Dr Van Wijngaarden, directeur Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, nam afscheid Feestelijkheden in de Sleutelstad Leids werkmeester koninklijk onderscheiden VRIJDAG 1 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Grote drukte was er vooral 's mid dags toen de regen minder werd, in de Professor en wijk, waar onder de bezielende leiding van de heer Ta- zelaar en de zijnen feesten waren georganiseerd voor ongeveer 800 kin deren Er was een grote optocht, na afloop waarvan zoals ieder jaar, het Wilhelmus werd gespeeld. De fees telijkheden vielen hierna een ogen blik stil, om twee weldoeners, de heren Rozin en Montanus te herden ken, die in het afgelopen jaar zijn overleden. De kinderen hebben ge- KXAMENS ZIEKENVERPLEGING B Voor het diploma ziekenverpleging B in de Psychiatrische inrichting „En degeest" c.a. te Oegstgeest zijn ge slaagd; zr. A. J. Beyersbergen, zr. J. Brandi, zr. M. C. Broersen, zr. A. Groen, mr. M. Hanouwer, zr. S. Huis man, zr. J. E. de Jonge, zr. M. de Munck, zr. Th. M. J. Pigmans, zr. E. J. Planje, br. K. S. Kaizer, br. J. Wes tera. Het uitbreiden van het fabrieks complex aan de Kaiserstraat met een kantine, is door de N.V. van Wijk en Heringa opgedragen aan de firma L. Zitman, alhier. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde, cum laude, voor het doctoral-examen pedagogiek, de heer R. Kramer te Leiden. Aan de Stichting klinisch hoger on derwijs te Rotterdam is geslaagd voor het artsexamen de heer H. R. Bult te Leiden. noten van de goochelaar, die optrad in de school aan de Du Rieustraat en van tal van spelletjes als prijs- hoepelen, blokjesrapen en ringste- ken-op-de -fiets, blikjeslopen en een driewielerwedstrijd voor de drie. en vierjarige buurtbewonertjes Alle 800 kinderen hadden een kaart gekregen met consumptiebon nen, waarop ze een dag lang gratis konden snoepen. Eerst om zes uur was het feest af gelopen maar het kostte de velen, ouders en kinderen, moeite om het „feestterrein", de De Laat de Kan terstraat en de Cobetstraat, vaarwel te zeggen. Zingend in de regen Stadhuisplein. LEESZAAL REUVENS Op de jaarvergadering van Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd gisteren bekend, dat het aantal leden-lezers steeg in het afgelopen jaar met ongeveer vierhonderd (vol wassenen en jeugd), terwijl het aan tal uitleningen ^an beide categorieën toenam van 204.186 in 1958 tot 220.545 in 1959; dit is ongeveer 40 meer dan in 1955. Ergens langs het lijntje in de De Laat de Kanterstraat troffen we „Zwarte Frans", een onder de jeugd van de Professoren wijk zeer popu-1 laire Surinaamse jongen, met een flesje chocolademelk. Is mooier com binatie denkbaar? Dinsdag slaagde voor het eenheids diploma EHBO, de dames A. Bakker, A. IiunkDuiverman, M. A. C. v. Es sen, M. C. M. de Graaf,A. G. N. Kemperman, E. A. C. Stadt, E. M. ProotKoning, A. L. H. Tolenaar Roebroek, M. F. Kramers, W. J. Kok en de heren J. Lepelaar en C. A. Vis. Afgewezen geen. Het examen werd afgenomen door mevrouw G. Verbrugge. De lekkernijen, die de schoolgaan de jeugd in de Stadsgehoorzaal ont vingen, lieten zich getuige deze toegewijde genieters-gezichtjes goed smaken. „Oranje Nassau" voor de heer G Feijnebuik Op grond van zijn langdurige staat van dienst en zijn voortreffelijk vak manschap in de metaalnijverheid s de heer G. Feijnebuik, de Sitterlaan te Leiden, hedenmcrgen onderschei den met de bronzen eremedaille, be horende bij de Orde van Oranje Nas sau. De koninklijke onderscheiding werd hem uitgereikt door de wethouder van onderwijs, de heer j. C. van Schai- tijdens een intieme bijeenkomst in de woning van de jubilaris. Als eerste sprak de heer L. Kloot wijk, directeur van de Machinefabriek Klootwijk, aan welk bedrijf de heer Feijnebaik gedurende veertig jaren zijn beste krachten heeft gegeven Spr. 6af een overzicht van de afgelo pen veertig jaar. De jubilaris was in het bedrijf gekomen al- metaalscha ver. Hij werkte met toewijding en met plezier en bekwaamde zichzelf tot een uitstekend /akman. Hij werk te zich op tot werkmeester. Hij is een man met veel ervaring en een grote plichtsbetrachting, een voorbeeld oor de jongeren. De directeur bracht de heer Feijne buik dank voor dit alles en deed die dank vergezeld aan van een envelop pe met inhoud. Ook mevrouw Feijnebu'k werd in de gelukwensen betrokken. Ze kreeg een sierlijk bloemstuk aangeboden De heer Klootwijk besloot zijn toe spraakje met de hoop, dat hij nog lang zal mogen genieten van de samenwer king me: de heer Feijnebuik. De mededirecteur van de machine fabriek, de heer A. J. Grotenhuis, wenste de jubilerende werkmeester met een kort woord geluk. Wethouder Van Schaik betuigde van de vreugde, die een ontmoeting geeft met iemand, di door louter in teresse voor zijn werk zichzelf heeft ontwik! eld. Hij ging in zijn overzicht terug to4 de jaren 20, toen het in Lei den nie zo goed gesteld was met de industrie. Die jaren zijn er de oorzaak van geweest, dat na de tweede oorlog een nieuwe koers kon worden inge slagen met betrekking tot de in dustrievestiging in de Sleutelstad. De jeugd, die tegenwoordig een technische opleidine krijgt leert me teen machines bedienen. Dat was vroeger anders. Daardoor zal de jubi laris in het werk wel commentaar krijgen van jongeren, die denken, hem iets te kunnen leren. Desondanks is het de heer Feijnebuii die hen in zijn ervaring doet delen. Van ueze en nog andere verdiensten, heeft Hare Majes teit vernomen en zij heeft de heer Feijnebuik begiftigd met de bronzen medaille van Oranje Nassau. Nadat de weth^ ider de jubilaris het eremetaal had opgespeld, boden de heren K. Baart en A. Moraal hun col lega namens het personeel van de fa briek hun gelukwensen aan en over handigden hem daarbij een geschenk De zoons en schoonzoons boden hun vader het kleine draaginsigne aan, die bij de koninklijke onderscheiding be hoort. De hoogbejaarde moeder van de jubilaris was getuige van deze fees telijke gebeurtenis. mei opening van hernieuwde afdeling SPORT AUTOMOBILISME DAVE MORLEY WINT DE TULPEN RALLYE. De Britse equipe D. J. Morley, G. E. Morley-W. B. Hercock heeft de elfde Internationale Tulpen Rallye gewonnen. Tien uur lang de gehele nacht heeft de internationale jury vergaderd óm de protesten van de deelnemers te behandelen. Weliswaar hebben de beslissingen van de jury gemaakt, dat het algemene klasse ment sterk is gewijzigd, doch vast staat, dat D. J. Morley en zijn mede rijders de eerste plaats hebben behou den. Voorts is ook al zeker, dat de Engelsen K. Ballisat en A. Marvin de tweede plaats bezetten in de algemene eindrangschikking. Het voorlopige officiële eindklasse ment zou hedenmiddag om 16.00 uur aan de deelnemers worden bekend gemaakt. Alle equipes hebben dan nog twee uur de tijd om opnieuw te protesteren. Mocht dit niet het geval zijn dan wordt om 18.00 uur het offi ciële klassement definitief. Onder grote belangstelling is woens dagmiddag in het Rijksmuseum van Oudheden de nieuwe zaal van de Voor-Aziatische afdeling in gebruik genomen. Tevens werd van de gele genheid gebruik gemaakt, afscheid te nemen van dr. W. D. van Wijngaar den, directeur van dit museum, die zijn functie heden, op 1 mei, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd neerlegt. Zoals bekend, wordt hij opgevolgd door dr. Klasens, I die gisteren niet bij dit afscheid aan- j wezig kon zijn, daar hij zich voor het I doen van opgravingen in Egypte be- I vindt. Dr. Van Wijngaarden sprak, na een inleidend woord gewijd te hebben aan de nieuwe Voor-Aziatische zaal (zie ook elders in dit blad), ook woorden I van afscheid, waarin hij er zijn vreug de over uitsprak, dat hij in staat was j geweest, een gedeelte van zijn wen- sen ten aanzien van de reorganisatie I van dit museum in twintig jaar direc- I toraat had kunnen verwerkelijken, mede dank zij de voortreffelijke steun die hij van zijn personeel heeft on dervonden. Maar er blijft nog veel te wensen over, aldus de directeur, i Na hem sprak prof. dr. P. A. de Boer, die het woord voerde namens de I rector-magnificus van de Leidse uni- I versiteit, namens het college van cu- i ratoren, namens de theologische fa culteit en namens het gemeentebe- I £tuur. Hfj toonde grote waardering voor de bescheiden, maar doortastende 1 wijze, waarop dr. Van Wijngaarden de leiding over dit museum heeft ge voerd. Dr. H. J. Franken gaf daarna een toelichting op de vondsten uit Op de foto: prof. dr. De Boer en dr. Palestina, die in de nieuwe museum- Van Wijngaarden in de nieuwe mu- zaal zijn uitgesteld. seumzaal. De heren Arbouw (links) en Kret I (rechts) wachten onder de Stadhuis- Hoepelen met hindem'~sen in de loggia beter tijden. Cobetstraat.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3