Koninklijke onderscheiding voor directeur jubilerende meelfabriek De Sleutels, Leiden BURGEMEESTER L. J. DEN HOLLANDER NAM AFSCHEID VAN HAZERSWOUDE herenmode-tip Open weave sportshirts jvteb 1 Peek&Cloppenburg VKIJDAU 1 MJ9I 1959 DE LE1DSE GOUKANl PAGINA 9 Grote belangstelling bij receptie Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de n.v. meelfabriek „De Sleutels", v.h. de Koster en Co. werd een der directeuren, de heer A. J. de Koster, onderscheiden met het offi cierschap in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen bij deze onder scheiding werden de heer De Koster overhandigd door de heer J. A. P. Franke, directeur-generaal voor de voedselvoorziening, die aanwezig was namens de minister van landbouw. De heer Franke hield een korte toespraak, waarin hij de belangrijke plaats memoreerde, die de meelfa briek „De Sleutels" inneemt in de nationale economie en voedselvoor ziening. Hij herinnerde aan de snelle opbloei van het bedrijf en aan het aandeel, dat de heren De Koster hier in door hun strakke leiding hebben gehad. Die leiding is niet alleen tot het eigen bedrijf beperkt gebleven, ze deed zich ook voelen bij het maken van verschillende nationale afspra ken en het treffen van regelingen betreffende de graanhandel en -ver werking. Om al deze opmerkelijke feiten had het Hare Majesteit behaagd, de heer A. J. de Koster de onderscheiding te verlenen van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Velen hebben de jubilerende fir manten geluk gewenst met het jubi leum en de hoge onderscheiding. Van de Leidse notabelen waren aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders A. J. Jongeleen, S. M. Stolp en mr J. Drijber, de commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, de commissaris van politie, de heer J. A. Dreeuws, de directeur van markt en havendienst, de heer M. Weima, de heren ir. J. J. G. Hoek en mr H. A. C. Branderhorst namens de K.v.K. en Fabrieken voor Rijnland, ir. A. van Driel en mr J. de Ruyter de Wildt, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse vereniging van indus triëlen en de heer H. Hazelhof, di recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau. Namens de Alg. Nederlandse Mo- lenaarsbond en de federatie van bon den was aanwezig de heer L. A. Kammeraad. Voorts waren er aanwezig federa ties van de Nederlandse ver. van Meelagenten, de Stichting „Maalde- rijbelangen", de Ned. Bond van Meel handelaren, de Nederlandse Bakkers- bond en de Bakkerij stichting. Ook een afvaardiging van de Algemene werkgeversvereniging was aanwezig. De Ned. werkgevers in het bakkers bedrijf gaven eveneens acte de pré- sence. Het bestuur en het damescomité van de speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" gaf eveneens van zijn be langstelling blijk, zo ook de directie van de Leidsche Machinefabriek. Aanwezig waren voorts Z.Exc. E. N. van Kleffens, vertegenwoordiger bij de K.S.G., dr. D. J. Kuenen en de heer J. Visser, oud-secretaris van de V.V.V. te Leiden. Er kwamen nog deputaties van de Ned. Kath. Bond voor werknemers De heer J. A. P. Franke wenst de heer A. J. de Koster geluk met de onderscheiding, die hij hem zojuist heeft overhandigd. in industriële bedrijven, „St Willi- brord". van de Leidsche bakkerspa- troonsvereniging „Ons Belang", de Nederlandse Bakkersbond. Voorts waren het Produktschap voor gra nen, zaden en peulvruchten, de speel tuinvereniging „Ons Eiland" en het districtsbestuur van „St. Willibrord". districtbestuur van „St. Willibrord" vertegenwoordigd. Verder maakte een afvaardiging van de R.K. bakkerspatroons te Lei den en Omstreken haar opwachting. Er waren vele bloemstukken en ge schenken. Onder buitengewoon grote belang stelling vond woensdagmiddag om 2 uur een buitengewone raadsvergade ring plaats in de geheel in het nieuw gestoken raadszaal van de gemeente Hazerswoude aan de Dorpsstraat. Nadat de buitengewone vergade ring met gebed was geopend werden op voorstel van b. en w. de notulen tot de volgende vergadering aange houden. Hierna verzocht de voorzit ter, burgemeester L. J. den Hollan der, de secretaris het voor hem zo belangrijke ingekomen stuk voor te lezen. Genoemd ingezonden stuk be vatte het eervol ontslag van de heer L. J. den Hollander als burgemeester van de gemeente Hazerswoude en zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Leerdam met ingang van 1 mei a.s. Hierna nam de voorzitter het woord. De burgemeester schetste hoe hij ongeveer 25 jaar geleden als kamperende jongen langs de Rijn dijk fietste en to de gemeente-secre tarie van Hazerswoude passeerde waarop bevestigd was een geel ge schilderde plank met daarop in rode letters de bestemming van het ge bouw. Bewust heb ik toen naar dit gebouw gekeken aangezien ik mij toen niet kon voorstellen, dat er een oudere secretarie kon bestaan. De voorzitter is thans blij, dat hij de raad de definitieve plannen voor een nieuw gemeente-secretarie kan aanbieden. Deze aanbieding ging ge paard in de vorm van een maquette ontworpen door de architecten Pot en Pot-Keegstra te Amsterdam. Na deze aanbieding gaf de voor- j zitter een korte opsomming van het geen in de loop der jaren tot stand J gekomen is nl. de voltooiing van het van het uitbreidingsplan orp, de af sluiting van het geheel van de Bur- gemeester Warnaarkade door de gunning van de ophaalbrug tot ver binding met de Gerelaan. In het uitbreidingsplan Zuid wor den thans 28 premiewoningen ge bouwd terwijl 29 woningen door eigembouwers zullen gebouwd wor- dën, tevens zullen 6 woningwetwo ning gebouwd worden in dit uit breidingsplan. Het plan Rhynen- burdh is thans goedgekeurd terwijl hiervoor reeds aanvragen van 40, 60 en 80 woningen zijn ingekomen. De voortzetting van het uitbreidingsplan Groenestein is thans in voorberei-1 ding. Op 6 mei a.s. zal mevr. Klaasesz de nieuwe n.h. kleuterschool op het Dorp officieel openen, terwijl de bouw van nieuwe r.k. kleuterscholen voor de Groenendijk en het Dorp in voorbereiding zijn. Tot slot vroeg de voorzitter de steun van de raad voor de loco-bur gemeester de heer C. A. van Dam die een zeer drukke tijd voor de boeg heeft. Spreker dankte vervolgens de se cretaris B. den Braver voor de voor treffelijke wijze waarop hij met raad en daad hem heeft bijgestaan. Ook de dames en heren van de gemeente secretaris en van gemeentewerken kregen een welgemeend woord van dank. Ook werd in zijn dankwoord de B.B., brandweer en politie be trokken. Dat Hazerswoude een gave ge meente is is niet weinig te danken aan de vakbekwaamheid van de ar chitect J. Dekker Nadat ook de heer Van Dam woor den van dank tot de burgemeester had gesproken overhandigde hij na mens de raad een schilderij, een dorpsgezicht voorstellende, om hier door de prettige herinneringen aan Hazerswoude te kunnen vasthouden. Hierna schetste wethouder Kap- tein de komst van de burgemeester in 1948 en hij dankte voor de vriend schap die hij van hem en zijn echt genote mocht ondervinden. De heer Kouwenlhoven prees de burgemeester om zijn onpartijdig heid; de heer Van Rijn sprak een woord van dank namens de fractie van de C.H.U. terwijl de heer Kaas hoek namens de S.G.P. woor- Burgemeester L. J. den Hollander toont het schilderij, dat hij van loco burgemeester C. A. van Dam als aandenken aan Hazerswoude heeft ontvangen. Links mevr. Den Hollan der. van dank sprak. De heer C. Matze sprak namens de A.R.-fractie. De gemeente-secretaris, de heer B. den Braver, bood namens het per soneel van de gemeente een prachti ge vulpen aan. De burgemeester dankte de raad voor zijn geschenk en he personeel van de gemeente voor het hem aan geboden cadeau. Nadat de loco-burgemeester de bui tengewone raadsvergadering voor gesloten had verklaard verkreeg de burgemeester van Alphen aan den Rijn het woord. Spr. sprak zijn dank uit namens de burgemeesterskring en namens de B.B. De heer Noordam bood namens de brandweer een maquette aan terwijl de heer Bedet een album met foto's van de gemeente aanbood. De heer C. J. Vertegaal sprak een woord van dank namens de industrie van Ha zerswoude onder aanbieding van een enveloppe het inhoud. Vervolgens werden woorden van dank gespro ken door de heer Van Merwe namens „Hollandia" melkfabrieken, de heer Wesselingh namens de Kon. toneel vereniging „Onder Ons" en de heer Tigchelaar namens de rijkspolitie en de reservepolitie. Tot slot beantwoordde de burge meester alle sprekers, waarna de re ceptie voor het publiek een aanvang nam. Onder de vele genodigden wa- P. G. M. GOUVERNEUR f Te zijnen huize te Oegstgeest is op Koninginneverjaardag overleden de heer PGM. Gouverneur, coördina tor bij de Zelfbescherming bij de BB in de A-kring Leiden-Oegstgeest. De heer Petrus Gerardus Maria Gouverneur werd op 30 juli 1904 te Zevenaar geboren en behaalde in 1924 het diploma A aan het Gymna sium Augustinianum te Eindhoven. In die jaren was de jonge Gouver neur in de omgeving van Leiden geen onbekende, want hij was de zoon van de burgemeester van Sas- senheim, de heer M. Gouverneur. Ter opleiding als Indisch bestuurs ambtenaar studeerde hij daarna in dologie aan de Leidse universiteit, welke studie hij evenwel na ander half jaar afbrak om in dienst te tre den van de Deli-Batavia Mij N.V. te Amsterdam en vertrok in oktober 1926 naar Ned. Indië, waar hij tot 1940 als assistent werkzaam is ge weest op verschillende tabaksonder nemingen ter oostkust van Sumatra. Terwijl hij in 1940 met verlof in Holland was, werd terugkeer naar Ned. Indië onmogelijk gemaakt door de oorlog. In die tijd was hij gedu rende twee jaar werkzaam op de af deling Organisatie van het hoofd kantoor van „De Nederlanden van 1845" te Den Haag Na de oorlog werd hy in maart 1947 als een der eersten wederom door de D.B M. naar Deli uitgezon den, benoemd tot administrateur en belast met het beheer van een van haar ondernemingen. Deze functie bekleedde hij tot 13 februari 1952, waarna hij andermaal met verlof ging, aan het einde waarvan hem op zijn verzoek door de D.B.M. eervol ontslag werd verleend. Met ingang van 10 mei 1953 werd hij aangesteld bij de Organisatie Bescherming Bevolking in de A- kring Leiden-Oegstgeest als full timer staflid, speciaal belast met de Georganiseerde Zelfbescherming en Bedr ij fszelfbescherming Leiden eft Oegstgeest hebben de heer Goeverneur vooral in deze laat ste functie leren kennen en heeft men zijn grote werklust, zijn ijver voor een ideaal, dat hem begeester de, kunnen bewonderen. Steeds was hij present, indien de «B.B. hem riep bij oefeningen, doch wat als coördi nator voor de Georganiseerde Zelf bescherming en voor de Bedrijfs zelfbescherming in al die jaren van I opbouw van de B.B. heeft gedaan, is 1 alleen aan ingewijden bekend. Een slepende ziekte kon zijn werk kracht niet storen, al ondervond hij de laatste maanden daarvan wel ern stige hinder Op zijn bed in het St. Elisabeth-ziekenhuis heeft hij on langs nog een bijeenkomst van de B.B. toegesproken in het St. Anto- nius clubhuis, mogelijk gemaakt door een speciale mobilofoonverbinding van de B.B. Zijn hoop spoedig weer actief deel te mogen nemen aan het werk, waarvoor hij zich de laatste vijf jaren geheel gaf, is niet in ver vulling gegaan, doch zijn medewer kers zullen aan hem de herinnering bewaren van een man, die zich ge heel gaf voor de hem opgelegde taak en die gaarne ook anderen begees terde voor het werk, dat van hem gevraagd werd. ren onder meer de burgemeesters der gemeenten Zoeterwoude, Bent huizen, Koudekerk aan den Rijn en Alphen aan den Rijn, wethouder mr D. Taat van Boskoop; de heren Blom en Van der Kolk, wethouders der gemeente Leerdam; mr. Schokking, Dijkgraaf Hoogheemraadschap van Rijnland, dr. K. Reitsma, directeur openbaar slachthuis Leiden; pastoor Oudijk; de doktoren E. Nagel, H. A. Blaauwendraad, Van der Linden en Broeksma. poreus geweven, heerlijk koel, ton-sur-ton dess.ns toonaangevende lomerlinten Dit exclusieve shir* olleen bij P c Met korte mouw B Weekend-sltowltl®5 -9S Italiaanse import i\i l C. Huigslooi ie R'veen oniving koninklijke onderscheiding Vele verdiensten voor de tuinbouw Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, dat burgemeester Kolfschoten woensdagmorgen in een feestelijke bijeenkomst in de raadszaal aan de heren C. Huigsloot en Jac. van Ber- kel gezamelijk de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, zou uitreiken. We gens ernstige ziekte van een dochter van de heer van Berkel kon dit ech ter niet doorgaan. Voor de heer C. Huigsloot heeft toen dit eerbetoon ten zijne huize plaatsgehad. Te ruim 11.30 uur arriveerde burgemeester E. J. M. Kolfschoten, vergezeld van wethouder N. Turk en de heer P. H. v. d. Bosch, gemeenteontvanger. Bur gemeester Kolfschoten herinnerde in zijn toespraak tot de heer Huigsloot aan de afscheidsbijeenkomst van het Waarborg Instituut voor Zuid-Hol land op 28 mei 1958, waarbij hij zijn waarderende woorden vergezeld deed gaan van een gebruikelijk cadeau, hetwelk toenmaals door omstandig heden echter niet volledig heeft kun- zijn. De heer Huigsloot, een prettig mens door zijn geestige en puntige opmerkingen is echter ook een be scheiden mens. Daarom deed het bur gemeester Kolfschoten een genoegen de staat van dienst te releveren, op welke gronden het ook H.M. de Ko ningin had behaagd de ere-medaille in zilver aan de Orde van Oranje Nassau verbonden, te verlenen. Allereerst zijn werkzaamheid aan de veiling Roelofarendsveen. Niet al leen als keurmeester, maar heeft ook bijna 30 jaar zitting gehad in het college van Raad van Toezicht. Ruim 14 jaar in de Prov. Commissie van veilingen in Zuid-Holland met te vens adviserende stem in het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilin gen. Voorts heeft de heer Huigsloot ruim 30 jaar zitting gehad in de Landbouw-Crisis-Organisatie, 28 jaar voorz. van de Kring Veenstreek der L.T.B., ruim 26 jaar in het bestuur der plaatselijke L.T.B., vanaf 1940 in de commissie van toezicht op de plaatselijke Lagere Tuinbouwschool, vervolgens vanaf de oprichting in de commissie van advies voor het Waar borg Instituut voos de Veenstreek, waaruit later is voortgekomen de Prov. Commissie Waarborg Insti tuut voor Zuid-Holland. Burgemeester Kolfschoten vond het ook voor hem persoonlijk een prettige taak hem namens H.M. de Koningin de onderscheiding te mo gen opspelden. In zijn dankwoord herinnerde de heer Huigsloot aan het bezoek van H.M. Koningin Wilhel- mina in de crisisjaren aan Roelof arendsveen gebracht. Op dit bezoek was H.M. vergezeld van haar dochter thans Koningin Juliana. Vanwege zijn functie aan de plaatselijke vei ling had de heer Huigsloot het ge noegen gehad om in ongedwongen sfeer een klein uurtje met H.M. te confereren. Tot slot zij nog vermeld dat de on derscheiding aan de heer Jac. van Berkel is verleend op grondvan zijn ruim 40-jarige staat van dienst als secr.penningm. der Veender- en Lijkerpolder, waarvan hij enkele weken geleden officiëel arscheid heeft genomen. ZOETERWOUDE C. ZANDBERGEN ZILVEREN JUBILARIS Toen de landbouwer Q. H. Onder water zich vijf en twintig jaar gele den vestigde op de boerderij in het Westeinde, werd Kees Zandbergen zijn boerenknecht. Drie dagen nadat zijn nieuwe baas in het huwelijk was getreden werd Kees in de volste zin van het woord huisgenoot van de fa milie Onderwater en hij is dat ook gebleven gedurende zestien jaar, tot dat hij, niet jong meer, in het huwe lijk is getreden. Al die jaren is hij als kind in huis geweest. Midden in de feestvreugde van het zilveren huwelijksfeest van de boer en de boerin, dat morgen gevierd wordt, zal de trouwe knecht nu a.s. dinsdag zijn zilveren feest vieren. Des morgens om negen uur wordt in de Sint Janskerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen en dan zal de jubilaris met zijn echtgenote nog eenmaal bij de baas de gast zijn om gehuldigd te worden, wat hij om zyn trouwe dienst verdiend heeft. Feest van de Arbeid. Rond 1 mei wordt, georganiseerd door de Kath. Raad van Overleg, het feest van de arbeid gevierd. Dit feest zal het sluit stuk zijn van het zo schitterend ge slaagde winterprogramma. Hedenavond om 7 uur wordt het feest aangevangen met een plechtige Avondmis om Gods Zegen over de arbeid af te smeken. Op zondag 3 mei wordt in het parochiehuis aan de Schenkelweg «en feestavond gege- A de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 (Advertentie) ven. Kapelaan M. W. A. Wilmink zal een inleiding houden welke omlijst zal worden door declamaties. Het knapenkoor van de St. Petrusparo chie uit Leiden zal, onder leiding van de heer Rijnbeek, medewerking ver- lenen. Ook de drumband van de St. Jansfanfare treedt op en de toneel vereniging „In Liefde Bloeyende" brengt na de pauze een twee-akter ten tonele. 1 Zoeterwoudse kampioenschappen. Voor de 3e maal achter elkaar wor den morgen binnen de buren van het Parochiehuis in Zoeterwoude-Dorp de plaatselijke tarfeltenniAkampioen- schappen verspeeld. De belangstelling ervoor is weer veel groter dan vorig jaar en er wordt dan ook reeds om 11 uur 's morgens met de voorronden ge start. Want alvorens de finalisten be kend zaïllen zijn, zullen er eerst 160 voorwedstrijden plaats vinden. Deze kampioenschappen zijn echter niet alleen georganiseerd om sport prestaties op te leveren, maar tevens om de ouderen in de gelegenheid te stellen ook weer eens een „gezellig" partijtje mee te kunnen spelen, waar ze gretig gebruik van hebben ge maakt

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9