„Sassenheim is de gelukkigste gemeente in Zuid-Holland" Rome en de komende Olympische Spelen Bij de Centrale Boerenleenbank (Eindhoven) werd 1 miljard gespaard De vergiftigingen door dr. 0 geprikkeld WOENSDAG 29 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De Commissaris der Koningin op werkbezoek: Hei afscheid werd uitgesteld Het was een beetje triest weer Nadat in de directiekamer de kof- fie genuttigd en afscheid genomen toen om 9.15 uur de Commissaris der j was werd een aanvang gemaakt met Koningin in Zuiu-Hoiland, mr. J. de rondrit door de gemeente, welke Klaasesz en zijn echtgenote in gezel-aan de Parklaan onderbroken werd schap van de waarnemend chef van voor een bezoek aan de bejaarden- het kabinet van de Commissaris, de woning van mevr. de Wed. Schrama- heer J. C. Sillevis, aan het gemeente. v- Nobelen en aan het sportcomplex, huis arriveerden. Daar stond een waarna de rit werd voortgezet naar erewacht van politiemannen en ver- de ambtswoning van de burgemees- keersbrigadiertjes opgesteld. Na de begroeting door de burge meester, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens en zijn echtgenote, bood Ka rin Stolwijk, een dochtertje van de gemeente-secretaris mevr. Klaasesz een bouquet bloemen aan in de Sas sen heimse kleuren. In de burgemeesterskamer werden hierna aan de Commissaris voorge steld wethouder A. Vogelaar (A.R.) en de waarnemend burgemeester, G. A. Stolwijk, gemeente-secr., waarna ter. Daar werd de lunch gebruikt. Bezoeken Na de lunch werd een bezoek ge bracht aan het bloembollen-exportbe drijf N.V. A. Frijlink aan de Zand- slootkade waar het gezelschap werd verwelkomd door de heer J. Frijlink, die voor de rondleiding mevr. Klaa sesz en Sandberg v. Boelens elk een bloemstuk aanbood samengesteld uit tulpenbloemen van eigen kweek, waarna hij het gezelschap rondleidde op deskundige wijze voorlichting gaf over de export van het kwali teitsproduct der bollenstreek. de hoofdambtenaren, de heren M. G. M, Baggen, gemeente-ontvanger, G. Schram, directeur Openb. Werken en H. G. A. v. d. Laan, adjudant-groeps commandant v. d. Rijkspolitie, hun opwachting maakten. Na een korte bespreking met het college van b. en w. volgde een bui tengewone raadsvergadering in de met bloemen versierde raadszaal. De voorzitter getuigde van de vreugde over het bezoek van de Commissaris aan Sassenheim als hoogste afgezant der Koningin. In zijn openingswoord gaf hij een uiteenzetting van het verleden en de groei der gemeente die thans 9350 inwoners telt, voor 48 bestaande uit katholieken, voor 46 uit Chris tel ij ken en 6 7o buitenkerkelijken. Sassenheim, aldus de voorzitter, heeft naast bollencultuur, volgens de sta tistieken de grootste export en de minste teelt, een zeer bloeiende in dustrie. Mede hierdoor*, is behoefte aan woongelegenheid urgent, alsook par keergelegenheid in de dorpskern, ter- wijl het inrichten van een rioolzuive- i ringsinstallatie een onzer grootste i c Het spaarsaldo bij de boerenleen- Na een opsomming van wat er banken heeft in 1958 de 1 miljard reeds bereikt is, sprak de voorzitter overschreden en bedroeg eind 1958, 5e h°°P V;11 da\ d® Commissaris een inclusief bijgeschreven rente ƒ1.159 duidelijk beeld had gekregen van wat mjij0en, zo blijkt uit het verslag van beid te kunnen verschaffen. Vóór het gezelschap afscheid nam overhandigde de heer Mees aan mevr. Klaasesz en Sandberg v. Boelens elk een prachtige vaas. Uitgeleide gedaan door de directie, reed men hierna naar het gemeentehuis voor het on derhoud met vertegenwoordigers van diverse groepen uit de bevolking. De Commissaris, het woord ne mend, bedankte allen voor hun aan wezigheid. Hij kreeg de indruk, dat Sassenheim de gelukkigste gemeente in Zuid-Holland was. Het onderhoud was bijzonder har telijk. Plaatsnemend aan ieder tafel tje onderhielden de heer en mevr. Klaasesz zich met diverse groepen en luisterden naar wensen en opmer kingen. Na deze kennismaking richtte de Commissaris zich tot de aanwezigen. „Uw gemeente is groeiend en de be volking gaat snel omhoog, mede door het hoogste geboortecijfer in den lande. De lasten die dit medebrengt moet u dragen. U kunt zich gelukkig prijzen met het gemeentebestuur, dat al aan vele van uw wensen arbeidt. Met veel plezier heb ik dit werkbe zoek gebracht en ik kom spoedig te Bii het bezoek aan de Sikkens lak- rug om de aktiviteiten in het hoog- fabriek werd het gezelschap verwel komd door de heren A. M. Mees en A. van Driel, die het gezelschap ook rondleidde door dit moderne bedrijf waar in het laboratorium interessante proeven werden gedemonstreerd die betrekking hadden op de kwaliteiten van de produkten, die hier worden geproduceerd. Tijdens de thee, die aangeboden werd in de vergaderzaal der direc tie, gaf de heer Mees een overzicht van het ontstaan van het bedrijf dat zich in 1939 in Sassenheim vestigde en de strijd om de grond hen toen niet werd gegund. Dit is nu gelukkig voorbij cn spreker was verheugd aan vele werknemers uit deze streek ar- seizoen te kunnen aanschouwen' Met woorden van dank aan het ge meentebestuur besloot de Commissa ris zijn toespraak. De burgemeester richtte zich als tolk der verenigingen en instellingen met woorden van dank tot de Com missaris, hem namens de gemeente een produkt van Sassenheim (sche merlamp van de aardewerkfabriek „Velsen") aanbiedend; mevr. Klaa sesz werd nogmaals in de bloemen gezet met woorden van dank voor het zeer geslaagde werkbezoek. Te kwart voor zes, een half uur later dan het plan, namen de gasten afscheid van Sassenheim. er al zo leeft in de gemeente. In de bespreking met de leden van ae raad, vroeg de heer Van Breda namens de fracties der Prot. Chr. partijen, de P.v.d.A. en de V.V.D. de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven. Het jaar werd gekenmerkt door op vallende toeneming van de spaargel- i--i i- -j den. Uit cc-n enquête, die in december aandacht voor de mogelijkheid der1967 werd ingesteld, is gebleken, dat verkeersonUastmg en de problemen 55 5 t yan de spaarders bij de aan. gesloten boerenleenbanken niet tot de agrarische stand behoort en dat reeds gedeeltelijk uitkomst gebracht, aldus spreker. Hij zag als enig middel een rand weg N.W. van Sassenheim, waarover 32 jaar geleden reeds gesproken is. Hij vroeg of aan de totstandkoming hiervan van provinciewege niets aan gedaan kon worden. deze gezamenlijk 41,7 pet. van de te goeden bij de banken bezitten. De aan de banken toevertrouwde middelen namen toe met 20 (v.j. 12) procent tot 1.315 miljoen. De jeugdspaarregeling is in het bij zonder op het platteland ingeslagen. WHUCl "Cl jJiauciaiiu iiigtoiagtn. De heer Kortekaas (K.V.P.I bracht yan de 160.000 deelnemers die per ul- in zijn betoog het woning- en huis-1 tjmo 1953 aan jjeze regeling deelna- vestmgsprobleem aan de orde, dat in men> waren 33.000 ingeschrevenen bij Sassenheim zeer groot is en met de aangesloten boerenleenbanken of steeds groeiende bevolking rampza- 21 pet., terwijl het percentage spaar- lige afmetingen gaat aannemen. ders bij de aangesloten boerenleen- j_)e maatregel van minister M. banken 7 pet. beloopt van alle spaar- Klompe om woninggelegenheid aan ders bij spaarinstellinge,n. werkgelegenheid te koppelen heeft Qe jn vorige jaren aan de krediet voor de gemeente Sassenheim een en voorschotverlening van de boe- verkeerde uitwerking. Als oplossing i renleenbanken opgelegde beperkingen van het woningprobleem, moet men konden vryWe] gehee] worden opge. hier in een tijdsbestek van 5 jaar heven In 1958 werden in de particu. 400 woningen kunnen bouwen Tot ,iere woningbouw veertig voorschot- slot deed spreker een ernstig beroep L ee„ gemiddeld bedrag van op de Commissaris in deze kwestie f 000 gegeven In de loop van 1959 Sassenheim ter wille te zijn. werden tot heden al 210 voorschotten De Commissaris beantwoordde de verschillende sprekers met er op te wijzen, dat de complicaties, vanwege de groei en bloei van Sassenheim, het evenbeeld waren van de moei lijkheden in de 110 gemeenten, die hij reeds bezocht had. Spr. zag in de toekomst een grotere bouwaktiviteit als noodzaak, niet alleen in de grote steden maar ook in de kleinere ge meenten des lands. Wat de N.W.- randweg betreft, hiermede zal in een nieuw uitbreidingsplan van de ge meente rekening moeten worden ge houden. Uit de bescheiden wensen N.V. P. DE GRUYTER ZOON Het bruto exploitatieresultaat over 1958 van P. de Gruyter en Zn. heeft 12.865.700 bedragen (vorig jaar ƒ10.672.319). Na afschrijvingen op gebouwen ad 2.309.308 (ƒ1.749.134) en op installaties ad 4.610.346 3.429.696) bedraagt het saldo winst 5.946.047 5.49,3.489). Hieraan wordt toegevoegd een on- j jaar haar vroegere glorie nog te ningbouwfinanciering in de particu liere sector ƒ3.065.000 verstrekt. De totale voorschotverlening be droeg in 1958 ƒ113 (v.j. ƒ92) mil joen. De Rechtbank te Utrecht heeft gis terochtend vonnis gewezen in de zaak tegen de 47-jarige heer uit Leid- schendam en de 46-jarige inwoner van Zeist, directeuren van de n.v. ALCU te Utrecht, die hebben terecht gestaan wegens verduistering ten nadele van de staat. In de jaren 1954- 1957 hadden zij contracten afgesloten met het directoraat materiaal land macht voor het omsmelten van hul zen tot blokken en daarbij zouden zij hebben geprofiteerd van het klei nere smeltverlies, dat door hun om- smeltingsproces werd bereikt. De rechtbank veroordeelde hen elk tot drie maanden gevangenisstraf. Geëist was drie maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en 10.000 boete of zes maanden hech tenis. Bijna 15 maanden na de gerucht makende gifdood van de in de Leeu warder strafgevangenis gedetineerde W. Lodder, heeft 't gerechtelijk voor onderzoek de verdachte dr O. ook in zijn tweede vergiftigingsaffaire tot een verloren man gestempeld, meldt de „Telegraaf" en vervolgt: Hoewel de verhoren van medege detineerden nog steeds voortduren staat vast, dat dr O. reeds enkele weken voordat Lodder overleed, de beschikking had over cyaankali. De identiteit van degene, die dit ver gif naar binnen smokkelde, is ook geen geheim meer. De rechter-com- missaris, mr. M. Burlage, wacht nog op een nader rapport over de juiste werking van cyaankali en op een rapport van de grafoloog dr. Bctt- ger. Het is than*, zeker, dat dr. O. voor de zaak-Lodder zal terechtstaan. Op een revisie van zijn proces wegens de gifmoord op zijn echtgenote welke revisie hij ook nog niet heeft aangevraagd behoeft O. beslist niet te rekenen. Dank zij ook de, in alle gevallen verre van spontaan gegeven, verkla ringen van mede-gevangenen, zijn tal van beweringen van dr. O. gelo genstraft. Eén daarvan is, dat Lod der cyaancali aan dr. O. zou heb ben verstrekt alsmaagmedictfn. Mr. M. H. Gelinck officier van jus titie te Leeuwarden en mr. M. Bur lage nemen aan, dat in de sinistere vergiftigingsaffaire 2 hoeveelheden cyaankali 'n rol spelen. Volgens deze visie was het reageerbuisje met 25 gram van dit gif, dat de Gentse foto graaf Roger Vanderhaegen op 7 jan. op verzoek van dr. O. naar Lodder's ouders stuurde met het opschrift: „bestemd voor Piet" slechts camou flage. In werkelijkheid was dr. O. toen reeds in het bezit van een andere hoeveelheid, welke vermoedelijk reeds enige weken tevoren de gevan genis in was gesmokkeld. De justitie weet door wie, maar deze ontkent dit hartnekkig. De speekselproeven hebben onom stotelijk aangetoond, dat dr. O. de enveloppe heeft dichtgelikt, waarin Lodder's „zelfn.oord"-briefje zat. Dr. O. beweert nu, dat hij tevoren wist, dat Lodder dit briefje had geschre ven en het bewaarde. Terwijl hij eerst voorgaf, het be staan van het zelfmoordbriefje niet te kennen en het schrijven waarin Lodder „bekende" dr. O's vrouw tot zelfmoord te hebben gedreven, tot zijn verrassing in zijn cel te hebben gevonden. Men helt tol de mening over, dat dr. O. zijn medegedetineerde Lodder heeft geslachtofferd in een geraffi neerd, meedogenloos spel om revisie van zijn proces te verkrijgen. Langs slinkse wegen is hij er in geslaagd L. te bewegen de bekente nis-brief en ook het „zelfmoord"- briefje te schrijven, waarbij hij L. wijs maakte zelf zelfmoord te ambi ëren. Daarna moest L. uit de weg worden geruimd. In de leeftijd van bijna 85 jaar is overleden de heer G H. van Meer, die van 1918 tot 1956 in Bussum no taris was. Drie jaar geleden maakte hij nog een reis per vliegtuig naar Moskou en 10 dagen geleden was hij per vliegtuig naar Tokio vertrokken, waar hij zaterdag op straat aan een hartverlamming is overleden. Zijn stoffelijk overschot is inmiddels in Tokio begraven. Waarom slat U zo gevaarli/t over.' Oh - eh - agent, ik moet naar het postkantoor om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK i»—^1 ...U met en-bkAfoe*,.. 90 TREINEN VALLEN MORGEN UIT Op koninginnedag zullen in de och tend en namiddag meer dan 90 fo rensentreinen uit de dienst worden genomen. Geen wonder als U steeds maar pijn hebt. Elke minuut pijn is één-minuut-te-lang pijn. Direct een "Akkertje" nemen en niet wachten. Schitterend werkt zo'o "Akkertje". Snelle, zekere, veilige hulp op lastige pijndagen. (Advertentie) KORTE golf In de Coolhaven te Rotterdam is het plezierjachtje van de heer J. C. Piedox uitgebrand. Toen de eige naar de motor wilde strarten, raakte het vaartuigje in brand en het vuur sloeg oever naar het er naast gelegen grotere jacht van een gepensioneerde loods. Dank zij spoedig ingrijpen van de brandweer is alleen het ach terschip hiervan verloren gegaan. Op het terrein van de „Roteb" aan de Brielselaan te Rotterdam is dinsdagmiddag het 4-jarige knaapje E. J. de Graaf, uit Amsterdam, te gen een rijdende vuilverbrandings auto aangelopen en onder de achter wielen terecht gekomen. Het kind moet op slag dood zjjn geweest. Bij de Ger. kerk aan de Klop persingel te Haarlem is gisteren te gen twaalf uur de 60-jarige leidek ker H. C. Langeveld door het los schieten van een dwarsbalk van een hoogte van 17 meter op straat ge vallen. Hij was op slag dood. Eeen 14- jarige jongen kwam op een vijf me ter lager platje terecht en liep lichte verwondingen op. In het St. Jozefzickenhuis is de 69-jarige C. A. van B. uit de Ven kelstraat te Eindhoven overleden aan de gevolgen van een aanrijding, waarbij hij. een schedelbasisfractuur opgelopen had. De 21-jarige T. Feenstra uit Zendbulten werd met een klant bij zyn groentenkar aan de kant van de Rijksweg te Hardegarijp gegrepen door een uit Leeuwarden afkomstige zandauto, die een andere wagen in haalde en daardoor op de linkerweg helft reed. De jongeman werd op slag gedood, de vrouw kreeg een gebro ken sleutelbeen en een hersenschud ding. De XVlie Olympiade belooft een spectaculair schouwspel te worden verdeeld winstsaldo van het vorige jaar ad 271.029. t Voorgesteld wordt uit te keren aan vaiTde raadsleden constateerde mr. i de houders van cum. pref aandelen Klaasesz met voldoening dat Sassen-1 6 procent, aan de houders van cum. heim een rustige en tevreden ge-'pref. winstdelende aandelen 8 pro- meenschap bezit. „Mocht u toch nog cent, aan de houders van prioriteits- wensen hebben", zo besloot de Com-1 aandelen 6 procent en aan de hou- missaris zijn antwoord, „Sassenheim ders van gewone aandelen, naast het liet dicht bii Den Haas" belastingdividend van 25 procent, i dat rppris in derernhpr 1958 wprd uit- 6ere Romeinse keizerrijk, De voorzitter dankte de Commis-1 da,t reeas_in aecemoer ïyou wera uit saris voor het aanhoren der wensen gekeerd in verband met de uitgifte in deze vergadering; hij wees nog op van de bonusaandelen een dividend de goede verstandhouding in de raad. van 10 procent (inl957 bedroeg^ het Hierna begaf de Commissaris zich in gezelschap van de burgemeester gemeentesecretaris en wethouder (de heer Schrama was wegens ziekte ver hinderd) zich naar de „Werkplaats" voor minder-validen. Huize „St. Bernardus" Hier voegden zich de echtgenoten van de Commissaris en de burgemees ter weer bij het gezelschap na een bezoek aan Huize „St. Bernardus" waar zij na verwelkoming door de eerw. moeder, door deze werden rond geleid. Op hartelijke wijze hadden de gas ten zich met de ouden van dagen on derhouden. Aan allen werd een bou quet bloemen en een fruitschaaltje aangeboden, terwijl een der inwoon sters van de stichting (zij werd van daag 83 jaar) na een korte toespraak aan mevr. Klaasesz een zelfgemaakt handwerk aanbood. Aan de „Werkplaats" werd het ge zelschap verwelkomd door de direc teur de heer P. C. Rodenburg, die tezamen met de heer D. de Jong, ker mate omhoog gegaan. Het totaal aan winkels bedroeg aan het einde van het jaar 437, waar van 137 zelfbedieningswinkels. Mo gelijk wordt binnenkort de 150ste zelfbedieningszaak geopend. De bouw van het derde fabrieks complex vordert gestadig. Voor de uitbreiding en vernieuwing van win kels en fabrieken waren weer zeer belangrijke investeringen nodig, nl. tot een bedrag van ruim f 10.5 mil joen.' De financiering geschiedde uit afschrijvingen en ingehouden wins ten De ondernemingen waarin de N.V. is geïnteresseerd hebben over het algemeen bevredigde resultaten behaald. Het nieuwe boekjaar wordt met vertrouwen tegemoet gezien, met gemiddeld ƒ12.500 verleend. In werkmeester, op deskundige wijze de totaal werd tot heden voor deze wo- dividend op de gewone aandelen 14 procent). Voorts wordt voorgesteld in het reservefonds 1.500.000 te storten, waardoor dit 14.500.000 zal gaan bedragen. De geldomzet is weer toegenomen.o Ten gevolge van de prijsverlagingen J aal. dat~de" sport óm dte "sport "bedreven is de kwantitieve omzet nog in ster- moet worden cn dat men deelneemt tot glorie van het eigen land. Op deze oude treffen door de gebeurtenissen die dan in de eeuwige stad zullen plaatsvinden. Het stadsbestuur, de Italiaanse rege ring en het rijkste nationale olympische comité in Europa willen van de zeven tiende olympische spelen, die in 1960 in Rome worden gehouden de meest spectaculaire maken, sinds de eerste spelen van de reeks, nu 2735 jaar ge leden. Enorme bedragen zijn reeds ge ïnvesteerd om de Caesars van het vroe- ■n die races hielden voor strijdwagens liefst zo'n honderd per dag in stadions, waar 200.000 toeschouwers een plaats von den, in de schaduw te stellen. De overblijfselen van de grote arena, het Circus Maximus, die eeuwenlang door het onkruid overwoekerd waren, zijn weer te voorschijn gebracht en gedeeltelijk gerestaureerd opdat ze volgend jaar tezamen met vele andere monumenten uit de Romeinse tijd kun- getuigen van het oude Griekse ide- plaatsen en in de prachtige moderne stadions, die er vlakbij verrijzen, zullen de beste amateuratleten uit meer dan tachtig landen elkaar bestrijden in 18 verschillende takken van sport. De Italianen besteden milliarden lires voor de aanleg van sportvelden en de bouw van nieuwe centra, die het Rome van vandaag tot een van 's werelds best geoutilleerde steden op sportgebied zul len maken. Door het antieke en het ultra-moder ne aaneen te schakelen hopen de Italia nen er een demonstratie van te geven hoe de Idealen van de olympische spe len door alle tijden zijn blijven bestaan, idealen die zij beschouwen als de voor naamste verdediging van de amateur sport tegen het professionalisme. Spectaculaire demonstraties. Misschien zal het feit, dat sommige van deze oude arena's er getuige van waren hoe de visie der Grieken op de sport door de Romeinse keizers en hun publiek neergehaald werd tot de laagste vormen van professionalisme, wat te zeggen hebben aan de 7000 atleten en 240.000 toeschouwers, die volgend jaar naar Rome komen. Om de kloof van 1511 jaar tussen de 292 spelen in de oudheid en de rij van 14 spelen van de moderne tijd (er zijn slechts 13 moder ne spelen werkelijk gehouden, hoewel we in Rome toch de spelen van de 17e Olympiade zullen beleven) te overbrug gen, willen de Italianen de spectaculaire sporten van de middeleeuwen en de renaissance, die nog steeds in enkele andere steden leven, in hun originele vorm en met de oude kostuums naar de eeuwige stad brengen. De groepen van de twee „partijen" uit Pisa, ieder 380 man sterk, zullen in Rome hun jaarlijkse strijd om een der stadsbruggen opvoeren. Een „sport", die steunt op de traditie, dat dit 2700 jaar geleden in Pisa gebeurde onder leiding van Pelope, de stichter van de O. S. in Griekenland. Boogschutters uit Gubbio, menselijke schaakstukken uit Marostica, ridders uit Foligno, die steekspelen houden er) voetballers van 400 jaar terug uit Flo rence komen de toeschouwers laten zien hoe de kleurrijke en sterk tot de verbeelding sprekende sporten uit de riddertijd bedreven worden. De Olympische eed. Baron Pierre de Couberiin, de stichter van de moderne olympische spelen, was ook de ontwerper van het charter, de grondwet van de spelen. Het was zijn idee, dat een atleet van het organise rend land de olympische eed aflegt in naam van alle deelnemers. Op 25 augustus van het volgend jaar. zal een Italiaanse sportman met de hand op de nationale vlag en omgeven door de dundoeken van alle deelnemende landen in het prachtige olympische sta dion aan de oevers van de Tiber deze klassieke woorden spreken: „Wij zwe ren, dat wij op eerlijke wijze bij de spelen zullen meedingen met inachtne ming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". Bij de sluitingsplechtigheid 18 da gen later zal Avery Brundage, de president van het I.O.C., de jeugd van alle landen oproepen „om over vier Jaar bijeen te komen in.... (plaats waar de volgende spelen worden gehouden) ten einde daar met ons de spelen van de 18e Olympiade te vieren". Hij zal er de traditionele wens aan toevoegen: „Mogen zij in het teken staan van opgewektheid en eendracht, zodat de olympische toorts moge wor den voortgedragen met steeds groter vuur, moed en eergevoel voor het wel zijn van de mensheid door de eeuwen heen". In het door de oorlog geteisterde oude Griekenland werd er iedere vier jaar een algemene wapenstilstand ge houden om de sterkste en snelste jonge mannen in staat te stellen zich bij Olympia te verzamelen voor de olym pische spelen. De oorsprong der spelen. De eerste spelen werden gehouden in 776 voor Christus. De traditie werd door de Romeinen in ere gehouden toen zij de Grieken overwonnen hadden. Drie Romeinse keizers Tiberius. Ger- manus en Nero triomfeerden in wed strijden voor olympische strijdwagens. Na 1669 jaar schafte keizer Theodo- sius, na zijn overgang tot het christen dom, de spelen af. Dit gebeurde A D 393. Baron de Coubertin bracht ze in 1896 in Athene opnieuw tot leven. De Ver enigde Staten wonnen toen tien gouden medailles, Griekenland zes. Duitsland vier, Frankrijk drie, Australië, Zwitser land en Hongarije elk twee en Oosten rijk een. De moderne wereld heeft de traditie van de olympische wapenstilstand niet gerespecteerd. Daarom werden er in 1916, 1940 en 1944 geen olympische «pe len gehouden. De spelen van Rome, de veertiende die doorgaan, zijn de tiende, die in Europa plaatsvinden. Tweemaal is de Verenigde Staten gastheer geweest in St. Louis in 1904 en in Los Angelos in 1932. De volgende olympische winterspelen zullen zoals bekend ook in de USA gehouden wor den en wel in Squaw Valley. Melbour ne. was de plaats waar in 1956 in Aus tralië de spelen van de 16e Olympiade gevierd werden. Misschien zullen ze op nieuw in de Pacific gehouden worden in 1964 voor welk jaar Tokio een goede kans heeft. Aetherklanken donderdag HILVERSUM I. 402 M. 7.0024.00 Nationaal Programma 7.00 Gelukwens. 7.07 Nws. 7.20 Gram. 8.00 GeLukwens. 8.07 Nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Ghr. muziekver. 9.15 V. d. kleuters. 9.30 Waterst. 9.35 Pia norecital. 10.00 Kath. uitz. 10.30 Kin- der-aubade. 10.50 Alles op één feest taart. 11.15 Reportageflitsen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Am us. muz. 13.(y Toespr. 13.05 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Overz. Tulpenrallye 1959. 14.10 Radio Filh. ork. 14.45 Verjaars geschenk H.M. de Koningin. 15.05 Voordr. 15.20 Pianoduo. 15.45 In goede aarde, progr. v. d. jeugd. 16.15 Dans- muz. 17.00 Sport op Koninginnedag. 17.30 Meisjeskoor cn instr.kwintet. 18.00 Nws en weerber. 18.15 Metropo- le ork. 18.45 De jaren van haar leven, klankb. 19.30 Rifeh. muz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar.progr. 21.30 Taptoe. 21.45 Eurado, gevar.progr. 23.15 Nws. 23.30 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 M. 7.0024.00 Nationaal Programma 7.009.30 Zie Hilversum I. 9.30 Morgendienst. 10.00 Kamerork. 10.30 24.00 Zie Hilversum I. televisiephogpamma Nationaal Progr.: 11.00 Gelukwens. 11.05—12.30 Bloemendéfilé. 20.00 Een Televisie-avond annal909. 21.30 Mil. Taptoe. 21.4622.15 Journ. en weer- overz. vatikaanse radio (25.67 m; 31.10 m; 41.21 m; 48.47 m; 196 m). 17.00 uur. Het muziekkorps van de Amerikaanse luchtmacht, standplaats Wiesbaden, voert o.l.v. kpt. A. Ga briel,, muziek uit van Hansen, Skin ner en Sousa. vrijdag. hilvereum I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 1.40 Gram. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade ork. en sol. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Piano recital. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor •de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Rege- ringsuitz.: Emigratie-rubriek. Het emigratiepraatje van II. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D.pol. caus. 19.30 Arbeid, wereld en Christendom, 1 mei-programma. 20.00 Lof bij gelegenheid v. d. ope ning v. d. meimaand. 20.50 Soms zeg je hé, soms zeg je, nee, hoorspel met muz. 21.20 Amus muz. 21.50 Fries half uur. 22.20 Omr. ork., groot koor en soliste. 22.50 Caus. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuz. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 10.30 IKOR. 11.30 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 1 mei- progr. (Om 8.00 Nieuws). 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gram. IKOR: 10.30 Kerkdienst. VARA: 11.30 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.45 Vrede en welvaart, toespr. 13.00 Nws. 13.15 Internat, soc. liederen. 14.00 Gram 14.30 Voordr. 15.00 Radio Filharm. ork. 16.00 Wij zijn geboren in armoeland. klankb. 16.45 Voor de jeugd. 17.14 Volksliedjes en dansen. 17.35 Gram 18 00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 13.20 Dansmuz. 18.45 A Negro Girl goes to School, cantate. 19.10 Israël, land van de arbeid, klankb. 19.30 Pianorecital 20.00 Nws. 20 06 1 mei-bijeenkomst. 21.15 Caba ret. 21.45 Utrechts Sted. Ork. en koor. 22.15 Gram. 22.35 De vrijheid op een eiland, klankb. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 1 mei-viering in binnen- en buitenland. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekoverz VARA: 20.30 Inleiding volg. uitz. 20.45 Anders dan anderen, TV-biografie. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e Ujn). Richard Wagner: I. uit „Tannhau- ser": 1. Venusberg Bacchanale. 2. O Fürstin (Duet TannhSuser, Elisabeth 2e acte). II. Fragmenten uit „Lohengrin". III. uit „Götterdamnerung": 1. Siegfried's Rijnvaart 2. Seit er von dir geschieden. 3. Hoi-ho! 4. Treur- VATIKAANSE RADIO. (31 m. 10; 41 m. 21; 48 m. 47; 196 m.) 22.15 uur: Wat denkt de H. Stoel over

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9