er op staat lage prijzen alleen Peek8Cloppenburg Duits kustvaartuig overvaren en onmiddellijk gezonken Drieling op Koninginnedag Inval bij magnetiseuse i -bftdfëéH/: hoge ^kwaliteit Haags monument kreeg bourdonklok Anne Frankbeeld voor Utrecht KATWIJK NOOWWIJKERHOUT Idylle -AAN DE VECHT VRIJDAG 1 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 16 Vier Duitse zeelieden zijn giste- nacht om het leven gekomen toen ongeveer vijf mijl ten noordwesten van het lichtschip „Tessel" dat ter hoogte van Den Helder ligt, het kust vaartuig „Mariene" uit Haren (Did) door het duitse vrachtschip „Urun- di" overvaren en onmiddellijk ge zonken, De „Urundi", die 4939 ton meet, is onmiddellijk na de aanva ring begonnen te zoeken naar over levenden. Dit opsporingswerk, waar meer schepen en een Neptune van de vliegbasis Valkenburg bij werden ingeschakkeld, heeft geen resultaten opgeleverd. Toen de aanvaring gebeurde, Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. Gewijde er een vrij straffe noordoostenwind (windkracht 6) en viel er zeer veel regen. Assistentie Tot de schepen die zo snel als dit mogelijk was de „Urundi" assisteer den bij het zoeken naar overleven den, behoorde het betonningSschip „Delfshaven" dat zich juist in de ouuft bevond. Ook 'de reddingboot „Prins Hendrik" was uitgevaren. In de vroege ochtend patrouilleerden op de plaats van de ramp negen schepen Wrakstukken Later in de ochtend, hebben de verschillende schepen die aan het opsporingswerk deelnamen wrak stukken van het vergane schip uit zee opgevist. Zo wist de „Prins Hen drik" om mgeveer half negen, twee mijl ten noordoosten van het licht schip „Tessel" een gebroken gedeel te van een luikhoofd uit zee op te vissen. De „Delfshaven" vond vijf minuten laten eveneens een gebroken luikhoofd en een kurkzak, op een af stand van twee mijl noordoost ten noorden van het lichtschip „Tessel". De juiste naam van dit kustvaar tuig is een half etmaal verborgen ge bleven, hoewel binnen enkele uren negen schepen en een vliegtuig naar muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 1/1 AR r*1 i/\ cc II no ,/nnp cu ecu viiegiuig iiaar- 10.45 Gram. 10.55 Waterst.ll.OO Voor stig zochten naar drenkelingen en de zieken. 11.45 Gram 12.00 Middag-restanten van het schip. ?n oTrn0°j l"-03 Gram. (12,30 Mar]ene was van Duisburg via T\^QAnnM-en Vtft Inniiw? de R^n en het Amsterdam-Rijnka- Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij-1 naa] gevaren naar Amsterdam, waar zer. 13.20 Amus.muz. 13.45 Voor de het een lading stukgoed met bestem' d.. 14.10 Fanfare-ork. en man- ming Aarhus in Denemarken had in- jeugd, nenkoor. 14.45 Gram. 14.51) Voor de genomen Woensdagavond om jeugd. 15.20 De schoonheid van het ■- Gregoriaans. 15.50 Voetbairep. 17.10 Engelse les. 17.30 Gram. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz.. 18.10 De springplank. 18.30" Voor de jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Radio Filh. ork. 20.20 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224,00 Gram. HILVERSUM II, 296 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.0 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, caur. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 lijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Voor de vrouw 10.45 Zigeu- nerork. 11.15 Cabaret. 11.46 Klave cimbelrecital 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gram. 14.50 Fries progr. 15.15 Mannenkoor. 15.30 Is de maat vol? caus. 75.45 Concertgebouw- ork. 16.25 Boekenwijsheid. 16.45 Or gelspel. 17.00 Gram. 17 30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operaconc. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Wie a zegt moet b zeggen, caus. 19.40 In Bijbelland. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best? sketch. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Strijksextet. 22.15 Het hangt 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. Televisieprogramma's. uur was zij de sluizen van IJmuiden gepasseerd en had zee gekozen, voor de laatste maal lil Boxtel werd de feestvreugde van wege Koninginnedag nog onverwacht verhoogd door de geboorte van een drieling. Het echtpaar LoermansLitjes, dat nog geen kinderen had werd ver- blyd met drie meisjes, die elk ruim drie pond wogen. Moedei en kin deren werden opgenomen in het St. Liduina-ziekenhuis. De eerste aan kondiging van deze geboorte werd te lefonisch verzonden aan de jarige vorstin, die de burgemeester van Box tel verzocht om persoonlijk haar feli citaties over te brengen aan de ouders. De Rotterdamse politie heeft een inval gedaan bij de 52-jarige mevr. T. B.— K.j die het beroep "an magne tiseuse uitoefent. Zij had een kamer van haar woning ingericht als wacht- aan de muur en het tikt. 22.40 Gram. kamer, waar tijdens het bezoek van - - - - - de politie een tiental patiënten op behandeling zat te wachten. De be handeling vond plaats in een zijka mertje en bestond daarin, dat pijn- NTS- 14 45—16.50 Eurovisie: Voet- Hike lichaamsdelen bestreken werden, balwedstrijd Luton Town-Nothing- Mevrouw B.—K. ging er ook wel per aam Forest 20.00 Journ. en weer- auto op uit om patiënten thuis te be- overz VARA: 20.20 Filmrep. 20.30 handelen Voor een behandeling gold Met Een beetie" Europa rond.een vast tarief Er is proces-verbaal 20 65 Film 21.20 Je neemt er wat van opgemaakt wegens het onbevoegd uit- mee oefenen van de geneeskunde. 3 mode-successen Voorjaarsmode in dö 3portieve P Ckstijl: bij zonder van snit en kwali- w. vteitspeciaal voor de vrouw die van vlot en apart houdt! Nylon regenmantels van het ideale, waterdichte nylonweef sel: vederlicht, klein op te vouwen. Zie de flatteuze kleuren! Korte jasjes van prachtige kwaliteit structuurweef sel in nieuwe fijne pasteltinten. Mo dieuze rug Blazers English flannel In de favoriete blauwe kleuren; stolpplooi en klein ceintuur tje geven de rug een modern accent 3 mode successen vanaf Niagara Pla,sti< handig, practisch :i„ en onmisbaar 5.90 A UlslG&toocteötea&aS-PiC tcpyAeJtoties (Advertentie) Gistermorgen droeg op de Waals- dorpervlakte te 's-Gravenhage de voorzitter van de stichting oorlogs monument 1940-1945, prof. Fr. P. S. Gerbrandy, een 5000 kg wegende bronzen bourdonklok over aan de ge meente 's-Gravenhage. Deze plechtig heid werd bijgewoond door talrijke autoriteiten. De klok bevindt zich, boven op een duintop in een klokkestoel gebouwd, op enkele tientallen meters boven het monument ter nagedachtenis van de gefusilleerden van de tweede wereld oorlog. De burgemeester van 's-Graven hage, mr H. A M. T. Kolfschoten zei in zijn aanvaardingsrede dat deze klok op de Waalsdorpervlakte, is op gericht als een teken van de nobelste trouw jegens de nagedachtenis voor hen die onder de oorlog vielen. Nadat zowel prof. Gerbrandy als mr Kolfschoten 'n krans aan de voet van de klok hadden gelegd en er gedurende twee minuten stilte in acht was genomen, luidden vier te- den van de sobere erewacht van de binnenlandse strijdkrachten de zware klok gedurende vijf minuten. Bij K.B. is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nasau, ir. J. D. H. van der Toom te Wassenaar, directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie. Met ingang van 22 april is de bur gemeester .van Teteringen, de heer L. van Gils, op zijn verzoek ontslag verleend uit zijn functie. Zoals be kend, zijn er enige moeilijkheden rond deze burgemeester ontstaan in verband met onregelmatigheden in zijn vroegere functie. NIJMEGEN KRIJGT TUNNEL. De raad van Nijmegen heeft woens dagavond het voorstel van b. en w. aangenomen tot aanleg van een tun nel onder het station door. De tunnel sluit aan op het nieuwe uitbreidingsplan van de stad. Op de begroting 1955 is voor de tunnel 10.000.000 uitgetrokken. De Utrechtse jeugd heeft ter ge legenheid van de vijftigste verjaar dag van de koningin en de gelijk tijdige herdenking van de bevrij dingsdag 1959 voor B. en W. gede fileerd. Gedurende meer dan een uur trok een bonte stoet voorbij. Aan het slot van het défilé bood 'n vertegenwoor diging van Utrechts jeugd een door beeldhouwer P. d'Hont vervaardigd beeldje aan van Anne Frank. Het was een 1.30 meter hoog gipsen figuurtje, dat nadat het in brons is gegoten, een plaats zal vinden in het stadsbeeld. VERPLEEGHUIS VOOR CHRONISCH ZIEKE BEJAARDEN IN DEN HAAG. B. en w. van 's-Gravenhage hebben de gemeenteraad voorgesteld een geldlening van bijna 7 miljoen te ga randeren voor de bouw van een ka tholiek verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden in de nieuwe Haag se wijk vrederust. In zijn eerste op zet zal het tehuis plaats Kunnen bie den aan 263 chronisch zieken en 54 ambulante patiënten. Later zal het te huis kunnen worden uitgebreid to een capaciteit van 350 bedden. BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg in de Leenderendijk tussen Maarheeze en Heeze-Leende, op de spoorlijn Eind hoven-Roermond, is de 65-jarige bromfietser P. J. Jonker uit Eind hoven gegrepen door een uit de rich ting Weert komende trein. Hij was op slag dood. Zijn duo-passagier, J. van den Boogaart uit Eindhoven, kon nog op tijd van de bromfiets sprin gen en bleef ongedeerd. De trein had 25 minuten vertraging. Vier personen hebben verwon dingen opgelopen toen donderdagmid dag in Utrecht een personenwagen op het kruispunt Koningslaan van Maarschalkerweerd een bus ramde De personenauto werd volkomen ver nield. Geen der passagiers van de bus liep letsel op. Uit het water van de Korte Prin sengracht te Amsterdam heeft de rijkspolitie te water gistermiddag het lijkje opgehaald van de 5-jarige Robert Mirka, die sinds gistermiddag werd vermist. KENNISGEVING Burgemeester en wethouders Van Katwijk maken bekend, dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen tot het wijzigen Van het plan tot het bouwen van 9 woningen op een terrein gelegen aan de Koningin Julianal«an hoek Nieuwe Duinweg, kadastraal bekend gemeente KaJwijk sectie B no. 4106, ged., waarvoor op 24 maart 1958 aan A. Verdoes, alhier, vergunning werd verleend. De ei'gena.'ën van de aangrenzende en nabij gelegen gronden worden tót 8 mei a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het ver lenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in té dienen. WAARSCHUWING VOOR BEZITTERS VAN HONDEN Van meerdere zijden bereiken het gemeentebestuur en de politie regel matig klachten omtrent het veroor zaken van overlast en het toebrengen van schade aan bollenvelden door loslopende honden. In verband hier mede vestigen wij de aandacht op het bepaalde in artikel 46, lid 1, 4, 5 en 6 van de algemene politieverorde ning luidende als volgtt 1. Het is aan de eigenaars, houders of verzorgers van honden verbo den om honden: a. te laten loslopen op de open bare weg; b. te laten loslopen op particu liere gronden, welke aan een ander toebehoren of bij een ander in gebruik zijn, ten- zij mêt schriftelijke toestem ming van de eigenaar of ge bruiker van die gronden. Het verbod onder b. is niet van toepassing op handelingen, berustende op een uit de Jachtwet 1923 of uit enige an dere wet voortvloeiende be voegdheid. 4 Honden die in de gemeente los lopende worden aangetroffen, zullen door de politie worden me degenomen en kunnen, wanneer burgemeester en wethouders dit nodig oordelen, op last worden afgemaakt. 5 Treft df politie honden aan, waar van de herkomst onbekend is en die schade toebrengen of dreigen toe te brengen, dan is zij gerech tigd deze honden dood te schie ten, indien zij ze op een andere wijze niet gevoeglijk kan over meesteren. 6 Bij niet afmaking kunnen zij slechts tegen betaling der ge maakte kosten van onderhoud en bekendmaking aan de eigenaar of houder worden teruggegeven. Wij hebben de politie verzocht op de naleving van bovenvermelde voor schriften streng toe te zien en zo nodig gebruik te maken van haar be voegdheden. Noordwijkerhout, 28 april 1959 Burgemeester en Wethouders van Noordwijkerhout, de secretaris, de burgemeester, J. Pijnenburg. v. d. Weijden. (Advertentie) FEIKE ASMA NAAR AMERIKA De organist Feike Asma is door de „Feike Asma Organ Tour Committee" in samenwerking met de Christian Reformed „Calvin College" en de Reformed „Hope College", gevestigd in Canada en de V.S., uitgenodigd voor een concerttournee. In de pe riode van 26 oktober tot 15 december as. zal de organist een 30-tal con certen geven op de grootste orgels van de V.S. en Canada. Voor de radio zal Feike Asma in beide landen enkele programma's uit voeren van Nederlandse componisten. door Bart in 't- Heul Vergeten we niet, als aanhangels van het stulpje te noemen een ver zameling schuurtjes, die een unieke collectie mocht heten. Aan deze schuurtjes kon men nauwkeurig af lezen, welke soorten zeep, koffie, suiker, zuidvruchten in deze streek van het land werden gebruikt. Wer kelijk heel interessant, doch meer leerzaam, bijvoorbeeld voor kinderen van een schooluitstapje, dan fraai. Uit een van deze schuurtjes kwam een dof geknor en op het zelfde ogen blik herinnerde Bert zich de liefheb berijen van de Huurling Eendekroos. Even later zag Bert een paar kippen luid kakelend elkaar om een schuur tje achterna lopen, alsof zij „krijger tje" speelden en toen hij opstond om het huis van dichtbij te gaan bekij ken kwam op eens van achter een der schuurtjes een bok te voorschijn. Bert kon nog juist een stap opz(j doen, anders had de bok, die aan een lang touw stond hem kennis laten maken met zijn horens. Bert kv/am bij een deur, die ge zien de aanwezigheid van een bel en een brievenbus, de voordeur bleek te zijn. Hij trok aan de bel. Het geluid weergalmde door het 'ïuis, maar geen voetstappen vTgden als antwoord. Hij belde nog eensJe kunt je niet vergisser in de klank van een bel in een leeg huis. Het was duide lijk, dat meneer Eendekroos er niet was. Op eens lrwam ergens uit het huis, vanwaar kon Bert niet met ze kerheid vaststellen, een woedend ge blaf. Aha het huis was niet leeg, er was een hond in. Bert wachtte ge duldig of het geblaf van de hono mis schien ergens vandaan meneer Een dekroos te voorschijn zou roepen. Maar behalve het geblaf van de hond hoorde Be niets. Misschien lag me neer Eendekroos op een oor en sliep hij erg vast. Bert trok daarom -ogj eens aan de bel en nu zo hard, dat het leek of er een kerkklok in be weging kwam. De hond kreeg een} aanval van razernij en Bert trok uit het een en ^nder d- gevolgtrekking, 1 dat, tenzij Eendekroos stokdocf was, hij nu toch uit de armen van Mor pheus moest ontwaken. Toen er in het huis, behalve het te keer gaan van de hond, nog niets gebeurde en Bert zich uit het verhaal van Ollie niets kon herinneren, dat zelfs maar de mogelijkheid wettigde van 's mans doofheid, nam Bert aan, dat Eende kroos afwezig was. Vervelend vond hij dat. Onder ge wone omstandigheden had hij er uiet tegenop gezien een poosje geduld te oefenen tot het Eendekroos zou be hagen naar z'n stulpje terug te ke ren, doch nu verlangde hij vurig naar schaduw, een gemakkelijke stoel of een bed, een bad en schone kleien Dies wandelde hij eens om het huis heen ten einde na te gaan cf er geen middel was om het huis binnen te komen Het keukenraam op zij bleek open te staan. Bert slingerde eerst zijn koffers en daarna zichzelf over het kozijn. Zie zo, hij was binnen, doch hij vroeg zich af, of hij niet beter buiten had kunnen blijven. De hond scheen nu dichterbij, dan daar straks en naai zijn geblaf te oorde len, achtte Bert het raadzaam om uit zijn buurt te blijven en dus om re denen van veiligheid de keuken niet te verlaten Doch de keukenZij tartte elke vergelijking met datgene, wat onder goede Hollandse bi grip-1 pen, met een keuken wordt aange duid. Er heerste een chaos van vuile pannen, borden, kopjes, schoteltjes, van kris kras door elkaar staarde potten, dozen en wat dies meer zij. dat de aanblik daarvan elke goede huisvrouw regelrecht tot wanhoop zou hebben gebracht.Voorts heers te er een luchtje, dat slechts met dat van bedorven etenswaren, aange brande pannen of heel oude kaas kan worden vergeleken. Bert keek wanhopig rond, hij vocht een zware tweestrijd tussen de keus weer naar buiten te gaan, de smoor- hete, maar althans frisse lucht in of in de keuken te blijven, waar het althans minder warm was. Hij be sloot eerst eens zijn dorst te lessen en gelukkig was er in de keuken een kraan. Een voorwerp om uit te drin ken, kon Bert niet ontdekken, doch dit was niet zo'n groot bezwaar. Toen hij met z'n mond onder de kraan zijn dorst had gelest, voelde hij zich wat beter' gestemd en in staat de toe komst minder donker onder de ogen te zien. Ten slotte was de rommel nog niet zo erg groot en nu ja het rook er wel niet zo fris, maar er waren zeker plaatsen te vinden in de wereld, die nog mindei fris roken en waarin mensen leefden, zonder zich om hun lot te beklagen. Toen Bert onder een oude broek, een ka-, potte dweil en een verzameling lor ren een oude tuinstoel ontdekte, vond hij het leven op eens zo kwaad niet meer. Nu ja de zittint van de stoel zag er uit, alsof iemand de zo len van z'n schoenen er op schoon had gemaakt, maar dat beetje mod der was droog en gemakkelijk te verwijderen. Bert zag een keukenmes en juist had hij zich voorover gebo gen om zich van zijn taak te kwijten, toen hij geweldig schrok „Sta stil of ik schiet!!" Voor het keukenraam stond een korte, vierkante roodharige man met een dubbelloops jachtgeweer in z'n handen. De loop van het geweer, dat op de vensterbank rustte wees in rechte lijn naar het hart van Bert. Deze stond een ogenblik als een zout pilaar, niet in staat om te denken, laat staan om zich te bewegen Ge lukkig keerde het leven snel in Bert terug en was hij in staat het volgen de bevel van de roodharige uit te voeren: „Leg dat mes neer of ik geef je een blauwe boon in je kersepit!" Bert gooide het mes op de keuken tafel, met een snelheid of hij er zijn vingers aan had gebrand. „En nou naar buiten!", comman deerde de roodharige. „M'n huis uit" Het laatste commando bracht Bert tot het normale leven terug. Hij was op eens weer in staat zijn tong te bewegen, z'n lippen te gebruiken. „Bentu.... misschien.... meneer Uittenboogaerd?" Het klong nog een beetje haperend, maar het was er uit en gaf de rood harige stof tot nadenken Althans hij gaf niet dadelijk antwoord, hij keek Bert aan met een loerende blik, als wilde hij de verborgen betekenis van de vraag proberen te peilen. Ten slot te verbrak hij de stilte, met een meer nors dan dreigend: „Enwht zou dat?" Bert had zich inmiddels volkomen aan de toestand aangepast. Hij was in staat de humor van de situatie in te zien en glimlachend gaf hij ten ant woord: „Komt u alstublief binnen Maar zo gemakkelijk was Eende kroos, want hij was het, niet te paai en. Hij was een man van de natuur en achterdochtig, zoals de meeste na tuurmensen zijn. scheen hij een hin derlaag te verwachten. Hij bleef voor het keukenraam staan, met het ge weer in de aanslag en vroeg: „Wat doe je in mijn huis?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 18