S)e CeldaeSouAci/nt fleXa Eensgezindheid Nederland was bij Soestdijk schoon vertegenwoordigd bij de viering van hei tiende kroonjaar van zijn vorstin mimimmmwim.Mim&mM.m&mmmimimM.miimimi Leiden voerde de felicitaties aan - v Amerikaanse vliegtuigen voor Indonesië de verf voor 't schilderfeest 1 I 1 öank van öe koningin 1 De Gaulle en A!gerië Prof. Beel onderzoekt Kans op nachtvorst VRIJDAG 1 MEI 1959 50ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. IN PARIJS Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Nederland vierde gisteren zijn Koninginnedag, een dag, waarop het Ne derlandse volk telkenjare meeleeft met het gezin in het witte paleis Soest dijk, waar de jarige vorstin de hulde en gelukwensen van duizenden in ont vangst neemt, een ieder jaar terugkerend nationaal feest, dat gisteren wel bijzondere luister kreeg, doordat de koningin haar vijftigste verjaardag vierde. Op deze ietwat druilerige lente-ochtend brachten zangaubades in tal van steden en dorpen reeds vroeg duizenden op de been. De onderdelen van land-, zee- en luchtmacht, die in tal van plaatsen pa rades en défilé's hielden, begaven zich reeds vroeg op weg voor deze ma nifestaties. De feestelijkheden bereikten echter een hoogtepunt in Soestdijk waar reeds uren voor het traditionele bloemendéfilé begon, honderden in de rij stonden voor de hekken van het koninklijk paleis. nen het bordes opriep om met de koek in de hand te poseren. Treffend was ook het moment, waarop een groep Surinaamse vrou wen het bordes beklom en de vorstin namens de bevolking van Suriname een mand met vruchten uit dit land aanbood. Hoewel de zon af en toe verwoede pogingen deed door te breken om de feestvreugde te verhogen, bleef het toch guur. De koningin liet zich haar bontjaspe brengen en ook de prin sessen trokken iets warms aan. Leerlingen van de chr. landbouw- huishoudschool uit Staphorst, in hun typische klederdracht, vormden een kleurige onderbreking van de lange stoet van delegaties, waarbij zich honderden particulieren hadden aan gesloten. Leuk was ook het defileren van de Tilburgse kinderdrum- en doedelzakband „de Scotjes", die een reuze groot bloemenhart meebrach ten. Even over half elf betrad het ko ninklijk gezin het bordes. De jarige vorstin, gekleed in een oranjekleurig complet, prins Bernhard gestoken in een bruin costuum met een anjer op de rever, en voorts de prinsessen Bea trix, Irene, Margriet en Marijke. Het collegium van het Leidse stu dentencorps viel de eer te beurt als eerste de vorstin te feliciteren. De praeses van het corps, de heer H. J. Muller, bood de koningin een oorkon de aan, die door een estafetteploeg van Leidse studenten naar Soestdijk was gebracht. De eerste loper van deze ploeg vertrok reeds gisternacht om twaalf uur en de laatste, de heer J. A. Mazel, was tijdig genoeg aan wezig om de oorkonde aan de praeses over te dragen. De heer Muller overhandigde de koningin ook een felicitaueschrijven van de academische senaat van Lei den. Ook de senaat van het Utrecht se studentencorps maakte zijn op wachting. De Utrechte studenten brachten een fraai boeket Oranje ro zen voor de vorstin mee. Zij openden ook het bloemendefilé, dat hierna langs het bordes trok. De fly past van de Koninklijke Luchtmacht, die op dit moment met 68 straaljagers zou worden uitge voerd, kon woor de weersomstandig heden niet doorgaan. Leids jeugdorkest voorop. Een vrolijk feestelijke stoet, waar aan het eerste Leidse jeugdorkest en drumband „De Burcht" voorafging begon voorbij te trekken. Namens het hoofdbestuur van de bond van Chris telijke Oranjeverenigingen boden de voorzitteer, mr. J. Wessels en de se cretaris, de heer J. M. Schotborgh, hun gelukwensen aan. Na deze, in deftig zwart gestoken heren trok de ponyclub „De Vier Heemskinderen" uit Beneden-Leeuwen voorbij, ook al vergezeld van een drumband. Het historich genootschap „Oud West-Friesland" was in de stoet ver tegenwoordigd door burgemeester D. Breebaart uit Hoogwoud. Gekleed in West-Fries costuum, en vergezeld van hun dames, verrasten zij de vor stin met een „vader Abraham", een groot brood dat in enkele delen van ons land aan 50-jarigen op hun ver jaardag wordt aangeboden. De koningin was zo enthousiast en blij met dit West-Friese cadeau, dat zij de fotograven en t.v.-cameraman- Met enige trots keken de vrouwen, die uit alle provincies afkomstig wa ren, behalve uit Zeeland, naar de landsvrouwe, waarmee ze in zoverre iets gemeen hadden dat ze op dezelf de dag als koningin Juliana werden geboren. Onder hen bevond zich zus ter De Korte, een zuster uit Bergen op Zoom, die anders het klooster nooit mag verlaten, maar die voor deze spe ciale gelegenheid toestemming had gekregen van moeder-overste om de reis naar Soestdijk te maken. Marie van der Vlies uit Lelystad ging tenslotte aan het hoofd van jeugddelegaties uit de elf proviciën met vertegenwoordigers uit Suriname en de Nederlandse Antillen naar de koningin. Ze droeg een met de hand gevlochten mandje met voortbreng selen van de Nederlandse bodem en industrie en aangevuld met vruchten uit Suriname en de Nederlandse An tillen. Nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, verlieten alle deelne mers het zwaaiend met rood wit blauw het gazon. De koningin daalde het bordes af en onderhield zich eni ge minuten met de jarige dames. x f - T*! Jeugd van het Koninkrijk. Na het bloemendefilé ging de ko ninklijke familie 10 minuten het pa leis binnen om een kopje koffie te drinken. Toen was hét de beui't aan de jeugd van Nederland om de vor stin hule te brengen. Twaalfhonderd jongens en meisjes uit Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen namen aan dit ver jaarsfestijn deel. Dat begon al met het binnenmar cheren van het jeugdcorps „Na Lang Streven" uit Klaaswaal, dat bestond uit 125 muzikantjes van 7 tot 12 jaar. Na een generaal saluut van een meisjesdrumband werden vijf oranje vlaggen gehesen en ging een grote oranje ballon de lucht in, waarop het getal vijftig stond. Dit was het teken voor 400 jongens en meisjes om ook hun drie ballonnen los te laten en als een oranje wolk, die door een ste vige bries uiteen werd gerukt, dreven de 1200 ballonnen over het paleis af. Het gehele paleisgazon was hierna een grote massa van spelende jeugd. Men deed dit allemaal op zijn eigen wijze. Een bekoorlijk schouwspel dat hier voor de'koninklijke familie werd opgevoerd. Een zestiental meisjes uit de „Keu kenhof" putten uit zestig halfmuds- manden duizenden bloemkoppen. Met vaardige hand vormden zij met deze bloemenpracht het getal 50 ter groot te van 10 bij 10 meter. „Gefeliciteerd, dames". „Gefeliciteerd dames", zo riep de koningin toen een 50-tal van de ruim 180 op 30 april 1909 geboren vrouwen, getooid met grote strikken, de jarige Dit is een horloge, bezet met 275, in platina gevatte briljanten, dat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht en voorzitter van het Comité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin", gistermiddag in de stuc- zaal van het paleis Soestdijk aan de Koningin aanbood. Het is een onder deel van het geschenk van het Nederlandse volk aan zijn jarige Koningin. Het horloge, van Zwitserse makelij, is door de Nederlandse handnijver heid bewerkt en vergde 345 werkuren. Alleen voor binnenlandse veiligheid De Ver. Staten zullen Indonesië 60 militaire vliegtuigen verkopen. Hieronder zijn 10 transporttoestel len en 50 bommenwerpers en jagers uit de Tweede Wereldoorlog. Dit werd gisteren te Washington bekend gemaakt. De overeenkomst tussen Indone sië en de V.S., die de beter wordende betrekkingen weerspiegelt tussen de- ze landen, betreft tien transporttoe stellen van het type C-103b. De bom menwerpers zijn van het type B-25 en de 35 jagers zijn Mustangs, type F-51. Twintig hiervan zullen uit voorraden van de Amerikaanse re gering worden geleverd, 15 uit par ticuliere bron. De v oordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Was hington, die de overeenkomst be kend maakte, vertelde op een vraag of Nederland zijn standpunt over de wapenverkoop aan de V.S. kenbaar had gemaakt: „Wij zijn vanzelfspre kend permanent in contact met onze bondgenoten", Hij vertelde voorts, dat alle mili taire goederen, die de V.S. bevriende naties verschaffen, geleverd worden op voorwaarde, dat deze goederen alléén gebruikt zullen worden ten behoeve van binnenlandse veiligheid. Hij wees hierbij op de verklaring, die de Indonesische minster van Buitenlandse Zaken, Soebandrio,. heeft afgelegd bij zijn bezoek aan Australië. Soebandrio heeft toen verklaard, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea opgelost moet worden door vreed zame middelen. vele qoeöe wensen heBBen mij Beueikt op mijn 5oe vepjaacöaQ. öe hautelijkheiö öaaimn heeft mij zeen qetpoffen. öe uitzonöeplijke hoeveelheiö van Gelukwensen, zowel van officiële instanties en van ouqanisaties van veuschillenöe aauö, als van pauticuliepe peusonen Bekenöen en onBekenöen nopen mij, öitmaal lanqs öeze weq, mijn öiepqevoelöe öank te Betuiqen voor alle meöeleven op öie öaq onöeRvonöen. juliana soestöijk, i mei 1959 Tijdens het défilé wuifden de leden van de koninklijke familie vanaf het bordes voor het Paleis Soestdijk naar de langs trekkende menigte. De leden van de ministerraad heb ben aan H.M. de Koningin ter gele genheid van haar 50ste verjaardag 2 boekwerken over mazaieken, uit gaven van de Unesco, aangeboden. KONINGINNEDAG IN ZUID-AFRIKA De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. F. Verwoerd, heeft gisteren bij gelegenheid van de feestelijkheden aan de Nederlandse ambassade in Kaapstad, hulde ge bracht aan H.M. Koningin Juliana. De liefde, die het Nederlandse volk jegens het vorstenhuis koestert, is gegrond op eerbied vcor het voor treffelijke voorbeeld, dat altijd door H.M. de Koningin wordt gegeven. Dit gevoel wordt in de Unie ook jegens H.M. de Koningin geopenbaard, aldus dr. Ver voerd. Sinds de dag, dat H.K.H. prinses Wilhelmina Koningin der Nederlan den werd, is Koninginnedag door de Nederlandse gemeenschap en de vrienden van Nederland in Zuid-Afri ka gevierd. Ook dit jaar hadden feestelijkheden plaats in de grote centra van het land. Verscheidene Zuidafrikaanse cou ranten hebben redactioneel commen taar geleverd op de verjaardag van de Koningin. Het voornaamste Afri kaandag dagblad „Die Burger" drukte een grote foto van de Koningin af, evenals het dagblad „Cape Times". President De Gaulle heeft in een vraaggesprek met het Algerijnse blad Echo d'Oran verklaard, dat de Algerijnse verzetsbeweging het Na tionale Bevrijdingsfrond (FLN) hem heeft getracht te bewegen, een af gezant naar neutraal gebied te zen den voor onderhandelingen. De Gaul le was hier echter niet op ingegaan. Hij zei, dat de F.L.N. weliswaar een belangrijke macht vertegenwoor digt, maar z.i. niet Algerië of zelfs maar de Algerijnse Mohammedanen vertegenwoordigt. Zijn aanbod voor „vrede van de dapperen" hield in, dat de onderhandelingen te Parijs moesten worden gevoerd. De president was van oordeel, dat de toestand in Algerië sinds vorig jaar een duidelijke verbetering ver toont. De pacificatie van het depar tement Oran noemde hij een prach tig succes. In het departement Al giers zal een dergelijke actie worden uitgevoerd.. In antwoord op een vraag over de clementie, die jegens ter dood ver oordeelde verzetsstrijders is betoond, zei De Gaulle, dat hij voor het aan vaarden van het presidentschap een nieuw klimaat had willen scheppen. Op de vraag waarom hij nooit het woord „integratie" had gebezigd zei hij„Allereerst omdat zij het me wil len opleggen. Maar wat heb ik ge daan sinds ik aan de macht ben en zelfs daarvoor, in 1943? Ik was het die de Mohammedanen gtemrecht gaf. Was dat op zichzelf al niet in tegratie? Zij die nu het luidste „in tegratie" roepen, waren toen echter tegen deze maatregel gekant." Sovjel-iager hinderde Nalovloot Een Sovjet-duikbootjager heeft schepen van de NATO, die deelnemen aan manoeuvres in de Oostzee, gehin derd, zo heeft het Westduitse ministe rie gisteren bekendgemaakt. Het incident deed zich voor op 5 mijl van de monding van de Schlei, aan de kust van Sleeswijk Holstein. Het 300 t. metende Sovjetschip „Kronstadt" naderde tot op 50 meter een aantal NATO-schepen, die sedert maandag manoeuvres houden. De schepen hadden hun mijnenveeg- apparatuur uit, in welk geval het pas seren op of binnen een afstand van 50 meter als gevaralijk wordt be schouwd. Het is niet de eerste maal, dat Rus sische schepen NATO-manoeuvres hinderen. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft heden ochtend ten paleize Soestdijk prof. dr. L. J. M. Beel, minister van staat, ont vangen. De Koningin heeft prof. Beel verzocht, de mogelijkheden om tot *n spoedige oplossing van de huidige cri sis te geraken, te willen onderzoeken. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een lagedrukgebied boven West- Duitsland, dat op Koninginnedag in Nederland in het westen van het land koud, en in het uiterste oosten van het land daarentegen tamelijk warm weer bracht, verplaatst zich verder in oostelijke richting en wordt ge leidelijk minder diep, boven de noordzee bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die de komende nacht Nederland zal passeren. In verband daarmee bestaat er in het binnenland gevaar voor nacht vorst. Tussen IJsland en Noorwegen is vervolgens een depressie, aanwe zig, waarvan het koufront vanoch tend de Noordzee naderde. Dit front zal later de bewolking weer doen toe nemen, het eerst in het westen van het land. De kans op regen neemt daarbij toe. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT Aanvankelijk weinig bewol king, weinig wind en vooral in het oosten van het land kans op nachtvorst. Later toenemende be wolking, plaatselijk gevolgd door enige regen en overwegend ma tige wind uit westelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. 2 Mei: zon op 05.10; onder 20.04; maan op 03.07; onder 14.35. Hoogwaterstanden 2 Mei: v.m. 11.35; n.m. 12.19. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor- weer temp. HELSINKI onbew. 10 C STOCKHOLM zwa bew. 9 OSLO zw. bew. 7 KOPENHAGEN half bew. 10 ABERDEEN zwa bew. 5 LONDEN zw. bew. 4 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL geheel bew. 8 LUXEMBURG geh. bew. 6 PARUS half bew. 7 EORDEAUX onbew. 6 GRENOBLE regen 6 NICE zw. bew. 10 EERLUN half bew. 13 FRANKFORT half bew. 11 MüNCHEN regen 6 ZURICH regen 5 GENèVE regen 4 LOCARNO half bew. 6 WENEN regen 11 INNSBRUCK regen 8 ROME regen 12 AJACCIO geheel bew. 12 MADRID onbew. 4 MALLORCA onbew. 13 ALGIERS onbew. 5

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1