 6226. Na het zeer goede resultaat dat de Ne derlandse ploeg in de wedstrijd tegen Spanje had behaald heeft de 11268 ne derlaag niet bepaald de indruk kunnen wekken, dat de ploeg inderdaad op de goede weg is. Doch onmiddellijk moeten wij daaraan otevoegen, dat de wijze waarop gecoached weiA nu niet bepaald stimulerend was voor de ploeg, Tegen de basisopstelling we kunnen beter van „reuzen opstelling" spreken zette Aldenberg een te weke ploeg neer en toen de rust met 6226 inging was de kans op een redelijk resultaat ruim schoots verkeken. In de tweede helft traden de Belgen aan met een geheel andere ploeg en toen bleek, dat Slees- wijk en Smit hun schot niet hadden ver geten werd de uitslag tenminste nog iets De Argentijn Haskell werd met een Osca tweede in 1 12 52.3 (gem. 174.124 km/u) en de Brit Piper met een Lotus derde in 114.59.6 derde (gem. 169.215 Dertien wagens namen aan deze wed strijd deel. WIELRENNEN OLYMPIA'S TOER DOOR NEDERLAND De eerste ploeg de Limburgse voor Olympia's toer door Nederland is bekend. Zij bestaat uit de volgende renners: Boss (Beek), Brunenberg (Weert). Doek (Heerlerheide). Knoops (Koningsbosch), Ramakers (Echt). Steuten (Weert) en Willemsen (Nuth). Jan Hugens de sterke Limburgse wiel renner heeft zaterdag als lid van de militaire ploeg, die onder leiding stond van Gerr' Schulte, de tweede ronde van Friesland gewonnen. Hugens reed de ruim 200 km van deze wedstrijd, die als start- en eindpunt Leeuwarden had. in 5 uur 25 min. 9 sec. De Limburger had ongeveer 40 km voor het einde zijn elf mede-vluchtelingen in de steek gelaten en ondanks een sterke tegenwind finish te hij met een voorsprong van 2 min. 5 sec. op zijn voornaamste concurrenten De uitslag was: 1. Jan Hugens (Hoensbroek) de 200 km in 5 uur 25 min 9 sec.; 2. B. Solaro (Den Bosch) 5.27.14; 3. J Corstjens (Bu- del) z.t.; 4. C. A. Visser (Santpoort) 5.27.26; 5. A. van Egmond (Den Haag) z.t. Peter Post is winnaar geworden van de grote Locomotiefprijs. De vierde en laat ste rit werd gisteren gereden op een circuit van 2.5 km in het Amersfoortse industriekwartier. In totaal moesten zes tig ronden (150 km) worden afgelegd Aanvankelijk stradden alle uitlooppogin gen omdat dc favorieten elkaar terdege bewaakten halverwege de stryd spron gen acht renners weg: Jaap Kersten. Adrie Wuijts, Piet van Est, Peter Post, Jaap Huissoon, Piet Steenvoorden, Gerrit Voorting en Michel Stolker. Zij slaagden er in een ronde uit te 1 pen. Later wisten ook Hein van Breenen en Adrie van der Steen zich bij hen te voegen. Drie ronden voor het einde ontsnapte Jaap Kersten, die met een kleine voorsprong op Wuijts als eerste finishte in 3 uur 35 min. 43 sec. DE RONDE VAN TUNESIë Knoops wint tijdrit. De Nederlander Frits Knoops heeft de negende etappe van de Ronde van Tu nesië gewonnen, een tijdrit over 40 ki lometer van Bizerte naar Menzel Bour- guiba. Zijn tijd was 57 min. 25 sec. In de middag werd het tweede stuk Het werelddameshockeytoernooi Zaterdag zijn in Amstelveen in het internationaal dameshockeytournooi de laatste wedstrijden van de kwallfica- tiepoules gespeeld. De uitslagen waren: Ver. StatenZwitserland 80, Enge landArgentinië 30, WalesBelgië 10, Nieuw ZeelandZuid-Afrika 12, NederlandAustralië 24, Schotland Canada 30. De samenstelling van de finale-pou les ziet er als volgt uit: Poule A: Australië, Engeland en Zuid Afrika (zij spelen om de 1ste t.m. 3e plaats). Poule B: Nederland, Ver. Staten en Wales (om de 4e t.m. 6e plaats). Poule C: België, Duitsland en Ierland (om de 7e t.m. 9e plaats). Poule D: Argentinië, Nieuw Zeeland en Schotland (om de 10e t.m. 12e plaats). Poule E: Canada, Frankrijk en Zwit serland (om de 13e t.m. 15e plaats); De Nederlandse ploeg herstelde zich gisteren enigszins van de teleurstellen de nederlaag tegen Australië en behaal de een overigens weinig imponerende 10 overwinning op Wales. In de voorhoede waren door een kniebles sure van Maaike Weljtens enige wijzi gingen aangebracht. Laura Dekker speelde nu op de middenvoorplaats ter wijl Marijke Teppema de vrijgekomen rechtsbinnenplaats innam. 'Dé eerste helft leek het ernaar, dat de oranje- blousjes het onderspit zouden delven. De aanvallen van Wales, voornamelijk over de rechtervleugel BurnellRobin son geleid, waren bijzonder gevaarlijk. Nederland bofte echter dat Jo Jurrissen juist nu weer in haar oude vorm stak en als een geboren voetballer al schie tend haar doel schoon wist te houden. Twee minuten na de rust rondde Ans Rouwenhorst de zoveelste verknoeide strafcorner, waarbij ditmaal de bal bin nen de cirkel was gebleven, af met een hard schot dat doel trof (10). De strijd werd nu veel levendiger. Burnell kwam vrij voor Jo Jurrissen's heilig dom maar schoot naast. Marijke Tep pema, die meer vaart in de voorhoede bracht door haar felle doorzetten miste twee kansen, de laatste na een scri* mage, waar niemand meer wijs uit kor worden. Ook in de Nederlandse achter hoede vlotte het nu beter. Maar uit di tal van spannende situaties voor beide doelen werd niet meer gescoord. Verdere uitslagen: AustraliëZuid Afrika 20, België Ierland 2—1, Ar gentiniëNieuw Zeeland 0—2, Canada Frankrijk 10. Gisteren zijn in het Orderbos te Apeldoorn voor ongeveer 13.000 toe schouwers de nationale bromfietskam pioenschappen gehouden. Er werd in de tourklasse door ongeveer 50 renners deelgenomen. Er waren acht teams van drie man en 26 individuelen. De uitsla gen waren als volgt: Tourklasse nationaal: 1. Altena Apel doorn 1 strafpnt; 2. Van Harelaar, Ede 4 str.; 3. Nieuwenhof, Arnhem, 4 str. Teamprijs voor klasse nationaal: 1. terreinrijders Arnhem 29 str.; 2. De Residentiebrommers Den Haag 46 str. Wielerprijs: Van Harselaar Ede 30 str. Internationale tourklasse 1. Gogvoerts België 0 str.; 2, Baumeler Duitsland 1 3. Kluhauser Duitsland 2 str. Sportklasse kampioenschap van Neder land: 1. A. Hoekman Apeldoorn; 2. G. M. Horst Apeldoorn; 3. R. Kortie Am sterdam (hier zijn geen strafpunten bij, omdat hier de volgorde in aankomst geldt). Teamprijs Hoekman, Horst en Vosselman. van deze 9e en laatste etappe gereden, van Menzel Bourg-iba naar Tunis, een afstand van 105 kilometer. Winnaar werd de (Belg Beuris in 2 uur 26 min. 15 sec. voor Laidlaw (G.B.), Di Girolamo (Ita lië), Valvic (Z. Slavië) en Hanske (Did.). De ronde is gewonnen door de Zweed Carisson, die in het eindklassement de eerste plaats bezet voor onze landgenoot Knoops. LEIDSE REN- EN TOURVER. „SWIFT" De uitslag van de v >rde rit der voor jaarscompetitie luidt als volgt: A. en B klasse 40 km tijdrit. 1. J. v. Wetten 1.04.45; 2. P. Hoogman 1.05.57; 3. B. Zoet 1.07.07; 4. A. v. d. Kaa'i 1.10.33; 5. R. v. Zeist 1.11.46. C. klasse 24 km tijdrit: 1 A. Kloosterman 29.25, 2. F. v. d. Broek 40.07; 3. W. Wijnands 40.25; 4. W Hil- gersom 41.14; 5. J. Hilgersom 41.45; 6. W. Somerveld 41.45; 7. N. Kooien 42.— 8 A. v. Kemper 42.11; 9. Hofmaz 43.32; 10. L. Schaverias 43.50. B. klasse 24 km: 1. F. Brittijn 41.2. H. Boelee 41.33; 3. F. Leemans 42.24; 4 W. Kooien 47,— 5. W. v. Kooüen 54 15. In de Ronde van Feyenoord bezette J. Riethov 1 de vijfde plaats. In Purmerer.d werd F. Lemaans bij de adspiranten acht ste. Henny van Gent kwam in de Ronde van Friesland (215 km) tot de zestiende plaats. Zondar wordt de vierde rit van de voorjaarscompetitie gereden. De afstan den zijn A en B klasse 70 km. C. klasse 60 km en D klasse 34 km. Start 10 uur te Oud-Ade. In de Ronde van Feijenoord bezette J. Riethoven de 5e plaats uit een veld van 115 renners. Koude en regen ien spiji Vele honderdduizenden vreemdelingen hebben het afgelopen weekeinde oris land bezocht. De Duitse gasten waren verreweg in de meerderheid, ge volgd door resp. de Belgen en de Fransen. De hotels en pensions in de randstad Holland waren tot het laatste bed bezet. Het bleek noodzakelijk al zeer spoedig een beroep te doen op de particuliere adressen. Meer Fransen Belgen en Opvallend was, dat ook deze maal weer zeer vele toeristen in het zui den en oosten des lands zijn ge bleven. Uiteraard bevond zich onder deze toeristenstroom een zeer groot aan tal dagbezoekers. Toeristisch gezien is dit weekein de het drukste geweest dat ons land ooit heeft gekend, ondanks de min der prettige weersomstandigheden. Ofschoon zeer veel buitenlanders aan de kust en in Amsterdam, U- trecht en naaste omgeving hotel en pensionruimte voor de drie eerste meidagen hadden besproken, hebben de logies-informatiediensten in de verschillende steden het nog bijzon der druk gehad. In Den Haag alleen al werden ongeveer 2000 buitenlan ders door de LI.D. ondergebracht in hotels en pensions, alsook op enige particuliere adressen. Het aantal Duitse bezoekers span de verreweg de kroon, doch het is opgevallen, dat ook zeer vele Ame rikanen, die in Duitsland wonen, op nieuw de weg naar Nederland hebben gevonden. Daarnaast blijkt de trek uit Frankrijk en België naar Neder land er. speciaal naar de bollenvelden te zijn toegenomen. Afgezien van de „verblijvende" gasten heeft voorna melijk het oosten van het land een zeer drukke dag- en koopbezoek ge had. Zo kon het voorkomen, dat ver leden vrijdag in Arnhem ernstige ver- Douanenbeambien waren op bun post Smokkelaars gewond, maar ontkomen Vierduizend kg. boter hebben twee douanebeambten bij Ossen- drecht buitgemaakt, toen zij in de nachtdienst zaterdagochtend om drie uur een zware smokkelvrachtwagen buiten gevecht stelden. De twee kommiezen, Duinhaert en Verhoeven, liepen op een stille zandweg vlak bij de Belgische grens. Plotseling naderde er een vracht wagen met grote snelheid. Duinhaert gaf de chauffeur een stopteken, maar deze trapte het gaspedaal nog dieper in. Bliksemsnel trok de dou anebeambte een spijkerplank over de weg. Honderd meter verder stond Verhoeven. Hij wilde de wagen eveneens tot stoppen dwingen. Zon der zich daar aan te storen raasde de auto verder, zodat Verhoeven met een sprong het voertuig moest ontwijken. Toch succes. Drie banden hadden het echter tegen de spijkerplank niet uitgehou den. De chauffeur verloor even ver- BEGRAFENIS PASTOOR RUIGE WAARD (ROTTERDAM) Maandag wordt te Egmond aan Zee begraven de z.e. heer C. A. Ruigewaard, pastoor te Rotterdam, H.è Willibrordus. Pastoor Ruigewaard stierf 30 april. Hij werd 22 januari 1892 te Eg mond aan Zee geboren en 15 augus tus 1917 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kape laan te Hoek van Holland, Assen delft, 's Gravenhage, H.H. Martela ren van Gorcum, waarnemend pas toor van deze parochie en daarna pastoor te Schermerkom, Schiedam, H. Hart en te Rotterdam, H. Willi brordus. derop de macht over het stuur en vloog uit de bocht de sloot in. Toen de kommiezen de wagen hadden be reikt waren de smokkelaars reeds over de grens, die op enkele tien tallen meters afstand ligt, verdwe nen. Bloedspoor. Een van de smokkelaars moet echter gewond zijn; een fiks bloed spoor gaf aan waar de man gelopen had. Toen men de boter die zich in de vrachtauto bevond naar het dou anekantoor overbracht, kon men constateren, dat het ruim vier ton was. Dat vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 18.000. Een nummerbord droeg de auto niet. GELDBAKJES IN TELEFOONCELLEN GELICHT De Haagse politie heeft zaterdag nacht de 21-jarige stratenmaker J. K. aangehouden, verdacht van dief stal uit geldbakjes van telefooncel len te Haarlem. In de nacht van vrijdag op zater dag betrapte de Haarlemse politie twee mannen, die bezig waren met het lichten van zo'n bakje in een telefooncel aldaar. De ene die naderhand gebleken is J. K. te zijn wist te ontvluchten, doch de an der werd gegrepen. Het was de 20- jarige T. van A., betonwerker, eveneens uit Den Haag. In Haarlem hadden zij geldbakjes in 12 telefooncellen gelicht, hetgeen hun een bedrag van 800 opleverde. Zoals bekend zijn de laatste tijd ook in Den Haag dergelijke diefstallen gepleegd. keersopstoppingen ontstonden door het bezoek van koopgrage ooster buren. In de afgelopen drie dagen hebben ongeveer honderdduizend personen een bezoek aan De Keukenhof ge bracht. Maandagmorgen verwacht het stichtingsbestuur de half mil joenste bezoeker of bezoekster te kunnen begroeten. Van vrijdag tot en met zondag heb ben ruim 1300 autobussen Keuken hof aangedaan. Vijftig procent van deze bussen kwam uit Duitsland, dertig procent uit Nederland en twintig procent uit andere landen. In de afgelopen dagen parkeerden er 30.000 personenauto's waarvan op 1 mei tachtig procent uit Duitsland, op 2 mei vyf en vijftig procent uit Duitsland en op 3 mei vijf en dertig procent uit Duitsland. Tijdens deze drie dagen zijn negen extra treinen naar de bollenstreek gereden, waarvan zeven uit Duits land, één uit Frankrijk en één uit Luxemburg. Duizenden buitenlanders naar Madurodam. Madurodam heeft dit weekeinde een invasie van buitenlanders te verwerken gekregen. Niet minder dan 25.000 personen bezochten de af gelopen dagen Madurod.1, waarvan minstens tachtig procent buitenlan ders. Nog nimmer was het percentage buitenlanders zo hoog. De eerste hon derdduizend bezoekers zijn de poor ten van de miniatuurstad alweer ge passeerd. - Een Oostenrijks vliegtuig is za terdagavond op circa 31 km van Pal- ma (Majorca) neergestort. De inzit tenden drie bemanningsleden en twee oassagiers kwamen om het leven. DINSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 16.00—24.0C Nationaal programma. 7.00 Nws. 7.15 Gr* m. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.16 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.55 V. d. kind. 10.10 Pontifi cale Hóogmis. 12.15 Gram. 12.30 Land en tumb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act.-13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 13.55 Jeugd vraagt om antwoord, caus. 14.00 Gram. 14.35 V. d. vrouwen v. h. plat teland. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Lich te muz. 16.20 Jeugdibijeenkomst in Rotterdam. 16.40 Radio Philh.ork. 17.00 Lichte muz. 17.30 Licht program ma. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 Em- men. Hoe een klein dorp groo' werd, rep. 19.30 Strijkork. 20.00 Nws. 20.05 Bijeenkomst ter herinnering v. d. Be vrijding in de Grote Kerk te Deven ter. 21.05 Gevar. progr. 22.30 Voordr. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Stereofonische uitz. 23.5024.00 Dag sluiting. HILVERSUM II. 208 M. 7.00 A VlvO. 7.50 VPRO. 9.00 AVRO. 16.0024.00 Nationaal programma. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.0^ Nws. 8.15 pia nospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10)50 V d. kleuters. 11.00 Hammondorgel en zang. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte uiz. 1".20 Rege- ringsuitz.: Landb. rubriek: 1. Houdt Uw kippen gezond: inenting tegen ademhalingsziekten. 2. Landbouwkun dig weeroverzich'.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 il.ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13 20 Lichte iuz. 13.55 Beursb<?r. 14.00 Gram. 14.40 Meisjeskoor. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Clavecimbelrecital. 16.0024.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.Tekenfilm. 20.30 FiLmprogr. Na tionaal progr.: 20.50—22.00 Gevar. progr. door Bart In 't Hout 16) „Heb je geen vrouw? „Nee", zei Eendekroos. ,;Wie doet er dan het huishouden?" „Ikzelf". „Kook je ook het eten?" „Ja." „Envroeg Bert op een toon, alsof hij dat niet begreep „at meneer Olivier ook hier?" „Ja meneer", zei Eendekroos, alsof dit de eenvoudigste zaak ter wereld gold. „En hij zei, dat ik goed kon ko ken." „H'm. „Azzu misschien effe mee wilt gaan Eendekroos stond op en ging Bert voor om hem het huis te laten zien. Het was overal, zoals Bert had ge dacht: vuil, slordig. In een groot ver trek, dat de woonkamer verbeeldde te zijn, hadden de spinnen een ge noeglijk bestaan en van de kamer die de logeerkamer heette te zijn, was het beter maar helemaal niets te zeggen. 'AAN DE VECHT Als Bert z'n zin had gevolgd, was hij zo het huis uitgelopen maar de gedachte aan de warme lange weg, terug naar het station, hield hem te rug. Hij zou één nacht blijven, dacht hij en de volgende dag naar een an der, een werkelijk vacantieverblijf uitzienHij deelde dit voornemen niet mede aan Eendekroos, die er trouwens ook niet nieuwsgierig naar was. Hij liet Bert nog een hokje zien, dat de badkamer heette te zijn en toen liet hij hem alleen, met de me dedeling, dat hij voor het eten ging zorgen Gelukkig was er een douche in de badkamer en stromend water op de de slaapkamer en toen Bert zich had gebaad, geschoren en van schoon goed had voorzien, was hij geneigd Eendekroos een gedeelte van z'n zon den te vergeven. En hij werd bépaald grootmoedig jegens de roodharige zonderling gestemd, toen een uur la ter bleek, dat het avondmaal, het welk Eerdekroos had bereid, lang niet zo slecht was, als hij zich had voorgesteld. Of Eendekroos had voor de gelegenheid goed z'n best gedaan of Ollie had werkelijk gelijk gehad, toen hij zei, dat Eendekroos goed kon koken. Er was zelfs een koud glaasje bier bij en het eetgerei scheen extra goed gewassen. Nee, het was niet zo slecht en toen Bert na afloop van het diner buiten ging zitten, in een gemakkelijke tuinstoel, die Eende kroos voor hem had klaar gezet en Bert in het lekkere koeltje, dat de warmte var. de dag kwam verdrij ven, een pijp ging zitten roken, kwam hij tot de ontdekking, dat toch elke medaille haar keerzijde heeft. HOOFDSTUK VII Nog eens over Eendekroos en over 'n grote dikken vent." De volgende dag sloeg een toren klok in de verte acht uur, toen het zonlicht, dat door het open slaapka merraam binnenstroomde, Bert wak ker maakte. Het was een heerlijke ochtend, koel, fris. Het gras, nat van de dauw, schitterde in de zon. Een mus tripte in de vensterbank, nieuwsgierig dwaalden haar kraal oogjes door de slaapkamer. Toen Bert in haar richting kwam, verdween zij met suizende wiekslag. Bert stak zijn hoofd buiten het raam en genoot van het panorama dat zich aan zijn oog ontrolde. De Vecht lag in het vroege zonlicht te schitteren als een lint van vloeibaar zilver, in de weilanden aan de overkant lagen koeien te slapen en te herkauwen en wat verderop stond een ooievaar op een poot, ge duldig te wachten, tot een kikker zo dom zou zijn binnen het bereik van zijn snavel te komen. Ergens heel in de verte klonk het landelijk geluid van scherpen van staal, waarschijnlijk was daar een maaier reeds druk aan de arbeid. Het zien van de Vecht, bracht Berts gedachten op een bad nemen. Hij kleedde zich haastig aan en ging naar buiten. Noor, de hond van Een dekroos kwam hem tegemoet en kwispelde met zijn lange behaarde staart. De strijdbijl was begraven, trouwen- de vorige avond had hij al tekenen van toenadering gegeven. Een wandeling van nog geen paar minuten bracht Bert, vergezeld door Noor, b(j de rivier. Het gras was nat, doch dat deerde Bert niet. Hij schoot in een klein zwembroekje en terwijl Noor de wacht hield bij zijn kleren, dook hij in helder koud water. Ter wijl Bert met rustige lange slagen rond zwom, dacht h\j, eigenlijk voor het eerst sinds hij weg was gegaan, aan oom Brogus, hoe deze tevergeefs op hem zou wachten die ochtend. Hoe het nu in de toekomst verder zou moeten gaan, wist Bert niet doch om eerlijk te zijn trok hy zich, op het ogenblik, dat hij daar zo heerlijk rondzwom, weinig van deze gedach te aan. Voorlopig nam hij er eens fijn vakantie van, dacht h(j en zwom te rug naar Noor en zijn kleren. Thuis komend, vond Bert Eende kroos bezig met het ontbijt klaar maken. Hij rook heerlijke geuren van koffie en gebakken spek. Waar achtig, die Eendekroos was nog zo'n kwade kerel niet. „Ik heb maar 'n stukkie spek ge- bakke", zei hij. „Ik weet wel niet, of u d'r van houdt, maar meneer Olivier wou dat altijd zo." „Het is best, kerel", zei Bert en thousiast. „En koffie heb je ook. Ik geloof waarachtig, dat Olivier nog gelijk zal krijgen, met z'n bewering, dat je een goede kok bent." Eendekroos trok, b(j wijze van gri mas, een spleet van het ene oor tot het andere oor. Even later zaten Bert en Eendekroos te ontbijten. Eende kroos deed dat, op een manier, zijn eenvoudige natuur eigen. Hij doopte z'n brood in de koffie en weldra wa ren z'n handen, z'n gezicht glimmend van het spekvet, doch op zulke klei nigheden lette Bert niet eens. Hij zei: ..Als je het nu hier en daar van daag nog een beetje schoon wil ma ken, geloof ik, dat ik nog wel een paar dagen wil blijven." Eendekroos zei, dat hij die kleinig heid zou verhelpen en onder de in druk van het goede, stevige ontbijt was Bert volkomen bereid Eende kroos „carte blanche" te geven. Na het ontbijt wandelde Bert, ge noeglijk een pijp rokend, een beetje rond op de heerlij kheid-aan-de-Vecht van Ollie. Het was toch een typisch bezit, dacht Bert, echt iets voor Ollie. Hij bekeek het met -andere ogen dan een dag geleden, maar hij was nu niet prikkelbaar door de warmte. Integendeel hij vond het zonnetje lekker en met welbehagen blikte hij in het rond. Grappig, al die schuur tjes, waarop nog te lezen stond: Bra ziel kof.of Calfornisch fr.of echte geïmporteerde Sun-maid Eigenlijk origineel. De meeste schuurtjes in ons land waren, even als de huizen, te eentonig. Gebrek aan fantasie. Een eenvoudige kerel als Eendekroos kon ze allemaal nog een lesje geven. De aanblik van die schuurtjes opende wijde perspectie ven. Jammer, dat hij in de bouwwe reld geen vrienden had, anders zou hij hen er eens op attent maken, hoe een eenvoudige kerel als Eendekroos er in geslaagd was de monotonie van het landschap te verdrijven met zul ke eenvoudige middelen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5