3)e CekWSowfccmt L Brengt Genève een nieuwe lente? Herter optimistisch over vredeskansen Verjaring van de mei-dagen in Algiers EXPOSITIE Gebr.VAN ULDEN Clare Booth Luce geen ambassadrice Spoorwegstaking in Frankrijk 1-Mei te Moskou meer economisch dan militair Einde in Panama Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem,, Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f 2.50 p kwart. ZATERDAG 2 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14701 Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p mm Telefoontjes f 1.50 0p a s. conferentie te Genéve nd SuT ver" I Op vragen van verslaggevers wat De Ameriaanse minister van bui- zijn mening is over de vooruitzich- tenlandse zaken, Christian Herter, ten voor het welslagen van een top- heeft vrijdag bij zijn vertrek uit Pa rijs verklaard, dat de westelijke mi nisters van buitenlandse zaken op hun conferentie in Parijs een posi tie hebben bereikt, die kan leiden tot conferentie, verklaarde hij: „Ik weet het werkelijk niet, ik ben geen poli ticus". Hij ontkende, dat hij van plan is aan premier Macmillan verslag over een „rechtvaardige en duuraame zijn bezoek uit te brengen 5p de vrede in Europa. vraag: nEn a]s iemand dat vraagt?", liep hij uit: „Ah, a 1 s ze me dat vra- Herter, die vrijdag nog besprekin-1 gen", gen heeft gevoerd met de Franse Een felle brand te Roddickton (New Foundland) heeft vrijdagoch tend het leven gekost aan een moe der en zes van haar tien kinderen. De oorzaak van de brand is nog on bekend. premier, Michel Debré, en diens mi nister van buitenlandse zaken, Couvé de Murville, zei „ten zeerste ver heugd" te zijn over het resultaat van het Parijse overleg. Volgens een officieel communiqué, dat donderdag is uitgegeven, hebben de ministers Herter, Selwyn Lloyd, Couvé de Murville en von Brentano algehele overeenstemming bereikt over het standpunt, dat de Westelijke Grote Drie op de komende conferen tie met de Sowjet-Unie in het Westen zullen innemen. In zijn afscheidsverklaring zei Her ter, dat de snel bereikte overeen stemming in Parijs een goed voorte ken is voor een doeltreffende pre sentatie van het westelijke stand punt in Genève. „Wij gaan naar Genève in het vertrouwen, dat wij een positie hebben bereikt, op basis waarvan met goede wil van beide partijen een rechtvaardige en duur zame vrede in Europa kan worden gevestigd", zo zei hij. Montgomery weet niets. De Engelse veldmaarschalk Mont gomery is vrijdag uit Moskou in Londen teruggekeerd. Over zijn bezoek aan Moskou zei hij: „De gehele zaak is een persoon- Beels onderzoek Prof. Beel, die gisteren van H.M. de Koningin opdracht heeft gekregen de mogelijkheden na te gaan om te ko men tot een spoedige oplossing van de huidige crisis, heeft gistermiddag een gesprek gehad met de demissio naire ministers Zijlstra, Staf en Witte. Ook staatssecretaris Schmelzer was bij deze bespreking aanwezig. Prof. Beel zal hedenmiddag te zij nen huize te Wassenaar een bespre king hebben met de voorzitter van de Tweede Kamer-fract5 der Partij van de Arbeid, mr Burger en daarna met prof. Romme, voorzitter der KVP- fractie. Offirinlo viarinn regering in Parijs, Delouvriers, die vlilUclc Viering t dit vrijdag in Algiers bekend maakte, I heeft echter tevens gewaarschuwd De eerste verjaardag van de on-1 dat krachtik zal worden opgetreden lusten in Algiers op 13 mei van het tegen „excessen op straat en alle de- vorige jaar, die de inleiding waren monstraties van onenigheid", die de voor de terugkeer van generaal De Gaulle in het Franse politieke leven, zal dit jaar in Algerië in het teken staan van „unie, eenheid en broeder schap" en officieel gevierd worden. De algemeen gedelegeerde van de v-rv r I i ,ri h i r- IN AFWACHTING STIL IS HET IN de buitenlandse politieke berichtgeving. De stilte, die aan de storm voorafgaat? In ieder geval: de stilte die aan de mi nisters-conferentie met de Russen te Genéve voorafgaat. Of het daar zal stormen, weten we niet; vermoedelijk wèl. Deze week hebben de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land te Parijs beraadslaagd over de houding, welke de Grote Drie op 11 mei a.s. te Genève tegenover de Rus sen zullen aannemen. Tegen 0 de verwachting in zijn zij vrij vlot tot overeenstemming ge komen, want men had de laatste tijd algemeen aangenomen, dat er nogal wat verschil van mening was tussen de leidende Westelijke staatslieden. Over de principiële rechten was men het wel eens, maar niet zozeer over de manier van benadering van de Russen. Moest men een starre prin cipiële houding aannemen en de Russen daiidelijk maken, dat men inzake Berlijn, de Duitse herbewa pening en de Europese veiligheid geen duimbreed toegaf, of moest men een meer soepele houding aannemen en concessies in het uitzicht stellen in ruil voor Russische inschikkelijk heid? En wat moest men doen, als de conferentie nu eens mislukte? Wat er in Parijs besproken is en wat de inhoud is van het aldaar be klonken akkoord,is niet bekend ge maakt: hegeen natuurlijk juist is, want men moet zijn pijlen niet van te voren afschieten. Ook aan de over zijde van het IJzeren Gordijn heeft men de koppen bij elkaar gestoken; in Warschau hebben de rode leiders van Rusland, Polen en Tsjecho-Slo- wakijë die op de conferentie van 11 mei de tegenspelers van de Westerse ministers zullen zijn, beraadslaagd over hun plannen. Dat daar over eenstemming zou worden bereikt was niet aan twijfel onderhevig. Moskou geeft de toon aan en de rest knikt braaf van ja. Men zou er in Parijs heel wat voor over hebben ge had, wanneer men daar had kun nen beschikken over de notulen van de Warschause conferentie. Want nog altijd zijn de bedoelingen van de Russen een raadsel voor het Westen. In het algemeen mag men wel aannemen, dat de Russen het idee van de wereldrevolutie niet hebben opgegeven, zodat iedere conferentie een onderdeel moet zijn van hun strategie om dat doel te bereiken. In deze gedachtengang komen zij dus niet aan de conferentietafel zit ten om tot overeenstemming te ge raken, maar om voordeel te beha len, hoe dan ook. Maar de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat hun tactiek erop gericht is om tijdelijk een adempauze te krijgen, teneinde zich eerst economisch voldoende sterk te maken, en als dat juist is, kunnen zij tot werkelijke concessies bereid zijn. Een streven om de Wes telijke verdediging zoveel mogelijk te verzwakken kan daarmee parallel lopen en dat zullen zij derhalve in elk geval proberen, maar daarbij zullen zij niet zover gaan, dat zij een oorlog riskeren. Bij de officieel dealer VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 (Advertentie Wegens ruzie met Senator Morse Mevr. Clare Booth Luce heeft vrij dag bedankt voor de functie van Amerkaans ambassadrice in Brazi lië. President Eisenhower heeft „met leedwezen" hiervan kennis geno men. Zij heeft Eisenhower een brief ge schreven, waarin zij verwijst naar een herrie, die er rond haar persoon was ontstaan nadat de senaat haar voor deze functie had voorgedragen. „Het vertrouwen in mij is vergiftigd door bijzonder kwaadaardige be schuldigingen tegen mijn persoon" aldus mevr. Luce. De voornaamste tegenstander van mevr. Luce was de democratische senator Wayne Morse, die getracht heeft haar benoeming tegen te hou den op grond van de overweging, dat zij geen maat had weten te houden bij haar aanvallen op wijlen presi dent Roosevelt en ex-president Tru man. Mevr. Luce reageerde op de in de senaat heersende stemming met een verklaring, waarin zij opmerkte dat haar moeilijkheden verscheidene ja ren geleden begonnen waren en wel op het tijdstip, dat de senator Morse terugkeer van de vrede in Algerië zouden kunnen vertragen. In Algiers doen reeds enige tijd geruchten de ronde, dat de „ultra's" grote demonstraties op touw willen zetten. Tegen hen was de waarschu wing van Delouvriers kennelijk ge richt. De officiële viering zal niet met na druk betrekking hebben op de ge beurtenissen van de 13e mei, doch als viering van de „meidagen" ook de „broederschaps"demonstratie herden ken, die vorig jaar op 16 mei door duizenden Mohammedanen op 't fo- im in Algiers werd bijgewoond. Waarnemers zien in het officiële feestprogramma een poging van de autoriteiten om de „ultra's" de wind uit de zeilen te nemen. Deze extre misten onder de Europeanen eisen nauwere integratie van Algerië en Frankrijk en zij uiten openlijk felle kritiek op de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Zij eisen de 13e mei voor zichzelf op. In sommige de len van Algiers zijn op de muren aanplakbiljetten verschenen met het opschrift „De Gaulle staat gelijk met de FLN" (het Algerijnse nationale bevrijdingsfront). Ook zijn de ken tekenen van de verboden extremis tische organisatie „jonge natie" op de muren gekalkt. De autoriteiten menen evenwel, dat eventuele po gingen van de „ultra's" om demon straties te ontketenen, zullen mis lukken door gebrek aan belangstel ling. De Franse communistische vakbond OGT heeft een staking van 24 uur afgekondigd bij de Franse spoorwe gen voor 6 mei. Een onafhankelijke vakbond heeft zich er bij aangesloten, zodat de vol gende week woensdag ongeveer 80 pet. van de locomotieven zullen stil staan. De beide vakbonden verklaarden, dat er nog meer stakingen en lang- zaam-aan-acties gehouden zullen worden, indien hun eisen om hogere lonen, een geleidelijke instelling van een 40-urige werkweek en hogere pensioenen niet worden ingewilligd. Op het Rode Plein te Moskou hebben de Russische leiders o.a. Chroesjt- sjef en Worosjilof de gebruikelijke mei-parade afgenomen. „een klap van de molenwiek" kreeg. Dit leidde tot een hevige woorden wisseling in de senaat. De republikeinse senator Homer Capehart verklaarde later op een persconferentie, dat hij de senaat zal verzoeken senator Morse te berispen voor diens optreden tegen mevr. Luce. Senator Capehart zei, dat Morse hoogst onverantwoordelijk had ge handeld. Morse heeft nl. de arts van mevrouw Luce telefonisch gevraagd of zij wel eens psychiatrisch behan deld was. Pantsjen Lama te Peking ingeschakeld De 1 mei-viering in Moskou droeg dit jaar een nogal vredig karakter. De militaire parade vroeger vaak het hoogtepunt van de 1 mei-viering op het Rode Plein, is dit jaar zeer miniem gebleven. Gedurende slechts zeven minuten! trokken kleine uitgelezen eeniieuen van alle onderdelen van het rode j leger, met glanzende laarzen en wit- j te handschoenen aan, in ganzepas langs het podium waarop premier Chroesjtsjef, vice-premier IVlikojan en andere leden van het presidium hadden plaatsgenomen. Maar er wa ren geen tanks en geen vliegtuigen. De enige zware wapens waren raket- lanceerders, luchtafweergeschud en amfibievoertuigen. De nadruk viel nagenoeg geheel op de economische plannen van de Sow jet-Unie. De toespraak van de minis ter van Defensie, Maiinosky, was in hoofdzaak gewijd aan een verheer lijking van hetgeen in het verleden werd bereikt en van het lopende ze venjarenplan. In Peking werd de traditionele pa rade afgenomen door het nieuwe staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji, die naast zijn voorganger, Mao Tse-Toeng op een balkon stond. In het gezelschap bevond zich ook de Pantsjen Lama, de door Peking aangestelde heerser van Tibet. Gedurende tweeënhalf uur zagen zij de stoet aan zich voorbij trekken. In Warschau nam de Poolse leider Gomoelka, staande naast president Soekarno van Indonesië, een parade af, die werd geopend door groepen meisjes met hoelahoepels. Muziek korpsen speelden o.a. westelijke marsen als „Cononel Bogey" en „Wen the saints come matching in". Een voormalige SS-er, Gottlieb Muzikant, is te Fulda gearresteerd. Hij is bewaker geweest van het con centratiekamp Maushausen. Hij heeft bekend minstens 50 mensen in het kamp om het leven te hebben ge bracht. j Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Fernando Lobo, lid van de commis sie voor onderzoek van de organisa tie van Amerikaanse staten, heeft meegedeeld, dat de invallers in Pa nama zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven te Nombre de Dios. Een overzicht tijdens de grootse taptoe in de tuin van het Paleis te Soestdijk als besluit van de Koninginnedag- 1 viering. Op de achtergrond het witte paleis, badend in floodlight. Vrij koud De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Restanten van een oud lagedrukgebied boven West- I Europa hebben in het zuiden van j Duitsland en het Alpengebied nog veel regen gebracht. Een zwakke rug van hoge luchtdruk, die Neder land in de nacht van vrijdag op za terdag voorbijtrok, veroorzaakte in het oosten van het land hier en daar j nachtvorst. I Elders werd een temperatuurda ling van betekenis echter tegenge gaan door bewolking, die samenhing met een front, dat behoorde bij een lagedrukgebied boven de Noordzee. Nabij de Golf van Biscaje handhaaft zich ondertussen een flink hogedruk- gebied. Aan de flank hiervan zal ook morgen met westenwind polaire lucht naar Nederlad stromen. Het koude weer, waarbij opklaringen plaatselijk afgewisseld kunen worden door buien, duurt voort. Het gevaar voor nachtvorst blijft de komende i nachten aanwezig. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT. Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige, over dag nu en dan krachtige weste lijke wind. Vrij koud weer met in het binnenland kans op nacht vorst. 3 Mei: zon op 05.09; onder 20.06; maan op 03.31; onder 15.40. 4 Mei: zon op 05.07; onder 20.06; maan op 03.54; onder 16.44. Hoogwaterstanden 3 Mei: v.m. 12.48; nam. 4 Mei: v.m. 1.20; nam. 1.44. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 6 C. STOCKHOLM half bew. 12 OSLO zw. bew. 8 KOPENHAGEN zw. bew. 9 ABERDEEN licht bew. 4 LONDEN onbew. 4 AMSTERDAM motregen 8 BRUSSEL zw. bew. 8 LUXEMBURG geh. bew. 6 PARUS regen 9 BORDEAUX zw. bew. 8 GRENOBLE zwa. bew. 8 NICE half bew. 10 BERLUN regen 12 FRANKFORT zw. bew. 8 MüNCHEN regen 5 ZURICH geh. bew. GENèVE zw. bew. 5 LOCARNO half bew. 11 INNSBRUCK niet ontvangen ROME onbew. 11 AJACCIO half bew. 8 MADRID zw. bew. 5 MALLORCA licht bew. 7 ALGIERS onbew. 8

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1